UIT DE PROVINCIE KRUSCHE Verduisteren: van hedenavond 20.18 uur tot morgenochtend 7.07 uur De maan komt morgen te 12.40 op en gaat te 3.30 <Lo.v. onder (E.K.) FInancieele verhouding rijk en gemeenten. In de Nederlandsche Staatscourant is opgenomen een staat betreffende de uit- keeringen uit het gemeentefonds over het uitkeeringstijdvak 1939/1940 voor de on derscheiden gemeenten. Op dezen staat ko men behalve de reeds eerder genoemde pos ten der gemeenten Middelburg en Vlissln- gen o.m. nog de volgende voor Aagtekerke ƒ1842,56, Aardenburg ƒ3063,26, Arnemuiden 14376,58, Axel 23292,52, Baarland ƒ2928, Biervliet ƒ8076,12, Big- gekerke 3055,16, Borssele 3988,74, Éres- kens 10714,92, Brouwershaven 6459,23, Cadzand 3560,10, Colijnsplaat 7781,81, Domburg 4276,32, Driewegen 1376,50, Eede 4586,62, Ellewoutfldijk 1947,17, Goes 59878,62, 's-Gravenpolder 3692,06, Groede 5621,69, Grijpskerke 6840,57, 's-Heer Abtskerke 1238,23, 's-Heer Ax-endskerke 13547,05, 's-Heerenhoelc 9970,08, Heinkenszand 6970,56, Hoede- kenskerke 5073,79, Hoofdplaat 9129,03, Hulst 12626,48, Yerseke 23044,16, Ka- pelle 8949,76, Kats 2581,15, Kattendijke 3252,82, Kloetinge 5488,13, Kortgene- 4407,90, Koudekerke 12986,72, Krabben- djjke 8318,59, Kruiningen 16243,95, St. Kruis 2049,14, St. Laurens 3293,91, Me- liskerke 4509,22, Neuzen ƒ72864,59, N.- en St Joosland 5782,99, Nieuwvliet 1500,00, Nisse 2598,57, Oostburg 7842,44, Oost- en W. -Souburg 34898,76, Oostkapelle 3206,35, Oudelande 2971,38, Ovezande 4154,83, Retranchement 2091,76, Rilland-Bath 5780,59, Ritthem 3550,44, Sas van Gent 13071,22, Schoon- dyke 4258,47, Schore 3431,89, Seroos- kerke 61~9.38. Sluis 10807.68, Tholén 13202,66, Veere 4869,Vrouwenpol der 4346,74, Waarde 4097.65, Water landkerkje 2501,02, Wemeldinge 7334,36, Westkapelle 6772,40, Wisseker- ke 11898,71, Wolphaartsdflk 7122,78, IJzendijke 6788,04, Zaamslag 10854,52, Zierikzee 2496,89, Zoutelande 2430,16, Zuidzande 2853,01. LID PROVINCIALE STATEN. Het centraal stembureau voor de Pro vinciale Staten heeft heden tot lid van de Provinciale Staten gekozen verklaard, den heer J. van der Pyl te Terneuzen, zulks ter voorziening in de vacature onstaan door overiyden vay den heer L. J. Geelhoedt aldaai-. Besmettelijke ziekten. Gedurende de week van 23 tot en met 29 Maart kwamen er in Zeeland drie ge vallen van roodvonk voor, waarvan twee in Domburg en één in Haamstede. Walcheren CURSUS IN VEEVERLOSKUNDE TE MIDDELBURG. ^Dinsdagavond hield bovengenoemde cursus haar eindles. De heer M. XleLnepier, secretaris van den kring Walcheren der Z.L.M. opende deze bijeenkomst met een woord van wel kom, en drukte er zijn spjjt over uit, dat de commissie van toezicht verhinderd was tegenwoordig te z?jn. Het verheugde hem, dat deze cursus door een zoo groot aantal jongelui ls gevolgd. Hij noemde het een goede eigenschap van de Walche- naars, dat ze steeds by verschillende cur sussen niet enkel de eerste lessen trouw bezoeken, maar dit ook steeds tot aan de laatste lessen volhouden. Moeite en in spanning heeft dit gekost, aldus spreker,- maar nu ziet men ook weer de bekroning hierop. Daarop nam de leider van den cursus, de heer S. J. Hoogstra het woord. Spr. roemde den prettigen geest," die er steeds op den cursus heeft gsheerscht, en prees de trouwe opkomst. Hij dankte ook de Z. L.M. en de vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland, die het mo gelijk maakten, dat dezen cursus gehou den kon worden. Hij hoopte, dat ook de cursisten steeds met prettige herinnerin gen aan den cursus zullen blgven terug denken. Vervolgens reikte de heer Kleinepier aan de volgende personen een getuigschrift uitmej. W. M. Tichelman, de heeren A. Cornelisse, B. Overbeke, W. Besuijen, D. Wiskerke, Abr. Maljaars, allen