Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De Duitsch—Yoego-Slavische crisis. Benghazi door de Engelschen ontruimd. NIEUWE BONAANWIJZINGEN De legerberichten van gisteren. 184ste JAARGANG NUMMER 81 V R IJ D A G 4 APRIL 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent oer week of t 2.42 per kwartaal Franco per post t 2 63 per kwartaal. Afzonderlijke nummer» 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1 65, iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10.55, iedere regel meer 11 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NEPERLANDSCHE DAG BELGRADO LAAT HET VOLK IN ONWETENDHEID. DE HOUDING VAN MATSJEK. De- Berljjnsche correspondent van het A.N.P. verneemt van welingelichte zijde omtrent de Duitsch-Yoegoslavische crisis o.m. het volgende: De Yoegoslavische regeering doet niets, om de tot ?en crisis opgevoerde 'stemming in Yoegoslavië tegen te gaan, welke door uitspattingen en ter reur van de straat en door - de ont ketende instincten van chauvinistische kringen de revolutionaire gevoelens van het volk opwekt. Deze opvatting huldigde men heden in politieke kringen te Berlin, waar bij men opmerkte, dat deze crisis stemming in Belgrado en in andere deelen van Yoegoslavië ook in de ge voelens doorwerkt. Een officieel standpunt ten aanzien van de politieke kwesties in verband met de Duitsch-Yoegoslavische crisis werd echter ook gisteren nog door de bevoegde instanties afgewezen. Het meest opvallende verschijnsel na deil staatsgreep te Belgrado noemde men in politieke kringen het feit, dat de tegenwoordige Yoegoslavische regee ring het volk volkomen in het duister laat over de problemen, waarin de re- geeringswisseling de militaire putsch en de uitspattingen tegen de Duitschers hét gebracht hebben. Het Yoegoslavische volk, zoo zeide men van Duitsche zijde, wordt kunstmatig in onwetendheid gelaten over de crisis en haar problemen. Als tweede opvallend punt noemt men in deze kringen de anti-Duit- sche actie van Yoegoslavische diplomaten in het buitenland. Men wees erop, dat last hebbers van de Yoegoslavische regeering overzee en in het Zuidoosten zich ondub belzinnig anti-Duitsch gedragen. Het derde punt, dat in Berlijnsche politieke klingen opvalt, is het steeds meer aan den dag tredende feit, dat vreemde inmengingen geduld worden zoowel wat betreft het geheele vraagstuk van het zuidoostelijke gebied alsook wat betreft de Yoegoslavi sche belangen zelf. Deze inmengingen, zoo zeide men in de Wilhelmstrasse, worden door Belgrado niet alleen geduld, dóch zelfs uitgelokt. Het innemen van 'n standpunt ten aanzien van de kwestie, in hoeverre een dergelijk dulden van vreemde inmengingen in overeenstemming gebracht moet wor den met de beginselen van het Driemo- gendhedenpact, wees men van Duitsche zijde af. Op de vraag, of de naar Berlijn terug gekeerde Yoegoslavische gezant, Andritsj, een speciale boodschap zal meebrengen of meegebracht heeft, verklaarde men, dat hiervan niets bekend is. Het D.N.B. verneemt uit Timesoara Woensdag was het aantal Duitsche vluch telingen uit Zuid-Slavië tot over de tien duizend gestegen. Van alle kanten wordt bevestigd, dat in alle Zuid-Slavische plaatsen de militie-af deelingen der Tsjet- nik, de vroegere Komitadji's uit het oud- Servische gebied, krachtig versterkt zijn en van wapens en munitie zijn voorzien. Ooggetuigen melden, dat in Wersjetz Jo den in openbare vergaderingen kunnen optreden en ophitsende redevoeringen tegen Duitschland houden. Een Servische leider in Groot- Kikinda hoonde de burgers van Duitsche afkomst op de grofste wijze en verklaarde eindelijk bloed te willen zien. en wel Duitsch bloed. Hij wees op de Engelsche kokarde, die hij droeg, en beweerde „dezen zullen ons helpen met de Zwaben af te rekenen". In Groot Kikin da. Oejvideck en elders zijn betoogingen gehouden, waarbij men een bondgenoot schap met Engeland eischte. Te Nakowo werd een boer, die op weg was naar Groot-Kikinda, zonder eenige reden bloe dend verwond door de Tsjetnik. De Duit sche winkelie. Matkowski te Nodsjag werd mishandeld, alleen omdat hij Duitsch sprak. In alle Duitsche plaatsen in het Yoegoslavische banaat worden op groote schaal paarden en rijwielen opgevorderd. De weg van Groot-Kikinda naar de grens is gebarricadeerd met ijzeren rails. Uit de mededëelingen van vluchtelingen blijkt, naar het D.N.B. meldt, dat de Ser vische terreur onverminderd voortduurt met betoogingen voor de huizen van lei ders der Duitsche minderheid, ingewor pen ruiten, ophitsende toespraken en steeds wilder bedreigingen. Duitschers uit de gemeente Modosj melden en bewezen hun verhaal met fo to's, dat de Serven muren en deuren van Duitsche huizen besmeuren met opschrif