UIT DE PROVINCIE OPWEKKEND TONICUM NOURY Verduisteren: Jjr Man hedenavond 20.31 uur tot moigenothtend 6.50 uur Walcheren De vergoeding van huisraad-schaden. Gemengd Nieuws De msan^aat morgen te 7.18 onder en kooft te 21.33 op. Wlnfetfiulp Nederland. VOQ» WATHOORT WAT de collecten ten bate van de Win- t^tfulp Nederland In onze provincie tot alleszins te waardeeren uitkomsten heb ben geleid, ls aan vele factoren te danken. Ten eerste aan degenen, die offerden omdat zij inzagen, dat het altijd nog beter is te kunnen geven dan te moeten nemen. Vervolgens aan de plaatselijke directeuren en hun organise erende helpers. Tenslotte aan de tjverlge vrouwen en mannen, meis- kes en jongens, samen te vatten onder den verzamelnaam W.H.N.-colleetanten. Met bussen en lijsten hebben zij een beroep ge daan op het geweten van hun stad- en dorpsgenooten. Zij hebben hun enthousi asme, hun ttfd, hun werk- en werfkracht gegeven; vermoeienissen doorstaan, te leurstellingen geoogst opdat lasten zouden kunnen worden afgewenteld van te zwaar beladen schouders; opdat licht zou kunnen doordringen in honderden Zeeuwsche wo ningen, waar het trieste duister van ont bering, het nachtelijk zwart van opge hoopte zorgen plegen te overheerschen. Maand in maand uit zijn vele verknochte W.H.N.-collectanten de frontstrijders ge weest in den oorlog van de Winterhulp tegen gerucht en verdachtmaking en on verschilligheid. Onversaagd, dapper, be langeloos, alleen lettende op het doel: zoo veel mogelijk geld inzamelen om zooveel mogelijk zorgen uit de wereld te kunnen bannen. Het is begrijpelijk, dat W.H.N. zich ge roepen gevoelt daar iets tegenover te stel- IeD. De provinciale directeur heeft het plan opgevat als besluit op dit collecte-seizoen in verschillendo centra van Zeeland alle daar woonachtige collectanten een gezel - ligen avond" aan te bieden. Het program ma van deze W.H.N.-avondjes dient nog nader te worden uitgewerkt, doch de col lectanten kunnen er zich nu reeds van verzekerd houden, dat het goed zal wor den. Behalve de collectanten zullen dé plaatselijke directeuren en de werk-com- missies worden uitgenoodigd. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat weer eenige slagers wegens frauduleuze slach tingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig vaq frauduleuze slach tingen. voor geruimen tijd van het verkrij gen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Het zijn o.ra. de slagers A. Sanderse, 's Heer Arendskerke E 17J. B. Klooster man, Goes, Lange Kerkstraat 44 en G. S. Blankert, Axel, Weststraat 29. Tegen deze slagers is proces-verbaal op gemaakt. NIEUW LID DER PROVINCIALE STATEN. De heer J. van der Peijl te Terneuzen heeft de benoeming tot lid van de Provin? ciale Staten In Zeeland, in de vacature van wijlen den heer L. J. Geelhoedt aan genomen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 30 Maart tot en met 5 April kwamen in deze provincie 3 ge vallen van roodvonk voor, nl. 1 in elk der gemeenten Krabbendyke, Oostkapelle en Waarde. DE BEVORDERING AAN DE AMBACHTSSCHOOL TE MIDDELBURG. De bijeenkomst in de groote zaal van het Schuttershof te Middelburg, uitgaande van de Ambachtsschool en belegd voor het be kend maken van de namen der leerlingen, die bevorderd werden of aan wie een diplo ma kon worden uitgereikt, werd Donder dagmorgen o.a. bijgewoond door den bur gemeester van Middelburg, en wethouder Paulden wethouder van onderwijs te Vlissingen, den heer Edelman, en vertegen woordigers van enkele andere gemeenten op Walcheren. Verder waren er met de leerlingen ook vele ouders en andere be langstellenden opgekomen. De voorzitter der vereeniging, de heer J. H. VOORTHUIJZEN, die ofschoon hij thans te Nijmegen woont, vooralsnog voor zitter blijft, heette slle aanwezigen en spe ciaal de autoriteiten, welkom. Hij wees.er op, dat van de 274 leerlingen 194 van bui ten