Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 2 April 1941 DE OORLOGSSCHADE AAN HUISRAAD. De legerberichte a van gisteren. Kroniek van den dag Dreigende uitbarsting. In Zuid-Oost Europa, dat nog geen week geleden als nieuwe brandhaard scheen te zijn uitgeschakeld, na de toetreding van Yoegoslavië tot het Driemogendhedenver- drag, heeft de politieke' situatie zich in een tijdsbestek van vijf dagen dermate toegespitst dat met een uitbarsting ern stig rekening moet worden gehouden. De géheele wereld ziet in de grootst moge lijke spanning toe, wat wel het einde zal zijn van deze ontwikkeling. De verbijste rende snelheid waarmede deze zich vol trekt rechtvaardigt de vrees, want te oor- deelen snaar de uiterlijkheden is zy niet te stuiten en moet zij uitloopen op een ont lading, waardoor het oorlogscentrum zich naar den Balkan zal verplaatsen. In vijf dagen tijd is het decor volkomen veran derd. De onderteekening van het verdrag van Weenen beteekende, dat met de toe treding van Yoegoslavië een nieuwe groo- te mogendheid zyn sympathie voor de spil- ordening had onderlijnd en kan worg den beschouwd als een factor van betee- kenis voor dje verwezenlijking der doelstel lingen van Berlijn en Rome, om den vrede op den Balkan te bewaren en daarnaast om het bevriende Yoegoslavië te bevrijden van de intriges van Londen. Daarbij werd tevens onderstreept, dat Yoegoslavië in staat zou worden gesteld, zijn politiek van neutraliteit voort te zetten. Berlijn en Rome gaven daarbij de garantie, dat zij geen eischen zouden stellen met het oog op de oorlogvoering, voorzoover daaubij de belangen van dit land in het geding zouden zijn. Zoo was dus de souvereinteit van Yoegoslavië ten volle gewaarborgd. En vijf dagen later ontdekt de wereld, dat datzelfde Yoegoslavië niet veel meer is dan een samenraapsel van nationalitei ten, een vrucht van politiek van Versail les, van Trianon en St. Germain. En hier opent zich dus een geheel ander aspect. Yoegoslavië als groote mogendheid, fac tor van eerste orde in het ordeningsplan Voor den Balkan, bestaat bij de gratie van hen, die Versailles schiepen, een kunstmatige constructie, die op zich zelf reeds een aanleiding kan zijn tot orde verstoring en tweedracht. De staatsgreep van Simowitsj heeft dit alles plotseling in het schynwerperlicht geplaatst. Dit Yoegoslavië is geen eenheid, maar een in zich zelf verdeeld land, waar Ser- ven en Kroaten uiteenloopende aspiraties hebben d!e vorige wereldoorlog open baarde zulks op het scherpst waar minderheden bij het keeren der kansen aan verdrukking worden prijsgegeven. Yoegoslavië is een land, waar het goed gaat, zoolang de hartstochten in bedwang worden gehouden, maar dat, gelijk een Sïbwaaksch blad constateerde, vergeleken kan worden met Polen, zoodra de natio nalistische hartstochten tot uitbarsting komen. Zoo herhaalt zich ook hier de historie. Wat Polen in 1939 te zien gaf, vertoont Yoegoslavië in, 1941. Het zou niet zijn geschied, wanneer de politiek van Zwet- kowitsj niet door de intriges der militaire leiders ware getorpedeerd. Deze politiek bracht Yoegoslavië in het vaarwater van de as en de Duitschgezinde Kroaten zoo mede de minderheden, zouden zich bij dezen koers hebben neergelegd. Het afwyzen van die politiek heeft Yoegoslavië gemaakt tot een staat met een minderheden-probleem, dat van een brandende actualiteit is geworden, nu de, nieuwe regeering in het Britsche kielzog is meegezogen. Het minderheden-probleem is er niet door veranderd. Het zou echter in het kader van de in het Driemogendhedenver- drag verankerde nieuwe orde op andere wyze tot uiting zijn gekomen en opgelost. Want dit laatste is onafwijsbare voor waarde voor deze nieuwe orde en Belgrado zou daaraan niet ontkomen zijn. Maar onder de zoo sterke gewijzigde verhoudin gen kan dit minderhieden-probleem een casu3 belli worden. En gelet op wat zich