Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Britsche oorlogsschepen vallen Fransch convooi aan. Ouderdomsverzekering De legerberichten van gisteren. %e tweede <Atok cs vetecAeH&t Aan de Algerijnsche kust. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Erigeleche zeestrijdkrachten hebben, naar van officieele Fransche zijde is medege deeld, Zondagochtend om negen uur in de Fransche territoriale waterèn niet ver van de kust tusschen Nemours eii Oran (Fransch Marokko) een Fransch convooi, bestaande uit vier vrachtschepen", dat ver gezeld door een torpedojager van Casa blanca naar Oran op weg was, aangeval len. Het convooi kon op het oogentalik van den aanval zich in de haven van Nemours in veiligheid brengen. De batterijen van de kustverdediging en van het luchtwapen hebben het vuren van de aanvallende En- gelsche oorlogsschepen beantwoord en deze schepen teruggedreven. De Engelsche oorlogsschepen bestonden Uit een kruiser en vijf torpedoboötjagers. Naar men uit betrouwbare bron te Vichy verneemt, is een reeks Fransche bommenwerpers opgestegen. Deze toestel len hebben het Engelsche eskader gebom bardeerd. Omtrent het resultaat van deze afweeractie zijn tot dusver nog geen bij zonderheden ontvangen. Volgens officieel nog niet bevestigde be richten zijn bij den Engel3chen aanval door het vuur van de Britsche oorlogsschepen vier personen gedood en verscheidene ge- wond. Fransch protest. De Fransche regeering heeft, naar te Vichy bekend wordt, door bemiddeling van de Vereenigde Staten ten scherpste doen protesteeren tegen den Engelschen aanval óp het Fransche convooi in de Algerijn sche territoriale wateren. In Fransche regeeringskringen is het dralen en de onzekerheid van de Engelsche autoriteiten bij de propagandistische uit eenzetting van de Engelsche actie opgeval len, meldt het D.N.B. Eerst hebben dé Engelschen beweerd, dat het Fransche con vooi wapens voor DUitschland vervoerde, daarop werd plotseling van Engelsche zijde beweerd, dat de Fransche schepen rubber aan boord hadden. Van Fransche zije heeftmen op deze beweringen met een dementi geantwoord. Aan den anderen kant verzet men zich in bevoegde kringen te Vichy tegen de po ging der Engelschen om den aanvalv op het Fransche convooi te rechtvaardigen door den noodzaak van de blokkade. Het feit, dat Engeland sedert maanden onge laden Fransche Schepen kaapt, wettigt de conclusie, dat de blokkade van Frankrijk voor Engeland niet van beslissende factor is, doch uitsluitend den roof van soheeps- ruimte beoogt. Ten slotte wijst men in genoemde krin gen er op dat de beweringen van leveran ties oorlogsmateriaal van Noord-Afrika naar Duitschland eenvoudig belachelijk zfln, daar in Noord-Afrika in het geheel geen Fransch oorlogsmateriaal is. De Fransche schepen hadden rijst, suiker en gerst voor de inboorlingen van Algerije aan boord. Het Fransche oorlogsschip, dat het voor de Noord-Afrikaansche kust aan gevallen convooi escorteerde, was de 1500 ton groote torpedobootjager Simoun. Duitsche persstemmen. De avondbladen van Berlijn houden zich op in het oog springende plaats bezig met den Britschen aanval op het Fransche con vooi en Oran. Dit nieuwe incident, zoo schrijft de Ber liner NacKtausgabé, is een teeken, dat de Britsche admiraliteit niet meer voldoende zenuwbeheersching heeft om pijnlijke in cidenten te vermijden, welke Engeland om propagandische redenen op het oogenblik niet gebruiken kan. De Berliner Börsen Zeiting schrijft, dat de nieuwe recente piratendaad der Britten ver uitgaat boven het nieuwe kader van de Engelsch-Fransche verhouding of wan verhouding. Zg bewijst niet alleen de leu genachtigheid van dè Britsche propaganda, volgens welke Frankrijk ravitallieering al leen verhinderd om een voorziening van Duitschland tegen te gaan, want het door dé Engelschen aangevallen levensmiddelen- transport was immers voor Algiers bestemd. Zij bewijst integendeel ook de volstrekte onduldbaarheid van een zeeschuimerg, die niet terugschrikt voor Welk