De productieslag 1941 en de arbeiders. De buitenlandsche schepen in Amerika. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 3 April 1941 Kroniek van den dag Amerika legt beslag op schepen. Er kan niet aan worden getwijfeld, dat de Vereenigde Staten wederom een stapje idichter brj den oorlog zijn gekomen. De wijze, waarop Washington zich mengt in Europeesche zaken en daarbij de voorkeur voor de Britsche zaak steeds duidelijker onderstreept, maakt, naar het zich laat aanzien den afstand tusschen den staat vain neutraliteit en dien van oorlogvoeren de steeds kleiner. Van Amerikaansche neutraliteit kan ginds lang niet meer gesproken worden. De politiek van het Witte Huis heeft daar voor een te uitgesproken anti-autoritairen tendenz en zij heeft zich sinds het uitbre ken van den oorlog reeds zoozeer vastge koppeld aan de Britsche doelstelling, dat nauwelijks meer kan worden gesproken van een neutraliteitspolitiek. Veeleer is er sprake van een oorlogspolitiek en door de jongste maatregelen heeft deze een nog scherper karakter gekregen. Meer dan zestig Duitsche, Italiaansche en Deensche schepen zijn in beslag geno men, terwijl de Duitsche en Italiaansche bemanningen geïnterneerd werden. Mexico en Peru hebben dit voorbeeld gevolgd, ook daar werd op in de havens vertoevende schepen beslag gelegd. Te Washington heeft men de maatregel gemotiveerd met de verklaring, dat men op alles voorbereid wenschte te zijn en dat de beslaglegging was geschiedt ingevolge de anti-sabotagewet, die nog uit den vo rige n oorlog dateert. Van Duitsche en Italiaansche zijde is krachtig geprotesteerd* maar het ziet er niet naar uit, dat Roosevelt zich van deze protesten veel zal aantrekken. Tijdens de jongste persconferentie heeft de president zich bepaalt tot algemeenheden. De spanning tusschen Amerika en de spilstaten is er door toegéhomen en goed beschouwd woedt er op den Atlantischen Oceaan een stillen oorlog tusschen deze partijen. Immers, de daden van Washing ton worden zoowel te Rome als in Berlijn niet zonder reden gekwalificeerd als oor logshandelingen. Want wel tracht men zich in de Vereenigde Staten te dekken door een beroep op de anti-sabotagewet, in feite was dit optreden niet anders dan een begunstiging der Britsche oorlogsdoel stellingen en een bijdrage tot de Britsche blokkaden-politiek. Ten aanzien van de blokkade-politiek valt opnieuw te signaleeren dat de Ver eenigde Staten zich geschikt hebben in de Britsche opvatting te dezen aanzien. Uni ted Press heeft gisteren bericht, dat de onderhandelingen over nieuwe levensmid-, delen aan Frankrijk op het punt staan ineen te storten. In diplomatieke krin gen werdl verklaard, dat alle nieuwe ver schepingen waarschijnlijk op Britschen te genstand zouden stuiten en dat de Ame rikaansche regeeriing zich waarschijnlijk naar dit Britsche streven zal schikken. Ook hier dus een begunstiging van de Engelsche blokkade-politiek en er behoeft niet aan., te worden getwijfeld, dat Berlijn en Rome ook deze Amerikaansche zwen king zeer hoog zullen opnemen. Het zal wel niet ver van de waarheid af zijn, wanneer verondersteld wordt, dat deze aangelegenheden ook een onderwerp van gedachtenwisseling hebben uitge maakt, tijdens het bezoek van Matsoeoka aan Berlijn en Rome. Over het resultaat dier besprekingen is nog niets bekend ge worden, maar uit de omstandigheid, dat de Japansche staatsman na zijn contact met Mussolini en den Paus wederom zijn Duitschen collega zal ontmoeten, valt af te leiden, dat het bij deze besprekingen ook zal gaan om een scherper afbakening van de Japansche politiek ten aanzien van de brandende vraagstukken, aan de oplossing waarvan de spilstaten zich hebben gezet. Hoe die Japansche stellingname zal uit vallen, kan niet gezegd worden, al spreekt het vanzelf, dat gestreefd wordt naar een verdieping der betrekkingen in het kader van