ALLE WERKLOOZEN MOETEN AAN DEN SLAG. Maak uw tuin productief. WENKEN VOOR DEN LEEK. Uit onze couranten van 50 jaar geleden. Groote werkverschaffingsplannen in voorbereiding. Dc leider van de „Geschaftsgruppe So- zial Verwaltung" in het commissariaat- generaal voor financiën en economie presi dent Jakab stelde een belangrijke beschou wing over de publieke werkverschaffing en bestrijding der werkloosheid ter beschik king, waaraan wy het volgende ontleenen v Een staatsleiding, aldus president Jakob, die duit, dat een deel der bevolking onvrij willig werkloos is en niet haar ganëche kracht en al haar willen inspant, om dezen toestand te liquideeren, verwaarloost op de ernstigste wijze den op haar rustende plicht om voor de welvaart en het geluk van de haar toevertrouwde bevolking te zorgen. De onomstootelijlie juistheid dezer stelling heeft het natiónaal-socialistische Duitschland door zijn maatregelen na de machtsaanvaarding op 30 Januari 1933 met de groote nadrukkelijkheid aangetoond. Meer dan 7 millioen volksgenooten met vrouwen en kinderen samen nagenoeg een derde deel van het volk, leden onder den geesel der onvrijwillige werkloosheid. Dat de nadrukkelijke bestrijding en opheffing hiervan een der belangrijkste plichten van ieder zich van haar verantwoordelijk be wuste staatsleiding moet zijn, heeft de Führer in de lange jaren vóór de machts aanvaarding steeds opnieuw betoogd. Der halve zette op dit punt dadelijk de werk verschaffingsslag in. De eerste spade in den grond en het bevel „vangt aan" van Adolf Hitler bij het begin van het eerste gedeelte van de rijksautobaan bij Frank fort aan den Main zijn een keerpunt in de sqciale politiek geweest. Het is opmerkelijk, dat juist de groote en rijke democratieën niettegenstaande de haar ter beschikking staande ontzaglijke economische mogelijkheden, met het werk loosheidsprobleem niet hebben kunnen klaar komen. Het feit, dat het aan Duitschland in den kortsten tijd gelukte, aan allen volksge nooten arbeid en brood in voldoende m3te te verzekeren, toont, dat het resultaat in de eerste plaats door den wil om aan te pakken en door de daad beslist wordt. De Duitsche staatsleiding deed het eenig juiste en mogelijke, toen zij met haar ge- heele autoriteit er eerst voor zorgde, dat het leger der werkloozen van de straat verdween. Zoolang het nagejaagd en in- tusschen reeds lang bereikte einddoel, na melijk de tewerkstelling in de vrije maat schappij, niet te verwezenlijken was, moest in plaats van den onproductieven werkloo- zensteun de productieve werkloozenverzor- ging in den vorm van nood-werkverschaf fing en andere gelijke maatregelen treden. De werkloosheidsbestrijding in Nederland. Wat nu Nederland betreft, kan vastge steld worden, dat vóór den tegenwoordigen oorlog op het gebied der werkloosheidsbe strijding reeds belangrijke bemoeiingen plaats vonden. Dit geldt vooral het gebied der openbare Werkverschaffing. Voor de uitvoering zorgt een speciaal bureau, de rijksdienst voor werkverschaffing bij het ministerie voor sociale zaken. Dragers der maatregelen zijn of de Nederlandsche staat, of gemeen ten of particulieren, die zich bijvoorbeeld tot dus genaamde „waterschappen" ver- eenigden. Als_-maatregelen -kunnen vooral genoemd worden werk op het gebied van de bodemcultuur zooals ontwatering, rege ling van den waterafvoer, grondindeeling, cultiveering en gewinning van bouw- en weideland. Bijzonder van beteekenis is ook de bouw van kanalen en waterwegen, den aanleg van wegen en straten en niet te vergeten de verovering van nieuw land, In dit alles is voorbeeldig werk tot stand gebracht. Om de grootst mogelijke