UIT DE PROVINCIE DE ZEEUWSCHE PRODUCTIESLAG. 1 Verduisteren: Walcheren Zuid-Beveland Noord-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen De verplichte veelevering. van hedenavond 20.16 uur tot morgenochtend 7.10 uur De maan komt morgen te 11.43 op en gaat te 2.44 d.o.v. onder. KINKHOEST ONDER DE SCHOOLKINDEREN. RITTHEM. Onder de schoolkinderen Jieerscht alhier in erge mate de zoogen. kinkhoest. Er is bgna geen gezin, of het is door die ziekte aangetast. Daar de school een haard van besmetting is, zijn de twee laagste klassen op medisch advies tot na de a.s. Paaschvacantie gesloten. VERKOOPENG. O. EN W. SOUBURG. Gistermiddag werd in het koffiehuis „Dorpzicht" alhier, door notaris H'artog te Middelburg, in het open» baar verkocht een huis en erf aan de Middelburgsche straat alhier. Kooper werd die heer Weeda alhier voor 5200. WEER EEN RIJWIEL GESTOLEN. 'T ZAND. Het schjjnt nog niet tot de Middelburgers te ztJn doorgedrongen dat ook hier de onbeheerd staande rijwielen worden gestolen. Nu weer deed G. aangifte bij de politie, dat Dinsdagavond zijn rijwiel werd weggehaald toen hg bij zijn broer aan den Nieuwen Vlissingschen weg binnen was. Nog kan worden gemeld dat het rij wiel van M. dat een paar weken geleden werd weggenomen weer spoedig terecht was. Loop der bevolking. ST. LAURENS. De loop der bevolking over de maand Maart was als volgt Ingekomen: C. van Boven en ge zin, ing. wederopbouw, van Middelburg, Rouaansche kaai 11 naar Noordweg B 2 M. E. de Paepe, dienstbode, van Middel burg, Bagynhof 13 naar Noordweg B 6 B. E. van Bruggen en gezin, leeraar Zee vaartschool, van Vlissingen, Ieplaan 10 naar Noordweg B 171M. Geldof, dienst bode, van Oostkapelle B 66 naar Grijpsk. Aardenweg A 25. Vertrokken: P. Dingemanse en gezin, landbouwer, van Seisweg A 37 naar Oostkapelle, B 105 E. A. Tilleman en ge zin, controleur C.C.C.D., van Nadorst B 1191 naar Sluis, Hoogstraat 65 E. J. Overmaat, monteur, van Noordweg B 39 naar Rotterdam (N.), Snellemanstr. 42. Loop der bevolking. RTITHEM. De loop der bevolking over het eerste kwartaal 1941 wasIngeko men Huberta Verdoom van Wassenaar Pieter Jacobus Duine van Koudekerke Jasperina de Nooijer van Oost- en West- Souburg Jacomina Monté van Rotter dam Johanna Schimmel van Middelburg Sara Wisse van Oost- en West-Souburg. Vertrokken Dingenis Marinus Korstan- je naar MiddelburgPieter de Bruijne naar MiddelburgMagdalena Adriana Osté naar 's-Gravenhage Marinus van de Vrede naar Oost- en West-Souburg Pie- temella Enters naar 's-Gravenhage Lein Geschlere naar Koudekerke. LOOP DER BEVOLKING. GRIJPSKERKE. De loop der bevolking over Maart 1941 wasingekomen Jan Kaljouw en gezin, landarbeider, B 103, van Meliskerke. LOOP DER BEVOLKING. VROUWENPOLDER. De loop der be volking over de maand Maart 1941 was: Ingekomen: M. Wondergem, zonder beroep, Dorpstraat A. no. 12, uit Oost kapelle, A 123 C. Verbokkem en gezin, metaaldraaier, Dorpstraat, A. no. 14, uit Vlissingen, Kasteelstraat 60 ben.; P. H. Blaas en gezin, metaaldraaier. Dorpstraat A. no. 18, uit Vlissingen, Kanaalstraat S0 Bov.; P. Jobse, dienstbode, Kruisweg, B. no. 161, uit Middelburg, Segeersweg 80; J. Koeman, echtgen. van J. Moens, zonder beroep, Dorpstraat A 94, uit Vlissingen, Vertrokken: C. de Kroo, zonder beroep van Kruisweg B. 164 naar Veere, Zanddijk B. 98a.; P. Besuijen, landbou wersknecht, afd. Capinge B. 126 naar Mid delburg, Oude Veerscheweg 209.; P. J. Dingemanse, leerling verpleegster, afd. Ga- pinge B. 6 naar 's-Gravenhage, Bronovo- laan 5. VEERE. Gedurende de week van 24 tot 30 Maart is in totaal van een vischweek van vier dagen 7884 kg. corisumptiegarna- ■len alhier ter markt aangevoerd. Gevonden voorwerpen: AAGTEKERKE. Gevonden: notitieboekje met aanteekeningen. Te bevragen gem.