WINTERHULPfpNEDERLAND UIT DE PROVINCIE Verduisteren: is is mijn Kasteel" Zenuwachtig? Burgerlijke Stand Sport Agenda verkoopingen en verpachtingen. WEETU.... van Zaterdagavond 20.19 tot Zondagochtend 7.04. De maan gaat morgen te 4.11 onder en komt te 13.43 op. Zuid-Beveland EINDLES TUINBOUWCURSUS. NIEUWDORP. Woensdag 2 April had de eindles van de 2de jaars Algemeene Tulnbouwcursus te Nieuwdorp plaats. Deze 3e jaars tuinbouwcursus werd gevolgd door een dertiental leerlingen, die allen de twee-jarige cursus reeds gevolgd hadden. Er werd onderwezen in boekhouden, veredelingsleer en fruitteelt. De leiders van dezen cursus de heeren C. Vos en A. op 't Hof, respectievelijk tuinbouw-onderwijzer en tuinbouwvak-on- derwrjzer te Nieuwdorp, stelden den cursis ten op dezen avond tal van ragen. Uit de antwoorden bleek wel, dat er dezen win ter ijverig gewerkt is. De heer Bosman rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant had met genoegen geluisterd en wees op het nuttige van een dergelijke cursus. Ook wethouder Hommes, sprekende nameiis de commissie van toezicht uitte zich in ge lijken geest. De heer Jac. v. d. Wiele, dankte de leiders, namens de cursisten. Ten slotte dankte de leider voor de me dewerking, in het bijzonder van het ge meentebestuur voor de beschikbaarstelling van lokaal, vuur en licht. De volgende heeren kregen een aantee- kening op hun diploma voor het met veel vrucht volgen van het derde leerjaar: P. van Boven, H. de Boot, C. de Koeyer, D. Louwerse, A. la Grand, Jac. van Liere, I. Meeuwse, N. Priester, J. Polderdijk, A. Wondergem, J. Wondergem, Jac. v. d. Weele, allen te Nieuwdorp en W. den Herder te Lewedorp. U denkt er net zoo over. Ook U schènkt veel aandacht aan Uw inte rieur ook U kiest er af en toe „iets" bij dat de sfeer thuis verhoogt. Komt morgen eens bij ons kijken - wij hebben zeker iets voor U. FI.RMA •j* EN ZONEN TEL. 2.0.Q BOUWTERREIN IN VERSERE. YERSEKE. Door de onteigening voor den wederopbouw heeft de gemeente de be schikking gekregen over een vrg groote oppervlakte bouwterrein. Hiervan ligt aan de Irenestraat 3600 M2., aan de Beatrixstraat 500 M2., aan de Oude Torenstraat 1400 M2., aan het Kerk plein 1250 M2., aan de Wijngaardstraat Zuid- en de Lepelstraat 1000 M2., aan de Wijngaardstraat-Noord en de Zanddwars- straat 1450 M2., aan de Verlengde Dreef 1200 M2. en aan de Vg verdwarsstraat 600 M2. Deze 11000 M2. bouwterrein wordt dis ponibel gesteld voor hen, wier woningen verbrand zijn. Door de ontmanteling der kerk en de ruimere bebouwing zal nog meer terrein benoodigd zijn. Hierin kan eensdeels voorzien worden door het bouwterrein van de fam. De Koeijer, aan de Paardenmarkt, de Beatrix straat en de Irenestraat en anderdeels door een aanvullende onteigening, waardoor de beschikking over goedkooperen grond voor den bouw van arbeiderswoningen kan wor den verkregen. DE OESTERVERZENDING. YERSEKE. Over de maand Maart heeft de oesterverzending als volgt bedragen: Nederland 190.831 stuks, België 356.975 stuks, Duitschland 191.372 stuks, totaal 739.178 stuks. De verzending over Maart 1940 bedroeg in totaal 940.971 stuks, zoodat een aanzien lijke vermindering valt waar te nemen van piet minder dan 201,793 stuks. HET KOKEN VAN SLIPPER-LIMPED. YERSEKE. Deze week zijn proeven ge nomen met het koken van de slipper- limped. De smaak schijnt ongeveer