OORLOGSSCHADE COMPAGNIE GESLOTEN Benoeming en ontslag van onderwijzend personeel. Radioprogramma Zenuwachtig? Rechtszaken De van Assuradeuren Churchill over den militairen toestand. Een belangrijk besluit. Ken belangrijk besluit van den secretaris generaal van het departement van opvoeding enz. Het nieuwe verordeningenblad brengt een belangrijk besluit van den secre taris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming betreffende benoeming en ontslag van onderwijzend personeel 'aan gemeentelijke en bijzondere scholen. Wy citeeren daaruit de volgende ar tikelen: Artikel 1. Indien de gemeenteraad in een vacature in het onderwijzend personeel van een school voor lager, uitgebreid lager, middelbaar, gymnasiaal of nijverheidsonderwijs of van een kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen door de benoeming van een vaste leerkracht moet voorzien, plaatsen burgemeester en wethouders zoo mogelijk drie maanden vóór het openvallen der be trekking, een oproep in de door den secre taris-generaal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming aan te wijzen nieuwsbladen of tijdschriften. Artikel 2. De benoeming vindt plaats aan de hand van een voordracht, welke door burgemees ter en wethouders aan den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescehrming of aan de door dezen aangewezen instantie wordt voorgelegd; deze voordracht bevat de met redenen omkleede aanbevelingen van drie personen, die voor het geven van het be treffende onderwijs bevoegd zyru De secre taris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming of de door dezen aangewezen instantie Van deze voordracht geheel of ten deele afwijzen; de beslissing is met redenen om- kleed. Wordt de voordracht geheel afge wezen, dan wordt een nieuwe voordracht ingediend, welke wederom de met redenen omkleede aanbevelingen van drie personen bevat. Voor het geval er geen drie geschikte trachten voor de voordracht beschikbaar is een voorbracht van twee, of zoo noodig een voordracht van één voldoende. Artikel 3. De overeenkomstig artikel 2 ingediende voordracht wordt beschouwd als goedge keurd, wanneer de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming of de door dezen aangewezen instantie zich niet binnen zes weken na ontvangst van de voordracht daaromtrent heeft geuit. Artikel 4. Voor het geval In een vacature door het benoemen van een tijdelijke leerkracht wordt voorzien, wordt gehandeld op de zelfde wijze als voor een benoeming in vasten dienst, wanneer de benoeming ge schiedt voor den trjd van vier maanden of langer, of wanneer sedert het openvallen van de betrekking tot het in dienst treden van de nieuwe leerkracht meer dan vier maanden vorloopen zijn. Aritkel 5. Het beoogde ontslag van leerkrachten moet den secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming of aan de door dezen aan gewezen instantie worden medegedeeld, tenzij het ontslag op verzoek-van den be- treffenden persoon geschiedt. Het ontslag wordt beschouwd als goedgekeurd, wanneer de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming of de door dezen aangewezen in stantie zich niet binnen zes weken daar omtrent heeft geuit Artikel 6. Ten aanzien van de benoeming en het ontslag van onderwijzend personeel van bij zondere scholen vindt het bepaalde In de artikelen 1 tot en met 5 overeenkomstige toepassing, met dien verstande, dat het schoolbestuur in de plaats van burgemeester en wethoudors en van den gemeenteraad treedt - Artikel 7. Een benoeming of ontslag, welke ge schiedt In strijd met het bepaalde in dit besluit, is nietig. Artikel 8. Rechtsvoorschriften, welke in strijd zfo'n met- het bepaalde in dit besluit treden buiten werking. Artikel 9. