STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Vlissingen. Kerk en school Burgerlijke Stand Besluiten, benoemingen enz. Aspirin STADSNIEUWS Goes. Voor de Huisvrouw DE ORDENING IN DE KUNST INBREKERS AANGEHOUDEN. In den afgeloopen nacht, omstreeks kwart over één ontdekte de politie, dat zich personen bevonden in den noodwinkel van den heer Polderman op den Dam. De agenten stelden zich verdekt op en het duurde niet lang, of twee personen, die vermoedelijk onraad hadden bespeurd, verlieten den winkel en trachtten door een snelle vlucht over den Dokmuur te ontko men. De politie loste een schot ln de lucht, waarop de vluchtelingen bleven staan. Het waren de 23-jarige R S. en de 20-jarige G. v. d. R, beiden hier woon achtig. Toen ze naar het politiebureau waren overgebracht, werd eenig geld op hen ge vonden. V. d. B. had verder een enveloppe bij zich, geadresseerd aan de firma Pol derman. Een later in den winkel van den heer Polderman ingesteld onderzoek wees uit, dat de beide inbrekers daar allerhande eetwaren voor vervoer hadden gereed ge zetOoit de aangrenzende manufacturen winkel hadden zij bezocht en ook daar stonden verschillende artikelen voor het transport opgesteld. De inbrekers zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. GROOTE AANVOER OP DE E1ER VEILING. Zooals bekend, heeft ook de Coöperatieve Veilingsvereeniging Walcheren in Mei jj. groote schade aan haar gebouwen bekomen Voor den goeden gang van zaken heeft dit een slechten invloed gehad, o.a. door het verminderen van den eierenaanvoer. Thans is een deel van de verwoeste ge bouwen weder hersteld en de eerste groote loods naast het kantoorgebouw aan de zijde van het station, is van een nieuw dak voor zien. In dit gebouw bevindt zich voor de eierenverZorging een afzonderlijk gedeelte. Dit alles zal, met andere factoren, zeker mede hebben gewerkt aan het belangrijk toenemen van het kwantum aangevoerde eieren. In de afgeloopen week bedroeg het aantal niet minder dan 100.000, terwijl dit verleden zomer soms maar 40.000 was. Men zal zich wellicht afvragen Waar de eieren die er meer komen, dan het aantal inwoners van Walcheren bedraagt, blijven. Dit te veel voor de distributie wordt inge- kalkt tegen den tijd, dat de aanvoer, als ieder jaar, belangrijk gaat verminderen. Het is uit toename van den-aanvoer ook vast te stellen, dat meer en meer de kip penhouders den weg naar de veiling als de juiste gaan beschouwen. SCHOONE STRATEN. Het opruimingswerk in onze stad en het uitzetten der nieuwe straten enz., kunnen nu eenmaal niet geschieden zonder veel overlast van stof of wel van slijk en het is niet mogelijk de straten steeds schoon te houden of iederen avond schoon te maken. Thans is men echter van den dienst zelf des Zaterdagsmorgens met daarvoor uitge trokken werklieden bezig de straten van steenen, vuil enz. te ontdoen. HET GEBOUW VAN HET MIDDELBURGSCH HULPCOMITÉ GESLOTEN. Zaterdagmiddag kwam in een der zalen van de Concert- en gehoorzaal een 10-ta» leden, die van het begin af werkzaam zijn geweest bij het Middelburgsch Hulpcomité bijeen met het Comité. De heer J. A. Tavenier Sr., de secretaris van het comité schetste de eensgezindheid, waarmede door allen is getracht de ge troffenen zoo goed mogelijk te helpen. Spr. bracht dank voor de van allen daarbij ontvangen medewerking, waardoor zijn taak zeer vergemakkelijkt is. Bij monde van den heer M. J. Jonk werd den heer Tavenier een foto aangeboden van de met hem samengewerkt hebbende heeren en een dame, die er maanden lang voor gezorgd heeft, dat des morgens koffie en des namiddags thee kon worden ge bruikt. De voorzitter van het comité, de heer J. W. Kögeler heeft namens het comité nogmaals allen dank gebracht voor het verrichte mooie werk. Hierna bleven allen nog een uurtje bij elkaar en werden en kele door amateurs opgenomen films ver toond, die vele bekende plekjes en bekende gezichten te zien gaven. Van heden af