Besluiten, benoemingen enz. De buitenlandsche schepen in Amerika. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 4 April 1941 Kroniek van den dag Benghazi ontruimd. Een bericht uit Stockholm maakt heden morgen melding van een mededeeling van het Britsche groot-hoofdkwartier in Cairo, volgens welke de Engelsche troepen Beng hazi zouden hebben ontruimd. In deze me dedeeling zou verder zijn gezegd, dat Beng hazi, hoewel door de Britsche zeestrijd krachten als operatiebasis gebruikt, van weinig beteekenis is. Wat hier ook van zjj, opvallend is in ieder geval, dat de Britten, die naar uit de legerberichten van eenigen tijd geleden een zeer groote strijdmacht in Libye had den samengetrokken, waardoor de Itali anen, staande tegenover een overweldigende meerderheid, gedwongen waren een belang rijk deel van Libye te ontruimen, zich zoo snel terugtrekken. Enkele dagen na de ontruiming van El Agheila hebben zij zich thans ook uit Benghazi terug getrokken. Een nieuwe episode van den Afrikaanschen oorlog is daarmede ingeleid en de vraag mag dan ook gesteld worden, hoe het nu staat met de strategische positie in dit gebied. Reeds bij de na de overmeestering van Benghazi voortgezette actie van generaal Wavell in de richting van Tripoli heeft men in bevoegde Londensche kringen uiting gegeven aan zijn bezorgdheid omtrent het uiteindelijk resultaat dezer operaties. Inder daad bevonden Wavell's troepen zich in een vens een verzwakking kon beteekenen. In vens een verzwakking kan beteekenen. In Londen werd dan ook te verstaan gegeven, dat de opperbevelhebber der Oost-Afrikaan- sche troepen waarschijnlijk verstandiger zou hebben gehandeld, indien hij zich had bepaald tot de zuivering van het veroverde gebied en tot de consolidatie van de winst. De terugslag is dan nu gekomen, nu de Italianen hulp hebben gekregen van het Duitsche luchtwapen en van Duitsche pant sereenheden. Heeft Wavell wellicht het doellooze in gezien, het front verder naar het Westen te verleggen? In dit stadium van den strijd, nu nog geen volledige gegevens omtrent het verloop der gevechtshandelingen be schikbaar zijn, kan op deze vraag geen antwoord gegeven, al zullen de Britten waarschijnlijk te kennen geven, dat deze gang in het operatieplan was voorzien. De ontruiming van Benghazi moet ook gezien worden in het kader van de geheele oorlogvoering in Oost-Afrika en in Zuid- Oost-Afrika. Want tegenover het Britsche wan-succes aan het Libysche front staat de val van Asmara gelijk uit het Itali- aansche legerbericht van gisteren bleek terwijl uit de berichten van Amerikaansche correspondenten blijkt, dat aan de voor bereidende besprekingen met betrekking tot Yoego-Slavië ook is deelgenomen door ge neraal Wavell. Het is duidelijk, dat Engeland zich in diplomatiek opzicht niet_ onbetuigd heeft gelaten ten aanzien van de Putsch van Simowitsj. De Amerikaansche berichten wijzen nu in de richting eener militair-., strategische samenwerking tusschen Lon den en Belgrado. Voegt men hierbij het bericht, dat Brit sche troepen in Griekenland aan wal zijn gezet, dan lijkt de veronderstelling niet gewaagd, dat deze troepen voor een deel aan de Libysche legermacht zijn onttrokken. Is deze veronderstelling juist, dan zou daar uit moeten worden opgemaakt, dat Enge land de beheersching van de situatie in Griekenland en Albanië van grooter ge wicht heeft geacht, dan het behoud van de vooruit geschoven stellingen in Libye. Londen is daarbij blijkbaar van de ver onderstelling uitgegaan, dat de Duitsche legerleiding zou trachten hetzij via Bulga rije, hetzij via Yoego-Slavië een doorbraak te forceeren naar de Grieksche Middelland- sche zeekust, hoewel de