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. EEN TOELICHTING. Van bevoegde zijde wordt de volgende toelichting op het nieuwe besluit gegeven: Het besluit verplicht de gemeentebestu ren en schoolvereenigingen, voor de voor genomen benoeming van onderwijzend personeel aan den secretaris-generaal van het .departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming de voorge schreven sollicitantenlijst en een voor dracht van drie personen voor te leggen. De secretaris-generaal kan die drie voor gedragenen of een dan wel twee van hen als welgevallig aanduiden, doch hy kan ook het geheele drietal afwijzen, in welk laatste geval een nieuwe voordracht van drie personen moet worden voorgelegd. De bedoeling van het besluit is een ge lijkmatige personeelspolitiek op alle Ne- derlandsehe scholen te waarborgen, zon der de tot nu toe gebruikelijke plaatse lijke Initiatiefneming in gevaar te brengen. Blijkens de tot heden verkregen erva ring heeft de Dudtsche bezettingemacht vooral voor deze verordening groote be langstelling. De talrijke voor een deel tegen haar ge richte voorvallen by Nederlandscbe scho len hadden door heldere onderwijspolitiek zonder dwang voorkomen kunnen en moe ten worden. Voor de keuze van het onderwijzend per soneel heeft voortaan de secretaris-gene raal met de door hem aangewezen instan ties uiteindelijken invloed verkregen, zoo dat hjj nu ook tegenover de bezettings overheid dè verantwoordelijkheid met vol doende waarborgen kan dragen. Het zal nu de taak der plaatselijke over heid en die der schoolbesturen zy'n, hem de vervulling van deze in het belang van het Nederlandsche volk op zich genomen taak te vergemakkelijken. Want hun zaak en hun zelfstandigheid mogen niet licht vaardig op het spel worden gezet. Lagere koersen op de Amsterdamsche beurs. De lust om iets te ondernemen wordt er met het naderen van de feestdagen niet grooter op. Gisteren waren er maar spaar zame orders en de handel op de fondsen- markt was van zeer kalmen aard..De koers- beweging was onregelmatig, waarbij op vrijwel alle afdeelingen van de markt op eën lager peil werd gehandeld. De markt ontwikkeling in de Vereenigde Staten was teleurstellend en dit was klaarblijkelijk de voornaamste oorzaak voor de gedrukte tendens, die Woensdag viel waar te némen. De Amerlkaansche fondsen gaven nogal wat affaire te aanschouwen. En vooral de staalaandeelen en Anaconda's werden door loopend in open hoeken verhandeld. De koersen waren belangrijk lager dan de vo rige officieele noteeringen, en eveneens be neden het peil waarop eergisteren niet-offi- cieel zaken was gedaan. Toch maakte de Amerikaansche rubriek den indruk, dat met voorzichtigheid tewerk wordt gegaan, en in ieder geval dat geen groote engagementen worden op touw gezet. De handel op de locale markt bewoog zich in kalme banen. Olies openden belang rijk lager, maar konden zich daarna vrjj flink herstellen, tegen het slot echter ging de koers weer naaf beneden. In cultuur fondsen was weinig te doen. De tabaksru briek was zeer stil, slechts te hooi en te gras werden transacties afgesloten. De affaire in rubberwaarden was