tewerk stelling van werkloozen mogelijk te maken, werden geregeld geldelijke bijdragen uit het hiertoe bestemde „werkloosheidssubsi- diefonds" beschikbaar gesteld. Het hoogste getal van de in geheel Nederland tot dus ver in de openbare werkverschaffing te werk gestelde werkloozen, ligt tusschen de 50 en 60.000. Dit getal nu bewijst, dat men ook in Nederland het grootste voordeel zoowel van materieelen als ideëelen aard dezer produc tieve werkloozenverzorging heeft erkend. Deze voordeelen zijn van dien aard, dat het loonend is. ze nader onder de loupe te nemen Nemen wij eerst de materieele Zjjde, dan kan niemand loochenen dat de tewerkstelling van werkloozen, die, om Slechts een voorbeeld uit de groote massa der mogelijkheden te nemen, op het gebied van de bodemcultuur door vergrooting van de voedselbasis blijvende waarden schept, voor de volksgemeenschap van oneindig veel meer nut is, dan een pure werkloozen- steun. Daar is de vraag naar de kosten niet de allerbelangrijkste. Een onproductieve ondersteuning betee- kent nutteloos opgemaakt volksvermogen. Niet te schatten zijn ook de voordeelen voor de volksgemeenschap, die daarin be staan, dat juist door nood-werkverschaf fing werkloozen, die door langdurige ledig heid slechts nog in beperkte mate werken kunnen, zoowel lichamelijk als geestelijk weer aan arbeid gewend worden en zoo doende voor de vrije maatschappij weer ge heel bruikbaar gemaakt worden kunnen. Discipline, rechte arbeidsvreugde en wil tot aanpakken komen bij langdurige ledig heid op het ernstigste in gevaar. Deze eigenschappen te bewaren en aan te kwee ken, is echter een niet te verwaarloozen eisch der volksgemeenschap. Uitbreiding werkverschaffing noodzakelijk. Als men de dingen vanuit deze gezicht punten ernstig overdenkt en in aanmerking neemt, dat in Nederland, ongeacht de tot dusver getroffen succesryke maatregelen op economisch gebied en ofschoon rond 130.000 Nederlanders in Duitschland te werk gesteld konden worden, nog steeds, wanneer men de onzichtbare werkloosheid inederekent, de arbeidskracht van een groot deel der Nederlandsche bevolking braak ligt, dan komt men tot de dringende conclusie, dat in de werkverschaffing nog niet alles gedaan is, wat kan en' moet. Wel moet er mee gerekend worden, dat by het voorschrtjdend jaargetijde het getal der werkloozen sterk afnemen zal. Meer toch is een nadrukkelijke in- tensiveering van versterking van de openbare werkverschaffing dringend noodig. Na grondige voorbereiding werden aan den secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken uitvoerige aanwijzingen gegeven ten behoeve van de opruiming van hindernissen op bestuurstechnisch en orga nisatorisch gebied, welke tot dusver aan de noodzakelijke intensiveering in den weg stonden. De noodige verordeningen en rege lingen werden door de Nederlandsche diensten voorbereid. Ten aanzien der practische doorvoering traden twee vragen op den voorgrond 1. Zijn er genoeg werkgelegenheden, en 2. Zyn er voldoende werkkrachten beschik baar en bestaat de mogelijkheid de gereed staande werkkrachten bij deze werkgele genheden te werk te stellen. De eerste vraag kan zonder meer beves tigend beantwoord worden. Nieuwe plannen. Werkplannen, die rijp voor uitvoe ring zijn, zijn in zulk een aantal voor handen, dat meer dan 100.000 werk krachten voor den duur van een geheel jaar te werk gesteld kunnen worden. In voorbereiding zyn verdere plan nen, die eveneens aan een zeer groot getal menschen voor een jaar arbeid verzekeren. De voorgenomen werken zijn hoofdzake lijk ontginning, samenvoeging van per- ceelen, ontwatering, bebossching, aanleg en verbetering