onschendbaarheid van Yoego-Slavië in het Driemogendheden- verdrag uitdrukkelijk was gewaarborgd. Deze kans hebben de Britten wellicht wil len voorkomen en zij slaagden er in, Yoego- Slavië in hun vaarwater te krijgen. Amerikaansche commentaren hebben het Britsche optreden stoutmoedig genoemd. En inderdaad is er reden voor deze op vatting, wanneer de gebeurtenissen in hun onderlingen samenhang worden gezien. Waarbij ook de zeeslag in de Middellandsche 'zee niet uit het oog mag worden verloren. Men kan zich niet aan den indruk ont trekken, dat de Britsche legerleiding, in samenwerking met het diplomatieke appa raat, alles op één kaart heeft gezet. En dan kan er gesproken worden van een rush tegen het uurwerk. De Britsche strijdkrachten trekken terug uit Libye, maar aan den anderen kant streven zij er naar, zoo schijnt het, den oorlog in Abessinië zoo spoedig mogelijk te liquideeren zoo zij daartoe al de ge legenheid zullen krijgen teneinde op tijd te komen voor een vereeniging der beide hoofdmachten op het ook nu nog meest bedreigde puntEgypte. Nader gedefini eerd: de monding van het Suez Kanaal en de haven van Alexandrië. Want daarop zal uiteindelijk het groote treffen gericht zijn. Het beeld van den strijd in dit stadium is ongetwijfeld gascineerend. Het strate gisch vernuft speelt zijn hoogste troeven Uit en het resultaat van dezen strijd zal naast den aanval op' het Britsche eiland zelf, van groote beteekenis zijn voor de vraag, die allen bezig houdt: Hoe lang zal deze oorlog nog duren? Te Breda slaagde voor coupeuse mej. F. Hamelink Gd. te Kruiningen en te 's-Gravenhage mej. H. Abrahamse te Ka- pelle. Geslaagd te Breda voor costumière mej. P. Dieleman te Veere. Voor het diploma van den 52 en Dag cursus den eerste Nederlandsche slagers vakschool slaagde de heer M. J. Karelse te Goes en na her-examen de heer H. F. Kras te Sas vaii Gent. Hongaarsche premier plotseling overleden. Het kabinet afgetreden. Archief P.Z.C. Graaf Paul Telekï VAN BARDOSSY OPVOLGER VAN TELEKI. Graaf Paul Teleki was behalve politicus een geleerd geopgraaf. Als zoodanig was hij professor aan de universiteit van Boe dapest, lid van de academie van weten schappen, voorzitter van het genootschap ter bestudeering van het Verre Oosten, vice-voorzitter van het Hongaarsche aardrijkskundige genootschap. Teleki, die in 1879 was geboren, werd in 1920 minister van buitenland- sche zaken. Hetzelfde jaar werd hij minister-president, welke functie hij tot 1921 bekleedde. In 1925 was hij lid van de Mossoel commissie van den Volkenbond. De laatste jaren heeft hij de politiek van Hongarije geleid. Onder zijn leiding trad Hongarije toe tot het Driemogendhedenpact. EEN REGEERINGS- COMMUNIQUÊ. Over den tragischen dood van graaf Paul Teleki heeft de Hongaarsche regee- ning het volgende communiqué gepubli ceerd De geheele Hongaarsche natie en alle buitënlandsche vrienden van Hongarije hebben met ontsteltenis kennis genomen van het tragische overlijden Van minister president Paul Teleki. De dood is des nachts ingetreden, werd eerst des och tends ontdekt. In de eerste morgenuren verspreidde zich het bericht, dat de mi nisterpresident door een beroerte was overleden. Later werd echter algemeen bekend, dat zelfmoord de 4oodsoorzaak was. Graaf Paul Teleki was een persoonlijk heid met een diep innerljjk leven, de ziel waarvan, de geweldige en wereldschok kende gebeurtenissen, die zich tijdens zijn regeeringstrjd in geheel Europa, ja in de geheele wereld afspeelden, diepe sporen achterlieten. Alle smarten der menschheid, alle ellende vam den rondom Hongarije woedenden oorlog vormden diepe indruk- »ken voor zijn gsvoeligen gemoedsaard en zijn