De wederopbouw van Middelburg begint Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 31 Maart 1941 100 arbeiderswoningen op 't Zand. Voorstel om over te gaan tot het bouwen van 10 woningen voor ouden van dagen aan den voet van den Langen Jan van een meisjes-U.L.O. school aan de Dwarskaai en van een gymastieklokaal i de binnenstad. GRENSWIJZIGING. Ged. Staten van Zeeland hebben 21 Maart schriftelijk het oordeel gevraagd van den Middelburgschen gemeenteraad inzake het voorstel tot wijziging van de grens tusschen Middelburg en Koudekerke. Naar aanleiding daarvan deelen B. en W. den Raad het vol gende mede. „In verband met den buitengewoon ern- stigen woningnood in deze gemeente heb ben wij sinds eenigen tijd met den Alge meen Gemachtigde voor den Wederopbouw besprekingen gevoerd hoe daarin te voor zien. Op diens aanraden en in overeen stemming met hem hebben wij besloten U voor te stellen te besluiten tot den onmid- dellijken bouw van ruim honderd arbeiders woningen, waartoe wg U een afzonderlijk voorstel zullen doen toekomen. Weldra bleek uit de besprekingen met den directeur van de Stichting Herbouw Middelburg, dat het onmogelijk was voor een dergelijk complex of voor een aanzien lijk gedeelte daarvan ruimte te vinden in het bouwplan van de verwoeste binnen stad, zoodat de woningen aan den buiten kant van de stad gebouwd moeten worden. Daarna hebben wij overleg gepleegd met de ontwerpers van het uitbrei dingsplan en kwamen tot de conclusie, dat indien de gemeentegrenzen geen beletsel zouden vormen de natuur lijke plaats voor deze stadsuitbreiding was aan de Zuid-Westelijke zijde van onze bebouwde kom, daar de bevolking gebaatis bij een vestiging aan den meest actieven kant van hét eiland Walcheren. Daarom rees de vraag, welke kans er was om op korten termijn te komen tot een wijziging der gemeentegrenzen, te meer wijl de mogelijkheid van wijziging van «ge meentegrenzen ook op Walcheren in de laatste maanden meerdere malen een on derwerp van bespreking was geweest. Wij hebben hierover inlichtingen ingewonnen bg den secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken en den al gemeen gemachtigde, die bereid bleken in het belang van den Wederopbouw deze grenswijziging urgent te verklaren. Onmiddellijk nadat wij hierom verzocht hadden, heeft de burgemeester van Middel burg den burgemeester van Koudekerke van een en ander op de hoogte gesteld. Van hem vernamen wij, dat waar de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat nog wijzigin gen van andere deelen van de grens van zijn gemeente zullen worden overwogen, het van het grootste belang voor de ge meente Koudekerke is, dat de toekomstige grens van Koudekerke niet in twee afzon derlijke etappes, maar in zijn geheel wordt bekeken. Dit is inderdaad juist en wij heb ben zulks dan ook volledig erkend. In een vergadering van de beide colleges van B. en W., welke heeft plaats gevonden onder leiding van den heer van der Wart, lid van Ged. Staten van Zeeland en voorzitter van de Kerncommissie voor Walcheren, inge steld door Ged. Staten ter adviseering in- stedebouwkundige vraagstukken, zijn wij dan ook begonnen met de volgende alge- meene beginselen voor te stellen Algemeene beginselen. 1. „De twee gemeentebesturen willen in gemeenschappelijk overleg de beste oplos sing trachten te zoeken. De oplossing moet zoo zijn, dat zij beide partijen bevredigt. Middelburg dient daarom de belangen van Koudekerke te behartigen alsof het haar eigen belangen waren, en omgekeerd. 