van landwegen, alsook van dijken, en kaden. Alles maatregelen van groot en blijvend nut voor de volksgemeen schap. De tewerkstelling van groote- stadswerkioozen. Het onderzoek der tweede vraag brengt in de eerste plaats tot de constateering, dat in de streken, waarin werkplannen uitgevoerd kunnen worden, vaak slechts een gering getal werkloozen ter beschik king is, terwijl in en bij de centra der werkloosheid slechts beperkte werkgele genheden zich bevinden.. Dat geldt vooral voor de groote steden Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. Daar echter de bestrij ding der massale werkloosheid in de groote steden bijzonder dringend is, wordt ge tracht mogelijkheden voor de tewerk stelling van de werkloozen der groote ste den te scheppen. Tot dit doel wordt -voor eerst gezocht in of bij deze steden zelve zooveel mogelijk werkplannen in het leven te roepen. Toch echter zal een belangrijk deel der groote-stads werkloozen hoofdza kelijk in verwijderde gebieden te werk ge steld moeten worden. Daar hierby de da- gelyksche terugkeer naar huis niet moge lijk is, moet de huisvesting ter plaatse van het werk geschieden. Hiervoor komen werkkampen alsook andere gelegenheden tot onderbrenging van velen en particuliere verblijven in aanmerking. De gezamenlijke voor de onderbrenging ter beschikking zijnde kamp- en inkwartieringsruimte moet zoo mogelijk voor de arbeiders uit de drie groote steden worden gereserveerd. De bouw van kampen (barakken enz.) is slechts in beperkten omvang mogelijk. Er wordt derhalve voor gezorgd, dat de huls vesting bjj particulieren uitgebreid wordt. Deze weg is des te meer aan te bevelen, omdat tot dusver met inkwartiering bij particulieren doorgaans goede ervaringen zijn opgedaan. Lettend op het algemeen nut moet verwacht worden, dat de bevolking in de in aanmerking komende gebieden zeer veel begrip doet blijken, opdat niet naar het middel van gedwongen inkwar tiering gegrepen moet worden. Doel der maatregelen volgens boven staande uiteenzetting is, dat in de toe komst niemand, die nog in staat -is voor gezin en gemeenschap te werken, meer werkloos behoeft te zijn. De verordening van den rijkscommissaris voor bezet Ne derland over de invoering van den arbeids dienstplicht en de beperking van de ver wisseling van arbeidsgelegenheid van 28 Februari 1941 zal bovendien ook aan de arbeidsonwilligen en de a-sociale elemen ten de gelegenheid tot nuttige bezigheid geven. JEUGDIGE DIEVENBENDE AANGEHOUDEN. De politie te Meppel heeft een viertal jeugdige dieven tusschen veertien en acht tien jaar, aangehouden. De knapen maakten er hun werk van goederen, die voor de ver zending op de kade en in pakhuizen waren opgeslagen, weg te nemen. Het bedrijf ging zoo goed, dat de heeren van de opbrengst van het gestolene reeds een boot hadden kunnen koopen. Zij liepen tegen de lamp, toen drie van hen een uitstapje ondernamen naar Amsterdam, waar de politie verden king tegen hen opvatte. De hoofdstedelijke politie stelde zich in verbinding met die van Meppel, met het gevolg dat de practijken van de jongens aan het licht kwamen. Zy hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. INBRAAK IN SIGARENWINKEL, 2600 gestolen. In den nacht van Donderdag op Vry- dag heeft een sigarenzaak, annex boeken winkel, in de Kalverstraat te Amsterdam ongewenscht bezoek gehad. Alle kasten en bureaux zijn overhoop gehaald. Kas registers zijn geleegd. Aan Nederlandsch en Duitsch geld wordt een bedrag van 2600 vermist. De bezoekers hebben het pand aan den achterkant via een platje op de eerste verdieping verlaten. Van het platje hebben zij zich laten glijden in een