De legerberichten van gisteren. Aflevering van distributiegoederen. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 9 April 1941 De ruilverkaveling op Zuid-Beveland. Twee belangrijke objecten in behandeling. Deze Tcaart geeft den lezer een goed overzicht van het operatiegebied in Zuid-Oost-Europa. Hierop is het geheele TtcrJcsche rijk aeteekend. de invloedssferen van het Britsche ryk en de landen die met de asmoge:idheden verbonden zijn. Er zal rekening gehouden moeten worden, dat het Oostelijke bekken van de Middellandschc zee van nu af in de zee-blokkade betrokken zal worden en dat de Duitsche en Italiaansche zeestrijdkrachten hierin operaties zullen houden; dit geldt eveneens voor de Ionische, en Egeïsche zee. Turkijemoet binnen zijn territoriale wateren blijven. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ondanks talrijke terreinmoeilijkheden en vernielingen van de wegen is de aan val van de Duitsche troepen aan het Ser vische en Grieksche front op taaien vrj- andelijken tegenstand met succes uitge voerd. Het luchtwapen viel ook Maandag ondanks ongunstige weersomstandigheden voortdurend militaire doelen van de ves ting Belgrado met brisant- en brandbom men aan. In hangars en installaties van het cen traal station ontstonden nieuwe groote branden. Aanvallen van stuka- en torpedo formaties - richtten zich op -vijandelijke vliegvelden in Servië. Hierbij werden 32 vliegtuigen op den grond vernield en 2 andere vliegtuigen zwaar beschadigd. In het gebied van de Save vernietigden ge vechtsvliegtuigen spoorbruggen, stations en baaninstallaties en plaatsten voltreffers op transport- en brandstoftreinen. In de om geving van Uuskuub strijden formaties van het luchtwapen tegen colonnes infan terie en auto's door het uitwerpen van brisantbommen en met boordwapens. Jachtvliegtuigen hebben eergisteren in het Zuidoosten 20 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Een gevechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim kon in Oost-Stier marken gedwongen worden te landen. Het luchtwapen heeft Maandag den strijd tegen Groot-Brittannië en de Brit sche scheepvaart met sterke strijdkrachten voortgezet. Op zee rondom de Britsche eilanden werden eergisteren overdag twee vrachtschepen van omstreeks 8000 b.r.t. tot zinken gebracht en drie andere groote scïiepen zwaar beschadigd. Vele honderden gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag krachtige aan vallen gedaan op talrijke voor den oorlog belangrijke doelen in Groot-Brittannië. Aan de monding van de Clyde, bij Glasgow werden twee havensteden met uitgestrekte werfinstallaties en laadinrichtingen doel treffend met brisant en brandbommen be stookt. Andere aanvalsdoelen vormden de havens van Bristol, Liverpool, Ipswich en Harwich. In vermetele vlucht viel een afzonderlijk vliegtuig een belangrijke fa briek van de Britsche vliegtuig-bewape ningsindustrie in midden-Engeland met brisant- en brandbommen aan. In de mon tage hangars vielen bij het vertrek groote branden waar te nemen. De vijand beperkte zich overdag tot af zonderlijke kustaanvallen op het bezette gebied. In den nacht van Maandag op Dinsdag wierpen vijandelijke vliegtuigen in het kustgebied van Noord-Duitschland op enkele plaatsen brisant- en brandbom-» men uit. Zij. troffen in een Noord- Duit sche stad woonwijken. Branden konden snel worden gebluscht. In een andere kust plaats werden door brisantbommen even- eehs woonhuizen beschadigd. Onder de burgerbevolking ontstonden verliezen aan dooden en gekwetsten. Bij deze aanvallen verloor de tegenstander S vliegtuigen, waarvan 5 door nachtjagers,. 