Is het bureau gesloten, doch het comité blijft bestaan en het adres van den secretaris is Zuidsingel 122. W. A. MABSCH. Zaterdag heeft alhier een marsch van de W.A. plaats gehad. Te half zeven vertrokken ongeveer 100 personen in uniform van het weerkorps en enkelen in politiek van het kringhuis in de Kromme weele en maakten de marsch volgens de Zaterdag gemelde route, op ver schillende plaats gade geslagen door be langstellenden. Op den Dam werd halt gehouden en front gemaakt tegenover de Graanbeurs, waar een luidsprekersinstallatie was op gesteld. Het was de gemachtigde van den leider der N.S.B., de heer J. Dekker uit Goes, die daar een propagandarede voor het streven der beweging heeft uitgesproken. Vooral by het eerste gedeelte dezer toespraak was de belangstelling groot. Nadat de toespraak van den heer Dek ker, is de marsch voortgezet en op de Markt is nogmaals voorbij den gemachtig de en zijn staf gedefileerd. Na ontbinding van den stoet en een tijdelijk verblijf in het kringhuis trok men naar het Ho tel-van Heijl, waar men den avond verder in on derling samenzijn doorbracht. SCHOORSTEENBRAND. Hedenmorgen werden politie en brand weer gealarmeerd voor een schoorsteen brand in de keuken van de bovenwoning van perceel 11 in de Singelstraat Het bleek, dat roet tn de kachelbuis vlam had gevat Do brandweer wist erger te voor komen, ONGEVALLEN. Gistermorgen negen uur kreeg een 17- jarige jongen die werkzaamheden verricht te op een der schepen bij „De Schelde", een losgeslagen koppeling van een licht-, leiding tegen het hoofd, waardoor hij werd verwond. Des namiddags half zeven viel een 13- jarige jongen door een glazen afdak van een perceel in de Walstraat Hij bekwam een hoofd- en een beenwond. Dokter Vol- ters verleende geneeskundige hulp. Beide jongens zijn overgebracht naar het rieekn- huis „Bethesda". STAGNATIE IN DEN TRAMDIENST. Door een defect aan een motorwagen in Middelburg, is hedenmorgen een kleine stagnatie in den tramdienst ontstaan. On middellijk werden maatregelen getroffen om de storing op te heffen. Hiertoe werd een andere motorwagen naar Middelburg gezonden terwijl om half elf een tram naar Middelburg werd. ingelascht. AFKEURENSWAARDIGE DIEFSTALLEN. In den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen dat de bekende reddings kastjes des avonds na het donker worden vernield en gedeeltelijk van hun inhoud beroofd werden. Vobral reddingboeien en lijnen schijnen begeerenswaardige artikelen te zijn. In den afgeloopen nacht is van het reddingskastje op den Marinedam de ruit ingeslagen en is daaruit de reddingboei met lijn ontvreemd. Daar dit nu reeds herhaal delijk is geschied, is het resultaat daarvan ook al door schaarschte aan materiaal, dat bijvulling niet meer zal plaats vinden. Hier uit blijkt hoe onverantwoordelijk de daden van individuen zijn die, gebruik makend van de duisternis, zich trachten te verrij ken met materiaal dat uitsluitend bestemd is om aan anderen in tijden van gevaar, hulp te verleenen. WEER EEN KONIJNENDIEFSTAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft wederom een diefstal van konijnen plaats gehad op een erf achter een woning. DE A.S. PREDDLANTENCONFERENTTE. De Ned. Herv. Predikantenvereenlging zal haar 80e algemeene vergadering hou den op 21, 22 en 23 April a.s. in het gebouw van de Handelsbeurs te Utrecht. Aah den avond van Maandag 21 April zal in Maison Schmitz een begroetings samenkomst gehouden worden waarin prof. dr. H- Kraemer van Leiden een causerie zal houden over: „De opleiding der predi kanten". Ter algemeene vergadering zullen als referenten optreden de heeren ds. J. C. v. Dijk, Ned. Herv. predikant te Bloe- mendaal, met het onderwerp: „God en de geschiedenis"; ds. A. T. W. de Kluis, idem te Rotterdam, onderwerp „Zielszorg"; ds. G. Bos, idem te 's-Gravenhage, onderwerp: „Moeilijkheden en mogelijkheden van het predikant zijn in dezen tijd" en prof. dr. Joh. de