brutaal in grijpen ook in de elementairste rechten van vreemde naties. De zeeroovers overval bij Nemours toont het gevaar, aldus de Berliner Lokal Anzeiger, waarin iedere Europeesche natie zich bevindt, zoolang Engeland zijn zeerooverij kan voortzetten. Binnenkort herziening. Aan mededeelingen van president Jacob, leider van de Gèschèiftsgruppe vóór so ciale bestuursaangelegenheden bij het com missariaat-generaal voor financiën en eco nomie, ontleenen wij, dat de Duitsche rijks- organisatieleider dr. Ley als leider van het Duitsche arbeidsfront, dat alle werk nemers omvat, ingevolge een opdracht van den Führer een plan voor de toekomstige verzorging van het Duitsche volk uitge werkt heeft, dat onder meer de vervulling zal brengen van den in het partij program der N.S.D.A.P. vastgelegdcn eisch, dat er een voldoende ouderdom s- en invaliditeits verzekering moet komen. Daarmee zal een sociaal werk van de eerste grootte tot stand zijn gebracht. Hét doel is om de vruchten van den ge- zameniyken arbeid van het volk ook allen ten £oede te doen komen. De zin der ver zorging is, dat iedere aalmoes en iedere ondersteuning zonder dat daar recht op bestaat, principieel ohnoodig zullen zijn. Zoodoende gaat het niet slechts om de verbetering van de ouderdoms- en invali- diteitsverzorging, doch om de schepping van een nieuw recht. In plaats van de idee der sociale verzekering komt de idee der volksverzorging. De uitvoering wordt reeds ter hand genomen. Moge de oorlog deze wellicht vertragen, in geen geval zal de oorlog de uitvoering verhinderen. Is het plan in de daad omgezet, dan zal dit werk de kroon zijn op het streven Van vele geslachten van arbeiders. In de plaats van net proletariaat treedt dan de zich van zijn functie bewuste, scheppende mensch, die de vrijheid veroverd zal heb ben, waarover wel reeds vele malen ge sproken werd, doch waarbij de daad bleei ontbreken. Ook lif Nederland, aluds deelde pre sident Jabob verder mede, zal binnen kort tot een herziening van de ouder doms- en invaliditeitsverzekering wor den overgegaan. De uitkeeringen dezer verzekering zijn thans zoo gering, ook by den Nederlandschen arbeider in geval van invaliditeit of ouderdom in geen enkel opzicht de noodwen dige bescherming schenken. Ook in de Nederlandsche sociale politiek zal in de toekomst het gemeenschapsprin cipe van den nieuwen tyd tot uitdruk king moeten komen. In Duitschland stond reeds lang vast, dat de bedoelde verzekeringen zonder staatshulp niet toereikend zouden kunnen zyn. Reeds Otto von Bismarck heeft de eerste r-appen in deze richting gedaan. Het Nationaal-socialistische Duitschland zal voltooien, wat toen begonnen werd. Bij de keus „rente-verzekering of volksverzor ging" is met beslistheid voor het laatste gekozen. Ingevolge het woord „Het welzijn der gemeenschap is de hoogste wet" en „Ge- meinnutz geht vor Eigennutz" kan eerst recht bij de sociale verzekeringen van de noodzakelijkheid van een totale hervorming gesproken worden. De positie van den en keling ten opzichte van den staat is thans heel anders dan in den liberalistischen- kapitalistischen staat. Ieder lid der volks gemeenschap is verplicht om de volks gemeenschap te dienen, maar ook omge keerd is de staat verplicht voor ieder lid der volksgemeenschap te zorgen. Deze weg wordt thans in Duitschland doelbewust betreden. Ook Nederland zal, al zon hier de tijdsomstandigheden ongunsti ger, dezelfde richting worden ingeslagen. DE OOGST VAN VOLKSTUINTJES. Vap de opbrengst mag men alleen houden wat voor eigen gezin noodig is. Binnenkort zal een Akkerbouw-beschik king verschijnen, waarin onder andere wordt vastgesteld, dat telers van akker bouwproducten bun oogst ter beschikking zullen moeten, stellen van de overheid of van daartoe door de overheid aangewezen lichamen. In het algemeen zal volgens de Tel. van deze verplichting ontheffing wor den verleend voor door particulieren op erfperceeltjes en in volkstuintjes geteelde producten, voor zoover de opbrengst niet meer