Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Matzjek in het kabinet Simowitsj. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER ,82 ZATERDAG 5 APRIL 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent per week of f 2.42 per kwartaal Franco per post t 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels *1.65. iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels '0.55, iedere regel meer 11 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen Duitsche legatie uit Belgrado vertrokken. DuitschYoego-Slavlsche spanning duurt voort. De leider der Kroaten, dr. Matsjek is gisteren te Belgrado aangekomen, waar hy door verscheidene ministers werd welkom geheeten. H\j heeft den eed afgelegd, waarna een ministerraad werd gehouden. Naar Stefani uit de Yoegoslavische hoofdstad meldt, verwacht men van dezen ministerraad voor den vrede gunstige resultaten. In de situatie is naar te Berlijn werd verklaard nog geen wyziging ingetre den. Officieele kringen in Berlyn too- nen zich zeer gereserveerd ten aan zien van de gebeuifenissen. Op desbetreffende vragen wees men er van Duitsche zijde slechts op, dat met uitzondering van het technisch noodzakelijke personeel a!Ie leden van de Duitsche legatie uit Belgrado zyn vertrokken. MOBILISATIE VOORTGEZET. Stefani meldt uit Belgrado, dat Belgrado, Zagreb en Ljoebljana tot open steden zijn verklaard. De troepen en pantserwagens, die in de straten in Belgrado gesta- tionneerd waren hebben zich teruggetrok ken op de omringende heuvels. Den gehee- len nacht is de mobilisatie voortgezet. Het spoorwegverkeer is ondei'broken. De Zuid- slavische pers acht het een gunstig tee- ken, dat de italiaansche dagbladen een toespeling hebben gemaakt op de mogelijk heden van ^overleg tusschen Italië en Zuidslavië in den geest van het pact van Belgrado. BERLIJNSCHE OPVATTINGEN. Te Berlijn Is, in antwoord op een des betreffende vraag verzekerd, dat van een termijn voor den terugkeer van den ge zant Von Heeren naar Belgrado niets be kend is. Met vrij groote stelligheid kon men ook zeggen, aldus werd hier van Duitsche zyde aantoegevoegd, dat de Zuidslavische ge zant, Andritsj. niet in contact is getreden met den ryksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. Ook het bericht omtrent het toetreden van Matsjek tot de regeering te Belgrado heeft geen wijzi ging gebracht in de meening van de poli tieke kringen der rijkshoofdstad. De ach tergronden van het toetreden van Matsjek tot de regeering, zoo verklaarde men hier gisteren, zijn in Berlijn in bijzonderheden niet bekend, evenmin als de voorwaarden en de prijs voor zijn toetreding. In dit ver band kan men van Duitsche zijde slechts opnieuw uitdrukking geven aan de beken de opvatting van Duitschland, dat de bin- nenlandsche politieke problemen van den Zuidslavischen staat voor Duitschland geen voorwerp van aanmerkingen kun nen vormen. Men kan in Berlijn slechts opnieuw vaststellen, dat het Kroatische volk nog steeds zijn sympathie voor de spil niet verheelt. Aan de antipathie der Kroaten tegen de excessen op de straat in Belgrado en tegen de kuiperijen der kliek in Belgrado schijnt niets veranderd te zijn. AMERIKA EN YOEGO-SLAVIË. Volgens de „New York Times" heeft de minister van financiën, Morgenthau, in zijn persconferentie verklaard, dat hij hoopt spoedig ruim 50 millioen dollar van bevroren Zuidslavische saldi te kunnen vrijlaten. Het staatsdepartement moet echter goedkeuring hechten aan het vrij laten. De Zuidslavische regeering verzet zich weliswaar tegen de spil, maar for meel is de toetreding van Zuidslavië tot de spil nog niet herroepen. De Zuidslavi sche gezant, Fotitsj, verklaarde, dat hij bij zijn onderhoud met Roosevelt den pre sident dank heeft gezegd voor zijn per soonlijke boodschap aan koning Peter. HOE DE STAATSGREEP ZICH x VOLTROK. Omtrent de toedracht van den staats greep te Belgrado deelt de correspondent van „Das Reich" te Sofia het volgende mede