UIT DE PROVINCIE Verduisteren^ De rechter al» Daedagoog. De waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. van hedenavond 20.11 uur tot morgenochtend 7.16 uur De maan komt morgen te 9,82 op en gaat te 0.01 d.o.v, onder. Walcheren De Raad van Westkapelie vergaderde. BAAT- EN RIOOLBELASTING INGEVOERD. WESTKAPELLE. Vrijdagmiddag kwam de Raad in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van wfthouder W. Huibregtse Pz.„ loco-burgemeester. Aan wezig alle leden. Ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten was een schrij ven binnengekomen, waarin gevraagd werd of er bij den Raad bezwaren aanwezig wa ren, om de tijdelijke toelage (duurtetoe- slag) volgens de regeling voor het Rijks personeel, ook te doen gelden voor bur gemeester, secretaris en ontvanger der gemeente. Dit bleek niet het geval te zijn. Van den directeur van het staatsbosch- beheer was een verzoek binnengekomen om langs den Aagtekerkschen weg wilge tronken en dergelijke te doen verwijderen en de open plekken met hakhout te doen beplanten. Besloten werd aan dit verzoek te voldoen, voor zoover de breedte van den weg zulks toelaat. Van den waarnemend Commissaris der Provincie was een schrijven ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat door het buiten werking stellen van de wettelijke bepalingen betreffende het capitulanten- stelsel, de verordening, regelende de eischen voor benoembaarheid en de bezol diging van de veldwachters, moest worden gewijzigd. Aldus werd besloten. Op verzoek van Ged. Staten werden de Jaarwedde en de pensioensgrondslag van den gemeente-ontvanger met ingang van 1 Januari 1941 vastgesteld op 1042, Vervolgens werd een wijziging, in de begrooting over 1941 van het Burgerlijk Armbestuur goedgekeurd. Een wijziging gemeen te-begrooting 1941, in verband met invoering nieuwe inkom stenbelasting en verlaging der werkloos heidsuitgaven, werd vastgesteld, zooals deze in ontwerp werd voorgesteld. Het bedrag voor extra-hulp, steun B. voor werkloozen en kleine boeren, voor het dienstjaar 1941, werd vastgesteld op 578,50, waarvan ten laste van de ge meente blijft: voor werkloozen 79 X ƒ2, 158 en voor kleine boeren 20 X 1 20. Naar aanleiding van een verzoek van het schoolbestuur der Bijzóndere school om vergoeding over 1940, werd beslotèn, het bedrag der vergoeding tc bepalen op 533,98 en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven vast te stellen op 634,47. Baatbelasting. Op voorstel van B. en W. werd vastge steld een verordening tot heffing van een baatbelasting als bedrage in de kosten van verharding van den Ouden Zandweg. Deze belasting werd bepaald op 12,50 per hectare per jaar en kan in 1941 worden afgekocht voor 100, per hectare en vervolgens in de 9 daarop volgende be lastingjaren: in 1942 voor 91,77; in 1043 voor 83.18; in 1944 voor 74,23; in 1945 voor 64,90; in 1946 voor 55,18; in 1947 voor 45,05; in 1948 voor 34.49; in 1949 voor 23,74 en in 1950 voor 11,98. Tenslotte kwam een voorstël van B. en W. aan de orde, om over te gaan tot vaststelling van een rioolbelasting. Voor de heffing van deze belasting werd het volgende tarief voorgesteld. De belasting wordt berekend naar den toestand op 1 Januari van het belasting jaar en bedraagt per jaar: a. voor perceelen met een huurwaarde beneden 75,1, b. voor perceelen met een huurwaarde van 75,en meer, doch minder dan 100,—, 1,20; c. voor perceelen met een huurwaarde van 100,en meer, 'doch minder dan 135,—, 1,50; d. voor perceelen met een huurwaarde van 135,en meer, doch minder dan 175,—, 1,75; e. voor perceelen met een huurwaarde van 175,en meer, doch minder dan 250,—, 2,—; f. voor perceelen met een huurwaarde van meer dan 250.2.60. Ingevolge de overeenkomst met het Werkfonds moet jaarlijks 1000,wor den afgelost, met dien