bedraagt dan voor eigen gezin noodig is. De beoordeeling van de vraag, of er in de zich voor doende gevallen inderdaad sprake is van volkstuintjes, zal door of van wege de Provinciale Voodsclcommis- saris geschieden. Echter wordt ontheffing van den leve ringsplicht alleen dan gegeven, indien het bewerken van den grond, en het zaaien, verplegen en oogsten van het gewas ge schiedt door den belanghebbende zelf, in twijfelgevallen wende men zich tot den Provincialen Voedselcommissaris. Het pachten^ van perceelen land door fa- brieksdirecties, vereenigingen of andere combinaties met de bedoeling daarop hun personeel of leden akkerbouwproducten te telen of te doen telen, wordt ontraden, omdat de geheele opbrengst van de gewas sen in dergelijke gevallen ter beschikking van de overheid zal moeten worden ge steld. Om dezelfde reden Is het onge- wenscht, om in te gaan op aanbiedingen van landbouwers of grondeigenaren, die perceeltjes grond of de opbrengst daarvan op eenigerlei wijze aan particulieren aan bieden. Als een landbouwer of tuinder dit jaar voor het eerst perceelen verhuurt, moeten de daarop geteelde gewassen als regel ge leverd worden. Zelfs de producten van perceelen, die reeds vorige jaren aan par ticulieren of combinaties verhuurd wer den, doch waarop de landbouwer of tuin der zelf een deel van den arbeid verricht, zullen aan de overheid geleverd moeten worden. Producten van volkstuintjes op tot he den braakliggend terrein, zullen aan den volkstuinder kunnen blijven. EXTRA TUINBOUW-CULTURES Do belangrijke mogelijkheid tot teelt uitbreiding welke den Nederlandschen tuin bouw onlangs werd geboden door de teelt van verschillende producten ten behoeve van de Duitsche Conserven industrie, kan ten volle worden benut. Naar we vernemen heeft dezer dagen de toewyzing plaats gevonden voor de kweekers die zich hadden aangemeld voor het beoefenen van die extra teelt, waar bij ln het algemeen de aangevraagde op pervlakte is toegestaan. Voor producten, die geteeld zullen wor den, zyn de volgende prijzen bij contract vastgesteld. Voor doperwten ƒ12, dubb. boonen zon- derd draad 13, peen 3, prei 6, knol- sedery zonder lof 7,80, alles per 100 kilo. In het algemeen worden deze prijzen door de kweekers niet ongunstig geacht, zoodat deze teeltuitbreiding nieuwe banen voor het behoud van onzen tuinbouw be- teekent. De eerste druk van dezq, voor iedere Katholiek zoo belangrijke brochure in twee weken uitverkocht!! PRIJS 5 GENT Verkrijgbaar -bij' kiöskert, op de stations en bij den Dien1-.! Materiaal der.fJ.S.B, Maliebaan jjjl te Utrecht. postzegel bijsiwiten voor franco toezending). V VRAAGT OOK UW BOEKHANDELAAR! VERLICHTING VAN RIJ- EN VOERTUIGEN. VAN EEN HALF UUR NA ZONSONDERGANG TOT EEN HALF UUR VOOR ZONSOPGANG. Het is bekend, dat ingevolge het motor en rijwielreglement alle rij- en voertuigen de voorgeschreven verlichting moeten voe ren van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor Zonsopkomst. De ver duisteringsvoorschriften bepalen, dat ver duisterd moet worden van zonsondergang tot zonsopkomst; dit voorschrift werd door sommige politie-autoriteiten aldus opgevat dat in afwijking van het motor en rijwielreglement de verlichting van xij- en voertuigen thans ontstoken zou moeten zijn van zonsondergang tot zonsopkomst. Reeds geruimen tijd geleden vestigde de A.N.W.B., die zich met deze opvatting niet kon vereenigen, de aandacht der betrok ken autoriteiten op deze kwestie. Thans kan worden medegedeeld, dat de wnd. secretaris-generaal van het departe» ment van justitie hieromtrent een duide lijke instructie heeft gegëveri, volgens welk de bepalingen van het motor- én rijwiel- reglement nog onverminderd van kracht zijn. Zoo kan b.v., aldus de instructie een wielrijder nog een half uur na zons ondergang zonder licht rijden; wenscht hij echter in dien tijd toch zgn lichten te ontsteken, dan zullen deze op de voor geschreven wijze afgeschermd moeten zijn. .Het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland. De