Middelburg komen, wat dus aantoont, dat de school niet alleen van plaatselijk belang is. Het onderwijs heeft dezen cur sus onder niet gunstige omstandigheden plaats gevonden zulks tengevolge van de nog voortdurende verbouwing der school en de windhoos, die over Nederland is getrok ken. Een moeilijke tijd was ook die van de ziekte van den directeur. Spr. bracht har- teiyken dank aan den directeur, zijn waar nemer, de leeraren en den concierge, voor alles wat zij gedaan hebben in het belang van de school en het onderwijs. De voorzit ter deelde verder mede, dat van den wnd. Commissaris der provincie Zeeland en van het bestuurslid, ir. H. C. Ghysen, bericht van verhindering was Ingekomen, Hierna nam de heer G. VAN NEDER- VEEN, voorzitter van de commisste van onderwijs het woord en zeide, dat men zich verheugt, dat de vernieuwde school zoo goed als gereed is. De gang van zaken kon niet altijd zoo zyn als men wel had gewild. Men kon geen proefwerk laten maken en daardoor moest eenige strengere maatstaf worden aangelegd. Het gedrag en vlijt ga ven gelukkig geen ernstige reden tot op merkingen. De jongelui moeten steeds be grijpen, dat op school de tjjd van minuut lot minuut moet worden benut. De directeur der school, de heor C. DOETS, sloot zich aan bij hetgeen de vo rige spreker over het proefwerk had ge zegd en zei, dat de eerste gedachte is ge weest, dan maar niet te bevorderen of al leen de beste leerlingen. Maar de aangifte voor nieuwe leerlingen was zeer groot en meerdere kosten mochten niet worden ge maakt Men besloot nu toch tot bevorde ring, al zouden er wel wat meer léerlingen niet bevorderd worden. Daarna begon de heer Doet* met het mededeelen van de namen van de gisteren gemelde leerlingen, die wel bevorderd zijn en ook van hen, bij wie dit niet het geval is. Na de bevordering vermeldde spreker de namen van hen, die een diploma ontvingen of nog zullen moeten wachten en reikte daarop de voor de jongelui zoo waardevolle papieren uit Na een pauze kreeg de directeur op- nieuw het woord om mede te deelen, Welke leerlingen voor een prijs in aanmerking kwamen. Voor zoover aanwezig werden de prijzen tegelijk uitgereikt. De heer NEDERVEEN wees er vervol gens op, dat er dit jaar door een belang stellende een extrapriJs beschikbaar was gesteld voor een leerling, die in alle onder deden uitblonk. Het bestuur heeft dien prijs in overleg met directeur en leeraren toegekend aan den leerling J. Verhulst De directeur reikte dit geschenk uit en gaf den gelukkige den raad dit op zijn spaar bankboekje te plaatsen. De DIRECTEUR wees er verder den gediplomeerden op, dat zy feitelijk te kor ten tijd op de Ambachtsschool zijn geweest en dat de lessen niet geheel volgens het leerplan konden plaats hebben. Toch zullen de geslaagden met goeden wil zich een weg door het leven kunnen slaan. Voor de rüet- geslaagden zijn er twee wegen ten eerste de school te verlaten wanneer geen resul taat te verwachten is. Een tweede weg is, als het nog wel kan, bet leeren door te zetten en goed aan te pakken. De VOORZITTER bracht den heer Doets dank voor de gedane mededeelingen en de gesproken woorden. De beer VAN NEDERVEEN wenschte alle geslaagden geluk en zei tot de gediplo meerden, dat voor hen een weg is geopend voor een behoorlijke betrekking. Tot de nictbevorderden zei spr. „Bezoekt de les sen trouw". Spr. bracht namens het te stuur dank aan den directeur, de leeraren en den „poortwachter". De burgemeester van Middelburg, mr. J. VAN WAJLRÊ DE BORDES, zei dat hij met groot genoegen dezen eersten keer de samenkomst heeft bijgewoond, waarbjj hij mocht vernemen, dat deze school niet al leen voor Middelburg, maar voor het ge- heele eiland van groot belang is, hetgeen Middelburg als centrum-gemeente goed moet begrijpen. Zich richtende tot de jon gens, bi de eerste plaats tot hen die ge slaagd zijn, zeide spreker „Het