Msuperol j KORTE PREDICATIE Voor de Huisvrouw Bevelan'se brieven Zeeuwsche Kroniek Poor de leiigd Wanneer de lente begint op de heidevelden. Recepten voor schapenvleesch. PASCHEN. Paulus spreekt ergens over de kracht der opstanding van Christus. Men zou kunnen vragenwaar ter wereld die kracht toch wel is. Ik heb eens een riviertje [onkelend door een bergland zien stroomen. Toen stond daar halverwege een fabriek, met een afvoerbuis naar het water toe. Daar kwam een roode stroom uit. Van be~ zijden kwam die roode stroom in de rivier en kleurde het water rood. Het riviertje deed of die buis er niet was en stroomde lustig en woelig verder. Maar het kon er niets aan doen,*het water was rood en bleef rood. Ik heb mij toen geërgerd over die fabriek en die buis. M$ar nu wil ik mij erover verblijden. Want dat is nu de kracht Zijner opstanding. De wereld gaat langs het open graf. Eeuwen lang. En daar stroomt stille kracht uit. De wereld doet of dat graf er niet was. Maar ze kan er niets aan doen, ze is gekleurdEn die kleur is de verbazende liefde Gods. Want vóór het graf stond een kruis: Gods eigen lieve zoon vermoord, het ergste wat God aan te doen is. Toen toonde God, en daar was dat alles om begonnen, dat Hij dit allerergste zelfs vergeeft. Dat is de opstanding. Daarvan is het ledige graf de uiterlijke verschijningsvorm. Het allerergste, het alleranti-goddelijkste, is overwonnen door de liefde van God. Daar is niets meer aan te doen. Daar is niets meer tegen te doen. Dat graf, dit getuigenisis er geweest en voortaan is de wereld daardoor geverfd, rood, de liefde Gods, de sterke, stille matelooze liefde Gods. Als dit kon, kan alles. Dan kan voortaan alles. En laat de wereld nu triaar wild of rustig verder stroomen naar het einde, naar de eeuwige zee. Die zee is van denzelfden God die den stroom vergeven heeft. Zoo is het eind heerlijkheid. ER ZIJN WEER RAAPSTELEN 1. Voor stamppot met een nieuwen smaak. 2. Kort koken in één pan met een bodempje water. Wanneer we in het komende voorjaar naar versche bladgroenten gaan uitzien, omdat de stevige koolsoorten ons in de win- terstemming houden, waaruit we zoo gaar ne zouden vluchten, dan komen juist op het goede oogenblik in de maand Maart -net haar enkele „zomersche dagen" de jonge raapstelen op de markt. De raapsteel is een bladgroente, die door onze tuinders wordt gekweekt door het zaad van de kleine witte Meiraap in het voorjaar dicht opeen te zaaien zij behoort tot de familie der Kruisbloemigen. Op „jeugdigen leeftijd", wanneer de raap zich nog niet, maar het blad zich wèl ontwik keld heeft, trekken de groentenkweekers de jonge plantjes uit den grond en binden deze in bossen bij elkaar. Zóó worden zij, dikwijls onder den naam van „keelen" in den handel gebracht. #r-> ook. vgo\ ufoaden. OOOOJ MCTcStlÉN «t i.ltvOIOI» GEKÖ.NG. Hier volgt een recept, om deze groente op smakelijke wijze in een stamppot te ver werken RAAPSTELEN MET AARDAPPELEN (4 personen) (recept van Martine Wittop Koning). 4 bosjes raapstelen, 1% kg aardappelen, i/2 1. melk, 80 gr. boter of vet, 10 gr. zout. Maak de raapstelen schoon, snijd ze in fijne stukjes, wasch ze tot het afdruipende water geheel helder is en breng ze aan de kook met een bodempje kokend water en wat zout. Leg er de liefst niet geschilde, maar goed geboende en gepittè, inparten gesneden aardappelen op en laat die mee koken, tot groente en aardappelen beide gaar zijn en de pan bijna droog is (onge veer te uur). Giet er de melk bij, laat die aan de kook komen en stamp dan groente, aardappelen en de boter of het vet door elkaar. Indien men dit gerecht vollediger wil maken, kan men, inplaats van vleesch ge bruik maken van 200 gr. witte boonen. Deze boonen kookt men in een andere pan gaar of men gebruikt een rest koude boonen. Ze worden losjes door den stamppot geroerd, wanneer deze gereed is. Die zurge voe de soort. Corre 5 een taksje van d'aege 'etrokke en zonder 't te weten, twint a ze over van oalles lag te dienken eest oal de blaeren en toen rontom de pelle der of 'epeuterd. Anêens zag ze een paer mieren over d'r schoene lóope. Ze trok d'r voeten terug en gieng overènde zitte. Vlak voor d'r was een mieren-'óop. Ze roerden der is in mee d'r stokjes en lei een paer 'ondera mieren bloot en evenvee' eiers. Toen gieng ze zitte kieke. Dae' was gin geluud te 'óoren. 