Groot, hoogleeraar aan de R.U. te Utrecht, onderwerp .Exegese en preek". Ds. J. A. Kwint, Ned. Herv. pre dikant te Rotterdam zal een Overdenking houden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stavenlsse E. R. Damstê te Sluipwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Enkhuizen B. Timmer te Wagenbqj-gen, (afkomstig uit Goes), VLISSINGEN van 27—31 Maart 1941. Getrouwd J. Smit, 26 j. en J. Kolk, 21 J. J. A. Schutte, 31 j. en F. J. Schipper, 27 j. D. J. de Waal, 23 j. en C. A. de Bree, 23 jaar. Geboren: Catharina Elisabeth Caesarina, d. v. D. Luitwieler en E. van Dalen. Ma- rinus Caesar, d. v. A. Grootjans en P. van Belzen. Christiaan Lambertus, z. v. F. Fleurbaaij en E. C. van Sorge. Jeanette Jo hanna Rosemarie, d. v. A. Borger en C. A. Overleden: G. Slager, 52 j. vrouw van H. Straub. J. Havermans, 2 dgn. P. de Ridder, 50 j., vrouw van C. Moeliker. DOMBURG. Van 22—29 Maart 1941. Overleden Pieter Jacobus van der Feen, 88 jaar, man van Elisabeth Dina de Bats. De heer H. L. Willemsen te Biervliet is benoemd tot reizend ambtenaar bij den dlstributiedienst Dit in verband met de as. centraliseering. De hulpbesteller der P.T.T. B. Dekker te Wemeldinge is in vasten dienst aange steld te Yerseke. Voor het machinistendiploma A. is ge slaagd de heer A. Jacobs te Kloetingc. Geslaagd voor le stuurman de heer P. J. Lieuwen, leerling van de „De Ruyter- school" te Vlissingen. ST. LAURENS. Abonnementen en advertenties voor de Proviiciale Zeeuwsche .Courant worden aangenomen door den Agent. A. JANSE. juxHéut fuuS! UITREIKING DIPLOMA'S AMBACHTSSCHOOL. Aan leerlingen der avondschool. Nadat 's middags de diploma's en Ocht- man-prijzen aan de geslaagde leerlingen van de dagschool der Ambachtsschool wa ren overhandigd, vond Vrijdagavond de uitreiking plaats aan de leerlingen der Avondschool. Wederom waren bestuur, personeel leer lingen, enkele ouders en oud-leerlingen aanwezig. I'r. H. C. J. Zaayer, xoorzitter van het bestuur, was verhinderd, waarom de secretaris, mr. Ph. P. Hugenholtz diens plaats had ingenomen. In zijn openings woord wees mr. Hugenholtz op de vele moeilijkheden van het afgeloopen school jaar, die door het bestuur en de leerlingen te overwinnen waren en overwonnen zyn! Spr. prees de flinke houding der leerlin gen, die zich niet door de duisternis lieten weerhouden, trouw de avondlessen te vol gen. Er waren misschien wat meer absen ten, maar het overtuigende bewijs van den wil om vopruit te komen is geleverd. Deze wil was noodzakelijk om zich verder te kunnen ontwikkelen op de grondslagen van reeds verworven kennis en om deze te ver- breeden. Juist in deze omstandigheden dub bel gewerkt! Daarna het woord aan den directeur der school, den heer J. V. R Buthfer, gevende, sloot mr. Hugenholtz zijn bezielende woor den met de beste wenschen voor school en leerlingen, terwijl bij nogmaals dankte voor de bloemenhulde in verband met zijn naderend vertrek naar Arnhem. D.e heer Buthfer uitte zijn tevredenheid over de opkomst der leerlingen, voorname lijk over hen, die door hun dageljjksche werkzaamheden niet op tijd konden ko men, b.v. die werken op „De Schelde" te Vlissingen. Na nog eenige hartelijke en vaderlijke wenken aan de leerlingen ge geven te hebben, ging de heer Buthfer over tot het uitreiken der diploma's, verklarin gen en een Ochtman-prijs. Na een kort slotwoord van mr. Hugen holtz, waarin hij den niet-geslaagden er op wees, dat men zijn vakkennis alleen kan vergrooten, door de leerstof terdege te verwerken, behoorde deze immer weer ge denkwaardige dag in de initialen der Am- bachsschool tot het verleden. EEN STUDIECLUB VOOR TYPOGRAFEN. In een bijeenkomst van de af deeling van den Algemeenen Nederlandschen Typogra fenbond is dezer dagen besloten tot op richting van een typografische studie club. De heer Joh. H. Buising, Vertegen woordiger voor Zeeland van de Commissie ter Bevordering van de Vakstudie hield een korte causerie, waarin