is fijn voor Jelui". Als het niet gaat, dan kan men dit verwijten aan de leeraren, den directeur, de ouders maar men doet beter eens na te gaan of het niet aan zichzelf ligt. Spr. wees op de twee voorbeelden, die de directeur noemde van jongens, die verleden jaar ble ven zitten en die nu met een prijs naar huis gaan. Als wij niet werken kan God ons werk niet zegenen. Slecht medewerken is een gemis san vaderlandsliefde. Nederlander moet een eeretitel zijn er staan hooge dingen op het spel. De burgemeester be sloot met gelukwenschen tot bestuur, direc teur en leeraren, dat ztj in deze moeilijke tijden de school zoo goed hebben weten te leiden. Verschillende leerlingen hebben voor de tweede klassers het woord gevoerd en dank gebracht aan directeur, leeraren en con cierge. De VOORZITTER bracht tenslotte dank aan den burgemeester voor zfcjn woorden ai hoopte, dat de leerlingen deze woorden goed ter harte zullen nemen. Hij wekte de leerlingen op uitsluitend op hun werk te letten en zich niet met andere onderwerpen bezig te houden, ook niet met politiek, ze ker niet op school, maar ook niet daarbui ten. Hiermede sloot de heer Voorthujjzen de bijeenkomst. a Niet C. Autermans uit Vlissingen, doch C. Houterman uit Koudekerke is bevorderd van de eerste naar de tweede klasse sme den -banltwerken Een ernstig ongeval, OOSTKAPELLE. Woensdag kreeg de X3-jarige zoon van den smidsknecht M. B. een patroon in handen waar hij met een hamer op sloeg. De patroon ontplofte en hem werden van zyn linkerhand een gedeelte van den duim en zgn wijsvinger afgeslagen, terwijl zyn middelste vinger geheel versplinterd werd. Op medisch advies is hy naai- het gast huis te Middelburg overgebracht. Ook ztJn jongere zusje die bij het ongeluk aanwezig was werd In haar ge zicht gewond. RAADSVERGADERING. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. In het verslag van de raadsvergadering, opgeno men In ons nummer van Woensdag ztjn in de tweede alinea enkele woorden wegge vallen. De a*4!(5. moest als volgt luiden: „Na openirig-wenschte de voorzitter, bur gemeester mr. Graaf van Randewyck, den secretaris namens den raad geluk met zjjn huwelijk, waarvoor deze dankte". Zuid-Beveland EEN KORFBALVEREENIGING TE KRUININGEN7 KRU1NINGEN. Ook hier beginnen enke le jongelui zich sterk te interesseeren voor het korfbalspel. Er zijn zelfs al enkele jonge dames, die met het plan rondloopen een korfbal vereeniging op te richten. Wat de belangstelling der jongeheeren betreft, deze is niet zoo bijster groot, maar er zul len toch zeker wel voldoende jongens te vinden zijn, die deze sport willen gaan be oefenen. Een groote moeilijkheid zal hier wel zijn het vinden van een behoorlijk speelveld. r"" n voor don goeot, vorolorkond l 1 voor hot geheolo llohaam, 1 kafmoerend voor do zonuwen RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL. De uitreiking der diploma's. Donderdagmiddag vond in de Ryksland- bouwwinterschool de uitreiking der diplo ma's plaats. Onder de genoodigden merk ten we o.a. op den heer Hulzinga, inspec teur van den landbouw en het landbouw onderwijs; ir. Stevens, inspecteur van den landbouw; ir. Dorst, secretaris der Z.LAL, en voorts vele ouders van leerlingen. Na een woord van welkom, in het bij zonder gericht tot de hierboven genoem den, van den w.n. voorzitter van de Com missie van Toezicht, den heer D. W. Lln- denbergh, kreeg' de heer Huizinga het woord, die er op wees, dat het thans de zeven-en-veertigste maal is, dat deze plechtigheid te Goes plaats vindt. Het is een moeilijke winter geweest, aldus spr., maar dit is niet van invloed geweest op het bezoek, evenmin als dit elders in het land het geval was. Er wordt wel be weerd, aldus spr., dat ons volk is ver slapt, maar dit is dan zeker niet van toepassing op de jongelui van het platte land. Ze hebben weer noch duisternis ont zien om de lessen te