STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Middelburg. W De KEMA en i i l 8 I Philips „Bi-Arlita" lampen I I I l I fiéhév Laatste Berichten Bioscopen STADSNIEUWS Goes. Midza-bonnen I 'n Midza premie GOEDE VANGSTEN VAN DE GARNALEN VISSCHERS. Reeds gedurende eenige weken is de garnalenvlsscherij hier ter stede van be- d,uidenden omvang, niet alleen doordat het aantal vaartuigen sterk is toegenomen, doch ook doordat de vangsten zoo op merkelijk zijn. Vooral de beide laatste dagen brengen de garnalenvisschers veel garnalen binnen. Donderdag bedroeg de aanvoer op de gemeentelijke vischmrjn 5556 kg. en Vrijdag steeg de aanvoer nog met ongeveer 2000 kg tot 7716 kg. Zulke vang sten in dezen tijd van het jaar zijn iets heel bijzonders. Een zeer gelukkige omstan digheid is, dat alle garnalen ook worden verkocht. In normale tijden zou 'men met zoovele kilogrammen garnalen geen weg geweten hebben. Thans worden verreweg de meeste garnalen opgekocht door garna- lenpellerijen. Des middags is het op het De .Ruijter- plein een drukte van belang. Verscheidene vrachtauto's rijden op en neer en ver voeren de garnalen naar het spoor en ook naar Arnemuiden, waar zich enkele flinke pellerijen bevinden. Het publiek heeft van zelfsprekend ook veel belangstelling voor deze bedrijvigheid en velen staan langs den kaaimuur de werkzaamheden aan boord van de vele vaartuigjes gade te slaan. De hoeveelheid garnalen, die de plaat selijke handelaren inkoopen, zijn in verhou ding tot de pellerijgarnalen, klein. Blik baar is de vraag naar garnalen bij het publiek nog niet heel groot. Toch hooren wij af en toe wel een mompelen, dat het zoo jammer is, dat van al die garnalen zoo weinig beschikbaar blijft voor de in woners hier. Wij hebben naar den gang van zaken eens geïnformeerd en vernamen, dat alle kleinhandelaren van zooveel gar nalen kunnen worden voorzien als zij maar wenschen. De situatie alhier schijnt zoo te zijn, dat bij bestellingen de leurders voorrang hebben, zelfs al zouden zij eenige duizenden kg. per dag noodig hebben. De inkoopprijzen behoeven dan in het alge meen niet hooger te liggen-dan 28 tot 30 cent. Lager kan het niet, want de vast gestelde minimumprijs bedraagt thans 28 cent per kg. Het publiek kan dus tegen redelijke prijzen rekening houdend met het winstpercentage voor den kleinhandel garnalen bekomen en zelfs in onbeperk te hoeveelheden. Als men weet, dat uit 1 kg. garnalen ca. 3 ons gepelde garnalen overblijven en dat garnalen op verschillende wijze kunnen worden bereid, dan heeft men een goede en gezonde aanvullingsspijs te gen redelijken prijs. Er kan zelfs gehakt van worden bereid en ook bij het middag maal voldoen gepelde garnalen zeer goed. De kwaliteit kan ook geen beletsel vor men, want gezegd mag worden, dat die zeer goed is. De bjjvisch, die de garnalenvisschers me debrengen, was deze week van minder be- teekenis dan de voorgaande weken. Van daar dat de prijzen evenredig stegen. HET ONDERWIJS IN DEZE GEMEENTE. In vervolg op ons bericht in ons nummer van Woensdag jl., betreffende het onder wijs hier ter stede kunnen wij nog het vol gende mededeelen De leerlingen der Oranjeschool aan de BJoemenlaan, hoofd de heer Hubregtse, welk gebouw ook ontruimd is moeten wor den, ^jn nu ondergebracht resp. in de Fröbelschool aan de Glacisstraat, in de Geref. school aan de Kasteelstraat en in de R. K. jongensschool aan de Glacisstraat. In de Fröbelschool zyn ondergebracht de le en 5e