Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant YOEGO-SLAVIE BEREIDT ZICH OP DEN OORLOG VOOR. Engelsche luchtaanvallen. HET BEZOEK VAN MATSOEOKA AAN ROME. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 79 WOENSDAG 2 APRIL 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer m ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent per week of i 2.42 per kwartaal Franco per post 1 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regeis i 1 65, iedere regel meer 33 ©ent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels i0.55, iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR FUBLICITEITSWAARDE. I y G E S TELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NEDqlANDSCHE DAGBLADPERS" Mobilisatie wordt in snel tempo voltrokken. Mishandeling der Dultsche minderheden. De toestand in Yoegoslavië ontwikkelt zich, naar nit de berichten valt op te maken, met verbijsterende snelheid. In de laatste 48 uren heeft de tegenstelling zich verdiept, niet zoozeer wat den binnenlandschen toe stand betreft, als wel wat de betrekkingen van Belgrado tot de as- mogendheden aangaat. Berlijn en Rome hebben hun standpunt nog steeds 1 niet bepaald, maar de Duitsche pers schenkt bijzondere aandacht aan het optreden der Serven tegen de Duitsche minderheden en uit deze berich ten valt af te leiden, dat de verhouding tusschen Belgrado en Berlijn er niet vriendelijker op wordt 1 Een andere aanwijzing voor een verscherping van den toestand mag worden gezien in het feit, dat de mobilisatie zich in Yoegoslavië in snel tempo voltrekt, terwijl de aanwezigheid van Eden en Dill te Belgrado ook kan worden beschouwd als een aanwijzing, dat de regeering van Yoego slavië meer en meer terecht komt in het Britsche kielzog. Het is op grond van al deze gegevens niet onbegrijpelijk, dat het Slowaaksche blad „Gardista" tot de conclusie komt: Yoegoslavië bereidt zich voor op een oorlog. DE BEHANDELING DER DUITSCHE MINDERHEDEN. Uit de verhalen van de vluchtelingen, die uit Yoegoslavië te Villach aangekomen zijn, verneemt het D-N.B. thans bijzonder heden over het vreeselijke lijden en de gruwzame vervolgingen, waaraan de leden der Duitsche minderheid te Laibach (Ljoebljana) blootgestaan hebben sinds den dag van den Yoegoslavischen staats greep. Het begin was, dat Servische elementen voor het nieuwe bewind; een anti-Duitsch Yoegoslavië en die vriendschap met Enge land demonstreerden. Voor het Engelsche consulaat kwam het tot ovaties en men hoorde kreten als „Weg met Duitschland". In de huizen van Duitsche gezinnen te Laibach werden de ruiten onder kreten ,als „dood en verderf aan dè Duitschers" met steenen ingeslagen en hoerageroep op En geland uitgebracht. De aan de grens aangekomen Duitsche staatsburgers en minderheids-Duitschers melden eenstemmig, dat bij de bevolking in Jiet Yoegoslavische grensdistrict groo- te onrust bestaat, omdat door de Yoego slavische militaire autoriteiten vrij" groote contingenten Servische cranicari en sol daten naar de grens overgebracht zijn. Van oudsher zijn deze bij de grensbevol king om hun haat tegen Duitschland niet geliefd en thans oefenen zij een schrik- en terreurbewind tegen alles wat Duitsch is. Ook Zijn talrijke douane-ambtenaren, die den laatsten tijd hun pro-Duitsche ge zindheid niet verheeld hadden, overge plaatst of hun ztfn anti-Duitsch Servische ambtenaren toegevoegd. Ook te Graz zijn in den loop van de laatste dagen treinen met vluchtelingen uit Yoego-Slavië aangekomen. SCHRIKBEWIND. Volgens de verhalen der vluchtelingen die met achterlating van have en goed!, meestal slechts met kleine handkoffertjes de grens overgetrokken zijn, krijgen, naar het D.N.B. meldt, de vervolgingen van de Duitschers door Servische elementen steeds grooteren omvang. Zoo wordt voor al uit Cilli een schrikbewind gemeld, dat den Duitschers de laatste uren van hun verbljjf het leven tot een hel heeft ge maakt. Zij werden onophoudelijk uitge scholden en bespogen en ten slotte gesla gen en mishandeld, als men hen op straat aantrof. Hun woningen werden geplun derd, zoodat zjj dikwijls slechts het veege lijf konden redden. De aanvoerder van de