TASSCHEN EEN Vu MD en SOBERHEID Knippatronen KENMERKEN DE MODE MET RAAD EN DAAD Kruissteekrandjes Het karakter 'dar mo de kenmerkt zich over de geheele linie door eenvoud en soberheid. Alleen de hoeden ma ken in dit opzicht een uitzondering en toonen zich nu en dan wel eens wat grillig, alhoe wel er nog een - over- groote keus is in zeer gematigde modellen, die om practische redenen dan ook bij voorkeur gedragen worden. Op- vellende details kan slechts dan bij wijze van afwisseling dragen, wanneer men de be- scnikkihg heeft over een min of meer uitge breide garderobe. Een feit is evenwel dat een vrouw, die door haar uiterlijk opvalt, zich niet aan weet te passen aan de eischen, die een veelbewogen tijd stelt. ..'ongemeisjes kan men in dit opzicht meer ver- reven, dan oudere vrou- ven. alhoewel de eers ten de charme harer ïjagd hebben, die op oh zelf reeds aantrek kelijk is. Zonder vuur rood geverfde lippen en een opgemaakt gelaat zal menige vrouw wel is waar minder opval len. doch haar verschij ning wint er slechts door. Alles wat op onnatuurlijkheid duidt, wijst op gebrek aan waarlijk goeden smaak. Een groote keuze van eenvoudige en practische kleedingstukken staat thans over de geheele linie ter beschikking. Japonnen en blouses, die door haar weloverwogen sr.it weinig pretentieus zijn en daarbij toch vlot en jeugdig kleeden en de mogelijkhéid bieden om zoo noodig van verschillend ma- VOORJAARSJAPON. Succespatroon A 652. Prijs 40 cent. Japon in bolerovorm, gemaakt van effen wollen stof met garneering van fluweel in donkerder tint. In de halsopening wordt een Georgette shawltje gedragen, dat voor een A 652. levendige noot zorgt, terwijl soutache in de kleur der stof langs den omtrek van de fluweelen bies wordt gestikt. Sluiting midden met haakjes en oogjes. Tweebaans rok met fluweelen bies langs den zoom. Patronen in de maten 444648. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN ziln verkrijgbaar tegen den aangegeven prijs bij „Het Practisch Modeblad", Post bus 36. Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203) per postwissel of In post zegels. mits deze een waarde hebben van 1%. 3 of TVi ct. teriaal gemaakt te kunnen worden. Plooien, stiksels, biezen en knoopen vor men menigmaal de eenige garneering en hoe geslaagd zoo'n eenvoudig model wel kan zijn, geeft de schets links te zien. Jongedamesjapon, waarvan het boven deel herinnert aan de- steeds gangbare overhemdblouse, met schouderstukken en omliggend kraagje. Eenige ingehaalde ruimte op zij van de mouwen en midden stuk, dat uit smalle plooitjes bestaat. Vlot rokje, waarvan de banen geaccentueerd worden door stiksels, die zich op den drie kwart langen mouw herhalen. Opgestikte zak op donkere ceintuur. Deux-pièces handhaven zich nog steeds, omdat de practijk bewezen heeft, dat deze modellen aangenaam en practisch in het dragen zijn. Aangezien de mode ons ten aanzien van het samenvoegen van materi alen een groote vrijheid toestaat, kan een eventueel tekort aan stof aangevuld wor den door gebreide mouwen in tricotsteek of geribd patroon. Van deze mogelijkheid is bij het ontwerpen van bijgaande deux-piè ces eveneens gebruik gemaakt, terwijl de knoopen overtrokken zijn met rondjes van vasten gehaakt. De combinatie geweven stoffen en breiwerk opent weer een nieuw gezichtspunt ten opzichte van modernisee- ren of bij tekort aan materiaal en het is o.m. ook een geschikte methode om in het voorjaar een veelgedragen japon op te fris- schen. (Nadruk verboden). (G. C. M.