klasse, in de Geref. school de 3e, 4e, 6e en 7e klasse en in de R. K. jongens school de 2e klasse. Om ruimte hiervoor te maken zjjn van de R. K. jongensschool eenige klassen ondergebracht in het gebou wencomplex van het St. Joseph-ziekenhuis. APOTHEEK GEOPEND. Van heden tot en met volgende week Vrijdag is de apotheek van de fa. Ocken- burg, Singelweg, des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag geopend. KOS1ELOOS INENTEN TEGEN POKKEN. In een officieele publicatie elders in dit nummer, maken B. en W. van Vlissingen bekend, dat Dinsdag 8 April a.s. des mor gens 10 uur in het gasthuis gelegenheid bestaat tot kosteloos inenten en her inenten van kinderen beneden 2 jaar tegen de pokken. Matsoeoka weer In Berlijn. Van welingelichte zjjde wordt te Berlijn medegedeeld Naar in politieke kringen alhier wordt vernomen, zal de gistermiddag weer in Berlijn aangekomen Japansche minister van buitenlandsehe zaken, Matsoeoka, on geveer l1/» dag in de rijkshoofdstad blijven. Hedenavond zal hij via Moskou naar Tokio terugkeeren. Naar men van over het algemeen wel ingelichte zijde verneemt, is Matsoeoka gistermiddag door den Führer ontvangen voor een bespreking. De bespreking werd bijgewoond door den rijksminister van bui tenlandsehe zaken, Von Ribbentrop. TWEE FRANSCHEN WEGENS BEROOVING TER DOOD VEROORDEELD. De speciale rechtbank te Berlijn heeft twee Fransche arbeiders wegens berooving, in gemeenschap gepleegd, ter dood verooi'- deeld. De veroordeelden hadden een Duit- schcn arbeider gedurende de verduistering neergeslagen en beroofd. Door bemiddeling van het Duitsche arbeidsbureau waren zij in den herfst van 1940 naar Berlijn geko men, waar zij werk hadden gevonden. In de motiveering van het vonnis zette de president onder meer uiteen, dat de be klaagden door het Duitsche arbeidsbureau uit de werkloosheid in Frankrijk verlost waren en in Duitschland verdiensten had den gekregen. Zjj hadden dus alle reden om den inwoners van het Duitsche rijk dank baar te zijn. Als gasten in Duitschland waren zfl verplicht een buitengewoon fat soenlijke houding aan te nemen. TWEE DISTRIBTJTIESTAMKAARTEX IS TEVEEL. Op het distributiebureau kwam dezer da gen een persoon wiens gezin uit twee per sonen bestaat en drie stamkaarten vertoon de om er bonnen op te krijgen. De politie werd in deze zaak gemoeid en nu is geble ken dat de betrokken persoon, B. genaamd, die behoort tot de in Mei van het vorig jaar getroffenen, toen heeft voorgegeven dat zijn stamkaart verbrand was, waarop hem een duplicaat is uitgereikt. De politie heeft huiszoeking gedaan en daarbij van verschil lende distributie-bescheiden een dubbel stel op naam van het stamhoofd van het gezin aangetroffen. Een stel is in beslag genomen en tegen B. is proces-verbaal opgemaakt. LIEFDERIJK HUISVADER. Hedennacht om twee uur kwam een vrouw op het politiebureau hulp inroepen omdat haar echtgenoot die onder den in vloed van drank was thuisgekomen de boel op stelten zette. Er was geen huis met hem te houden. Dé politie heeft den dron ken man uit zijn woning gehaald en op het bureau in bewaring gesteld. DE WONINGEN OP HET ZAND. Zooals reeds gemeld is, komt er al is het niet direct een weg van den Singel bij de Langeviele Buitenbrug naar de kruising van den bestaanden Koudekerk- schen weg en den Lage weg. Aan dezen nieuwen weg, die op de situa- tiekaart staat aangegeven als Nieuwe Kou- dekerksche dreef, komt rechts de eerste groep van woningen.en wel voorbij