Nederlandsche Bank N.V. te Amster dam deelt het volgende mede Op 1 April 1941 houdt de deviezengrens tusschen het bezette Nederlandsche gebied en Duitschland op te bestaan. Dientenge volge kan het wederzijdsche betalings verkeer zich in het algemeen wederom on middellijk over de particuliere crediet-in- stellingen, over de post enz. afwikkelen. Tusschen de beide circulatiebanken, de Nederlandsche Bank en de Deutsche Reichsbank, is sedert langen tijd overeen gekomen, dat aan alle transacties de waardeverhouding 100 RM is 75.36 wordt ten grondslag gelegd. Deze koersverhouding geldt voor de toe komst ook bij omwisseling van bankbiljet ten en munten. EERSTE PAAL VOOR HET NIEUWE BEDRIJFSGEBOUW IN ROTTERDAM. In tegenwoordigheid van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, ir. Ringers, den ontwerper van het nieuwe stadsplan Rotterdam, ir. Witteveen en ver schillende andere autoriteiten, is gister morgen met eenige plechtigheid de eerste paal, bestemd voor het nieuwe bankgebouw van de Robaver te Rotterdam, aan den Coolsingel in den bodem geslagen. Dit is de eerste daad voor de totstandkoming van het eerste nieuwe bedrijfsgebouw in de binnenstad. DRAGER VAN DE KRATONMEDAILLE OVERLEDEN. Op 8S-jarlgen leeftgd is te Nijmegen overleden de heer H. Telman, gepension- neerd sergeant-majoor der marine, een der laatste dragers van de Kraton-medaille. CLANDESTIEN GESLACHT VEE OPGESPOORD. De politie te Arnhem heeft een inval gedaan in een onbewoonbaar verklaarde woning, waar twee geslachte koeien en drie varkens werden aangetroffen. De be woners van een aangrenzend huis ver leenden den clandestienen slachters hun medewerking. Zij hadden o.a. een waar schuwingsbei laten aanbrengen. In ver band hiermede zijn vijf personen gearres teerd. Vastgesteld werd, dat minstens vgf koeien en twintig varkens clandestien zijn geslacht. De hoofddader is ter beschik king van de justitie gesteld. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: ,In weerwil van het ongunstige weer heeft de luchtmacht haar gevechtshande lingen tegen Groot-Brittannië voortgezet. Een groote koopvaarder ten Noorden van den Theemsmond bleef, .ia door bommen getroffen te zijn, met zware slagzijde liggen. Een ander groot schip werd op den Atlantischen Oceaan zwaar bescha digd. Vliegtuigen der gewapende verken ning hebben militaire zendstations in Noord-Schotland en op de Shetlandsche eilanden met duidelijk gevolg aangevallen. Gedurende den nacht zgn voor verschei dene Britsche havens mijnen gelegd. In de Middellandsche Zee hebben afdeelingen der Duitsche luchtmacht Zondag twee vlieg velden op Malta met goed gevolg aange vallen. Britsche troepen in Noord-Afrika zijn aan geslaagde bombardementen on derworpen. Overdag noch des nachts zijn Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied ver schenen. HET ITALIAANSCHE. EEN HEVIG ZEEGEVECHT. In zijn weermachtsbericht no. 297 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Grieksche front: in den sector van het negende leger werd het optreden van den vijand, dat een plaatselijk karakter droeg, volkomen gebroken. Vliegtuigen van het Duitsche luchtwapen vielen luchthavens op Malta aan. Noord-Afrika: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen troffen vijandelijke gemecha niseerde middelen en artillerie. Vijandelijke vliegtuigen deden een aanval op Tripolis, zonder belangrijke schade aan te richten. Oost-Afrika: onze troepen zijn in een ge weldigen strijd gewikkeld ten Oosten van Keren en brengen den vijand zeer zware verliezen toe. Ook onze verliezen zijn groot. Kolonel Borghesl is heldhaftig gesneuveld aan het hoofd van zijn dappere soldaten van het tiende regiment grenadiers van Savoye. Tijdens hardnekkige gevechten hebben jachtvliegtuigen een vliegtuig van het type Hurricane neergehaald. De vijand deed een luchtaanval op Asmara. Er valt een tiental dooden en gewonden te betreu ren en woonwijken leden schade. Tijdens 'n hevig gevecht dat zich afspeelde in den nacht van 28 op 29 Maart