het Driemogendhedenverdrag. Beslissingen zullen er voorloopig niet vallen, naar het zich laat aanzien, om dat de beslissing over oorlog of vrede zoo daarvan al sprake zou zijn door den keizer wordt genomen. Matsoeoka zal slechts rapport hebben uit te brengen en dit rapport zal Tokio moeten brengen tot een conclusie. Op deze conclusie kan niet worden vooruitgeloopen. Alleen zal daar op i>. geprononceerde koers van de Ame rikaansche politiek van grooten invloed kunnen zijn. Zal er een nieuwe overeenkomst worden gesloten? Gayde heeft er in zyn blad op gezinspeeld in verband met een moge lijke toetreding van de Vereenigde Staten tot den oorlog. Gayda zegt woordelijk „Over de over eenkomst, die gedurende Matsoeoka's be zoek aan Berlijn en Rome bereikt is kan niets gepubliceerd worden. De leden van het driemogendhedenverdrag zyn, hoewel zij besloten hebben den oorlog te lokali- seeren, te zelfder tijd vastbesloten tegen iedere nieuwe interventie samen te wer ken. Daar de Angelsaksische wereld het driemogendhedenverdrag aldoor vijandiger wordt, zullen de leden van het driemo gendhedenverdrag zich aldoor sterker op een gemeenschappelijke actie voorberei den. Iedere actieve oorlogshandeling zal het driemogendhedenverdrag in de geheele wereld in werking doen treden. De over winningen van de as in Europa en Afrika zijn Japansche overwinningen, terwyl Ja pansche overwinningen ook overwinningen van de as zijn". VRIJLATING VAN POLITIEKE GEVANGENEN IN SPANJE. Ter gelegenheid van den tweeden ver jaardag van de nationale overwinning pu bliceert het staatsblad een verordening, op grond -waarvan alle politieke gevangenen, die wegens verzet tegen de nationale bewe ging tot gevangenisstraffen tot 12 jaar veroordeeld waren, op vrye voeten gesteld worden. De vrijgelatenen mogen zich niet weder vestigen in de plaatsen, waar zij hun delict gepleegd hebben zij moeten hun woonplaats tenminste 250 kilometers van hun vroeger domicilie kiezen. Naar schatting vallen 35.000 tot 40.000 personen onder deze verordening. Een redacteur van het A.N.P. had een onderhoud met" den heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V. over den pro ductieslag 1941 en het belang hiervan voor de arbeiders. Wanneer w$j eerst het verband tusschen de arbeiders in het algemeen en den pro ductieslag beschouwen aldus de heer Woudenberg -r- dan bezien wy feitelijk het verband" tusschen volk en productieslag, want de arbeider, de werker in het volk, vormt daarvan het grootste, het voor naamste en machtigste deel. Deze wer kers weten dat dezen slag niet wordt ge leverd door landarbeiders en boeren om een groepsbelang te dienen, zij weten dat het gaat om de teelt van voldoende voed sel voor al de werkers in Nederland. Wat baat een stijging van het loon, indien daarvoor niet voldoende voedsel zou zijn te-verkrijgen. Opvoering van de productie brengt wel vaart en wel in de eerste plaats opvoering van de landbouwproductie. De arbeider is de eerste, die het toejuicht, dat de land bouw is gerukt uit de sfeer van speculatie van winstbejag. De crisis met haar mest vaalten van goed voedsel was het gevolg van het winstsysteem. De invoer van ruwe granen en krachtvoeder leverde de grond stoffen voor een groot gedeelte van het landbouwpróduQtie-apparaat en de export van landbouwproducten leverde de winsten. De internationale markt bepaalde de prij zen. En toen de crisis kwam, werd ge tracht de winsten vast te leggen, voort bouwend op het oude systeem. Thans zien wfl de oplossing van het probleem nade ren voedsel verbouwen voor eigen volk met de .eigen grondstoffen. Dit is de grond slag voor stabiele welvaart onder alle om standigheden, ook de moeilijkste, welke frij thans kennen. Waar noodig en moge lijk kan op deze basis invoer en uitvoer plaats vinden, zelfs op zeer groote schaal. Op deze wijze komt het krachtcentrum binnen het