't Scheen da' iedere miere uut z'n eigen wist, wat a ten te doen Ieder pakten een brood en gieng dae mee an 't sleepen, zö 'ard k ten mae póotere kust; over kluutjes, soms aehteruut, berg op- berg of en dan inééns de grond in. In tied van een menute was ter niks mi' te zién. „Wat löope die bêes- tjes toch voe d'r leven", docht Cor, „en wat scherme ze voe d'r kinders. Voe die d'r veiligheid zurge ze nog êerder as voe d'r eigen. Waer 'k dat toch is 'eleze, dat de zucht tot zelfbehoud de sterkste drang op één nae is, en de zurge voe 't voort- bestaen van de soort nummer één?"4 Ze was wee achterover gae ligge, mee d'r öogen toe. Oalder-'aude gedachten kwammo in d'r op en spronge van 't êene op 't andere. Ze 'oorden af en toe ménsen verbiegae over den achterweg!; ze kenden z'oal an d'r stemme, kon ze de woorden nie verstae. Dae' kwamme wee' een paer vrouwen, mae noe kon ze 'êel 't esprek a van een ènde volge, wan' die êene was allêene an 't woord, mee een stemme zo schel: en toen 'k het an den dokter 'evroge, mae' di? zei: „wees mae niks ongerust Corre bleef luustere toetdat 't uut was en toen sloeg ze d'r 'anden tegaere en bleef een 'êel stuitje ligge lache. Om ja dat noe te laete begriepen, mö' 'k een jaer of vuuftiene terug gae. Toen was Koatje van Kees nog een jonk misje, nie stik lilluk, mae ze stieng der op 'êel 't durp voe bekend, dè ze nie was net as een aar. Ze kon wer uut waeter en vier bluve en op 't land werke en 't 'uus- ouwen een bitje ten zuugsten an de kant góoie, mae: dae waere der toch oltied een paer op de keur. Ze weunden bie d'r ouwers tuus een drie kwartie buten 't durp. An dezelfde wegt, mae méér nae 't durp toe, stieng een klein 'oefje en dae ze een zeune van zö wat dezelfde oudte en mee net zövee, of beter gezeid: net zö weineg, oordêel. Een reus van een kaerel, sterk as een paerd, maer een sul: ie zou gin vliege kwaed 'edaan Noe die 'uusouwens gin omgank mee mekaere; ze zeie vanselft goeiendag, ze mekare tegenkwamme en mieke een praatje over 't weer, mae dae was 't mee afgeloope. Mae Koatje, zö onverstandeg ze dan was, die docht iedere kêer as ze Kees zag: ,,dè' 's toch een schóne vent; die ei toch een niltke, die ei toch een rik, die zie toch lekker röod". As ze nae 't durp om een booschap most, dan kwam ze der vanselft oltied verbie; soms zag ze 'n en soms ok nie. Op een Zaeterdagaevend stieng- ze wee gereed om nae 't durp te gaen, mee d'r klepkurfje an d'r erm en de perreplu in d'r 'and, d'r moeder zei: „mae misje, bè' je noe toch zot om een perreplu mee te nemen? 't Is 't prachtegste weer van de waereld". Mae daer 'ielp niks an: de per replu most mee. „Ut vertrouwe 't niks", zei Koatje, „dae kan best anêens een onweers- vlaege komme en ik pas een schöone musse op". Goed en wel onderwegt, scheen ze toch toet een ander inzicht te kommen, wan', bie oefje van Keest stapten ze on- strant het 'of op, riep „ui-la" an de deure en toen z'n moeder nae voren kwam, vróog ze: „zou 'k asjeblief m'n perreplu 'ier nie is magge zette, wan', toen 'k van 'uus kwam zag de locht mae ver anderlik, mae noe is 't toch zukk'en móoien wêer eworre en dan mö 'k een 'eelen aevend die perreplu meesleepe". „Bel jaet misje, waerom nie", zei die vrouwe, „geef jie die perreplu maer 'ier; dan kom je 'r trek wee maer om 't temissen nie te laete wordt". „Nêe-e, dae zè' 'k wë' voe zurrege", beloofden Koatje. En dae;.