hij het nut van de studie naar voren bracht, terwijl de heer L. J. Florusse, te Vlissingen inlich tingen gaf over de taak van het bestuur. Nadat er enkele vragen waren gesteld en beantwoord gaven alle aanwezigen zich als lid op, terwijl den niet aanwezigen leden verzocht zullen worden toe te tre den. Als bestuurders werden gekozen de heeren A. Snoek, voorzitter; A. Cremer, secretaris en als penningmeester F. de Munck. Van deze studieclub bestaan thans in Zeeland afdeelingen te Middelburg, Vlis singen. Zierikzee en Goes. Nog dit seizoen zal aangevangen worden met het houden van lezingen, het typografenvak betref fende. RIJWIELEN GESLOTEN. Zaterdagavond zijn weer twee rijwielen ontvreemd die eenigen tijd onbeheerd ston den voor een pand op de Groote Markt. J. Z. alhier, en A. H. te Kapelle waren slachtoffers van dezen diefstal. CONCERT KUNSTVRIENDEN, De orkest- en tooneelvereeniging „Kunst vrienden" gaf Zaterdagavond in de Prins van Oranje een uitvoering die thans uit sluitend aan de muziek gewijd was. He laas moest men het dezen avond, naar de directeur, de heer P. B. van Sprang mede deelde, wegens bijzondere omstandigheden, zonder een zestal krachten stellen, hetgeen ongetwijfeld zijn invloed op het gepres teerde deed gelden. Enkele nummers, in het bijzonder van het accordeon-orkest, klonken wat hard, waardoor onvoldoende harmonie bereikt werd, doch ook werden verschillende nummers gegeven, vooral door het geheele orkest, die toonden, dat „Kunstvrienden" ook zonder de thans af wezige krachten nog goede muziek weet te geven. Met een bal werd de avond besloten. Voorraadartikelen, die moeten worden opgebruikt. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad deelt mede Nu het voorjaar zijn intrede doet, is het aan te raden den geregeld gecontro- Ieerden voorraad nog eens wat nauwkeu riger na te gaan. Er moet een splitsing gemaakt worden tusschen die artikelen, welke nog langeren tijd bewaard kunnen worden en die, welke nu dienen te worden opgebruikt. De duurzaamheid van bepaalde voe dingsmiddelen is moeilijk vast te stellen, daar verschillende factoren hierop htm in vloed uitoefenen. Men weet niet, hoe lang een artikel reeds bij den fabrikant, gros sier of winkelier gelegen heeft en zoo kan dit reeds oud geweest zijn, toen het in het bezit van de huisvrouw kwam. Voor alles bedenke men dus, dat de vochtigheid en de temperatuur van de lucht, met daarnaast de kwaliteit en ouderdom xn het artikel een grooten in vloed op de duurzaamheid uitoefenen. De eieren, in kalk en waterglas, moeten langzamerhand opgemaakt worden. Vooral als het waterglas tot een dikke massa, met hier én daar scheuren, begint te worden. Ook de kal keieren moeten opgebruikt worden, daar de schalen dim beginnen te worden. De ingelegde boter, waarvan het pekel- laagje telkens ververscht werd, moet lang zamerhand opgebruikt worden. Mocht de boter eenigszins in kwaliteit zijn achter uitgegaan, dan behoeft deze nog niet als „bedorven" te worden beschouwd en wor den weggedaan. In de keuken is ze in den regel nog uitstekend bruikbaar, als ae eerst verhit wordt Hierdoor verdwijnen nl. de vluchtige stoffen en aldus de „ranzige" smaak. Het vollemelkpoeder, dat door het daar in aanwezig melkvet op den duur ranzig wordt, kan in het algemeen niet langer dan 36 maanden bewaard worden. Het is dus aan te raden het poeder, dat den vorigen zomer gekocht is, nu te gebruiken en niet nog eens een warmteperiode te laten doormaken. J Tap tem eikpoeder daarentegen, dat wei nig vet pet) bevat kan althans in een waterdichte verpakking, veel langer bewaard worden. Bij de gecónsendeerde melk hangt het van het merk af of ze langeren of korteren tijd houdbaar is. Het beste is, eens een blikje te probeer en en afhankelijk daarvan den voorraad snel of geleidelijk op te maken. Spek, worst en gedroogd vleesch moeten, al naar de bewaarplaats, langzamerhand opgebruikt worden. Goed gewekt of inge