blijkens de berichten op dit gebied af speelt, waarbij vooral de Duitsche en Duitschgezinde deelen van de bevolking het moeten ontgelden schijnt het daarop aan te gaan. Ook de mobilisatie die zich thans in Yoegoslavië snel voltrekt naar verluidt zou zy morgen voltooid zyn is een aanwijzing, dat de nieuwe regeering van Yoegoslavië met deze waarschijnlijk heid ernstig rekening houdt. Daarop concentreert zich thans de we reld-belangstelling en alle andere aspec ten van dezen oorlog worden er door op den achtergrond gedrongen. Vier tankschepen tot zinken gebracht. Uit Berlyn meldt het D.N.B.In het kader der gewapende verkenning hebben Duitsche lange afstandsverkenningsvlieg tuigen gisterochtend in het gebied van het St. George Kanaal ten Westen van Pem broke (Wales) vier tankschepen met een totalen inhoud van 27.000 brt. door vol treffers vernietigd. Bovendien werden twee andere tankschepen met een totalen inhoud van 16.000 ton zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. Zoodoende is opnieuw 43.000 ton voor de Britsche koopvaardij verloren gegaan. Onlusten in Syrië. Uit Beiroet meldt het D.N.B.Te Da mascus hebben zich weer ernstige onlusten voorgedaan in verband met de nieuwe sta king, waaraan ook het personeel van de verkeersbedryven deelneemt. Tusschen de betoogers en de Fransche troepen, die ten deele uit Senegaleezen bestaan, kwam het tot hevige botsingen. Tot dusver zouden zes Syriërs gedood en vrij velen gekwetst zyn. De onlusten strekken zich over geheel Syrië uit.' In Aleppo en andere plaatsen zijn overeenkomstige incidenten voorgeval len. Intusschen poogt de Fransche hooge commissaris van Syrië, generaal Dentz, met de politieke leiders van Syrië tot een compromis te komen omtrent den toekom- stigen regeeringsvorm van dit Fransche ïnandaatsgebied. De uitkeering van HOE DE BETALING GESCHIEDT. Nu men te Rotterdam is aangevangen met de uitkeering van de bijdragen in de door oorlogsgeweld geleden schade aan huisraad, enz. en ook in het rayon van verschillende andere schade-enquête-com- missles met de uitkeering een aanvang is gemaakt of binnen enkele dagen zal worden gemaakt, is het gewenscht hier over enkele punten mede te deelen. Van mr. A. J. van Soest, hoofd der afdeeling oorlogsschade aan het depar tement van financiën, vernamen wij hier over het volgende: Tydstip van de uitkeering. Langer dan de met de uitvoering be laste ambtenaren zelf wel hadden ge wenscht, heeft het geduurd eer met de eerste uitbetalingen kon worden begonnen. Naast-de uitgebreide voorbereidingen, wel ke noodig was in vèrband met't zeer groote aantal gevallen van schade, dat zich heeft voorgedaan, is daaraan mede schuld het feit, dat het een uitermate omvangrijk werk bleek te zijn, om de verschillende voorschotten, welke gegeven zijn aan personen, die in vele gevallen na de ver nietiging van hun woning her- en der waarts over het geheele land zijn ver spreid, te verzamelen. En toch was dit noodig, omdat uiteraard deze verleende voorschotten op de bijdragen in minde ring moeten worden gebracht. Men is thans met de uitkeering begon nen nu men de overtuiging had, dat men althans over het grootste gedeelte van de verleende voorschotten administratief de beschikking had. Wel staat het vast, dat er nog verschillende voorschotten zijn verleend, waarvan de verstrekkers nog niet de vereischte opgaven hebben inge zonden, doch men heeft gemeend thans niet langer te mogen wachten.Deze nog nader blijkende voorschotten zullen dan later worden verrekend in verband met het feit, dat de uitkeering van de bijdrage in twee termijnen plaats vindt. Noodzakelijk is het er op te wij zen, dat het feit, dat met de uitkee ring is begonnen, niet medebrengt, dat nu binnen een tijdsbestek van één of twee weken ook alle getroffenen hun uitkeering zullen hebben ontvan gen. Naarmate de zaken voor afdoe ning vatbaar zijn, zal ook