-.ee was dat spilletje an de gank en dat 'ieuw ze vol. Zö 'ard kon 't van den 'emel nie regene: Koatje gieng zonder perreplu van 'uus. Bie 't 'oefje draaiden ze den 'ofdam in en: „zou asjeblieft is gin perreplu magge gebruke, bure, wan' ik docht 't wé deur-'eldere zou, mae noe gaet 't nog 'arder regene". Dat was natuurlik gauw genoegt bekend op 't durp en ze beguste Kees dae mee te plaegen en te zeggen, wat ten doe.e most. „Bin jie een vent, om dat misje 's aevens allêene naer 'uus te laete gaen? Dat kom' volstrek' nie te pas". En de vol gende Zaeterdag sokkelden Kees mee, toet bie ulder 'eksje. Epraat ze onderwegt nie vee. Ie liep an de kant deur 't gos en toen a ze een paer menuten 'egaen zei ten: „ik trappe i neen gat" en een ende vadder nog ééns: „noe trappe 'k kwee in een gat." Toen k 't 'uusje in 't zicht kwam gaf 'n een zucht: „noe bin me 'r naebie" en bie 't 'eksje zei den tevree.e: „noe bin me der". Koatje die iedere kêer maer is 'elache. Die liep zö te geniéte da' ze over praten glad nie docht, 't Was allêene jammer, dè,' ze gin méns tegen kwamme. Kees bleef getrouw meelöope en mee 't praten gieng dat gauw genoeg beter, was dan meestentieds Koatje an 't woord. Nae een paer jaer rocht z'n moeder uut den tied en zeie de ménsen wee, wat k ten te doen „noe mö je mae trouwe, !óor Kees: je ollebei jen oudte en je lóope lank genoegt". Mae noe kwamme ze twiddes, wan' Koatje ze k vóór 'ewist om Kees dat an z'n verstand te briengen. En noe, vuuftien jaer laeter, weunden ze nog oltied op 't zelfde 'oefje, mee d'r 'uus- ouwen van acht kinders, gin één zonder mankement. Den dokter waster een 'êel jaer over de vloer. Voe iedere kleinegheid 'aelden ze 'n; 't gieng toch van den ermen. De dokter en de mêester waere 't beste mee dat 'uusouwen. Gin êen van de guus kust 'öoger komme as de derde klasse en 't kleine Keesje mocht ginêens op de ge wone schole, mae most nae die voe buten- gewoon onderwies. De ménsen wee tegen Kees en Koatje 'ezeid, wat ze der van dochte en dat was: ,,'k glóove nóóit, dk' Keesje z'n ver stand eit". Mae toen was moeder Koatje is in d'r êere 'etrapt. Den dokter most dadelik komme: „en wat zei jie der van dokter, en noe zegge ze oallemaele dae onze Kees z'n verstand nie eit." Den dokter zuchtten en glimlachten, ollebei glieke, mae' dae was toch mêer mede- lic.en as ongeduld in z'n öogen toen ten ten antwoord gaf: „wees mae nie ongerust in Keesje, 'Óor; k ten twelf jaer is, zk den wiesder weze as jie en je man te gaere". Toen was Koatje glad op-'elucht en ze ver telden het tegen een ieder die k 't mae 'óore wou, zö gróos as een bémes. H. C. H. REIMERSWAAL. V. Ondergang. De Reimerswalers, eenmaal rijk en wel varend, waren nu behoeftig en arm ge worden. Zij gingen met de schuit naar Goes ter markt om het hoognoodige te kunnen koopen. De Goesenaars hadden vroeger Reimerswaal benijd om haar wel vaart. Nu deze stad tot ondergang ge doemd was, meenden zij haar plaats te kunnen innemen. In 1651 hadden zij hun nieuwe haven geopend. Toch wisten zij ook wat ellende was. In 1654 was hun stad zoodanig door een brand geteisterd, dat het drievierde-deel er van in de asch werd gelegd. De vroegere naijver was nog niet door medelijden met de ongelukkige stad vervangen. Integendeel. Het was bg hen of Carthago moest verwoest worden. Als de Reimerswalers naar de Goesche markt kwamen, werd hun niet toegestaan dadelijk te koopen. Zij moesten wachten tot het laatste uur van den markttijd. Het meeste en het beste was toen reeds ver kocht. Het overschot was nog goed ge noeg voor hen. Toen zij hierover zeer te recht klaagden, greep koning Filips in en verbood aan de Goesenaars hun tegen werking. De vloeden van 1561 en van 1562 deden de onvoldoende zeeweringen van Reimers waal