Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsché, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DE GEBEURTENISSEN IN Y0EG0-SLAV1E 10 verhoogd. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 78 DINSDAG 1 APR I L 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent oer week ©1 2.42 per kwartaal Franco per post t 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 11.65, iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels «0.55, iedere regel meer 11 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PÜBLICITEITSW A ARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDgRLANDSCHE DAGBLADPERS TEGENSTELLING TUSSCHEN SERVEN EN KROATEN. Duitschïand en Italië nog steeds gereserveerd. Ten aanzien van de ontwikkeling van den politieken toestand in Yoegoslavië valt in de eerste plaats de aandacht op het feit, dat dr. Matsjek, de leider der Kroatische boerenpartij en vice'premier in de regeering-Zwetkowitsj, nog geen beslissing heeft genomen omtrent zijn al- of niet-toetreding tot de regeering-Simowitsj. De onderhandelingen daarover schijnen nog steeds gaande te zijn, waartoe een gedelegeerde van de nieuwe regeering zich met den Kroatenleider in verbinding heeft gesteld. Intusschen is de toestand in het land nog steeds niet opgehelderd. Er schijnen aanwijzingen te zijn, dat de tegenstelling tusschen Kroaten en Serviërs zich meer en meer toespitst. Er komen berichten binnen over ernstige strubbelingen en van Kroatische betoogingen ten gunste van de as-mogendheden, Rome en Berlijn hebben nog geen standpunt bepaald, de officieele verklaringen zijn uitermate gereserveerd, maar wel is in Berlijn te verstaan gegeven, dat men niet van plan is zich te laten beschimpen, al toont men in de Wilhelmstrasse geen neiging zich tot overijlde daden te laten verleiden alleen op grond van agitaties, terwijl de nieuwe regeering haar standpunt nog niet heeft kenbaar gemaakt en dus geacht wordt, het Driemogendhedenpact te zullen eerbiedigen. Van welingelichte zijde verneemt het A.N.P. te Berljjn o.m., dat de rrjksregee- ring buitengewoon groote belangstelling heeft voor de gebeurtenissen in Yoego- Slavië. De ontwikkeling, die zich aftee- kent op de straat in Belgrado en in andere Yoego-Slavische steden wordt, zoo werd verder verklaard, ijskoud waargenomen. In dit verband werd op de vraag, of een Duitsche beslissing omtrent Yoego-Slavië te verwachten is, van Duitsche zijrle ge constateerd, dat Duitschïand in het ge heel geen beslissingen over Yoego-Slavië neemt. Het is, zoo werd gezegd, een met Duitschïand verbonden staat. Duitschïand neemt geen beslissingen over de Yoego-Slavische regeering, maar zoo noodig alleen met het oog op de belangen der eigen Duitsche po litiek en dér Duitsche menschen en met het oog op een afweer van de vijanden. Aangezien d;oor de Yoego-Slavische re geering niet de noodige maatregelen zijn genomen om de ontwikkeling, welke ging in de richting van versterkte anti-Duitsche excessen, tegen te gaan, heeft de rijksre- geering besloten den Rrjksduitschers in Yoego-Slavië opdracht te geven te ver trekken. In politieke kringen der Rijkshoofdstad» spreekt men er over, dat de anti-Duitsche tendentie in deze excessen steeds duidelij ker zichtbaar wordt. In deze kringen wijst men opnieuw op het Duitsche standpunt, dat het geen Duitsche gewoonte is zich de politiek te laten vooi*schrijven door welke oncontroleerbare groepen of anonieme krachten ook. In deze politieke kringen verklaart men met nadruk, dat het op den duur nauwelijks raadzaam is te ver wachten, dat Duitschïand onbeperkt ex cessen, die het Duitsche prestige in gevaar moeten brengen, zal dulden. Dit geldt vooral voor ?en tijd waarin Duitschïand tezamen met zijn bondgenooten im een groot conflict gewikkeld is. In de Wilhelmstrasse verklaarde men voorts, dat van de ontvangen talrijke be richten over uitspattingen de meeste be vestigd zijn en dat met de berichten, die