volgen. Spr. wees er voorts op, dat elke leerling niet even ge makkelijk leert, dit kan een kwestie van gave zijn, ook van den meer of minderen arbeid dien men thuis heeft te doen, doch elke leerling, die werkt, die ernst maakt van de studie, wordt gewaardeerd. Spr. uitte er verder ztln vreugde over, dat er hier en in het geheele land zoo veel be langstelling voor het landbouwonderwijs is, zoo zelfs, dat bet aantal leerlingen in vijf jaar met tachtig procent steeg. Nadat de heer Huizinga nu aan de leer lingen hun diploma's had uitgereikt, raad de hij hen aan, de boeken nog eens ter hand te- nemen, opdat niet te veel van het geleerde verloren zou gaan. Verloren gaat er intusschen altijd, aldus spr., maar als ge het geleerde goed begrepen hebt, zult ge altijd weten, waar, hetgeen ge noodig hebt, is te vinden. We verwachten thans niet, dat ge dadelijk een groote rol gaat spelen, want om een goede boer te zijn, moet men over de ervaring van vele jaren, van geslachten, beschikken, en die ervaring moet ge nog opdoen. Ik hoop, aldus besloot spr., dat ge uitstekende men- schen wordt, krachtig in voor- en tegen spoed; dat het U allen goed moge gaan. De heer Lindenbergh, weer het woord nemende, wees op de moeilijkheden, die zich in de praktyk zouden voordoen, daar- by kunnen ze zich het geleerde ten dien ste maken. De praktyk werpt steeds nieu we vraagstukken op, houdt daarom uw theoretische kennis by. Theorie en prak tijk 'moeten tezamen gaan. Men zou ook tegenslag ontmoeten, en dat is zelfs goed, aldus spr., want wie het te gemakkelyk krijgt, zijn in den regel niet zy die het best slagen. Spr. betuigde dan zyn dank aan directeuren leeraren, wenschte hen ge luk met de toename der leerlingen, en wees er dan op, dat de vooropleiding in de commissie meermalen een punt van ernstige bespreking uitmaakte. Men kwam niet tot een bepaald advies maar onge twijfeld is bet gewenscht, dat zij. die deze school zullen bezoeken, meer onderwys ge noten dan alleen de lagere school. Terloops wees spr. er op, dat het voor hem nog een dubbele feestdag is, omdat zijn zoon het diploma behaalde veertig jaar nadat het aan hem zelf uitgereikt was. (Applaus.) Toen waren er ook moei lijkheden, aldus spr., toen liepen we zelfs van Wemeldinge naar de school, en dan liepen we vaak tezamen. In het leven is het van belang in veel tezamen te gaan, en daarom verwees spr. de leerlingen naar de samenbindende banden, b.v. de ver eeniging van oud-leerlingen, en later de Z.L.M. De directeur der school, ir. Droogendijk, uitte hierna de hoop, dat de leerlingen contact met de school zouden houden. De leeraren zullen hen steeds graag van dienst zyn. Hebt ge kans meer cursussen te volgen, aldus spr., doe het dan, en lees ook de vakbladen. Spr. uitte er ztjn voldoening over, dat er zoovele ouders aanwezig waren. Ik hoop, aldus spr., dat uw bedrijven van de kennis die uw zonen hier opdeden, zullen profiteeren. En den leerlingen vroeg hy. reclame te maken voor de school, niet alleen met het woord, maar vooral met de daad, aldus besloot spr. Ir. Dorst betoogde, dat de Z.L.M. steeds tot doel had, goed onderwijs voor den toe- komstigen boer. Iksprak vele menschen, aldus spr., en nooit één die spijt had van hetgeen hij leerde, maar wel velen, die het betreurden, niet meer geleerd te heb ben. Geld kan in waarde dalen, maar het geen men leerde behoudt zyn waarde. Spr. wees dan op de boekwerken, die hjj aan de beste leerlingen zal uitreiken. Hét geld hiervoor werd beschikbaar gesteld door iemand, die onbekend wil blyven, maar veel met dit onderwys op heeft. Het is echter niet zeker, aldus spr., dat de beste leerlingen ook het best in de praktijk zul len worden. Dat zal de toekomst leeren. Men moet ook geluk hebben, maar vooral energie, doorzettingsvermogen. In de prak tyk moet gewerkt, moet aangepakt u-or den. En hierin ligt de kans voor de