2. Het belang van Middelburg is, dat het zonder uitstel kan overgaan tot woning bouw op het daarvoor meest geschikte ter rein, nl. bij het Zand. 3. Het belang van Koudekerke is, dat de grenswijziging tusschen Middelburg en Koudekerke wordt uitgesteld tot het tijd stip, dat ook andere grenswijzigingen op Walcheren worden behandeld, zoodat de toekomst van de gemeente Koudekerke als dan in zijn geheel kan worden bezien. 4. Deze belangen worden over en weer volledig erkend. De oplossing wordt ge zocht in een voorloopige gemeenschappe lijke regeling, in afwachting van de defini tieve grenswijziging. 5. De gemeenschappelijke regeling dient daarom opgebouwd te zijn op de grondbe ginselen dat a.. Middelburg in het belang van Koudekerke voorloopig afziet van het doorzetten van de definitieve grenswij ziging b. Koudekerke aan de gemeente Mid delburg toestaat maatregelen voor de Volkshuisvesting te nemen bjj het Zand, alsof dit terrein reeds tot de gemeente Middelburg behoorde." B. en W. van Koudekerke verklaarden zich tot onze groote verheugenis met deze algemeene beginselen volkomen accoord en gezamenlijk hebben wij daarop in de beste verstandhouding naar een regeling gezocht, waarbij de wederzjjdsche belangen van beide gemeenten zoo goed mogelijk gediend werden. Hadden wij aanvankelijk gemeend ten einde in het belang van Koudekerke een grenswijziging te vermijden de oplossing te moeten zoeken in een gemeenschappe lijke regeling, krachtens art. 129 van de Gemeentewet, alras bleek zulks op onover komelijke technische bezwaren te stuiten. Het bleek niet mogelijk binnen het kader van de Gemeentewet een gemeenschappe lijke regeling te ontwerpen, waarbij de ge meente Middelburg woningen zou bouwen in de gemeente Koudekerke, welke zouden vallen onder de Middelburgsche bouw- en andere verordeningen en waarvan de be woners voor de gemeente-financiën tot Middelburg gerekend zouden worden. Wg kwamen gezamenlijk tot de over tuiging, dat de eenige oplossing te vin den was in een grenswijziging. Deze moest zoodanig zijn, dat eenerzijds Mid delburg onmiddellijk het noodige bouw terrein zou verkrijgen, anderzijds Kou dekerke zoo min mogelgk inwoners zou verliezen. Op deze basis was geen ideale grens te .trekken, maar wel een voorloopige oplossing te vinden, welke in afwachting van het oogenblik waar op het vraagstuk van de grens van Koudekerke in zijn geheel zal worden bezien, aan Middelburg voorloopig al thans voldoende uitbreidingsmogelijk heden biedt. Beperking. Het thans voorgelegde ontwerp is op dezen grondslag en in gemeenschappelijk Overleg tot stand gekomen. Zooveel moge lijk is het gebied dat van Koudekerke op Middelburg zal overgaan beperkt tot wei en bouwland en zgn de bestaande woningen buiten de grenswijziging gelaten, ook al bracht dit met zich mede, dat hiervoor „enclaves" onvermijdelijk waren. Slechts In twee gevallen is op dit beginsel een uitzondering gemaakt, n.L voor een zestal woningen aan den Nieu wen Vlissingschen weg, welke wel een zeer kleine enclave zouden vormen en voor eenige panden tegenover de Lan- geviele-buitenbrug, aangezien daar de verbinding tusschen de nieuwe wijk en de binnenstad moet komen. Om die zelfde reden, nl. het aanleggen der nieuwe wegen, is op één punt afgewe ken van de Baarsjesspring als natuur lijke grensscheiding, n.l. bij de uit monding van den Groeneweg n in den Koudekerkscheweg. Tot. onze groote voldoening hebben Ged. Staten zich met de aldus in gemeen over leg ontworpen grens accoord verklaard en vragen zij hierover thans het oordeel van de gemeenteraden. Wij bevelen uwen Raad aan uw instem ming aan Ged. Staten te betuigen met de voorgestelde grenswijziging als een onmid dellijke voorloopige oplossing, welke latèr door een betere, meer definitieve grens te vervangen zal zijn. Ten slotte willen wij bg dezen onzen dank uitspreken aan de verschillende auto riteiten, die ons hun medewerking gegeven hebben en in het bijzonder ook aan B. en W. van Koudekerke." ADVTES INSPECTEUR VOLKS GEZONDHEID. De inspetceur van de volksgezondheid (volkshuisvesting) in W.N.