- veldwachter Aagtekerke. ONTMANTELING DER KERK. YERSEKE. Het staat nu vast dat de drie gespaarde huisjes aan de Dreef ook zullen verdwenen. Hiermede zal de ontmanteling der Ned. Herv. Kerk compleet zijn. Het is verheugend dat dit resultaat be reikt ls, omc.at anders de overige maat regelen tot de ontmanteling slechts ten deele effet zoudem» hebben gesorteerd. VERGADERING „GROENE KRUIS". Contributieverhooglng. 's HEER ARENDSKERKE. Het Groene Kruis alhier hield zijn algemeene vergade ring, die door slechts twaalf leden werd bijgewoond. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat over 1940 door de leden een ruim gebruik was gemaakt van het verplegingsmaterlaal. De rekening en verantwoording van den penningmeester wees aan, dat over 1940 de ontvangsten bedroegen 764.48 en de uitgaven 662.76. alzoo een goed slot van f 91.94. Van dit goed slot moest nog worden be taald een bedrag van 61,50 voor een nieuwe lamp voor de hoogtezon. Uit dit financieel verslag blijkt dus, dat over 1940 slechts een bedrag over was van pl.m. 30,Uitgaven voor verplegings materlaal of andere extra uitgaven heeft de vereeniging niet gehad. Moet verple- glngsmateriaal worden hersteld of opnieuw aangeschaft, wat met sommige artikelen in 1941 of 1942 zeer zeker het geval zal zgn, dan kan dit niet uit de gewone inkomsten worden bekostigd. Het jaarverslag van de Diaconessen- arbeid over 1940 vermeldt een groot aan tal bezoeken aan verpleegüen, t.b.c. patiën ten enz. door de Diacones-wijkverpleegster afgelegd. De voorzitter brengt nog een woord van dank aan deze verpleegster voor al haar werk in 1940 verricht en waar Zuster Kra- nenbarg dezer dagen naar elders is over geplaatst, werd met veel waardeering ge sproken over al haar arbeid in het be lang van de lijdende menschheid verricht, in de ruim 11 jaar dat zij hier werkzaam is geweest. Benoemd worden tot afgevaardigden en plaatsvervanger, i-afgevaardigden naar de vergaderingen van de Prov. Zeeuwsche Groene' Kruisvereenigingen de heeren M. Mol en K. Janse. Ten slotte komt in behandeling het voorstel van het bestuur tot wijziging en verhooging der contributie. Overeenkomstig dit voorstel wordt be sloten, dat de minimum contributie met ingang van 1941 wordt gebracht van 0.50 op 0,75 voor alle leden. Verschil lende leden betalen thans slechts 0.50 per jaar contributie; zij kunnen zeer zeker meer geven. Met het bestuur was de al gemeene vergadering het er over eens, dat bij deze leden, indien hun finaneieele toestand dit toelaat, pogingen moeten wor den aang wend, dit bedrag belangrijk te verhoogen. Gezien het hiervoor aangehaald financieel verslag der vereeniging blijkt wel, dat een verhooging der contributie zeer gewenscht is, om de kas op peil te houden. De vergadering vertrouwt, dat de leden, die voor deze verhooging in aan merking komen de billijkheid hiervan zul len inzien. Tevens werd besloten het entree-geld voor die personen die verzuimden zich als lid op te geven, te brengen op 0.75 per jaar voor elk jaar van dit verzuim ver meerderd met 1.extra. Verlaging der tegenwoordige contributie kan niet plaats hebben, behoudens in zeer bijzondere om standigheden ter beoordeeling van het be stuur. Tijdens de vergadering verhoogde een lid zijn contributie met 60 terwijl de bestuursleden eveneens hun contributie ver hoogden. v SCHUURTJE AFGEBRAND. Kinderen speelden met lucifers. WEMELDINGE. Dinsdagavond ontstond brand in een schuurtje met annex ge bouwd varkenshok van den landbouwer F. W. aan den Zuidelijken Achterweg al hier. Dadelijk werd alarm gemaakt