de uitkee ring slechts kunnen plaats hebben. Aangenomen kan echter worden, dat alle betrokken instanties van het groote belang van een spoedige uitkee ring overtuigd zijn en dat dan ook de grootst mogelijke spoed wordt be tracht. W^jze van uitkeering. Zoodra een bydrage is vastgesteld ont vangt de betrokkene van den inspecteur der directe belastingen of der registra-' tie en domeinen die ambtshalve lid is van de schade-enquête-commissie een me- dedeeling van het als bijdrage vastgestelde bedrag, van het gedeelte, dat als eerste betaling hierop zal worden uitgekeerd en van de voorschotten, welke daarop zullen worden ingehouden. In verband met de voorgeschreven con trole op de besteding der uitkeeringen is nl. bepaald, dat de bijdragen in twee gedeelten elk ten beloope -'an de helft daarvan, zullen worden betaald. De ge noten voorschotten moeten in beginsel op de eerste helft in mindering worden ge bracht. Doordat het echter, zooals hier boven is medegedeeld, kan voorkomen dat voorschotten bij de eerste uitkeering nog niet in de administratie zijn opgenomen, zullen er gevallen zijn, waarin de voor schotten pas van den tweeden termijn worden afgehouden. De kennisgeving van den inspecteur zal vermelden de plaats, waar de uitkeering in ontvangst kan worden genomen. Hier voor zal worden aangewezen de ontvanger der directe belastingen voor de tegen woordige verblijfplaats van den getroffene. De getroffene zal zich in persoon bij den ontvanger dienen te-vervoegen en zal daar bij dienen over te leggen zijn distributie stamkaart (o.a. ter contróle van het feit, dat hij Nederlander is), een legitima tiebewijs, indien de distributiestamkaart niet als zoodanig dienst doet en de door de schade-enquête-commissie indertijd aan hem uitgereikte kaart (of het formulier) dat zijn registratienummer (het enqiiête- nummer) vermeldt. Indien de getroffene niet zelf kan verschijnen, kan hij een schriftelijk gemachtigde zenden, die be halve zijn volmacht de bovenbedoelde be scheiden zal dienen over te leggen. De uitkeering geschiedt in contanten of in waardebonnen. Waardebonnen wor den uitgereikt, indien de huurwaarde, wel ke als maatstaf gold by het vaststellen van de bijdrage, minder bedroeg dan 420.in de gemeenten, waarvoor tabel a geldt (d.z. Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht), 360,in gemeenten of gedeelten van gemeenten, waarvoor tabel b geldt (steden en ste delijke gedeelten van sommige gemeenten) en 315.in de gemeenten of gedeel ten van gemeenten, waarvoor tabel c geldt (de overige gemeenten). Echter worden bijdragen van 100.en minder steeds in contanten voldaan. In gevallen, waarin getroffenen, die bonnen ontvangen, zich reeds van vol doende huisraad hebben voorzien, zoodat zy de bonnen niet meer voor de aanschaf fing van huisraad kunnen gebruiken, kun nen zij zich wenden tot den inspecteur, die de uitkeering verzorgde (deze staat op de eerste bladzijde van het ontvangen waar- debonnenboekje vermeld), met verzoek him in plaats van bonnen contanten te doen uitreiken. Wordt dit verzoek ingewilligd, dan ontvangen zy bericht bij welken ont vanger der directe belastingen zy de bonnen tegen contanten kunnen inwisselen. Indien betrokkenen, die bonnen zullen ontvangen, meenen dat zij in het juist hiervoor omschreven geval verkeeren, kun- ken zy zich ook reeds te voren onder op gaaf van hun enquête-nummer tot de de bijdragen begint schade-enquète-commissie wenden met ver zoek om reeds terstond bjj het advies voor te stellen de uitkeering in contanten te doen plaats hebben. Gebruik der waardebonnen. De waardebonnen zyn gedrukt aan rol len en kunnen langs een perforatielijn van elkander worden afgescheiden. Zy worden den rechthebbende uitgekeerd zig-zags- wijze gevouwen in een waardebonnenboek- je, waarbij uitsluitend de het laatst uit te geven bon is vastgeplakt. Dit waardebonnen-boekje hééft