1 door lucht- doelartillerie en 2 door marine-artillerie werden omlaag gehaald. De totale ver liezen van den tegenstander bedroegen Maandag 63 vliegtuigen. Vier eigen toe stellen worden vermist. HET ITALIAAN SCHE. Het weermachtsbericht 305 luidt als volgt: In Albanië en aan het Yoegoslavische front acties van vooruitgeschoven af dee lingen. Aan het Grieksche front hebben onze troepen in den sector van het negende leger plaatselijke aanvallen afgeslagen. Hierbij werden gevangenen gemaakt. Ons luchtwapen heeft vijandelijke stellingen met brisantbommen bestookt. Vliegtuigelf van het Duitsche vliegercorps hebben op 6 April op Yoegoslavisch -gebied munitie depots en troepenconcentraties met suc ces aangevallen. Bij deze actie werden drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 17 vliegtuigen op den grond vernield. In .Cyrenaica hebben de Italiaansch- Duitsche pantser- en gemotoriseerde strijd krachten na het overwinnen van sterken vijandelijken tegenstand, Barce en Tocra bezet. De opmarsch gaat verder. In den nacht van 6 op 7 April hebben Engelsche vliegtuigen Tripolis aangeval len. Ziekenhuizen en woonhuizen werden getroffen. Hierbij is één persoon gedood en enkele gewond. Engelsche vliegtuigen hebben in den prillen ochtend van 7 April eenige plaatsjes op het eiland Thodos gebombardeerd. Er werd geen schade aan gericht. In Oost-Afrika is niets bijzonders te melden. Op Wehrmachtmarken en Wehrmachtbezugscheine. HET OPERATIE GEBIED IN ZUID OOST EUROPA- a Momenteel zijn voor Zuid-Beveland 1 twee gevallen van ruilverkaveling aan- I hangig. Het eene betreft de zoogenaamde Yerseksche Moer, gelegen in de gemeen ten Yerseke en Kruiningen ten Oosten van het kanaal door Zuid-Beveland en ten Noorden van den spoorlijn Goes—Bergen op Zoom. Reeds in 1939 is hierom ge vraagd door de gemeentebesturen van Yerseke, Kruiningen en Schore (laatstge noemde gemeente is per 1 Januari 1941 opgeheven) en sindsdien is van dit plan weinig of niets meer gehoord. Naar ver luidt is deze aanvraag weer in behande ling genomen. Het betreft hier een ge woon geval van ruilverkaveling zooals er in de laatste jaren in ons land meer zijn voorgekomen. Het andere plan is van geheel anderen aard, kwam nimmer voor en zal vermoe delijk wel geheel eenig blijven. Het betreft het grootste deel van het waterschap Kruiningen en den Nieuw Olzendepolder, gelegen onder de gemeenten Kruiningen, Yerseke en Krabbendijke. Het is van be lang dit plan wat nader te bezien. De bestaande toestand. De polder Kruiningen is ingedijkt in 1570 en is groot 1292 ha. De geschiedenis maakt slechts eenmaal melding van een overstrooming, nml. op 14 Januari 1808. In den polder ligt het dorp Kruiningen, benevens gedeelten van Hansweert en Oostdijk. Hoofdzaak is landbouw, voor een kleiner deel weiland en verder ooftcultuur, met name in de onmiddellijke nabijheid van de bebouwde kommen en verder hier en daar verspreid door den polder. De grond is van goede kwaliteit en bestaat tut een betrekkelijk dunne kleilaag, die met toenemende diepte zandiger wordt, terwijl onder de zandige klei op verschil lende plaatsen veen wordt aangetroffen. De wegen zijn bochtig en smal, terwijl in verschillende deelen voldoende toegangs wegen ontreken. De ontwatering is on voldoende, doch hierin is wel reeds eenige verbetering gebracht door het bouwen van een gemaal, hetwelk thans bijna voltooid is. De Nieuw Olzendepolder is ingedijkt in 1672 en is groot 175 h.a. Deze polder is driemaal overstroomd, t_w. op 26 Januari 1682, 14 Januari 1808 en 12 Maart 1906. In öezen polder zijn slechts enkele gebouwen gelegen, w.o. een