dezelf de te zijn als van kreukels, terwijl er ta melijk eel visch in zit. Ook is een aardig kwantum naar Bel gië verzonden tct het nemen van proeven. De opbrengst schijnt echter niet mee te vallen daar één en ander zeer bewerke lijk is. WEDEROPBOUW. YERSEKE. Het bouwen van de funda menten voor de 10 woningen die in de toe komstige Irenestraat zullen verrijzen heeft een aanvang genomen. Met belangstelling worden de werkzaam heden aan dit eerste deel van den weder- PpbouW' gevolgd AANRIJDING. HANSWEERT. Donderdagavond circa half elf had op den weg tusschen Hans- weert en Kruinlngen een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders, waarbij de heer L. H. uit Hansweert kwam te vallen en hij zoodanig gewond werd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Noord-Beveland Loop der bevolking. WISSENKERKE. Ingekomen: R. J. Scheele van Kapelle; I. van der Hejjde van Heemstede; H. Fillus en vr. van Mid delburg. Vertrokken:M. Koster en gezin naar Kortgene; J. van Soelen naar Veere; C. Versluis naaf Goes; D. J. de Kam naar Steenbergen; W. Begthel en gezin naar Kats; A. ,P. Geelhoed naar Colijnsplaat; J. C. Douw en gezin naar Kruiningen; M. Kalle waard en gezin naar Wieringermeer; Adriaan de Bruine naar Wieringermeer; A. P. Verburg naar Wieringermeer; P. A. Verburg naar Wieringermeer; M. Bou- terse r.aar Middelburg; E. J. Hoek naar Rotterdam; J. A. Begthel naar Wieringer meer. Zeeuwsch-Vlaanderen LOOP DER BEVOLKING. BRESKENS. Ingekomen- :V. Calle van Terneuzen naar Dorpsstraat 35 P. Sijnesael van Hoofdplaat naar O 51J. Mercy van IJzendijke naar Molenwater 17; A. Cruson van Zuidzande naar 3e Zand straat 29 A. Brevet en echtgen. van Vlis- singen naar Dorpsstraat 86 J. C. Weijk- man van 's-Gravenhage naar Weijkman- laan 2"B. M. Adriaanse=—van Vooren en kind van Vlissingen naar Boulevard 41 C. Riemens en gezin van Cadzand naar O 7 A. ArnscheidtBroere en kind van Vlissin- gen naar Scheldekade 12 P. van Dijke van Vlissingen naar Oranjeplein 10 P. S. Verdugnvan Peenen en kind van Schoon dijke naar Glacis 10 J. J. Kareis .van Groede naar Scheldestraat 28; J. L. van Hove van Vlissingen naar Scheldekade 12. Vertrokken: C. J. van Melle naar Berpoëkerke (W) C. Koster en gezin naar Oostburg; J. van Weelden naar BestE. J. Salomé naar MiddelburgA. I. de Reu en gezin naar IJzendijke. BRAND. IJZENDIJKE. Woensdagavond te onge veer 7 uur brak brand uit in de hangar op de hoeve van den heer C. v. Tiggelen alhier. De brand werd veroorzaakt door met vuur spelende kinderen. De hangar, waarin 7 8000 kg. tarwestroo alsmede een hoeveelheid landbouwmateriaal was opgeslagen, brandde geheel uit. De spoedig ter plaatse gekomen brandweer slaagde er in uitbreiding van den brand te voorkomen. LOOP DER BEVOLKING. OOSTBURG. Vertrokken; P. van Vlier- berghe, landbouwersknecht, naar Schoon dijke; M. van der Ven, dienstbode, naar Sluis; -L J.