Vereniging voor Beroepskeuze DE RAAD VAN GOES VERGADERDE. Uit onze couranten van 50 iaar geleden. STILLE No9 dashiell ham m ett 22 Bouw van zestig woningen goedgekeurd. DE STALSTRAAT WORDT OVERBRUGD. De Raad van Goes kwam Vrijdagmiddag in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Ten Kate. De heeren Reedijk en Goeman zijn afwezig. Het voorstel tot toekenning van een tijdelijke toelage en verhooging van den kindertoeslag, doet de heer DE LOOZE vragen, of een weduwnaar zonder kinderen gelijkgesteld wordt met een ongehuwde, hetgeen hg pijnlijk vindt. Als de VOORZ. dit beaamt, en zegt, dat deze redactie nu eenmaal voorgeschreven werd, is de heer DE LOOZE het daarmede niet eens. Spr. meent, dat de zaak anders uitgelegd is, dan de bedoeling was, waarop wethouder DE ROO aanvoert, dat B. en W. niet anders wilden doen, dan de rijksregeling overnemen. Mocht daarbij een fout ge maakt zijn, dan zal de redactie nog gewijzigd worden. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd, waarbij de heer CRUCQ opmerkt, dat hij het betreurt, dat de verhooging slechts geldt voor de salarissen beneden 1900. Eenige wijziging van de gemeente-be grooting 1941, van het Slachthuis 1941, enz. worden zonder discussie goedgekeurd. De bouwplannen. By het voorstel tot het doen bouwen van 30 middenstands- en 30 arbeiderswoningen, zegt deheer CRUCQ, dat hij het initia tief toejuicht, maar hij betreurt, dat aan de goede bouwers in deze gemeente niet de gelegenheid gegeven is onder de gegeven voorwaarden te bouwen. In elk geval sche nen de menschen niet op de hoogte te zijn. Verder wil spr. de arbeiderswoningen door een woningbouwvereniging laten bouwen, gezien ook de opmerkingen der F.C. De VOORZ. wijst er op, dat de bouwers toch zelf moeten zorgen van die dingen' op de hoogte te zijn. Verder is het voor kleinere aannemers ook niet zoo gemakke lijk. Een groote onderneming beschikt rui mer over materialen, kapitaal, enz. Spr. zou het betreuren als er nu stagnatie kwam. Weth. DE ROO zegt, dat als de bou wers de voorwaarden inderdaad niet ken den, ze toch wel zeer laksch geweest zijn. De voorwaarden zijn voldoende gepubli ceerd. Anderzijds had natuurlijk ook spr. liever gezien, dat het werk door Goese- naren uitgevoerd had kunnen worden. Nu waarschuwt spr. echter tegen uitstel- met het oog op de schaarschte der mate rialen. Er moet nu vlug gewerkt worden. De heer CHAMULEAU, gelooft, dat Goesenaars evengoed kunnen en willen bouwen, en dat is snel genoeg voor elkaar; alleen zouden ze dan veilig gesteld moeten Worden wat de materialen betreft. De VOORZ.: daar gaat het juist om. Bredero's bouwbedrijf heeft voldoende ma terialen. Van die zrjde dringt men juist op haast aan. Spr. wijst er voorts nogmaals op. dat. men nu weer geen gevaar kan loo- pen, waar er zulk een behoefte aan de wo ningen is. Er zit veel aan deze zaak vast. Er is lang over geschreven, bezoeken ge bracht, getelefoneerd en als dit niet door gaat, dan is men zeker een paar maanden achteruit. De heer ECKHARDT betreurt de zaak, maar het is een goede l^s voor de Goe- sche bouwers. Nu moet doorgewerkt wor den. De heer VISSCHER wijst op het stand punt der financieele commissie. Het gevaar van spoedigen vérkoop. Kan er bijv.' niet de voorwaarde van een huurcontract ge maakt worden? De VOORZ. is niet zoo bang voor al te vluggen verkoop. En als er dan Goese naars intrekken, dan komen er toch weer andere woningen vrij. Worden ze verkocht, dan zal dit eer zijn voor geldbelegging, zoo dat de huurders er in kunnen blijven wo nen. Voorts mag de huur niet