bezwijken. Daar de stad reeds meer dan 30 jaar lang meestal uit eigen mid delen alles had betaald om het water buiten haar muren te kunnen houden, 't geen haar echter niet is gelukt, had zij veel schulden gemaakt. Wie nog eenigs- zins bemiddeld was, wilde de stad ver laten. Dit werd echter door de overheid verboden op straffe van 200 carolus gul dens. In 1564 deed de stad een dringend ver zoek om hulp aan de Staten van Zeeland, dat werd afgewezen en nog. wel met de troostelooze bijvoeging, dat zij zich zelve maar moest zien te helpen. Toch bleef de stad nog een afgevaardigde zenden naar de dagvaart of statenvergadering. Zoo ver klaarde P. Levendale namens Reimers waal zich in 1570 tegen de invoering van den lOdeh penning (10% omzetbelasting) door Alva. De oorlog kwam om .den ondergang der stad te bespoedigen.. Van 1572 tot 1574 werd niet alleen op Walcheren maar ook op de Zeeuwsche wateren gestreden om Middelburg tot overgave te dwingen. De Spanjaarden hadden te Reimerswaal 500 Walen gelegd. Vele bewoners vluchtten nu naar het naburige Tholen. De Water geuzen, geheel Zeeland door zwalkende, besloten die bezetting te verdrijven en vielen de stad aan. De meeste inwoners sloten zich op in hunne huizen en lieten de verdediging over aan de Walen. Niet tegenstaande dezen dapper streden, waren zij genoodzaakt de stad na een beleg van 6 dagen over te geven. Een kroniek schrijver uit dien tijd zegt o.a.: „Doen is aen dese stede gerooft en geplundert zoo in metaal, clocken, .geschut, sput, Schepen, schuiten, etc.; in somma, dat er niets gelaten en werdt, dan dat hun niet en dipnde ofte 't geen sij niet en conden gecrijgen." Opdat de stad niet meer door den vij and zou bezet worden, staken de Geuzen haar in brand (1 December 1573). Van de onmacht van Reimerswaal wilde Goes gebruik maken om de uitoefening van de hooge justitie over Zuid-Beveland, welke aan Middelburg toekwam, tot zich te trekken. Toen zij zich dan ook als zoo danig te Reimerswaal wilde doen gelden, werd door deze stad haar pensionaris Emanuel Oliphant naar Middelburg ge zonden om zich over de aanmatiging van Goes te beklagen en hare hulp aangeboden om verder optreden van Goes te beletten. Op 29 Januari 1574 werd op de Ooster- Schelde tusschen Iersekedam en Reimers waal een zeeslag geleverd tusschen de Geuzen onder Lodewijk Boisot en de Span jaarden onder Glimes. De laatsten moes ten het onderspit delven. "Jasper Legnse van Zoutelande, overgesprongen op het admiraalschip, wist ongemerkt de vlag naar beneden te halen. Nu kwam voor het berooide Reimerswaal een korte periode van rust en enkele oud-Reimerswalers vestigden zich weer in hun vaderstad. De armoede werd echter zóó groot, dat het stadsbestuur geen geldmiddelen bezat om zich door bekwame personen in de ver gadering der Staten van Zeeland te doen vertegenwoordigen. Daarom deed in 1574 de stad vrijwillig afstand van den rang van „goede" of stemhebbende stad. Wat nog overgebleven was van de archieven, privileges en andere documenten werd naar Middelburg overgebracht. - In 1592 vroeg de regeering der berooi de stad eerst aan Veere, later aan Zierik- zee om medewerking teneinde van de Staten van Zeeland financieele hulp te krijgen, doch te vergeefs. Op een nacht in het jaar 1596 kwam een vrijbuitersbende met schepen van uit Antwerpen, dat toen Spaansch was, Ih Reimerswaal. De burgers werden gedwon gen alles af te staan wat eenige waarde had, zoo zij het leven niet wilde verliezen. Nu bleef er slechts een arme visschers- bevolking meer over. Toch was er nog een baljuw, een burgemeester en eenige schepenen. In 1604 richtte de regeering nogmaals een smeekschrift aan de Staten van Zee land om bijstand. Deze stelden een onder zoek in naar de middelen, waardoor de stad 'zou kunnen geholpen worden. Verder dan het onderhoek kwam men niet. De