verstande, dat 800,moet worden gevonden uit de op brengst van een rioolbelasting, terwijl 200 uit den gewonen dienst moet worden ge haald wegens besparing op onderhoud der oude rloleering. Het bovenstaande voorstel werd met al- gemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer L. MINDERHOUT) Lz. vroeg, of het mogelijk was de kinderen, die de be waarschool" bezoeken doch thans niet ter school kunnen gaan, daar het school gebouw voor andere doeleinden in ge bruik is genomen elders onderdak te verleen en. De VOORZ. zeide, dat dit op dit oogen- blik welhaast onmogelijk is, doch dat deze zaak en soortgelijke de volledige aandacht van B. en W. heeft De heer HUIBREGTSE wees op den on voldoenden toestand, waarin verschillende buitenwegen verkeeren, door het veelvul dig aanwezig zijn van putten en bulten in en op het wegdek. De VOORZ. zegde toe, dat aan deze wegen aandacht zal worden besteed. Wethouder L. ROELSE wees op het vaak maar lukraak weggooien van huis vuil en op daarover geuite klachten. Spr. bracht in verband daarmede, het instellen van een ophaaldienst voor huisvuil ter sprake. De VOORZ. zeide, dat dit zeker geen overbodige weelde zou zijn en stelde na eenige bespreking voor, dat B. en W. in een volgende vergadering met een voorstel dienaangaande zouden komen. Aldus werd besloten. Gevonden voorwerpen. WESTKAPELLE. Een rijwiel-belasting- raerk. Te bevragen bij P. Verhage. Noord straat B 92. HET ONDERWIJS. KOUDEKERKE. Dat er alhier voldoen de belangstelling bestaat voor het onder wijs in algemeenen zin, is deze week wederom gebleken. De Christelijke Be waarschool opende de rij. Gedurende een tweetal dagen werd gelegenheid gegeven de door de kinderen gemaakte voorwer- pen te bezichtigen. Zeer velen en niet alleen ouders, hebben daarvan gebruik gemaakt. Het was ook alleszins het be zichtigen waard. Daarna volgden do open bare school en de school voor bijzonder lager onderwijs op Gereformeerden grond slag, alwaar op Woensdagmiddag een openbare les gegeven werd, terwijl ten slotte in de Hervormde school Donderdag een ouderavond gehouden is. Overal was zeer veel belangstelling en alom kon met dankbaarheid worden gecon stateerd, dat het onderwijs in geen enkel opzicht geleden heeft van de oorlogsom standigheden, met daarbij komende extra vacantie dagen. GEVONDEN VOORWERPEN. O. EN W. SOUBURG. Gevonden: bood- schaptasch bij Faasse, Middelburgsche- straat 77; alpine muts, blauw, Dijkstraat 5; een paar breinaalden politiebureau; een paar dameshandschoenen politiebureau; be lastingplaatje, Vlissingschestraat 43; pols horloge, Politiebureau. Zuid-Beveland DE PERSGASPLANNEN. Op de Zaterdag te Goes gehouden con ferentie met het doel tot het oprichten van een persgasinstallatie te Goes werd nog geen resultaat bereikt. Vooral de financieele bezwaren mede in verband met de onzekere toekomst op het vervoergebied maakte het voor de belanghebbenden moeilijk bepaalde besluiten te nemen. Er zal nu geïnformeerd worden of mogelijk van hoogerhand door middel eener landelijke regeling tot een op lossing te komen is. DOODEUJK ONGEVAL. HOEDEKENSKERKE. Zaterdagmorgen had alhier aan de haven een ernstig onge luk plaats. De 28-jarige werkman J. Kor- stanje uit Kloetinge, die met nog eenige andere arbeiders aan het boomen laden was, werd bij het breken van een staal draad door een vallenden boom getroffen. Daar hij ernstige kwetsuren opliep, achtte dokter Kole het noodzakelijk hem naar het ziekenhuis te Goes over te brengen, alwaar hij aan de gevolgen is overleden. OUDERAVOND. HEINKENSZAND. Vrijdagavond had in de openbare school de ouderavond plaats, onder leiding van den heer J. L Wisse. Eerst was er gelegenheid voor het be zichtigen van teekeningen en van het handwerk van de meisjes. Daarna werd de vergadering gehouden. De