achter het pand gelegen steeg. Hier vond men kwartjes en dubbeltjes die vermoede lijk bij den sprong naar beneden uit de zakken zijn gevallen. Het staat nog niet vast of de heeren zich hebben laten insluiten, dan wel of zij zich door opensluiting toegang hebben verschaft. BOONENSTOKKEN EN ERWTENBIJS. V. Wie straks in den tuin stokboonen en hooge- of halfhooge erwten en peulen wil telen, dient zich thans te voorzien van de daarvoor noodige stokken en het rijs hout. In verschillende deelen van ons land gebruikt men voor stokboonen, dennen- stokken. Deze zijn gewoonlijk recht en vrij duurzaam, vooral wanneer men ze des wirtters droog kan houden. In het Westen van het land gebruikt men meer wilgen- stokken, die, hoewel minder duurzaam, toch ook zeer goed voor dit doel geschikt zijn. Deze stokken moeten echter over een lengte van pl.m. 30 cm. geschild worden, daar ze anders, nadat ze in den gronid zijn geplaatst, gaan groeien en door de dan gevormde scheuten veel last veroorzaken. Deze stokken moeten een lengte hebben van 2.75 3 m. Het schillen van de stokken kan thans gebeuren, waarna we er tevens een punt aan hakken. Voor erwtenrijs is geschikt alle rijshout, indien dit voldoende lang en zooveel mo gelijk plat is. Door het wegnemen van hin derlijke zijtakken kunnen we het zoo noo dig plat maken. Inxüen-we wilgenrijs ge bruiken moet ook dit om bo%fengenoemde redenen geschikt worden voor zoover het in den grond komt. Zeer veel iepenrys wordt gebruikt, omdat dit van zichzelf nogal plat is. De lengte van het rijs kan varieeren in verband met de hoogte der te telen erwten en peulen. Voor hooge soorten is 2 m. lengte voldoende, terwijl voor halfhooge soorten met rijs van 1,50 m. kan wondien volstaan. Tracht ook nu in het bezit van het benoodigde rijs te komen; straks is dat veel moeilyker, daar dan het snoeien, waarby vaak mooi rijs ter beschikking komt, is afgeloopen. Men kan ook zeer goed erwten en peu len telen aan grof kippengaas, dat dan aan eenige stevige palen moet worden be vestigd. De eerste erwten en peulen kunnen we thans zaaien. Het verdient aanbeveling de zaden eerst gedurende een nacht te we ken. We plaatsen ze daarvoor in een pan of bus onder water. Het zaad gaat daar door vlugger ontkiemen en groeien. Voor het zaaien maken we met een schrepel of schoffel een ondiep voortje van pl.m. 5 cm. langs een strak gespannen lijn. Hierin worden de zaden op een afstand van. or geveer 2 cm. gelegd, waarna het voortje wordt dichtgeharkt. Vaak komt het voor, dat de vogels aan de pas opko mende plantjes zich te goed doen. Om dit te voorkomen, spannen we op een hand breedte boven den grond zwart garen aan eenige lage stokjes. We zaaien nu ook de eerste spinazie. Ook hiervan wordt het zaad vooraf ge weekt. We vermengen het daarna met wat droog zand om het uitstrooien gemakke lijk te maken. Spinazie zaaien we breed- werpig, dus niet op rijen. We kunnen het op een afzonderlijk bed zaaien, of wel tus schen andere gewassen, die op rijen wor den geteeld, b.v. erwten, peulen of tuin- boonen. Het zaad moet 1 a 2 cm. diep onder de aarde komen. Dit kan men be reiken door het met een hark of schrepel onder te harken. Beginnelingen doen ver standiger om het onder te strooien met aarde, die we eerst van het te bezaaien bed hebben afgenomen. Spinaziezaad wordt ook graag door vogels gegeten. Daarom moet al het zaad onder den grond komen en spannen we zoo noodig weer drdden. Ook tuinboonen kunnen we nu zaaien. We leggen de zaden op 10 cm. afstand, 2 bij elkaar en 5 cm. diepte. Deze zaden kunnen ook vooraf worden geweekt. Tenslotte kunnen we reeds radys zaaien. Hiervan wordt