zoo noodige hulp bleef weer achterwege. Toen de winter van dat jaar voor de deur stond en hiermee minder of geen verdienste, besloten de Reimerswalers voorloopig zich zelf te helpen. Het zink en het lood van de daken van leegstaande huizen, schoorsteenmantels, de fundamen ten van kerk en toren werden verkocht. De balken werden uit de vloeren gehaald om als brandstof te gebruiken. Op 12 en 13 September 1631 had op het Slaak een zeestrgd plaats, die door den Zeeuwschen vice-admlraal Marinus Hollaer op de Spanjaarden schitterend werd gewonnen. Een paar duizend gevan genen werden naar Reimerswaal gebracht als hun ballingsoord. De arme visschers hadden hiervan zooveel overlast, dat zij allen hun schamele huismeubels in. hun i schuiten laadden en de Schelde overstaken naar Tholen. Meer dan een eeuw bleven zij hier zooveel mogelijk bg elkaar wonen om zich ten laatste met de Thoolsche be- Een duel tussen korhanen. We hebben kort geleden gezien hoe in de polder de kemphanen omstreeks twintig Maart met hun vechtpartijen beginnen. En we zagen' toen, dat dat eigenlijk maar vrg onschuldige vechtpartijen zgn, waarbg wel eens een paar veren in het rond kunnen stuiven, maar waar toch maar hoogstzel den bloed bij vloeit Maar wanneer we in deze tijd eens vroeg naar de heidevelden trekken, dan zullen we zien, dat er ook vo gels zijn, waar de mannetjes elkaar op een heel wat hardhandiger wijze bevechten. Ook hier geldt weer het parool: vroeg uit de veren en tegen zonsopgang op de heide zgn. De vorige dag heb je al zo eens ter loops bij een jachtopziener geïnformeerd, waar je de korhoenders zou kunnen zien, want zo heten die vogels, en met die ken nis gewapend trek je er nu op uit. De plaats, die je is aangewezen heb je goed in jé geheugen geprent, en daar in de buurt stel je je thans een beetje verdekt op, liefst achter een heuveltje of iets derge lijks. Wanneer je toevallig een oud tentje hebt of zoiets kimt lenen, dan kun je er nog veel dichter bijkomen, want voor die tentjes zijn de korhoenders nu niet zo bang. Goed, laten we dus afspreken dat we te gen zonsopgang in een- tentje zitten. Het is wel een beetje nauw,'maar dat went wel. Het is ook een beetje koud, maar daaraan zij wij sinds onze kemphanenexpeditie wel gewend. En nu is het wachten maar weer op de dingen die komen zullen. Bij de korhoenders. Gewoonlijk behoef je niet lang te wach ten, want de korhoenders zijn al vroeg uit de veren, om het eens een beetje gek te zeggen. Stel je voor dat vogels eens wer kelijk uit de veren kwamen, wat zou dat een griezelig gezicht zgn, zoiets als een le vende geplukte kip. Maar daar hebben wij het nu niet over. De eerste korhaan is voor ons tentje neergestreken. Je kunt het hem wel aanzien dat hij familie is van de kip, maar hrj is heel wat mooier. Het is een vrij grote vogel, zo groot als een flinke haan en heel donker van kleur. Mooi metaal- blauw zgn zijn veren, er zit- wat wit en vrij veel rood aan zijn kop, en wanneer hg zich omdraait, zie je de merkwaardigste vogelstaart die je in Nederland kunt zien. Een liervormige staart is dat, dus een hal ve cirkel met twee naar buiten gebogen uit einden, en de kleur van die eigenaardige staart is zuiver wit! Daardoor valt de kor haan reeds van verre op. Er komen nu ook al wijfjes op de proppen. Die zien er heel wat eenvoudiger uit, want in de eerste plaats missen zij die mooie witte staart en bovendien zgn zrj maar heel gewoon bruin getekend, zo ongeveer in de kleur van een Barnevelder kip. Zij zijn ook wat kleiner van stuk dan de mannetjes. Meedogenloze vechtersbazen. Om die hanen is onze tocht in de eerste plaats begonnen. Want nauwelijks hebben wij de tijd gehad om ze goed waar te ne men of daar begint de verbitterde strijd tussen de forse vogels. Die strgd is heel wat heviger dan bij den kemphaan, en dat