Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant NOG STEEDS ONZEKERHEID OVER DE POLITIEK VAN BELGRADO. De legerberichten van gisteren. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 80 DONDERDAG 3 APRIL 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent oer week ot f 2.42 per kwartaal Franco per post I 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummer» 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regel» 1165. iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertentie» van 1-5 regel» >0.55, iedere r«gel meer 11 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' DE GEBEURTENISSEN IN YOEGO-SLAVIË De terreur grijpt om zich heen Het A.N.P. meldt uit Berlin: Van welingelichte zijde wordt gemeld: De houding van Berlynsche officieele en officieuse kringen tegenover den toe stand in Yoegoslavië heeft geen wij ziging ondergaan. In de Wilhelmstrasse preciseerde men gisteren de Duitsche houding tegenover Belgrado als een „toestand van waarneming". Van Ber lijn uit, zoo werd verklaard, kan men over de politieke positie van Yoego slavië in geen geval een oordeel vel len. Alleen valt het toenemen van de anti-Duitsche houding te constateeren. Op een vraag, wat de wenschen van Duitschland zijn, werd. van Duitsche zijde geantwoord, dat Duitschland niets anders wenscht dan dat Duitsche dor pen niet verbrand, Duitsche menschen niet afgeranseld worden, den Engelschen geen gehoor geschonken wordt en overigens in Yoegoslavië niets gedaan wordt wat den vijanden dienstig is. In politieke kringen hield men zich gisteren ook met het bericht bezig, dat de Yoegoslavische regeering een dezer dagen een verklaring over den toestand zal af leggen. In deze kringen hoorde men de opvatting verkondigen, dat Belgrado een dergelijke verklaring reeds sinds vijf dagen wil afleggen. In de Wilhelmstrasse werd in dit verband de vraag gesteld, of de nieuwe regeering te Belgrado geen ver klaringen heeft" afgelegd tegenover den Duitschen gezant. Hierop werd van Duit sche zijde gezegd, dat den Duitschen ge zant veel te verstaan gegeven werd, wat echter niet bewaarheid is. Von Heeren en Andritsj in de rijkshoofdstad. Van welingelichte zijde wordt verder gemeld, dat gisteren in officieuse kringen der rijkshoofdstad werd bevestigd, dat de Duitsche gezant te Belgrado, Von Heeren, 'reeds in Berlijn is aangekomen. Hoe lang hij hier zal blijven, kan nog niet gezegd worden. In politieke kringen hoorde men, dat aan de Yoegoslavische regeering geen mededeelingen gedaan zijn, op welker be antwoording men in Berlijn wacht. Naar in Berlynsche politieke kringen verluidt, is de Yoegoslavische gezant An dritsj die zich zooals bekend voor het uit brengen van rapport naar Belgrado bege ven had, wèer in de rijkshoofdstad terug gekeerd. Bulgaarsche politieke kringen zjjn, naar Stefani uit Sofia meldt, van mee ning, dat de betrekkingen tusschen Yoegoslavië en de spilmogendheden in een uiterst kritiek stadium zjjn ge komen. Volgens berichten, die door bevoegde instanties bevestigd worden, krijgt men. den indruk, dat Yoegoslavië de zijde van Engeland, Griekenland en de Vereenigde Staten gekozen heeft. Anti-Duitsche betoogingen. Hoewel sedert Zondag de Zuidslavische autoriteiten de grenzen naar Roemenië on der scherpe bewaking gesteld hebben en, naar de vluchtelingen mededcelen, naast de gewone grenswacht ook troepen aan de grens dienst doen, slaagde Dinsdag weder om ruim honderd volks-Duitschers er in, op verschillende plaatsen over de grens te komen, zoo meldt het D.N.B. Zij allen zei den, 'dat .de houding der Serviërs steeds dreigender wordt en dat zy openlijk met „een tweede Bromberg" dreigden. De stationschef te Kikinda had openlijk ver klaard., dat hij „tot aan de knieën door Duitsch bloed zou waden". Te Pressburg zijn met twee Donauboo- ten ryks-Duitschers uit Belgrado aangeko men, die hun indrukken hebben weergege ven over de gebeurtenissen in Yoegoslavië. Binnen enkele uren moesten zij gereed staan om te vertrekken. Hun have en goed moesten zij achterlaten. De Engel- sche propaganda was erin geslaagd gebruik te maken van op macht beluste elementen en door een gewetenloozen lsugenveldtocht de breede volksmassa op te hitsen. 