—S.) DE VROUW als economische factor Het is geen toeval en ook geen galante geste, dat vele zakenmenschen, die'voor een of ander artikel reclame willen maken, zich met het aan huis bezorgde drukwerk tot de huisvrouw richten. Statistieken heb ben bewezen, dat in Amerika zoowel als in Europa vrouwen ongeveer elf maal zoo veel artikelen voor haar man koopen als omgekeerd het geval is. Ook zonder statistieken gelooven wij dit gaarne, want het is immers niets vreemds, wanneer men een vrouw een heeren-mode- winkel binnen ziet gaan. om met kennis van zaken overhemden, dassen, sokken, bretels, ondergoed enz. voor haar echtgenoot te koopen. Zal het echter wel. vaak voorko men, dat een man lingeriè en kousen voor zijn vrouw koopt? We gelooven het niet. Uit statistische ge gevens is eveneens gebleken, dat mannen bij voorkeur zelf hun boorden koopen; an dere in koopen laten zij gaarne aan hun vrouw over. Mannen honden niet van vrou- wenmode. De meeste mannen vinden het zelfs heel vervelend om met hun vrouw mede te gaan, wanneer deze inkoopen gaat doen, vooral wanneer het betreft modeartikelen bijvoorbeeld, een nieuwen hoed of een ja pon e.d. Zelfs al zal zij het argument ge bruiken, datandere mannen ook wel bood schappen gaan doen met hun vrouwen", dan bewijst de practijk, dat „andere" man nen er even weinig voor voelen als hij zelf. Men kan wel zeggen, dat practisch alle inkoopen van stoffen, lingerie, hoeden, ge- bruiks- en huishoudelijke artikelen door vrouwen gedaan worden, hetzij alleen of in gezelschap van andere vrouwen; slechts zelden smaakt manlief dit voor hem twij felachtige genoegen. Hoe belangrijk de vrouw als koopster en dus als economische factor is, blijkt uit het feit, dat zij op een congres, dat eenige jaren geleden in Ame rika gehouden werd, in het middelpunt stond van een uitvoerige discussie. De eenige vrouwelijke deelneemster, Mrs. Christine Frederick, deelde de vrouwen in vier groepen in en wel volgens de met haar leeftijd overeenkomende inzichten. 1 Wisselende kooplust der vrouw. De eerste groep bestond volgens haar uit meisjes van 1622 jaar, die gaarne aan zichzelf en haar uiterlijk denken. De ge bruiksvoorwerpen, die het gezin noodig heeft, boezemen haar weinig of geen be lang in. Dan yolgt een leeftijdsgroep van 22—28 jaar, waarin de meeste meisjes voor de inrichting van haar tehuis gaan zorgen, hetzij, dat zij trouwen dan wel zich als werkende vrouwen zelfstandig wenschen te vestigen. Meubilair en een keukeninrichting wor den in min of meer bescheiden vorm aan geschaft. Onder deze omstandigheden wor den de grootste bedragen uitgegeven aan practische dingen en zelfs het ijdele jonge meisje zal het koopen van een nieuwen hoed uitstellen om een of ander nuttig keu kengereedschap te kunnen aanschaffen. In de derde groep vallen vrouwen van 2840 jaar en het koopen geschiedt reeds aanmerkelijk verstandiger. Zij voelen voor alles, wat inderdaad tot arbeidsbesparing kan leiden; doch op dezen leeftijd spelen persoonlijke wenschen, mode èn amuse menten nog een groote rol. De vierde groep bestaat uit vrouwen boven de veertig jaar. De nog werkende vrouwen leven zoo zui nig mogelijk, ten einde nog wat te kunnen sparen. Veelal begint zich een neiging tot con servatisme te openbaren en vele dingen, die jonge vrouwen noodig hebben, worden door vrouwen op dien leeftijd niet meer gebruikt. Het valt haar, naar mate zij ouder wor den, menigmaal moeilijk zich aan nieuwe dingen aan te passen. De tering naar de nering. Het behoeft geen betoog, dat deze indee ling niet voor alle vrouwen geldt, want er zijn vooral in dezen tijd ongetwijfeld meis jes van 1622 jaar. die verder denken dan alleen aan de verzorging van haar uiter lijk en wel degelijk rekening houden met de practische waarde der dingen. Aan den anderen kant zijn er vrouwen van veertig jaar en ouder, bij wie de ijdel- heid sterker is dan de macht der gewoonte en het eenigszins aan dezen leeftijd eigen conservatisme. Verder dient niet uit het oog verloren te worden, dat in verreweg de meeste geval len de vrouwen, van welken leeftijd ook, gedwongen zijn om haar kooplust aan te- passen aan haar koopkracht. Hieruit volgt, dat de beteekenis van de vrouw, als economische factor niet alleen afhangt van haar leeftijd, doch ook van haar portemonnaie. TIEN GEBODEN VOOR HET ONDER HOUD VAN KOUSEN EN SCHOENEN. Ie. Nieuwe kunstzijden kousen moeten voor het dragen in lauw water uitgespoeld en tusschen twee doeken gedroogd worden. De weefseldraden krijgen hierdoor meer weerstand. 