heeren Wisse en Almekinders werden als besUmrsleden her kozen. In de plaats van den heer Zuidweg werd gekozen de heer J. C. de Regt. De heer Luwema liet vervolgens zien wat de leerlingen presteerden. Ze moesten rekenen, lezen en zingen. Mej. van Iwaarden las een voordracht in Zeeuwsch dialect en de heer Luwema las eveneens een stuk voor. Daarna werden de kinderen getracteerd. JAARVERGADERING IJSCLUB. DRIEWEGEN. Vrijdagavond hield de ijs- club „Spoorzicht" haar jaarvergadering ou der voorzitterschap van den heer Joh. Nys- se, die de 22 aanwezige leden hartelijk ver welkomde en een uitvoerige uiteenzetting gaf over het wel en wee der club in de laatste twee jaren. In de pauze werd overgegaan tot de be taling van alle schulden welke de vereeni- ging nog bezat, namelijk 25 rentelooze aan- deelen 2.50 per aandeel. Op de agenda was een punt geplaatst „heeft de vereeniging nog recht van be staan?" De reden voor deze vraag was dat de animo de laatste jaren vrijwel nihil was. De overgroote meerderheid der aanwezigen meende echter dat de club moest blijven voortbestaan. Het zittend bestuur trad geheel af. De voorzitter wenschte niet herkozen te wor den. Herkozen werden de heeren Joh. van Oosten Gz. (voorzitter), Jac. de Jager (vice-voorzitter), C. de Jonge (secretaris) en C. Steketee en gekozen mejuffr. E. van Noort penningmeesteresse De heer A. Folmer zal worden aangezocht het eere-voorzitterschap te aanvaarden. De heer van Oosten dankte namens het bestuur en de leden den scheidenden voor zitter voor alles wat hij in het belang der club gedaan heeft. De heer D. Boonman, daartoe aange zocht, was wederom bereid de ijsbaan aan de vereeniging te verpachten voor onbe- paalden tijd en voor de som van 10 's jaars, echter onder deze bepaling „meer dere bloei, beteekent hoogere inkomsten" dus ook iets meer pacht. Zeeuwsch- V laanderen Oudermiddag Chr. .Bewaarschool. BIERVLIET. Een dezer dagen hield de Christelijke bewaarschool een oudermidddg, hetgeen altijd de gewoonte is. als enkele kleintjes het schooltje verlaten on naar de groote school gaan. Ds. Vrijlandt open de met een kort woord uit den bijbel en ging daama over in gebed, waarin hy het gestorven leerllngentje herdacht, dat tij dens den oorlog door een granaatschert gedood is. Na een kort woord over den toestand van de school, die er financieel niet best voor staat, gaf hij het woord aan den penningmeester, den heer Keuke- laar. De ontvangsten in 1940 waren 858,14, uitgaven 910,24 aldus een na- i deelig slot van 52,10. Dc voorzitter ds. Vrijlandt dankt den zyn accuraat werk en wekte alien op tot steun. Hierna bestond er gelegenheid het werk van de kinderen te bekijken. Alles zag er verzorgd en netjes uit, zoodat een woord van lof voor juffr. Keukelaar en haar helpster zeker op zijn plaats is. Tot slot deden de kinderen nog een paar spelletjes en zongen eenige liederen, waarna iedereen voldaan huiswaarts keerde. Baldadigheid. BIERVLIET. Een dezer dagen ontdekte men, dat de kastanjeboompjes bij het voetbalterrein met een scherp voorwerp beschadigd waren. Het s te hopen, dat ,de politie de(n) dader(s) van deze balda digheid weet op te sporen. EINDLES TWEEJARIGE LANDBOUW- CURSUS. AXEL. Vrijdagavond werd in een der lokalen van de o. 1. school alhier de eindles gehouden van den tweejarigen landbouw- cursus. De beide leeraren, de heeren J. Buma en J. de Ridder, behandelden nog eens vluchtig de verhandelde leerstof met de leerlingen, waaruit bleek dat deze cur-" sus ruime theoretische kennis heeft bijge bracht. De heer A. Hofstra, rykslar.dbouw- 1 eeraar te Goes, heeft daarna de leerlingen toegesproken en gelukgewenscht. Ook de heer Buma heeft als hoofd van den cursus de leerlingen toegesproken, evenals bur gemeester F. Blok, die ook tegenwoordig was met den