Het betalingsverkeer met Duitschland. De kerktoren van Kapelle. Net geheim van het doodelijke gif Derde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 29 Maart 1941 Financieel Economisch Overzicht Verkoop van Amerikaansche waarden. Oorlogswonden bijna weer hersteld. Verleden week hebben w.ij een overzicht; gegeven van de ophanden zijde wijziging va.n het Geblokkeerde Markenbelastingbe- sluit 1940. Deze verandering zou zoodanig worden doorgevoerd, dat dit besluit geheel zou komen te vervallen en dat het door een nieuwe regeling zou worden vervangen, waarbjj voortaan ook de handel tilsschen ingezetenen onderling aan Mai'kenbelas- ting zou zijn onderworpen, waarbij het tarief voor het loopende jaar op 60% zou worden gebracht, inplaats van 70%. Zooals wij reeds uiteenzetten, zou die belasting slechts voor één keer worden geheven, $oodat het bezit daarna gèheel vrij zou worden en de koersen dér obligaties ge lijk kunnen worden gesteld met die welke in Duitschland gelden. Men zou dus een verschil krijgen tusschen z.g. oud en nieuw bezit, dat is van bezit, dat bestond op den datum van in werking treden van de nieuwe regeling en van fondsen, die ver worven werden na bedoelden datum. Een regeling in bovenbedoelden zin staat inderdaad, volgens onze inlichtingen op stapel, maar de officieele aankondiging daarvan is nog niet verschenen. Om nu te voorkomen, dat in afwachting van deze regeling de handel in Duitsche fondsen nog altijd zou stagneeren, heeft men in de afgeloopen week inderhaast een wijzi ging doorgevoerd in de bestaande Geblok keerde Markenbelasting, in dien zin, dat alleen de houder, die aan Duitsche be langen verkoopt, aan deze belasting onder worpen zou zijn. Hierdoor komt dus de bekende vrijwaringsclausule van de ver- eeniging voor den Effectenhandel, waar over wij reeds meermalen schreven en die een beletsel vormde voor den handel, te vervallen. Men heeft dus deze laatste wijziging zoodanig op te vatten, dat zij geldig blijft tot aan het tijdstip van aankondiging der geheel nieuwe regeling, zooals wij hier boven hebben omschreven. Intusschen heeft die wijziging tot gevolg gehad, dat de handel in Duitsche fondsen kon worden hervat. De eenige belangen, die als koo- pers optreden zijn, evenals vroeger het geval was, de Duitschers. In afwachting van de nieuwe regeling wordt thans nog op Sperrmark-basis gehandeld, d.w.z. de koersen voor de obligaties bewegen zich tusschen de 40 en 45%. Donderdag is er evenwel een verdere koersstijging inge treden en men betaalde hier en daar be langrijk hoogere prijzen, hetgeen niet hee- Jemaal verklaarbaar is, indien inderdaad voor de toekomst een belasting alsdan, van 60% gehandhaafd zal blijven. De waarde van een obligatie, die in Berlijn ongeveer pari noteert, zou hier op het oogenblik niet hooger dan 40 kunnen worden aan geslagen. Indien er thans door Duitsche belangen meer wordt betaald, dan is dit waarschijnlijk een speculatie op de moge lijkheid, dat er van déze ontworpen rege ling niets terecht zal komen r>n dat .metter tijd het verkeer geheel vrij zal worden gegeven. Van Ncderlandsche de is men daar wel wat huiverig voor, onidat het wegnemen van deze barrière een over heveling op groote schaal van Nederlandsch bezit aan Duitsche waarden naar Duitschland en dus het ontstaan van een omvangrijke clearingvordering op Duitsch land tengevolge zou hebben. Daar de cleaiing reeds met allerlei andere betalin gen zwaar belast is en de Nederlandsche overheid daarvoor genoodzaakt is op de betalingen van clearingvordermgen van particulieren voorschotten tc verleenen, hetgeen een stijging van de vlottende schuld veroorzaakt, vreert men voor een verdere verscherping van dezen toestand en de reeds in onze vorige bespreking vermelde koersstijging van aandeden, die een inflationistische ondergrond had, moest hieraan worden toegeschreven. Het ver schijnsel ging, zooals men weet, gepaard met een flauwe stemming voor staats fondsen. Ook heeft men de verwachting uitge sproken, dat een verdere verlichting van DOOK FRANK F. BRAUN. 