kalm. Scheepvaartpapieren lagen gedrukt In de markt, algemeen werd beneden de vorige prijzen gehandeld, de omzetteii waren klein. Voor industrleelen bestond maar ge ringe belangstelling, zelfs in Aku's, die den laatsten tijd voor een flinke afwisse ling hadden gezorgd, ging maar weinig om. De beleggingsmarkt was kalm. De Ne derlandsche staatspapieren waren ongeveer prijshoudend, weinig veranderd, maar later toch eerder geneigd tot afbrokkelen. Prolongatie 2% I>ct. Amsterdam 1936 8% 87% BataafBche Petr. Mij. ObL 38214 82 A Amsterdamsche Bank .117% 118 A Ned. Gistten Spiritusfabr. 401 398 A K.M. De Schelde Nat Bez. 76% 7ö% Nederland le Ing. 1940 4 98% 98% Nederland 2e lng. 1940 4 96% 96% Nederl met bel. fac. 1940 4 95% 98% Ned. k 1000 1938 (3%) 3 87% 87—87% Indië k 1000 1937 3 89 90 A Koloniale Bank 199% 200 A Ned. Ind. Handelsbank 139% 136 C Ned. Handel Mij. 138 138% A Van Berkels Pat. 47 C Calvé Delft 77 A Lever Bros en Unilever 133 128%180 A Philips Gloeil. Gem. Bez, 235 229—226 C Am. Car Foundry 21%—21% Vrijdag 11 April 1M1. NED. PROOF. HILVERSUM I. 413.5 Ml. 6.45 -Gram. 6 50 Ochtend gym n. 7.00 Gr3m. 7.45 Ochte.udgym. 8.00 Schriftlezing en Meditatie (Christ. Radio-Stichting). 8.10 Gewijde muziek (opn.). 8 30 ANP Ber. 8.45 Gram. 10.00 Ameter- darosch fialonorkeet <10.20—10.40 Declamatie). 11.15 Gram. 11.30 Zang met piano. 12.00 Gram. 12.42 Almanak. 12.45 ANP Nieuws- en ècou. ber. 1.00 Orgel. 1.35 Salonorkegt (2.15—3.30 Voor de vrouw). 3-00 Gram. 8.$0 Encemble Tonny Roxini. 4 00 Korte Wijdlngsdieuet (VrUx. Prot. Kerkcomité). 4.S0 „Passiemuziek", causerie met gram. 5.00 Gram. 5.15 ANP Niéuws-, econ.- en beursber. 5.80 Omroeporkest 6.15 „Het Sak sisch land", causerie. 6.30 „De groote idealen van de boeren in het licht van de Zuid-Afrlkaao- Bche poëzie", lezing. 7.00 ANP Econ. vragen van den dag. 8.30 Ber. Engelsch. S.45 De 7 kruis- woorden 9.40 Avondwijding (Vrtjz. Prot Kerk- comlté). 9.45 ANP Engelsche ber. 10.00 ANP ber., hierna Sluiting. NED. PROGB. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgym 8-00 Gram. 8.30 ANP Ber. 8.45 Gewijde nuiziek (gr.pL). 9.15 Gram. 10.00 Litur gische WüdingsdieuBt (Christ Radio-Stichting). J2.45 ANP: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Omroep- 12,45 ANP Nieuws- en eron. ber. 1.00 Omroep orkest L30 Gram. 2.00 De Kamerniuziekspelei s en gram 3.00 Esmeralda. 3.30 Voor de vrouwen. 3.45_Orgel en zang. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gram. 5.15 ANP Nieuws-, econ.- en beursber. 5-30 Celesta-ensemble. 6.00 Declamatie (Christ. Radio-Stichting). 6.15 Rococo-octet 6.45 Toeris tische raadgevingen. 7.00 ANP: Econ. vragen van den dag. 7.15 Gram. (7.307.45 „De toekomst' van bet Ned. tooneel", causerie). 8.00 ANP Ber. 8-15 Spiegel vso den dag of gram. 8.30 Gram. 8.45 Radiotooneel. 9.10 Orgel. 9.30 Gram. 10-00 ANP Ber., hierna Sluiting. C Anaconda Coper 22 22 C Bethlehem Steel 69—66% C General Motor 41% C Kenec. Copper 30%31% C North Am. Aviation 11% C Rep. Steel 17—17% C Un. States Steel 50%—49 C North Am. Cy. 13% A Kon. Petroleum Mij. 273 261268 C Contin. OU Cy. 16Vxe C Philips Petrol. 