1^ bijna elk dorpje was een Engelsche agent aan- wezig. Sinds den staatsgreep weerklonken de straten van de hoofdstad van met haat vervulde liederen en spreekkoren als „Weg met Hitier" en „Weg met Duitschland" e.d. Onder oogen van politie en militairen drong het gepeupel de kantoren van het Duitsche verkeersbureau binnen en pro beerde aldaar drukwerken en inboedel in brand te steken. Zelfs in de voorsteden van Belgrado zag men later stukken uit het verkeersbureau op straat liggen. De regeering deed niets om deze uitspattingen tegen -e gaan. De joden hadden groote sommen gelds onder de sokols en zelfs onder scholieren verdeeld. Een uitspraak van generaal Meditsj: „Binnen twee dagen ben ik met mijn noordelijke eger in Wee- nen"," is een gevleugeld woord geworden. Ook in Graz komen regelmatig treinen binnen met vluchtelingen uit Joegoslavië. De Duitschers deelen eenstemmig mede, aldus het D.N.B., dat hun de Serven by het vertrek hebben nageroepen als „Zeg aan je Führer, dat wij oorlog willen, dat wij bloed willen zien. Nu zullen wij de Zwaben martelen en in kleine stukken snijden. Karinthië, Stiermarken en Triëst willen wij hebben, dat behoort ons. Wy zullen oprukken tot de Semmering en tot Weenen. Verder vertellen de vluchtelin gen nog, dat de gerven met steenen naar de Duitsche volksgenooten geworpen heb ben, ja zelfs naar kleine kinderen. Het huis van den Evangelischen dominee te Marburg is vernield, terwijl de dominee zelf bedreigd werd. De politie zag bij de uitspattingen lachend toe, terwijl de offi cieren tot de soldaten zeiden „Wanneer wy jullie het bevel geven, dan moeten jul lie erop inslaan, zoodat men het in den hemel kan hooren. Wij zullen ze wel af slachten, daar kunnen jullie zeker van zijn". Naar uit Magyarboly (ten Zuiden van Fünfkirchen) wordt gemeldt, kan men aan de grens zien, dat sinds Maandagnacht verscheiden hofsteden van minderheids- Duitschers op Yoegoslavisch gebied in brand staan. Militaire voorbereidingen in Yoegoslavië. De vertegenwoordiger van Stefani teBoekarest meldt, dat in den loop van Dinsdag langs de Roemeensche grens aan den Donau drukke Zuidslavische troepen bewegingen konden worden waargenomen, waarbij de Zuidslaviërs langs den oever werdlen opgesteld, terwijl zwaar geschut op de heuvels werd geplaatst dat den oever van den Servischen Donau beheerscht. .Er kan dus geenerlei twijfel bestaan om trent de doelstellingen, die de nieuwe Zuid slavische regeering in het oog vat bij deze alles behalve vriendschappelijke houding, niet alleen jegens de spilmogendheden, maar ook jegens de nabuurlanden als Roe menië en Bulgarije, waarmede Zuidslavië vooraf goede betrekkingen had. De Amerikaansche toezegging. De correspondent van „International News Desider Geleji" meldt uit Belgrado, dat Zuidslavië van de Vereenigde Staten opnieuw de toezegging van materieelen steun gevraagd heeft. De minister van buitenlandsche zaken. Nintsjitsj, heeft tweemaal met .Washington getelefoneerd. De gezant te Washington, Fotitsj, heeft daarop een bevestiging overgebracht van de officieele belofte, dat de Amerikaansche regeering bereid is Zuidslavië steun te verleenen in het kader van de wet tot hulpverleening aan Engeland. De oorlog In Noord-Afrlka. Uit Berlijn meldt het D.N.B. De Lon- densche berichtendienst geeft toe, dat de Italiaansche en Duitsche strijdkrachten de Engelsche troepen tot twintig mijl ten Oosten van El Agheila hebben terugge slagen. Zwaar weer op ze» - Een Duitsche oorlogsbodem doorklieft de golven (Foto Weltbild) Een extra-ei voor Paschen. Naar het Vaderland verneemt zullen