wethouder P. J. van Bende- gem en de leden van de commissie van toe zicht der afd. Axel van de Z.L.M., de hee ren Iz. de Fetjter en J. de Putter. Het diploma werd uitgereikt aan de leer lingen A. Dieleman, J. Dieleman, W. J. Dieleman, Fl. Dieleman, J. C. Verschelling, H. den Hamer, Mart. Verplanke en Herm. Vlaander. Namens de leerlingen heeft de heer H. den Hamer een woord van dank gesproken. VERKOOP VERSCHE VISCH VAN GEMEENTEWEGE. AXEL. Dezer dagen zal alhier van ge meentewege een aanvang worden gemaakt met den verkoop van versche visch. Een typische trilogie. Winkelier en ambachtspatroon maken uiteraard voor eenvouldigen arbeid veel ge bruik van minderjarige arbeidskrachten. Daarom is het voor hen van belang te weten in hoeverre ouders en voogden voor het gedrag dezer ondergeschikten verant woordelijk en aansprakelijk zijn. Onlangs is een geval van dergelijke aansprakelijk heid aan de hand van een vonnis der Zwolsche Rechtbank besproken. Aan het slot werd de opmerking gemaakt, dat niet in alle gevallen ouders of voogden aan sprakelijk kunnen worden gesteld, doch elk geval naar de omstandigheden be oordeeld moet worden. Dit laatste wordt duidelijk gedemonstreerd in een drietal on--" langs gepubliceerde uitspraken, welke hier onder in het kort worden weergegeven. De eerste uitspraak betrof een minder jarige in dienstbetrekking. De werkgever vorderde een bedrag van ca, 2000 van den vader als schadevergoeding wegens diefstal van sigaren, sigaretten en tabak door zijn zoon Hendrik, die van de spreek woordelijke braafheid was afgeweken, uit des werkgevers zaak gedurende 18 maan den ontvreemd. De Rechtbank kwam tot de volgende beslissing. De vader is aansprakelijk voor de onrechtmatige daden van zijn zoon, ten zij hij bewijst, dat hij deze niet heeft kun nen beletten. Het is normaal, dat een minderjarige als winkelbediende werk zaam is. Het is practisch onmogelijk, dat ouders eenig toezicht houden op hunne kinderen gedurende den tijd, dat deze als winkelbediende werkzaam zijn. Ook kan niet gevergd worden, dat ouders geregeld de zakken van kinderen, die den school- plichtigen leeftijd zijn ontwassen, contro leeren. Deze redenen zouden voldoende zijn om aan te nemen, dat de vader de diefstallen van zijn zoon niet heeft kunnen beletten en dus geen schade behoeft te vergoeden. Indien echter komt vast te staan, dat de ouders aan de levenswijze van hun zoon hadden moeten bemerken, dat deze over meer rookgerei en dergelijke beschikte dan zijn zakgeld of loon toestond, dan zouden zij integendeel wel aansprakelijk zijn. Im- Een omvangrijk werk, dat voor het geheele gebied van groote beteekenls is. Nog slechts weinige jaren geleden be hoorde het bezit van waterleiding in Zeeuwsch Vlaanderen tot de vrome wen- schen, doch in deze weinige jaren is in de behoefte daaraan reeds voor een groot deel voorzien. Het was in 1935 dat de N.V. Waterlei ding Maatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen" tot stand kwam, waarbij een overeenkomst werd aangegaan met de gemeenten Ter- neuzen, Sas van Gent en Hulst in Oost Zeeuwsch Vlaanderen en Aardenburg, Oostburg en Breskens in West-Zeeuwsch Vlaanderen, waarbij deze gemeenten de verplichting op zich namen de aanslui ting te bevorderen. Begonnen werd met den aanleg van het buitennet in Terneu- zen en Hulst, terwijl tijdens den bcuw van een watertoren in Axel, ook Sas van Gent werd aangesloten. Spoedig volgden nu ook d« gemeenten Koewacht, Grauw en Lan- gendam, Zuiddorpe, Zaamslag, Honte- nisse en Philippine, terwijl dit jaar Hoek, Clinge en Vogelwaarde, allen in Oost Zeeuwsch Vlaanderen aangesloten wer den. In dit gedeelte zijn thans nog niet aangesloten de gemeenten Westdorpe en Overslag. In 1939 werd een aanvang gemaakt met den aanleg van het buizennet in West