het "zaad ligt ondergeharkt. Daar ook dit zaad graag door vogels, vooral door vinken, wordt geconsumeerd, verdient de bekende bescherming met dra den aanbeveling. We kunnen ook reeds pootuien uitplan- ten. Deze krijgen een afstand van 15 cm., terwijl de rjjen 30 cm. uit elkaar komen. Wie van sjalotten houdt, kan deze thans uitpooten. We geven ze een tusschen- ruimte van 10 cm. bij een rijenafstand van 20 cm. Dikwijls worden ze geplaatst langs pad- kanten of gebruikt voor tusschenteelt bij stokboonen. Zooals men ziet, kan er in onzen tuin al heel wat gebeuren. BRUTALE INBRAAK TE AALTEN. Op zeer brutale wijze is gisternacht bij di\ Der Weduwen te Aalten ingebroken. Het is nog niet duidelijk geworden of één of meer inbrekers dit stoute staaltje hebben uitgehaald. Men drong door den schuilkelder der woning binnen en maakte om te beginnen de telefoon en de autö onklaar om, bij mogelyke ontdekking, tegen alarm gevrijwaard te zijn. Het ongenoode bezoek ging zoo stil te werk, dat geen der huisgenooten ook maar iets van den onraad hoorde. Het geheele huis werd doorzocht, waarbij men zelfs de verme telheid had, tot het slaapvertrek van den dokter door te dringen. Men nam hier het costuum van den dokter weg en vond hierin de sleutels van de brandkast. Deze werd geopend en het daarin liggende geld werd ontvreemd. De grootte van het ver miste bedrag is nog niet bekend. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN TE DEVENTER EN TE VOORST. De politie te Deventer heeft drie man nen aangehouden in verband met fraudu leuze slachtingen. Een koe en een kalf zijn bij hen in beslag genomen. In Voorst is een man aangehouden we gens het frauduleus slachten van een varken. VLIEGTUIGONGELUK IN ZUID- AFREKA. Naar Reuter uit Kaapstad meldt, zjjn by een vliegtuigongeluk aan de rivier de Elanda negen personen om het leven ge komen. Onder hen bevond zich ook de Engelsche opperbevelhebber in de wateren rondom de Kaap, schout-bij-nacht Hallifax. Paardenvordering. Zij trokken tezamen de kar naar het land, het koren stond rijp in de zonnige brand. Trots en stoer, schocr aan schoer. Zo zwoegden zij samen, één machtig gigant, en trokken de kar, volterug van het land. 't Werd avond, zij dronken tezaam aan [de beek, de zon was al flauw, en de hemel werd bleek. Zij dronken, verzonken. Een klok ver weg klept door de roerlooze streek, 't Werd avond, zij- dronken tezaam aan [de beek. Zij stonden tezaam in de donkere schuur, hun krib was gevuld, 't was het [avondlijkuur. Zij aten, verlaten. De nacht was zo donker en lange van duur, zij stonden tezaam in de donkere schuur. Niet eeuwig de ster van geluk zal [bestaan Zy zijn weer tezamen ter stede gegaan, Vlug en licht, Fier gericht. Doch één werd gevorderd, die is toen [gegaan, Niet eeuwig de ster van geluk zal [bestaan Een paard trekt de wagen moe achter [zich aan. Heel langzaam van gang, zo zie ik [hem gaan. Droef kloéven de hoeven. Het stokt niet, het klaagt niet, het neemt [het slechts aan. In 't dubbel gareel zie "k een paardenlijf [gaan. P. M. VOETBALPROGRAMMA. Het programma voor morgen luidt: 2e klasse D. R.B.S.Vlissingen. GoesAlliance. De Zeeuwen—T.S.C. R.C.S.