een twee ledige functie: In de eerste plaats dient het om den rechthebbende te legitimeeren; losse waar debonnen zijn n.l. niet geldig, de eerste bladzijde van het boekje bevat een machti ging tot besteding van de bonnen, in welke machtiging de nummers der aan den rechthebbende uitgereikte bonnen zijn ver meld. Door vergelijking met de distribu tiestamkaart moet de winkelier nagaan of de aanbieder inderdaad gerechtigd is deze bonnen te besteden. In de tweede plaats is in het desbetref fende besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën een controle op de doelmatige besteding van de bijdrage voorgeschreven; in het waar debon-boekje zijn nu een aantal blad zijden opgenomen, waarop de koopers door den betrokken leverancier dienen te doen aanteekenen, welke leveranties hebben plaats gehad en welke bonnen daarvoor in betaling zijn aangenomen. De bonnen worden uitgegeven in cou pures van 25.10,en 1.De coupure van 1,komt echter in een gering aantal in omloop, omdat deze alleen zal worden gebruikt tot aanvulling van de uitkeeringen, waarvan het bedrag niet op een 0 of een 5 eindigt. Het is niet noodzakelijk, dat steeds het volle bedrag van den bon wordt besteed. De leverancier kan een gedeelte van de waarde in contanten teruggeven. Indien bijv. iemand goederen koopt voor een prys vah 8,kan hij een bon van 10, in betaling aanbieden en 2,in con tanten terugontvangen. Hiervoor geldt, dat de winkelier ten hoogste in contanten mag teruggeven: Op een bon van 25,een bedrag van 7.50, op een bon van 10,een bedrag van 3,en op een bon 1.een bedrag van 0,30. De bonnen kunnen gebruikt worden tot aankoop van alle voorwerpen, waarvan het verlies volgens de regelen inzake huis raad 1 onder de zgn. huisraadschade wordt gerangschikt. Zoo zal dus de rechtheb bende deze bonnen niet alleen kunnen aanwenden om meubelen en stoffeering te koopen (wat men in de eerste plaats onder huisraad pleegt te verstaan), doch ook kleeding, keukengerei e.d. zal er mede kunnen worden aangeschaft. En bijv. een verloren gegaan rywiel, zal al evenzeer uit de bonnen kunnen worden vervangen. Er wordt van de zijde van het departe ment van financiën op vertrouwd, dat deze bonnen door de winkeliers van de gerechtigden op geheel gelijke wyze als contanten zullen worden geaccepteerd. Ten einde dit te bevorderen is de verzilvering van de waardebonnen voor de winkeliers zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Tegeldemaking van de bonnen door de winkeliers. De winkeliers kunnen de ontvangen bon nen op verschillende wyze te gelde maken. Indien zij by den postchèque- en giro dienst zijn aangesloten is de eenvoudig ste methode, dat zy het bedrag der bon nen storten op hun eigen postrekening en de bonnen als betaalmiddel voor deze stor ting bezigen. Hebben zij een bankrekening, bij een bankier die tot de desbetreffende regeling is toegelaten (van de belangrijkste ver- eenigingen van bankiers is de toezegging van medewerking verkregen), dan kunnen zij het bedrag van de bonnen ook storten op hun eigen bankrekening ter creditee ring. De provisie, welke de banken hier voor verlangen, brengen zij aan het ryk in rekening. Tenslotte kunnen de winkeliers de bon nen ook inzenden aan het centraal ver- rekenkantoor van de afdeeling oorlogs schade van het departement van financiën (Groenhovenstraat 1 te 's-Gravenhage), dat voor de overmaking der gelden zorg draagt. Een korte duidelyke aanwijzing van het gebruik der bonnen is in elk bonboekje opgenomen; de wijzen waarop de leve ranciers de bonnen kunnen te gelde ma ken, is ""hter op eiken bon vermeld. Nieuwe jodenverordening te Haarlem. De regeeringscommissaris voor Haarlem S. L. A. Plekker, heeft een verordening uit gevaardigd, waarin ter uitvoering van de handhaving der openbare orde wordt be paald, dat 't aan joden verboden is hotels, restaurants, café's, bioscopen, schouwbur