18) ;,Hoe kun je als man zoo iets zeggen! Een vrouw wil veroverd worden. Afwach ten is het allerverkeerdste, wat je doen kunt. Dan komt er een of andere wind buil als die Hongaar en die pikt haar je voor den neus weg. Probeer bij haar in de gratie te komen; ze is nog een jong meisje, breng bloemen voor haar mee, bonbons of kaartjes voor den schouw burg, ga eens met haar dansen. Niemand let op je voet, je bent een groote, keurige verschijning. Zet jezelf in het juiste licht en je zult zien, dat je haai- zult krijgen. Zooals ik zei, waar ik je helpen kan, zal ik het doen." Braubach glimlachte verheugd- „U wilt natuurlijk, dat het geld in de familie blijft", schertste hg. „Neen", zei de generaalsweduwe ern stig, „maar ik zou willen, dat Angelica met een fatsoenlijk iemand trouwde." „Daar heeft Angelica nog geen erge haast mee." „Maar ik wel." „Goed, tante; ik dank u wel. Dat onze wënschen met elkaar overeenstemmen, dat hoef ik u zeker niet te vertellen." Ze gaven elkaar de hand als twee sa menzweerders. Mevrouw Fabreani bleef alleen. Ze vond zichzelf een verstandige ea handige moed-. Ze zouden samen een lange huwelijksreis'^ ^èten maken, maakte zij plannen voor de'toekomst; ze moesten er beiden voor langen tijd nier uit, totdat er gras over alles gegroeid was. Dat zou de oplossing zijn. het betalingsverkeer tusschen Nederland en, Duitschland omvangrijke aankoopen in Nederlandsche fondsen tot gevolg zou kunnen hebben. Deze kwestie heeft echter niets te maken niet de Geblokkeerde Markenbelasting, omdat deze alleen wordt toegepast bij verkoopen van uuitsche fond sen naar Duitschland. ZooaJs de toestand thans is wordt er echter op Duitsche aan koopen in Nederland van vermogensbe- standdeelen, waaronder dus in de eerste plaats Nederlandsche effecten wel degelijk contröle uitgeoefend en wel op deze wijze, dat voor dergelijke aankoopen de toe stemming van het Deviezeninstituut wordt verlangd. Wel wordt deze toestemming in bepaalde gevallen verleend, maar toch brengen deze aanvragen vele formaliteiten met zich mede ende beslissing laat dikwijls lang op zich wachten. In bepaal de kringen houdt men er echter rekening mede, dat binnen afzienbaren tijd deze belemmeringen uit den weg zullen worden geruimd, hetgeen overigens niet geheel zon der bedenking zou zijn. Het is mogelijk, dat de speculatieve vraag van de zijde van Duitsche firma's in verband met het bovenstaande j.l. Donderdag reeds een koersstijging in enkele speciale fondsen heeft veroorzaakt, n.l. in aandeelen Aku, Koninklijke, Scheepvaart Unie en Amster dam Rubber. In verband hiermede was de stemming voor genoemde fondsen gedeci deerd vast. Later trad er echter een reactie in, waarschijnlijk omdat de Duitsche be langen hun aankoopen staakten, en tot realisatie overgingen. Inmiddels hadden er reeds voortdurend verkoopen van dezelfde zijde plaats gehad in Amerikaansche waarden. Dit verschijn sel gaf aanleiding tot geruchten van al lerlei aard met betrekking tot deze fond sen. Beweerd werd, dat binnen afzienbaren tijd de handel hierin zou worden