32 C Shell Union 10%—10*/w C Tide Water Ase. Oil 3—«3/ie A Ned. Scheepvaart Uaie 187 183—186 A Handelsver. Amsterdam 477% 464470 A Ned. Ind. Suiker U. 284% 280 A Deli Batavia Mij. 210 204—207 C Deli Mij. k 1000 288 283—285 A Senembah MU. 243% 2261/,—228 C Pennsylv. Rr. 22^-21% A South Railway 10% C Amsterdam Rubb. 291% 287%—279 A Deli Batavia Rubb. Mij. 234 A Serbadjadi Sum. Rubb. 139 183 Nederland 3941 4 J 100 96"/x« TflipiAcvidt'i iTiaket^r^TOudef^ricalnr^iu^e75^ ZIJN VROUW MISHANDELD. Een jaar en zes maanden gevangenis straf eischte de officier van Justitie bij de Aimelosche rechtbank tegen den vQf- tigjarigen thans gedetineerden grondwer ker A J. W. uit Borne, die terecht stond wegens het feit, dat hy in den nacht van 20 op 21 Februari gepoogd heeft zjjn vrouw van het leven te berooven. De verhouding tusschen tie beide echtelieden liet reeds jarenlang veel te wenschen over. Het werd tenslotte een onhoudbare toestand en toen zich ln genoemden nacht weer een mee- ningsverschil voordeed, waarbij de vrouw haar man verwijten maakte, heeft de man zijn echtgenoote bij de keel gepakt en deze met geweld dicht geknepen, met het voornemen, zoo werd in de dagvaarding gesteld, zijn vrouw 'van het leven te be rooven. Verdachte ontkende ten stelligste de bedoeling te hebben gehad zyn vrouw te dooden. Inderdaad had hy geweld gebruikt om te beletten dat zijn vrouw weg zou loopen en het is mogelijk, aldus verklaarde verd., dat xk haar toen ook by de keel heb gepakt. De vrouw, als getuige tegen haar man gehoord, verklaarde dat zij reeds jaren lang door hsar man mishandeld is en nu van hem scheiden wil. Op 20 Fe bruari was de man boodschappen gaan doen, waarvoor hij geld al het geld dat in huis was mee kreeg. Later kwam hfl zonder boodschappen thuis en wilde eten, doch de vrouw had geen geld meer om aardappels enz. te koopen. Er is dien dag geen warmen maaltijd gebruikt en des avonds na het broodeten is men ter ruste gegaan, 's Nachts werd getuige wakker en keek in de portemonnaie van haar man. Van het geld, dat zy hem had meegegeven, zat nog slechts ongeveer 40 cents in de portemonnaie. De man was intusschen ook wakker geworden en toen de vrouw ver wijten tegenover hem uitte in verband met het geld, werd getuige aangevallen en met geweld bij de keel gegrepen, terwijl haar man uitriep „ik zal je smoren" Getuige heeft zich krachtig verzet, liep naar beneden, maar kon het huis niet verlaten, daar de deur gesloten was. Door haar man werd zij weer near boven ge bracht Dit geschiedde twee maal. Om vflf uur den volgenden ochtend is zij maar de marechaussee gegaan. Ook het eenige zoontje van verdachte, dat bulten aanwezigheid van zijn vader en moeder werd gehoord, verklaarde, dat er vaak ruzie was thuis, waarbij vader steeds begon met „schoppen en houwen". In den bewusten nacht heeft het jongetje eveneens de oneenlgheld bijgewoond. Een dokter uit Borne heeft de wonden vatn de vrouw onderzocht. Deze waren niet van zeer ernstigen aard.. Getuige kon hieruit niet concludeeren, dat de man een poging zou hebben gedaan om zijn vrouw te doo den. Deverwondingen zouden dan stellig van ernstiger aard geweest zijn. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde poging tot doodslag niet be wezen, echter wel bedreiging en mishan deling. Verdachte staat zeer ongunstig be kend en men zou allicht geneigd zyn hem alle schuld te geven. De vrouw heeft zich echter ook niet onbetuigd gelaten, maar, aldus de officier, het is zeer afkeurens waardig, dat dit ouderpaar vecht in te genwoordigheid van een kind. Hij eischte tegen verdachte een jaar en 6 maanden. Uitspraak Dinsdag 15 April. DE BONTDIEFSTAL TE UTRECHT BERECHT. De rechtbank te Utrecht heeft zich Dinsdagmorgen bezig gehouden