willekeurig verhoogd worden. De heer VISSCHER wyst er op, dat de arbeider toch geruster woont in vereeni- gingswoningen, die niet verkocht kunnen Worden. Wethouder Dl~. ROO zegt, dat B. en W. reeds noesten vechten voor de woningen voor „Ons Streven". Meer hadden ze er zeker niet voor gekregen. Waarschijnlijk gaf den doorslag, dat er ook particulier ge bouwd zal worden. Want in Den Haag is men niet zoozeer voor vereenigingsbouw en Wil men het particulier initiatief steunen. De heer DE LOOZE betreurt nog de uni formiteit der plannen. Is er niet meer afwisseling te brengen? De VOORZ. zegt, dat verschillende plan nen bekeken zijn, en ook is er uit schoon heidsoogpunt veel aandacht aan besteed. Maar men moest tevens om mogelijkhe den denken, en het moest niet al te druk worden. Spr. vindt de teekening mooi, en alom is men tevreden. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aange nomen. Eveneens wordt z.h.st. besloten me dewerking te verleenen tot het aan schaffen van gymnastiekhulpmiddelon door de R.K. Jongensschool. Ook tegen het on derbrengen van Schore bij den Vleesch- keuringsdienst Kruiningen heeft de Raad geen bezwaar. En ook met de sluiting der slagerswinkels op Maandagmiddag kan de Raad zich vereenigen. De luchtbrug. Aan de orde is dan het voorstel om aan den heer Verwer vergunning te verleenen tot het bouwen van een trappenhuis, ge deeltelijk door het Beursgebouw, en een luchtbrug over de Stalstraat. De Beurs- commissie blijkt tegen deze schending van het Beursgebouw te zijn. Ook om het wegnemen van het licht. Voorts achtte men een vergoeding van 350 per jaar bil lijker dan 30. De VOORZ. zegt, dat B. en W. op het standpunt staan, dat dit straatje die luchtbrug wel kan hebben. Spr. gelooft niet, dat het Beursgebouw er door ont sierd wordt. Ook de verlichting loopt, naar spr. meent, niet noemenswaard ge vaar. Bovendien moet men ook denken om het vreemdelingenverkeer. Er zijn er vele, die alleen om dit hotel naar Goes komen. Daar mag Goes ook wel rekening mede houden als het dit hotel iets tege moet kan komen. De heer CHAMULEAU deelt deze ziens wijze volkomen. Z.i. raakt het tweede plan niets. Tenslotte is een beursgebouw ook geen woning. Wat de prijs betreft, die van de Beurs-commissie vindt spr. schan dalig. De heer CRUCQ is het er mede eens, dat het vreemdelingenverkeer gediend moet worden, maar met die brug is spr. het niet eens. Straks komt er een tweede en als men a gezegd heeft moet men ook b zeggen. De VOORZ. is het hier niet mede eens. Elk geval moet afzonderlijk bekeken wor den. De heer VISSCHER meent, dat deze zaak ook door kan gaan zonder schending van het beursgebouw. De zaak is alleen; de heer Verwer wil de trap niet in eigen gebouw en nu moet het maar bij den buurman. Spr. vindt dit de zwakke zijde. De, VOORZ. wijst er op, dat anders van de Korenbeurs twee kamers vervallen, en men heeft er nu x-eeds gebrek aan ruimte. De heer KLOOSTERMAN zegt, dat als de Beurs particulier eigendom was, de heer Verwer er nooit aan gedacht had daar doorheen te bouwen. Dan zou zulk een pand al te veel in waarde achteruit gaan. Voor spr. is nu de vraag moet 'dit zwaarder wegen, of de wensch om den heer Verwer terwille te zijn? De heer ECKHARDT wil de zaak door zetten. De heer Verwer doet veel voor zijn bedrijf, is daarmede nog niet ten einde en dit verdient steun. De heer DUVEKOT gevoelt ook het voor en tegen. Ook om de consequenties. De financiën kunnen nader besproken worden. Weth. DE ROO. zegt, dat de heer Ver wer, als de Beurs particulier eigendom was het zeker ook aan den