zenuwgestel weerstond steeds minder de invloeden van het wereldgebeuren. Daarbij kwam zijn bekommernis over de buitengewoon zware ziekte van zijn echt- genoote, waardoor hij tot een eenzaam menschelijk bestaan werd veroordeeld. Zjjn omgeving nam vol zorg reeds se dert vrjj geruimen tijd de aan levens moeheid grenzende terneergeslagenheid van geest van graaf Paul Teleki waar. Ondanks zijn groote zielesmart en zijn zwakke constitutie bleef graaf Teleki steeds zijn plicht vervullen. Bewust van zijn verantwoordelijkheid stuurde hjj het schip van staat op binnen- landsch, alsook op buitenlandsch politiek gebied, den koers, die hij en zijn regeering als den eenig mogelijken en derhalve ook als den eenig juisten hadden vastgesteld. Wanneer ook een onverwacht hevige uitbarsting van de sinds geruimen tijd sleepende neerslachtigheid van geest een einde gemaakt heeft aan het in dienst van het vaderland opgebruikte edele en werkzame leven, in den nacht van 2 op 3 April, dan zal toch de politiek, waarvan hij de leider en getrouwste dienaar was, onveranderd voortleven. »e Hongaarsche natie is het thans reeds aan twee van haar groote dooden, graaf Stephan Csaky en Paul Teleki, verschuldigd, onwrikbaar op den weg voort te gaan, dien deze groo te zonen van ons vaderland haar hebben aangewezen. HONGAARSCHE REGEERING AFGETREDEN. De regeering heeft Donderdagochtend cmder voorzitterschap van den minister van binnenlandsche zaken, Kerasztes- Fischer, als in rang oudste lid van het kabinet, vergaderd en heeft besloten af te treden. In bevoegde Hongaarsche politieke kringen verwacht men een spoedige oplos sing van de regeeringscrisis. Men ver klaarde, dat de tot dusver gevolgde koers der regeering noch in buitenlandsch, noch in binnenlandsch politiek opzicht gewijzigd zal worden. De rijksregent Horthy heeft den minis ter van buitenlandsche zaken Von Bar- dossy, het premierschap toevertrouwd. Bardbssy heeft deze opdracht aanvaard. Andere personeele wijzigingen in het ka binet zijn niet te verwachten, naar ver luidt. DUITSCHE PERSSTEMMEN. Het overlijden van den Hohgaarschen minister-president,- graaf Teleki, wordt in de Berlijnsche avondbladen op vooraan staande plaats gepubliceerd. De bladen wijden aan den overledene hartelijke arti kelen en kenmerke zijn dood als een smartelijk verlies voor het Duitsche rijk, welks oprechte vriend h(j steeds geweest is. In den tqd van het minister-president schap van graaf Teleki, zoo schrjjft de „Berliner Börsen-Zeitung" vielen de ge beurtenissen, die het Hongaarsche volk de genoegdoening voor de verminking door het verdrag van Trianon brachten en die zijn yolksche en economische levenskracht "herstelden. Graaf" Paul Teleki heeft, even als de overleden minister van buitenland sche zaken, graaf Csaky, de nauwe aan sluiting van Hongarjje b;j de politiek der asmogendheden tot den richtsnoer van zjjn politiek beleid gemaakt. Hij is steeds een trouw vriend van Duitschland en Italië .ge weest. Vooral tjjdens dezen oorlog heeft Hongarije zijn vriendschap tegenover de asmogendheden door een duidelijk stand punt V de politiek van het Driemogend hedenpact in woord en daad bekrachtigd. De in berichten uit Washington voor komende bewering, dat de - Duitsche en Italiaansche schepen, die zich in Ameri kaansche havens bevinden, in Beslag zijn genomen om daden van sabotage te voor komen, werd gisteren in politieke kringen te Berlijn „volmaakte onzin" genoemd, zoo verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde. Zooals bekend, kan een kapitein resp. de eigenaar van een schip met zijn eigendom doen wat hij wil, voor zoover hjj daarmede niet andere schepen of de haven bescha