te Mid delburg D. Wielemaker Lz., P. Verhage Wz., P. Verhage Lz., L. Wielemaker, F. Wielemaker, A. de Lange, allen te Koude kerke J. Vos, L. W. Kodde, beiden te SouburgC. Klyfhout, Serooskerke P. Roose, I. Kwekkeboom, beiden te St. Lau rens W. Besuijen Pz., C. Cruq, A. Cruq, J. de Kraker, allen te Arnemuiden M. de Dreu Cz. en W. Dingemanse Jz., beiden te Nieuw, en St Joosland. De heer A. Cornelisse dankte namens alle cursisten in de eerste plaats den heer Hoogstra voor zfn leerzame en prettige lessen en deed dit vergezeld gaan van een stoffelijk biyk van waardeering. Vervol gens dankte ook hy de Z.L.M. en de ver eeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland. Na nog enkele oogenbllkken gezellig samen te zyn geweest werd de bijeen komst door den heer Kleinepier gesloten. EINDLES CURSUS IN PAARDEN KENNIS. Woensdagavond had in het voormalige Militaire Tehuis te Middelburg, de eindles plaats van den cursus in paardenkennis, ge geven door den dierenarts, den heer dr. Wagenaar uit Middelburg. Behalve de cur sisten waren mede aanwezig de heeren M. M. C. van dor Minne, voorzitter van den Kring Walcheren der Z.L.M., M. Kleinepier, secretaris van den Kring Walcheren en J. Wisse uit Nieuw- en St Joosland. De voor zitter, mr. van der Minne, opende dezen avond en sprak allereerst eenige woorden van waardeering tot leeraar en cursisten. Het deed spr. een groot genoegen dat de leerlingen ingezien hadden, dat de theore tische en practische lessen onder leiding van een deskundige van zeer groot nut zyn voor de paardenfokkerij. Hierna sprak hy over de afstammelingen van het Belgische type, en liet hiervan vele fraaie foto's zien. Hierna reikte spr* een herinneringsdiplo ma aan de cursisten uit Vervolgens sprak de heer dr. Wagenaar nog enkele woorden. Allereerst bracht spr. ank aan den heer v der Minne voor zyn mooie uiteenzetting van het koudbloedpaard. Voorts bracht hy dank aan de cursisten en den heer Wisse, die zyn stal ter bezichtiging heeft gesteld. Voorts wenschte spr. de cursisten geluk en zeide dat zy allen een goed oog hebben op dit zeer edele dier. Hierna bracht de cur sist A. Cornelisse namens alle cursisten dank aan de leeraar, en overhandigde hem, twee raszuivere Lotharinger konijnen en met het oog op de distributie, nog enkele voederbieten er bij. Tenslotte sprak de heer Kleinepier nog enkele pittige woorden. AUeerst zeide spr. dank aan den leeraar, en overhandige hem, enkele pittige wooren. Allereerst zeide spr. dank aan den heer Wagenaar en de cirsis- ten en wees erop, at een zeer goeden band is gelegd tusschen den leeraar en dé platte- landsche jeugd. OPENBARE VERKOOPING. O. EN W. SOUBURG. Notaris J. L. van der Harst heeft Dinsdag in café „Dorp- zicht", aan het Oranjeplein te Oost-Sou burg, publiek verkocht het huis met erf en tuin te Oost-Souburg aan de Middelburg- sche straat no. 31, groot 3 a. 21 c.a. Koo- per C. A. Jobse, tuinder, Souburg, q.q., voor 4290. Rijkspostspaarbank. WESTKAPELLE. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de Maand Maart op spaarbankboekjes ingelegd 4445,50 en terugbetaald 3378,97, alzoo 1066,53 méér ingelegd, dan terugbetaald. Er wer den in genoemd tydvak geen nieuwe boekjes uitgegeven. Accijns geslacht vee. WESTKAPELLE. Op het postkantoor alhier werd gedurende de maand Maart een bedrag van 460,70 aan accyns voor het geslachte vee ontvangen. LOOP DER BEVOLKING. WESTKAPELLE. De loop der bevol king' ln Maart was als volgt: Ingekomen Johannes Cornelis Mmder- houd, motordryver Ned. Loodswezen, uit Vlissingen. VetrokkenWijnand Mes, marechaus see, naar Krabbendijke; Willem Pieter de Visser, marechaussee, naar Krabbendyke Kornelis Huibregtse, fabrieksarbeider, naar Dombuxg. FEESTMIDDAG VOOR DE SCHOOL KINDEREN. DOMBURG. -Dinsdagmiddag hadden de kinderen van de openbare school alhier een feestmiddag in het schoolgebouw ter ver vanging van hét schoolreisje, dat tengevol ge van de tydsomstandigheden moet ver vallen. De leerlingen hielden onderlinge wedstryden in de lokalen, waarna hun door den heer Groenenberg alhier een filmver- tooning werd. aangeboden van door hem zelf opgenomen momenten uit West-Indië en enkele teekenfilms. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL. DOMBURG. Woensdagavond werd in de zaal van den heer P. A. Moggré de jaarlijk- sche ouderavond van de openbare school gehouden. De kinderen zongen, met de piano begeleid door mevrouw Bosdijk, eeni ge liedjes, waaronder enkele rhythmische. Ook werden een paar liedjes gedeclameerd, zeer tot voldoening der talryke aanwezige ouders. Daarna voerden de leerlingen onder leiding van het hoofd der school, den heer A. Bosdijk, het zangspelletje „De toover- fluit" op met veel succes. De leuke cos- tuumpjes droegen in hooge mate tot de verfraaiing bij. In de huishoudelyke vergadering heette de heer C. Geldof het nieuwe schoolhoofd. Welkom. De heer Bosdijk hield een inleiding over het onderwerp „Goed onderwys". Hij dankte den heer Jac. Adriaanse voor zyn werk in de school als kweekeiing met akte. Na de pauze, waarin de handwerken en ander schoolwerk bezichtigd werden, ver toonde de heer L. Spronk ztjn mooie „Winterfilm" en een kleurenfilm. De beide wethouders van Domburg, de heeren P. J. Elout en W. Brand, wai'en mede aanwezig. Zuid-Beveland OPENBARE LES IN DE KLEUTERSCHOOL. KRUININGEN. Woensdag- en Donder dagmiddag werd in de Kleuterschool een openbare les gegeven; den eenen middag met de kleinsten onder leiding van mej. Baveco en den anderen middag de grootsten onder leiding van het hoofd der school mej., Stroosnïjder. De ouders der kinderen waren hierby uitgenoodigd en velen hebben aan de uit- noodiging gehoor gegeven. Het eerste gedeelte der les bestond uit spelletjes spelen en daarna gingen de kleuters naar hun klasse om J, Ar beid naar keuze" te doen. De klas zag er vroolyk uit; op iedere bank stond een vaasje met bloemen, die door de mees te kinderen zelf waren meegebracht. Al spoedig was iedere kleuter bezig met het door hem zelf. gekozen werkje, zooals: plakken, vouwen, knippen, teekenen, plak- versieringen, enz. De ouders genoten, toen ze zoo hun kin- ders bezig zagen. LOOP DER REVOLKING. KATTENDIJKE. Ingekomen Jan Ruis- sen van 's Heer Arendskerke. Vertrokken Ariana H. Schryver naar Goes Francois Geluk en echtgenoote naar Kapelle. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL. HANSWEERT. Woensdagavond werd in de openbare schooi alhier een duderavond gehouden. By afwezigheid van den voor- zitter der oudercommissie werd de avond geopend door het hoofd der school die alle Reeds tientallen v,an Jaren werden miljoenen lijders aan Rheumatlsche pijnen over de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost - Neem toch óók Bij apotb. en drog. 1.47, 0.76, 0.41. aanwezigen een hartelyk welkom heette, in het byzonder den heer Burbunk, die als wethouder namens het gemeentebestuur aanwezig was. Den heer Burkunk dankte voor de welkomstwoorden en wees de aan wezigen er op, dat de burgemeester zeer gaarne zelf aanwezig was geweest, doch vanwege de zeer vele en drukke werk zaamheden was dit hem niet mogelyk. De leden van de oudercommissie H. Bar bier en A. Weststrate, die geen kinderen meer op school hebben, moesten aftreden. Als nieuwe leden werden gekozen de hee ren Z. Oom en J. Ossel. Daarna werd overgegaan tot het bezich tigen van de werkschriften der kinderen. Uitbetaling