niet werden bevestigd, van Duitsche zijde ook geen rekening gehouden zal worden. DE GEBEURTENISSEN IN ZUID-SLA VIË. In de Wilhelmstrasse is zoo meldt het A.N.P. verder de vraag gesteld, of het juist is, dat in Belgrado de anti-Duitsche ele menten de overhand hebben gekregen, zoo dat de toetreding van Yoego Slavië tot het Driemogendhedenpact geen beteekenis meer zou hebben. Van Duitsche zijde werd op deze vraag, evenals ten aanzien van de kwestie van de toepasselijkheid of de niet-toepasselgkheid van het Driemogendhedenpact met betrek-' king tot Yoego-Slavië geen standpunt in genomen. Er werd alleen aan herinnerd, dat Yoego Slavië zijn handteekening heeft ge plaatst onder het toetredingsprotocol, uit vrijen wil, en dat met de ondeteekening de toetreding van Yoego-Slavië rechtsgeldig is. Gepraat over ratificatie of nietratificatie is derhalve overbodig. Of de Yoego Slavi sche regeering van haar kant het pact in acht neemt of niet, daarover kan Duitsch ïand zich niet uitlaten. Dat is alleen een zaak van de Yoego Slavische regeering. DE REACTIES IN DE BUURSTATEN. Van welingelichte zijde verneemt de Ber- lijnsche correspondent van het A.N.P.: In politieke kringen alhier heeft de reac tie der Yoego Slavische gebeurtenissen op de naburige staten van dit land groote be langstelling gevonden. Men verklaart te Berlijn dat de met Duitschïand bevriende naties niet in staat zijn eenlgerlel begrip te krijgen voor de politiek van Belgrado. In de Wilhelmstrasse vernam men, dat de na buurstaten van Yoego Slavië natuurlijk ver gaand contact hebben met de rgksregee- ring. In hoeverre vooral Bulgarije op grond van den huldigen toestand gedwongen is maatregelen te nemen, kon men in Berlijn niet zeggen. GEEN MOBILISATIE IN BULGARIJE. Het door buitenlandsche persagentschap pen verspreide bericht, over een zooge naamde algemeene mobilisatie in Bulgarije is naar het D.N.B. meldt geheel verzonnen, want te Sofia is dienaangaande niets be kend. ITALIË TERUGHOUDEND. De ontwikkeling van den politieken toe stand wordt, in Italiaansche politieke wrin gen met de grootste terughoudendheid be oordeeld. Men verklaart, dat een definitie ve opheldering nog niet in het verschiet ligt, temeer daar de tegenstellingen tus- echen Serven en Kroaten verder toenemen en de anti-Duitsche en anti-Italiaansche in cidenten nog niet schijnen op te houden. Ook de berichten, die van eer. langdurig onderhoud van den Yoego Slavische mi nister van buitenlandsche zaken Ninsjitsj met den Italiaanschen gezant te Belgrado gewag maakten, hebben aan de Italiaansche opvatting niets kunnen veranderen. Te Rb- me vestigt men de aandacht op twee fei ten, n.l. ten eerste, dat de Italiaansche staatsburgers, evenals de Duitsche, uit vei ligheidsoverweging Yoego Slavië verlaten en verder dat de betoogingen tegen de spil- mogendheden georganiseerd zijn door be paalde Servische elementen, die door de .An gelsaksische propaganda opgehitst zijn, terwijl de Kroatische bevolking openlijk uiting geeft aan haar sympathie voor de spilmogendheden. DUTTSCH DORP DOOR SERVEN IN BRAND GESTOKEN. Naar van de Hongaarsch-Yoego Sla vische grens wordt gemeld, is een Duitsch dorp in de Baranja, een land streek tusschen Drave en Donau met talrijke Duitsche nederzettingen, door Servische betoogers In brand gestoken en volledig in de asch gelegd. A NTI-ASDEMON STRATIES. Drie extra-treinen met gevluchte Duit sche staatsburgers uit Yoego-Slavië zijn gisteren te Graz aangekomen. Deze vluch telingen melden, naar het D.N.B. meldt, dat in de demonstratieve optochten ook middelbare scholieren met hun leeraars, officieren, soldaten en leden van de So- kólbonden meeliepen. Tijdens den optocht werden juichkreten op Engeland en smaad- kreten aain het adres van Duitschïand uit- gestooten. Dikwijls kwam het tot zware mishandelingen van en dreigementen tegen de Düitschers. Het „Giornale d' Italia" meldt in ver band met de anti-asdemonstraties