hofstede, waarin de be kende jeugdherberg Tolseinde. Hoofdzaak is hier het landbouwbedrijf. De polderin- deeling is modern te noemen (rechte we gen enz.), doch in het Noordelijk deel laat de verkaveling te wenschen over, doordat splitsing van eigendommen heeft plaats gehad in lange smalle ka-vels en de per- ceelen van eenzelfden eigenaar verspreid liggen. De ontwatering geschiedt via den Molenpolder naar het gemaal van het wa terschap De breede watering bewesten Yerseke. De aanleiding tot de ruilver kaveling. Het spreekt vanzelf, dat de bestaande toestand de exploitatie der gronden be moeilijkt. Doch op zichzelf zouden deze oorzaken nimmer geleid hebben tot deze ruilverkaveling. En hierin is juist het bij zondere van dit geval gelegen. Léat men deze kans tot ingrijpende verbetering va.n beide polders thans passeeren, dan gebeurt er ook later niets, althans de kans daarop is minder dan gering. Wat toch is het geval In November 1939 werden de betrokken gronden grootendeels geïnundeerd en wel met zeewater. Toen kwam het water in den Nieuw Olzendepolder niet. boven het maaiveld en in den polder Kruiningen ge deeltelijk wel. Bij het uitbreken yan den oorlog werd het peil* opgevoerd, waardoor zoo goed als alle gronden onder water kwamen te staan. Dit bleef zoo tot na den oorlog. Zoo rpoedig mogelijk is toen het water afgevoerd, doch ook tc 1 verliep dit nietgeheel naar wensch docrdat nog werkzaamheden moesten worden verricht aan de sluis van den polder Kruiningen. Thans is de waterstand weer normaal. - Hoe moest nu met de drooggekome'n gronden worden gehandeld Het struc- tuurbederf van den grond, als gevolg van de inundatie met zeewater, maakte het gewenscht, dat van overheidswege rege len werden gesteld tei aanzien van het weder beschikbaar stellen van de door de militaire overheid in gebruik genomen gronden. Bepaald werd voorhands geen formeele ter beschikbaar stelling té doen plaats hebben, terwijl de zorg voor het herstel der gronden werd opgedragen aan het bureau Ontruiming van het Departe ment van Landbouw en Visscherij, als wiens vertegenwoordiger optreedt de Pro vinciale vöedselcommissaris- voor Zeeland, zonder wiens toestemming geen enkele bewerking mag geschieden. En van de ge dwongen rustperiode der gronden kan nu gebruik worden gemaakt o.m. door het betrokken gebied te voorzien van een betere wegen, en waterloopennet en beter te verkavelen. Het ontwerp-plan. Bü het ontwerpen van het nieuwe wa terloopennet za.1 volledig rekening' kunnen worden gehouden met het nieuwe gemaal van den polder Kruiningen. Door het ge wijzigde wegen- en waterloopennet en de andere verkaveling, kan een groot aantal kavelslooten worden gedicht, terwijlnieuwe zullen moeten worden gegraven. Aanwe zige drains moet men opgraven en her- leggen; daarvoor in aanmerking komende gronden moeten worden gedraineerd. Voor dat alles staan twee wegen open, t.w.: a. ruilverkaveling (eigenaars blijven eigè- naars; de meest soepele werkwijze); b. vordering van alle gronden in eigendom (deze methode heeft het voordgel van al- geheele vrijheid van werken, waardoor de uitvoering vlugger verloopt) een nadeel is echter, dat de vordering van cultuur gronden groote bedragen'vordert van den Staat). De voorkeur is gegeven aan ruilverka veling en het verzoek om daartoe -te ko men is reeds in Juli 1940 ingediend. In verband met de urgentie van het geval is reeds veel voorbereidend werk gedaan. Aan het plan is het volgende -ontleend: Behalve de bebouwde kom van Krui ningen zjjn buiten de aanvraag tot ruil verkaveling gelaten de bebouwing nabij de kanaalsluizen te Hansweert. en de