gen, openbare leeszalen, openbare verga derlokalen, openbare bad- en zweminrich tingen en openbare badhuizen binnen de ge meente Haarlem te betreden, of in deze in richtingen te verblijven. Eigenaren en ex ploitanten of bestuurders van deze inrichtin gen zijn verplicht op een duidelijk zichtbare plaats biljetten met het opschrift „vreboden voor joden" aan te brengen. Inrichtingen, waar het verblijf aan joden wel zal worden toegestaan, zullen nader worden aangewe zen. Voorts wordt in deze verordening be paald, dat het aan joden verboden is hun woonplaats binnen de gemeente Haarlem te vestigen, of daar hun hoofdverblijf op te slaan, voor zoover zij daar geen woonplaats of hoofdverblijf hadden. Joden, die zich na 25 Januari in Haarlem hebben gevestigd, zyn verplicht onverwyld op de gemeente-secretarie een vergunning aan te vragen om binnen de gemeente te mogen wonen. Voorts is het aan joden ver boden binnen de gemeente Haarlem te ver huizen, tenzy zy daartoe van den regee ringscommissaris toestemming hebben ge inregen. Het niet in acht nemen van deze voorschriften wordt gestraft. HET INBESLAGNEMEN VAN SCHEPEN IN AMERIKA. DUITSCH EN ITALIAANSCH PROTEST TE WASHINGTON. De Duitsche en de Italiaansche ambas sadeur te Washi-Kgton hebben bij het Ame- rikaansche departement van buitenland- sche zaken geprotesteerd tegen de inbe slagneming van Duitsche en Italiaansche schepen en de interneering der bemannin gen door de Amerikaansche regeering. De Italiaansche ambassadeur diende het protest persoonlyk in en verlangde onver wyld in kennis te worden gesteld van de verdere plannen en voornemens der Ame- rikaansché regeering te dezen aanzien. Bo vendien verlangde hij, dat onmiddellijk een einde zou worden gemaakt aan de onwaar dige huisvesting der Italiaansche zeelieden, die in gevangenissen zijn gebracht. Hij be hield zich alle rechten en eischen voor. Van officieele zijde wordt te Washington medegedeeld, dat het aantal door de kust wacht bezette buitenlandsche schepen is gedaald van 66 op 65. De bezetting van den Deenschen viermastschoener Danmark is namelijk opgeheven, omdat het schip geen militaire waarde heeft. Ook Fransche schepen onder bewaking. Uit Washington meldt het D.N.B. De Amerikaansche regeering heeft gisteren negentien Fransche schepen, die in zes Amerikaansche havens liggen, waaronder het luxe schip „Normandië", onder byzon- dere bewaking gesteld. United Press ziet daarin de inleiding tot de overneming van deze schepen door Amerika. Amerika noodigt Mexico tot navolging uit. Naar de Ultimas Noticias meldt, beves tigt het Mexicaansche ministerie van ma rine, dat men reeds uit Washington een uitnoodiging heeft ontvangen om het voor beeld der Vereenigde Staten ten aanzien van de inbeslagneming van buitenlandsche schepen na te volgen. Troebelen in Britsch-Indië. Het Russische persagentschap Tass pu bliceert een bericht van het Britsch-Indi- sche blad „Civil and Military Gazette", dat 20 Maart tweehonderd gewapende Mo hammedanen een Hindoedorp in het dis trict Asangar bij Benares hebben overval len. By de botsing zyn honderd personen gewond. Drie en twintig personen zijn ge arresteerd. Volgens het Britsch-Indische blad „Tri bune" zijn, naar Tass voorts meldt, bij de recente botsingen tusschen Mohammeda nen en Hindoes te Dakka vijf en twintig personen gedood en 147 gekwetst. In ver band met de onlusten zrjn te Dakka 250 personen gearresteerd. De regeering van de provincie Bengalen heeft publicatie van berichten over de onlusten in de provincie verboden. In het .district Samastipoer (ten N.O. van Patna) zijn eceneens botsingen tus schen Hindoes en Mohammedanen voorge vallen. In verband daarmede zijn enkele Mohammedanen en 24 Hindoes gearres teerd. De Chineesche stad Kwangsi gebombardeerd. Japamsche marinevliegtuigen hebben Maandagmorgen Kwangsi gebombardeerd, een belangrijk punt aan den