het eer ste blok woningen aan den Koudekerkschen weg. Daar komen aan dien.bestaanden weg 12 woningen, aan de „Korte Krommerd",. die loopt naar de Nieuwe Dreef, komen er 8 en aan die dreef op dezelfde hoogte 9, doch verder op, dus met dè achterzijde naar het tweede blok huizen aan den ouden weg, nog een winkel en 14 woningen. Aan de linkerzijde van de nieuwe dreef komen er eerst vier woningen, dan de „Lange Krommerd", dan weer 4 woningen, dan het „Boomhof" en dan ,nog een winkel en 6 woningen. De Lange Krommerd, die loopt naar den „Haastweg", zal links 14 en rechts 12 wo ningen tellen. In den Boomhof, die ook naar den Haastweg loopt, komen links 18 en rechts 14 woningen .Ten slotte komen aan den Haastweg, dat is de weg die in het ver lengde van den Vlissingschen (vroeger Poe- lendaalschen) singel loopt, réchts 11 en links 16 woningen. Totaal dus 142 woningen eïi 2 winkels. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdag, Donderdags en Zaterdags van 6 uur n.m. tot 8 uur n.m. kinderportemonnaie met inhoud; twee kinderhandschoentjes; snoer kralen; tex- tielkaart; jaar damesschoenen; ról asphalt- papier kinderportemonnaieleesboek fleschje mentolspiritus. Bij vinders: damesarmbandhorloge, H. Brevet, Noord- bolwerk 21; damesbontje, C. Meeuwse, Veerschesingel 90; mantelceintuur, N. van Elsacker, Jasmijnstraat 7; bruin hondje, L. J. Simons, Wagenplein 10; pakje boe- renboter, H. Korstanje, Heerengracht 26; zilverbon, P. Flierenburg, Molenberg 13; paar glacé heerenhandschoenen, J. Lou- werse, Schroeweg 55; zilveren armband, W. Marinissen, Van Citterstraat A 49, St. Laurens, paar dameskousen, K. Daniëlse, Noord weg A 90; zilveren broche, A. v. d. Broeke, Van Citterstraat A 61, St. Lau rens koffie- en thee-bonnen, S. Verduin, Bellingstraat 16; blauw dekkleed met leer, J. Joosse, Hoogstraat 15; blauw kinder jasje, G. Ginneberg, Jodengang 14 paar blauwe kinderwanten, W. Geldof, Veer- scheweg ,119; paar blauwe dameshand schoenen, E. G. Flipse, Spanjaardstraat 57; rijwielbelastingmerk, M. Coppoolse, Kerk straat B 352, 't Zand; bruine mantelband, Jannie Notier, Oostkerkplein 8; 2 schrif ten, S. P. Willems, Langevielesingel E 19; gekleurde zakdoek, J. Louws, Nieuwstraat 31; gummischoen, M. Jeras, Spuistraat 21 zilveren kettinkje, S. Schuilwerve, Achter- singel 2; blauw kindermutsje, L. Verhage, Lange Giststraat 8; rijwielbelastingmerk, A. Pouwelse, Langevielesingel D 148; zegel voor luisterbijdrage, C. J. Looijsen, Klein Vlaanderen 33; kinderportemonuie inhou dende bonnen, A. Brouwer, Lange Viele 10-12; zilveren armbandje, S. Burgs, Schoorsteenvegerssingel 64; glacé heeren handschoen, G. van Langeraad, Segeer- singel 136; armbandje, M. Rrjkse, Segeer- singel 74; grijze dameshandschoen, A. Faasse, Bree 16kinderportemonnaie, T. Fijnhoudt, Heerenstraat 40; hangslot, aKn- del, Lange Giststraatportemonnaie met inhoud, I. S. Blokpoel, Jodengang 31. N.B. Indien bij één der vinders voor werpen worden afgehaald, gelieve men hiervan terstond kennis te geven aan het bureau van politie alhier. LOOP DER BEVOLKING. In de week van 28 Maart3 April zijn in deze gemeente de navolgende personen Ingekomen: P. van Houwelingen, adj. insp. verz. mij., St. Janstraat 22, van DordrechtT. A. Verkerk, kok, Singel straat 1, van Den Haag J. H. Kramer en gezin, opzichter prov. waterstaat, Veersche Singel 43, van Dubbeldam mej. S. R. I. Letfdesdorff, zonder, Latynsche School straat 13d, van Egmond aan Zee J. Flie renburg, winkel juffrouw, Nieuwstraat .26, van O.