Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DUITSCHERS EN ITALIANEN VERLATEN YOEGO-SLAVIE DE STRIJD IN OOST-AFRIKA Verhoóging van winstbelasting in voorbereiding. De legerberichten vam gisteren. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 77 MAANDAG 31 MAART 1941 Uitgave der Firma's F van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS! 19 cent o- 1 2-42 kw»*»»1 Franco por port i 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummer» 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regelt 11.50. Iedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertentie* van 1—5 regel* 10.52, Iedere regel meer 10 ct (max. 8 regelt). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN! GING „DE NEDERL ANDSCH E DAGBLADPERS Houding der Kroaten nog onzeker. dat zij tegen de nieuwe regeering gerichte pamfletten probeerden te verspreiden. Naar aanleiding van het telegram van Roosevelt meldt de correspondent van de „New lork Times" te Washing ton, dat men in Washington in het telegram van Roosevelt de verzeke ring ziet, dat de Vereenigde Staten Yoegoslavië allen moreelen steun voor den nieuwen koers over eventueele on middellijke stappen voor een meer tastbare hulp aan Zuid-Slavië. De New York Times meldt voorts, dat de Amerikaansche gezant te Bel grado, Lane, bezoeken heeft gebracht aan een aantal leden van het nieuwe Yoegoslavische kabinet. De Washington Evening Star verneemt naar het D.N.B. meldt, van militaire zijde, dat de stoffelijke hulpverleening, die Sum ner Welles Yoegoslavië heeft aangeboden, nog wel eenige maanden op zich zal laten wachten, vooral wat het oorlogsmateriaal betreft. Dat geen onmiddelllijke steun kan worden verleend, wordt volgens het Ame- rikaansche blad veroorzaakt door de tran sportmoeilijkheden en de schaarschte der eigen Amerikaansche voorraden aan oor logstuig. Het blad laat doorschemeren, dat vooral leveranties van vliegtuigen en gemechaniseerde strijdmiddelen aan Yoego slavië nauwelijks voor het invallen van den winter mogelijk zullen zijn. De New Yorksche pers, vooral de New York Times, acht het boven allen twijfel verheven, dat president Roose velt vollédigen moreelen steun aan den „nieuwen koers" te Belgrado zal ge ven. Regeeringskringen te Washington erkennen zonder aarzelen, dat de Amerikaansche inmenging in de poli tiek van Yoegoslavië de revolutionnai- re kringen der Serven tot hun optre den heeft aangemoedigd. Zoowel de Grieksche als de Yoegosla vische gezant zijn Zaterdag door den on derstaatssecretaris Welles voor een korte bespreking ontvangen. Volgens Associated Press werd gesproken over de situatie op den Balkan. Na deze bespreking ver klaarde de Yoegoslavische gezant aan de pers, dat hij zich niet kon uitlaten over het standpunt van de nieuwe Yoegoslavi sche regeering tegenover het door de af getreden regeering onderteekende Driemo- gendhedenverdrag. ANTI-SPIL DEMONSTRATIES. Stefani meldt uit Belgrado, dat de vij andige demonstraties tegen Italiaansche en Duitsche ondernemingen zich ook Vrij dag herhaald hebben. Groepen betoogers ging envooral tekeer tegen Duitsche en Italiaansche reisbureaux, aan welker ver woesting zelfs soldaten in 'uniform deel namen. Zij sloegen de ruiten in en ver nielden den inboedel met hun bajonetten. Van het Duitsche reisbureau werd de ha- kenkruisvlag afgerukt. De Nieuwe Yoegoslavischë regeering, zoo meldt Nya Dagligt Allehanda uit Bel grado, schijnt niets te doen om een her haling van de betoogingen, die zich in het geheele land hebben afgespeeld, te ver hinderen. Slechts tegen een enkele demon stratie werd opgetreden. Deze betoogers werden door de politie uiteengejaagd, om- De in Kroatië wonende ryksduit- schers hebben bevel gekregen het land te verlaten. De Kroatische autoriteiten hebben hierover hun grooten spyt be tuigd en helpen de Duitsche Instanties by de organisatie van het vervoer zoo veel mogelyk. De regeering van het banaat heeft zich in verbinding gesteld met het bestuur van het