en kon de brandweer die iet de slangen wagen was uitgerukt met een slang op de waterle.ding het viir bestrijden. Het bleek dat het schuurtje niet meer te red den was. Het blusschen bleef beperkt tot het varkenshok dat tenslotte behouden kon worden, alhoewel het veel van de overslaande vlammen had geleden. De niéuwe motorbrandspuit arriveerde ook op de plaats van den brand, doch behoefde geen dienst te doen. De oorzaak van den brand moet gezocht wordan in het feit dat .kinderen in de buurt met lucifers hadden gespeeld. Verzekering dekt de schade. HANSWEERT. De verplaatsing van den heer A. Weststrate, assistent der directe belastingen, naar Eindhoven, is ingetrok ken. Plaatselijke luehtbesehermingsvereeniging opgeheven. HANSWEERT. Dinsdagavond werd in de zaal van de wed. de Boer een vergadering gehouden namens de Nederlandsche veree niging voor Luchtbescherming. Het plaat selijk bestuur had te kennen gegeven dat het wilde aftreden. Bjj geen der ter verga dering aanwezige leden was animo een be stuursfunctie te aanvaarden, zoodat de plaatselijke vereeniging thans geheel is opgeheven. BEGRAFENIS GESNEUVELDE MILITAIREN. KAPELLE. Onder buitengewoon groote belangstelling van de zijde der bevolking had op de algemeene- begraafplaats te Kapelle de begrafenis plaats van in Mei gesneuvelde Fransche soldaten. Deze mili tairen w"" en in Mei dadelijk reeds begra ven, maar zijn nu gekist op initiatief van dezelfde commissie, die den verspreid be graven Franschen militairen een eervolle begrafenis bezorgde. By de geopende massagraven waren o.a. aanwezig burgemeester W. Bierens en de raadsleden, de doctoren W. F. Pfeiffer en I. J. Risseeuw, de predikanten van de Ned. Herv. Kerk te Kapelle en Biezelinge. Nadat de wydingsplechtigheden door den Eerwaarden Deken uit Goes waren ver richt, voerde burgemeester Bierens het woord. Het was voor spr. een genoegen om nu aan de nabestaanden van wie h\j zoo dikwijls brieven ontving te kunnen spreken van een eervolle begraving. Spr. dankt de commissie voor dit mooie werk. Hierna spraken dr. J, D. Schmidt en ds. J. P. van Steenbergen. Ds. J. P. van Steenbergen bad het Onze Vader, waarna de heer van allegoyen de Jong namens het Roode Kruis een krans legde op de graven. t, Namens de commissie welke dit werk had verricht voerde de heer J. A. Mol het woord, die verklaarde dat de commissie zich had voorgenomen deze graven zoo goed mogelyk te verzorgen. VERGADERING COÖP. BOEREN LEENBANK. 25-jarig bestaan herdacht. COLÏJNSPLAAT. Maandagavond werd bij den heer A. Verburg een algemeene vergadering gehouden van de coöperatieve boerenleenbank onder leiding van den voorzitter, den heer J. van Dis. Deze m opende de vergadering met een byzonder woord van welkom aan den 85-jarigen heer A. Dominicus uit Wemeldinge, die was overgekomen om de viering van het 25-jarig bestaan van de vereeniging mee te maken. Hy noemde hem den peetvader der vereeniging, omdat na een door hem gehouden causerie tot oprichting werd be sloten. Verder sprak hij een woord van welkom tot het bestuur, den raad van toezicht en den kassier van de zusterver- eeniging te Kamperland-Wlssekerke. De secretaris van de vereeniging, de heer W. de Regt werd door hem gelükgewenscht met het dezer dagen bereikt hebben van den 70-jarigen leeftrjd. Hierna besprak hg den staat der vereeniging en kon tot zyn vreugde constateeren, dat de gang van zaken alleszins bevredigend is. Uit de rekening en verantwoording van den kassier bleek, dat de ontvangsten der spaarbank hebben bedragen: 166348,82, terugbetaalde voorschotten 22639,10,. ontvangen in loopende rek. 908709,01, ontvangen rente 13339,47. Uitgegeven spaargelden 