Servische volksmenigte was te Cilli een destijds te Weenen zeer bekende Joodsche literator, Tartaruga geheeten, die thans als Engelsch agent werkzaam is. Op de scholen werd de Servische schooljeugd stelselmatig tot gewelddaden tegen de kinderen van minderheids-Duitschers op gehitst. Zoo zijn te Frasslau Duitsche jon gens gemarteld en bijna doodelijk ge worgd. Ook te Hrastnigg, de bekende glasblazersplaats, zijn de minderheids- Duitschers mishandeld en met den dood bedreigd, als< zij zich maar ergens ver toonden. Ruiten in winkels en huizen van minderheids-Duitschers werden verbrij zeld en als de eigenaars, die zich in het bosch verborgen hadden, hun huis weer naderden, moesten zij afgrijselijke ver woestingen aanschouwen. Aan de Yoegoslavische grens ver neemt het D.N.B., dat, in tegenstelling tot de geruststellende verklaringen der autoriteiten te Belgrado, de toe stand voor de Volksduitsche bevolking steeds dreigender wordt. De opgehitste Servische elementen stellen zich niet meer tevreden met relletjes op straat en aanvallen op voorbijgangers, zij zjjn nu overgegaan tot een stelsel matige vervolging van alle burgers van Duitsche afkomst. Jonge Volks- duitschers, die onder de wapenen wa ren geroepen, worden niet bjj hun troep ingedeeld, doch in de bosschen bijeengedreven, waar zij onder zwaar gewapende bewaking staan. Voortdu rend worden talrijke Volksduitschers zonder eenige reden gearresteerd. In Batsjka heeft een opgehitste menigte Serviërs Duitsche hofsteden in brand gestoken. WAT ZICH ACHTER DE COULISSEN AFSPEELDE. Van goed ingelichte diplomatieke krin gen te Berlijn verneemt het D.N.B. de volgende belangwekkende bijzonderheden over de gebeurtenissen, die zich de laat ste weken te Belgrado achter de coulissen hebben afgespeeld. Sir Ronald Campbell, de Britsche ge zant in Yougo-Slavië, heeft ongeveer om streeks 10 Maart het Britsche spel in Belgrado opgegeven. Daarop werd hij naar Athene gestuurd, waar hij verscheidene vry langdurige besprekingen heeft ge voerd met den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, en den chef van den Engelschen generalen staf, Dill. Aan deze besprekingen hebben ook leden van het Amerikaansche gezantschap in Athene deelgenomen. Campbell deelde toen mede, dat de Yoegoslavische regee- ring in overeenstemming met de houding van de meerderheid van het Yoegoslavi sche volk besloten was tot de spilmogend- heden toe te treden. Eden en Dill stelden zich echter op het standpunt, dat een der gelijke ontwikkeling onder alle omstandig heden voorkomen moest worden en dat Campbell vooral op het leger zijn invloed moest oefenen. Onmiddellijk na den terug keer van Campbell naar Belgrado zijn ver scheidene vertegenwoordigers van de Britsche Intelligence Service, van wie eenige uit Cairo werden gehaald, naar Belgrado en andere plaatsen in Yoego slavië vertrokken. Het werk van de Brit sche Intelligence Service was spoedig merkbaar in een verstarring van den poli- tieken toestand en in alle mogelijke de monstraties en ongeregeldheden. DE ONDERHANDELINGEN DER KROATEN. Gisterochtend zijn in het Banoespaleis te Agram onderhandelingen gevoerd, waaraan o.a, deelnamen de Banocs, de president van de Kroatische boerenpartij, dr. Matsjek, de vice-president Kosjoe- titsj. Kosjoetitsj bracht rapport uit over den toestand in Belgrado en over de bespre kingen, die hij als afgezant van dr. Matsjek in Belgrado heeft gevoerd. De be raadslagingen duurden tot 1 uur. Er is nog geen beslissing gevallen over de vraag, of dr. Matsjek zitting neemt in het kabinet. Naar steeds weer in partijkringen wordt verzekerd, zal deze beslissing eerst vallen na een volledige bestudeering van den binnen, en buitenlamdschen politieken toestand en na zeer rijp overleg. Het Kro atische publiek is er zich, evenzeer als de politieke leiding, volkomen van" bewust, dat met de beslissing in de kwestie van dr. Matsjeks medewerking aan de tegen woordige regeering in Belgrado ook de beslissing valt over het toekomstige lot van het Kroatische volk. Het is daarom begrijpelijk, dat de Kroaten met de groot ste spanning de ontwikkeling der zaken volgen. Daarbij nemen zij de meest