bebouwde kom van het. gehucht Oostdijk. Ten behoeve van de afwatering van den Nieuw Olzendepolder is aan weerszijden van de bestaande waterlossing door den Molenpolder een strook bij dé ruilverka veling gevoegd. Het totale oppervlak van het geheele blok bedraagt 1640 ha. Aan de bestaande wegen in den Nieuw Olzendepolder is slechts één wegje toe gevoegd in het noordelijk deel van den polder, teneinde een betere verkaveling van eigendommen te verkrijgen. In den polder Kruiningen ondergaat het wegen net een veel gr00tere verandering o.m. door opheffing van uitwegen op den Rijks weg. De wegen krijgen zooveel mogelijk' een kruinbreedte van 7 M. met een een voudige verharding van 3 M. Van de onbelangrijkste wegen wordt de kruin- breedte 5 M. Ten aanzien van de waterloozing is er op gerekend het overtollige polderwater langs den koristen weg af te voeren naar zee; hetzelfde geldt voor het afvalwater van het dorp Kruiningen, zulks ter voor koming van verontreiniging van het pol derwater. Het bochtige waterloozingsstelsel van den polder Kruiningen is niet te handha ven hoewel, waar zulks mogelijk is, het oude net wel wordt benut. Een groot aan tal waterleidingen zullen worden gedicht, terwijl ook nieuwe zullen worden gegra ven. Eigendom, beheer en onderhoud van wegen en waterloozingen zullen t.z.t. zijn toe te vertrouwen aan de betrokken water schappen. De financiering. De Regeering wenscht de gronden in een zoodanigen toestand aan de eigenaren op te leveren, dat de door de inundatie veroorzaakte schade tot zoo gering moge- geiyke proporties wordt teruggebracht Ruilverkaveling is daartoe het beste. En hier komt weer een groot verschil met een gewone .ruilverkaveling naar voren. Want de Regeering neemt hier alle kosten voor haar rekening en slechts de ruil- verkavelingsrente (annuïteit van 5 pet. ge durende 30 jaren) wordt gevorderd van die eigenaren, aan wie gronden worden toegewezen tot een hoogere waarde dan de waarde hunner gronden voor de inun datie. Eigenaars, die gronden toegewezen krijgen tot een geringere waarde dan hun inbreng, krijgen het verschil in geld ver goed. Tijdens de uitvoering wordt aan eigenaars, resp. gebruikers van gronden eventueele bedrijfsschade vergoed. Ten aanzien van de kieine grondge bruikers en met name de landarbeiders, welke tengevolge van de inundatie zonder inkomsten zijn geraakt, wordt .er naar gestreefd deze categorieën van gedupeer den in de eerste plaats voor plaatsing bij de ruilverkavelingswerkzaamheden in aan merking te doen komen. De centrale cultuurtechnische commissie beveelt het plan krachtig aan. Op deze wijze toch wordt een verbetering ver kregen waartoe de gelegenheid zich niet nogmaals zal voordoen. Is tot de ruil verkaveling besloten, dan wordt met het werk zoo spoedig mogelijk aangevangen. Het' spreekt wel vanzelf, dat straks de nieuwe polders er niet zullen uitzien als een moderne Wieringermeerpolder. De be staande omstandigheden maken dat niet mogelijk, doch de verbeteringen zullen in grijpend en groot zijn. Het is dan ook te hopen, dat dit plan met beide handen wordt aangegrepen en dat zeer spoedig een begin wordt gemaakt met de uit voering. De luchtoorlog tegen de koopvaardij. Twee koopvaardijschepen met een geza menlijk en inhoud van 8000 b.r.t. zijn, naar het D.N.B. wordt gemeld. Maandag tot" zinken gebracht. Drie koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 16.000 b.r.t. zijn beschadigd. Overigens is behalve het reeds gemelde tot zinken gebrachte koopvaardijschip van 3000 b.r.t. bij Kaap Lizzard nog een koop vaarder van 5000 b.r.t. door Duitsche lange afstandsbommenwerpers