„Faro,-landbouwersknecht, na3r Schoondflke; C. A. de Smet, monteur, naar Koewacht; A. J. H. Moerman, landb. knecht, naar Cadzand; M. Th. Waatjes, zonder beroep, naar Made; W. F. de Ko ning, vischhandelaar, naar Zuidzande; J. B. Stokkerman, metselaarsknecht, naar Groede (en gezin); M. M. van den Navoij, dienstbode, naar IJzendijke; A. van de Velde, landarbeider, naar Schoondijke; J. Boone, landarbeider, naar Waterlandkerkje (en gezin); J. M. ^ieteco, dienstbode, naar O. en W. Souburg; M. Hage, geb. Bazen, zonder, naar Teteringen; E. S. Scheele, geb. Brand, zonder beroep, naar Rotter dam J. J. van Luijck, bakkersknecht, naar Schoondijke. Ingekomen: W. Papenhove controleur crisisdienst, uit IJZendgke; D. Holleman, controleur crisisdienst uit IJzendijke; P. A. Ligteringen, opzichter S.B.M., uit Sluis; L. Dieleman, landbouwer, uit Terneuzen (en echtg.); R. C. Bogaert, landbouwersknecht, uit Aardenburg; C. Koster, leider distributiedienst, uit Bres- kens (en gezin); A. M. Wage, dienstbode, uit 's-Gravenhage; P. Debie, landbouwers knecht uit St. Kruis; L. S. Jacques, zonder beroep, uit Groede; J. Allaart, zonder be roep, uit Aardenburg; J. P. van Hoeve, bakkersknecht, uit Biervliet; G. van der Vlugt controleur crisisdienst, uit Groede (en echtg.); I. J. Fremouw, schoenmaker, uit St. Kruis; W. A. Meertens, zonder be roep, uit Hoek; J. C. Simon, hoofdkommies, Inv. en Acc., uit Rucphen (en echt.); M. S. M. van Pamelen, dienstbode, uit Bier vliet. MUZIEKAVOND VAN CONCORDIA. AXEL. Donderdagavond werd alhier in het Concertgebouw „Het Centrum" een muziekavond gehouden, door de harmonie „Concordia", onder leiding van den direc teur, den heer A. J. Schieman. Op verdien stelijke wijze werd een aantal muzieknum mers uitgevoerd, die een dankbaar applaus van hét talrijke publiek oogstten. Na af loop van het muzikale gedeelte volgde nog een gezellig samenzijn. Loop der bevolking. SCHOONDIJKE. De loop der bevolking in Maart was: Ingekomen: C. G. de Regt van Heinkenszmd; Iz. J. Faro van Oost- burg; C. A. Overdulve van IJzendijke; J. Meijers en gezin van Waterlandkerkje; Jac. J. van Luijk van Oostburg; A. van de Velde van Oostburg; P. van Vlierberghe van- Oostburg. Vertrokken: Abr. Iz. de Reu naar IJzen dijke; Iz. de Reu naar Hoofdplaat; M. J. Geelhoed naar 's-Gravenhage; P. S. Ver dugn geb.' van Peenen en dochter naar Breskens; A. J. Dees ën gezin naar Ril- land-Bath. Vereeuiging van Chr. Bewaarschool onderwijzeressen, afd. Zeeland. De afdeeling Zeeland van de Vereeui ging van Chr. Bewaarschoolonderwijzeres sen in Nederland zal Zaterdagmiddag 26 April a.s. te Goes in vergadering bijeen komen. Drie dames zullen een referaat leveren. Mej. L. Behage zal spreken over„Ver schillende karaktertypen en hoe die te leiden" mej. B. M. Vermeulen over „Vouwen, knippen en plakken en mej. S. Duinkerk© over„Spelen". TTlijnlvandti ZamwwtaStetten. maken en houden U kalm. Buisje 75ct GOES. Geboren Pleter Adriaan, z. v. Johannes de Dreu en Elisabeth Sara ProvoostHen- dricus Wilhelmus Ardina, z. v. Martinus Lambertus Borghouts en Hendrika van den Broek. Overleden Elizabeth Schrler, 30 J., echt- genoote van Johannes Hennekij te Krab- bendijke. BIGGEKERKE. Over Maart 1941. GeborenAdri ana Grada, d. van Jan Dingeman Roelse en Theodora Rougoor. YERSEKE. Van 29 Maart5 April. Overleden Fona Zuidweg, 81 j., vrouw van Levinus Paauwe. OOSTBURG. over de maand Maart. Geboorten Cornelis Hermen Andreas, zoon van H. de Haan en van C. J. Bou- dewjjn, (Waterlandkerkje); Maarten Ge- rardus, z. v. van C. M. van de Velde, en van A. M. de Baets, (Groede); Leen- dert, z. v. J. J. Risseeuw en van A. M. de Groote; Johannes Bern ar dus, z. v. E. L. de Baere en van B. Boogaard, (Aarden burg). Ondertrouwd: C. Fourdraine, 35 jr., en E. J. Tazelaar 25 jr., beiden te Oostburg. Overleden: Aarnout Andriaansen, oud 85 jr., wed. van E. Suwijn; Ria Pleuntje Janna Buize, oud 16 jr., dochter van J. P. Buize, en van J. 