laat- sten om de eersten voorbjj te streven. Spr. uitte dan zy'n hartelijke gelukwenschen aan den heer Lindenbergh. met diens ju bileum en reikte daarna de pryzen uit. De heer Zandee, voorzitter der vereeni ging van. oud-leerlingen, wenschte hierna de geslaagden geluk en wekte hen op, da- delyk lid! der vereeniging te worden. Eén der leerlingen zegde daarna dank voor de gelukwenschen en directeur en leerraren voor het genoten onderwys. Ook den heer Dootjes dankte spr. voor zijn steun steeds aan de leerlingen gegeven, terwijl hij besloot met de verzekering, dat :e schooltijd voor de leerlingen een pret tige tijd was geweest, waaraan ze lang zouden terugdenken. De heer Lindenbergh wees er in zijn slotwoord op, dat de heer Hanken naar ru6t verlangde en ontslag vroeg als voor zitter der Commissie van Toezicht. Dit is hem op eervolle wijze verleend. De Regeling voor huurverkoopers en schuldeischer». De Nederlandsche staatscourant van 31 Maart 1941 no. 63 bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van financiën met betrekking tot het in huurkoop gegeven huisraad en met be trekking tot het huisraad, dat tot zeker heid in eigendom was overgedragen, dat door het oorlogsgeweld ls vernietigd. In het kort komt de regeling op het volgende neter: Indien op grond van de regelen inzake huisraad 1 een bydrage wordt vastge steld, welke mede betrekking heeft op goe deren, die In huurkoop waren gegeven of tot zekerheid in eigendom waren over gedragen en geheel verloren zyn gegaan, wordt aan den huurverkooper resp. aan den schuldelseher een gedeelte van die bij drage toegekend ten beloope van 50 van het bedrag, dat de huurverkooper resp. de schuldeischer terzake van den huurkoop der goederen, resp. terzake van de schuld, tot welker zekerheid de goederen zijn over gedragen, nog te vorderen had op het oogenbiik van het verloren gaan der goederen, eventueel verminderd met het geen sindsdien van de schuld mocht zijn tenietgegaan. De bedoelde toekenning aan huurverkooper en schuldeischer blijft be perkt tot 50 van de geheele aan den schuldenaar op grond van de regelen in zake huisraad 1 toegekende bijdrage, in dien meerdere huurkoopers of schuld- eischers opkomen terzake van dezelfde bijdrage wordt het voor hen beschikbare bedrag naar evenredigheid onder hen ver deeld. Zijn de bovenbedoelde goederen niet ge heel verloren gegaan, dan wordt aan den huurverkooper of schuldeischer geen aan spraak toegekend. Het bedrag, dat aan den huurverkooper of schuldeischer wordt toegekend, wordt hem in contanten uitbetaald in mindering van de aan den huurverkooper of schulde naar toe te kennen bydrage, en wordt be schouwd als gedeeltelijke afbetaling op het totaal van bet verschuldigde bedrag. De huurverkooper of schuldeischer, als boven bedoeld, is op verlangen van den huurkooper resp. schuldenaar verplicht een soortgelijke overeenkomst als de vroe ger geslotene aan te gaan tot ten hoogste het dubbele van het bedrag, dat aan den huurverkooper resp. schuldeischer uit de bydrage is toegekend. In verband met bovenstaande regeling, wordt er door den secretaris-generaal van het departement van financiën met nadruk op gewezen, dat zy, die aanspraak maken op toekenning van een deel der bijdrage in de huisraadschade als bovenbedoeld en nog geen F.-formulier indienden bij de bevoegde schade-enquête-commissie, zulks voor 20 April a.s. alsnog moeten doen. De F.-for- raulieren ztjn by de schade-enquête-com missie gratis te verkrijgen. Belanghebbenden moeten er ernstig reke ning mede houden, dat eventueele na 20 April binnengekomen F-formulieren waar- Bchynlyk niet In behandeling zullen-worden genomen. ARNEMU1DEN. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent B. VAN BELSEN. heer Hanken was iemand, die een groot hart voor den landbouw en de school had en er, hoewel hy ook de leiding had van een groot landbouwbedrijf, veel voor deed. Wy zijn hem daar zeer dankbaar voor, aldus spr., en hopen dat hy nog lang van zyn rust zal mogen genieten. De geslaagden. Hieronder volgen de namen der leer lingen aan wie het diploma vverd uit gereikt: C. W. van Belzen, Nieuw en St. Joos- land; A. F. Blok, Krabbendijke; P. Boon man, Ovezande; Iz. de Buck, Oostkapelle; M. van Gastel, Schuddebeura; J. Goense, 'sHeer Arendskerke; B. op 't Hof, Nieuw- dorp; H. van Iwaarden, Sluis; G. J. de Ja ger, Steenbergen; Joh. Kik, Oosterland; P. G. A. de Lange, Kamperland; J. G. vau Liere, Ovezande; D. J. Lindenbergh, Wilnelminadorp; J. P. Lindenbergh, 's Heer Arendskerke; H. Maljaars, Oostkapelle; M. Markusse, 's-Heer Abtskerke; F. A. Neeteson, Kloosterzande; C. A. Nysse, Borssele; P. Nijsse, Rilland; A. L van Overbeeke, Borssele; H. C. A. Poley, Waar de; A. de Regt, Schoondyke; S. J. de Regt Wissenkerke; N. M. Reneink, Bent huizen; J. P. W. C. Stols, Nieuwerkerk; L. Vis, Noordgouwe; H. Weststrate, Waar de C. G. D. Wisse, Kapelle; J. D. E. Wolfert, Waarde. Afgewezen: twee. Aan de volgende gediplomeerden werden extra-pryzen uitgereikt: le prijzen: J. S. de Regt. Wissenkerke en G. J. de Jager, Steenbergen. 2e prijzen J. P. Lindenbergh, 's-Heer- Arendskerke en D. Lindenbergh, Wilhelmi- nadorp. Voorts een extra-prijs aan de vol gende leerlingen der eerste klasse: L. Ruis- sen, Waarde en J. Dieleman, Walsoorden. NOTSTANDSBEIHILFE. YERSEKE. Donderdag werd alhier ten gemeentehuize door de Notstandbeihllfe van den Rijkscommissaris aan een groot aantal ingezetenen een uilkeering yer- s trekt In totaal werd aan ongeveer 250 alleen staande personen en gezinshoofden een bedrag van ongeveer 5000 uitbetaald. Aangezien de grootere uitkeeringen in eenige termynen worden uitbetaald, zullen binnenkort nog enkele zittingen worden gehouden. De uitkeeringen varieerden ongeveer van ƒ10 tot 125; dit houdt verband met de gezinsgrootte en de gezinssamenstelling. Voor velen was deze uitkeering een blyde Paaschverrassing. Zeeuwsch-Vlaanderen PRIJSOPDRIJVING. WATERLAND KERKJE. Dezer dagen heeft de gemeentepolitie alhier een winke lier bekeurd voor prijsopdrijving. Vele bus sen melk werden inbeslag genomen. De ordening In het café-bedrijf. Het bier moet uit de winkels verdwyuecu De bond van belanghebbenden in hot hotel-, café- en restaurantbedrijf „Bond 1940" en de nieuwe Nederlandsche bond' van koffiehuishouders en slijters „Ntene- bokos" hielden gistermiddag een druk be zochte vergadering te Amsterdam, waarin o.m. de heer M. A. Opmeer, bondsvoorzit ter van „Nienebokoa" de rantsoeneering van bier en gedistilleerd behandelde- Spr. besprak de moeilykheden van de bierdis tributie, vooral het feit, dat vele kruide niers, sigarenwinkels enz. bier verkoopen. Dit kwantum zou aan de caféhouders ge leverd moeten worden. De rantsoeneering van gedistilleerd noemde spr. den dood steek voor het cafébedrijf- Voorts wees spr. er op, dat de belastin gen dagelijks stijgen. Spr. was van mee ning, dat by den gemachtigde voor de pry* zen moet worden aangedrongen op ver hooging van de prijzen van gedistilleerd. De voorbereidingen hiertoe zuilen spoedig ter hand worden genomen. Ten slotte gaf spr. nog enkele wegen aan, waarlangs thans bestaande misstanden uit den weg kunnen worden geruimd. De volgende spreker, de heer F. J. E, van Houtén, bondsvoorzitter van den bond 1940, uitte zyn biydschap over de geza- meniyke voortgezette actie. Vervolgens wees hy er op, dat tengevolge van de actie van den bond de aanslag voor vergun ningsrechten, ondanks den gestegen om zet van dit jaar, met 40 pet is verlaagd, in geiyke mate als de jenevertoewyzing is verlaagd, zullen de overige lasten als per- soneele belasting en de huur verlaagd moeten worden. Spr. behandelde voorts klachten over de rantsoeneering en de houding van den bond \*an distillateurs en den bond van brouwerijen. Men