- en W.-Souburg B. V. A. Röling, rechter, Hofplein 10, van Utrecht J. den Hollander, vertegenwoordiger, Jacob Cats- straat 15, van Breda J. Dekker en gezin, landarbeider, Breestraat 2, van Seroo3ker- ke A. Prins en gezin, winkelier, Veersche Singel 11, van KoudekerkeH. J. ter Haar en gezin, monteur P.T.T., Veersche Singel 1, van Tilburg P. M. H. Speijer geb. Reints, zonder, Seisstraat 7, van Kou dekerke J. A. A. Diericks, handelsreizi ger, Bleek 18, van Bergen op Zoom P. J. Jobse, dienstbode, Eigenhaardstraat 25, van N.- en St. JooslandJ. F. Briars, smid, Breestraat 73, van O.- en W.-Sou burg Th. A. Schippers, kapper, Lange Noordstraat 32, van Do Bilt I Wat is de KEMA t De groote gemeenten en de provincies van Nederland be zitten eigen electrische netten. Om de mogelijkheid te schep pen, electrotechnisch materiaal te keuren, hebben zjj samen een laboratorium gesticht Dat laboratorium voor de Keuring van Electrotechnisch Materiaal te Arnhem wordt kortheids halve met kema aangeduid. Het staat onder leiding van Prof. Ir. J. C. van Staveren. Door een daartoe aangewezen - commissie van de Kema worden voorschriften vastgesteld voor electrotechnisch materiaal. Iedere fabrikant kanzijnkabels, stofzuigers, schakelaars, strijk bouten, gloeilampen, of wat dan ook, aan de Kema opzenden en het kema-laboratorium stelt dan vast of aan deze voor schriften is voldaan. De eischen voor gloeilampen zijn vele. Zjj worden gekeurd 'op veiligheid en lichtgevend vermogen, op stroomverbruik, blijvende helderheid en levens- duur. De KEMA geeft Philips het recht te verklaren, dat de Philips „Bi-Arlita" lampen aan alle eischen voldoen en dat de- „Bi-Arlita" lampen, die U in den winkel vindt, onder voort durende controle van het KEMA-laboratorium staan. N.V. PHILIPS' 11 N.V. PHILIPS' Al Jk GLOEILAMPENFABRIEKEN A EINDHOVEN V er t rokken.: Mej. E. de Waardt, zonder, van Noordsingel 72, naar Utrecht, Prof. Pullelaan 18 mej. M. J. Marijs, zon der, van Rouaansche Kaai 25, naar Goes, Voorstad 58 B. L. Westenberg, opv. amb tenaar, van Veersche Singel 148, naar Vlis singen, Walstraat 9 H. Boerma, zonder, van Heerengracht 48, naar O.- en W.-Sou- 'bufg. Bufchtstraat 3 W.'j. Siës èn gezift, winkelier, van Gravenstraat 38,* naar Clin- ge, Géntschestraat: A 45; L Meijer en ge zin, van Lange'"Noordstraat 5, naar Wade-' noijen, Drompt D 99a; P. Jellema en echtg., fabrieksarbeider, van St. Jan straat 39, naar O.- en W.-Souburg, Nieuwe Vlissingsche weg 215P. J. Stute en echtg., adj. commies rijks dir. bel., van Laan van Nieuwenhove 16, naar Nijmegen, Fransche straat 11 mej. A. de Jong, zon der, Laan van van Nieuwenhove 16, naar Nijmegen, Fransche straat 11W. J. Adri- aansen, dienstbode, van Noordweg 160, naar Wassenaar, Nassaulaan 4 J. A. Grootegoed, onderwijzeres, van Bleek 22, naar Boskoop, Zijde 146A. Louwerse, landbouwer, van Schroeweg 55, naar Arne muiden F 20; mej. M. Coppoolse, zonder, van Oud Arnemuidsch voetpad 45, naar Vlissingen, Waaigat 5 J. A. Schutte, ar beider, van Vlissingsche straat 25, naar Vlissingen, Bankertstraat 4J. W. Peppel man van Kampen en echtg., oudheidkun dige, van Dwarskaai 24, naar Veere, Smidswegje B 104a J. de Merj en.gezin, van Veersche weg 122, naar Middelharnis, Voorstraat 16 G. de Waard en echtgen., huisknecht, van Rouaansche Kaai 55, naar St. Laurens, Noordweg B 192 P. J. B. M. Weterings en gezin, caféhouder, van Gra venstraat? 