digd. Wanneer een kapitein bovendien nog de vrees koestert, dat het schip, dat onder zijn bevel is geplaatst, in handen van den vijandzou kunnen vallen, is het zijn er kend èn goed recht, zijn schip onbruikbaar te maken. Echter, de jongste uitlatingen van den Amerikaanschen minister van ju stitie, Jackson, wijzen er duidelijk genoeg op, dat men zich in de Vereenigde Staten ver boven het volkenrecht verheven voelt, ja, de rechtsbasis van de betrekkingen, die tusschen staten bestaan, als van nul en geener waarde beschouwt. De Italiaansche marine-attaché te Washington. Uit Washington meldt het D.N.B. De Amerikaansche regeering heeft gisteren de onverwijlde terugroeping geëischt van den Italiaanschen marinë-attaché te Was- shington, admiraal Lais. Van Amerikaan sche ztjde wordt beweerd, dat Lais betrok ken is bij „sabotagedaden" tegen Italiaan sche koopvaardijschepen in Amerikaansche havens. De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft dezen Ameri kaanschen eisch op de persconferentie be kend gemaakt. Duitsche zeelieden staan in de Vereenigde Staten terecht. Uit Boston meldt het D.N.B. Tien Duit sche zeelieden zijn gisteren paarsgewijs met handboeien aan elkaar geketend voor het federale gerechtshof gebracht, ver dacht van sabotagedaden op hun schepen. De beklaagden weigerden een verdediger te aanvaarden. De president van het hof eischte een borgstelling ten bedrage van 450.000 dollar van den kapitein, vier offi cieren en vijf matrozen van de Duitsche tankboot „Pauline Friedrichs", die beschul digd waren van zgn. sabotagedaden, nl. het onbruikbaar maken van de machine-instal laties van het schip. Twee Duitsche schepen brandend gevonden. Naar het Peruaansche ministerie van marine meldt, zgn de „Hermonfcis" van de Hamburg-Amerikahjn en de „München" van de Norddeutsche Lloyd door een Peru- aanschen kruiser in volle zee brandend en door de bemanning verlaten gevonden. De schepen in Argentinië. Het Argentijnsche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat het bevel heeft gegeven tot versterkte bescherming der in Argentjjnsche havens liggende Italiaan sche, Deensche en Fransche koopvaardij schepen. Deze maatregel, aldus wordt ge zegd, is slechts genomen ter verhindering van daden van sabotage, die men echter onwaarschijnlijk acht. Italiaansch en Dultsch protest te Mexico. Uit Mexico meldt het D.N.B. De Ita liaansche gezant in Mexico heeft gisteren een voorloopige prot'estnota overhandigd, wegens de bezetting van tien Italiaansche schepen door Mexicaansche marinetroepen. De Duitsche gezant eischtè in een nota aan het ministerie van buitenlandsche za ken, dat de verwijdering van de bemanning der Duitsche schepen „Orinoco" en „Ha- meln" ongedaan wordt gemaakt, vooral omdat geen enkele aanleiding tot verden king van sabotage bestaat en de Duitsche scheepskapiteins veeleer de strengste or ders gekregen hebben in het geheel geen sabotage te plegen. Nieuwe omrekeningskoers effectenmarken. Naar wjj van de zijde van de Vereeniging voor den Effectenhandel vernemen, is met ingang van 4 April 1941 de omrekenings koers voor de Reichsmark ten aanzien van den handel in effecten vastgesteld op 0.75. In verband hiermede is artikel 12 van het reglement voor den effectenhandel dienovereenkomstig gewijzigd. Het wjjzigingsblad voor genoemd regle ment, alsmede het aangevuld register zul len den leden binnen enkele dagen worden toegezonden. ENGELSCH AFWEERGESCHUT OP EGYPTISCHE PYRAMIDEN. Uit Damascus meldt 't D.N.B. Naar uit Cairo word gemeld, hebben de Engelschen op de pyramide van Gizeh luchtafweerge schut opgesteld. Op de top van de pyra mide van Cheops is door het wegnemen van drie lagen steenblokken