volk te liggen en niet in het buitenland, op deze wijze wordt werkelijke vrijheid en onafhankelijkheid verkregen. De inzet van den productieslag heeft een geringe prijsverhooging medegebracht van brood en aardappelen, teneinde den boer en dien landarbeider naar behooren te beloonen voor hun inspanning. De ar beider zal deze prijsverhooging dragen met het besef, dat zulks noodig was, maar te vens met de overtuiging dat krachtig door de overheid zal worden ingegrepen op alle terreinen, waar ongerechtvaardigd de prij zen zijn verhoogd, nJ. daar waar niet de werkers en de goede ondernemers de him toekomende belooning ontvangen maar speculanten, handelaren, op groote winst beluste werkgevers de opbrengst van prijs- verhoogingen in hun zakken laten glijden zonder een daarmede overeenkomende prestatie te hebben verricht voor de volks huishouding. De arbeider ziet ook in dezen productie slag een groote stap in de richting van een algemeen productieplan, een arbeidsplan, waarbij niet alleen leiding wordt gegeven inzake den omvang van den factor arbeid ting van de productie e.d., maar tevens inzake den omvang van den factor arbeid want werkloosheid en het werken van minder dan 48 uren per week is niet te vereenigen met productieslagen. Men is er van overtuigd dat het front dat thans in den landbouw gezonde toestanden schept straks ook gevormd wordt in andere be drijfstakken met alle goede gevolgen daar van voor de arbeiders. Wanneer wij thans nog enkele catego rieën arbeiders in het bijzonder beschou wen. dient in de eerste plaats te worden opgemerkt, dat elke arbeider ten platte- lande de ontwikkeling van den slag met belangstelling zal waarnemen. Hij merkt met groote voldoening dat het platteland thans bij de stad niet langer wordt achter gesteld, terwijl de landarbeider zyn positie belangrijk zal zien verbeteren. Hij zal niet langer de 'werker zijn, die zijn arbeids kracht verhuurt aan den werkgever en waarop steeds voor een groot gedeelte de risico's van het bedrijf werden afgewen teld. Hij wordt medewerker in een hoogst belangrijken en goed geleiden bedrijfstak, waarin van crisis nooit meer sprake zal zijn. Sterker gezegd hij zal op den eere naam boer aanspraak kunnen maken. Hij zal het eerst doordrongen worden van de groote taak, welke rust op eiken arbeider in de volksgemeenschap. Zware straffen voor overtreders van het Prijzenbesluit. Ofschoon de maximumprijs voor hout- blókken is vastgésteld op 4.per 100 kg. thuis bezorgd, zijn er blijkbaar nog handelaren, die zich hieraan niet houden. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Den Haag heeft eenige tuchtbeschik- kingen gewezen, waarbij dergelijke over tredingen werden gestraft. A. H. de M., koopman te Hillegersberg, verkocht eiken kachelblokken voor niet minder dan 6.— per 100 kg. Hem werd een boete opgelegd van 300.De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam legde voor een dergelijke over- 'trë3ihg,~waarvan dè omvang echter grooter was, een N.V. te Amsterdam eén böéte op van /- 700. De kaashandelaar J. te Alkmaar, die zijn waren hoofdzakelijk verkocht in de omstreken van Haarlem, bood boter te koop aan voor 6.50 per kg., 2 Edammer kazen verkocht hij voor 1.50 per pond. Voor deze artikelen had hij niet meer mogen berekenen dan 2,30 per kg. en 0.75 per pond. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van 150. De kruidenier v. d. V. te Rotterdam liet zich in met den clandestienen vleesch- handel. Hij verkocht een varken voor 1.25, per pond. De winst, welke hij maak te, verliest hij weer ruimschoots, doordat hij een geldboete zal moeten betalen van 250,—. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch vervolgde den gros sier G. L., omdat hij een zwarte kloos- terstof voor 7.per meter had ver kocht. Hij was zich ervan bewust, dat deze prijs te hoog was. Zijn inkoopprijs was 3.85 per meter. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van 500,terwijl openbaarmaking van de tuchtbeschikking werd gelast. M. L. te 's-Hertogenbosch verkocht in haar winkel tobralcostof voor 1.60 per meter. Dezelfde stof verkocht zij vóór 9 Mei 1940 voor 1,20 per meter. Zij maakte zich dus schuldig aan overtreding der prysvoorschriften en werd voor dit feit veroordeeld tot een geldboete van 500,—. De bakker B. te Laren (N.-H.) meende er wat bij te kunnen verdienen door kof fie, een artikel dat hij voor den oorlog niet verhandelde, te gaan verkoopen. Hij vroeg hiervoor echter niet minder dan 5.50 per pond. Voor deze overtreding werd hy beboet met een bedrag van 200,—. Het telen van zilverulen. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visschery heeft regelen gesteld ten aanzien van de pro ductie en den afzet van zilveruien. Het telen van zilveruien is verboden. Dit verbod geldt echter niet a. Voor zoover betreft het telen op gron den gelegen in andere deelen des lands dan de provincies Zeeland en Noord-Bra bant, indien het telen geschiedt anders dan op contract b. Voor zoover betreft het telen op gronden gelegen in de provincies Zeeland en Noord-Brabant, indien de teler in het bezit is van en de teelt geschiedt overeen komstig een met een outer aangegaan teeltcontract, waarop de schriftelijke goed keuring is verkregen van de stichting Ne- derlandsche groenten- en fruitcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage c. Indien het telen geschiedt tot hoe veelheden, waarin aannemelijk is, dat zij bestemd zijn voor eigen huishoudelijk ge bruik. Voorts bevat het besluit beperkende be palingen inzake het inzouten van zilver uien. DOODGEREDEN Gisteravond is op de Willemsbrug te Rotterdam een tot nu toe onbekende man door een auto aangereden en op slag gedood. Besparing van ijzer en staal. In de Nederlandsche staatscourant van 2 April is een verordening gepubliceerd, welke een besparing van het ijzer- en staalverbruik beoogt. Daartoe wordt de vervaardiging van verschillende minder noodzakelijke artikelen van ijzer en staal verboden of beperkt. Bovendien wordt het gebruik van ijzer en staal voor een aan tal doeleinden, waarvoor ook andere mate rialen kunnen worden gebruikt, verboden. Deze verboden gelden niet slechts voor zoover de vervaardiging geschiedt ten be hoeve van het verbruik in Nederland, doch ook indien de betrokken artikelen bestemd zijn voor export naar Duitschland of naar een der door Duitschland bezette gebie- aèn. Onder „verbruik in Nederland" wordt mede verstaan het verbruik door zich in Nederland bevindende buitenlandsche in stanties, b.v. leden of organen van de Duitsche weermacht. De bepalingen hebben hoofdzakelijk be trekking op artikelen van de kleinmetaal-, de emaille- en soortgelijke industrieën, de fabrieken van huishoudelijke artikelen, ta fel- en keukengerei, meubelen en aan verwante artikelen, hang- en sluitwerk, radiatoren en kachels, rijwielonderdeelen enz. Voorts worden de ijzergieterijen in haar productie van bepaalde goederen beperkt (b.v. ten aanzien van gietijzeren buizen, afvoerpijpen, rioleeringsonderdeelen). Van deze verboden en beperkingen kan de directeur van het rijksbureau voor ijzer en staal in bijzondere gevallen ontheffing verleenen. Vezelcementplaten vervangen hout en triplex. Op tal van plaatsen in ons land wordt thans gewerkt aan nieuwe materialen, die, nu de invoer van veel goederen belem merd is. een behoorlijke en soms zeer goede vervanging bieden. Nu het buiten land ons veel niet meer kan verschaffen, is ons land meer dan ooit aangewezen op eigen krachten, waaronder behalve de bin- nenlandsche grondstoffen en de arbeid zaamheid stellig ook het technische ver nuft moet worden gerekend, dat thans uitziet naar nieuwe combinaties van nog aanwezige stoffen, wier eigenschappen met de vroeger gebruikte producten