De putsch werd hoofdzakelijk volbracht door het te Belgrado gestationneerde 4de vliegerbataljon, dat op 27 Maart om 2 uur in den morgen de openbare gebouwen bezette, tanks de straten op commandeer de en den leden van de regeering huis arrest oplegde. Men moet aannemen, dat de lijst van personen die deel uitmaken van het nieuwe kabinet reeds geruimen tijd was voorbereid. Om zich de deelne ming van de Kroaten te verzekeren, werd het hotel Bristol, dat buiten de omsingelde zóne gelegen was door militairen inge sloten van de daar wonende Kroatische ministers werd de belofte afgedwongen, ook aan de nieuwe regeering deel te ne men. Op dit beslissende oogenblik bevond, de plaatsvervangende minister-president de Kroatische leider, Matsjek zich niet té Belgrado maar te Zagreb. Na de actie mi litair verzekerd te hebben begaf generaal Simowitsj zich naar het koninkljjk paleis en liet den troonopvolger wekken. Toen hij hem met de woorden „Gy zijt koning van Zuidslavië met alle rechten welke den heerscher toekomen" begroette, had hij reeds een oorkonde in zijn tasch, waarin regentschapsraad zijn „vrijwillig aftre den" bevestigde. Dat geschiedde tezelfder tijd dat een kolonel der vliegers, minister president Tswetkowitsj die 36 uren tevo ren zijn handteekening onder het protocol van Weenen gezet had, gevangen nam. WAARSCHUWING VAN DE DIPLO. In Yoegoslavië hebben zich sedert de regeeringsverandering gebeurtenissen af gespeeld, die nu niet juist .een beantwoor ding van de vriendschappelijke gevoelens kunnen worden genoemd, welke van Duit sche zijde sinds jaren getoond is voor de Yoegoslavische en niet in de laatste plaats ook voor de Servische bevolking, zoo schrijft de „Deutsche Diplomatisch Poli- tische Korrespondenz". De Korrespondenz verklaart, dat in de anti-Duitsche exces sen in Belgrado en andere plaatsen een gezindheid tot uitdrukking is gekomen, die in Duitschland weliswaar de grootste verontwaardiging heeft gewekt, maar die toch met een opmerkelijke kalmte is ge- registeerd. Deze souvereine wijze, waarop door Duitschland deze ongehoorde gebeur tenissen ter kennis van het publiek wer den gebracht, zoo gaat de Diplo verder, heeft er in Belgrado niet toe geleid ten scherpste deze gebeurtenissen af te keu ren en met alle middelen de daders op te sporen en ze te bestraffen. Men vond het klaarblijkelijk gemakkelijker de feiten, die door talrijke getuigen gestaafd zyn, een voudig te loochenen en bovendien nog de dagbladen en agentschappen van Duitsch land, zooals dit mefnairj.e geschiedde door de Prawda op de meest onbehoorlijke wijze te beschimpen. Jiten moest in Belgrado liever een beetje voorzichtiger zyn, zoo waarschuwt de Diplo, en er op vertrou wen, dat de zaken, die thans met alle mid delen worden verzwegen, eens toch aan het daglicht komen. Niemand "zal van de Servische agitatie geloovén, dat de laffe slagen, toegebracht aan den voor een Duitscher gehouden Zweedschen gezant slechts een incident vormen en dat be halve dit "aan 'ieder bekende incident ver der geen aanvallen op Duitschers zijn voorgevallen. Slechts een deel van wat er gebeurd is, is tot.dusverre doorgedrongen tot het publiek, voor zoover getuigen de mogelijkheid hadden zich in veiligheid te brengen over de Hongaarsche en de Roe- meensche grens. Op plaatsen, vanwaar thans geen berichten naar buiten kunnen doordringen, hebben zich heel wat meer daden van terreur voorgedaan. Dit alles ligt in de consequente lijn van de Servi sche Tsjetniki-methoden, die ons bekend zijn geworden in de lange lijst van over vallen en aanslagen, waaraan alleen in den loop van den tijd na den oorlog leden van de Duitsche volksgroep en var. het Kro atische volksdeel ten offer zyn gevallen. De atmosfeer van Belgrado is er noch be roemd voor een gunstige voedingsbodem te vormen voor teedere omgangsvormen, noch voor een verscherping van den blik voor realiteiten, zoo 'merkt de Diplo ten slotte op. Men moet derhalve zich geens