Zeeuwsch Vlaanderen, n.I. te Breskens, Aardenburg en Oostburg, nadat op 28 Augustus 1933 de kunning plaats had voor den bouw van een watertoren in Oostburg. DE NIEUWE WATERTOREN. Uit welke richting men Oostburg ook nadert, op vele kilometers afstand ont- waardt men reeds h.et silhouet van een hoog bouwwerk, nu nog geheel gekluis terd in steigers en stellingen. Deze wa tertoren zal de watervoorziening in West Zeeuwsch Vlaanderen gaan verzorgen. De toren, die een hoogte zal krijgen van 56 meter, met een doorsnede van plm. 15 meter, wordt, wat het skelet betreft, ge heel opgetrokken m beton, terwijl de om- manteling zal bestaan uit gele steen. Boven op den toren zal een ruime wandel gang komen, terwijl het in de bedoeling ligt het publiek in de gelegenheid te stel len den toren te beklimmen. Daartoe zal zelfs een aparten opgang worden aange bracht. In den toren zullen komen twee reservoirs, n.I. een laagreservoir met een inhoud van 300 M3 en een hoog reservoir met een inhoud van 600 M3. Het laag reservoir is uitsluitend bestemd voor het net in de gemeente Oostburg, het hoog- reservoir voor het net buiten de gemeen te. Het distributienet Oostburg is n.I. ge scheiden van het andere net omdat an ders de druk te hoog zou worden. Het laagreservoir zal omstreeks Augustus September in gebruik worden genomen, na tevoren geheel ontsmet te zyn met een clooroplossing. Het water dat in deze re servoirs moet komen, is afkomstig van het pompstation in St. Jansteen, doch omdat deze pompen daarvoor te zwak zijn, wordt momenteel te Philippine een opjaagsta- tion gebouwd, waarmede men ook dezen zomer gereed hoopt te komen. Het geheele bedrijf wordt automatisch uitgerust. Wanneer <fe waterstand in de reservoirs, zoowel in den toren te Oost burg, als die te Axel te laag is, slaan de pompen automatisch aan, totdat dc hoog waterstand weer is bereikt, waarna dé pompen weer uitslaan. Zoo wordt het laagreservoir automatisch uit het hoog- reservoir opgevuld, doch er kan op het laagreservoir ook gepompt worden. B(j een abnormaal watergebruik, bjjv. bij brand, kan de waterstand te allen tijde wo .'den opgevoerd om te zorgen dat er voldoende water is. Dan is er een automatische alarminrich ting. Bij een eventueele weigering treedt deze onmiddellijk in werking by den hoofd opzichter en op het hoofdstation ir. St. Jansteen. Deze aiarmschel kan uitgescha keld worden, doch dan geeft een rood lichtje aan. waar he* defect of de storing zich bevindt. Dit alarmsein verdwijnt niet eerder of de storing moet zijn geëindigd. Vanzelfsprekend beschikt dit bedrijf over eigen kabels en een eigen automatisch telefoonnet. HOE REAGEERT DE BEVOLKING. Zooals reeds in den aanvang werd ge zegd, staat dit waterleidingbedrijf feitelijk nog in de kinderschoenen. In Oost Zeeuwsch Vlaanderen heeft :'.2 Maatschap pij zoo goed als het geheele terrein ge wonnen, in West Zeeuwsch "Vlaanderen is zulks nog geenszins het gevaL Naast de gemeenten Aardenburg. Oostburg en Breskens heeft nog slechts één gemeente, n.I. het kleine Waterlandkerkje tot aan sluiting op het net besloten. Met de an dere gemeenten worden onderhandelingen gevoerd, doch resultaten zijn er nog niet bereikt. Toch zijn er ook buiten genoemde gemeenten reeds een aantal aansluitingen, n.L in Groede 13, Schoondiike 46 en IJzen- djjke 31, terwijl er in Waterland kerkje, voordat de gemeente tot aansluiting be sloot, 20 aansluitingen waren. Dit zijn echter alle aansluitingen op de transport leiding en het nadeel voor da aangeslote nen is, dat zy 25 meer moeten betalen, als wanneer ook de gemeente was aange sloten. De meeste gemeentebesturen achten een aansluiting te duur voor de arbeidende be volking en nu doet zich het merkwaardige geval voor, dat juist in Schoondijkc, Groede en IJzenöijke de meeste