131447,70, gegeven voor schotten 4880,uitgaven in loopende rekening 956665,90, uitgegeven rente 9370,12. De eindcgfers van de rekening waren 1120633,80. De balans gaf als bezittingen uitst. voorschotten 92806,03, tegoed in loopende rekening 36585,13. Als schulden: schuld in loopende reke ning 178696,05, schuld aan de spaar bank 26S414,reservefonds 29000, winst 1940 1355,67. De eindcijfers waren 472465,72. Besloten werd van de winst 1000,op de reserve te plaatsen en de rest bg de post: Dubieuze debiteuren. De voorzitter dankte den heer De Pree voor zijn bijzonder accuraat werk. De heer M. de Bruijne werd herkozen tot lid van den raad van toezicht en de heer J. M. Bom tot lid van het bestuur. De heer Van Dis sprak hierna zeer uit voerig over het werken van de boerenleen banken en in het bgzonder over de Raf- feisenbank. Vervolgens kwam de oprichting aan de orde. De heeren Van Arenthals, De Bruijne en De Dreu hebben den eersten stoot daartoe gegeven. Zg stelden zich in verbinding met enkele Zuid-Bevelandsche heeren en als resultaat hiervan is de bo vengenoemde causerie gehouden. De zoons van de heeren Van Arenthals en De Bruijne hebben thans zitting in het be stuur en den raad van toezicht. De heer W. de Regt is vanaf de oprichting in het bestuur werkzaam geweest. Thans is hij sedert jaren secretaris. Ook de heer A. C. Hage is 25 jaar werkzaam in het bestuur. Hij is thans voorzitter van den raad van toezicht. De heer Van Langeraad, voorzitter van de vereeniging Kamperland-Wissekerke feliciteerde de vereeniging met dit jubi leum en bood een bloemenmand aan. De heer Dominicus heeft hierna zijn vreugde uitgesproken over den goeden gang van zaken, te Colgnsplaat. Hy feliciteerde de leden met het bestuur, met den raad van toezicht en den kassier. Na deze gelukwenschen volgde van den kassier een overzicht van den gang van zaken in de vereeniging gedurende de 25 jaren van haar bestaan. De voorzitter dankte den heer De Pree voor dit over zicht. De heer Hartog wenschte de vereeniging geluk met het 25-jarig bestaan en bracht hulde aan de leden van het bestuur, den raad van toezicht en den kassier. De heer Bom hield een lofrede in dichtvorm op zgn medebestuursleden en den kassier. Nadat de heer Dominicus tot slot nog eenige woorden had gesproken, werd de vergadering gesloten. VLUG AANGEPAST. OOSTBURG. Het is opvallend hoe spoe dig de talrijke bezoekers van de markt te Oostburg zich hebben aangepast aan de getroffen maatregelen ten dienste van het verkeer. De drukte die zich anders het meest midden op den rgweg bepaalde, heeft zich nu verplaatst naar de vrijge houden ruimte achter de afzettingen, zoo dat het verkeer ongehinderd voortgang kan hebben. Het verbod om rijwielen op de trottoirs en tegen de huizen te plaatsen is intusschen van groot belang gebleken. Hoewel de getroffen maatregelen nog wel geen afdoende oplossing van het marktvraagstuk brengen, kan men hier mede toch voorloopig volstaan, totdat de plannen voor uitbreiding van de markt zullen zyn uitgevoerd. DE GROND BLIJFT TE NAT. OOSTBURG. De vele regens gedurende de laatste weken zyn niet bepaald bevor derlijk voor land- en tuinbouw. De maand Maart begon veel belovend, eenige prach tige zonnige dagen veroorzaakten een en al leven op het land en velen hadden weer reeds hoop, dat een vroegen oogst mogelgk zou zyn. Helaas moesten vele noodige werkzaamheden worden afgebroken door de vele regens, waardoor de aarde te nat werd om te zaaien of te planen. Zoo vernemen wg dat vooral de vroege aardappelen, die reeds in den grond zit ten, veel hebben geleden. Op sommige plaatsen heeft men de poters dan ook maar weer uit den grond