zins verbeelden, ook de overige wereld het perspectief voor oogen te kunnen too- veren, dat de Servische propaganda thans in haar eigen schuld te danken situatie gewenscht acht. Luchtaanvallen op Britsche schepen in de Middellandsche Zee. DE HAVEN VAN KORFOE GEBOMBARDEERD. Een speciale verslaggever van Stefani seint, dat gistermorgen verkenningsvlieg tuigen in de haven van Korfoe twee sche pen van groote tonnage, die daar voor anker lagen, hebben verrast Onmiddeliyk startten escadrilles duikbommenwerpers en deden een aanval op deze doelen. Het luchtafweergeschut trad onmiddeliyk in werking, maar de snelle vastberadenheid van den aanval lieten geen manoeuvres toe. Een schip kreeg een voltreffer en zonk. De haven liep ontzaglijke schade op. De vliegtuigen keerden allen onverlet op hun bases terug. De schade, die de vijan delijke basis opgeloopen heeft, moet bij zonder ernstig geacht worden. Aanval op een convooi bjj Kreta. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Het En gelsche convooi, dat in het Oosten der Middellandsche Zee door Duitsche bom menwerpers is aangevallen, was zeer krachtig beschermdhet werd begeleid door verscheidene torpebootjagers en een luchtafweerkruiser. In weerwil van het hevige versperringsvuur slaagden de Duit sche toestellen er in, met succes bommen te werpen op een passagiersschip van 12.000 ton, naar alle waarschijnlijkheid een troepentransportschip. Onmiddellijk nadat het vaartuig midscheeps door twee bommen was getroffen, sloegen vlammen naar buiten. Kort daarop hoorde men ver scheidene zeer hevige ontploffingen, ter wijl het schip in vlammen was gehuld. Cp 60 kilometer afstand was het vuur nog te zien. Het schip is waarschijnlijk geheel verloren. Een ander schip van middelbare grootte werd door bominslag in de nabij heid, onder de waterlijn beschadigd en kreeg slagzij. ENGELSCHE BOMAANVALLEN. Engelsche vliegers hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag hier te lande weder eenige bommen uitgeworpen. Met uitzondering van één geval, waarin een brandbom lichte brandschade veroorzaak te, hebben deze bommen alleen schade aan glasruiten van woonhuizen toege bracht. Personen werden niet getroffen. MAXIMUMPRIJZEN VOOR GARNALEN EN MOSSELEN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visschery deelt mede Met ingang van Maandag 7 April 1941 zijn maximumprijzen vastgesteld voor gar nalen, mosselen en mosselzaad, waardoor zoowel producenten, pellerijen, groot- als kleinhandelaren aan bepaalde pryshoogten zijn gebonden. Wat garnalen betreft, mag den consument voor gepelde garnalen ten hoogste 0.26 en voor onge pelde garnalen niet meer dan 0.08 per ons in rekening worden ge bracht. De prijzen van mosselen mogen voor den consument niet hooger zyn dan 0.10 per kg voor onge knipte en 0.15 per kg. voor ge knipte mosselen. Voor de overige prijzen wordt verwezen naar de in de dagbladen opgenomen afzon derlijke publicatie. Aangezien het van groot belang is, dat de consument te allen tijde bekend is met de hoogte van de prijzen, zijn de handela ren, die direct aan het publiek verkoopen en afleveren, verplicht op voor de koopers duidelijk zichtbare plaatsen prijslijsten te bevestigen. Deze prijslijsten zullen van flinke afme tingen moeten zijn en bij winkeliers zijn aangebracht in den winkel en de etalages. By de venters, die bij het verhandelen van voertuigen gebruik maken, zullen de prijs lijsten op in het oog vallende wijze daarop moeten worden bevestigd. OMZETBELASTING VAN VEE. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld In verband met de omstandigheid, dat de heffing van omzetbelasting van vee geheel overeenkomstig de bepalingen van het besluit op de omzetbelasting 1940 tot vele moeilijkheden aanleiding zou geven en mede in verband met het feit, dat al het voor de slacht bestemde vee moet worden afgeleverd door tusschenkomst van de Nederlandsche Veehouderijcentrale, is ten aanzien van de heffing van omzetbe lasting van vee tot nader order de na volgende regeling getroffen. De levering door veehouders van runderen, varkens, paarden, scha pen en geiten hierna kortheids halve aangeduid als vee is on derworpen aan een heffing naar het tarief van twee en een half percent. Het vorenstaande lijdt slechts uitzonde ring in gevallen, waarin de veehouder kan aantoonen. dat hij als veehandelaar is opgetreden. Een veehouder is aan te mer ken als veehandelaar ten aanzien van ingekocht vee, dat hij binnen zeer korten tijd doorlevert. Terzake van den eigenlijken handel in vee wordt omzetbelasting slechts geheven bij levering door de Nederlandsche Veehouderijcen trale en wel naar het tarief van een half percent. De levering van vee door veehandelaren behalve de Nederlandsche Veehouderijcen trale is mitsdien niet aan om zetbelasting onderworpen. Hieruit volgt tevens, dat een veehouder,- die vee levert, ten aanzien waarvan hij volgens het vorenstaande als veehandelaar kan worden aangemerkt, voor deze leve ring omzetbelasting niet is verschuldigd. Ter zake van het door veehouders voor rigen gebruik beschikken over vee vindt belastingheffing niet plaats. In verband met de omstandigheid, dat de Nederlandsche Veehouderijcentrale over het grootste gedeelte van het eerste kwar taal heeft gerekend met betaling door haar aan het rijk van omzetbelasting naar het tarief van twee en een half percent, is, om redenen van practischen aard, goedgekeurd, dat de belastingheffing by veehouders terzake van de levering van vee een aanvang neemt met ingang van 1 April j.l. Tuinzaden. Nu het tuinzaadbesluit 1941 tot stand is gekomen, heeft de secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij voor de ingestelde groepen (tuinzaadtelers, -handelaren en -expor teurs) vereischten vastgesteld, waaraan moet worden voldaan om aanspraak te kunnen maken op toelating tot de onder scheidene groepen. Duitsche troepen passeeren den Brenner op weg naar Italië. Steeds weer nieuwe transporten komen op het station aan, om na korten tijd hun weg naar het Zuiden te vervolgen. (Foto Weltbild) DE ONTRUIMING VAN BENGHAZI. Een overhaaste terugtocht van de Britsche troepen. Uit Berlyn meldt het D.N.B. In Noord- Af rika hebben de Duitsche en Italiaansche troepen, welke Agedabia hadden ingeno men, Chémines in Zuidelijk Benghazi be reikt. Naar men weet is gisteren van Britsche zyde medegedeeld, dat ook Benghazi reeds door de Engelschen is ontruimd. In een communiqué van Reuter over de ontruiming van Benghazi wordt medege deeld, dat voor den aanvang van den terugtocht al wat aan levensmiddelen in de stad voorradig was, vernietigd werd. De te Benghazi achtergebleven burgerbe volking is derhalve aan den honger over geleverd. Of de zorg voor haar voorziening wordt aan den vijand overgelaten. Van Duitsche zijde wordt hierover op gemerkt juist zoo zijn de Engelschen in Nederland. België en Noord-Frankrijk op getreden. Later heeft de Engelsche pro paganda weliswaar weer geloochend, dat Engelsche troepen in strijd met de grond beginselen van het volkenrecht de levens- middelenvoorraden van de burgerbevol king aangetast hadden. Een overhaaste aftocht. Er kan geen sprake van zyn, dat de Engelsche leiding by den overhaasten af tocht via Benghazi de vrijheid van besluit bezeten heeft zich „haar eigen slagveld te kiezen", betoogt men met nadruk in Berlynsche militaire kringen. In tegen stelling tot de bewering van het Engel sche opperbevel, dat de beteekenis van de Britsche nederlaag wil verzwakken, werd het slagveld door de DuitschItaliaanschte leiding bepaald. Zy heeft den vijand den strijd daar opgedrongen, waar zij hem wil de uitvechten. De wet van handelen werd, zoo wordt nadrukkelijk vastgesteld, door de leiding der verbonden mogendheden aan de Engelschen voorgeschreven. Het D.N.B. verneemt over de oorlogs handelingen in Cyrenaica nog de volgen de bijzonderheden de aftocht der Engel schen via Agedabia voorbij Benghazi ge