banaat in Lai- bach en van deze de toezegging gekre gen, dat de speciale treinen aan de grens zoo snel mogelijk behandeld zul len worden. De eerste speciale trein is gisteren om 30.00 uur met ongeveer 800 rjjksdultschers vertrokken. De tweede eenige uren later. Pe kolonie Ryks-Duitschers te Belgrado ten getale van 1.100 personen, is gister avond op 21.00 plaatselyken tijd met het schip „Uranus" via den Donau naar Duitschland vertrokken. Het vertrek van de Rijksduitsche kolo nie voltrekt zich, aldus het D.N.B. in be wonderenswaardige kalmte en discipline. Het Duitsche tehuis, dat reeds onderdak verleende aan de Ryksduitschers uit Egyp te, het Nabye Oosten en Griekenland by him terugkeer naar het Duitsche Rijk, is thans de centrale plaats waar de bagage en de personen worden verzameld en daarna doorgestuurd worden. Volgens de laatste berichten begin nen ook de Italiaansche staatsburgers en de Italiaansche journalisten Yoego slavië te verlaten. DE NIEUWE REGEERING EN HET DRIEMOGENDHEDENPACT. In politieke kringen te Boekarest krijgt men, volgens het D.N.B., steeds meer den indruk dat de nieuwe regeering te Bel grado geen duidelijk standpunt ten aan zien van het Driemogendhedenpact zal in nemen, doch veeleer wil probeeren tot een politiek van laveeren over te gaan, onder het motto van de neutraliteit. DE TOESTAND IN BELGRADO. Het D.N.B. meldt uit Belgrado In Bel grado werdZaterdag stelselmatig het ge rucht verspreid, dat er in Italië een re volutie was uitgebroken en dat de Duce vermoord was. Men beoogde hiermede dui delijk het doel, om de volksmassa's op nieuw tegen Duitschland op te hitsen en tot onbezonnen daden tegen de spilmo- gendheden te verleiden. Deze geruchten waren afkomstig van den Grickschcn ge zant Bibica Rossetti. Deze had in op dracht van het Engelsche gezantschap verschillende journalisten bij zich ontbo den en hun dit gerucht verteld. De Ame rikaansche journalisten, die door het cen trale persbureau Donderdag met doorlaat- bewijzen waren voorzien, die aan Duitsche journalisten werden geweigerd, hebben te zamen met bekende Engelsche agenten van Yoego-Slavische nationaliteit, waar onder de vroegere directeur van Avala, Kozomaritsj de oprichter van het Bri- tano"a-agentschap de eerste plaats in neemt, alles in het werk gesteld om deze valsche berichten te verspreiden. Waarom de Italianen Harrar prijsgeven. De „Völkischer Beobachter" houdt zich In een hoofdartikel „Wedloop met den regentijd", bezig met de strategische si tuatie in Oost Afrika na den val van Keren en Harrar. Oost-Afrika, aldus het blad, is thans het Italiaansche oorlogsterrein, waarop het meest verbitterd wordt gevochten.' De Engelsche aanval op het Italiaansche im perium geschiedt concentrisch uit alle vier windstreken, te water en te land. Deze oorlog kent in Afrika zyn weerga niet. De Engelschen willen Oost-Afrika in han den krijgen, doordat de verdedigers ge brek aan munitie en brandstof krijgen. Het is het doel der Italiaansche verdedi ging dit te verhinderen. Daarom is de laagvlakte van Somaliland ontruimd, want de verdediging van dat gebied zou een reusachtige versnippering van troepen en materiaal beteekend hebben. Tegelijkertijd tracht de Italiaansche leiding den strrjd te verplaatsen naar een gebied, waar het gebruik van gemotoriseerde eenheden en tanks door natuurlijke hindernissen be lemmerd wordt. Het hoogland van binnen- Abessinië is een vesting, omgeven door een bergland met woeste, ravijnen. De ontruiming van Harrar is uit derge lijke overwegingen geschied, men wilde die Italiaansche strijdkrachten niet ver snipperen. Het is voor de Italianen wier positie veel ongunstiger is dan die der Engelschen, die onbelemmerde achter- waartsche verbindingen tot hun beschik king hebben, vam het grootste belang, dat Mï dit nadeel compenseeren door gebruik te maken van de groote afstanden en de terreinmoeilijkheden van het Afrikaansche gebied. Eind April begint in Abessinië de re gentijd, die grootscheepsche