1, naar St. Laurens, Noordweg B 155emej. C. S. Jansen, zonder, van Koepoortstraat 19, naar St. Laurens, B 28; B. M. Bijl en echtg., kleermaker, van Hee rengracht 90, naar St. Laurens B 155 wed. R. Stènhuis-Witter, zonder, van Köor- kerkhof 6, naar Koudekerke, 't Zand D 162 J. Huijssoon, 1.1, machinebankwerker, van Bellinkstraat 45, naar Koudekerke, 't Zand D 25 L. Huijssoon, electr. las- scher, van Bellinkstraat 45, naar Koude kerke, 't Zand D 25 wed. C. Mennes- Volbeds, zonder, van Molenwater 17, naar Koudekerke, Breeweg 224. APOTHEKEN. Van Zaterdagavond 9 uur is des nachts en ook Zondag geopend de apotheek van Pienbroek, Langeviele, BLOEDIGE BOTSINGEN OP DE PHILIPPIJNEN. Uit Manilla meldt het D.N.B.Bij een botsing tusschen Amerikaansche politie en opstandige inboorlingen bij Jolo in het Mo- ro-gebied, zjjn 22 inboorlingen- gesneuveld en 2 gewond. Acht opstandelingen konden ontkomen. SEMI PERMANENT MAASSTATION TE ROTTERDAM ZONDAGMORGEN IN GEBRUIK. Door het spoorwegbouwbedrijf is thans op de plaats van het voormalige Maassta tion te Rotterdam een semi-permanent sta tionsgebouw opgetrokken, dat dienst zal moeten doen totdat Rotterdam in de toe komst een centraal stationsgebouw heeft gekregen. Het is een vriendelijk uitziend gebouw, dat iets gelijkt op een plattelands station, maar dat zeer doelmatig is. Dezer dagen is het tweede perron na lan gen tijd weer volledig in gebruik genomen en het geheele nieuwe station zal Zondag morgen a.s. in dienst worden gesteld. WINTERHULP NEDERLAND. Nog een Hjstencollecte en een straatcollecte. Van 15 tot en met 19 April a.s. zal er in. ons land weer een lijstencollecte voor Winterhulp Nederland gehouden worden. Op 2 en 3 Mei zal dan nog een straat collecte volgen, waarmede het werk van Winterhulp Nederland voor den winter 19401941 afgesloten wordt. Prof. Slotemaker de Bruine. TOESTAND ACHTERUITGAANDE. (van onzen Haagschen correspondent). x.aar wij vernemen, is de toestand van prof. Slotemaker de Bruine, wiens ernstige ongesteldheid dezer dagen werd gemeld, steeds achteruitgaande. De patiënt is lijdende aan een sleepende kwaal en z\jn krachten nemen dagelijks af. De behandelende geneesheer verwacht binnenkort het einde van dit werkzame leven. SCHEE 'VAARTVEBKEER STOPGEZET. De Yoegoslavische negeering heeft op den Yoegoslavlschen Donausector, naar het Hongaarsche telegraafagentschap meldt, het scheepvaartverkeer stop gezet. NACHTELIJKE MINISTERRAADZITTING IN BELGRADO. Hedennacht is te Belgrado een ver gadering gehouden van den minister raad, die verscheidene uren bijeen was. Men verwacht ieder oogenbltk een offi cieele verklaring. VERGADERING SPAARBANK. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Poöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank, alhier, is in de vacature/ ontstaan door het overladen van den heer W." Kakebeeke, benoemd de heer J. M. van Bommel van Vloten. GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag had aan de „Oude Schans" alhier een ongeval plaats, dat wel bijzon der goed afliep. Een zwaar met zakken meel beladen wagen liep daar achteruit,- doordat het paard den wagen niet houden kon, en paard en wagen en de voerman- P.- K. kantelden, van den hoogen djjk. Voer man en paard bleven daarbij .vrijwel -ge heel ongedeerd eh alleen .de wagen bekwam schadè terwijl er ook meel verloren ging. Zuid-Noord-Beveland. U spaart toch ook de op die bonnen is een ongedachte verrassing. De Goessche Midza-uit- keering van deze week fl 273.50 Generale stafbesprekingen te Ankara. „Associated Press" meldt volgens den Britschen nieuwsdienst, dat generaal Wa- vell in Ankara is aangekomen voor het voeren van generale stafbespreliingen met Turksche officieren. Tezamen met hem zijn aangekomen luit.