aanslui tingen zijn gelegd in arbeidershuisjes. Om dat voor deze de tarieven juist het laagst zijn. Deze worden n.L berekend naar de oppervlakte der bewoonbare vertrekken, zoodat ruimte voor berging, gangen, por talen enz., alsmede die ruimten of ge deelten daarvoor met een geringere hoog te dan 1.75 M. in mindering worden ge bracht. Zoodoende wordt in vele arbeiders huisjes slechts 0.90 per maand betaald, waar-voor men 3 M3 water mag gebruiken. Ook voor boerderijen is de waterleiding van groot belang. Die boerderijen die bin nen de gemeente liggen, kunnen aanslui ten op de gewone voorwaarden. Door hen die daarbuiten liggen, moet een deel der kosten van de leiding vergoed worden. In Oost Zeeuwsch Vlaanderen hebben vele boeren reeds waterleiding, zoowel in huis als op de' weide. Zelfs zijn er betonnen drinkbakken voor het vee in de weide be schikbaar, bakken, die automatisch gevuld worden, waardoor het vee steeds versch en schoon drinken heeft. In West Zeeuwsch Vlaanderen is dit alles echter nog toekomstmuziek. Ook in de drie gemeenten is de aansluiting nog verre van algemeen, n.L in Aardenburg 170, Oostburg 270 en Breskens 300. Voor Oostburg beteekent dit dat er nog slechts 29 van de aansluitbare perceelen is aangesloten, in Aardenburg 23 Het spreekt vanzelf dat een en ander voor de Waterleiding Maatschappij, die groote kosten moet maken, niet rendabel is. Daarom moesten er drastische maatrege len worden genomen. Het aantal aanslui tingen in Oostburg en Aardenburg moet voor het jaar 1941 ten minste 55 be dragen, waarvoor, wanneer het percen tage aansluitingen in de eerstkomende maanden niet belangrijk toeneemt, het ge meentebestuur genoodzaakt zal zfln de nog niet aangeslotenen en daarvoor in aan merking komende perceelen, tot aanslui ting te verplichten. Daartoe is aan de be treffende personen een circulaire In dien geest verzonden. De gevolgen daarvan zijn r-eeds zichtbaar, temeer daar de aansluit kosten thans nog aanzienlijk minder zijn dan in de toekomst wordt verwacht. Dit mede in verband met de beschikbare ma terialen en de kwaliteit daarvan. mers in dat geval mocht van hen worden gevergd, dat zij zich met den werkgever in verbinding stelden of althans scherpe controle op het doen en laten van hun zoon uitoefenden. Partijen hebben op dit punt wel geen enkele mededeeling gedaan, maar het feit, dat gedurende bijna anderhalf jaar diefstallen tot een waarde van ca, 2000 zyn gepleegd, leveren een zoo ern stig vermoeden op ten nadeele der ouders, dat het de toewijzing der vordering, voor zoover deze althans betrekking heeft op de latere diefstallen, kan rechtvaardigen. De Rechtbank acht het daarom gewenscht, dat de werkgever bij het hem opgedra gen getuigenbewijs zooveel mogelijk klaar heid brengt omtrent den aard der dief stallen en de tijdstippen, waarop deze plaats vonden. ELECTRISCHE GASAANSTEKER Calandplein 3 Den Haag TELEFOON 180826 Verder stond de Rechtbank den vader toe om door getuigen te bewijzen, dat hij aan de levenswijze van zijn zoon niet heeft kunnen bemerken, dat deze over meer geld beschikte dan zijn loon of zakgeld toeliet. Voorts werd de vader toegelaten om te bewijzen, dat de winkelier in zijn bedrijf niet voldoende toezicht heeft ge houden. Deze uitspraken geven een uitmuntende paedagogische les aan vader en winke lier beide. De eerste moest meer pp zyn kinderen letten, de laatste beter boek houden en controleeren. Het tweede geval betrof de achttien jarige Dolle Gijs, die in beschonken toe stand tegen een anderen auto. was opge reden. De vader voerde als verweer aan, dat zijn zoon een rflbewys had en dat hij hem het besturen van een luxe-auto an ders dan in zijn byzy'n en onder zyn on middellijk toezicht had verboden. De Recht bank verwierp dit verweer, omdat het door den vader