operaties on mogelijk maakt. De hertog van Aosta, die de leiding over de Italiaansche strijd krachten in Oost-Afrika heeft, streeft er in ieder geval naar het onmogelijke mo gelijk te maken. In den wedloop met den regentijd en den strijd met het toeval kun nen de Italiaansche troepen, die met de grootste verbittering tegenstand bieden, het bewustzijn hebben, dat zij ongeveer 300.000 man vijandelijke troepen, Engel schen, Zuid Afrikanen, Australiërs en Britsch-Indiërs vasthouden. Deze 300.000 man kunnen (niet aan andere fronten ge bruikt worden. In het geheel van den oor log vervult de verdediging van het im perium dus een taak, die niet hoog genoeg kan worden gewaardeerd. NA KEREN. Over de verovering van Keren meldt de Engelsche berichtendienst dat niet, zooals oorspronkelijk was aangenomen, 60 tot 70.000 Italiaansche soldaten daar hebben gestreden, maar slechts 40.000. Het is den meesten hunner gelukt zich op den weg naar Asmara terug te trekken. De val van Keren beteekent, zoo wordt gezegd, niet, dat thans de geheele verovering van Erythrea snel van stapel zal loopen, want het terrein is uiterst moeilijk. Ook zyn de verliezen aan Engelsche zijde bij de ge vechten om Keren grooter geweest dan <Se in Noord-A MR. B. V. A. RöLING, de nieuw benoemde rechter in de arron dissementsrechtbank te Middelburg, thans rechterplaatsvervanger in de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht. In de Zaterdag gehouden perscon ferentie heeft de commissaris-generaal voor financiën en economische zaken, dr. Hans Fischböck, medegedeeld, dat een verhooging van de winstbelasting, welke thans maximaal met opcenten 25 procent bedraagt en daarmede nog lang niet het peil dezer belasting in Duitschland heeft bereikt, in voorbe reiding is, welke verhooging op zijn laatst zal worden ingevoerd, berekend over het boekjaar 1941. MAATREGELEN TEGEN HET BEPERKEN VAN WERK. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken (verordeningenblad no. 13) zijn wijzigin gen gebracht in het eerste uitvoeringsbe sluit ingevolge de verordening betreffende het beperken van werk. Artikel 1 van laatstgenoemd besluit komt nu te luiden als volgt Het is den leiders van landbouw, indus trie- en handelsbedrijven, alsmede denge nen, die een vru beroep uitoefenen, ver boden 1) Het werk in het bedrijf of in het vrije beroep tijdelijk of voorgoed stop te zetten; 2) den werktijd van werknemers tot minder dan 36 uren in de week in te korten; 3) werknemers te ontslaan, tenzij artikel 1639p van het burgerlijk wetboek toepas selijk is. De distributie van vaste- brandstoffen. „IDENTITEITSBEWIJZEN''' TER VERKRIJGING VAN TOEWIJZINGEN BEWAREN. Het rykskolenbureau vestigt de aan dacht op het volgende De aan verbruikers van vaste brandstof fen van de groepen B, C en D destijds door de brandstoffen-commissies uitgereikte zg. „identiteitskaarten", op vertoon waarvan bij de distributiediensten toewijzingen voor vaste brandstoffen verkrijgbaar werden gesteld, zullen onder geen omstandigheden mogen worden vernietigd. Het ligt nl. in de bedoeling deze kaarten zelfs al zouden alle daarop voorkomen de vakjes door den distributiedienst reeds zijn afgekruist nog te benutten voor de uitreiking van toewijzingen van vaste brandstoffen nè 31 Maart 1941. Deze „identiteitskaarten" dienen derhalve zorg vuldig te worden bewaard. MATS0E0KA IN ITAUE. De speciale trein, waarin de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, reist, is vanochtend te 6.40 uur op den Brenner aangekomen. Het station was getooid met de kleuren van Japan, Italië en Duitschland. Matsoeoka werd door een Italiaansche delegatie verwel komd. Hy onderhield zich hartelijk met deze delegatie en met den Japanschen ambassadeur te Rome, waarna hy afscheid nam van de Duitsche delegatie, die hem tot de grens vergezeld had. De trein ver- v 714 T-. Grenswijziging tusschen Middelburg en Koudekerke. Voor den bouw van 100 arbeiderswoningen. WONINGEN VOOR OUDEN VAN DAGEN EN EEN NIEUWE