Notstandbeihilfe. YERSEKE. De uitbetaling van de Not- standsbeihilfe van den Rijkscommissaris zal, naar wy vernemen, in deze gemeente geschieden op Donderdag 10 April. HANDHAVING OPENBARE ORDE. YERSEKE. Woensdagavond hield de burgemeester alhier een bespreking ten gemeentehuize met de raadsleden, de gees telijken, het personeel der scholen en de voox*zitters der diverse vereenigingen, zulks ter bevordering van de handhaving van de openbare orde en rust in de .gemeente en ter bespreking van de hiertoe dienstige maatregelen. BEGRAFENIS GESNEUVELDE MILITAIREN. KAPELLE. In aansluiting op ons be richt van gisteren over de begrafenis van de 61 gesneuvelde Fransche militairen te Kapelle nog het volgende. Na de absout sprak de weleerwaarde deken Nieveen van Dijkum uit Goes. Niet uit burgerlijke beleefdheid of dankbaar heid alleen is deze 'daad van barmhartig heid verricht, maar omdat men in de ont zielde lichamen van deze gevallenen de tempel Gods, welke zy waren, heeft willen eeren. Balsum is hierdoor gegoten in de harten van de nagelaten betrekkingen, die een dankbaar gebed zullen storten voor hen die zoo goed waren voor hun diei'ba- ren. Spr. was er dankbaar voor, dat hier begrepen was, dat wy allen kinderen Gods zyn. De daad was een daad van liefde en waar liefde heerscht, woont God. Met een Onze Vader voor de zielerust van de solda ten beëindigde de deken zyn korte doch ontroerende toespraak. Vervolgens bracht burgemeester Bierens uit Kapelle eerbie dige hulde aan de gesneuvelden voor het offer dat zy met daoperheid gebracht heb ben en zijn gedachten gingen ook uit naar de familieleden, wien dit medeleven een troost zal zyn. De volgende spreker was ds. Schmidt uit Kapelle, die een wij dingsvolle toespraak hield en de Kapelle- naren er aan herinnerde, dat deze wereld alleen dan verbeterd kan worden, wanneer men gedragen door de liefde daar daad werkelijk aan meewerkte. Ds. Steenbergen van Biezelinge bad daarna een Onze Vader zooals hy dat in Mei van het vorig jaar had gedaan, staande by het massa graf. Vervolgens legde de heer Ballegoyen de Jong namens de afd. Zuid-Beveland van het Roode Kruis kransen op de graven en zeide in een kort woord de hoop te koesteren dat de nabestaanden nog eens in de gelegenheid zullen zijn, om te zien on welke liefdevolle wijze hun vaders, zonen, mannen en broers hier begraven waren. Loop der bevolking. KAPELLE. De loop der bevolking over Maart 1941 was: Ingekomen: Jacob den Engelsman en gezin, van Kats naar Kapelle, C 36; Me. J. van Liere, van Rotterdam naar Kapelle B 78a; Fr. Geluk en echtgen., van Kat tendijke naar Kapelle A 393. Vertrokken: R. J. Scheele, van Bieze linge E 7 naar W'ssenkerke; Anta. van Willegen, van Kapelle A 360 naar Kloe tinge; Ca. M. Jansen, van Kapelle A 212 naar Renkum; Ma. Spruit, van Biezelinge D 126 naar Soest. Overgeplaatst. HANSWEERT. De heer J. Olree, assis tent der directe belastingen enz. alhier wordt met ingang van 1 Mei a.s. over geplaatst naar Eindhoven. Noord-Beveland HET LANDBOUWWERK STAGNEERDE. KAMPERLAND. Was aanvankelijk met het droge weer der voorgaande weken al hier het landbouwwêrk in vollen gang en was men overal druk bezig met het uit zaaien u pooten van aardappelen, de vele regens der voorgaande dagen heeft dit werk weer geheel stil gelegd!. Doordat er met den velen regen op verschillende plaatsen watev op het veld stond, vreest men dat de verschilleadj producten, die aan de aarde waren toevertrouwd, op deze plaatsen wel verongelukt zullen zyn en op nieuw gezaaid of gepoot moeten worden. Daar echter de waterafvoer alhier goecï functionneert waardoor het vele water spoedig verdwenen was, hoopt men dat de schade alsnog niet zoo groot zal zyn als men aanvankelijk