over eenkomen. Moeilijkheden met de asbestvoorziening kunnen worden overwonnen door het ge bruik van zoogenaamde vezelcementpla ten. Daarbij worden vezelstoffen gemengd met cement en bijproducten, dit mengsel goed geroerd, waarna het met behulp van geperforeerde rotee rende perstrommels tot platen wordt gevormd. De trommels zijn zoo gebouwd, dat zy een groot deel van het water van de pap wegzuigen. Wanneer de vereischte dikte is bereikt, worden de platen afgesneden. Zij moeten dan harden, een proces, dat ongeveer vier weken in beslag neemt. De vezelcementplaten worden gebruikt voor muurbekleeding, voor lichte binnen wandconstructies en ook wel voor tafel bladen. VOORJAARSGROENTEN NAAR DUITSCHLAND. De export van vroege voorjaarsgroenten uit Nederland naar Duitschland heeft thans vastere vormen aangenomen. Regelmatig gaan nu belangrijke kwanta spinazie, sla en kas-komkommers naar groot-Duitschland, terwijl tevens een klein kwantum rabarber reeds is uitgevoerd. De export der winterproducten van den tuinbouw, zooals spruiten, schorseneeren, selderij, etc., is thans naar Duitschland practisch beëindigd en heeft plaats moe ten maken voor den uitvoer der voorjaars groenten. De Duitsche troepen In Bulgarije. - Een pantserafdeellng heeft haar. bivdk opgeslagen in de onmiddellijke nabijheid van Na een conferentie met Roosevelt ver klaarde de woordvoerder van het huis van afgevaardigden Rayburn, dat de president hem te verstaan had gegeven, dat over het gebruik van de in beslag genomen schepen der spilmogendheden nog geenerlei beslis sing was genomen. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Huil, heeft in zyn pers conferentie verklaard, dat zijn departe ment werkt aan het antwoord op de Itali aansche en Duitsche protesten tegen de beslaglegging op schepen. Hy gaf te ver staan, dat de antwoorden weldra overhan digd zullen worden, waarna zij waarschijn lijk met den tekst der protesten gepubli ceerd zullen worden. In de federale hoofdstad is men van mee ning, zoo meldt de New;York Daily News, uit Washington, dat het in dienst nemen van de in beslag genomen. Duitsche, Itali aansche en Deensche schepen slechts een kwestie van tyd is. De schepen zullen va ren in dienst van de Ver. Staten en Enge land. Roosevelt, zal- de aangelegenheid zelf ter hand nemen door den nationalen nood toestand uit te roepen, welke hem absolute volmachten geeft. Diplomatieke finesses en het volkenrecht zullen daarbij, naar het Amerikaansche blad schryft, in den vuil nisbak worden geworpen. De beslaglegging op schepen in Mexico. Het blykt, dat de volgende Duitsche en Italiaansche schepen in Mexicaansche ha vens door de autoriteiten in beslag zijn genomen Het passagiersschip „Orinoco", het vrachtschip „Hameln", de tankschepen „Giorgio Fassio", .Americano", „Genoano", „Vigor", „Tuscania", „Lucifero", „Feda" en de vrachtschepen „Marina" en „Stelvis". Het Italiaansche tankschip „Atlas", dat te Tampico lag, is tot zinken gebracht door de bemanning, die daarna gearresteerd is. Het Mexicaansche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat de bemanning van alle in besag genomen Duitsche en Itali aansche schepen van boord gehaald is en onder bewaking van mariniers staan. Duitsche schepen in Peru bezet en door bemanning ln brand gestoken. Peruaansche militairen hebben het Duit sche schip „Leipzig" bezet. Op gelijke wij ze is naar het schijnt de „Montserrate" in beslag genomen. Beide schepen werden daarop door hun bemanningen in brand gestoken. De leden der bemanning werden door de Peruaansche autoriteiten gearres teerd. Ook het in een Noord-Peruaansche haven liggende Duitsche schip „Friesland" is door zijn bemanning in brand gestoken en bevindt zich in zinkenden toestand. De Peruaansche autoriteiten hebben ook de werkplaatsen en vliegtuigen van het Peruaansche filiaal der Duitsche Lufthansa