plaats ge maakt voor een stuk zwaar afweergeschut. Op de pyramide van Chephren is een waar nemingspost opgesteld. Vlaggenparade in het kamp van den Nederlandschen Arbeids dienst te Baarn (Foto Pax-Holiond) DE LUCHTAANVALLEN OP DE KOOPVAARDIJ. Het Duitsche luchtwapen heeft gister middag de Britsche koopvaardij opnieuw gevoelige verliezen toegebracht. Voor de Oostkust van Schotland, bij Dundee, wer den naar het D.N.B. verneemttwee schepen uit een convooi, die tezamen 10.000 brt. maten, op de plaats zelf tot zinken gebracht. Een reeks andere schepen van in totaal 16.000 brt. is beschadigd. Gewezen Amerikaansch schip getorpedeerd. In reederskringen te New York is be kend geworden, dat het voormalige Ame rikaansche schip „Western Chief" (5759 ton) op een reis van Engeland naar New York ten Westen van de Iersche kust is getorpedeerd. Dit is een schip uit den we reldoorlog, dat de Amerikaansche scheep vaartautoriteiten vorig jaar October aan Engeland hebben verkocht. Hoofdpijn-Migraine O O 6 TlUfti/icvidtjeó helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct. De ondergang van Britsch troepentransportschip. Donderdagmiddag is het Spaansche s.s. „Cabo de Hornos" te Santa Cruz de Tene- riffe aangekomen met aan boord 77 ge redden ..van het Engelsche troepentran sportschip „Britannia" van' 8800 ton, dat onlangs door een Duitsch oorlogsschip in den Atlantischen Oceaan tot zinken is ge bracht. Onder de schipbreukelingen bevon den zich tien gewonden, die naar een kli niek gebracht zijn. De geredden meldden, dat de bemanning van de „Britannia" uit 480 personen bestond en door het Duitsche schip na drie waarschuwingsschoten gelast werd in de reddingsbooten te gaan. Daarop werd de „Britannia" tot zinken gebracht. De" geredden dreven vijf dagen en vijf nachten lang op zee rond, tot zq door het Spaansche schip werden opgenomen. Het tonnage-verlies. De Völkischer Beobachter wijst er op, dat het maandelijksche totaal van tot zin ken gebrachte vijandelijke tonnage van No vember 1940 tot Januari 1941 rond 400,000 b.r.t. heeft bedragen, maar reeds in Fe bruari steèg tot 740.0.00 b.r.t. en ook in Maart nauwelijks geringer zal zijn. Bij het gezamenlijk optreden van de Duitsche duik- booten en het luchtwapen zijn nog de sla gen gekomen van de Duitsche slagschepen in het noorden en midden van den Atlanti schen Oceaan. Het wekelijksch totaal van tot zinken gebrachte tonnage was ongeveer 175.000, zoo constateert het blad, en voor de maand April vreezen de Engelschen met goede redenen nog een belangrijke verster king van het Duitsche optreden met over eenkomstige verliezen. De buitenlandsche arbeids krachten fn Duitschland. Naar het tijdschrift „Soziale Praxis" me dedeelt, zgn sedert het begin van den oorlog 1.391.000 nieuwe arbeidskrachten in den landbouw aan het werk gezet. On der hen bevinden zich 47.000 Italianen, 32.000 Slowaken, 4400 Zuidslaviërs, 4.650 Nederlanders, 25000 Hongaren en 2000 Vla mingen. 650.000 krijgsgevangenen uit het Westen en uit Polen zijn eveneens opge- nomeir in. den landbouw, evenals 469.000 Poolsche burgers uit het gouvernement generaal en de nieuwe Oostelijke gebieden. Als vrije arbeidskrachten zjjn sedert eind 1940 bovendien 180.000 vroegere Poolsche krijgsgevangenen in den Duitschen taal bouw werkzaam. Als industx-ie-arbeiders zijn sedert den zomer van 1939, 670.000 burgerlijke buitenlandsche arbeidskrachten in Duitschland werkzaam. DUITSCHE HULP VOOR HERSTEL VAN BELGISCHE KERKEN. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Met toe stemming van de bevoegde Duitsche auto riteiten zullen in alle Katholieke kerken van Duitschland collectes gehouden wor den, welker opbrengst ten goede komt aan het herstel der verwoeste kei-ken in België. Daar in tegenstelling tot Nederland en Frankrijk, de Belgische kerken slechts weinig of in het geheel niet beschermd waren, zijn de verwoestingen, welke de Engelschen bij de gevechtshandelingen hebben aangericht, ten deele zeer aanzien lijk. In de eerste plaats zullen alle uit ge schiedkundig oogpunt waardevolle gebou wen gerestaureei-d worden., De Duitsche bezettende overheid heeft allen mogélijken steun toegezegd. De besprekingen van Eden in Athene. VERSCHIL VAN MEENING MET GRIEKSCHEN STAF? Uit Boekarest meldt het D.N.B. Naai^ uit Athene wordt gemeld, moet het tus schen den Britschen minister van buiten landsche zaken, Eden, en den Griekschen generalen staf tot verschil van meening over de verdediging der „open flank"* Zuid-Slavië, zijn gekomen. De Engelscheh zouden verlangen, dat alle nog beschik bare Grieksche reserves in het Zuid-Ser vische grensgebied geworpen zouden wor den. De Grieksche staf zou daartegenover, met verwijzing naar de vroegere Engelsche toezeggingen, hebben geëischt, dat tenmin ste dide Engelsche divisies aan dit nieuwe front worden opgesteld. Men meent te weten, dat het Grieksche kabinet zich rechtstreeks met Londen in verbinding heeft gesteld om het zenden van nieuwe Britsche versterkingen uit Egypte te ver krijgen. AMERIKAANSCH COMMENTAAR. De goed ingelichte schrijvers van com mentaar, Alsop en Kitncr, deelen in de „Washington Post" mede, dat Engelands militaire actie in Griekenland door Eden tezamen met de generaals Sir John Dill en Sir Archibald Wavell is vastgelegd, nadat zij van den Amerikaan Donovan de verzekeringhadden gekregen, dat Zuid- slavië aan de Duitsche regeering weerstand zou bieden. Donovan heeft aan den toe stand in Zuidslavie grootere aandacht ge schonken als aan andere landen op zijn reis door den Balkan. Hij heeft langdurige he- sprekingen gevoerd met den nieuwen mi nister-president, Simowitsj, en met Ser- vische officieren. Zijn voorspelling, dat Zuidslavië zou afspringen en dat Engeland derhalve in Griekenland kon optreden, is juist gebleken. Donovan beschouwt echter Engelands manoeuvre op den Balkan als buitengewoon stoutmoedig, zij het ook mis schien als juist. Het risico is echter nog zeer groot. Het zou derhalve dwaas zijn al te veel vertrouwen te hebben. Luchtaanval op Engelsch convooi bij Kreta. De correspondent van Stefani aan het luchtfront meldt, dat de Italiaansche lucht strijdkrachten en het Duitsche vlieger corps de laatste dagen hun activiteit heb ben vergroot om den vijand transporten tusschen Egypte en Griekenland onmoge lijk te maken. Verkenningsvliegtuigen had den in het Oosten der Middellandsche zee een convooi van stoomschepen gezien, dat door Britsche oorlogsschepen beschermd werd. Een afdeèling Duitsche bommenwer pers' steeg op en viel het convooi aan ten Westen van Kreta. Na een eerste zeer hef tige reactie verwijderden zich de oorlogs schepen, zoodat de vliegtuigen het convooi van zeer geringe hoogte konden aanvallen. Een schip van 8000 ton werd door vier bommen van 500 kg. getroffen. De ketels sprongen en het schip maakte zware slag zij. Een schip van denzelfden inhoud werd door vier even zware bommen getroffen* Een schip van 5000 ton werd tot zinken gebracht, een van 8000 ton getroffen, een ander van 5000 ton zwaar beschadigd. Alle Duitsche vliegtuigen keerden op hun bases terug. Zij hadden hun bommen van nauwe lijks 50 meter hoogte laten vallen. De heer J. de Kloet Is benoemd iot hoofd der afdeeling radio en film op het departement van Volksvoorlichting en Kunsten (Foto Schimmelpenning!*)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5