vermoedde. Men hoopt dat een dergelyke regenperiode voorloopig zal uitblyven of dat men weer spoedig het landbouw erk met volle kracht kan aan vatten. Z eeuwsch - V laanderen OUDERAVOND EN OPENBARE LES. ZUIDZANDE. De cursus 1940-'41 aan de openbare lagere school werd Maandag avond j.l. besloten met een Oudei*avond en een Openbare les. Begonnen werd met het bezichtigen van de uitgestalde hand werken en tcekeningen, vervaardigd door De wederopbouw van Rotterdam. Duizenden nieuwe woningen verrijzen. Een uiterst belangrijke taak bij den wederopbouw van Rotterdam is de zorg voor den bouw van een groot aantal wo ningen ter vervanging van de ongeveer 26.000, welke in de binnenstad verloren gingen. Dat aan die taak met groote voortvarendheid wordt gewerkt, toont het bouwprogramma voor dit jaar, dat voor Rotterdam ongeveer 7400 woningen om vat. w.o. 1000 noodwoningen. Daarby ko men dan nog circa 1000 semi-permanente woningen in de randgemeenten. Over dezen dringenden woningbouw hebben wy op een persconferentie, door de Diwero (dienst wederopbouw Rotter dam), gehouden, uitvóerige inlichtingen ontvangen. De noodwoningen, die in de gemeente Rotterdam zijn gebouwd, bestaan uit de volgende complexen 188 woningen aan den Gordelweg bij het Noorderkamaal. Deze zyn reeds voltooid en voor een deel betrokken 325 wonin gen, eveneens langs het Noorderkanaal, welke nog in uitvoering zijn 478 wonin gen aan het Zuidplein, die eveneens nog in uitvoering zyn. Het programma voor den bouw van noodwoningen in de gemeente Rotterdam is hiermede voltooid en nieuwe bouw zal niet meer plaats hebben. Deze noodwo ningen zijn grootendeels gebouwd op ter reinen, welke niet bestemd zyn voor wo ningbouw. In Rotterdam zullen de woningen na een 15-tal jaren moeten worden opgeruimd, omdat de grond een andere bestemming heeft. Thans enkele mededeelingen over den bouw van permanente woningen. Kort na den oorlog heeft het gemeente bestuur van Rotterdam besprekingen ge voerd met een combinatie uit de drie groote bouwpatroonsbonden. Aan deze combinatie is toen, ter distributie onder de leden, grond op verschillende plaatsen in de stad uitgegeven voor woningbouw. Deze combinatie heeft thans in- uitvoering den bouw van 1008 woningen, welke zullen verrijzen in Blydorp, Oud-Mathenesse en aan den linker-Maasoever. Deze woningen hebben drie woonlagen met een centraal trappenhuis, twee en drie slaapkamers en een douchecel. Voor een groot deel zyn deze woningen reeds gereed. De financie ring is geschied met toepassing van de hypotheekregeling 1940 en de huurprijs is op circa zes gulden per week vastgesteld. Voorts is in uitvoering een complex van 578 eengezinswoningen, als afbouw van het Tuindorp Vreewyk. Deze woningen worden gebouwd door de N.V. Maatschap py Vreewyk en zijn sedert kort in uitvoe ring. De huurklasse zal dezelfde zyn als in het tuindox*p. De maatschappy Vreewyk zal daarne vens nog 1000 eengezinswoningen bouwen aan den Dordtschen straatweg, welk pro ject bekend is als het plan „De Vaan". Dit -.luit aan op het vorige complex, doch deze woningen zijn bestemd voor finan cieel minder draa.gkrachtigen. De huur prys is hier van 5.20 tot 5.50 per week. In den Varkenoordschen polder tegen over het Stadion zuilen 500 woningen ge bouwd worden. Dit zullen zyn eengezins woningen voor financieel minder draag- krachtigen met een huurpiijs van 5 tot 5.75. De Maatschappy „Volkswoningen" en de stichting „Onze Woning" zullen elk 250 woningen bouwen.Het complex van „Onze Woning" is in Oost-West liggende strookenbouw ontworpen, waardoor be reikt is, dat alle woonkamers op het Zuiden komen te liggen. Een flatgebouw aan het Zuidplein. Aan het Zuidplein zal de N.V. flatge bouw Zuid een