-Brabant en Zeeland adviseerde inzake de grenswijziging als volgt „De huidige uitbreiding van Nieuw Mid delburg ligt ten opzichte van het stadscen trum aan den verkeerden kant van de stad. Het economische centrum van de stad be vindt zich in het Zuid-Westelijke gedeelte, «laar toch ligt de eigenlijke stadskern de markt en omgeving met de aansluiten de winkelstraten. Ook de voornaamste toevoerwegen naar deze stadskern liggen aan den Zuidelijken en Westelijken kant van de stad. Ik wijs in dit verband op de uitvalswegen naar Vlissingen en Koudekerke via de Lange- viele en op die naar Domburg, die achter het nieuwe Stadhuis om geprojecteerd is en bewesten de huidige Noordweg komt. Door de verlegging van dén Noordweg wordt de Westelijke helft van de stad als economisch centrum nog meer geaccen tueerd. In de herbouwde stad zal het eco nomisch centrum nog iets Westelijker liggen dan' in het voormalige Middel burg, hetgeen veroorzaakt wordt door dat de bebouwing om het Abdij - complex thans vrijwel geheel vrij van winkels zal big ven. Hierdoor zullen de winkels dus vrijwel uitsluitend in de nieuwe Lange Burg komen en niet meer in de straat, die de Korte Burg zal vervangen. Het aantal winkels in de Korte en Lange Burg samen zul len dus verminderen en wel voorna melijk aan de Oostzijde. Daarnaast echter is aan den Zuid- Westkant van de markt het centrum uitgebreid door de verlegging van de verlengde Zusterstraat naar de Nieuwe „Bodenmarkt", een plein, gelegen tus schen de Pottenmarkt en de Gort straat. Binnen de stadswallen zijn er dus aan wijzingen voor een kleine verlegging van het bedrgfsgedeelte van de stad naar het Westen, en gelet op de plaats van dit nieuwe economische centrum is er dus aanleiding om de buitenwijken concen trisch, d.w.z. zooveel mogelijk op gelijke afstanden van dit centrum, te projectee ren. Dit wijst er derhalve op dat het re delijker is om de uitbreiding bij 't Zand te leggen dan bijv. achter Nieuw Middel burg. De werkgebieden (Vlissingen) lig gen immers alle aan de Zuid-Westzijde, terwijl het gebied tusschen Veere en Mid delburg als een uit een economisch oog punt minder belangrijk gedeelte van het eiland is te beschouwen. De grondslag in het Noord-Westelijk gedeelte van Mid delburg is bovendien slechter dan die van 't Zand, hoewel ook op 't Zand ophooging plaats zal moeten vinden. Tenslotte moge ik opmerken, dat de wijk bij 't Zand zeer gunstig ligt ten op zichte van de bestaande en ontworpen hoofdverkeerswegen. Ik wgs u in dit verband op de verbin- 1 dingen Nieuwe Vlissingsche wegPoelen- daalsche singel-station Nieuwe Vlissing sche weg-Tramsingel-LangfevieleMarkt Torenvliet-ontworpen weg-Poelendaalsche singel-stationTorenvliet-ontworpen weg door kern van 't Zand-Lange Viele-Markt; Nieuwe Noordweg-ontworpen randweg- Langeviele singel-ontworpen verbinding door de kern van 't Zand-Nieuwe Vlis singsche weg. Uit dit verkeersschema moge U blijken, hoe uitstekend deze wijk verbonden is met de stad en met het eiland. De behoefte aan arbeiderswoningen is thans buiten alle twijfel verheven. Er dient derhalve ten spoedigste gebouwd te worden en daar de natuurlijke uitbreiding voor dezen woningbouw op 't Zand ligt, zijn er naar mijn meening termen aan wezig om