—Hero. 3e klasse 31. WalcherenGoesche Bos. Vlissingen IIZeelandia II. 3e klasse X Schoondijke—Breskens. IJzendijkeAardenburg. Een nieuw clubblad van de V.V. Oostburg. Door het bestuur van de V.V. Oostburg is uitgegeven een nieuw clubblad, onder re dactie van den secretaris, de heer J. v. d. Plank. Zooals de voorzitter, de heer Ph. de Vuijst, daarin opmerkt heeft dit clubblad ten doel om de vereeniging in deze moeilijke tijden op peil te houden en te trachten het verband onder de leden te versterken. Het clubblad, dat nog zeer bescheiden van om vang is, zal voorloopig om de 14 dagen ver schijnen en de samenstellers zullen trachten de leden al het sportnieuws en van V.V.O. in het bijzonder weer te geven. Daarnaast zal men. door eens een spelregel of een an der artikeltje te schryven, ongetwijfeld dit blaadje bij de leden in trek brengen. ATHLETIEK. De gymnastiek- en athletiek-vereeniging „De Adelaar" te Vught houdt a.s. Zondag, haar jaarlijksche boschloop, rondom het natuurbad de IJzeren Man. De Zeeuwsche athletiek wordt hier ver tegenwoordigd door Staf Dobbelaere, lid der V.S.V. Marathon. Het is de derde maal dat Dobbelaere aan dezen wedstrijd deel neemt. BILJARTKAMPIOENSCHAP. De tweede dag in het biljarttounnooi om het kampioenschap 7 V&, dat te Leeu warden wordt gehouden, ving gistermiddag aan met de voortzetting van de gisteren afgebroken party WiemersDe Leeuw en leverde een overwininng op voor Wiemers. Wiemers 309 28 47 10.71 De Leeuw 269 28 3S 9.60 De beste prestatie op dezen dag werd ongetwijfeld verricht door Van Vliet, die erin slaagde het Nederlandsch serie-re cord aanmerkelijk te verbeteren door het van 141 (Sweering) te brengen op 165. Hij overschreed hierbij zelfs het bestaande wereldrecord, dat met 150 op naam staat van den Franschman Davin aanmerkelijk, doch daar Van Vliet deze topserie niet tijdens 'internationale wedstrijden maakte, is hier van een verbetering geen sprake. De Leeuw 206 10 59 20.60 Van Vliet 300 10 165 30.— De volgende partij tusschen v. d. Pol en Dommering bracht een feilen strijd met kleine series. Beide spelers concentreer den zich sterk op hun spel en gaven el kaar niet veel toe. v. d. Pol Dommering 300 26 48 11.53 268 26 43 10.30 In zijn party tegen Wiemers bracht Metz er al heel weinig van terecht. Hij slaagde er zelfs niet in een serie van boven de 20 te maken. Metz Wiemers 141 29 19 4.86 300 29 53 10.34 In de volgende partij begon Beekhof niet onverdienstelijk. Sweering toonde evenwel in de derde beurt reeds terstond zijn bij zondere kracht met een serie van 48 ca ramboles. Sweering kreeg vrij spoedig de gelegenheid met een paar goede series den achterstand in te loopen. Beekhof 220 27 24 8.14 Sweering 300 27 75 11.11 De eerste avondpartij bracht Van Vliet tegenover v. d'. Pol. Na de vijf en twin tigste beurt was de stand nog maar 201 233, terwijl Van Vliet een enkele maal werkelijk pech had, door o.i. te voorzichtig spel, kwam v. d. Pol er weer iets beter in en maakte in de dertigste beurt met een serie van 35 de partij uit. Van Vliet 222 30 44 7.40 v. d. Pol 300 30 55 10.— De partij De LeeuwDommering had 13e week 1891. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oostburg is herbenoemd de heer H. C. Couwenberg. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Axel ds. J. B. Th. Hugenholtz te Zuid- Beierland bedankt voor het beroep naar St. Laurens en Brigdamme de heer Bierens de Haan, cand. te Haarlem. Wegens voortdurende uitbreiding van hare administratie en dientengevolge ook van bureau-personeel, heeft de Mrj. „Zee land" besloten tot vergrooting van haar gebouw. Aan de achterzijde zullen 4 loka len worden bygebouwd, twee boven en twee beneden. Tevens wordt, ten dienste van den pach ter der buffetten aan boord der mailboo ten, een ruime provisie-kelder bygebouwd. Van 21 tot 27 Maart vervoerden de mail booten der Mij. „Zeeland" 1316 passagiers, nl. 755 uit Queenboro en 561 uit Vlissingen. In de vergadering van aandeelhouders der Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij te Middelburg is besloten een leening aan te gaan van 35.000 voor het aanschaffen van een