in de week voor Paschen twee bonnen voor eieren worden aangewezen. Maatregelen zijn genomen om bij de winkeliers voor vol doenden voorraad te zorgen. EEN CHINEESCHE NEDERLAAG. De Japansche operaties tegen het negen tiende Chineesche legercorps, dat ten Zui den van Nantsjang (provincie Kiangsi) lag, zijn met de nederlaag der Chineezen geëindigd, zoo wordt in Japansche militaire kringen gezegd. Dé Chineezen hebben sedert half Maart ongeveer negenduizend man en groote hoeveelheden oorlogsmateriaal ver- lórën. MATSOEOKA'S VERBLIJF TE ROME. De Japansche minister van buitenland sche zaken Matsoeoka heeft na den hem door den Duce aangeboden maaltijd, waar bij en waarna hij gelegenheid had tot een nieuw diepgaand onderhoud met Mussolini en Ciano, de bezienswaardigheden van de hoofdstad bezichtigd. Minister Matsoeoka bracht o.a.een be zoek aan het Forum Mussolini, waar hij geestdriftig gehuldigd werd door de acade mici en de uit Orvieto en Sabaudia geko men vrouwelijke leerlingen, benevens door de leerlingen van de marineschool. Des avonds werd in de Japansche ambas sade een diner gegeven. Matsoeoka ontvangt de journalisten. Matsoeoka verklaarde gistermiddag de vertegenwoordigers der Duitsche en Ita liaansche pers, dat het gesprek met den Duce en de zeer vrijmoedige gedachtenwis- seling met graaf Ciano op hem een zeer die pen indruk hebben gemaakt. Mijn audiëntie bij den Keizer en Koning Victor Emma nuel III, welke eveneens tot een openlijke en vriendschappelijke gedachtenwisseling aanleiding gegeven heeft, zal voor mij de gedenkwaardigste gebeurtenis van mijn Europeesche reis blijven, Zoo verklaarde Matsoeoka. Het Japansche volk gevoelt zich met het Italiaansche volk nauw verbonden en ik kan verzekeren, dat deze banden duur zaam zullen zijn. Met den Paus heb ik een zeer openhartig onderhoud van een uur ge had. Ik ben ervan overtuigd, dat al deze gesprekken van groote waarde zijn en ook vrucht zullen dragen. Ik ben er ook van overtuigd, dat Japan, Duitschland en Italië elkaar nooit zullen loslaten en vast aaneen gesloten zullen blijven om het gemeenschap pelijke doel te bereiken. Ik beschouw het driemogendhedenpact als een bondgenootschap dat eenig is iri de geschiedenis der menschheid. Matsoeoka naar Berlijn. Van welingelichte zijde wordt te Berlijn gemeld Zoowel in de Wilhelmstrasse als in poli tieke kringen acht men het niet uitgesloten, dat de Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, op zyn terugreis van Rome naar Tokio nog eens te Berlijn zal vertoeven en hier besprekingen zal voeren. Matsoeoka bij den Paus. Gisterochtend heeft de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoe oka, zich naar het Vaticaan begeven. De minister werd met de aan zijn rang ver schuldigde eerbewijzen ontvangen. Mgr. Arborio Mella di Santelia verge zelde Matsoeoka vervolgens naar de par ticuliere bibliotheek van den Paus, waar deze den minster ontving. Na zijn onder houd met den Paus bracht Matsoeoka een bezoek aan kardinaal staatssecretaris Ma- glione. DE ZEESLAG IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Communiqué van het Itallaansche ministerie van marine. Het Italiaansche ministerie van marine maakt bekend: Sinds eenigen tijd had men een toene mende uitbreiding van het vijandelijk ver keer tusschen Egyptische en Grieksche havens opgemerkt. Hiertegen waren her haaldelijk onze torpedobooten, motortorpe- dobooten en vliegtuigen opgetreden, die den vijand verliezen toebrachten, welke in de weermachtsberichten vermeld werden. Het was echter noodzakelijk offensieve acties op grooter schaal te ondernemen om den te genstander te verplichten af te zien van mogelijke verliezen en tot bezwaarlijker beschermingsstelsels over te gaan. Dit offensief nam een aanvang in den nacht van 25 op 26 Maart door een schit terende actie van aanvalseenheden, die in de baai van Suda doordrongen. Den vol genden nacht