flatgebouw stichten met 12 woonlagen en 119 woningen. Op dit plein zyn 5 flatgebouwen geprojecteerd, waar van dit het eerste is. Dezer dagen is het aanbesteed. Deze flat zal een z.g. galery- bouw zyn met een lift, van hetzelfde type als het flatgebouw aan den Kralingschen pas en in den Bergpolder. Ook deze bouw zal gefinancierd wordefl met toepassing van de hypotheekregeling 1940, echter participeert de gemeente in de N.V. voor den grond. De huurprijzen zullen iets hoo- ger zijn dan die van het type. dat later in Zuid gebouwd zal worden. Zy bedragen 23 41 per maand, waarby dan nog gemiddeld 95 per jaar komt voor ser vice. De bouwvereeniging „Patrimonium" zal 18 woningen bouwen in de Carnisse- buurt. Dit zal verdiepingbouw zyn met twee woonlagen. Deze woningen zyn be stemd voor groote gezinnen. De huurprys zal bedragen 5.75 per week plus 0.15 per week voor gebruik van de centrale rijwielstalling; Aan den Gordelweg zal de gemeente .Rotterdam een gebouw zetten voor alleen- wonenden. Dit gebouw zal ook door de gemeente geëxploiteerd worden. Een aan tal van de minder draagkrachtigen alleen wonendenen in de binnenstad, dat ten ge volge van de verwoestingen verdreven werd, zal hier een onderkomen kunnen vinden. Er zullen 105 woningen zyn. Ook dit zal galerybouw zijiu In de binnenstad. In de binnenstad zullen tusschen den Goudschen Singel en den Goudschen rijweg enkele duizenden woningen verrijzen. Het eerste complex van 500 woningen van dit groote plan binnen het verwoeste gebied! komt thans in uitvoering. Dit complex van 500 woningen wordt langs den Goud schen Singel begrensd door een vjjf lagen hoogen galerybouw. In de parterre van dezen bouw zullen winkels gevestigd wor den. Voor de hier achter gelegen woningen wordt ook de z.g. strookenbouw toegepast, waarbij de strooken loodrecht op den Goudschen Sngel staan en een afdalende hoogte hebben van vier, drie en twee lagen. Het binnenterrein tusschen deze stroo ken zal als openbaar park worden aange legd en in directe verbinding staan met het centrale park, dat midden tusschen den Goudschen rijweg en den Goudschen Singel is geprojecteerd. Half April zal met het heiwerk voor dit complex .worden aange vangen. In Oud-Mathenesse zullen door de ge combineerde patroonsvereeniging 1000 wo ningen gebouwd wordep in drie k vier woonlagen. Deze plannen bevinden zich nog in een stadium van ontwerp. Ook zal de patroonscombinatie 1400 wo ningen bouwen in de Carnissebuurt, voor het grootste deel bestaande uit twee woon lagen en enkele van drie woonlagen. Tenslotte zal de bouwvereeniging „Pa trimonium" nog 150 woningen bouwen in Charlois, welke drie woonlagen met cen- ti'aal trappenhuis van zeer breed type zul len bevatten. De huurpx-ijs hier zal bedragen 5.90 6.30. Met. uitzondering van de woningen in oud-Methenesse, waar de bouw eenige vertraging ondervindt in verband met de spoorwegplannen, zal met den bouw van alle andere complexen in den loop van April een aanvang worden gemaakt. De woningbouw in Rotterdam is van zelfsprekend met dit programma niet uit gepraat. In 1942 zal men weer met nieuwe plannen komen om ook in dat jaar een groot gedeelte van de verwoeste woningen te herbouwen. De Diwero werkt thans met ongeveer 4000 arbeidskrachten en heeft een 200-tal vrachtauto's in bedrijf. In hoofdzaak wordt er gewerkt aan het bouwrijp maken, van den grond en aan straataanleg. De grond voor een 50-meter breede straat, welke van den Goudschesingel naar de Hoog straat loopt, ligt gereed voor den aanleg. Binnenkort wordt een gedeelte over de geheele breedte aangelegd, ten einde een indruk te geven van 'deze toekomstige straat. Eenigszins gevorderd is reeds het werk voor een groot binnenkanaaL Dit kanaal zal