tweede boot. Hierdoor zal een be langrijke verbetering ontstaan in. het ver keer tusschen Schouwen en Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren. Kalme handel op de Amsterdamsche beurs. De kleine golf van ongerustheid, die Donderdag over de markt liep ey plotse ling den koersachteruitgang bewerkstel ligde, was heden geheel weggeëbt. Het zakenverkeer bewoog zich in kalme ba nen en de stemming was vaster gewor den. Het verbeterd sentiment kwam op de locale markt onmiddellijk tot uitdruk king in koersen, die meerendeels boven de vorige slotprrjzen lagen, waarbij in aanmerking genomen moet worden, dat zich eergisteren tegen het scheiden van de markt reeds weer een flinke verbete ring had geopenbaard.In het verdere beursverloop vielen heden weliswaar kleine schommelingen op te merken, doch groote veranderingen kwamen onder beurstijd toch niet voor. De affaire was merkbaar ingekrompen. Olies werden wel geregeld in een open hoek verhandeld, maar de omzetten waren toch niet groot en de meeste transacties beperkten zich slechts tot enkele stukken. Tenslotte kon, ver geleken met het vorige slot, een koers winst van eenige procenten worden ge maakt. Voor industrieelen was de tendens eveneens verbeterd. De scheepvaartrubriek was rustig. Bij kleine omzetten waren de Indische cultuurfondsen goed gedisponeerd. Op de suikermarkt konden H.V.A.'s zich niet onaardig verbeteren. De tabaksmarkt was stil. De affaire in rubberfondsen was van geringen omvang. De affaire in Amerikaansche waarden was van kleine afmetingen. De stemming was Overeenkomstig WallsLreet goed prijs houdend, tenminste voor de staalaandec- len en de koperwaarden. Voor Nederlandsche beleggingen open baarde zich een aangename stemming. Voor Duitsche fondsen bestond tamelijk goede belangstelling. Waar affaires wer den gedaan, geschiedde dit in de meeste gevallen tot hooger koersen. Bataafsche Petr. Mij. Öbl. 3 Va 77 A Amsterdamsche Bank 112% A Ned. Gist- en Spiritusfabr 380 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 71% A Houthandel Alberts 110 C Union Pac. R Nederland le lng 1940 4 .97- Nederland 2e lng 1940 4 92% Nederl. met bel. fac. 1940 4 97 Ned. a 1000 1938 (3'ó) 3 831/fc Indië i 1000 1937 3 86Va A Koloniale Bank 183 A Ned. Ind. Handelsbank 129'a C Ned. Handel Mrj. 1312 A Van Berkels Pat. 44% C Calvé Delft A Lever .Bros en Unilever 115% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 198% C Am. Car Foundry 281%) C Anaconda Copper 27-s C Bethlehem Steel 79i/j G General Motor 45'% C Kennec Copper 35% C North Am. Aviation 14% C Rep. Steel 23% C Un. States Steel 62% C North Am. Cy 16 Vi A Kon. Petroleum Mij. 238% C Contin. Oil Cy. 18 V4 C Philips Petrol. 34% C Shell Union 12 C Tide Water Ass. Oil. 10 A Ned. Scheepvaart Unie 178 A Handelsver. Amsterdam 442w A Ned. Ind. Suiker U. 253 A Deli Batavia Mij. 187% C Deli Mij. a 1000 253% A Senembah Mij. 197% C Pennsylv. Rr. 25% A South Railway 141 s C Amsterdam Rubb. 278% A Deli Batavia Rubb. My. 222 A Hessa Rubber Mij. 134% A Serbadjadi Sum Rubb. 127 Nederland 1941 4 100 95 Nederland 1941 4 j 500 95 Nederland 194A 4 1000 9511 76% 113% een zeer lang en kalm verloop. Tot bij zondere verrichtingen kwamen de spelers niet. De Leeuw 300 28 107 10.71 Dommering 235 28 44 8.39 In z(jn partij tegen Metz had 'Sweering niet veel moeite een overwinning te beha len, daar Metz in deze partij heel zwak speelde. Met 107 17 17 6.29 Sweering 300 17 77 17.64 De laatste partij tusschen Wiemers en Beekhof moest worden afgebroken bij een stand 252238 in het voordeel van Beek hof met Wiemers aan stoot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7