spoorweg TsjekiangKiangsi, zoo deelt het pers bureau van de Japansche vloot in Centraal China mede. Ondanks zwaar geschutvuur van de Chineesche verdedigers concen treerden de Japansche vliegtuigen hun bommen op een reeks loodsen, waarbij zij 15 wagens vernielden. Ook vernielden zij 5 vrachtwagens, die zij ontdekten ten Zuidwesten van Kwangsi. Alle Japansche vliegtuigen zijn veilig teruggekeerd. Vijfhonderd en zestien Chineesche sol daten, behoorende tot de pas gereorgani seerde tiende divisie onder bevel van ge neraal Foe Tsoyi, hebben zich kortelings overgegeven aan het Japansche leger met hun machinegeweren en een aantal gewe ren. De soldaten hadden vroeger in Bin- nen-Mongolië geopereerd. LUCHTAANVAL OP HULL Tr> den nacht van 31 Maart op 1 April was, Daar het D.N.B. verneemt, de groote Oost-Eng els che havenstad Huil wederom het doelwit van een zwaren Duitschen aanval. Tallooze brandbommen en aan zienlijke ladingen brisantbommen kwamen neer op het havengebied en op andere voor den oorlog belangryke industriewij ken der stad. Uitgebreide branden in het havengebied, vooral in de groote houtop slagplaatsen en de groote installaties der maalderij-industrie, verhoogden de door dó explosies aangerichte vernielingen. Om vangrijke vernielingen werden door de bommen aangericht op de havenkaden en in de lossingsinstallaties. Een in lichter laaie staand vrachtschip dreef stuurloos in het havenbekken rond. Ook boven Great Yarmouth waren uitgebreide branden te zien. Een hagel van brandbommen kwam neer op het havengebied en de industrieelo installaties der stad. De brandweer en de blusschingstroepen waren door het voort durend om zich heen grijpende vuur mach teloos. Ook na het ingrijpen van troepen, gelukte het tot in de middaguren nog niet de uitgebreide branden, die steeds nieuw voedsel vonden in de houtopslagplaatsen en de graanschuren, te bedwingen. Britscb vliegveld gebombardeerd. Uit Berlijn meldt het D.N.B.Gister middag hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen een vliegveld met sterke bezetting aan de Engels che Zuidkust in een verras sende seheervlucht vanuit een hoogte van 15 meter aangevallen. Twee groote hangars met hierop aansluitende onderko mens en barakken werden met bommen van middelmatig en zwaar kaliber be stookt en totaal vernield. Minstens 12 a 14 bommenwerpers, alsmede 8 k 10 jacht vliegtuigen werden op den grond vernield. Op andere beschadigingen en vernielin gen kan bij de ondubbelzinnig waargeno men krachtige branden als gevolg van den aanval worden gerekend. De deelnemende gevechtsvliegtuigen zijn allen op hun steunpunten teruggekeerd. Britsche poging tot aanval op Brest. Uit Berlyn meldt het D.N.B.Gister middag hebben afzonderlijk vliegende vy- ajndelyke toestellen getracht by Brest het kustgebied binnen te vliegen. Duitsche jachtvliegtuigen schoten hierbij twee 2- motorige vliegtuigen neer. Eigen verliezen zyn daarbij niet ontstaan. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Uit Berlyn meldt het D.N.B.Vrij zwakke strijdkrachten der R.A.F. zijn Maandagnacht Noordwest Duits chland binnengevlogen. Het grootste deel der En- gelsche toestellen keerde reeds in het kustgebied terug, nadat het een aantal brisant- en brandbommen had neergewor pen. Er werden slechts verscheidene woon huizen in een Noord West Duitsche stad vernield en in brand gestoken. Eenigc Engelsche vliegers drongen door tot Noord Westfalen en wierpen hier verschei dene. brisantbommen op de wereldbekende liefdadige instellingen van „Bethel". Door voltreffers op een ziekenhuis is een aantal slachtoffers gevallen onder de zieken II dooden en 5 gewonden. De Duitsche af weer slaagde er in een Engelsch bombar dementsvliegtuig neer te schieten. DE STAKINGEN IN AMERIKA. Uit Ned-York meldt het D.N.B.Het Amerikaansche wapeningsbureau heeft het Congres een rapport over de stakingen doen toekomen, waarin