in Yoego-Slavië de volgende bijzonderheden Het filiaal van de Italiaansche autofa- briek Fiat is bestormd en verwoest. De grootste verwoestingen zijn echter ge pleegd in het Italiaansche reisbureau en in de Italiaansche biblotheek. Bij het Itali aansche reisbureau werden de kostbare uitstalling, kunstvoorwerpen en boeken vernield. Bij een demonstratie tegen het Italiaansche gezantschap werd het ge zantschapsgebouw met steenen bekogeld. Voor het nabij gelegen Engelsche gezant schap kwamen de betoogers opnieuw bij een. Door een der Britsche militaire atta- ché's in uniform werden Engelsche vlag getjes uitgedeeld. DE HOUDING DER KROATEN. De vice-voorzitter van de Kroatische boerenpartij, Koesjoetitsj, die in opdracht van den Kroatenleider dr. Masjek te Bel grado vertoeft, heeft verklaard, dat dr. Matsjek nog in geenen deele heeft beslo ten of hij bereid is tot de regeering van het nieuwe bewind toe te treden of niet. Het ligt ook in het geheel niet In het voornemen,da t Matsjek' persoonlijk dezer dagen naar Belgrado gaat. Tusschen dr. Matsjek en vertegenwoor digers van de Kroatische nationalisten is de laatste dagen contact tot stand geko men, naar het D.N.B. te Agram verneemt. De heer P. Kqs, technisch hoofdambtenaar bij de Intercommunale Waterleiding, ge bied Leeuwarden, te Leeuwarden, die be noemd werd tot. directeur van het ge meentelijk Waterleidingbedrijf te Vlissingen DE BEPERKING VAN DE MELKAFLEVERING. 85 VAN GEMIDDELDEN DAGOMZET. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft be paald Het is aan hen die melk of volle melk aan den verbruiker verhandelt of aflevert verboden per dag een grooter hoeveelheid daarvan te verhandelen of af te leveren aan verbruikers dan overeenkomt met een hoeveelheid van 85 van zijn gemiddelde dagomzet aan verbruikers in de basis période. Deze basisperiode is a. Hetzij de periode van 15 Sep tember 1940 tot en met 12 October 1940 voor die gevallen, waarin de ge middelde omzet of aflevering per dag over die periode kan worden berekend. b. Hetzij de periode van 24 Novem- - ber 1940 tot en met 15 Maart 1941 voor die gevallen, waarin een gemid delde omzet of aflevering per dag over de onder a. genoemde periode wegens het ontbreken van gegevens bij het betrokken standaardisatiebedrijf of bij den betrokken slijter niet kan worden berekend. Het is aan een standaardisatiebedrijf vertraden, aan een afnemer per dag een groote re hoeveelheid melk voor consump tie af te leveren dan overeenkomt met een hoeveelheid van 85 van de hoeveel heid melk, welke aan het standaardisatie bedrijf in de basisperiode gemiddeld per dag aan hem voor consumptie heeft af geleverd. Het bepaalde geldt met dien verstande, dat de voorgeschreven maximum dagom zet, respectievelijk maximum aflevering per dag, op Zaterdag verdubbeld mag worden. Bij de berekening van den gemiddelden omzet of aflevering per dag blijven de le veringen aan of ten behoeve van zieken huizen, sanatoria, kinderkolonies en daar mee gelijk te stellen inrichtingen, alsmede de leveringen ten behoeve van zieken en aan scholen ingevolge de schoolmelkrege- ling, buiten beschouwing. De directeur generaal van de voed selvoorziening is bevoegd om in naar zijn oordeel hiervoor in aanmerking komende gevallen of groepen van ge vallen de hoeveelheid melk of volle melk,* welke maximaal mag worden verhandeld of afgeleverd, te verhoo- gen of te verminderen. KUNSTMESTBONNEN. De secretaris-generaal van het departe ment vaü landbouw en visscherij heeft bepaald: Het koopen, t koop aanbieden en ver koopt, zoomede het ten geschenke geven en ten geschenke aannemen van kunst- mestbonnen is verboden. Het feit, dat de nationalisten, die zich ten deele reeds maandenlang in interneerings- k am pen bevonden, thans door de autoritei ten vrij gelaten zijn, wordt in Kroatische kringen met dit contact in verband ge bracht. In Yoego-Slavische kringen te Bel grado staat men op het standpunt, dat