-generaal Marshall Cornwall, vice-luchtmaarschalk Elmhurst en admiraal Kally. Naar de „Daily Telegraph" uit Istan- boel meldt, worden de Britsche minister van buitenlandsehe zaken, Eden en de chef van den generalen staf, Dill, na den afloop van hyn besprekingen op den Bal kan opnieuw in Ankara verwacht. De Duitsch-Turksche betrekkingen. Van welingelichte zijde verneemt het A.N.P. uit Berlijn De Duitsch-Turksche betrekkingen zijn normaal. Met deze ver klaring is gisteren in de Wilhelmstrasse geantwoord op een desbetreffende vraag van buitenlandsehe zijde. JOODSCHE AMBTENAREN IN FRANKRIJK ONTSLAGEN. Uit Vichy meldt het D.N.B.Op grond van de wet van 3 October 1940, volgens welke Joden geen ambtenaren meer mogen zijn, zijn 81 Joodsche ambtenaren van het Fransche ministerie van financiën en eco nomische zaken ontslagen. ALHAMBRA-THEATEB, VLISSINGEN. Beate Kalserling, Als Beate Kalserling, een jonge geschei den vrouw, na ruim een jaar op reis te zijn geweest, weer in haar woonplaats terugkeert, wordt ze door ieder geschuwd en gemeden. Er blijken praatjes over haar rond te gaan, die haar naam in opspraak brengen. Zoo is er in de stad een society- club, de „Club der goede Verstandhouding", waarvan ook Beate lid is. Over eenige da gen zal het jaarfeest zijn, doch Beate ont vangt geen uitnoodiging. Ze besluit dan, naar haar landhuis te gaan, dat twee uur sporens van haar woon plaats ligt. Als ze bezig is, haar koffers te pakken, dringt er plotseling een man haar woning binnen, die zich voorstelt als architect Normann. Hij verklaart, hulp geroep te hebben gehoord. Later blijkt, dat dit afkomstig was uit de bovenwoning, waar een tooneelstuk werd ingestudeerd. Door dit voorval mist Beate haar trein en architect Normann stelt voor, haar met zijn wagen te brengen. Beata stemt toe. Onderweg komen ze langs een restaurant, waar juist het wijnproeversfeest wordt ge vierd. Ze besluiten even binnen te gaan, maar het is er zoo'n jolige boel, dat ze 's mor gens vroeg pas weer vertrekken. In het landhuis, hoort Beate, dat Normann 's avonds ook naar 't jaar feest der society- elub zal gaan. Hij introduceert Beate en samen gaan ze dan 's avonds naar het club gebouw. Door de plotselinge verschijning van Beate Kalserling is men zoo in de war, dat de heele feestavond op een fiasco dreigt uit te loopen. Tenslotte weet Beate op zeer handige en toch delicate manier alles op te lossen en alle kletspraatjes uit de wereld te helpen. Een vroolijke en vlot gespeelde film, waarin de hoofdrollen worden vertolkt door Lil Dagover, Albert Schönhals en Sabine Peters. Erika von Thellmann beeldt uitstekend de roddelaar ster uit, die allerlei kletspraatjes rond strooit. Vooraf draait een- interessant voorpro gramma. ELECTRO-BIOSCOOP TE MIDDELBURG. De zeven van het gymnasium. In deze film spelen de cijfers 7 en 20.000 een gröote rol. 7 jongens vormen de bezet ting van de hoogste klasse van een gym nasium, waar de eerste schooldag na de groote vacantie met een verrassende mede- deeling van den directeur begint. Een ge fortuneerd oud-leerling heeft aan de school 20.000 R.M. gelegateerd, met de bepaling dat deze som bestemd is voor de leerlingen van de hoogste klasse, die er naar eigen goeddunken