ten, die bijv. luiden als volgt„Als En geland overwint worden alle Zwaben op gehangen". Vluchtelingen uit het dorp Stefansfel.d vertellen, dat Tsjotniks déze zuiver Duit sche plaats volledig omsingeldhadden en er niemand uitlieten. De Duitsche bewo ners kregen voortdurend de verzekering, dat ze allemaal neergemaaid zouden wor- De Roemeens che gezant te Bel grado, Eplla, die op doorreis naar Boekarest te Timisoara aankwam, verklaarde tegenover vrienden, dat het Servische leger de meeste strijd krachten bij Nisj concentreert. Hij had onderweg geconstateerd, dat reeds vele bruggen opgeblazen werden en in sommige plaatsen branden woedden. DE MILITAIRE VOORBEREI DINGEN IN YOEGASLAVIË. De uit Yoegoslavië in het Roemeen- sche banaat aangekomen Duitsche vluchtelingen melden eenstemmig, dat in Yoegoslavië het gewone trein verkeer volkomen gestaakt is en dat er nog slechts militaire treinen rij den. Practisch wordt de algemeene mobilisatie ten uitvoer 'gelegd, ook al wcrdt ze niet afgekondigd. Van de Serven en Slovenen zijn all"* reservis ten tot en met lichting .1893 opgeroe pen. Van de Duitschers valt als laat ste lichting nog de lichting 1902 onder de mobilisatie. De Duitschers worden gedeeltelijk bij Zuid-Servi sche regimenten ingedeeld, gedeeltelik naar verzamelplaatsen gebracht, waar dan arbeidscorpsen zullen wor den gevormd. YOEGOSLAVISCHE MINISTER RAAD BIJEEN. Woensdagavond is, naar Stefani meldt, de ministerraad van 19 tot 21 uur bijeen geweest. De gedelegeerde der Kroaten, Kosoetitsj, was van Zagreb teruggekeerd met de laatste voorwaarden, die gesteld zyn door Matsjek voor zijn toetreding tot de regeering. Kosoetitsj had een ontmoe ting met generaal Simowitsj en andere ministers. Na de besprekingen met Ko soetitsj werd een ministerraad belegd, ten einde het verschil van opvatting tusschen het regime van Belgrado en de verte genwoordigers van Kroatië uit den weg te ruimen. De binnenlandsche kwestie was het voorwerp van een zeer aandachtige bestudeering door den ministerraad, die zich ook uitgebreid bezig hield met de buitenlandsche kwestie. Met spanning wacht men op een officieele verklaring. De openbare meening, die bezorgd is geworden door het voortdurend op roepen van reservisten, dat het karak ter heeft aangenomen van een alge meene mobilisatie, hoopt, naar Ste fani verder bericht, op een definitieve opheldering van de houding der re geering ten opzichte van den binnen- landschen en buitenlandschen toe stand. De nieuwe mannen, die het be wind op zich genomen hebben en de leidende plaats bezetten in het open bare leven van Yoegoslavië behooren tot oude groepen, die bekend staan om hun magoimieke demo-liberale tendenties. Soortgelijke elementen blijven bewijs geven van de houding der regeering tijdens de huidige, zeer delicate oogenblikken. Het groote hoofdkwartier van de Brit- sche strijdkrachten te Caïro heeft, naar Reuter meldt, het extra-bericht uitgege ven, dat de Engelsche dekkingstroepen als gevolg van een vastberaden aanval door aanzienlijke Italiaansche en Duitsche strijdkrachten, die over talrijke tanks be schikten, teruggetrokken en in tevoren uitgezochte punten geconcenteerd zjjn. Tijden^ deze terugtrekkende beweging is de stad Benghazi ontruimd, nadat alle voorraden en uitrustingsstukken vernie tigd waren. Benghazi is van militair gezichtspunt bekeken, aldus het Britsche bericht, on belangrijk. Tevens deelt het mede, dat Benghazi door de Engelsche strijdkrach ten als haven gebruikt werd. In den En gelschen nieuwsdienst is medegedeeld, dat de ontruiming van Benghazi voor Enge land een tegenslag beteekent. Men moet aan de waarschuwing van den minister president denken, dat men zoowel over winningen als tegenslagen moet verwach ten. De Italiaansche bladen maken heden ochtend met vette letters gewag van den opmarsch der Duitsche en Italiaansche troepen in Lybië en van de herovering van Agedabia en Zetina. Tevens publiceeren zij berichten van buitenlandsche persbu- reaux, volgens welke de Engelschen Benghazi reeds ontruimd zouden hebben. Evenwel verheffen de bladen zich niet op déze successen, welke verwacht werden en waarvan de Italianen zeker waren. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Over Engelsche luchtaanvallen is geluk kig niets bijzonders te melden. Wel vlogen enkele Engelsche vliegtuigen boven ons land en werden eenige bommen afgewor pen, doch persoonlijke ongelukken kwa men niet voor en schad werd niet aange richt. MAATREGELEN TEGEN INGOOIEN VAN RUITEN. In verband met de omstandigheid, dat herhaaldelijk uit politieke motieven ver nielingen van vensterruiten voorkomen, heeft de hoogere SS- en politieleider, commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, op grond van de verordening van den rrjkscomnrssaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het op leggen van prestaties (verordening no. 7/1941) bepaald, dat ter bestrijding van dit euvel, de door deze wandaden ver oorzaakte schade, nadat de vergoeding zal zijn voorgeschoten uit de gemeente kas, zal wonden verhaald op de daders. Bü gebreke van bekende daders bluft de schadevergoeding ten laste der gemeente, behoudens dat ne burgemeester bevoegd zal zijn, die vergoeding te verhalen op personen, die het inwerpen van vensterruiten bevorderen of goedkeuren of vaa. wie op grond van hun daden of van hun uitla tingen, mede in verbandl met hum bekende politieke gezindheid, aan te nemen is, dat zij handelingen, als die waardoor de schade is aangericht, bevorderen of goed keuren. Degenen, bij wie ruiten mochten wor den vernield, behooren hiervan onverwijld aangifte te doen bij de dichtstbijzijnde Ne derlandsche politie-instantie. Deze regeling wordt geacht met ingang van 20 Februari j.L in werking te zijn ge treden. Rantsoen van gedistilleerd op 55 vastgesteld. Eenigen fctjd geleden werd gemeld, dat de distillateurs hier te lande een vrij willige rantsoeneering van het gedistilleerd hadden ingevoerd. Gebleken is, dat de al dus aan hun afnemers toegestane hoeveel heid gedistilleerd niet in overeenstemming was met de grondstoffenpositie der distil lateurs. Z\j hebben zich dernalve genood zaakt gezien het rantsoen opnieuw te ver minderen en wel tot 55 pet. van het ver bruik over 1939. Naar de N.R.Crt. verneemt hebben de vereenigingen van distillateurs en likeur stokers een rondschrijven tot de afnemers van gedistilleerd gericht, waarin zij zeg gen, dat er met ingang van 1 April een sterke rantsoeneering van de grondstoffen wordt toegepast vanwege de sectie Spiri tus van het rijksbureau voor voedselvoor ziening in oorlogstijd. De vrijwillige rant soeneering van gedistilleerd, die aanvanke lijk gebaseerd was op 60 pet. van het verbruik in 1939, kan dientengevolge niet doorgevoerd worden, te meer omdateen deel van het totale rantsoen gebruikt moet worden om te voorzien in de behoeften van de zaken, die na 1939 geopend zijn. De distillateurs zullen derhalve niet meer dan 55 pet. kunnen afleveren. De Inzameling van afval. HET RIJKSBUREAU ZAL DE ORGANISATIE ZELF TER HAND NEMEN. Zooals bekend heeft op 10 October van het vorige jaar de secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart een verbod uitgevaardigd om oude materialen en afvalstoffen te ver nietigen, weg te werpen of zoodanig te bewaren, dat die stoffen niet meer gebruikt kunnen worden als grondstof voor de industrie. Tegelijkertijd is toen bepaald, dat de aflevering van deze oude materialen en afvalstoffen slechts mocht geschieden aan den erkenden vak- handel. .De meeste huisvrouwen, winkeliers en kleine bedrijven moesten echter constatee- ren, dat de door hen bewaarde afvalstof fen niet of zeer onregelmatig werden inge zameld. Het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen heeft thans de organisatie van die inzameling zelf ter hand genomen. De gemeente Utrecht zal de eerste ge meente boven de 20.000 inwoners in Neder land zijn, waar deze georganiseerde inza meling is begonnen. In overleg met den directeur van den gemeente-reinigings-, markt- en haven dienst te Utrecht is er een wijkophaaldienst ingesteld, waarbij Utrecht verdeeld is in 24 wijken. Voor iedere wijk heeft het rijks bureau een kleinhandelaar aangewezen, die verplicht is ieder huis, iederen winkel en ieder bedrijf in z\jn wijk eenmaal per week op een bepaalden dag te bezoeken, ten einde de daar aanwezige lompen, oud pa pier, enz. bijeen te garen. In eindelooze rijen trekken Duitsche legerafdelingen langs de wegen in Noord- Afrika, om zich naar het front te begeven. (Foto Wéltbild.)' De secretaris-generaal van het- departement van landbouw en visscherlj maakt het volgende bekend. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 April tot en met Zondag 13 April a.s. geeft elk der met „11" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „11" genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkeiijproducten tel kens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram: biscuit en wafels 90 grarh; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram; gevuld groot korst gebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 13 April nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 14 April tot en met 20 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen wor den gebruikt in hotels, restaurants e.d. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 April tot en met Zondag 13 April a,s. geeft de met „11" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „11" genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende bovenge noemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram. vet naar keuze. De met „11" genummerde bonnen, die op 13 April nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 20 April a.s. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 April tot en met Zondag 13 April a.s. geeft de met „93" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 13 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 20 April a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende de week van 14 April tot en met 20 April niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. In verband met het paaschfeest zal in den loop van de volgende week een bon worden aangewezen, welke recht geeft op een extra rantsoen van één ei. KAAS* Gedurende het tijdvak van Maandag 7 April a.s. tot en met Zondag 20 April a.s. geven de met „63" en „73" gemerkte bonnen van de „bonkaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op Zondag 20 April nog niet zijn gebruikt blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 4 Mei a,s. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In Noord-Afrika is het op 31 Maart door Duitsche en Italiaansche pantsertroepen en luchtstrijdkrachten behaalde succes nog grooter geworden. Baarbij werden dertig vijandelijke voertuigen buitgemaakt. Het luchtwapen ondernam gewapende verkenningen boven het zeegebied rondom Groot-Brittannië en bestreed daarbij ook Woensdag op succesvolle wijze de' vijande lijke koopvaardijscheepvaart. Twee sche pen van 4.000 brt. werden tot zinken ge bracht, zes andere koopvaardijschepen werden deels zoo ernstig beschadigd, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Een gevechtsvliegtuig vernielde in scheer- vlucht drie vijandelijke vliegtuigen op een vliegveld in Zuid-Engeland en beschadigde verscheidene andere toestellen. Andere luchtaanvallen waren gericht op havens- en fabrieksinstallaties in Zuid-Engeland en Schotland. In de Middellandsche Zee vernietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Westen van Kreta in een dapperen aanval op een krachtig beschermd convooi twee gewapen de vijandelijke koopvaardijschepen met te zamen 16.000 brt. De vijand vloog noch overdag, noch des nachts naar Duitschland. HET ITALIAANSCHE Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceerde gisteren het legerbericht no. 300. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front activiteit der wederzijdsche artillerie. Onze formaties luchtstrijdkrachten hebben de vlootbasis Volos en het belangrijke troepencentrum Fiorina gebombardeerd. Tijdens luchtge vechten werden twee vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In het oosten der Middellandsche Zee hebben onze bommenwerpers en torpedo vliegtuigen een krachtig geëscorteerd vij andelijk convooi aangevallen. Ondanks het felle vuren van het luchtafweergeschut werden vijf groote schepen getroffen en tot zinken gebracht. Al onze vliegtuigen keer den terug naar hun basis. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps vielen een twee de convooi van den vijand aan ten Westen van Kreta: een schip van 8000 bit. werd in brand geworpen en zonk, een tweede schip van 8000 ton werd ook getroffen door twee bommen van zwaar kaliber en is waarschijnlijk eveneens gezonken. Oost Afrika: Met het doel nog meer vijandelijke bombardementen op Asmara, waardoor reeds honderden slachtoffers wa- fen gevallen onder de Inlandsche en Ery- threesche bevolking, te vermijden, is de stad Asmara door onze troepen ontruimd. De slag is bezig opnieuw te ontbranden bij een nieuwe stelling. Noord Afrika: het succes der geme chaniseerde Italiaansche en Duitsche troe pen is uitgebreid voorbij Marse el Brega. De Italiaansche en Duitsche luchtmacht hebben met prachtige resultaten vijande lijke colonnes, die zich naar Agedabia te rugtrokken, aangevallen. Matsoeoka heeft Italië verlaten. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsöeoka, is gisteravond met zijn gevolg op den Brenner aangekomen. Op het grensstation nam de Italiaansche commissie, die den gast vergezeld had, af scheid. Matsoeoka ontving daarna de Duitsche commissie, die hem op zijn reis door Duitsch gebied zal vergezellen. ITALIAANSCH SCHIP STEEKT DEN OCEAAN OVER. Het Italiaansche schip „xmalaia" is, naar Stefani uit Rio de Janeiro (Brazilië) meldt, gisteren aldaar uit Somalilanci aangeko men. In politieke en journalistieke kringen heeft dit diepen indruk gemaakt, daar de Italiaansche boot er in is geslaagd, on danks de Britsche blokkade in den Indi- schen Oceaan in Brazilië aan te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1