vol ledige discipline in acht. Ook steeds weer van anti-Duitsche zijde in omloop ge brachte geruchten hebben niet het ge- wenschte succes. Gisteravond om half acht waren de be sprekingen geëindigd. NAAR EENWORDING? De onderhandelingen, die te Agram ge voerd worden door Matsjek met vertegen woordigers van de nationale Kroatische op positie, zouden, naar de correspondent te Belgrado van den „Zeitungsdienst Graf Reischach" meldt, een gunstig verloop, nemen. Hoewél over het resultaat geen authentieke inlichtingen zjjn ontvangen, acht men het volgens dit blad niet uit gesloten, dat een overeenkomst tusschen de boer-enpartij van Matsjek en de naar getal zeer sterke nationale oppositie tot stand komt. Dit zou de eenwording van de Kroaten beteekenen. De nationale oppo sitie, waarvan de leider dr. Ante Pawelitsj, na den koningsmoord te Marseille naar Italië is uitgeweken, stuurt op een totale losmaking van Servië aan. In dit verband is het opmerkelijk, dat de anti-Servische stemming in Kroatië toeneemt. Een gedeel te van de Kroaten, die zich in Belgrado ophouden, is naar Agram vertrokken, daar voor him veiligheid niet kan worden inge staan. De treinen naar Agram zijn zoo overvol, dat talrijke Kroatische reizigers moesten achterblijven. Volgens inlichtingen uit Kroatische krin gen mag men volgens Stefani aannemen, dat Matsjek vast besloten is volstrekt te weigeren zich door militaire kringen te Belgrado den oorlog te laten opleggen. De Kroaten eischen waarborgen voor den bin nenlandschen toestand. In de eerste plaats eischen zij onmiddellijke demobilisatie om rust aan het land en vertrouwen aan de buren te hergeven. Voorts zou de buiten landsche propaganda onmiddellijk gestaakt moeten worden. Het bewind te Belgrado bevindt zich aldus voor een dilemma van enorm belang, zoo concludeert het Italiaan- sche persagentschap. DUITSCHE GEZANT OP WEG NAAR BERLIJN. Naar men in politieke kringen te Ber lijn verneemt, is de Duitsche gezant te Belgrado naar Berlijn onderweg om ver slag uit te brengen. ALGEMEENE MOBILISATIE IN JOEGOSLAVIË De militaire voorbereidingen in Yoego-Slavië, zoo meldt de Times uit Belgrado, worden voortgezet. Steeds meer reservisten worden opgeroepen. Heden z(jn de scholen gesloten, hetgeen de Times-correspondent te Belgrado de laatste voorbereiding noemt voor de algemeene mobilisatie. Alle berichten uit Yoegoslavië duiden er op, zoo schrijft, „Gardista", dat Yoegosla vië zich voorbereidt op een oorlog. De mobilisatie wordt bespoedigd en de ac ties tegen volks-Duitschers nemen in haat en wreedheid toe, zoodat zich reeds bijna vergelijkingen met Polen op dringen. Het blad schrijft verder, dat het hierbij bijna uitsluitend om Serven gaat. In Kroatië daarentegen neemt de opwinding wel is waar toe, doch deze is gericht tegen de politiek van Belgrado. Kroatië wil niet het lot van Polen deelen. De Kroaten heb ben in den wereldoorlog aan de zijde van Duitschland gestreden en hun bondgenoo- ten nooit verraden. Zij willen ook thans niet in de voetstappen van de vftanden van Duitschland stappen. Naar het D.N.B. aan het Hongaar- sche persbureau M.T.L ontleent, neemt de spanning in Belgrado gestadig toe. De bevolking vlucht hals over kop uit de Yoegoslavische hoofdstad. De mo bilisatie voltrekt zich In een snel tempo. Het spoorwegverkeer In ge heel Yoegoslavië Is beperkt. Het standpunt van Berljjn, „De algemeen anti-Duitsche tendentie in Yoegoslavië is sterk toegenomen", aldus verneemt de Berlqnsche correspon dent van het A.N.P. van welingelichte zijde. In politieke kringen verluidt ver der, dat in Yoegoslavië een mobilisatie heeft plaats gehad, die op het oogenblik nog voortduurt Aan de uitlatingen, die tot dusver gedaan zijn, over de politieke vraagstukken en de gebeurtenissen in Yoe goslavië heeft men niets toe te voegen. De ontwikkeling in Yoegoslavië staat in het teeken van oncontroleerbare, van haat vervulde ophitsers, die dorpen in brand steken, vrouwen mishandelen, menschen vennoorden en Duitschers verjagen. In de zelfde politieke kringen constateert men, dat de Yoegoslavische regeering steeds weer tracht, berichten over demonstraties, die in het land