de beraadslagingen tusschen de regeeringsfronton wellicht niet voor het midden van deze week een einde nemen. De regeeringsverldaring van generaal Simowitsj verwacht men op zijn vroegst Donderdag, waarbij men zich vooral voor de buitenlandsche politiek interesseert. Luchtaanvallen op Engeland. Naar het D.N.B. verneemt, zijn afdee- lingen gevechtsvliegtuigen der Duitsche luchtmacht gisteren bij het invallen van de duisternis opgestegen, om voor den oorlog belangrijke objecten op de Britsche eilanden aan te vallen. Volgens de radio berichten der eei'ste vliegtuigen had men in Zuid- en Midden-Engeland reeds een geslaagde actie ondernomen. Twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Uit Berlijn meldt het D.N.B.Duitsche patrouillevaartuigen hebben gistermiddag in het Zuidelijk deel der Noordzee twee Britsche vliegtuigen van het type Bristol- Blenheim neergeschoten, toen deze in scheervlucht een aanval deden. Met ingang yan heden heb ben wij onze advertentie-prij zen, inclusief omzetbelasting, met Deze verhooging is toege staan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 12814 N.P., d.d. 17 Maart 1941. Italiaansche schepen in Amerikaansche havens in beslag genomen. De bemanningen in verzekerde bewaring gesteld. Uit Washington meldt het D.X.B. s Acht en t\riutig Italiaansche schepen"" in veertien Amerikaansche havens, zijn Zondagnacht door gewapende afdee- llngen van de Amerikaansche kust wacht bezet. Dc bemanningen dezer schepen zijn volgens Associated Press naar het binnenland overge bracht, waar z\j onder toezicht ver blijf houden. Officieus wordt verklaard dat deze be manningen waarschijnlijk onder de hoede der regeering zullen blijven, evenals de in Amerika aanwezige bemanningen van tot zinken gebrachte Duitsche schepen. De onderstaatssecretaris van het Ame rikaansche ministerie van financiën, Her- bert Gaston, heeft verklaard, dat deze stap een zuivere voorzichtigheidsmaatregel is, die voortgevloeid is uit het toepassen van de bepalingen van de anti-sabotagewet, die uit den wereldoorlog dateert. Dientengevol ge kan ieder schip, dat in een Amerikaan sche haven door de eigen bemanning wordt verwaarloosd, tot eigendom der Ameri kaansche regeering verklaard worden. Roo sevelt heeft deze maatregel goedgekeurd. Senator Wheeler heeft over deze maat regel van de Amerikaansche regeering ver klaard, dat er geen rechtsgronden voor deze inbeslagneming bestaan en dat dit feit een nieuwe oorlogsdaad van de Ame rikaansche regeering vormt. Associated Press meldt, dat de toekom stige status dezer schepen voorloopig on zeker is. De woordvoerder van het minis terie van financiën, waaronder de kust wacht ressorteert, heeft te kennen gege ven, dat binnen een of twee dagen een de finitieve beslissing te verwachten is. Voor alsnog heeft het ministerie geen bericht ontvangen, dat tegen officieren of leden der bemanningen aanklachten wegens sa botage zijn ingediend. De bemanningen zijn brj de kustwacht in verzekerde bewaring. In totaal zijn 28 Italiaansche schepen in bewaring genomen, waaronder de „Comte Biancamano" (20.000 brt.), die te Cristobal (Kanaalzone) door de militaire autoritei ten wordt bezet. Alle andere schepen zijn door de kustwacht bezet. EEN VERKLARING VAN MINISTER HULL. Minister Huil heeft op zijn persconfe rentie de inbeslagneming der Duitsche en Italiaansche schepen een „zuiveren ver dedigingsmaatregel" genoemd, waarbij hg liet doorschemeren, dat de bemanning der schepen door sabotage de Amerikaansche scheepvaart zou kunnen belemmeren. Op de vraag, of het departement van buiten landsche zaken de regeeringen van Duitschïand en Italië van de inbeslagne ming in kennis zou stellen, gaf Huil een ontwgkend antwoord door te verklaren, dat de door de Amerikaansche regeering getroffen maatregelen doeltreffender zijn dan woorden. Huil zeide, geen inlichtingen te kunnen geven over het definitieve lot der in beslag genomen schepen. Hij