in het centrale bekken van de Middellandsche Zee hebben wij drie kruisers van gemiddelde tonnage en twee torpedo jagers verloren. Talrijke opvarenden zijn gered. Den vgand werden verliezen toegebracht, welke nog niet zijn vastgesteld, maar die stellig ern stig zijn. Een groote Engelsche kruiser heeft midscheeps een vol treffer van het zwaarste kaliber gekregen en Is gezonken. Twee an dere eenheden werden zwaar ge troffen. Een van onze duikbooten onder bevel van den corvettenkapitein Manlio Petroni heeft in den Atlantischen oceaan een vijande lijk schip van gemiddelde tonnage tot zin ken gebracht. OPHEFFING DEVIEZENGRENS TUSSCHEN DUITSCHLAND EN NEDERLAND. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de opheffing van de deviezen- grens tusschen het Duitsche rijk en het bezette Nederlandsche gebied. Hierin wordt bepaald, dat de beperkin gen en verbodsbepalingen, vervat in het deviezenbesluit 1941 niet gelden in het verkeer tusschen het bezette Nederland sche gebied eenerzijds en het Duitsche rijk en de gebieden, waarvoor de Duitsche de- viezenwet en haar uitvoeringsverordening vervat zijn, anderzijds. Het Duitsche rijk en de gebieden, waarvoor de Duitsche de- viezenwet en haar uitvoeringsverordenin gen van kracht zijn, worden niet be schouwd als buitenland in den zin van het deviezenbesluit 1941, natuurlijke en rechtspersonen en vennootschappen, welke haar woonplaats in deze gebieden hebben, dan wel aldaar gewoonlijk verblijven, ge vestigd zgn, besturd worden of kantoor houden, alsmede filialen, bijkantoren en bedrijven van ingezetenen in deze gebieden, worden niet beschouwd als niet-irigezete- nen in deze gebieden, worden niet be schouwd als niet-ingezetenen m den zin van het deviezenbesluit 1941. Duitsche „Auslandsbonds", met uitzon dering van die, welke in het bezette Ne derlandsche gebied zijn uitgegeven, ren- tegevende obligatiën en niet-rentegevende schuldbekentenissen van de „Konversions- kasse für Deutsche Auslandsschulden" worden voortaan als buitenlandsche effec ten beschouwd. Deze verordening treedt heden in wer king. DE RIJWIELDIEFSTALLEN IN BUSSUM. Het aantal arestaties inzake de rijwiel diefstallen te Bussum is wederom uitge breid. Nadat Zaterdagmiddag een acht tienjarig jongmensch was aangehouden, die inmiddels een bekentenis heeft afge legd, is thans een zestienjarige scholier aangehouden, die eveneens bekend heeft verschillende rijwieldiefstallen te hebben gepleegd. Intusschen is gebleken, dat eenige leden van het complot zich ook schuldig hebben gemaakt aan diefstal van kleedingstukken uit een café. Het aantal arrestaties bedraagt thans acht dieven en een heler. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Aan de Lijnbaangracht te Amsterdam is een vgfjarig meisje in een emmer met ko kend water gevallen. Met ernstige ver brandingen aan het onderlijf en de beenen is de kleine door den geneeskundigen dienst naar het Wilhelmina gasthuis ver voerd. UITWISSELING VAN GRIEKSCHE EN ITALIAANSCHE GEÏNTERNEERDEN. Uit Belgrado meldt het D.N.B. Naar de „Vreme" meldt, zijn Zondagavond 1500 Italiaanscha burgers, die in Griekenland geïnterneerd waren, in twee extra treinen aan het Zuid-Slavische grensstation Cierge- lijka aangekomen. Zij zijn uitgewisseld te gen in Italië geïnterneerde Grieksche bur gers. AMERIKAANSCHE VRACHTBOOTEN NAAR ENGELAND. Uit New-York meldt het D.N.B. De scheepvaartcommissie heeft den verkoop van de vrachtbooten „Emma Alexander" (7193 brt.) en „Alexander" (8357 brt.) goedgekeurd. Deze schepen zullen voortaan onder Britsche vlag varen. Zg zijn gekocht door de Canadian Pacific Steamship Lines. Voorts zgn negen motorbooten aan Enge land verkocht. BALLONRECORD. Van 28 tot 30 Maart heeft Zinovjef, vlieger van aerologisch observatorium der USSR, een vlucht van weergaloozen duur volbracht met de ballon „USSR 80" met een inhoud van 395 M3. Zinovjef is 46 uur 12 min. In de lucht gebleven en heeft op deze wijze het wereldduurrecord voor deze categorie ballons meer dan verdubbelt?. Dit was 16 jaar geleden gevestigd door den Franschen ballonvaarder Georges Cornier. Tijdens de vlucht deed Zinovjef weten schappelijke waarnemingen. DE BURGEMEESTER VAN LEIDEN MET PENSIOEN. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 1 van zgn verordening nr. 3 1940 over de uitoefening van de regeeringsbe- voegdheia in Nederland, met ingang van 31 Maart 1941, den burgemeester van de stad Leiden, mr. A. van de Sande Bak- huyzen, eervol ontslag- verleend met toe kenning van pensioen. Tot zijn opvolger heeft de rijkscommis saris met ingang van 14 April 1941 ma joor mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, thans leider van de juridische afdeeling in het afwikkelingsbureau van het departe ment van defensie benoemd. In den tijd tot 15 April neemt de be voegde wethouder de functie waar. De nieuw benoemde burgemeester van Leiden, mr. R. N. de Ruyter van Steve ninck, werd in 1894 te Tiel geboren en koos na zijn schooljaren de militaire loop baan. In 1914 wer.d hij als 2e luitenant beëedigd en geplaatst bg het depót van het 2e regiment veld-artillerie. Vandaar ging hij in 1916 over naar het toen tot ontwikkeling komende luchtwapen en ont ving de opleiding tot waarnemer. In 1922 vertrok hij naar Nederlandsch-Tndië. waar bij in 4% maand zijn militair brevet als vlieger behaalde. Gedurende vijf jaren was hij aan de militaire luchtvaart-af- deeling verbonden, over welke hij gerui men tijd het commando voerde. Voor zijn diensten werd hij beloond met de ridder orde van Oranie Nassau. In 1927 keerde hij naar Nederland terug en werd bij het wapen der artillerie her plaatst, Hij studeerde inmiddels te Leiden en te Utrecht in de juridische faculteit cn promoveerde in 1932 tot mr. in de rech ten. Groote bekendheid verwierf hij zich in de jaren 19331937 als leider van de luchtkarteerings-expeditie naar Nieuw Guinea. Na afloop dier expeditie werd hij tot officier in de orde van Oranje Nassau benoemd. Bg het afkondigen van de mo bilisatie in 1939 werd hij majoor-comman dant van het toen juist opgerichte bataljon luchtvaarttroepen. Begin Mei 1940 keer de hij naar zijn oude wapen, de artillerie terug. Als commandant bij dit wapen heeft hij daadwerkelijk aan de gevechten in de om geving van Leiden en Delft deelgenomen. Na de demobilisatie werd hij tot hoofd van de afd. juridische zaken aan .'iet af wikkelingsbureau van het departement van defensie benoemd. VERVOER WERKVERRUIMINGS- ARBEIDERS. De rijksdienst voor de werkverruiming heeft bepaald dat voor het tijdvak van 31 Maart tot 2 November 1941 de vol gende regeling voor het dagelgksch ver voer van arbeiders naar en van de werk verruimingsobjecten van kracht zal zijn Wanneer dagelijks minder dan 2 maal 5 km. moet worden afgelegd, wordt geen vergoeding gegeven. De arbeiders, die da gelijks tweemaal een afstand hebben af te leggen, als hieronder is aangegeven, ont vangen een vergoeding als daarachter vermeld: 10 tot 15 km. 0.50 per man per week, 15 tot 20 km. 1.per man per week. Wanneer dagelijks tweemaal een afstand van 20 tot 25 km. afgelegd wordt, worden de betrokkenen in de gelegenheid gesteld den afstand boven 20 km. in werktijd af te leggen; in dit geval wordt per dag twee maal een half uur vergoed. Bij afstanden van 25 tot 30 km. kunnen de betrokkenen den afstand boven 20 km. eveneens in werktijd afleggen, doch wordt per dag twee, maal een uur vergoed. Voor de uren, welke ingevolge het bo venstaande vergoed zijn, wordt een ver goeding toegekend, berekend naar het basisuurloon. Bij dagelijks af te leggen afstanden van meer dan twee maal 20 km. zal, indien zulks mogelijk is, vervoer per trein, tram of autobus plaats hebben. Vervoer per autobus zal echter slechts bij hooge uitzondering mogelgk zijn in verband met het gebrek van motorbrand stof. Wat de arbeiders betreft, die in kampen of by particulieren gehuisvest zrjn en die eenmaal per twee weken huiswaarts keeren, blijft de bestaande regeling van kracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5