Is wel te begrijpen ook. In de eerste plaats zijn de korhanen heel wat groter en hebben dus meer kracht; maar daar komt nog bij, dat het hier werkelijk alleen gaat om de wijfjes, want de overwinnaar gaat er met de meeste bruine wgfjes vandoor en daar een korhaan meer dan één vrouw heeft en er niet zo heel veel wgfjes zijn, zuilen de verliezers, dé mannetjes dus die van de vechtplaats verjaagd worden, zonder wgf je moeten leven dit jaar. Om te beginnen gaan de mannen elkaar eens flink uitschelden, zeker om wat driftig te worden, zodat zij straks beter kunnen vechten. Met wijduit- staande vleugels staan zij tegenover elkaar, en een heel vreemd geluid brengen zij daarbij voort. Het „bolderen" der korhanen heet dat officieel en het is een lawaai van jewelste! Er zijn allerlei geluiden in te onderscheiden, want soms sissen de hanen als slangen die een kwade bui hebben, dan weer is het een gegrom als van een waak hond of een hoog, luid geroep, dat vrg ver klinkt en dat soms iets lijkt op het gekef van een meerkoet. Zes, zeven verschillende geluiden zijn aan het bolderen van de kor hanen te herkennen, en wanneer ze dat eén tijdje gedaan hebben dan stormen zij op elkander af. Ook hier wordt weer flink met de snavel en ook met de poten gevochten, maar er is wel verschil met de vechtwijze der kemphanen. Die doen dat nog een beetje elegant, maar daar is bij de korha nen geen sprake van. Die rammeien er maar op los, en al moet je niet denken dat je, wanneer je één morgen naar ze gaat kijken al direct ernstig gewonde hanen te zien zult krijgen, zo erg is het gewoonlijk niet, toch kunnen er wel eens zulke houwen met die harde, scherpe snavels worden gegeven, dat er een paar verschrikt afdeinzen en op de vlucht slaan. Het is een zeer boeiend schouwspel, dat vechten der korhanen en daar die vogels lang niet zoo zeldzaam zijn als over het algemeen wordt aangenomen, is het heusch niet zo heel moeilijk om dat vechten eens te zien. En het is ook geen kwestie van een enkele dag, want nog tot half April is het overal te bewonderen. Tenmiste, overal waar heidevelden zijn, en dat is dus in alle provincies van Nederland, behalve in Noord- en Zuid-Holland en in Zeeland. Voorjaarssymptomen op de heide. En wanneer je dan toch op de heide bent, dan is het wel de moeite waard er eens op te letten, wat er zoal van het voorjaar hier te zien is. Over het algemeen zal je dat nog al tegenvallen, vooral wanneer je het voor jaar al in de polder en in de bossen hebt zien naderen. Want de heidevelden zijn, af gezien dan van het vechten der korhanen, niet erg rijk gezegend met voorjaarssymp tomen. Er zijn natuurlijk wel, in de kleine heibosjes, struiken en bomen te vinden die al groene blaadjes vertonen, maar dat is niet iets speciaals van de hei. En wat er wei speciaal is, de heideplanten zelf, die doen nog niets, want eer die gaan bloeien, nu dat weet je wel, dat draait wel naar het najaar. Van de vogels valt verder ook niet zo heel veel te vermelden. Ja, wulpen, die roepen al en leeuweriken, grasmussen en heggemus- sen zul je ook wel ontmoeten. Maar om de vogels van de heidevelden op hun mooist te zien en vooral om eens kennis te maken met de kokmeeuwen en de andere broeders, komen wij over over een week of zes hier nog eens terug. Ga er nu maar eens heen voor de korhanen alleen, want die zgn het werkèlijk wel waard. (Nadruk verboden) Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft Wie zelf slacht moet het vleesch niet onmiddellijk na het slachten verwerken, maar het eerst eenige dagen laten be sterven. Gebruikt men het te vroeg, dan heeft het een sterken smaak. De vraag komt naar voren, of het vleesch geconserveerd kan worden. Dit is zeer zeker het geval. Het is dan noodig het vleesch goed te laten besterven en het schaap eerst den dag na het slachten verder te