schiedde zoo snel, dat de vijand geen tyd vond, zich te weer te stellen. In tegen stelling tot het byzonder geringe aantal slachtoffers onder de bondgenooten, waren de Engelsche verliezen aan gesneuvelden, gewonden, gevangenen en materiaal bij de felle achtervolging aanzienlijk. De mede- deeling van het opperbevel van het Brit sche Nyl-leger, dat de Engelsche troepen by hun aftocht den troepen van de asmo- gendheden groote verliezen aan man schappen en strijdwagens hebben toege bracht, is pure fantasie. ANSALDO OVER DE STRATEGISCHE FOUT VAN GENERAAL WAVELL. Den stilstand in het Engelsche offen sief na de verovering van Cyrenaica noemt Ansaldo in het blad „Telegrafo" een ern stige strategische fout van den opperbe velhebber der Britsche strijdkrachten in Noord-Afrika, gen. Wavell. Alleen door 'n snellen opmarsch tot Tripolis, aldus Ansal do, had 't den Engelschen kunnen gelukken de asmogendlieden van het Afrikaansche continent te verdrijven. Den stilstand in het Britsche offensief bij El Agheila ver klaart Ansaldo ten eerste door een zekere uitputting van het leger van generaal Wa vell, niet in de laatste plaats door het heldhaftige verzet van de Italianen en ten tweede door de versnippering der krach ten van het Empire op andere fronten van het Italiaansche rijk en Griekenland, na d!e besprekingen van minister Eden. Groot? verbittering In Londen. „United Press" meldt uit Londen over den terugtocht van de Britsche troepen in Lybië nog het volgende De ontruiming van Benghazi heeft in Londen groote verbittering en mismoedi- ging gewekt. Hier was men n.l. van mee ning, dat de operaties der laatste dagen by El Agheila en Agedabia van geringen omvang waren en men herinnert zich nog, hoe de Engelsche autoriteiten in den laat- sten tyd van Duitsche troepenversterkin gen naar Tripolis spraken. Ook de Londen- sche correspondent van het Stockholmscho blad „Aftonbladet" bevestigt, dat de ont ruiming van Benghazi voor het publiek in Engeland een yskoude douche is geweest, want het Engelsche volk heeft generaal Wavell, den opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in Afrika, als een afgod vereert. Duitsche persstemmen. De Berlynsche avondbladen houden zich in hun hoofdartikelen bezig met de ont ruiming van Benghazi, de voornaamste haven van Oost-Lybië door de Britsche troepen. Dé beteekenis van Benghazi als vooruitgeschoven steunpunt voor den Mid dellandsche Zee-oorlog ter zee en in de lucht, zoo schrijft de „Deutsche AJlge- meine Zeitung", konden de Engelschen enkele weken geleden niet duidelijk ge noeg verkondigen. Thans verklaren zij, dat zy Benghazi als haven in het geheel niet gebruikt hebben. Het blad is verder van meening, dat het Duitsche vliegercorps tot dit vrijwillig afzien der Britten om Benghazi als haven te gebruiken, iets by- gedragen heeft en herinnert in dit ver band aan bet feit, dat niet lang geleden de Londensche regeering nog getracht heeft onder het parool „boter of Beng hazi" de Britsche bevolking over de toe nemende moeilijkheden in de vetvoorzie- ning te troosten. Het blad besluit met dc woorden „Het einde is, boter noch Beng hazi". Het nationaal-socialistisehe Duitschland maakt van de ontruiming van Benghazi geen ophef zoo schryft de „Nachtaus- gabe". Het constateert nuchter, dat de Engelschen enkele weken geleden nog do inneming van deze Lybische havenstad „een schitterend hoofdstuk in de Britsche historie" hebben genoemd, terwyl zy thans van de ontruiming van Benghazi opnieuw een van hun bekende „zegevierende terug tochten" probeeren te maken. WAVELL WAS WOENSDAG TE BENGHAZI. Uit Cairo meldt S.P.T. Omtrent de ont ruiming van Benghazi door de Engelschen wordt nader vernomen, dat generaal Wa vell Woensdag per vliegtuig aldaar was aangekomen en onmiddeliyk de vernieti ging heeft gelast van het buitgemaakte Italiaansche oorlogsmaterieel. Daarna hebben de Engelsche troepen de stad verlaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1