gehaald. Het is vooral thans, nu een ruimen oogst zoo noodzakelgk is, te wenschen dat het weer spoedig ten goede zal keeren en de lente vlug haar intrede zal doen. VEEL LIEFHEBBERS VOOR VERSCHE VISCH. AXEL. Dinsdag is alhier voor het eerst va.n gemeentewege versche visch verkocht. Het was nog slechts een proef, doch het aantal gegadigden was zoo groot, dat de aangevoerde party spoedig was uitverkocht en velen teleurgesteld moesten worden. Het ligt in de bedoeling om wekelgks visch te verkoopen. MET EMMER HEET WATER GEVALLEN. Gistermorgen Is het dertienjarige meisje B. Rijkeboer, wonende in de Zwederstraat te Rotterdam, op de trap van haar woning met een emmer heet water komen te val len. Met ernstige brandwonden over het geheele lichaam is zy door den geneeskun digen dienst overgebracht naar het Zuider ziekenhuis waar zg ter verpleging is opge- I nomen. „Er stonden drie "kruisen op Golgotha, Maar de boer, hij ploegke voort". We hebben de laatste weken vaak aan deze eerste regels van de „Ballade van den Boer" van Werumeus Buning gedacht, als we langs de Zeeuwsche wegen peddelden. Deze weken maakten we, ter wille van ons werk, tochtjes per fiets naar Wolphaarts- dgk, naar Kattendgke, naar Borssele, naar Ellewoutsdgk, naar Yerseke en zelfs naar Rilland. We deden dat per fiets, niet om dat we zulk een groot liefhebber van het fietsen zgn, maar omdat we geen benzine voor ons motorrywiel hebben, taxi's schreeuwend duur of niet te krijgen zijn en de trein- en' busverbindingen nog al veel tgd vergen. We hadden wel eens wind mee, maar evenveel wind tegende zon liet zich wel eens zien, maar er viel ook wel eens een striemende regen. En de tempe ratuur was eigenlgk steeds te laag om deze tochtjes tot pleziertochtjes te maken. Maar als we links en rechts keken en wie doet dat niet gaarne, gaande langs de wijde Zeeuwsche akkers dan woog ons „kruis" ons toch licht. Want altyd was allerwege de Zeeuwsche boer aan den ar beid dicht langs den weg, midden in het veld, en tegen den verren horizon. Hier en daar werd nog geploegd, elders werd de eg over den akker getrokken, we zagen mesten en poten en zaaien. We zagen altijd den boer aan den gang; 's «morgens, 's middags en 's avonds. Overal waar we •keken. En toch heeft de Zeeuwsche boer zyn kruisen. Ook hij heeft gebrek aan benzine, en verder nog aan mest en paarden. Maar de boer, hg ploegt voort En die werkende boer, en die goede Zeeuwsche grond doen vertrouwen op de toekomst, ondanks die kruisen. Zal de Zeeuwsche grond meer vrucht De verplichte veelevering grijpt diep in in de bedrijven der veehouders. Van het onscheurbare weiland in Zeeland moet on geveer 30.000 h.a. door de rundveehouderij tot waarde worden gebracht. Voorts levert het bouwland zooveel afvalproducten, dat een veestapel van 75.000 tot 90.000 stuks, bij aanvulling met betrekkelgk geringe hoeveelheden krachtvoer, kan worden ge houden. De verplichte veel e vering noopt tot een veeafzet die, mede in verband met moei lijke en te langzame aanvulling, het ge vaar in zich bergt dat er te weinig vee overblgft en heel wat bedrijfsvoer niet tot waarde zal kunnen worden gebracht. Een van de middelen om de veebezetting op peil te houden is het zooveel moge lgk aanhouden van geschikte stierkalve ren. Dat gebeurde vroeger voor de rund veebeperking ook. Gedeeltelgk werden ze os gemaakt, die dan op 2 JA jarige leef tyd öf op de bietenkoppen, öf op stal met behulp van flink wat krachtvoer óf op heeL goede weiden wérden gemest. Gedeel telgk werden ze als stieren van 1 tot 2 jaar op stal gemest. Een stier die in de jeugd voldoende melk en onderin elk gehad heeft, die als graskalver een