met den bontdiefstal welke in den nacht van 21 op 22 Februari is gepleegd. Allereerst werd gehoord de 29-jarige kleermaker K. van H., die bet ten laste gelegde volledig bekende. Verdachte vertelde, hoe hij en zijn kameraden in dien bewusten nacht over een schutting waren geklommen en, na eenige deuren te hebben geforceerd, voor ruim 4000,aan bontwerken en andere goederen hadden weggekomen. Verdachte zeide, uit armoede gehandeld te hebben. De officier van justitie eischte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Vervolgens kwam de 27-jarige sjouwer man T. H. van D. in de beklaagdenbank, die het feit van den diefstal eveneens vol ledig bekende en zêer veel spijt betoonde over het gebeurde. Ook hy had uit ar moede gehandeld. Tegen hem eischte de officier een jaar met aftrek van de pre ventieve hechtenis, wegen6 medeplichtig heid en heling. De verdedigers vroegen Uiterste clementie. Hierna werd gehoord de 36-jarige slager J. K. uit Utrecht, die ontkende iets met de zaak te maken te hebben gehad. Doch uit getuigenverklaringen van de twee vorige verdachten kwam vast te staan, dat deze verdachte de hoofddader was, dat hij het plan tot inbraak had opgemaakt en dat hy de anderen had aangezet om het bont uit de zaak weg te nemen. Tegen dezen verdachte eischte de officier twee Jaar gevangenisstraf. Tenslotte werd verhoord de 48-Jarige koopman H. M. uit Amsterdam, wien ten laste was gelegd, dat hij bont had gekocht van den vorigeh verdachte,' zeer goed wetend dat die goederen van diefstal af komstig waren. Hy zeide o.m. voor vflf nieuwe zilvervossen 70 te hebben be taald, waarop de president antwoordde, dat verdachte dan wel zeer goed had ge weten, dat de vossen van diefstal afkom stig waren. Doch daar uit de getuigen verklaringen der andere verdachten niet bleek dat dezen verdachte eenige schuld ten laste kon worden gelegd, eischte de officier vrijspraak. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doem SCH0RE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Eeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent AUGUSTIJN te kis is weert. Onderlinge Verzekering |®j Maatschappij CeVKTlGO TE VftyAl S CfAVENHACt TELEFOON 11.30.41, Onze kantoren te 's-Gravenbage en Botterdam zfln, evenais die van de SIICHIING IOX BEHEER EN ADMENIS1RATIE VAN op 11 en 12 April a.s, resp. Goeden Vrijdag en Paasch-Zaterdag, den geheelen dag De bliksemaanval der Dultsche pantsertroepen In Afrika. Het D.N.B. meldt uit Berlyn De Brit- sche minister-president, Churchill, heeft gisteren, naar Reuter meldt, ln het Engel sche Lagerhuis een rede over den politie- ken toestand gehouden. Hij begon met te zeggen, dat het verlies van Benghazi en de terugtocht, die noodig is geworden door den Dultschen opmarsch in Cyrenaica, in hoofdzaak slechts te betreuren zyn wegens het kostbare vliegterrein rondom Benghazi, dat thans in handen van den vyand is ge vallen. Overigens zou de Britsche regee ring. met het oog op het steeds dreigender wordende gevaar op den Balkan, zich er over-verheugd hebben, indien de Engelsche opmarsch bij Tobroelc gestaakt zou zyn. De nederlaag der Italianen zal het echter mogelijk maken, dat men zeer veel terrein gemakkelijk en met geringe offers ver krijgt, ofschoon nu ook elders verplichtin gen voor Engeland beginnen te ontstaan. Het transport der Duitsche pantsertroepen en de beweging der luchtstrijdkrachten van Italië en Sicilië naar