stop gezet en hoewel het gerucht op zich zelf niet zeer geloofwaardig lijkt, was de zeer flauwe stemming voor de toonaangevende Amerikaansche fondsen toch wel zeer op merkelijk. Men zou eerder mogen ver wachten, dat voor deze fondsen een vaste stemming zou bestaan, in verband met de voortdurend zeer gunstige bedrijfsbe- richten. De- staatsfondsenmarkt, die de vorige week reeds flauw gestemd was, bleef ook deze week gedrukt. Indien het publiek aandeelen koopt uit - overwegingen van monetairen aard, dan is het verklaarbaar, dat daar tegenover aanbod bestaat in obligaties. Er zijn weder enkele emissies aange kondigd, n.l. 200.000 aandeelen Nationale Belegging in Vast Goed te Rotterdam. Deze aandeelen worden tegen een koers van 110 aangeboden, zortder voorkeur voor aandeelhouders. Iedereen is dus vrij 'om in té schrijven. Het betreft hier een maatschappij, die in 1937 is opgericht en die dus nog geen groote reserves heeft kunnen kweeken. Het beheer is echter, naar verzekerd wordt, in goede handen en de maatschappij heeft vooral het oog ge richt op den aankoop van nieuwbouw. Zij wil zich vooral interesseeren bij den nieuwbouw te Rotterdam en heeft daar voor nieuwe geldmiddelen noodig. De on roerende goederen staan op de balans te boek voor 1.426.081, waar tegenover 'n hypothecaire schuld staat van 825.685. Verder werd aangekondigd ,de uitgifte van de Kon. Ned. Grofsmederij, n.l. van 250.000 aandeelen tegen 130 met recht van voorkeur voor aandeelenhouders in verhouding van 2 nieuwe op 1 oud aandeel. De firiancieele resultaten van binnen- landsche industrieele ondernemingen, voor zoover die tot nu toe werden gepubliceerd, luiden over het algemeen zeer bevredigend en er zijn vele gevallen, waarin de divi denden werden verhoogd. Zoo brengt de Zwavelzuurbereiding Ketjen haar dividend van 6 op 8 %- Zeer gunstig waren de fi- nancieele resultaten van de Amsterdamsche Ze stelde zich dat heel eenvoudig voor. Binnen een kwart jaar zou er op het graf van haar stiefzoon waarschijnlijk gras groeien. Als een oplossing kon alleen maar deze gang van zaken in aanmerking ko men. Toen eenigen tijd later de huisdeur in het slot viel, wist ze, dat Peter Braubach was uitgegaan, Hij had nog altijd zijn ver- trouwenspost bij het Palace Theater. Ze ging naar de kamer van haar dochter. Angelica lag in een donkerblauwe ka merjapon op den divan. In de lucht hing de prikkelende geur van een Amerikaansche sigaret. Angelica had de beenen over elkaar geslagen en liet ze langs het divankleed naar beneden hangen. Mevrouw Fabreani opende den ventila tor in het raam en ging dan naast haar dochter zitten. „Verveel je je soms?" vroeg ze, niet zonder speciale bedoeling. Angelica baalde haar schouders op. „Ik heb aan mtjn gedachten audiëntie ver leend", grappigde ze. „Wat moest ik an ders doen?" Angelica beweerde van zichzelf, als iemand haar pianospel prees, dat zy niets kon. Ze schilderde aardige pretentieuse aquarellen. Ze kon kleedjes knoopen, zoo als dat in sommige streken op het platte land gedaan wordt. Ze sprak vloeiend Ita- liaansch, had het laatste werk van Car- ducci vertaald en, haar werk was zelfs door een uitgever aangenomen en zou spoedig verschijnen. Ze was intelligent en had een bewegelijke matuur. Ze zou veel gekund hebben, maar ze ondernam alleen nooit iets bijzonders. Waarom ook? Ze leefde en het ging haar goed. Eens zou wel de rechte man komen en met haar trouwen. Dan zou toch alles in andere banen komen. Ze hield niet van de vrouwenberoepen. Noodhulp of overgang, placht ze te zeg gen. Wanneer je