eigenaar zou vragen. En dan zou mogelijk ook de financieele kwestie een punt voor zware overweging uitmaken. Maar de Beurs is nu eenmaal gemeente-eigendom en zal zeker nog in een zeer verre toekomst in dezelfde be hoefte blijven .voorzien. Wat de overbrug ging betreft, bij elke aanvrage zal men als nu, met alle omstandigheden rekening houden en daarnaar zijn standpunt be palen. De VOORZ. brengt dan eerst de princi- pieele vraag in stemming. De heeren De Looze, Visscher en Crucq zijn tegen. Als de financieele vraag asm de orde komt, zegt weth. DE ROO, dat men kwam aan de vergoeding van 30, omdat men een eventueele afkoopsom van 1000 be rekende^ Het was echter moeilijk een for mule te vinden. De heer DUVEKOT wil de vergoeding berekenen naar het voordeel, dat de heer Verwer er van heeft. De heer VISSCHER bekijkt het stuk, dat men van de Beurs krijgt, en meent, dat dit toch zeker wel -1 per week of 52 •per jaar waard is. Spr. maakt hier een voorstel van. De Raad gaat hiermede aecoord, waar mede het gehêele voorstel, zoo gewijzigd, dus goedgekeurd is. Aan mevr. J. C. Zweed-Broeder wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als regentes van het Weeshuis. Zonder discussie of h.st. gaat de Raad accoord met het voorstel om een stukje grond van „Klein Frankrijk" te huren voor gymnastiek terrein voor de scho len, nadat de VOORZ. de heer De Looze geantwoord heeft, dat ook de eigenaar met deze huur accoord gaat. De Korenmolen, De VOORZ. doet dan mededeeling over het resultaat van het onderzoek betref fende den hinder die de molen aan de Zaagmolenstraat van de boomen aan den s-Heer Hendrikskinderendijk zou ondervin den. De hinder staat thans vast en „Staats- boschbeheer heeft geen bezwaar tegen den rooi van de 14 bedoelde iepenboomen. Alleen zouden B. en W. willen wachten, als het hout der boomen, door den groei, teveel in waarde achteruitgegaan zou blij ken te zijn. Weth. DE ROO zegt, dat het hem spijt, datook deze boomen weg moeten. Maar officieel kwam nu vast te staan, dat de molenaar er veel last van heeft, en dit klemt temeer nu hij ook geen olie en ben zine kan krijgen om zijn bedrijf op gang te VLISSINGEN. Maak bg het kiezen van een beroep voor Uw zoon of dochter gebruik van de gegevens, waarover ons bureau beschikt. Zitting: Dinsdag a.s. 78 uur In het Kantoor Gem. Arbeidsbeurs, Hendrik straat 12. Inlichtingen kosteloos. De bultenlandsche schepen In Amerika. AMERIKAANSCH ANTWOORD OP ITALIAANSCH PROTEST. Uit Washington meldt het D.N.B.Het Amerikaansche ministerie van buitenland- sche zaken publiceert den tekst van de Amerikaansche antwoordnota op de beide Italiaansche protestnota's. Staatssecretaris Huil betoogt hierin, dat het volgens Ameri- kaansch recht een misdrijf is, indien een kapitein in de territoriale wateren van de Ver. Staten moedwillig zijn schip vernielt of de drijfkracht daarvan in het ongereede brengt. Deze Amerikaansche wet, zoo heet het verder, machtigt den Amerikaanschen staat bezit van het schip te nemen en offi cieren en manschappen te verwijderen.. Voorts wordt verklaard, dat de vraag van den Italiaanschen ambassadeur naar de be doelingen van de regeering met schepen en bemanning thans onderzocht wordt. Bemanning van Itallaansch schip gearresteerd. Uit Cristobal (Panamakanaalzóne) meldt het D.N.B. dat de bemanning van 500 kop pen van het Italiaansche schip „Conté Biancamano" door militairen is gearres teerd om aan boord van het troepentrans portschip „Leonard Wood" naar New York overgebracht te worden. De autoriteiten weigerden zich uit te laten over rapporten