onmiddellijk tot de exploitatie van 't Zand over te gaan". WONINGEN VOOR OUDEN VAN DAGEN. B. en W. zijn van meening, dat te Mid delburg woningtoestanden bestaan, die dringend verbetering behoeven. Buiten den noodzakelijken opbouw van het verwoeste deel van de stad en den bouw van een groot aantal arbeiderswoningen, achten zij het noodzakelijk, dat een beperkt aan tal zeer bescheiden woningen wordt ge bouwd voor ouden van dagen. De behui zing van meerdere ouderen, die wel zelf standig kunnen wonen, maar niet geheel zonder toezicht kunnen zijn, is bg onder zoek door den gemeentearts en het Col lege van dien aard gebleken, dat spoedige verbetering noodig is. Hoewel B. en W. langs verschillende wegen een einde trachten te maken aan den onhoudbaren toestand, waar in vele ouderen, alleen wonenden of gehuwden, verkeeren, meenen zij, dat van gemeentewege thans moet worden overgegaan tot den bouw van een tiental woningen, bestemd voor oude re personen, die nog wel zelfstandig» mits onder eenige controle of eenige hulp, kunnen wonen. Daardoor zal het bovendien mogelijk zijn om een aantal van de door die oude ren thans bewoonde huizen ter onbewoon baarverklaring voor t« dragen. De woningen, aldus B. en W. die zouden kunnen bestaan uit woonkamer, een slaapkamer, keukentje en zolder, zouden uitstekend kunnen worden gebouwd in de nabijheid van de te herbouwen Nieuwe kerk en Koorkerk. Overigens is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat een andere bouwplaats nog meer wenschelrjk zou lgken, waarom B. en W. ten dezen nog eenig voorbehoud ma ken. Als architect, tevens belast met het hoofdtoezicht bg de uitvoering, zouden zij den heer F. A. Exhauzier te Bussem wil len aanwijzen deze komt ook voor op de architectenlijst voor den hei-bouw van Mid delburg, vastgesteld door den Algemeen Gemachtigde voor den wederopbouw. B. en W. stellen voor in principe te be sluiten tot den bouw van tien woningen voor ouden van dagen en hen te machti gen als architect daarvoor aan te wijzen den heer F. A. Exhauzier te Bussem. BOUW U.L.O.-SCHOOL. B. en W. deelen den raad mede „Zoo als U bekend is, werden bij den ramp, die onze gemeente op 17 Mei heeft getroffen, ook verschillende gemeente-eigendommen door brand geheel of ten deele verwoest. Behalve het Stadhuis en den Abdij toren, trof dit l<?t o.m. ook de lagere school met woning aan de St. Janstraat en de Lange Delft, de voormalige Bank van Leening in de St. Janstraat en de meisjes U.L.O.- school op de Haringplaats. Ligt het niet in ons voornemen, plan nen te beramen tot herbouw van de ge noemde school voor gewoon lager onder was, de daarbij behoorende woning en het pand in de St. Janstraat (voormalige Bank van Leening), anders staat het met de meisjes U.L.O.-school. Het onderwijs aan de leerlingen van deze school wordt thans in twee gebouwen gegeven, namelijk in de Handelsschool (waartoe het bestuur van deze school welwillende medewerking ver leende) en in het eenigszins herstelde, res- teerende gedeelte van het schoolgebouw op de Haringplaats. Deze huisvesting is evenwel zeer onvol doende en eischt, naar onze meening, op korten termijn grondige verbetering. Ook de Inspecteur van het Lager Onderwijs is deze meening toegedaan en dringt er in het bij de stukken ter inzage gelegde schrijven bij 'ons College op aan te willen bevorderen dat de herbouw van deze school zooveel mogelijk wordt bespoedigd. Na gepleegd overleg met den directeur der Stichting „Herbouw Middelburg1', meenen wij, dat deze meisjesschool zeer geschikt zal kunnen worden gebouwd op de Dwarskaai. Een gebouw als het onder havige, mits