kunt afwachten, is het beter. Of ze gaf zichzelf een sociaal tintje en verklaarde: waarom zou ik den arbeid afnemen van hen, die op hun beroep zijn EEN NIEUWE FILM VOOR DE JEUGD. Zeven jongens In een ouwe schuit. THANS IS JOPIE SLIM AAN DE BEURT. De Nederlandsche smalfilmcentrale Dik Trom heeft een nieuwe kinderfilm gereed. Deze week is de laatste hand gelegd aan de smalfilm „zeven jongens in 'n oude schuit" en Zaterdag 5 April zal in het ko loniaal instituut te Amsterdam de eerste vertooning van deze voor de jeugd uiter mate geschikte film worden gegeven. Met deze film brengt de Ned. Smalfilm centrale haar tweede werk voor de jeugd en als wij ons niet vergissen zullen de kinderen evenveel belangstelling toonen voor dit werk als voor Dik Trom. Jaren achtereen hebben de verfilmde avonturen van Dik Trom de Nederlandsche jeugd in de groote steden en in de kleine dorpen geamuseerd en nog steeds trekt de film uitverkochte zalen. Dat mag verwonder lijk lijken, maar het is een bewijs dat er behoefte is aan aardige kinderfilms, waarin de jongens en meisjes de jonge helden uit hun boeken terugzien. Waarschijnlijk zal later de film ook in bioscopen kunnen worden gedraaid. Oor spronkelijk was dat een onmogelijkheid, omdat de Ned. bioscoopbond dat niet toe stond. Door de veranderde omstandigheden geldt dat verbod echter niet meer, zoodat de smalfilm wel haar weg naar de bios copen zal vinden. „Zeven jongens in 'n ouwe schuit" is een alleraardigste film, vol spanning en humor, helder van beeld en goed van ge luid en ongetwijfeld zal de jeugd er zich uitstekend bü amuseeren. Is er ook voor deze film weer groote belangstelling dan zullen de heeren Ger ritsen en v. Roon binnen; niet al te langen tijd aan een derde film beginnen. Men heeft daarvoor reeds plannen. Oorspronkelijk had men gedacht aan Pietje- Bel, maar de paedagogische bezwaren bleken toch te groot om deze plannen te verwerkelijken. Men heeft nu het oog laten vallen op „Jopie Slim en Dikkie Bigmans' waarvan vroeger een 8 m.m. smalfilm bestond, maar die nu op 16 m.m. zal worden opgenomen. En verder zou een kinderfeuilleton uit een der dagbladen, dat reeds tot tooneelstuk is bewerkt, in de toekomst worden verfilmd. Deviezenbesluit 1941. Officieel wordt aangekondigd dat de pu blicatie te verwachten is van het Deviezen- besluit1941, een besluit van de secreta rissen-generaal van de departementen van financiën, justitie, van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en vissche- rij en van koloniën, betreffende de regeling van het deviezenverkeer. Deze nieuwe ver ordening zal zeer uitvoerig zijn. Ze bevat in totaal 87 artikelen. Ballast Mij: en deze kon haar dividend ver dubbelen, nL van 6 op 12 Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week 4 Nederland 1940 H 93%, 92%, 93, 92%. 8—3% Nederland 1938 841/16, 82%, 83 7/16, 83 5/16. Koloniale Bank 192%, 199%, 191 éxd. 183%. Aku 111%, 110, 116, 113%, 114. Lever Broa 121%, 116%, 122%, 114, 118, 114%. Philips 203, 202, 212. 198, 201. Bethl. Steel 81%. 80%.'78. 78%. U. S. Steel 6315/16, 62%. 61%, 62%. Koninklijke Petroleum 242, 237%, 251%, 237%, 243, 234, 238%. Amsterdam Rubber 280, 277%, 293. 275%, 278%. Bandar Rubber 207, 205 212. Java China Japan Lijn 155%, 151, 158%, 149, 152%, 150. Scheepvaart Unie 177, 172, 181, 176, 177%. H.V.A. 434, 428, 449, 438, 442. 433, 437. Ver. Vorstenlandsche Cultuur 121, 118, 122%, 117. Deli Mij. 242, 260, 186, 187. Senembah 203, 197, 204, 194, 198. aangewezen Dat ze te gemakzuchtig was, zei ze nooit. Daar mevrouw Fabreani geen éigen meening in zulke zaken er op nahield, ge loofde ze, wat Angelica zei. De mogelijk heid om nog een klein koppelarijtje op touw te zetten, bleef haar desondanks nog over. Ze besloot daarvan gebruik te maken. 