2e.-Kleine en zelfs grootere gaten en vooral gevallen steken worden voor het wasschen gestopt, opdat het onheil niet nog grooter wordt. Blouses, gemaakt van kleine couponnetjes. Het is thans de kunst om zich goed te kleeden en slechts heel weinig punten uit te geven. We worden in dit opzicht steeds geroutineerder en ma ken dankbaar gebruik van de kleine coupons, die zonder punten verkrijgbaar zijn tot een lengte van 90 cM. Een tekort aan stof kan te vens aangevuld worden door een gebreid boord of gebreide reepen, die als verbinding van verschillende deelen wor den gebruikt. Een andere mogelijkheid is om reepen stof, eventueel van een andere kleur met randen in den kruissteek te bewerken en deze als entre- deux te gebruiken, hetgeen steeds een apart en tevens persoonlijk ca chet aan kleedingstukken geeft. Verschil lende aardige voorjaars- en zomerweefsels leenen zich voor dit doel. Aardig is het om b.v. linnen of zijden linnen couponnetjes te verwerken en en- tre-deux van fantasie materiaal b.v. be drukt katoen als aanvulling aan te wen den. Zelfs oude jumpers bieden nog vele mo gelijkheden om tot alleszins bruikbare kleedingstukken te verwerken. Enkele aan wijzingen hiervoor vindt men op bijgaande afbeeldingen aangegeven. Links een damesjumper, waarvan de goede gedeelten gebruikt en aangevuld zijn geworden met een breeden rand van kruis steken, die over stramien op stof zijn ge werkt. Midden in geeft de jumper een en- tre-deux aan voor- en rugzijde te zien en rechts breede mouw- en schouderreepen-. Met een weinig fantasie is Het mogelijk om onze bestaande kleeren tot in het on eindige te veranderen, zonder dat hiervoor groote geldelijke- of puntenoffers ge bracht behoeven te worden. WE KNUTSELEN MET DE KLEINTE Speelgoed, dat kin deren tot stand zien ko men, dat voor hun oogen groeit," heeft al is het nog zoo primi tief van vorm, voor hen veel meer waarde, dan de veelal dure stukken, die zij heel erg moeten ontzien. Met behulp van stofresten, note- doppen, stukjes karton en dergelijke eenvoudi ge hulpmiddelen kan allerlei aardigs getoo- verd worden, dat het kinderoog boeit. Op re genachtige dagen kan men de kleintjes bezig houden met het maken van huisjes, dieren, zelfs van een draaimo len, zooals op bijgaan de schets is aangegeven Velen onzer zullen zich de poppenhuisjes nog wel herinneren, die van oude speelkaarten ge knipt en gemeubileerd werden met stoeltjes en tafeltjes, waarvoor vi sitekaartjes het materi aal vormde. Het huisje rechts boven is gemaakt van op elkander geplakte lucifersdoosjes, terwijl met behulp van gekleurd papier het aan zien van een huis aangegeven wordt. Het dak is van rood karton gemaakt. Eikels worden omgetooverd in fantasti sche vogels en zelfs tot varkens; hals en pooten worden van lucifersstokjes gemaakt terwijl de „pauw" links een prachtig uit staande staart van groene takjes draagt. Doppen van okkernoten doen dienst om een draaimolen van te maken, waarvoor men twee ronde kartons en een dun rond stok je noodig heeft, alsmede dun garen om de „zitplaatsen" met den draaischijf te verbin den. Kandelaars worden van klosjes en grond- papieren sterretjes gemaakt, terwijl de lan taarn rechts zich uitstekend leent om door grootere kinderen uitgezaagd te worder. Het sigarenkistjeshout wordt met Oost-In dische inkt zwart gemaakt, terwijl h?t opengewerkte gedeelte aan-den binnenkant met witte zijde wordt beplakt. 3e. Bij het aantrekken van kousen, van welke kwaliteit zij ook mogen zijn, moet eerst voorzichtig de voet worden aange schoven, terwijl men het lange eind heeft opgerold, dat daarna opgetrokken wordt. 