wildo zich ook niet uitlaten over de beschuldi ging van den senator Wheele, die gezegd had, dat de maatregelen der regeering tegen de Duitsche en Italiaansche schepen de Vereenigde Staten nog dichter bjj den oorlog gebracht hadden. De minister zeide slechts, dat de regeering den koers volgt, die steun voorschrijft aan Engeland en aan staten, die zich in een dergelijke positie bevinden. DE DUITSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. Voorts heeft het Amerikaansche minis terie van financiën, volgens Associated Press, medegedeeld, dat ook op twee Duit sche schepen in Amerika bij wijze van „beschermingsmaatregel" wachtposten zijn geplaatst. De schepen staan, zoo verklaar de de plaatsvervangende staatssecretaris van het ministerie van financiën, Gaston, hierdoor niet onder Amerikaansche hoede. De Duitsche bemanningen der schepen blij ven aan boord. VER. STATEN NEMEN OOK 3G DEENSCHE SCHEPEN OVER." De regeering der Vereenigde Staten heeft volgens de Associated Press 36 in Ameri kaansche havens liggende Deensche sche pen overgenomen. Het departement van financiën heeft als motiveering aangevoerd, dat aan eenig materiaal pogingen tot sabo tage te zien zijn. Daarom heeft men de schepen op grond van de wet op de spion- nage moeten overnemen. Van de 36 Deen sche schepen liggen er 15 in New-York, 8 in Baltimore, 2 in Philadelphia, 2 in Nor folk, 2 in Los Angeles en 2 in Jacksonville, 1 in Portland en 1 in Harbour (Washing ton). DE UITREIKING VAN MELK- EN CACA0KAARTEN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij deelt mede, dat zeer binnenkort zal worden overgegaan tot de uitreiking van melk- kaarten en cacaokaarten. Op nader door de plaatselijke distribu- liediensten aan te geven tijdstippen zul len op vertoon van de distributiestam kaarten genoemde kaarten worden uitge reikt en wel a. Aan een kind, dat na 1 April 1937 geboren is vier melkkaarten en n cacaokaart b. Aan een kind, dat na 1 April 1927 maar vóór 2 April 1937 geboren is twee melkkaarten en één cacaokaart c. Aan personen, die vóór 2 April 1927 geboren zgn één melkkaart. De onder c. genoemde groep van hou ders van distributiestamkaarten komt dus n i e t in aanmerking voor cacaokaarten. Met nadruk wordt de aandacht van melkveehouders op het' volgende geves tigd Aangezien het waarschijnlijk is, dat de aan melkveehouders en hun gezinnen, alsmede de aan het bij hen inwonend per- soheel uitgereikte melkkaarten te zgner tgd wederom zullen moeten worden inge leverd, zullen de aan deze groep van per sonen uitgereikte kaarten in ongeschonden toestand zorgvuldig bewaard dienen te worden. De nadere regeling zal zoo spoe dig mogelijk worden bekend gemaakt. Over de eventueele distributie van melk en cacao zullen t.z.t. nadere mededeelingen I volgen. Engelsche vliegtuigen boven Noord-Duitschiand. In den afgeloopen nacht zijn zwakke af deel in gen Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland verschenen, waar zij op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen lieten vallen. Nergens werd schade van militairen of economischen aard aangericht In een stad van middel bare grootte in liet Noordwesten ontston den eenige branden, die nog in den loop van den nacht gebluscht konden worden. In een groote West-Duitsche stad werd een ziekenhuis door een Britsche brisant- bom getroffen. Er zgn dooden en gewon den. Meer dan 1000 Italiaansche zeelui opgepikt. Uit Lissabon meldt StefaniVolgens officieele berichten uit Engelsche bron zgn meer dan duizend Italiaansche zeelui, die hebben deelgenomen aan den slag in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee. tot dusver opgepikt en naar Alexandrië en Pyraeus overgebracht. Italiaansdio loochening. Uit Rome meldt StefaniHet Italiaan sche ministerie van marine, dat de waar heid nimmer verbergt, loochent catego risch, dat de lichte kruiser „Bandanora" tot zinken is gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1