Tripolis was reeds begonnen, aldus Churchill, voor wij ons van Benghazi hadden meester gemaakt. De vijand ondernam zijn bliksemaanval met veel grootere strijdkrachten, dan wy op dat vroege tijdstip verwacht hadden. Wy trok ken daarom terug naar stérkere stellingen en een terrein, dat beter verdedigd kon worden. Ik kan hier niet probeeren het ver dere verloop der gevechten in Cyrenaica te voorspellen. Het ligt intusschen voor de hand, dat onze generaals zich slechts mo gen laten leiden door overwegingen van militairen aard en in geen geval mogen worden belemmerd door dingen, die men prestige of rekening houden met de open bare meening kan noemen. Nu de Duitsche pantsertroepen in Cyrenaica in den strijd zyn gebracht, moeten wy ons voorbereiden op harde en moeilijke gevechten, niet alleen voor de verdediging van Cyrenaica, maar ook voor de bescherming van Egypte. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de toe stand in Erttbrea, Abessinië en Britsch- en Italiaansch Somaliland geleidelijk zeer aan zienlijke strijdkrachten en vervoermiddelen vrijmaakt, waarmede het Nljlleger ver sterkt kan worden. Ongeveer veertien dagen geleden heb ik ln een verklaring gezegd, dat een reeks successen aan den loopenden band niet verwacht kon word#n, dat men rekening moet houden met overwinningen, maar ook met tegenslagen en dat wy ook dan de din gen moeten nemen zooale zij zyn. Churchill gaf vervolgens een verslag van de gevechten in Oost-Afrika, waarbij hij mededeelde, dat de Engelschen alleen bij Keren 4000 man hebben verloren. Hy ging daarna over tot „den verschrikkelyken strijd" op den Balkan, waarvoor hy Duitschland aansprakelijk trachtte te stel len. DE STRIJD OP DEN BALKAN. Hy gaf echter toe, dat Engeland den Grieken „zooveel mogeiyk" hulp in de lucht, door proviandeering enz. heeft ver leend. Eind Februari, aldus vervolgde hij, hebben wij den minister van buitenlandsche zaken, Eden, en generaal Dill naar het „Midden-Oosten" gezonden om te zien, of er niet iets gedaan kon worden tot vor ming van een groot, gemeenschappelijk verdedigingsfront op den Balkan. De hee- ren begaven zich naar Athene en Ankara en zouden ook Belgrado bezocht hebben, indien de regeering van den Prins-regent Paul de toestemming daartoe niet gewei gerd had. Indien deze drie bedreigde staten zich vereenigd hadden, hadden zy 60 tot 70 divisies tot hun beschikking gehad, waar mede zy volgens een gemeenschappelyk plan en in gemeenschappelyk optreden den Duitschers een tegenstand hadden kunnen bieden, die de Duitschers weldra van hun plannen zou hebben afgebracht en hun op marsch langen tyd zou hebben opgehouden met het oog op het bergachtige terrein en den toestand der verkeerswegen. De hulp, die wy kunnen verleenen aan de volken van den Balkan en Turkye, die voor hun vrijheid vechten of bereid zijn daar voor te stryden, kan op het oogenblik na- tuuriyk maar beperkt zyn, aldus vervolgde Churchill, en daarom wenschten wij niet er verantwoordelijk voor te zyn, dat de Grieken in vertrouwen daarop in een nieuw conflict met een verschrikkelyken tegenstander_zouden komen. Toen Grieken land echter verklaarde, vastbesloten to zijn „tot den dood geiyktydig tegen Italië en Duitschlamd te vechten", heeft Enge- landland zich verplicht geacht, den Grieken alle mogeiyké hulp te verleenen. Engeland besefte, dat de soldaten van het Britsche ryk zich aan de zijde der Grieksche solda ten moesten