verzegeld. Voorts hebben Peruaansche troe pen het vliegveld der Lufthansa in Lyatam- bo bezet. Hier bevonden zich twee Junkers vliegtuigen. Redenen voor dit optreden zyn tot dusver niet officieel bekend gemaakt. De Fransche schepen* De Fransche ambassadeur te Washing ton heeft na zyn bezoek aan het departe ment van buitenlandsche zaken de pers medegedeeld, dat hy aanneemt, dat de Vereenigde Staten geen maatregelen zullen nemen met betrekking tot de in Ameri kaansche havens liggende Fransche sche pen. De Amerikaansche regeering, aldus de ambassadeur, zal misschien alle buiten landsche schepen onder bewaking stellen, doch de Fransche schepen zullen waar- schynlyk niet worden bezet zooals de Duitsche, Italiaansche en Deensche. Een Deensch protest. De Deensche gezant te Washington heeft, naar het Deensche ministerie van buiten landsche zaken mededeelt, gisteren op dracht gekregen by de Amerikaansche re geering te protesteeren tegen de maatre gelen, genomen tegen Deensche schepen, die in Amerikaansche en Philippynsche havens opgelegd waren. Ook by de Chileensche regeering is ge protesteerd tegen de beslaglegging op drie Deensche schepen in Chileensche havens. De stakingen in de Ver. Staten. 450.000 mijnwerkers leggen het werk neer. Uit New York meldt het D.N.B. De staking in de steenkoolindustrie der Ver eenigde Staten is officieel begonnen. Deze staking omvat naar gemeld wordt, 450.000 mijnwerkers. President Roosevelt heeft aan den leider van 'den vakbond, Lewis, en aan de bedrijven een dringend telegram gestuurd, waarin zij verzocht worden, de steenkoolproductie niet te onderbreken. Staking bU Ford. De burgemeester en de politiechef van Dearborn (Michigan) hebben volgens een bericht van „Associated Press" den gou verneur telegrafisch om uitzending van staatsmilitie verzocht ten einde vele dui zenden C.I.O.-arbeiders, die een zitstaking houden, uit de Fordfabrieken aldaar te verwijderen. Terwijl de fabrieksleiding van slechts ongeveer 8000 stakers spreekt, verklaart de voorzitter van de United Automobile Workers, dat 20.000 man het werk heb ben neergelegd. De Fordfabrieken hebben, naar „Asso ciated Press" mededeelt, in totaal voor 145 millioen bewapeningsopdrachten uit te voeren. Relletjes. Associated Press" meldt een nieuwe ernstige botsing tusschen politie en sta kers by de Allis Chalmers fabrieken. Vol gens opgave zyn er tot dusyerre twintig gekwetsten, onder wie negentien politie mannen. Juist toen een fabriekspoort van de bedrijven, waar gestaakt wordt, geo pend werd en de gouverneur de menigte door luidsprekers toesprak, deden zich in cidenten voor. De politie bracht weer tanks in actie en trad met traangasbom- men tegen de stakers op, die dezen aanval met een woedenden hagel van steenen be antwoordden. Op bevel van den gouverneur van den staat Michigan. Hill, hebben de Allis Chalmers fabrieken, het bedrijf stil ge legd. Voorts wordt uit Buffalo gemeld, dat een staking is geproclameerd voor veer tienhonderd arbeiders der American Car and Foundry Co. De fabriek in kwestie, die. acht jaar heeft stil gelegen, vervaar digt sedert het midden van 1940 granaten voor Engeland. Bij de staking in de mynen van de Um- mies Crèek Coal Company te Harlan in den staat Kentucky hebben zich gisteren weer ernstige botsingen voorgedaan. Het kwam tot een levendige schietpartij toen een groep georganiseerde arbeiders verga deringen hield in de mynen, waar tenge volge van de staking niet gewerkt werd. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten zyn vier personen doodeljjk en vijf lich ter gewond. EEN VERORDENING VOOR JODEN IN SLOWAKIJE. Uit Presburg, meldt het D.N.B. In de gouw Oostelijk Slowakije is "erordend, dat alle jod^i op straat en in openbare gele genheden aan den linker bovenarm een drie centimeter breede gele band moeten dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5