de scheepvaax-tverbinding van de ri vier via de Leuvehaven naar de Delftsche vaart en de Potte gaan vervangen. Achter het stadhuis is een groote fundeeringsput ontstaan, waarin half April het heiwerk kan beginnen. Het kanaal krygt een groo- tere breedte dan de Delftschevaart, de vaarweg zal minder bochtig worden en ge schikt worden voor schepen tot 300 ton. De sluis aan de Vlasmarkt wordt vervan gen door een ruime bajonetsluis aan het eind van de Leuvehaven. Ook aan de wa- terkeering. welke het dyksvak Oostplein- Hoogstraat-Korte Hoogstraat zal moeten vervangen en die van het Oostplein over het Zuidelijk deel van de te dempen kolk langs de Blaak by den Schiedamschedijk zal aansluiten, wordt druk gewerkt. Vrij wel al deze arbeid geschiedt onder het straatniveau en zoolang het werk niet bo ven bet straatpeil uitkomt is de algemeene aandacht er nog niet op gevestigd. Maar dit neemt niet weg, dat er heel wat ge- beuH in den Rotterdamschen grond. de vertrekkende leerlingen. Zoowel het een als het ander had de volle belangstelling van dein grooten getale opgekomen ouders en genoodigden, en men was vol lof over de keuxïge prestaties. Na het bezichtigen van het tentoongestelde, ver zamelde men zich in 't verduisterde school lokaal, waar de voorzitter der Oudercom missie, de heer D. Luteyn-Luteyn de aan wezigen verwelkomde. De agenda werd vlug afgewerkt, waarna de openbare les een aanvang nam. Deze keer werd Oost- Indië bekeken, voor wat betreft reisge legenheid erheen, voortbrengselen en be stuur. Hierna kwam een natuurkundig on derwerp aan de orde, n.l. de stoommachine en de motor, de werking en de voor- en nadeelen. Met een korte les over het verkeer en de vexkcersaanwyzingen werd deze zeer in teressante avond besloten. Loop der bevolking. WATERLANDKERKJE. De loop der bevolking over Maart wasIngekomen: E. A. Ovex-meirevan St. Jean in Erems (België); K. Boky van Waterland-Oude man; J. Boone en gezin van Oostburg. Vertrokken: J. Meyers en gezin naar Schoondyke. Vroege aardappelen bevroren. AXEL. Gebleken is, dat onder deze ge meente in verschillende, tuintjes als ge volg van de vrijhevige nachtvorsten de vroeg gepoote aardappelen danig zyn aan getast en ten deele bevroren, SCHORE. Abonnementen en advertenties voor do Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent AUGUSTIJN te Haas weert. UITKEERINO VAN WERKLOOZEN- KASSEN EN ARBEID IN DUITSCHLAND De persdienst van het N.V.V. meldt: De waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, 'dat arbeiders die in Dultschland werk gevonden hebben, geacht worden te werken in. hxxn eigen, beroep, dit met het oog op het in aanmerking komen voor uit- keerlng van werkloozenkassen, voor welke kassen men een bepaalden tijd in zyn eigen beroep gewerkt moet hebben. ROTTERDAMSCHE KINDEREN IN GRONINGEN. Het bestuur van de Groninger gemeen schap deelt mede, dat gistermiddag op nieuw honderd kinderen uit Rotterdam te Groningen zijn aangekomen, zy werden over vei-schillende plaatsen van de provincie verdeeld en zullen heden naar hun pleeg ouders worden gebracht. In totaal bevinden zich thans ongeveer vierhonderd Rotterdamsche kinderen in Groningen. Over vier weken wordt een nieuw trans port verwacht. VLEKTYPHUS IN SPANJE. Tot gisteren zfn in Madrid achthonderd gevallen van vlektyphus geconstateerd. De regeeilng heeft voor het bestrijden van de reeds gemelde Ziektegevallen een crediet van dertig millioen pesetas uitgetrokken. Op verscheidene plaatsen der stad zijn ont smettingsstations geopend. Alle gevange nissen en kazernes zijn grondig ontsmet. De schoolvacanties in verband met de hei lige week zijn voorloopig tot 15 April ver lengd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3