dertig kilo meter ten Zuiden van de Faroër tot zin ken gebracht. Een andere af deeling Duit sche gevechtsvliegtuigen heeft ten Oosten van Harwich een Brïtsch convooi aange vallen en hiervan drie koopvaardijschepen niet een totalen inhoud van 16.000 b.r.t. zoo zwaar beschadigd, dat zij met slagzij bleven 'liggen. De slag; op den Atlantischen Oceaan. In officieele Britsche Inarmekringen, aldus Reuter, is nien van meening, dat de wekelijksche scheepsverliezen de aandacht van het publiek Op de reusachtige be tee kenis van den grooten slag op den Atlan tischen Oceaan kunnen vestigen. Er zal hier, zoo vervolgt Reuter, sprake zijn van een langdurïgen strijd, die voortdurende offers en een groot uithoudingsvermogen van marine en koopvaardijvloot zal ver gen. Het zou daarom onjuist zijn de be- teekenis .van den slag op den Oceaan te onderschatten. De Britsche admiraliteit, aldus het be richt, verklaart, dat eenige schepen, die niet op tijdi zijn aangekomen, door vijan delijke actie verloren geacht worden. De verliezen in de 80ste oorlogsweek, die op 16 Maart eindigde, zijn daardoor geste gen van 94.402 tot 146.098 ton. PASSAGIERSDIENST TUSSCHEN ENGELAND EN IERLAND GESTAAKT. De Associated Press meldt uit Londen, dat de Great-Western spoorwegmaatschap pij een der twee passagiersdiensten tus- schen Engeland en Ierland om veiligheids redenen heeft stopgezet In officieele E^ gelsche kringen weigert men hierop e mentaar te geven. Van welingelichte kordt echter betoogd, dat de Iersche sinds maanden gevaarlijk- terrein is door mijnen. 9 UITKEERINGEN VOLGENS SOCIALE WETTEN. OOK EEN JUBILEUM. CREMATIE GELIJK GESTELD MET BEGRAFENIS. De secretari3-generaal van het depar tement van sociale zaken heeft bepaald, dat ten aanzien van de uitkeeringen voor de begrafenis van een verzekerde volgens de betreffende artikelen van de ongeval lenwet, de land- en tuinbouwongevallen- wet en de ouderdomswet „crematie" wordt gelijkgesteld met „begrafenis", zoodat die uitkeering ook bij crematie van den ver zekerde zal worden betaaid. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Januari 1941. Een extra-el voor de Paaschdagen. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Donderdag 10 April tot en met Woensdag 16 April as. geeft de met „22" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo- pen van één ei. De bonnen, welke op 16 April nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zaterdag 19 April as. Brandstoffenvoorzlenlng ten plattelande. Naar aanleiding van het verzoek van het Centraal Secretariaat voor land- en tuinbouw (sociale sectie) aan het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart om ter verbetering van de brandstoffen- voorziening ten plattelande ook in de zo mermaanden extra-kolenrantsoenen be schikbaar te stellen^ zulks, omdat de platte landsbevolking als regel niet de beschik king heeft over gas en electriciteit voor verwarming en voor de bereiding van het middagmaal, heeft de federatie van Neder- landsche vervenersbonden er de aandacht van voormeld Secretariaat en van het be trokken departement gevestigd op het feit, dat bagger en persturf in de gezinnen van het platteland het meest worden gebruikt. De afname van deze brandstoffen werd in den afgeloopen zomer en herfst door de getroffen distributiemaatregelen ten zeerste belemmerd, met het gevolg, dat zjj door de vervoersmoeilijkheden en door gesloten vaarwateren in denwinter practisch niet vervoerd konden worden. De federatie van vervenersbonden acht het daarom noodzakelijk, dat aan verbrui kers van bagger en persturf gedurende den zomer, evenals voor steenkolen, gelegen