ontworpen door een bekwaam architect, zal daar in die omgeving goed voldoen. Ook het verkeer ter plaatse en de breedte van den weg vormen daartoe geen beletselen. Behalve de noodige leslokalen, w.o. een teékenlokaal, ligt het in ons voornemen aan dit schoolgebouw ook een gymnas tiekzaal te doen bouwen, waarvan, be halve door de leerlingen van de meisjes school, ook door de leerlingen van de dichtbij gelegen Handelsschool gebruik zal kunnen worden gemaakt. Voor het geven van gymnastiekonder wijs aan de leerlingen van deze laatste school werd vóór 17 Mei 1940 gebruik ge maakt van het thans verwoeste gymnas tieklokaal op de Groenmarkt, eigendom van het Rijk, dat als zoodanig niet meer beschikbaar zal komen. Van meening zijnde, dat het gewenscht is het maken van een ontwerp en de lei ding van het toezicht bij de uitvoering van den bouw op te dragen aan één der archi tecten van de lijst van architecten door den Algemeen Gemachtigde voor den We deropbouw voor den herbouw van Middel burg vastgesteld, is onze keus voor het' bouwen van de meisjes U.L.O.-school ge vallen op den heer P. H. N. Briët te Hilversum. Wy stellen U voor In principe te be sluiten tot den bouw van een open bare meisjesschool voor uitgebreid la ger onderwijs op de Dwarskaai en ons college te machtigen als architect daar voor aan te wijzen den heer Ir. P. H. N. Briët te Hilversum. Omtrent de financiering van den bouw van deze school en den bouw van nog een afzonderlijk gymnastiekgebouw, waartoe wij U, gelijk met dit, nog een afzonderlijk voorstel doen toekomen, kunnen wg U me- dedeelen, dat de meisjesschool tegen mo lest verzekerd was voor 50.000 en dat de waarde van het nog resteerende ge deelte is geschat op 2007, zoodat een be drag van 47.993 als grondslag voor uit- keering in aanmerking komt. Het school gebouw in de St Janstraat was verze kerd voor 60.000, en is totaal verwoest, evenals het brjbehoorende gymnastieklo kaal, dat voor 8000 en de woning aan de Lange Delft no. 38, die voor 16.000 ver zekerd was. De voormalige Bank van Lee ning aan de St. Janstraat was voor 30.000 verzekerd, de daarvan overgebleven kel der is getaxeerd op een waarde van 2000, zoodat voor uitkeering van vergoeding voor dit pand als grondslag dient een be drag van 28.000. Buiten beschouwing latende de twee be langrijke objecten als het Stadhuis en den Abdijtoren, waarvan de van molestverze- kering te ontvangen bedragen voor den herbouw van Stadhuis en toren zelve zul len noodig zijn, benevens de te ontvangen bedragen voor de verwoeste koopmans beurs (Boterbeurs) met twee daarbij be hoorende woningen, waaromtrent nog moet worden beslist of deze beurs zal wor den herbouwd, en ter zijde stellende kleine bschadigingen met daarvoor te ontvan gen vergoedingen van andere gemeente eigendommen, is het totaal-bedrag, dat als grondslag voor uitkeering zal gelden voor de vgf panden (twee scholen, gymnas tieklokaal, woning Lange Delft en voor malige Bank van Leening) te stellen op 4f,993, plus 60.000, plus 8000, plus 16.000, plus 28.000, is 159,993. Hoewel het onbekend is of de getaxeer de schade door molestverzekering ten volle zal worden uitgekeerd, meenen wij te mo gen aannemen, dat de bouw van de meis jesschool en de bouw van een gymnastiek gebouw uit voornoemde uitkeering voor een belangrgk deel zullen kunnen worden gefinancierd". EEN GYMNASTIEKLOKAAL. B. en W. deelen den Raad mede „Zoo als U bekend is, werd ook het aan het Rijk in eigendom behoorende, aan de Groen markt gelegen gymnastieklokaal op 17 Mei door brand grootendeels verwoest. Dit gymnastieklokaal werd o.m. ge bruikt voor het geven van