omtrent aanmerkelijke sabotage aan boord van het schip. De kantoren van de scheepvaartmaat schappij Italia in Colon (Panama) zijn, naar de Giornale d'Italia uit Colon meldt, door de politie doorzocht. Drie employé's zjjn gearresteerd. De Amerikaansche scheepvaart in de Roode Zee. President Roosevelt heeft in de gisteren gehouden persconferentie het bericht van de „Washington Post" bevestigd, volgens hetwelk hij zgn proclamatie betreffende de oorlogszóne in de Roode Zee zal op heffen, zoodra de gevechten daar hebben opgehouden. Roosevelt voegde hieraan toe, dat dit waarschijnlijk „nog eenige dagen" zou duren. In de eerste tien maanden van den oorlog mochten Amerikaansche sche pen door de Golf van Aden, de Roode Zee binnenvaren. Toen Italië ging deelnemen aan den" oorlog riep Roosevelt de Golf van Aden uit tot oorlogszóne. De opheffing van deze proclamatie zou het Amerikaanschen schepen mogelijk maken om de Kaap de Goede Hoop heen naar de Roode Zee* te varen. AMERIKAANSCHE POST VOOR ENGELAND VERLOREN GEGAAN. Het Amerikaansche ministerie van pos terijen te Washington heeft volgens. Uni ted Press bekend gemaakt, dat 993 post zakken en 259 zakken met postpakketten voor Engeland verloren gegaan zijn, toen het Britsche schip „Siamese Prince" 18 Februari tot zinken werd gebracht. Ook zijn toen 369 postzakken en 8 zakken post pakketten uit andere landen verloren ge gaan. houden. De heeren CRUCQ en v. d. DOES zouden het op prijs stellen, als nog eenige boomen konden blijven staan. De heer CRUCQ wil voorstellen ze om en om te rooien. De heer ECKHARDT zegt, dat de mo lenaar ook voor de voedselvoorziening zorgt. Er komen wel weer andere boom- pjes. Weth. VERMAIRE vertelt van een geval, dat 'n molen stil gelegd werd, door boomen op 300 m. afstand. Men moet ook beden ken, dat de molen draait door den wind, die onder in de zeilen komt. Als men nu een deel opruimt, volgt er straks een verzoek om het restant te rooien. De heer DE LOOZE wil, als de boomen thans minder opbrengen, hit verschil in prys door den molenaar laten betalen, doch dit ondervindt geen ondersteuning. Het voorstel wordt hierna aangenomen met de heeren Crucq en v. d. Does tegen. Enkele vragen. De heer VISSCHER informeert naar de rioleering, waarop de VOORZ. antwoordt, dat de kwestie nog in Den Haag aanhangig is. Als de heer CRUCQ er op wijst, dat de nieuwe agenten nog zonder uniform loopen, zegt de VOORZ., dat het wachten op de nieuwe uniformen is. f Omzetbelasting van peulvruchten, aardappelen en eieren. Men schrijft ons van bevoegde zijde Tengevolge van de bestaande maat regelen op het gebied van de voedsel voorziening mogen peulvruchten, aard appelen en eieren uitsluitend door tus schenkomst van bepaalde lichamen of personen worden afgeleverd. Ten aan zien van de heffing van omzetbelasting van deze producten is een vereenvoudi ging verkregen door de belastinghef fing naar die lichamen of personen te verplaatsen. Hiermede is bereikt, dat de producenten ten aanzien van deze producten buiten de heffing van de om zetbelasting blijven. Peulvruchten. Peulvruchten moeten door tusschenkomst van een Provinciale Inkoopcentrale en Ak kerbouwproducten (P.I.C.A.) worden gele verd aan de Nederlandsche Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten (N.I.C.A.). Aan deze laatste wordt een vergunning ingevol ge artikel 14, tweede lid, van het besluit verleend. De levering van peulvruchten door den producent aan de P.I.C.A. en door de P.I.C.A. aan de N.I.C.A. kan met vry"- stelling van omzetbelasting geschieden zonder dat de overlegging