verwerken. Schapenvleesch kan gesteriliseerd wor den. Ook kunnen kleinere stukken na goed gebraden- te zgn, zoodat ze volkomen gaar zijn, zonder jus onder 't vet in goed schoongemaakte aardewerk- of emailvaten bewaard worden. Het vet van het braden giet men er op, daar dit echter vleesch- vezels bevat, sluit men na afkoeling alles pog extra af met een laagje zuiver ge smolten vet. Er treedt echter toch na eenigen tijd bederf op en daarom moet men het vleesch binnen een paar weken gebruikt worden. Wil men het langer goed houden, dan kan het gezouten en onder pekel bewaard worden, maar na 6 weken moet het op gebruikt zgn. Om de pekel te maken, lost men 150 gr.1 zout in 1 liter kokend water op. De ge heel afgekoelde pekel wordt over het vleesch gegoten. Na een week controleert men of de pekel nog sterk genoeg is; een ei moet er op blijven drgven. Zinkt het ei, dan make men een verzadigde zoutoplossing en gie- te hiervan na afkoelen zooveel bij het vleesch. dat het ei drijft. Men moet weke lijks de pekel' op sterkte controleeren. Het vleesch moet in de pekel bewaard blijven en niet na eenigen tijd uit het volking .te vermengen. Spoedig daarna vertrokken ook de Spaansche krijgsgevangenen, zoodat na 1633 Reimerswaal letterlijk een doode stad was. Geen levend wezen vertoefde er meer. In 1634 kwamen op last der Staten werklieden om af te breken wat nog eenige waarde had, ten einde aan de schuld- eischers iets te kunnen betalen. Ook de straatsteenen werden uitgebroken. Alles bracht bij verkoop op 90 pond 3 sch. of 540,90. Voor goed werd Reimerswaal prijs ge geven aan den ouden vijand, die hier had gezegevierd. (Slot volgt). R. B. J. d. M. zout genomen en gedroogd worden, het wordt daarvoor te hard en te draderig. Gezouten schapenvleesch leent zich uit stekend voor het gebruik bij stamppots Nu volgen eenige recepten voor de be reiding van schapenvleesch. In de recepten kan men in de plaats van de foelie, peperkorrels, laurierblad ook gemengde vleeschkruiden nemen. Deze zijn in busjes in den handel. Schapenbout. 1 k.g. schapenbout, vet, 1 ui, 1 thee lepel gemalen foelie, een paar laurier bladen kruidnagelen, peperkorrels, 2 d.l. azijn, 2 d.l. water. Het vleesch wasschen, inwrijven met foelie en in het mengsel van water, azijn en kruiden leggen. Het vleesch er nin- stens 24 uud in laten liggen, het zoo noodig nu en dan keeren. Na het marineeren het vleesch drogen, met-zout inwrijven en in het vet bruin bakken. Een weinig van de marinade toevoegen en het vleesch gaar stoven. Het vleesch op een verwarmde schaal opdienen. In plaats van in de marinade kan men het vleesch in karnemelk zonder kruiden leggen. Schapenlever. De lever in vingerdikke plakken snijden, inwrijven met een mengsel van peper, zout en gemalen foelie. De plakken door wat bloem wentelen en in de koekepan bruin en gaar bakken. Hoofdkaas of zult van schapenvleesch. Vleesch van pooten, kop, buik, nieren, hart, longen enz., azijn, gelatine, peper korrels, laurierblad, peterselie, selderij en zout. Het gewassehen vleesch in wat kokend water gaar koken met zout en de kruiden. Het vleesch van het been nemen en in kleine stukjes snijden of hakken. De over gehouden bouillon zeven en meten. Op te liter bouillon 2 eetlepels azjjn en 4 blaadjes geweekte flink uitgeknepen ge latine nemen. Als de gelatine in den hee- ten bouillon opgelost is, het vleesch en de fijngehakte peterselie toevoegen en on der nu en dan roeren laten staan tot het begint te stijven. De massa in met koud water omgespoelde vormen gieten en ge heel stijf laten worden. Legt men er een passend stukje perkamentpapier op en giet hierop wat azijn, dan is deze hoofd kaas 6S weken te bewaren. In plakjes gesneden bij de boterham of bij aardappelpuree en groente is dit zeer smakelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 11