MEISJESSCHOOL. Uit de Zaterdag verschenen voorstellen van B. en W. van Middelburg aan den Raad dezer gemeente blijkt, dat reeds eenigen tijd geleden besprekingen zijn be gonnen met den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, in verband met den buitengewoon ernstigen woning nood in Middelburg. Deze onderhandelingen werden gevolgd door besprekingen met den directeur van de Stichting Herbouw Mid delburg en met Ged. Staten. Het bleek daarby, dat het onmogelijk was voor den beoogden bouw van ruim 100 arbeiderswoningen ruimte te vinden in het herbouwplan van de verwoeste bin nenstad. De ontwerpers van het uitbrei dingsplan kwamén tot de conclusie, dat de natuurlijke plaats voor deze stadsuitbrei ding aan de Zuid-Westelijke zijde van de bebouwde kom lag; althans indien de ge meentegrenzen geen beletsel zouden vor men. Nu is ook op Walcheren in de laatste maanden de mogelijkheid van wijziging van gemeentegrenzen meermalen een onder werp van bespreking geweest. Bij infor matie bij bevoegde instanties, bleken deze laatste, in het belang van den wederop bouw, bereid grenswijziging voor den be doelden bouw van arbeiderswoningen, ur gent te verklaren. Als gevolg hiervan zijn besprekingen ge voerd met B. en W. van Koudekerke. De gemeente Koudekerke meende, dat even tueele grenswijzigingen voor deze gemeen te niet in étappes diende te geschieden, maar dat deze grenswijzigingen in haar geheel bekeken moeten worden. Men kwam tenslotte tot deze twee grondbeginselen nl., dat Middelburg voor- loopig afziet van het doorzetten van de definitieve grenswijzigingen, en dat Koude kerke aan Middelburg toestaat maatrege len voor de volkshuisvesting te nemen nabij 't Zand alsof dit terrein reeds tot des gemeente Middelburg behoorde. De eenige oplossing was te vinden in een grenswijziging, waardoor Middelburg onmiddellijk het noodige bouwterrein zou verkrijgen en Koudekerke zoo min mogelyk inwoner-; zou verliezen. Het gebied dat van Koudekerke op Mid delburg zal overgaan is zooveel mogelijk beperkt tot wei- en bouwland en de be staande woningen zijn buiten de grens wijziging gelaten. Hierdoor waren enclaves onvermijdelijk. Alleen is een uitzondering gemaakt voor zes woningen aan den Nieuwen Vlissingschen weg en eenige pan den tegenover de Langeviele buitenbrug, waar de verbinding tusschen de nieuwe wy'k en de binnenstad moet komen. Voorts deelen B. en W. mede, dat het noodzakelijk is, dat een beperkt aantal zeer bescheiden woningen wordt gebouwd voor ouden van dagen. Zij meenen, dat van gemeentewege thans moet worden over gegaan tot den bouw van een tiental van deze woningen in de nabijheid van de te herbouwen Nieuwe Kerk en Koorkerk, of een andere bouwplaats, indien zulks meer wenschelyk zou lijken. Verder stellen B. en W. den Raad voor In principe te besluiten tot den bouw van een meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs op de Dwarskaai en tenslotte de stichting van een gymnastiekgebouw dicht bij het gymnasium en bij de in deze omge ving te bouwen nieuwe R.K. school. Voor verdere bijzonderheden zie men pag. 1 van het 2e blad. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Onderzeeërs hebben uit een zeer sterk beveiligd konvooi behalve de reeds gemelde drie tankbooten nog vyf schepen van teza men 33.000 brt. weggeschoten. Daarmee is meer dan de helft van dit voor Engeland bestemde konvooi en wel acht schepen van tezamen 57.000 brt. vernietigd. Een onderzeeër bracht bovendien twee'tankboo ten van 18.000 brt. in totaal tot zinken. Waarschijnlijk is, dat nog drie andere sche pen tot zinken gebracht zijn. Gevechtsvliegtuigen onder leiding van majoor Krüger hebben gistermiddag op zee ten Westen van Kreta een sterke En gelsche vlootformatie met succes aange vallen. Ondanks hevigen afweer van lucht doelartillerie en jagers plaatsten zy op een vliegtuig-moederschip drie voltreffers van bommen. By de luchtgevechten tydens de zen aanval schoten gevechtsvliegtuigen een Britschen jager van het