van een bestel- order behoeft te worden gevorderd. Aardappelen. Aardappelen moeten door den producent worden geleverd aan de Vereeniging ter Behartiging van den Nederlandschen Aard- appelhandel (V.B.N.A.). Aan de V.B.N.A. wordt een vergunning ingevolge artikel 14, twede lid, van het besluit verleend. De le vering van aardappelen door den producent aan de V.B.N.A. welke levering als regel door bemiddeling van zgn. landkooplieden en commissionnairs plaats vindt"kan met vrijstelling van omzetbelasting geschieden zonder dat de overlegging van een bes'el- order behoeft te worden gevorderd. Eieren. Eieren mogen ingevolge het crisis-eieren- besluit 1940 niet door de producenten recht streeks aan de consumenten worden afge leverd, doch moeten worden afgeleverd door tusschenkomst van in vorenvermeld besluit aangeduide tusschenhandelaren, die als ge- organiseerden moeten zijn aangesloten bij de Stichting Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee. De eieren moeten door de producenten aan „verzamelaars" en door de „verzamelaars" aan „handelaren" wor den afgeleverd. De „handelaren" moeten alle eieren, behalve die, welke worden uitge voerd, afleveren aan „grossiers". Alleen de „grossiers" mogen de eieren in het binnen land aan kleinhandelaren en aan bakkerijen en andere eierenverwerkende bedrijven afle veren. In verband met het bepaalde in de arti kelen 14, tweede lid, en 28 van het besluit is ten aanzien van de belastingheffing van eieren het volgende bepaald. De levering van eieren door de producten aan de „ver zamelaars", door de laatsten aan de „han delaren" en door de „handelaren" aan de „grossiers" kan met vrijstelling van omzet- belasting geschieden, zonder dat de over legging van een bestelorder behoeft te wor den gevorderd. In verband met de omstandigheid dat, tengevolge van deze regeling, van de produ centen, „verzamelaars" en „handelaars" geen omzetbelasting wordt geheven, zgn de „grossiers" bij aflevering van eieren aan kleinhandelaren en aan de eierverwerkende bedrijven anders dan op bestelorder omzetbelasting verschuldigd naar het ta rief van één zeven tiende (1.7) percent. Een vergunning ingevolge artikel 14, tweede lid, van het besluit aan eiken „verzamelaar" en „handelaar" afzonderlijk behoeft niet te worden verleend. Wel worden zoodanige vergunningen uitdrukkelijk verleend aan de „grossiers". In gevallen, dat vorenbedoelde Centrale aan producenten ontheffing heeft verleend van het verbod om rechtstreeks aan con sumenten af te leveren, is de producent uiteraard op de gewone wijze omzetbelas ting verschuldigd. De heffing van omzetbelasting van peul vruchten, aardappelen en eieren volgens vorenstaande regeling wordt geacht te zfc'n in werking getreden op 1 Januari 1941. Amerika levert gevluchte Duitsche soldaten uit. VERONTWAARDIGING IN DUITSCHE PERS. Met felle verontwaardiging brandmer ken de Duitsche bladen de heruitlevering van twee Duitsche' marine-officieren wien de vlucht uit een Canadeesch gevan genenkamp gelukt was door de regee ring te Washington aan de Britsche mili taire overheid in Canada. De bladen wijzen vooral op de onwaardige behandeling, die de beide Duitschers van de Amerikanen te verduren hebben gehad. Zij werden ge boeid over de internationale „Thousand Islands Bridge" gevoerd en aan de Ca- nadeesche grenswacht overgegeven. De „Völkischer Beobachter" schrijft hierover het volgende Naast het volkerenrecht bestaat er ook nog een wet van het politieke en militaire fatsoen. Dit fatsoen vereischt, dat ook den tegenstander erkenning betuigd wordt voor