3j.- Schrjnbaar in gedachten streek ze over de blauwe zijde van Angelica's mouw, streelde tegelijkertijd den arm van haar dochter en zei luchtig: ..Die Peter is toch een aardige jongen geworden. Hoe vind jij hem?" „Heel aardig." Dat klonk weliswaar kort, maar niet afwijzend. Mevrouw Fabreani streelde Angelica's arm nadrukkelijker. „Weet je, dat hij van je houdt?" Angelica wendde haar hoofd af. Ze kende haar moeder heel precies. Deze zin nen beteekenden een inleiding. „Heeft hij u dat gezegd?" informeerde ze, terwijl ze het gezicht van haar moeder nauwlettend gadesloeg. „Niet precies. Maar ik heb gemerkt hoe het met hem staat. Jjj merkt zoo iets niet. Hij heeft het, toen ik hem er op den man af naar vroeg, toegegeven." Angelica had vandaag een ironischen dag. „Dat is op ouderwetsche manier wel heel correct, om eerst aan de schoonmoe der of aan den schoonvader de liefde voor de dochter te bekennen." „Wees toch eens een pogenblikje ernstig, Angelica. Die jongen houdt van je. Dat moet je niet over het hoofd zien." Angelica sloeg een kuil in een van haar kussens. „Een mooie liefde! Gisteren is hij mg bij de politie gaan beschuldigen." „Hoe weet je dat?" Mevrouw Fabreani verbleekte. „Dat weet ik van hem zelf. Den moed, om dat te bekennen, heeft hij wonder ge noeg gehad." Mevrouw Fabreani dacht ingespannen na. Hoe langer ze nadacht, des te zeker EEN MOEILIJK WERK. Hoewel de granaten er diepe wónden in geslagen hebben, dragen de breede muren van den Kapelschen toren nog steeds krach tig haar doorboorde spits, die door vele eeuwen heen den weg naar boven bljjft wijzenToch ging er van dien gehaven- den toren iets vreemds uit, dat ongetwij feld het gevolg was van zijn desolaten toe stand, niet strookend met zgn trots en eer, waarvan, met eiken steen die viel, een brokje was weggegleden. Ook dit hoogop rijzende bolwerk, symbool van in steen vastgelegde menschelrjke kracht en kunde, bleek vergankelijk...... Lang kon en mocht hij deze „schande" echter niet verdurenstevige steigers schraagden en stutten zijn geschonden leden, die. langen tijd onttrokken aan be langstellende en nieuwsgierige blikken, thans nagenoeg geheeld zijn. Toen wij een dezer dagen, in gezelschap van den aannemer van het werk, den heer J. W. van de Weert te Goes, een bezoek brachten aan den hoogen lijder, bleek ons duidelijk hoevele moeilijkheden de restau ratie met zich heeft gebracht en nog bren gen zaL Een woord van lof aan de mannen, die tien dagen onder zeer gevaarvolle om standigheden aan het eerste gedeelte van den steiger gewerkt hebben. Op een hoogte van 16 M. heeft een granaat nl. het tweede deel van den steunbeer aan den Westgevel totaal vergruisd. Hierdoor kwam het bo venste deel der „drummer, een brok steen van 7 M3, als een soort zwaard van Damocles boven de hoofden der werklieden te hangen, wier eerste werk bestond, nadat zij den ondersteiger voltooid hadden, uit het weghakken van de overhangende steen massa. Een nieuwe steunbeer werd aange bracht en de steiger verder opgetrokken tot 25 meter, waar een tweede bres van 4 M. lengte en 1.5 M. diepte op herstel wachtte Onze voorvaderen hielden niet van half werk en daaraan is het te danken, dat de granaat niet finaal door den muur gevlo gen is, doch dat zijn vaart en geweld door de resteerende 20 a 30 cm. steen gestuit is. Op dezelfde hoogte is binnen den