type Hurricane neer. Alle eigen vliegtuigen keerden op hun bases terug. Voor de Engelsche Oost- en Zuidoost kust heeft het luchtwapen gisteren een tankboot en een vrij grooten koopvaarder in brand geschoten en twee andere schepen zwaar beschadigd. In het kanaal van St. Georges zonk een schip nadat een bom geworpen was. Vliegtuigen van de gewa pende verkenning bombardeerden havenin stallaties en barakkenkampen aan de Zuid- Oostkust van Engeland. Formaties vlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht nogmaals voor den oorlog belangrijke doe len in het stads- en havengebied van Bris tol met goed succes aangevallen. Er ont stonden vrij groobe branden. De vijand heeft geen gevechtshandelin gen boven Duitsch gebied verricht. HET ITALIAANSCHE. Diredawa ontruimd. Succesvolle aanval op Dzjldzjiga. Hier volgt het 296e Italiaansche weer- machtsbericht Aan het Grieksche front niets bijzonders te melden van de sectoren te land. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke troepen aan het front van het elfde leger gebombar deerd. In den afgeloopen nacht hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps het vliegveld Halfar (Malta) gebombar deerd. In Noord-Afrika heeft de vijand in den afgeloopen nacht feen luchtaanval ge daan op Tripolis. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee is een vy'andeijke vlootformatie herhaaldelijk aangevallen. Ondanks het hevige luchtafweergeschut heeft een Italiaansch torpedovliegtuig een lichten kruiser getroffen. Toestellen van het Duitsche luchtcorps hebben met drie bommen van groot kaliber een vliegtuig moederschip getroffen en een vijandelijken jager neergeschoten. In Oost-Afrika wordt de druk van den vyand op het Noordfront ten Oosten van Keren doeltreffend ln toom gehouden door onze tegenaanvallen. In het gebied van Harrar hebben onze troepen Diredawa ontruimd en nemen in goede orde nieuwe, Westelijker gelegen stellingen in Italiaan sche jagers hebben een luchtaanval onder nomen op het vyandelyk vliegveld an Dzidzjiga, waarbij vier toestellen op den grond vernield werden. Twee vliegtuigen van het type Hurricane zijn neergeschoten tijdens een duel met vijandelijke jagers. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De gasgenerators achter auto's. GEVAAR VOOR DE JEUGD. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft een circulaire gezonden aan de burgemeesters der gemeenten, waarin hy het volgende me dedeelt. Tegenwoordig zfc'n vele autobussen en vrachtauto's voorzien van een gasgenerator, tengevolge waarvan achter het voertuig een tweewielig aanhangwagentje (z.g. gasdolly) is bevestigd. Naar de Nederlandsche bond van auto- busdienstondernemers mededeelt, komt het herhaaldelijk voor, dat kinderen, het ge vaar dat zij daarby loopen niet beseffende, op deze aanhangwagens klimmen, waar door ongelukken niet kunnen uitblijven. Reeds zijn ongevallen met doodelyken af loop te betreuren. De secretaris-generaal verzoekt den bur gemeesters door üisschenkomst van de ge meentepolitie of anderszins tegen dit. euvel '-"nd"1"""' "n te +*- MUTATIES BIJ DE NED. BANK. Staatsraad Wohltat gaat heen. Officieel wordt medegedeeld De commissaris by de Nederlandsche bank, Ministerialdirektor z.b.v. staatsraad H. C. H. Wohltat werd door de hoogste rijksautoriteiten voor een gewichtige func tie elders in het buitenland bestemd. Dientengevolge heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seys Inquart, staatsraad Wohltat van zyn functie als commissaris by de Nederlandsche bank ontheven, terwijl hy hem voor de in deze functie bewezen dien sten zyn dank betuigde. Tegelijkertijd heeft de Rijkscommissaris den rijksbankdirecteur dr. Albert Bühler tot commissaris by de Nederlandsche bank benoemd. De commissaris bij de Nederland sche bank staat bij de uitoefening van zijn functie onmiddellijk onder den commissaris- generaal voor financiën en economie, mi- ~^er dr. H. Fisfhv»-'-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1