't Gilde, (Zuidzande); Suzanna Elisabeth Basting, oud vijf en vijftig jaren, echtgenoot® van W. C. Ver meulen; Pieter Jansen oud 64 jr., echtg. van C. Hollebrand, (Waterlandkerkje); Jp- hanna Elizabeth Hollestelle, oud 72 jr., wed. van E. Modde (IJzendijke)Pieter- nella Catharina Sonnevijlle, oud 47 jr., echtg. van W. P. van de Voorde; Philemon Debie, oud 74 jr., zoon van Ph. Debie en van J. F. Lippens' Elizabeth Bruijsschaert, oud 72 jr., d. van C. Bruijsschaert en van E. Huijsheere; Virginia de Ngs, oud 48 jr., echtg. van J. D. Antheunis (Hulst). BRESKENS. Geboren Janneke Magdalena, dochter nan J. Kools en P. J. de Klerck. Overleden S. A. de Ruijsscher. 57 jaar, echtgen. van C. Nieuwenburg W4Woittiez, 81 jaar, weduwn. van E. B. Weug. SCHOONDIJKE. Over de maand Maart. Geboren: Theo August Marie, z. v. L. C. C. Cammaert en van E. M. P. Haver- beke. Overleden: Magdalena Suzanna le Grand, oud 65 jaren, echtgenoote van P. M. Quist; Janna Renétta van Splunter, oud 94 jaren, weduwe van Joh. Wagenaar; Johanna Pie- terneïla van de Gazelle, oud 75 jaren, we duwe van Joh. Deunink; Anna Seen, oud 84 jaren, weduwe van Iz. Buyze Josina Magdaleene Risseeuw, ongehuwd, dochter van J A. Risseeuw eh W. J. Leendertse van Noorden. VOETBALPROGRAMMA. Het programma Voor morgen luidt.; Tweede klasse D. AllianceZeelandia. MiddelburgDe Baronie. T.S.C.Goes. VlissingenHero. R.C.S.R.B.C. Derde klasse M. E.M.M.Zeelandia II. Goes IIMiddelburg II. Derde klasse N. SluiskilBiervliet Derde klasse O. IJzendijkeSchoondijke. April 8 Middelburg. Inboedel, Notarishuls, 18.30 uur. Not van der Harst. (Zie adv. P.Z.C. 28 Mrt) 9 's Heerenhoek. Boereninspan, 13 uur. Not H. Jonkers. (Zie adv. P.Z.C. 24 Mrt.) 9 's Heerenhoek. Inspan .en Inboedel, Hofstede Werrilaan, 13 uur, Not. Jon kers. (Zie adv. P.Z.C. 29 Mrt.) 9 Kruiningen, Woonhuis met erf) café Het Wapen van Zeeland, 11% uur, not. Van Dgke. 9 Kruiningen, Inboedel, ten huize vaq Harthoorn, 14 uur, not Van Rijke. 10 Nisse. Land, Café Jeronimus, 14 uur Not. van Dissel. (Zie adv. P.Z.C. 29 Mrt.) 10 Driewegen. Land, Café v. d. Guchte, 16 uur. (Zie adv. P.Z.C. 29 Mrt.) 15 Goes. Hulzen, Prins van Oranje, 20 uur. Not. Jonkers. (Zie adv. P.Z.C. 29 Mrt) 15 Kortgene, Inboedel, ten huize van Fi- lius, 14 uur, deurw. Heyboer. 16 Zierikzee. Landbouwers-Inspan, Zee- dijk, 10.30 uur. Deurw. van Duin. 16 Heinkenszand, Huizen, café Vermeulen, 11 uur (W.T.) Not van Werkum. (Zie adv. P.Z.C. 29 Mrt) 16 Oostkapeüe, huis met tuin, café Wat- tel, 14.30 uur, not J. Terpstra. (Zie adv. P.Z.Cr. 5 April) 16 Oostkapelle, bouwland, café Wattel, 14,30 uur, not, J. Terpstra. (Zie adv. P.Z.Cr. 5 April) 17 Terneuzen, 23 huizen met erven, Hotel De la bourse, 14 uur, not. Hoving. 23 Zierikzee, Huishoudelijke goederen, café Concordia, 10 uur, not. yan Duin, DE LOONEN IN DEN LANDBOUW. Het provinciaal collectief contract In aansluiting met de reeds door ons gepubliceerde mededeeling ovet de afslui ting van de. collectieve arbeidsovereen komst voor het landbouwbedrijf in de ge- heele provincie Zeeland voor 1941/42, laten wjj hier nog een uittreksel volgen van de belangrijkste artikelen van het contract le. De overeenkomst zal toepasselijk zijn op alle arbeiders, die in de provincie