vertrokken acht Italiaan sche kruisers na een uitgebreide lucht- verkenning onder escorte van torpedojagers van hun bases ter ondersteuning van een pantserschip. Op den morgen van den 28sten bereikte deze vloot de wateren ten Zuiden van Kreta en vuurde op een af- deeling vijandelijke kruisers, die onmiddel lijk het contact ontweken. Terwyl onze schepen terugkeerden en de zee schoon veegden, gingen onze vliegtuigen tot -tor pedeering over, waarby zij er in slaagden twee kruisers en een vliegtuigmoederschip benevens enkele koopvaardijschepen te treffen. In den namiddag van den 28sten ging de vijand ook tot een actie van torpedo vliegtuigen over en trof tegen den avond een kruiser, die als gevolg van beschadi gingen zijn snelheid moest verminderen. Terwijl de af deeling, waartoe deze krui ser behoorde, op een afstand van het gros der zeestrijdikrachten haar dekkings- taak ten uitvoer legde, ontmoette zij des nachts vijandelijke strijdkrachten, waar toe, volgens de Engelsche verklaringen, ook eenige pantserkruisers behoorden. - Ér volgde een levendige zeeslag. Onze een heden reageerden met onmiddellijk vuur en aanvallen der torpedojagers, die, naar zelfs de vijand heeft toegegeven, de vij andelijke eenheden dicht naderden en tal rijke torpedo's afvuurden. Onze verliezen, met inbegrip van den reeds door een tor pedo na zonsondergang getroffen kruiser, zijn reeds in het weermachtsbericht me degedeeld. Den volgenden dag hebben een heden van ons luchtwapen ter voortzet ting van hun offensieve verkenning een anderen kruiser getroffen met torpedo's, evenals een vliegtuigmoederschip. ITALIAANSCHE KRUISERS VOCHTEN TEGEN HET GROS DER BRITSCHE VLOOT. Stefani schrijft: „De Britsche propa ganda heeft getracht den zeeslag, die Vrij dag in de Jonische zee heeft plaats gevon den, voor te stellen als een groote over winning der Britsche vloot. Zij vervalscht daardoor de feiten. Na kennis te hebben genomen van het communiqué van het ministerie van marine, wijst men er in. politieke kringen te Rome op, dat hier sprake is van een gevecht tusschen Itali- aaniche kruisers en het gros der Britsche vloot met verscheidene slagschepen. Bij dergelijke botsingen zijn lichte schepen blootgesteld aan het groote kaliber der grootere schepen. De Engelschen hebben ditmaal den strijd aanvaard, omdat zij een" overweldigende meerderheid hadden, het geen geheel in overeenstemming is met den Britschen regel, volgens welken men altijd op numerieke meerderheid rekent of anders het gevecht ontwijkt. Ondanks hun minderheid in aantal en wapening hebben de Italiaansche schepen den strijd aanvaard en de bemanning heeft gevoch- 4 ten met een vuur, waaraan de vijand ten. onrechte geen hulde brengt. Gezien do snelheid der Italiaansche kruisers hadden zij het gevecht kunnen ontgaan, wanneer zij gewild hadden, doch er waren redenen van hoogere orde, welke verband hielden met de taak, waarvoor de Britsche vloot zee had gekozen. De Italiaansche admiraliteit heeft haar verliezen medegedeeld met de eerlijkheid, die de Italiaansche weermachtsberichten van den eersten dag af kenmerkt, terwijl de Britsche admiraliteit nog geen melding van haar verliezen heeft, gemaakt, trouw aan het stelsel, volgens hetwelk zij de ver liezen verbergt voor haar volk, haar vrien. den en de neutralen. Voorts stelt de Brit sche admiraliteit den slag voor als een op zichzelf staand gevecht, terwijl hij werd gevoerd in het kader van de talrijke lucht en zeegevechten, die de laatste dagen in verschillende deelen dier Middellandsche Zee hebben plaats gehad. Aan eenige dier gevechten hebben Duitsche vliegtuigen deelgenomen. Eenige vijandelijke schepen werden tot zinken gebracht, verscheidene getroffen en talrijke beschadigd. De Brit sche vloot heeft slagen ontvangen en van zekere dezer slagen bezitten de spilmo gendheden ook fotografische documenten. Terwijl de Britsche admiraliteit