heid wordt gegeven veenbrandstof te be trekken en moeten tevens voor 1 Augustus 194). alle bónnen worden verstrekt ter ver krijging van hun benoodigde brandstof tot 1 April 1942, om daarop als gewoon, hun voorraad bagger en persturf te kunnen in slaan, te meer ook, daar gedurende den winter de vochtigheidstoestand van de bagger en persturf van dien aard is, dat het direct niet gebruikt kan worden. Afschaffing loonkorting arbeiders In werkverschaffing. Tot dusver werd op het loon van arbei ders, die bij wijze van werkverruiming wa ren tewerkgesteld en die niet verzekerd waren tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, 50 ct. per week gekort. Het Departement van Sociale Zaken heeft nu aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat deze verkorting voortaan niet meer dient te worden toegepast, zoodat, wat betreft de •ootte vaa het uit te betalen loon, het al "et verzekerd zijn van de tewerkge- •Jden tegen de geldelijke gevolgen van 1 werkloosheid niet meer van invloed zal zijn. In overleg met den chef-intendant bij den weermachtsbevelhebber in Nederland brengt de secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij i*1 verband met het afleveren van levensmid delen op z.g. wehrmachtmarken en het vorderen van levensmiddelen door de Duit sche weermacht het volgende ter kennis van belanghebbenden. Zooals reeds verscheidene malen is be kend gemaakt, mogen levensmiddelen op z.g. Wehrmachtmarken en Wehrmachtbe zugscheine slechts betrokken worden door in uniform gekleede leden van de Duitsche weermacht, politie of S.S., van den ver sterkten grenswachtdlenst, van den Duit- schen rqkspost of van de Duitsche rijks spoorwegen, alsmede door niet in. uniform gekleede leden van deze organisaties, in dien zij voorzien zijn van een bewijs, dat zij tot één dezer organisaties behooren. Bovendien is het betrekken van levens middelen op Wehrmachtmarken en Bezug- scheL.e toegestaan aan personen, die door een instantie van de bovengenoemde orga nisaties hiertoe schriftelijk zijn gemach tigd. Als zoodanige machtiging wordt ook beschouwd een inkwartieringsbewijs. Wan neer leden van de Duitsche weermacht of andere tot dë afgifte van Wehrmachtmar ken gemachtigde personen zijn onderge bracht, zonder dat voor hen een inkwar- tieringsbewijs is afgegeven, mag de kwar tiergever de door hem van déze personen ontvangen Wehrmachtmarken slechts dan voor het koopen van goederen gebruiken, wanneer hij in bezit is van een schriftelijke machtiging daartoe van de Duitsche auto riteiten of van de „Dienststelle" waartoe de betrokken personen behooren. Met nadruk wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat het koopen door en het verkoopen en afleveren van levensmiddelen op Wehr machtmarken en Bezugscheine aan anderen dan de hierboven vermelde personen verboden is en kan worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Als verontschuldiging kan niet worden aangenomen, wanneer zooals reeds is voorgekomen beweerd wordt, dat de Wehrmachtmarken door. leden der Duit sche weermacht of van andere tot uitgifte gerechtigde Instanties ten gesehenke zijn ontvangen. Duidelijk blijkt hieruit, dat zij, die Wehrmachtmarken ten geschenke aan nemen, hierop niets kunnen inkoopen noch bij handelaren noch bij restaurants e.d., daar laatstgenoemden zicfc aan een straf baar feit schuldig maken, indien zij zich er niet van overtuigd hebben of de aan bieders behooren tot de categorieën, die tot. afgifte gerechtigd zijn. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de officieele publicatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5