zijn moed en vaderlandsliefde, en er behoort moed toe, plannen te maken om uit een gevangenenkamp te vluchten en die plannen uit te voeren. De houding van de Amerikaansche regeering, zoo ver volgt het blad, versterkt slechts 'onze op vatting, dat wij van hen moeilijk ridder lijkheid en fatsoen kunnen verwachten. Wanneer een regeering zich door derge lijke onfatsoenlijke Joodsche machinaties laat beheerschen, moeten haar daden wel kleingeestig en schunnig zijn. Wij twijfe len er echter niet aan, of de houding van de Amerikaensche regeering wordt door eiken behoorlijken Amerikaan als schaam teloos en onfatsoenlijk aangevoeld. De „Berliner Börsen Zeitung" ziet In de houding der Amerikaansche regeering een bewuste bespotting van het gevoel van achting, dat op hun eer gestelde volkeren aan dappere soldaten, ook aan den dappe ren vijand, betuigen. Wie zien wil, zoo besluit het blad, heeft hier het bewijs voor oogen, dat de geest der Frankfurters. Ba- ruchs en Morgenthaus tot in alle werk kamers te Washington doordringt. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft Een ongekende lafheid als deze moest eiken Amerikaan het schaamrood op de kaken jagen, die nog een greintje gevoel voor fatsoen en voor de elemen tairste beginselen der gastvrijheid heeft. Aan het land, dat tegenover Europa in de haven van New York het vrijheidsbeeld als zijn embleem heeft opgesteld, en dat de groote woorden van vrijheid, mensche- lijkheid en gerechtigheid dag in dag uit door zijn politici laat verkondigen, bleef het beschoren, op de schandelijkste wijze het oeroude recht van asyl te schenden. Zoo vertoonen de Ver. Staten zich thans als het meest onvrije land. dat door de- magogischen haat het laatste restje rid derlijkheid en menschwaardigheid is kwijt geraakt Ue week 1891. Van 28 Maart tot 3 April vervoerden de mailbooten der My. „Zeeland" 1156 pas sagiers, nl. 486 uit Queenboro en 670 uit Vlissingen. Tot ontvanger der diF. belastingen enz. te Aardenburg is benoemd de heer T. A. Lambrechtsen te Ede tot ontvanger der dir. bel., havengelden enz. te Veere de heer G. den Hartogh, surnumerair te Amster dam tot ontvanger der dir. bel. enz. te Diever de surnumerair te Middelburg P. Lucieer. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg heeft geen vrijheid gevon den, ds. Notten, door de stemgerechtigde leden daartoe voorgedragen, te beroepen. Het aantal in de lichting der nationale militie voor dit jaar is voor de provincie Zeeland bepaald op 518. In het geheel zullen worden ingedeeld bij de infanterie Ó160, bij de cavalerie 375, bij de artillerie 2270, en by de genie 195. Onder de 8160, die bij de infanterie zul len worden ingedeeld, zijn er 600 die voor den dienst ter zee worden bestemd. Beroepen te Vlissingen in de vacature Reesse ds. H. H. Barger te Vlaardingen. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk te Yerseke door ds. C. S. Boss te Vierhoevenkapel. De nieuwe Christelijke school te Vlis singen zal op Maandag 4 Mei a.s. geopend worden. De heer J. Baarschers heeft de benoeming als hoofd dier school aangeno men. Het door den Raad der gemeente Goes vastgestelde kohier van den hoofdelyken omslag dezer gemeente over 1891 wijst een totaal bedrag aan van 25.002.48, ver deeld over 1031 contribuanten. De laagste aanslag (belastbaar inkomen van 250 300) is 3.79, de hoogste (belastbaar inkomen van ƒ10.000ƒ12.000) is ƒ767.69. ELECTRISCHE GASAANSTEKER Calandplein 3 - Den Haag TELEFOON 180826 Qeschreven door Teekeningen van alexander raymond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7