Zee land werkzaam zijn in landbouw-, vee houderij. en'tuinbouwbedrijf in dienst van de leden van de landbouworganisaties, echter niet op personeel in de huishou ding en bij de administratie. Evenmin is de overeenkomst van toepassing op ar beiders of arbeidsters, die kennelijk niet in staat zgn de arbeid, waarvoor ze zjjn aan genomen, op gewone wijze te verrichten. In zoodanige gevallen mag in onderling overleg tusschen werkgever en werkne mer van de loonen worden afgeweken, echter niet van de andere bepalingen van de overeenkomst. 2e. De arbeider is verplicht de hem op gedragen arbeid met ijver en nauwgezet heid te verrichten. 3è. De werkgever zal zijn werkzaamhe den niet doen verrichten door z.g. koppel- of krooibazen, tenzij voorin onderling over leg tusschen party en aangegeven werk zaamheden en door onderling overleg aangewezen koppel, of krooibazen. De krooiarbeiders zullen steeds in dienst zijn van den werkgever, op wiens landerijen of aan wiens producten de' arbeid wordt ver richt. Krooibazen kunnen niet als werk gevers optreden. 4e. Arbeiders, die langer dan 3 maan den in dienst van denzelfden werkgever zijn, zullen het loon krijgen doorbetaald op erkende Christelijke feestdagen (Nieuw, jaarsdag, 2en Paaschdag, Hemelvaarts dag, 2en Pinksterdag, len en 2en Kerst dag) voorzoover ze niet op Zondag vallen. 5e. Alle arbeiders zullen voor elke 3 maanden, welke ze bg denzelfden werk gever werkzaam zgn, één vrijen dag ge nieten met behoud van loon. Deze dag of dag moeten in onderling overleg worden vastgesteld. 6e. Het minimumloon van mannelijke arbeiders van 20 jaar en ouder zal voor gewoon werk bedragen van 1 Mei tot en met 31 October 32 ct. en van 1 Novem ber tot en met 30 April 30 ct. per uur, met uitzondering van de werkgevers van het eiland Walcheren, die niet woonachtig zijn in de gemeenten Arnemuiden en Nieuw, en St Joosland, voor wier vaste arbeiders en arbeiders, die van 1 April tot en met 15 November worden aangenomen, voor het geheele jaar een uurloon zal gelden van 30 cent. 7e. De uurloonen onder punt 6 genoemd zullen voor hooien, oogstwerkzaamheden en najaarfruit-plukken met 3 cent per uur worden verhoogd, terwijl voor dorschen het uurloon 5 ct. hooger zal zijn dan voor het gewone werk, echter met uitzondering van de maanden December, Januari en Fe bruari. Voor kunstmeststrooien zal 5 ct. per 100 k.g. boven het voor gewoon werk geldend uurloon worden betaald. 8e. Overwerk zal met 5 cent per uur extra worden betaald. Noodzakelijke Zon- dagsarbeid met 10 ct. per uur extra. 9e. Arbeiders, die gedurende 6 dagen of gedeelten van dagen met paarden of met den tractor werken of ander knechtswerk verrichten, zullen over die perioden be taald worden naar het loon van de knechts. Extra uren worden met 35 ct. per uur be taald. 10. Het minimumloon van de paarde- knechts van 21 jaar en ouder, alsmede van de met hen gelijk te stellen az'beiders, zal, voorzoover ze des morgens meer dan uur eerder dan de gewone arbeiders met hun arbeid moeten beginnen, bedragen van 1 Maart tot en met 30 November 20 per week en van 1 December tot en met 28 Februari 17 per week. Voor de paardeknechts van 21 jaar en ouder, alsmede voor de met hen gelijk te stellen arbeiders, die des morgens niet meer dan één uur eerder dan de gewone arbeiders met hun arbeid beginnen, zal het minimum-weekloon bedragen van 1 Maart tot en met 30 November 18.50 en van 1 December tot en met 28 Februari 15.50. In de onder 10 genoemde weekloonen zijn vrije woning en 10 Are zaaiklaar op geleverd aardappelland begrepen. Bij het niet genieten van deze emolumenten zal de waarde van de vrije woning 1.50 per week bedragen en van het aardappelland 50 ct per week. De overigens gebruikelijke emolumenten blijven gehandhaafd zonder korting op het geldloon. 