fl KORTE PREDICATIE Voor de Huisvrouw SUPEROL Bevelan'se brieven Zeeuwsche Kroniek Voor de jeugd SCHAKEN nm I m Hf t mi Éfi i i iS lil Tfl A km S Van onze Boekentafel JUDAS II. „En het was nacht" Wanneet een mensch kiest tegen God en voor zichzelf, had hij dan wel anders gekund? Is de mensch verant woordelijk? Voerde Judas uit, wat van eeuwen voorzegd ivas. Indien Jezus dezen discipel gekozen had, enkel opdat hij Hem verraden zou waarom dan de worsteling om Judas' ziel? Aan Judas heeft Hij evenveel liefde en aandacht geschonken als aan de andere discipelen. Zoozeer, dat de anderen allerminst aan Judas denken als den verrader. Denk, denk Een ver rader naast Jezus en Hij weet het. Maar Hij heeft Judas evenzeer lief. Doch Judas blijft dicht. „Wilt gijlieden ook niet heengaan Maar Judas blijft. Zelfs aan het laatste Avondmaal: Judas krijgt de eerste bete, het eere-brood, met een stille vraag erin: Judas, is er niets meer aan te doen? Neen er is niets meer aan te doen. Maar nogmaals probeert Jezus het en noemt den verrader in Gethsémané vrienck VriendWare hij toen neergevallen aan Zijn voeten met het bittere weenen van Petrus, hij had een hart gevonden. „De zoon des menschen gaat wel heen, gelijk van Hem geschreven is, maar wee dien mensch, door wien de zoon des menschen verraden wordt." Jezus ziet Judas' schuldmaar zegt tevens, dat het zoo moest komen. Zoo plaatst Christus onze schuld en Gods almacht nevens elkander alsof het van zelf sprak. Maar wij kunnen lang met zulk een vraag tobben. Is er geen ant woord? Verstandelijk niet. Maar elk geloovige beleeft het antwoord: God is de almachtige en mijn leven staat schuldig voor Hem. Maar God vergeeft. Wij hebben een hart om onze schuld in neer te leggen. Judas vond geen hart. De priesters hebben geen hart, de tem pel heeft geen hart. En het was nacht. Arme broeder Judas er is wel een hart Goddank, dat er een hart is, waar ik met mijn schuld terecht kan. Een hart en daardoor een dag. F. DE RESTJES Breng restjes vooral in aan- trekkelyken vorm op tafel: ze gaan dan even graag naar binnen als een versch bereid gerecht. Martini Wittop Koning schrijft ons In 't algemeen is het beter om géén restjes te hebben herhaald opwarmen komt namelijk niet ten goede aan de voedingswaarde van de spijzen en het is uit dat oogpunt zeker af te keuren om stelselmatig voor twee dagen tegelijk te koken. {enen keet/ufn gcigc/e-n met OOOOT BACTERIËN BEVORDERT GENEZING Ook voor wonden de ideale desinfectans Maar aan onverwachte omstandig heden kan geen enkele huisvrouw ont komen: personen, waarop ze gerekend had, zijn bijv. niet aan tafel verschenen; de eetlust bleek niet in overeenstemming met de bereide portie voedsel; de groente leverde meer uit dan men vermoedde, enz. enz. Dan zijn er wèl restjes en dan doen we verstandig met er de noodige zorg aan .te besteden. Laten we ons dezen keer bepalen tot de in elk gezin toch minstens éénmaal per week gebruikte witte of savoye kool. Heb ben we die als stamppot gebruikt, dan doen we het best met in een pan een bodempje water aan de kook te brengen en daarin als één geheel het stijve restje stamppot te leggen. Op eén' zacht vuur wordt nu de warmte van het kokende water geleide lijk naar de stamppotlaag overgebracht zonder veel kans op aanbranden, en, na even door elkaar geroerd te zijn, komt ons restje even smakelijk op tafel alsof het versch was gekookt. Het vormt op die manier een lekker warm hapje bij de boterham: Is het restje afkomstig van afzonderlek bereide kool en hebben we tevens wat aardappelen overgehouden, dan laat zich een smakelijk „laagjes-schoteltje" bereiden. Van een vuurvast schoteltje bedekken we dan den bodem met kool, leggen daarop een laag in plakjes gesneden aardappelen, raspen er wat kaas over en herhalen de verschillende laagjes tot ons restje ver bruikt is. Kunnen we zonder bezwaar onzen oven gebruiken, omdat we een