gymnastiek onderwijs aan leerlingen van het gymna sium en van de handelsschool, terwgl ook vereenigihgen daarvan, voornamelijk in de avonduren, gebruik maakten. Door medewerking van het betrokken schoolbestuur is het mogelijk gebleken gymnastieklessen aan de leerlingen, van genoemde scholen te doen geven in de gymnastiekzaal, behoorende bij de bgzon- dere lagere school aan de Singelstraat. Deze oplossing kan evenwel slechts tij— delgk zijn, waarom wij hebben overwogen welke maatregel te dezen opzichte dient te worden getroffen. Bovendien kan de ge meente geen vrijstelling meer krijgen van de verplichting tot het doen geven van gymnastiekonderwijs aan de leerlingen van de Meisjes U.L.O.-school. Wanneer uw raad instemt met ons voor stel tot het bouwen van een meisjes-U.L.O. school met gymnastieklokaal, kan, zooals in dat voorstel vermeld, daarin gymnas tiekonderwijs worden gegeven, behalve aan de leerlingen der Meisjesschool, ook aan de leerlingen van de handelsschool. In de behoefte aan een lokaal voor het geven van gymnastiekonderwijs aan de leerlingen van het gymnasium is dan evenwel nog niet voorzien. Daarbij komt nog, dat dicht bg het gymnasium een nieuwe Roomsch-Katholieke school voor lager onderwgs is geprojecteerd, waarvoor eveneens een gymnastieklokaal noodig is. Ook zijn verschillende gymnastiekveree- nigingen thans na de vernieling van de zaal op de Groenmarkt ndet in staat op behoorlijke wijze en op geschikte uren les te doen geven. Het komt ons voor, dat de bouw van een afzonderlek staand gymnas tieklokaal, waarvan, naast de leerlin gen van het gymnasium en de Roomsch Katholieke school, ook vereenigingen tegen vergoeding gebruik kunnen ma ken, noodig is. Dit gebouw zou gesticht kunnen worden ongeveer op de plaats als op de teekening (uittreksel van het nieuwe stratenplan) is aangegeven. Het zal dan in het centrum van de stad en dicht bij het gymnasium en de nieuwe Roomsch Katholieke school verrgzen. De plaatsbepaling is geschied in overleg met den Directeur der Stichting „Her bouw Middelburg",' terwijl wg, eveneens in overleg met dezen, U voorstellen den ar chitect H. Wesselo te Bussum op te dra gen een plan daarvoor op te maken en de leiding van het toezicht bg de uitvoering op zich te nemen. Deze architect maakte destijds een schcts-ontwerp met globale raming van kosten voor een nieuw zwem bad hier ter stede en heeft, onder leiding van ir. De Ranitz, geruimen tijd teeken- werk verricht voor het nieuwe stratenplan. PAKHUIS MET LEVENSMIDDELEN LEEGGEPLUNDERD. Vrijdagnacht zijn inbrekers door de bui tendeur te forceeren een pakhuis van le vensmiddelen aan de Egelantierstraat te Amsterdam binnengedrongen. Vijftig half ponds pakjes boter, honderd zestig half ponds pakjes margarine, dertig twee ons pakjes smeerkaas, vijftig pakjes smeerkaas van een ons en acht groote Goudsche kazen zijn medegenomen. Voor den eigenaar, een marktkoopman, werd slechts een pakje bo ter achtergelaten. In de tweede Laurierdwarsstraat is een winkel in levensmiddelen bestolen. Hier worden 15 kg. margarine, 15 kg. boter, 40 kg. vet, 50 kg. kaas, vet- en boterbonnen alsmede een bedrag van 10 uit het kas register vermist Th. M. OVERMAAT, die met ingang van morgen belast zal zgn met het burgemeesterschap van het nieuwe Aardenburg, waarin Ede, St. Kruis en Aardenburg worden opgenomen. Handhaving der orde onder de studenten. In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming betreffende handhaving der orde onder de studenten aan universiteiten en hoogescholen in het bezette Nederlandsche gebied. Daarin wordt o.m. het volgende bepaald De