11e. Het minimumloon van vrouwelijke arbeiders van 18 jaar en ouder zal het 2/3 deel van het minimumloon der mannen bedragen. 12e. Van de mannelijke jeugdige arbei ders van 19 jaar en jonger, zal het mini mum-uurloon bedragenop 19-jarigen leeftijd 90 18 jaar 80 enz. van het loon de" volwassen mannen. Van vrouwelijke jeugdige arbeiders op 17-jarigen leeftijd 90 op 16-jarigea leeftijd 80 enz. van het loon der vrou wen van 18 jaar en ouder. Het minimumloon van jeugdige paar deknechts zal bedragenop 20-jarigen leeftijd ^0 19 jaar 80 18 jaar 70 enz. van het loon van volwassen knechts. 13e. De arbeidstijden van knechts en ar beiders zullen districtsgewijze worden ge regeld op basis van de thans geldende re gelingen. 14e. Over de tarieven voor het accoord- •werk zal districtsgewijze overleg worden gepleegd tusschen de partijen, die de over eenkomst hebben aangegaan. Wordt over de tarieven geen overeen stemming bereikt, .dan geldt de bepaling, dat de tarieven zoodanig moeten zijn, dat een normale arbeider bij behoorlijk werken ten minste 4 ct. boven het geldende, uur loon moet kunnen verdienen. 15e. Geschillen tusschen partijen zullen ter beschikking worden voorgelegd aan een in te stellen provincaal scheidsgerecht, geschillen tusschen leden van wederzijdsche partijen aan in te stellen scheidsgerechten voor de districten Schouwen Duiveland, St. Philipsland, Tholen, Zuid-Beveland, Noord-Beveland, Walcheren, Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. 16e. De overeenkomst is aangegaan voor den tijd van 1 April 1941 tot en met 30 April 1942. De z.g. opzeggingstermijn is bepaald op uiterlijk twee maanden. 17e. Met het oog op de huidige onzekere omstandigheden heeft, indien tijdens dö contractperiode een belangrijke wijziging intreedt in den bedrijfsraad en/of de so ciale positie der arbeidersgezinnen elk der partgen de bevoegdheid aan de weder partij het voeren van tusschentijdsche onderhandelingen over wijzigingen voor te stellen. Eventueele geschillen zullen ter beslechting moeten worden voorgesteld aan de provinciale arbitrage-commissie van het Centraal secretariaat voor land en tuinbouw. Naar wjj van de zgde der werknemers en van die der werkgevers vernamen, is, nadat aanvankelijk het overleg op eenige ondergeschikte punten was vastgeloopen in eén na sluiting der bijeenkomst gehou den bespreking tusschen de vertegenwoor digers der onderscheiden organisaties als nog overeenstemming bereikt. Het N.V.V. maakt bezwaren. De bespreking te Goes, welke ten ge meentehuize plaats vond, stond onder lei ding van den Referent van den gevolmach tigde van den Rijkscommissaris, den heer" v. Kretschmar. Deze heeft er op aange drongen, dat gestreefd zou worden naar een accoord, dat voor Zeeland van groot belang moest worden geacht. Toen de vergadering werd opgeheven, zonder dat een resultaat was bereikt, heb ben werkgevers en werknemers alsnog con tact