zwijgt, zullen de feiten aantoonen, wat in werke lijkheid de contröle over de Middellandsche Zee beteekent, dit de Engelschen zeggen te bezitten. De tijd heldert veel op." HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Pantserstrijdkrachten van het Duitsche Afrika-corps hebben op 31 Maart tijdens een gewelddadige verkenning in Noord- Afrika in samenwerking met het Duitsche en Italiaansche luchtwapen een vooruit geschoven steunpunt en een versterkte stelling van den vijand ingenomen. Er werden gevangenen gemaakt en talrijke Britsche gepantserde verkenningswagens en auto's werdén byden strijd op den grond en door luchtaanvallen vernield. De vijand trok zich ijlings op Agedabia terug. De eigen verliezen zyn gering. Een duikboot heeft in het Noorden van den Atlantischen Oceaan onder bevel van It. ter zee eerste klasse Herbert Schultze, vyf vijandelijke, in convooi varende schepen met tezamen 35.300 b.r.t. in den grond ge boord. Verwacht kan worden, dat nog een groot stoomschip is getorpedeerd. Vliegtuigen van een gevechtseskader onder leiding van majoor Ulbricht hebben zes groote tankschepen met in totaal 42.000 brt. aan den ingang van het kanaal St. George vernietigd. Een groep van de zelfde formatie, onder leiding van den eersten luitenant Münz, heeft, naar reeds gemeld, een vliegveld aan de Britsche Zuidkust aangevallen met groot succes. Hierbij werden voltreffers geplaatst in hangars en schuilkelders, terwijl 24 vlieg tuigen op den grond stellig werden ver nield. Verdere bomaanvallen waren gericht op vliegvelden, op Newquay en op de Midlands. De vijand is overdag noch 's nachts het rijksgebied binnengevlogen. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtsbericht no. 299 luidt„Aan het Grieksche front niets van belang te melden. Noord-Afrika Italiaansche en Duitsche gemechaniseerde troepen hebben, na den vijandelijken weerstand te hebben gebro ken, Marsa Brega in Cyrenaica bezet. On ze vliegtuigen hebben vijandelijke schepen gebombardeerd, waarby er éen tot zinken werd gebracht, in de haven van Benghazi. Oost-Afrikade verdediging onzer troepen tegen sterkere vijandelijke strijd krachten is Dinsdag voortgezet, zoowel aan het Noordelijke front als in de zóne van de rivier Auach. Onze luchtmacht in Oost-Afrika heeft twee vliegtuigenvan het type Hurricane en twee vijandelijke bombardementsvliegtuigen neergeschoten. De levensmiddelenpositie van Ierland. Minister-president De Valera heeft te Limerick gesproken over de levensmidde lenpositie in Ierland. Hierin verklaarde De Valera, dat het gebrek aan tarwe aanzien lijk is en dat Ierland in het verdere verloop van den oorlog in een toestand zou kunnen geraken, dat gelijk zou staan met een to tale blokkade van den invoer. Er zyn geen reserves voorradig. Wanneer de oogst be neden het gemiddelde blijft en de leveran ties niet voldoende zijn, staat het volk voor een hongersnood. DEENSCH SCHIP VERLOREN GEGAAN. Uit Kopenhagen meldt het D.NJ3. Het Deensche schip „N. C. Monberg" (2301 brt), dat aan de Deensche kolenmaat- schappij behoorde en in Engelschen dienst voer, is als gevolg van den oorlog-verloren gegaan. /ijf schepen tot zinken gebracht Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Een Duit sche duikboot heeft in het Noorden van den Atlantischen oceaan vyf Engelsche of in Engelschen dienst varende schepen met een totalen inhoud van 35.300 ton tot zinken gebracht De meeste dezer sche pen maakten deel uit van convooien. Een zesde schip is door dezelfde duikboot ge torpedeerd en zoo ernstig getroffen, dat men kan verwachten, dat het verloren is. ITALIANEN UIT GRIEKSCHE GEVANGENSCHAP. Uit Triest meldt het D.N.B.Gisteren zijn wederom 750 Italiaansche vluchtelin gen uit Grieksche concentratiekampen op Italiaanschen bodem aangekomen. Nog een trein met eveneens 750 repatrieerenden wordt heden verwacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1