scharen. Daarom sloten' wij begin Maart een militaire overeenkomst met de Grieken en onmiddellyk begonnen omvangrijke bewegingen van Britsche troepen naar Brikenland. Ik kan hier niet in byzonderheden treden en geen poging dooen, den toestand hier te be^ordeclen, terwyi de slag voortduurt. DE SLAG OP DEN ATLANTISOHEN OCEAAN. Churchill zeide voorts, dat de Zuldslaven zijn opgestaan „om verschrikkeiyk wraak nemen. Ten aanzien van Frankrijk ver- ldaarde hij, dat Engeland staat op zyn contrólerechten ter zee en dat het „zich verplicht acht deze rechten in het kader van het internationale recht uit te oefe nen", zelfs op gevaar af slaags te raken met Fransche oorlogsschepen. Alles Is ech ter afhankelijk van den slag op den Atan- tischen Oceaan, die van beide zyden met toenemende heftigheid gevoerd wordt. „Onze verliezen aan schepen en tonnage zyn zeer zwaar. Dit kan echter niet eeuw zoo bly- ven, zonder dat onze krachtinspanning en onze bestaansmiddelen zeer ernstig te lijden hebben. Hoe moet het gaan, wan neer de verliezen in hetzelfde tempo voort duren? Waar zullen wy de drie of vier millioen ton vinden, die ter aanvulling noo dig zyn om het jaar 1942 door te komen Wy bouwen thans schepen in zeer» aan- zienlyk tempo. De samenwerking met de Vereenigde Staten werpt de beste vruchten af. De productie van den Amerikaanschen scheepsbouw gelijkt op die van 1918. Churchill meende goede hoop te kunnen hebben, dat men tegen de luchtaanvallen op de Britsche scheepvaart met succes zal kunnen optreden. Dat echter de Duitsche dulkbooten steeds verder naar het Westen komen, beteekent een buitengewoon groot gevaar. Deze dreiging moet overwonnen worden, wil men niet, dat het leven van Groot-Brittannië ln gevaar gebracht wordt. 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lyst Trekking van Woensdag 9 April 1941 Hooge Prijzen f 20.000.19760 f 5.000.6105 f 400.— 4172 f 200.5909 f 100.—2119 Prijzen van f S&~ 1043 1539 1783 19&0 2087 2090 2143 2288 2556 2596 2663 2736 2950 3011 3782 3859 4169 4185 4523 4985 5122 6170 5178 5533 5772 6834 6091 6773 7047 7082 7266 7375 7418 7669 7791 7847 8749 9299 9734 9820 G889 10663 10704 11868 11981 12218 12318 12539 12741 12822 12832 12852 13237 13406 13511 13913 14023 14338 14835 15080 15204 15370 15387 15489 15848 16062 16212 16669 16814 16833 17164 17354 17422 17700 17858 18480 18490 18703 18725 18744 18838 18948 19005 19273 19681 19728 19936 19939 19942 20025 20246 20688 21102 21517 21933 SPAANSC HE STxtUIKROOVERS GEVAT. Naar het D.N.B. uit Madrid meldt, zyn patrouilles van het Spaansche leger en van de politie er in geslaagd na een hevig vuurgevechtw acht struikroovers te arres teeren, die de bergen in de nabyheld van Badajoz onveilig maakten. Tydens het ge vecht werden drie misdadigers gedood. VALSCHE AANGIFTE. Op de Zaterdagsche zaadbeurs welke te Hoorn in de zalen van het Park wordt ge houden, deed een der bezoekers, afkomstig uit de gemeente Berkhout, aangifte, dat hem een portemonnaie inhoudende 80 k 90 gulden, was ontrold. De politie sloot de deuren en fouilleerde de pl.m. 150 aanwezi gen, echter zonder resultaat. Nadien deden zich gezichtspunten voor, welke er op we zen, dat de aangifte wel eens gefingeerd zou kunnen zyn. Na een streng verhoor heeft de man gisteren bekend, dat dit in-» derdaad het geval is geweest, Financieele moeilijkheden hadden hem hiertoe gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6