weideperiode meemaakte, kan op -een leeftyd van 1 2 jaar op stal met heel weinig of zonder krachtvoer in behoorlgke conditie ge bracht worden. Dit gaat met een os niet. Hooi, wat kaf, matige hoeveelheden kuilvoer, vooral mangels en gestoomde aardappelen, jong gemaaid gras of groene klavers zgn daarvoor zeer geschikte voe dermiddelen. Door stieren te mesten kan men dieren uit de gebruiksveestapel sparen. Zooals bekend zal zijn is sedert Septem ber MO de mogeiykheid tot het door- houden van stieren boven 250 k.g. uitge breid. Na 10 Februari 1941 is hieraan r.og weer uitbreiding gegeven. De toestand is thans als volgt 1. Alle stieren tol-250 k.g. mogen vrij worden aangehouden en zgn verhandel baar. 2. Stieren die met laat castreeren voor- Directeur-generaal van den Ned. Omroep. DR. ING. W. A. HERWEIJER BENOÊMD. Nadat door inwerking treden van de verordening %49/1941 d.d. 12 Maart j.l. de opdracht van ir. Dubois, tot concentratie van de omroepvereenigingen, geëindigd kon worden beschouwd, heeft de secreta ris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, ir. Dubois, verzocht tgdelijk de functie van directeur- generaal van het staatsbedrgf van den Nederlandschen omroep waar te nemen. Ir. Dubois is hiertoe bereid gevonden en zal deze functie tot 1 Mei e.k. vervullen. Als directeur-generaal is thans dr. ing. W. A. Herweyer benoemd, die zijn taak op 1 Mei a.s. zal aanvaarden. De heer Herweyer is In 1906 als zoon tement van volksvoorlichting en kunsten heeft ir. Dubois dank gezegd voor zgn diensten tgdens de concentratie van de omroepvereenigingen bewezen. De heer Herweyen is in 1906 als zoon van een suikerfabrikant in Zevenbergen geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Delft en daarna de technische hoogeschool te Aken, waar hij in 1931 het diploma van werk tuigkundig ingenieur behaalde. Na eenige jaren practijk in Nederland werd hg in genieur in het instituut voor werktuig machines en bedrijfskunde te Aken. In 1935 promoveerde hij aan de technische hoogeschool aldaar tot doctor in de techni sche wetenschappen op een proefschrift over de bewerkbaarheid van bepaalde al liages. Hierna was hg werkzaam als raadge vend ingenieur, waarna hij begin 1939 be- drijfsingenieur werd bij de stoommeelfa- briek „Holland" te Amsterdam, welke functie hjj tot heden vervulde. De heer Herweyer is sinds acht jaren voortbrengen dan voorgaande jaren? Zal de productie-slag pok In Zeeland met een zege eindigen Het antwoord ligt in de toekomst. Er is er Eén die den wasdom geeft. - De Zeeuwsche boer, gesteund en geleid door allen die voorlichting geven op 't ge bied van den akkerbouw, doet al wat in zijn vermogen is. Maar daarbij dient be dacht te worden, dat In onze provincie reeds zeer intensief geboerd werd. En is in Zeeland reeds driemaal zooveel bouw- als grasland (in Holland is dit proces an dersom), en toch is er het laatste jaar ook hier een 700 h.a. gesheurd. Braakliggen de gronden had Zeeland vrijwel niet. Mo gelijk alleen onder Baarland (het welbe kende geval), doch ook deze Baarlandsche grond wordt dit jaar productief gemaakt. Op al dien jongen bouwgrond komen erw ten, bieten, boonen en vlas. We zagen ook boomgaarden voor het eerst spitten voor een onderteelt van boo nen. Elders zal men, eenerzgds om het gebrek aan de juiste kunstmest en ander zijds ter wille van de hoogere opbrengst, een ander soort aardappels ver-bouwen. Er zijn» moeilgkheden, vele, maar de boer staat er niet bij stil. Hg ploegt voort. Hij zoekt andere wegen. Hij zal die moeilgk heden zoo maar eenigszins mogelgk, weten te overwinnen. We wezen er reeds op voor den Zeeuw- schen boer is het ongetwijfeld zeer moeilgk in dezen productie-slag de productie nóg hooger op te voeren dan deze reeds was, maar voor wie den Zeeuwschen boer kent, en wie hem ook dezer dagen weer aan den arbeid ziet, staat dit wel vastvoor zoover het aan menschelijke kunde en kracht kan liggen zal ook de Zeeuwsche boer zegevierend uit den productie-slag 1941 komen dat ze 250 k.g. zijn, mogen zonder schets worden doorgehouden en zgn vrij verhan delbaar. 