4e. Kousen moeten 's nachts over een stoel gehangen worden, waardoor de vorm behouden blijft. Om den anderen dag doet men nieuwe kousen aan, wascht de gedra gen kousen uit en hangt ze in de schaduw aan de punt te drogen. Van tijd tot tijd worden de kousen gesorteerd en kijkt men de gelijkgekleurde paren na om de gestop te samen te voegen en de nog niet verstel de tot paren bijeen te rollen. Men heeft goede en minder goede paren bij elkander. 6e. De levensduur van schoenen wordt verlengd, indien men twee paren tegen el kander draagt. Ook schoenen moeten regel matig luchten, waarna zij op een leest of op spanners gezet worden om hun vorm te behouden. -Trouwens het is ook voor de voeten beter om niet dag in, dag uit in een zelfde model schoen gewrongen te zijn. Heeft men geen spanners, in hetzelfde nummer der schoenen, dan worden ze met papier opgevuld. 7e. Het laatste is vooral noodig, wanneer de schoenen flink nat geworden zijn. Slijk wordt met een doek, die in lauw water vochtig is gemaakt, afgenomen, daarna laat men het leer drogen, evenwel niet bij een kachel of een radiator en ook niet in de zon. Wanneer de schoenen droog zijn. wordt het leer ingevet met ricinusolie of lever traan, ook de zolen. 8e. Hard geworden leer behandelt iren op dezelfde wijze, doch vult het binnen- gedeelte stevig op met proppen papier. Het invetten wordt'driemaal herhaald, doch de nieuwe behandeling vindt eerst plaats als het vet goed in de poriën van het leer ge trokken is. 9e. Aan te bevelen is om de schoenen, die een volgenden dag gedragen moeten wor den, 's- avonds te voren met schoencrême in te wrijven, volgenden morgen uitwrij ven. Vooral slechts weinig crème gebrui ken om te voorkomen, dat de poriën zich te veel vullen en het leer niet kan uitwase men. 10e. Regelmatig kleine reparatie? laten verrichten voorkomt erger. Hakken, zolen en binnenwerk, die teekenen van slijtage vertoonen, worden dadelijk naar den schoenmaker gebracht om te laten repa- reeren. Menigmaal blijft men loopen met stiksels, die los zijn, terwijl het euvel in minder dan geen tijd verholpen is. (Nadruk verboden). In het voorjaar, krijgt iedere huisvrouw het gevoel, dat, nadat het huis extra beur ten gehad heeft, een en ander verandering, zoo noodig vernieuwing behoeft. Op een voudige wijze is dit mogelijk door b.v. ef fen, gekleurde lapjes linnen met kruE-- steekrandjes te bewerken en voor kussens of kleedjes te verwerken. Aardig zijn op deze wijze versierde gor dijntjes voor een speelgoedkastje. Van een ouden stoel, die we nog in een bergruimte hebben staan wordt de leuning afgezaagd en het aldus ontstane bankje is zeer ge schikt voor de kinderkamer. Van linnen wordt een kussen gemaakt, dat ook met kruissteekrandjes wordt bewerkt en met vier banden om de pooten van den stoel wordt gebonden. Het weergegeven randje, dat b.v. in twee kleuren gewerkt kan worden, leent zich eveneens voor het versieren van kinder jurken. Aangezien de kruisjes, indien de weef seldraden niet grof zijn, moeilijk uit te tel len zijn, werkt men deze over stramien, dat min of meer grof zal zijn, naar gelang het te bewerken weefsel dit wenschelijk maakt. De lederindustrie brengt ondanks het feit. dat de mode soberheid voorschrijft, nog een reeks van nieuwe ac cessoires, waaronder tasschen een groote plaats innemen. Peau de suède leent zich in het bijzonder voor mo dellen, als op neven- gaande schets zijn aan gegeven. Bovenaan een tasch, gemaakt van zwart suède, ruim mo del, dat zich uitstekend leent om alle onmisba re bescheiden in onder te brengen, waartoe een apart vak met ritsslui ting is gemaakt. Onderaan een ele gante tasch, gemaakt van hetzelfde soepele materiaalmet midden gedeelte, dat met rer- vures bestikt i^ vat, dat uit t pen bestaat, d metale ringen en daarna geknoo;:i worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 15