mede mogen handelen. De di recteur, die het volste vertrouwen in zjjn leerlingen stelt, wil aan deze bepaling niets te kort doen en zoo gaan de 7 jongens na de eerste vreugde-uitbarstingen aan het be raadslagen hoe met deze groote som te handelen. Hun eerste ervaring met de pas verwor ven rijkdom werkt als een koude douche. Doch dan verloochent de gemeenschapszin zich niet_en zjj besluiten een vacantiehuis të bouwen, waarvan de geheele school zal- profitëérèn. Slechts Hans, overigens een beste kameraad; eischt om onverklaarbare redenen zijn deel op, waardoor hij zich, bui tengesloten ziet. De jongen lijdt er zelf het meest onder, doch een verklaring kan hij voor zijn vreemde handelwijze niet geven, Het meisje Gerda blijft echter vertrou wen in hem stellen en dit vertrouwen wordt niet béschaamd. Als de zaak opgehelderd is wórdt Hans in triomph in den vrienden kring teruggehaald en bij de feestelijke ope ning van het door de jongens zelf gebouwde huis kan Hans volop mee doen. Een onop gesmukt verhaal, op aantrekkelijke wijze verfilmd. GRAND THEATER TE GOES. De eenzame weg. Deze film stelt een zeer moeilijk probleem aan de orde. Dr. Delbanco gaat zeker tijd stip voor korten tjjd naar Rusland, zjjn vrouw en pasgeboren kind thuis achterla tend. Maar als weken en maanden verstrij ken, zonder dat iets van Delbanco verno men wordt, en zelfs nasporingen vruchte loos bljjven, dan wordt tenslotte na den wettelijk gestelden termijn aangenomen, dat Delbanco verongelukt is en daarmede is ook zijn huwelijk ontbonden. Zijn vrouw trouwt weder en wordt gelukkiger dan zij met Delbanco was. En haar kind, de kleine Peter, weet niet beter of Hans Wieland, de beroemde pianist, is zijn natuurlijke en wet tige vader. Dan wordt de harmonie ver stoord' door den terugkeer van den doodge- waanden dr. Delbanco. Deze heeft eenige jaren in Rusland gevangen gezeten, .en toen hij vrij kwam was liij een geestelijk wrak. Maar hij hervond zichzelf, was toen eerst van plan maar voor Immer weg te blijven, ging naar Amerika, verdiende veel geld, en ging tenslotte verlangen naar vrouw en zoon, die hij nu komt opeischen. Dit is de kern der geschiedenis en zonder een lange voorbereiding vangt de film da delijk aan met den terugkeer van dr. Del banco. En dan wordt het geval, zonder eenige overbodige sensatie, uitgewerkt, zooals dit zeker ook in werkelijkheid zou plaats vinden. Men ziet op knappe wijze de kern der dingen geïllustreerd, waarbij het spel van de hoofdpersonen, Lil Dagover, Peter Petersen, Albrecht Schönhals en ook van den kleinen Peter Dann, op zeer hoog peil staat. Zij beleven deze geschiedenis en de toeschouwer leeft steeds mede. Hij ge voelt ook de moeilijkheden, want het zijn allen normale menschen, die hier uitgebeeld worden. Ook dr. Delbanco, af heeft die dan een sterken, eigen aard, en maakte die ook fouten, is tenslotte een menschelyk mensch. En het recht is aan zyn kant. Als geheel is dit een zeer knappe en be langwekkende film, die ieder zal weten te waardeeren en die velen, ook na het ver rassende en toch natuurlijke einde, nog stof tot nadenken zal geven. Voorts dient nog een mooie film van Amsterdam genoemd te worden. 1100 K.G. KOFFIE GESMOKKELD. Te Deventer zijn twee personen aange houden, verdacht van het smokkelen van niet minder dan 1100 kg koffie. Beiden behooren tot een wijd vertakt complot en verschillende andere personen, zijn reeds aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2