gehouden zijn, tegen te spreken. Zoo heeft men van Belgrado uit b.v. het bericht verspreid, dat de pro- Duitsche Yoegoslavische journalisten met aan het hoofd den hoofdredacteur van de Vreme, dr. Gregoritsj, weer vrijgelaten zijn, terwijl in werkelijkheid vaststaat, dat deze personen zich nog steeds in arrest be vinden. Van Yoegoslavische zijde blftkt duidelijk de poging om wel bepaalde maat regelen te nemen, doch in theorie een zekeren afstand daarvan in acht nemen. Welke bedoelingen Belgrado hiermede heeft, is slechts zeer moeilijk vast te stel len. Volgens berichten die Ju Berlyn zjjn ontvangen, zijn ook de leiders van de Duitsche volksgroepen gearresteerd. Het feit, dat de wederz\jdsche gezanten naar Berlijn resp. Belgrado zijn ge gaan, noemt men in politieke kringen alhier een bewjjs voor den ernstigen toestand, waarin de Duitsch-Yoegosla vische crisis is geraakt. Zie verder Laatste berichten.) Matsoeoxa te Berlijn - Rijksminister Von Ribbentrop ontvangt zijn Japan- schen collega op het ministerie van Buitenlandsche Zeken (Foto Weltbild) Maandagnamiddag en in den nacht van Maandag op Dinsdag zrjn eenige Engelsche vliegtuigen boven ons land verschenen. Een aantal brisantbommen werd omlaag ge worpen. Het grootste deel viel op het vrije veld, zoodat geen schade ontstond. Op een plaats bij een Noordzee-eiland werden bom men omlaag geworpen, die alle in het water vielen en evèneens geen schade deden. Elders werd door een vrij laag dalend vlieg tuig met een machinegeweer op een veer boot geschoten. Gelukkig trof dit vuur op de uitsluitend met Nederlandsche civiele personen gevulde boot geen doel, zoodat wonder boven wonder geen dooden of ge wonden te betreuren zijn. Op een andere plaats werden door het omlaag werpen van brisant -en brandbommen vier woonhuizen verwoest en eenige andere huizen bescha digd. Een brisantbom trof een nieuw ge bouw, dat misschien voor een kazerne ge houden werd, en richtte geringe schade aan. Daar het gebouw onbewoond was, vielen ook hier geen dooden of gewonden. Rijksmark in Nederland geen wettig betaalmiddel. De opheffing van de deviezengrens tus schen Nederland en Duitschland heeft niet tengevolge, dat de Rijksmark in Neder land wettig betaalmiddel wordt. Betaalmiddel in Nederland is uitslui tend de gulden en de Reiehskreditkasse- scheine. Uit het Duitsche rijk kunnen na tuurlijk betalingsmiddelen naar Nederland worden overgebracht, die tegen de gelden de clearingkoers kunnen worden ingeruild. Iedereen kan derhalve marken in betaling aannemen, want zij kunnen bij iedere bank worden ingeruild. V00RL00PIG GEEN NIEUWE KOLENBONNEN. Naar het Vad. van officieele zijde ver neemt, zullen voorloopig geen nieuwe bon nen worden aangewezen voor het verkrij gen van vaste brandstoffen, zoodat men met zijn aanwezige voorraden erg zuinig zal dienen om te springen. Over een eventuéele verlenging van den geldigheidsduur van de oude bonnen, die gisteren afliepen, is nog geen beslissing genomen. De Tel. vernam van bevoegde zjjde ver der nog over de kolenvoorziening dat van overheidswege alles in het werk zal wor den gesteld om den geheelen zomer met de kolenvoorziening door te gaan. Zoodoende hoopt men te bewerken, dat ieder particulier den winter 19411942 zal kunnen ingaan met een voorradje huis brand. Door d© schade, welke de oorlog aan onze waterwegen had toegebracht, heeft de normale kolenvoorziening gedurende Mei en Juni 1940 groote stagnatie onder vonden. Aldus ontstond een achterstand in de bevoorrading, welke niet meer ge heel was in te halen, zeker niet toen de vorst dezen winter de transportmoeilfk- heden nog kwam vergrooten. Men hoopt, dat dezen zomer geen onvoorziene om standigheden een ongunstigen invloed op productie of vervoer zullen hebben. Bon 09 van de vleeschkaart is niet geldig. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt naar aanleiding van het feit. dat voor de loopende periode niet met 09 doch de met 10 gemerkte bonnen van de vleeschkaart werden aangewezen bekend, dat ook in de toekomst de met 09 gemerkte bonnen niet voor het koopen van vleesch en vleesch- waren zullen worden aangewezen, alle met 09 vleesch en 09 worst en vleeschwaren gemerkte bonnen van de vleeschkaart kunnen derhalve worden vernietigd. Bonaanwijzing honden- en kattenbrood. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat van 1 tot en met 30 April 1941 op bon no. 8 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld Voor groep I 10 kg. hondenbrood Vooor groep n 10 kg. hondenbrood Voor groep m 8 kg. hondenbrood Voor groep IV 5 kg. hondenbrood Voor groep V 4 kg. hondenbrood Voor groep VI 3 kg. hondenbrood Op bon no. 8 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1% kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 April 1941 is bon no. 8 van be doelde -kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. NIEUWE REGELING AMERIKAANSCHE CERTIFICATEN TE WACHTEN. Na wfl van bevoegde zjjde vernemen, is met betrekking tot de nieuwe deviezenre- geling, ten aanzien van Amerikaansche certificaten, eerlang een nieuwe regeling te verwachten. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, die Maandagavond uit Berlijn te Rome is aangekomen, heeft na ztjn aankomst een boodschap tot het Italiaansche volk gericht, waarin hij wijst op de nauwe en hartelijke betrekkingen, die van oudsher tusschen Italië en Japan bestaan hebben. Dobr het driemogendhe- denverdrag, aldus de boodschap, hebben wij Japanners en Italianen, samen met de Duitschers, onze uiterste krachten beschik baar gesteld om ons gemeenschappelijk doel te bereiken, namelijk een blijvenden vrede door het scheppen van de nieuwe wereldorde op de basis van gerechtig heid en rechtsgelijkheid. Matsoeoka bjj Mussolini en Ciano. Even over 17 uur was Matsoeoka naar het Palazzo Chigi gegaan, waar hij werd ontvangen door graaf Ciano, met wien hg een hartelijk gesprek voerde. Na dit ge sprek volgde het bezoek aan het Palazzo Venezia, voor een onderhoud met Mussolini. Het onderhoud tusschen Matsoeoka en Mussolini had plaats in tegenwoordigheid van graaf Ciano en den ambassadeur Koro- kiri Zembei. De menigte, die Matsoeoka op zgn weg naar het Palazzo Venezia had toegejuicht bleef opeengepakt staan op het plein om het einde van het onderhoud' af te wachten en den Duce en den ver tegenwoordiger der verbonden natie haar geestdriftige gevoelens te doen blyken. Toen na ongeveer een uur de bespreking eindigde, verscheen de Duce en de Ja pansche minister op het balcon en be groetten de massa. Vergezeld door graaf Ciano, verliet Matsoeoka het Palazzo Vene zia om zich naar zijn verblijf, de Villa Ma nama, te begeven. De manifesteerende me nigte bleef opeengepakt op het Palazzo Venezia, waar het steeds weer juichte voor den Duce, die verscheidene malen op het balcon verscheen. Bezoek aan den Paus. Matsoeoka zou naar uit Vaticaansche kringen wordt medegedeeld, Woensdag ochtend een bezoek aan Paus Pius XII brengen. In aansluiting daarop zal da minister van buitenlandsche zaken den kardinaal-staatssecretaris, Maglione, een bezoek brengen. VERKLARINGEN VAN MATSOEOKA. In Villa Madama 'heeft Matsoeoka do Italiaanschè en buitenlandsche pers ont vangen en eenige belangwekkende verkla ringen over den internationalen toestand en zijn reis in Europa afgelegd. Het hoofd doel van zijn reis, aldus zeide hij, is een persoonlijke gedachtenwisseling met de lei ders der beide volken, die thans bondge- nooten van Japan zijn en het overbrengen van de Japansche gelukwenschen bij het sluiten van het driemogendhedenverdrag. Matsoeoka zeide, de grootste beteekenis te hechten aan een persoonlijk contact met de leiders der bondgenooten. Men kan daardoor den weg effenen tot vriendschap pelijke betrekkingen, welke kunnen leiden tot resultaten, die nooit te bereiken zijn door een nog zoo levendige diplomatieke gedachtenwisseling. Over zijn verdere reisplannen verklaarde Matsoeoka, dat hij zich van Rome weer naar Berlijn zal begeven, waar hg ver moedelijk den Ftihrer en Von Ribbentrop opnieuw zal ontmoeten. Het verdere pro gramma was nog niet vastgesteld. Op de vraag, of hij ook naar Washington zou gaan, antwoordde Matsoeoka. dat hij gaar ne een bezoek aan Washington zou bren gen, doch dat zijn tijd dat niet toeliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1