parasiteert nog op onze verdeeldheid, aldus spr., wy moeten ei- schen, dat het bier uit de andere winkels verdwijnt ONDER8CHEIDIN GSTEEKENEN VOOR HOOFDCOMMISSARISSEN VAN POLITIE. By besluit van den secretaris-generaal van de departementen van justitie en van binnenlandsche zaken is bepaald, dat in afwachting van nadere regelingen, de hoofdcommissarissen van politie in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage voorloopig de onderschéldings- teekenen, verbonden aan den rang van kolonel, mogen voeren, en de hoofdcommis sarissen in de gemeenten Utrecht Gronin gen en Eindhoven die van den rang van luitenant-kolonel. NIEUWE WETHOUDERS TE HAARLEM, Op voordracht van den regeeringscom- missaris te Haarlem, S. L. A. Plekker, is benoemd tot wethouder van volksgezond heid dr. Ch. A. Götte, arts te Haarlem, en tot wethouder van onderwys de heer M. van Driel, leeraar in de Duitsche taal en letter kunde aan het Kennemer lyceum, Dr. Götte promoveerde in 1940 cum laude tot doctor in de medicyuen. Na eenigen tijd werkzaam te zyn geweest als assistent van prof. P. C. T. van der Hoeven, vestigde hy zich als gynaecoloog te Haarlem. Dr. Götte die sinds 1933 lid is van de N.S.B. heeft een werkzaam aandeel gehad bij de oprichting van het medisch front- De heer van Driel werd eerst leeraar aan de gemeentelyke HJB.S. te Nijmegen. H# kwam in 1930 naar Haarlem, waar hy aan verschillende middelbare scholen doceerde, het laatst aan het Kennemer lyceum. De heer van Driel is sinds 1940 lid van de N.S.B. en organisator van het district Haarlem en 'omgeving van het opvoeders- gilde. COMPLOT VAN FRAUDULEUSE SLACHTERS AAN HET LICHT GEKOMEN. Crisisambtenaren en marechaussee heb ben gezamenlyk in Zutphen en omgeving een wijdvertakt complot ontdekt, welks leden zich schuldig maken aan clandestiene slachting van vee en den kettlngliandel in vleesch. In totaal is tegen ongeveer 30 personen proces-verbaal opgemaakt, ter- wyl eenzelfde aantal frauduleus geslachte varkens in beslag is genomen. Eenigen tijd gelcddn werd het complot ontdekt, toen een controleur van den crisis-controledienst een inval deed bij den koopman T. in de Hoven. Hij vond daar een met bloed bedekt laken, bebloede touwen en nog andere aan- wijzingen, welke het vermoeden deden ont staan, dat het huis van T. werd gebruikt als clandestiene slachterij. Toen T. gear resteerd was, bekende hij, dat hy verschil lende varkens, schapen en pinken voor op drachtgevers heeft geslacht Uit het verdere onderzoek bleek, dat een groote rol in het complot speelde de Apeldoornsche slager N. die heel wat clandestien geslachte varkens in zyn winkel tegen bonnen verkocht Tn Zutphen en omgeving bemoeiden zich verscheidene lieden met den verkoop, waar- by vooral de Zutphensche koopman P. een belangrijke rol speelde. In den loop van het onderzoek is voorts een dozyn levende var kens in beslag genomen, by eenige land bouwers .e Brummen en Gorssel, welke ken- neiyk voor den clandesticnen handel be stemd waren, daar zy niet in het veeboekje stonden ingeschreven. POLITIEAGENT DUWDE EEN KAR VOORT EN ONTDEKTE VARKENS- VLEESCH. Woensdagavond reed de heer V. met een kar door de gemeente Zaandam, toen hy de steile Hoopbrug moest passeeren. Daar dit een zwaar karwei was, riep hy do assis tentie in van eenige voorbygangers. Ook een politieagent die daar surveilleerde, hielp een handje. Maar by het voortduwen van de kar bemerkte deze laatste dat zich In het voertuig varkensvlees ch bevond. De Zaandamsche politie stelde zich onmlddeliyk in verbinding met de gemeentepolitie van Oostzaan, zoodat denzelfden nacht nog huis zoeking werd gedaan by den stiefvader van genoemden V., een zekeren K„ vroeger slager van beroep. Bij het onderzoek trof men aldaar drie geslachte kalveren aan, welke onmiddellijk ïn beslag werden ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3