wordt geconsta teerd, dat zich tusschen 8 September 1939 en 21 Maart 1941 73 stakingen hebben voorgedaan, waarbij ongeveer 146.000 ar beiders betrokken waren. In Milwaukee zijn, volgens een bericht van Nya Dagligt Allehanda ernstige sta kingsrelletjes uitgebroken. De politie moest tegen drie duizend demonstreerende arbei ders optreden. De politie gebruikte hier bij pantserauto's en traangas. Voordat de menigte uiteen gedreven kon worden, kwam het tot vechtpartijen. De vakvereeniging der vereenigde mijn werkers in het bruinkoolgebied van Harlan in Kentucky heeft ter verkrijging van een nieuw arbeidscontract een staking afge kondigd. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft tijdens gewapen de verkenningen in het zeegebied om En geland een koopvaardijschip van duizend b.r.L, deel uitmakende van een konvooi, tot zinken gebracht, en een ander groot koopvaardijschip zwaar beschadigd. By den aanval in duikvlucht door gevechts vliegtuigen op een vliegveld in Zuid-Enge- land werden vier hangars zwaar getrof fen. Zij geraakten in brand. Andere bom aanvallen waren gericht op de haven inrichtingen van Falmouth. Bij luchtge vechten boven het Kanaal werden twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Artil lerie van het leger beschoot in de middag uren belangrijke militaire doelen in Do ver. De uitwerking kon worden waarge nomen. Des nachts vielen formaties van het luchtwapen de havenwerken van Huil en Great-Yarmouth op succesvolle wyze aan. Groote branden veroorzaakten zware verwoestingen. In de haven van Great- Yarmouth geraakte een schip in brand. In Noord-Afrika bestreden Duitsche forma ties .uikbommenwerpers met goed resul taat veldstellingen en concentraties Brit sche gepantserde afdeelingen. De aanval len geschiedden met bommen van zwaar kaliber. De vyand liet gisternacht met zwakke strijdkrachten brisant- en brandbommen vallen in West. en Noordwest-Duitsch- land. In een middelmatig groote stad van Noordwest-Duitschland ontstond grootere schade aan gebouwen. Bij Bielefeld werd de ziekeninrichting van Bethel voor de tweede maal binnen enkele weken tyds gebombardeerd. Een voltreffer verwoestte hier 'n ziekenhuis. Daarbij werden talrijke personen gedood of gewond. Patrouillevaartuigen schoten met lucht- doelartillerie een der aanvallende vlieg tuigen neer. In den tyd van 16 tot 31 Maart verloor de vijand 55 vliegtuigen en 11 versperringsballons. In den zelfden tijd gingen 24 eigen vliegtuigen verloren. HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtsbericht no. 298 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Grieksche front: in den sector van het elfde leger zijn vyandelijke acties van plaatselijk karakter gebroken. Onze lucht- formaties bombardeerden munitiedepots en schoten granaten af op vyandelijke troepen. Noord-Afrika: een onzer formaties bom menwerpers, vergezeld door Duitsche jachtvliegtuigen, bombardeerde vijande lijke luchtbases en militaire inrichtingen, waarbij twee vliegtuigen op den beganen grond vernield en zware branden veroor zaakt werden. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche jagers een vliegtuig van het type Hurri cane neer. Britsche vliegtuigen deden een aanval op Misurata, waarbij eenige per sonen gewond werden en lichte schade werd aangericht. Oost-Afrika: de stryd in den Noorde lijken sector tusschen Keren en Asmara woedt voort. Ondanks het steeds ruimere gebruik van troepen en gemechaniseerde strijdmiddelen door den vijand, bieden on ze afdeelingen heldhaftig verzet Een on zer formaties bommenwerpers deed een aanval op het vliegveld van Djidjiga. Tij dens een gevecht tegen vijandelijke jacht vliegtuigen werd een vliegtuig van het type Gloster neergeschoten. Andero Ita liaansche vliegtuigen bombardeerden met succes Britsche gemechaniseerde strijd middelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5