aangevoerde niet inhield, dat hij niet had kunnen verhinderen, dat zyn achttienjarige zoon in dronkenschap op roekelooze wijze een auto bestuurde. Deze Rechtbank jjaf geen paedagogische lessen, maar voor een goed lezer zijn deze uit het bovenstaande wel te distil- leeren. Het derde geval speelde zich af voor den Kantonrechter. Een zeventienjarige jongen was bij het oversteken van den weg achter een auto om gereden en pardoes tegen een tweeden wagen opgereden, welke juist de eerste passeerde. Papa ontkende, dat zoonlief schuld had aan de aanrijding en beweei-de ten tweede, dat hy de daad van zyn zoon niet had kunnen beletten. De Kantonrechter aanvaardde dit ver weer o.m. op de volgende gronden. De vader heeft gesteld, dat zijn zoon licha melijk en geestelijk gezond is, reeds van zyn 14de jaar af fietst, steeds de noodige voorzichtigheid in acht neemt, dagelijks denzelfden weg aflegt zonder ooit eenig ander ongeluk te hebben gehad. De auto mobilist heeft nu wel beweerd, dat uit de in de dagvaarding gesteide roekeloooze gedraging van den jongen reeds blijkt, dat deze een karakterfout heeft, welke de va der had behooren te corrigeeren, maar de Kantonrechter deelde deze meening niet. Uit het éénmaal begaan van een onvoor zichtigheid volgt nog niet, dat de jongen onvoorzichtig van aard is. De automobilist heeft verder de bewe ringen omtrent den jongen niet gemoti veerd bestreden, zoodat de Kantonrechter van oordeel was, dat de jongen een fietser was, gelyk normale jongens van dien leef tijd plegen te zyn. De aansprakelijkheid van ouders en voogden voor de schade door het kind toe gebracht steunt volgens den Kantonrech ter op de gedachte, dat zy door onvol doende toezicht tot zekere hoogte schuld hebben aan de toegebrachte schade. Naar mate een kind ouder wordt, moet het uit den aard der zaak meer vrijheid genieten en wordt de taak van ouder of voogd om toe- uit te oefene- in gelijke mate beperkt. In In het algemeen wordt 't als normaal en geoorloofd beschouwd, dat een ouder zijn 17-jarigen zoon zonder toezicht laat fiet sen, tenzij bijztndere eigenschappen van dien zoon tot een andere beslissing nopen, waarvan in dit geval niet is gebleken. Im mers een normale jongen van 17 jaar pleegt te fietsen zonder verkeersongeval len te veroorzaken. Nu vaststond, dat de vader niet ter plaatse aanwezig is geweest en ook in geen enkel opzicht aanwezig be hoefde te zijn, heeft hij de daad van zijn zoon niet kunnen beletten. Na deze pae dagogische les konden vader, zoon en auto mobilist naar huis gaan. Of zoonlief ook uit eigen hoofde aansprakelijk was, werd niet beslist, omdat de vader en niet de zoon om schadevergoeding was aangespro ken. Uit deze trilogie valt de gevolgtrekking te maken, dat de rechter in het algemeen geneigd is van de ouders te eischen, dat zjj ten aanzien van hun kinderen, die dui delijke fouten vertoonen als de diefachtige winkelbediende en de Dolle Gijs, ook by- zondere maatregelen treffen en by het na laten daarvan den ouders voor zyn ver zuim verantwoordelijk stellen. Bij kinderen van normalen aard wordt „uit den aard der zaak", wanneer zij de kinderschoenen, ontwassen zijn, een minder streng toezicht geëischt Dit sluit in, dat voor jonge kin deren de rechter een scherpor contróle en meer toezicht van de ouders zal eischen. Bovendien is geen rechter geneigd den volwassene, die mede door eigen nalatig heid schade lijdt, zooals de sigarenwinke lier, van verzuim vry te pleiten: een alles zins juist standpunt. Zakenlieden zoowel als ouders kunnen met deze uitspraken hun voordeel doen. Mr. M. VISSER. RETRANCHEMENT. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsclie Courant worden aangenomen door den Agent, D. BASTING, Molenstraat N, %1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3