blikt vleesch kan bewaard blijven. Heeft men nog een vrij groote hoeveel heid gesteriliseerde groente en vruchten, dan behoeft deze niet snel achter elkaar opgebruikt te worden. Het te veel kan rustig een volgend jaar bewaard blijven. Zoodra de jonge groenten verkrijgbaar zijn en binnen het bereik van de verschil lende beurzen komen, moet men deze ge bruiken. De winterwortelen, bieten en koolraap, die in zand bewaard werden, moeten tegen dat de nieuwe groente er zijn, zijn opgebruikt Ook de appelenvoor- raad moet langzamerhand worden opge maakt Het duurt nog wel even voordat de nieuwe aardappelen er zijn. Verschillende aardappelen beginnen echter uit te loopen, doordat men ze niet zoo koel bewaren kan als men wel wenscht Het verdient aanbe veling -deze aar dapp elhoop en nog eens extra om te zetten. De vetinmaak zal in de meeste gezinnen reeds grootendeels ten einde loopen, mocht dit niet het geval zijn, dan wordt aange raden ze op te gebruiken. De zuurkool mag bij de versche groenten gerekend worden. Daar zuurkool door de geringe hoeveelheid zout maar weinig ge conserveerd is, moet ze nu toch opgebruikt worden, anders bederft ze. Bovendien ver mindert het vitamine c. gehalte sterk. De peulvruchten, die toen ze aangeschaft werden, al overjarig waren, worden opge bruikt in soepen, stamppotten enz. In Middelburg is men nu al bijna een jaar bezig met bouwen. D.W.Z. bouwen met woorden en plannen, maar niet met steenen. Ik plaats deze opmerking niet als een verwijt (geen haar aan mijn hoofd denkt daaraan) doch louter ter constateering van een feit. Middelburg gaat nu echter van de plan nen ovet tot de daden. Op stapel staan: 100 woningen voor arbeidersgezinnen, geprojecteerd op het Zand (gaarne ter voorkoming van misverstand een hoofdletter, zetter); 10 huisjes aan den Wal voor ouden van da gen, die thans in krotwoningen gestald staan, een schoolgebouw met gymnastiek zaal voor de meiskes^ die uitgebreid lager onderwijs loopen, en een gymnastieklokaal voor de jongelingen van het Gym, de knapen van de R.K. lagere school, en de stoere jongemannen en jonge doehteren, die in Middelburg in vereenlgingsverband de geledingen los en de spieren lenig houden. De vroede vaderen van Zeeland's hoofd stad hebben maar ja te knikken, en het spel kan onmiddellijk beginnen, want de materialen zijn voorhanden, en de archi tecten staan met de teekenstiften gereed. Ik zie in gedachten mijn lezers mij er van verdenken een April-grapje te lan- ceeren. Morgen is het immers 1 April, en Emergo heeft lekkertjes de in alle April grappen aanwezige fout toegepast door die 100 arbeiderswoningen op het Zand te la ten verrijzen. Ha, ha, jawel, Middelburg zal huizen op grondgebied van Koudekerke laten zetten. Het spijt me, dat ik mijn lezers moet teleurstellen, maardat Zand was toch géén mopje. Volle ernst ondanks 1 April. B. en W. van Middelburg hebben nl. met B. en W. van Koudekerke onder één hoedje gespeeld, en het Zand naar Middelburg gebracht. Het zou mij te ver voeren u uit da doeken te doen hoe die ingewikkelde affaire zich heeft toegedragen (zie elders in dit nummer)het is mijn bedoeling slechts vast te stellen, dat de ontworpen grenswijziging tusschen Middelburg en Koudekerke een oude en een zéér teen zaak op zoo buitengewoon geslaagde, elegante, hoffelijke wijze, tot stand lean worden gebracht. Deze elegance treft te meer omdat men in dezen tfld bij wijziging van gemeente-' lijke grenzen wel eens geneigd is het ge stelde doel zwaarder te doen gelden dan het middel. En daarom een eere-saluut aan de bur gemeesters en de wethouders van Middel burgKoudekerke, die voor een oud, moei lijk vraagstuk een oplossing vonden, waar bij gevoeligheden werden ontzien; tradities werden ge-eerbiedigd. Middelburg gaat groeien; Middelburg gaat bouwen. De gemeente geeft zelf het voorbeeld? De lange voorbereidende periode voor den opbouw van onze verwoeste hoofd stad loopt teneinde; voor