handhaving der tucht en orde onder de studenten is opgedragen aan den rector- magnificus, voor zoover hierna niet anders is bepaald. Bij overtreding der orde of bij ander wan gedrag waarschuwt of berispt de rector- - magnificus. In ernstige gevallen is de rector-magni- ficus bevoegd den overtreder den toegang tot de universiteit of hoogeschool voorloo pig voor den tijd van zeven dagen te ont zeggen. Het college van rector-magnificus en assessoren bepaalt binnen zeven dagen na de beslissing, door den rector-magnificus genomen, of en voor hoelang de periode, gedurende welke dé toegang is ontzegd, dient te worden verlengd. De overtredr mist de bevoegdheid om ge durende den tijd, dat hem de toegang tot een universiteit of hoogeschool is ontzegd, examen af te leggen of toegelaten te wor den tot het bijwonen van colleges en prac tica aan eenige andere universiteit of hoo geschool in het bezette Nederlandsche ge bied. De rector-magnificus en de belangheb bende kunnen binnen drie weken na dag- teekening van de uitspraak bij den secre taris-generaal in beroep komen. Het instel len van beroep brengt niet mede, dat de uitvoering van de opgelegde straf wordt opgeschort. De voorzitter van het college van cura toren, gehoord den rector-magnificus, kan in het belang van de betrokken universi teit of hoogeschool of bij wijze van orde maatregel bepalen, dat de universiteit of hoogeschool gedurende ten hoogste vier dagen zal worden gesloten. Dit besluit is Zaterdag in werking ge treden. VERSCHILLENDE RIJWIELDIEVEN TE BUSSUM GEARRESTEERD. Noch aan de rijwieldiefstallen, noch aan de arrestaties der dieven schijnt te Bussum een einde te komen. Nadat Zondag een 38-jarige Bussemmer was gearresteerd onder verdenking van rij wieldiefstallen, volgde de eene arrestatie op de andere, doch ook de eene rijwieldief stal volgde op de andere. De 38-jarige Bussummer blijkt echter niet tot 't complot te behooren. Geheel los van deze arrestatie kwam de politie Dins-, dag tot de aanhouding van 'n inwoner van Bussum van 19 jaar en een van Naarden van 23 jaar, beiden uit de beter gesitueerde kringen. Na een streng verhoor bekenden zij eeni ge rijwieldiefstallen en bovendien leidden hun bekentenissen tot de arrestatie van een 23-jarigen heler. Echter zetten ook de diefstallen van fiet sen zich voort. Eiken dag kwamen aangif ten van drie, vier of meer fietsen op het politiebureau binnen. De politie kreeg bij de verhooren een draad in handen, die leidde tot de arrestatie van drie jongens van 17, 18 en 19 jaar, waarvan twee uit Bussum en één uit Naar den afkomstig, en alle drie wederom uit de beter gesitueerde kringen. Zelfs bezochten zij nog middelbare scholen. Ook zg legden bekentenissen af. Desondanks blijft het aan tal diefstallen toenemen en Zaterdagmor gen kwamen weer vijf aangiften binnen van rijwieldiefstallen, zoodat het vaststaat dat nog niet alle dieven zijn gevat. Des middags had de politie het geluk we derom een arrestatie te verrichten. Het is een 20-jarig jongmensch eveneens uit de beter gesitueerde kringen. Thans zitten dus zeven dieven en een heler achter slot en grendel. Tot nu toe zijn de diefstallen van tien fietsen opgehelderd. Men vermoedt echter, dat er nog wel meer tot klaarheid gebracht zullen worden, want alleen al in de afgeloopen week wer den weer ongeveer 20 fietsen gestolen. Het onderzoek wordt dan ook met kracht voortgezet. BRESKENS Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent E.' BOOM—BLIEK, Dorpsstraat 35 ANTH. BOEKHOUT, Prinses. Juli anas tr. 33 G. DE- MEIJER, Scheldekade 1L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5