toren een vloer van gewapend beton aangelegd, ge steund door vier zware balken van 30 bij 40 cM., dienende voor verankering der muren. Het uurwerk is tijdens dit geduld- werk iedere bak specie werd aan een touw en een voor een naar boven geheschen uit den toren genomen en tijdelijk opgé- borgen. Vanaf dezen vloer tot aan den trans is een scheur gedicht van 15 M. lengte, ter wijl onder den trans zelf wederom een diep gat werd aangetroffen, van iets kleinere afmetingen dan het tweede. Door middel van lange trappen op den omgang is ook de 20 m. lange spits hersteld. - Tengevolge van de lange vorstperiode "kón het werk gedurende zeven weken geen doorgang vinden, doch .men heeft dezen tfld COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST IN HET GRAFISCHE BEDRIJF. De Nederlandsche staatscourant bevat een mededeeling van het college van rijks bemiddelaars, dat door den Nederland- schen bond van boekdrukkerijen, te Am sterdam, de R.K. vereeniging van Neder- .landsche drukkers-patroons, te Utrecht, den bond van Christelijke drukkerspatroons in Nederland te Amsterdam, den Algemeenen Nederlandschen typografenbond te Amster dam. den Nederlandschen Katholieken Gra- fisclien bond te Utrecht, en den Nederland schen Christelijken Grafischen Bond te Amsterdam, een verzoek is ingediend tot algemeen verbindendverklaring van bepa lingen van een C.A.O., afgesloten door vo renbedoelde werkgeversorganisaties eener- zijds en vorenbedoelde werknemersorganisa ties anderzijds. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen schriftelijk worden inge bracht b\j het college van rijksbemiddelaars vóór of op 10 April 1941. der meende ze te weten, dat ze op den goe den weg was. ,,Dat zal hij wel weer in trekken, Angelica, het hangt van jouw handigheid af, wat je van Péter maakt." „Ik wil niets van hem maken. Ik weet, wie hij is. Dat is me genoeg." „Je bent nogal hatelijk." „Misschien. De dood van Joachim was als een bliksemstraal. Er werd veel door vernield, maar er kwam ook veel licht door." Haar mond krulde zich. „Ons in zicht is met Joachim's dood veel te duur betaald, begrijpt u me niet verkeerd. Maar omdat het nu eenmaal zoo is. moeten we daar ook gebruik van maken." Ze over schatte het begripsvermogen van haar moeder. „Waar heb je het over, kind?" „Daarover, dat de menschen nu in een ander, duidelijker licht staan dan vroeger. Ze waren gedwongen, anders te handelen dan ze zich hadden voorgenomen. Nu kun je ze beter leeren kennen." „Peter is jong. Hij heeft zelf dicht by den dood gestaan. Hij heeft uit angst ge handeld. Hij is zeker in het nauw gebracht geweest. Hij kan niet uit zichzelf naar de politie zyn gegaan." Ze klemde zich vast aan bijkomstigheden. „Ze zullen hem opgezocht hebben en toen heeft hij iets gezegd, wat hij niet had willen zeg gen. Hij neemt beslist alles terug." „Zeker," stemde Angelica spottend toe. „Hij heeft me zelfs zijn voorwaarden ge noemd. Maar dat wil ik niet. Liever laat ik m« nog opsluiten. Ze zullen me alleen op de verklaring van Peter niet ter dood veroordeelen." Mevrouw Fabreani bedekte haar gezicht met beide handen. „Wat zeg je daar voor verschrikkelijke dingen!" „Ik zeg toch, dat ze het niet zullen doen." Angelica stond óp, ze trok haar kleeding glad, veranderde dan echter van inzicht en trok haar kamerjapon meteen uit. Toen ze weer sprak, was ze geheel van onderwerp veranderd. „Ladislaus wilde me straks komen op- 1 Foto P.Z.C. ten nutte gemaakt door de vier klokken, voorheen in houten klokstöelen bevestigd en daardoor zeer moeilijk te hanteeren, van