gedachten en woorden komen materialen in de plaats. Om met mijn vriend den tooneelregisseur te zeggen: „voor den aanvang, dames en heeren." ONTHULLING GEVALLENEN MONUMENT TE LEERSUM. Zaterdagmiddag is op de oude oegraaf-. plaats te Leersum een gedenkteeken ont huld op het graf van elf Nederlandsche militairen, die op den 14den Mei voor het vaderland zjjn gevallen. Een nadere uiteenzetting. Teneinde misverstanden en ongerustheid over de ordening in de Nederlandsche kunstwereld zooveel mogelijk weg te ne men, en tevens een beter inzicht te doen ontstaan bij het publiek over de wijze en het doel van deze ordening, heeft het A.N.P. zich gewend tot den heer J. A. M. van An- rooy, leider van de organisatie der afdee- ling bouwkunst, beeldende kunst en kunst nijverheid van het departement van volks voorlichting en kunsten. Schildersvereenigingen zullen niet verdwijnen. De eerste vraag bad betrekking op de ongerustheid, welke is ontstaan ten aan zien van het voortbestaan der verschillende schildersvereenigingen, zulks in verband met de oprichting van het gilde van beel dende kunstenaars. Het ligt niet in de bedoeling, zoo ver klaarde de heer van Anrooy, dat deze ver- eenigingen zouden verdwijnen. Integendeel, zij zullen als geheel worden opgenomen in het gilde, nadat zij zijn gesaneerd. Zij zul len een kern ter plaatse vormen, waarin het streekeigene rich kan vereenigen, op welk terrein nuttig werk door haar ver richt kan worden. De amateurs zullen hieruit worden ver wijderd, zoodat alleen de beroepsschilders overblijven. Ook in het gilde worden slechts beroepsschilders opgenomen. Onder be roepsschilders worden die kunstenaars ver staan, die hun bestaan in de schilderkunst vinden, en door hun prestaties aanspraak kunnen maken op dezen titel, die, zooals reeds eerder is gezegd, beschermd zal wor den. Een kunstenaar zal zich dus geheeJ aan zjjn kunst kunnen wijden en ln de toe komst zal het niet poodig zijn, dat een schilder buiten zijn kunst zal moeten ar beiden voor zijn onderhoud. Om dit te be reiken zijn maatregelen in voorbereiding, waardoor aan ieder werkelijk kunstenaar een behoorlijk minimum voor levensonder houd wordt gegarandeerd. Deze maatrege len zullen niet den vorm hebben van een steunverleening, doch zullen gaan in de richting van het garandeeren van een af zetgebied van werkstukken. Dit zal tot gevolg hebben, dat alleen de werkelijke kunstenaars rich zullen handhaven, terwijl de anderen een plaats zullen vinden in een anderen bedrijfstak. Er zullen verschillende groepen komen van kunstenaars, nl. bouwmeesters, kunst schilders, beeldhouwers, kunstnijveren (on derverdeeld in beroepen, zooals meubelkun stenaars, weefkunstenaars, enz.), kunsthan delaren en kunstminnaars. Deze laatste groep zal een centrum vormen van het kunstleven en hiervan zal een moreele steun uitgaan voor de kunstenaars. Terugkomend op het begrip „amateurs" vroeg de verslaggever nog hoe het stond met het lidmaatschap van het gilde van bijv„ leeraren op kunstgebied Het is Inderdaad een misvatting, dat leeraren-kunstenaars niet zouden worden toegelaten. Wel is het de bedoeling dat een leeraar rich ln de eerste plaats geheel op zijn leeraarschap zal richten, doch «aar- naast zeer zeker lid van het gilde van beel dende kunstenaars kan zijn. Een ander punt, dat thans in het midden der belangstelling staat is het vraagstuk der zgn. ontaarde kunst, en ook op dit punt sprak de heer van Anrooy zich uit. De beteekenis daarvan, verklaarde hij, ligt al opgesloten in het woord zelf. Ontaard beteekent, dat deze kunst den aard heeft verloren, bewust of onbewust. Ik wil hierbij op den voorgrond stellen, dat ontaarde Kunst in Nederland weinig ^orkomt. Een kunstenaar levert dus ontaarde kunst, in dien htf, bewust of onbewust, den Neder landschen aard verloochent. Is dit het ge val, dan kan hij door het gilde worden uit gebannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2