gezocht, waarbij men ook over de han gende geschilpunten tot overeenstemming kwam. Van dit resultaat, dat voor de uit sluitend bij deze kwestie betrokkenen van groote beteekenis werd geacht, werd me dedeeling gedaan aan den heer v. Kretsch mar die zgn bemiddeling had aangeboden. Naar wg thans vernemen zgn deze week te Amsterdam, vanwege het N.V.V. besprekingen gevoerd. Men kan zich met den gang van zaken niet ver- eenfgen en evenmin de overeenkomst accepteeren. Er is dan ook besloten het contract voor de afsluiting van een coüectieve arbeidsovereenkomst te blokkeeren en de kwestie ter arbitrage voor te leggen aan het college van Rijksbemiddelaars. dat de jongste Winterhulp-collecte in Zee land 12.232.59 heeft opgebracht, waar- dopr de totale opbrengst in onze provin cie' is gestegen tot 74.801.40; dat dit bedrag alleszins respect afdwingt, maar, dat het toch niet de helft is van de som, die Winterhuln Nederland in Zeeland heeft verdeeld om ere nooden der Zeeuwen te verlichten, en vreugde in de gezinnen te brengen; dat gedurende de periode, dat W.H.N. werkt 151.000 aan onze provineïegenoo- ten ten goede is gekomen; dat dit voor velen een aansporing moet zijn om bij de eerstvolgende W.H.N.- collecte zich minder aan geruchten en meer aan de werkelijkheid te storen, endieper in den buidel te tasten; dat Zeeland weliswaar gemiddeld per inwoner al meer voor de WJK.N. opbrengt dan de andere provincies op Groningen en Drente na; maar dat we daarmee van de eereplicht jegens onze medemenschen niet af zijn; dat W.H.N. in Koewacht de communi cantjes, die op dezen grooten dag in hun leven geen bg dat kerkelijk feest passende kleeding hadden, netjes in de kleeren stak: dat een inwoner van Zierikzee, wien een ongelul: was overkomen; van W.H.N. een invalide-wagentje ontving, zoodat hij thans weer zelf in zgn onderhoud kan voorzien; dat W.H.N. een inwoner van Hulst, die al jaren door t.b.c. aan het ziekbed is gekluisterd^ een abonnement pp de plaat selijke radio-distributie schonk; dat iemand uit St. Philipsland van W.H.N. een fiets ten geschenke kreeg om hem, slecht ter been zijnde, de gelegen heid te geven zgn kerk en familie te be zoeken en meer beweging te nemen; dat jve dit alles niet mededeelen om W.H.N; in de hoogte te steken, maar louter om U een indruk te geven dat z$ on eindig meer goed doet, meer licht in ver donkerde levens brengt, dan U kon ver moeden; dat in sommige gemeenten de zegen rijke taak van Winterhulp zooveel beter wordt begrepen dan in andere; dat dit mede komt door de wijze waar op in ee.-stbedoelde plaatsen de organi satie word1 geleid; dat Tholen, Yerseke en 's-Heerenhoek als voorbeeldige voorbeelden van W.H.N.-or- ganisatie kunnen gelden; dat echter Hulst ook komt opzetten, want dat men daar voor Winterhulp een „bonte avond" op touw gaat zetten; dat in Kruiningen voor de jongste W.H.N.-collectc prachtige medewerking werd verleend door de raadsleden, de on derwijzers, eü de marechaussee-brigade; dat W.H.N. in 's-Gravenpolder bezig is beschikbaarstelling van goedkoope visch voor de minder bedeelden voor te bereiden in samenwerking met het gemeentebe stuur; dat de W.H.N. het op prjjs zal stellen als U een en ander eens wilt overwegen enafwegen tegen de bedragen, die U tot nu toe In het roode busje liet glijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3