verstevigde assen en nieuwe kogellagers te voorzien. Een kind kan de klokken nu luiden. De restauratie is thans reeds zoover ge vorderd, dat de enorme, van ver af zicht bare steigers, langzamerhand afgebroken kunnen worden. Niet minder dan 270 rond houten, zgn. jonge juffers, met een gemid delde lengte van 12 M„ en honderden stei- gerdeelen, samengebonden door 4000 meter touw, waren voor deze steigers noodig. "Iet lossjorren van de verbindingen is een ge vaarlijk werk, dat op zich zelf al heel wat beleid vereischt. Doch de steigers hebben hun plicht vervuld. 40.000 steenen,'waaron der 10.000 restauratiesteenen, die nagenoeg met de torensteenen overeenkomen, zijn langs hun trappen naar boven gesjouwd. Maar daar tegenover staan de 60 karre- vrachten puin, die van den toren geschoten en gehakt zijnStraks, tegen Paschen, zal de toren van Kapelle, nu 5 maanden arbeid, in zijn volle eer hersteld zgn en zich in ai zijn waardigheid weer verheven voelen boven alle aardseh gedoe. De oude, majestueuze toren; zelfbewust,; grootsch en dé stille getuige van veel leed, heeft zichzelf weer teuggevonden. Niet beschermde vogels. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft be paald dat niet zullen behooren tot de be schermde vogels in den zin der vogelwet 1936 a. In het geheele rgk gedurende het tijd vak van 1 April 1941 tot en met 30 Juni 1941de schollevaer, de mantelmeeuw, de zilvermeeuw, de ekster, de Vlaamsche gaai en de bonte kraai, terwijl de kokmeeuw gedurende dat tijdvak niet zal behooren tot de beschermde vogels in den zin der vogelwet 1936 in de provinciënGronin gen, Friesland, Noordholland, Zuidholland en Zeeland. b. In het geheele rijk gedurende het tijd vak van 1 April 1941 tot en met 15 April 1941 de houtduif en de sperwer. c. In het geheele rijk gedurende het tijd vak van 1 Juni 1941 tot en met 80 Juni 1941de spreeuw. zoeken; hij wil mgn besluit weten. Maar ik kan en wil hem niëi zien. Ontvangt u hem maar en stuurt u hem dadelijk weer weg." Ze trok een rok en een blouse aan. Op een stoel vond ze een manteltje. „Wat moet ik hem dan zeggen?" „Wat u wilt, het komt er niet meer op aan." Mevrouw Fabreani spitste haar ooren. „Hebben jullie ruzie gehad?" „Ruzie? Neen, integendeel. Hij komt om antwoord op de belangrijkste vraag, die hg me gesteld heeft." Mevrouw Fabreani schudde het hoofd. „Marczali mag me niet," zei ze. „Hij zal denken, dat je onder invloed van mij je besluit genomen hebt." „Het laat me volkomen onverschillig, wat hij denkt." „Maar ik ben bang. Die Hongaren zgn wraakzuchtig." „Onzin, moeder, u zal hg beslist niets doen. Misschien gooit hg een vaas stuk; dat is dan niet zoo erg. Maar als u het zoo verschrikkelijk onpleizierig vindt, kunt u ook Dora opdracht geven, dat ze hem afwijst." Mevrouw Fabreani schudde heftig met het hoofd. Zoo bang was ze nu weer niet Ze dacht; ik zal hem ontvangen en wat Angelica me gezegd heeft hem nog dui delijker zeggen. Het moet zijn laatste be zoek zgn. Het vooruitzicht, deze beide jongelui eindelijk van elkaar te scheiden, maakte haar zelfs dapper. Als die Hon gaar bg Angelica van de baan was, dan stegen de vooruitzichten van Peter. Ze was iets te laat geboren. De goed- koope intriges van de achttiende eeuw waren beter in overeenstemming geweest met haar gedachtengang. Ze kreeg opeens een inval. „Otto Horn belde zoo straks op. Hij informeerde, hoe het met ons ging. Ik heb gezegd, dat hij maar eens gauw bij ons moest aankomen. Vanavond. Schik je dat?' .(Wordt vervolgd.Jj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9