3. Het aanhouden en verhandelen van stieren boven 250 k.g. is toegestaan, wan neer aan bepaalde voorwaarden voldaan is. a. Stieren die als volbloeden in een Stamboek of Fokvereeniging ingeschreven staan mogen .worden doorgehouden boven 250 k.g. en zgn vrij verhandelbaar mits ze zyn geschetst 0.75 kosten) en de pro ductie van de voorouders voldoende ge bleken is. Daartoe wordt de schets opge stuurd naar het betreffende Stamboek of Fokvereenigin g. b. Stieren die men zelf wil mesten tot zelf te bepalen leeftyd of gewicht mogen als stier worden doorgehouden boven 250 k.g., nlits men ze laat schetsen voor dit gewicht bereikt is. Kosten 0.75. Op de schets wordt het woord meststier gestempeld. Deze schet sen zgn niet overdraagbaar. De voorwaar de dat men vroeger ook stieren heeft ge mest is vervallen. Men mag deze stieren in geen geval koeien laten dekken. c. Stieren die men wil gebruiken om de eigen koeien te laten dekken, om ze daar na te mesten, kan men voor ze 250 k.g. zgn voor schetsing aanbieden. Kosten 5, die ook bg afkeuring verschuldigd zijn. Deze stieren worden op stal door of namens het Veeteeltconsulentschap ge keurd. Alleen bg redelgk extefteur en ont wikkeling volgt goedkeuring. Kan af stamming van goede ouders aannemelgk gemaakt worden, zoo is dit een aanbe veling. Wordt zoo'n stier voor dekking der eigen koeien afgekeurd, zoo kan hg als mest stier worden doorgehouden, Terugstorting van het betaalde keuringsgeld heeft niet plaats. Bg schetsing is het dus steeds ge wenscht vooraf uit te maken of men de stier al of niet voor dekking gebruiken wiL Ieder vindt in zgn buurt wel een stier die op de verplichte Provinciale keuringen goedgekeurd is. ZWAGERMAN. Toekenning steunverhooging. VAN WERKLOOZEN TOEGETREDEN NA 1 OCT. TOT ORGANISATIE MET WERKLOOZENKAS. De persdienst van het N.V.V. meldt: Het N.V.V. heeft pogingen onderno men om toekenning van steunverhoo ging met terugwerkende kracht te verkrygen voor werkloozen, die na 1 October 1940 toetraden tot een bij het N.V.V. aangesloten werkloozenkas. Deze pogingen van het N.V.V. zijn nu met succes bekroond. Volgens een schryven van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken aan de gemeente-besturen is bcpagid, dat aan de werkloozen, die met terugwerkende kracht van 1 October 1940 af als lid eener werkloozenkas zyn toegetreden, voor zoo ver noodig voor iedere week die zij se dertdien als niet-verzekerden in de rijks steunregeling waren opgenomen, c.q. bg de werkverruiming waren geplaatst, een be drag van 50 cent wordt uitgekeerd. De bij het N.V.V. aangesloten organisa ties met werkloozenkas zullen bij de steun- organen alsnog vorderingen voor de na 1 October 1940 toegetreden leden, die hun bijdragen hebben betaald, indienen. lid van de nationaal socialistische bewe ging. In de N.S.B. heeft hy vele functies vervuld, zoo was hij o.a. districtsleider te 's-Gravenhage. Hij is oprichter van den kunstkring „Con- stantijn Huygens". Sinds de oprichting is hij lid van den bond van Volkshuishou ding der N.S.B. In het najaar van 1940 stichtte dr. Her weyer het „technisch gilde welke orga nisatie sindsdien onder zijn leiding staat. En het aanhouden van dieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3