kolenfomuis hebben, dan zetten we het schoteltje, overgoten met een scheutje melk en bestrooid met wat paneermeel daar een half uurtje in. Zijn we echter op gas of electriciteit aangewezen, dan komt zoo'n ovenschoteltje te onvoordeelig uit voor ons brandstofrantsoen; we dekken dan het met wat melk afgemaakte scho teltje dich en zetten het op een asbest- plaatje op een kleine gaspit of (zonder asbestplaatje) op de laag ingeschakelde electrische plaat. Op die manier deelt de warmte zich in een kwartier voldoende mee aan het heele schoteltje en we kunnen tenslotte het korstje vervangen door er vóór het opdienen nog wat kaas over te raspen. Een dergelijk gerecht is uitstekend op zijn plaats als vóórschoteltje in het mid- Ondersmiddag en nog wat. Me zulle noe Corre d'r soepe mae laete lepele en Arie z'n riest mee beuter en suker en Line di'r krentebröod mee eiers laeten ete wan' dht was 'eur mael die mirreg en voe wat a ze dae noe een ge heim van miek, dat weet ik ok mie. Daer is daerom wè' meer dat k ik nie weet. Zó kan 'k bevoorbeeld nie begriepe, dat er zövee ménsen bin, die a mee dols geweld de Zêeuwse, taele wille leze. Ik voe mien dae een ander gedacht van. Ik ridde- nêere zóde Babiloniese spraakverwar- reng, dat was een straffe. Ons as Zeeuwen kunne gin Limburger verstae en gin Fries en gin Amsterdammer, uut de Jordaan. Het Nederlandse volk is in een 'êele- boel groepen verdeeld, die a glad vremd tegenover mekare stae, zömae louter deur oal die verschillende menieren van spre ken. Dat zou noe toch zeker vee beter weze a me oallemaele net èender praat ten? En schreve dan ok vanselft. Prom- beere dan oltied wan zuver Nederlands schrieve, dat kan agauw gin mens. Noe A 'k dae toch over bezeg bin, wi' 'k is wat vertelle, dat a 'k kort gelee-e ontdekt Ieder óogenblik zie je berichtjes in'de krante, over ouderaevenden, die a overoal op de durpen 'ehouwe bin 'k van m'n leven zelft ok wè is zo'n berichtjè op'- estierd. Mae noe êenegte weken gelee-e, ze dat op de H.B.S. ok is 'edae, op een mirreg dan eigeluk. En op dat papier stiengouderamiddag, mie een esse der in. En dat bin dae agauw oal lui mee dr. of ir. voe d'r naem, dus die zu' 't wè góed zette. Nou, ik 't nóóit 'ewete, 'oor, mae ja a je 'r góed over dienkt, ku' je 't begriepe 't is een-mirreg of een aevend bïe- een komste van ouwers, en nie van ouwer. Ik zei dae zö pas, dat er agauw gin méns zuver Nederlands kan schrieve. 't Gae nie alleêne om de taalfouten, mae j' ei nog stijlfouten ok schient. Op die ouders- miiddag, (mee een esse, 'óor zetter wan' ik za 't noe nooit mi'.fout schrieve) van de H.B.S., toen ei de leeraar in de Neder landse taal een lezeng 'ehouwe voe de ménsen. 'Eleze dan eigeluk wè' nie, wan' ie zei 't oal uut z'n 'oód. Mae' die zei dan ok onder mêer „óns kunne 'ier die guus góed lêere schrieve, mae dat k me ze nie kunne lêere is ditme kun iemand nie lêere dienke. Dat is te begriepen. As een méns z'n 'essens noe*eênmael nie vadder rekke, dan bin ze tenden. En dat is waer dae bin 'óopen ménsen, die k góed kunnen dat a ze op schole 'elêerd mae, die a niks uut d'r eigen kunne verzinne net as een 'ondje, dat a maer één kunstje kan. Dae tegenover je der mee weineg, of temis- sen vee minder, schoolgeleerd'eid, mae mee een goed gezond verstand en vlug be grip, die a van oalles prakkezêere en van oalle martjes wêer bin. Ik toen toch nog motte lache ok, om iets dat a die spreker zei. Ie 't over opstellen maeken en ie zei ,,je zu' ok dat sprookje wè kenne, over den man, die a nie kon griezele, maer a die sommegte opstellen las. ik verzeker je ie zou grie zele". Dat g'löof ik daarlik. En ik g'löove ok, da' 'k gedêeltelik de reden weet. Die guus schrieve in 't 'Ollans, mae' ze prate Zêeuws. Ze maeke d'r opstel dus feitelik in een, min of meer vremde taal. Ons zégge „dae maelt ik zonde van", mae zeit is tegen een Ollander „daar maak ik zonde van", dan weet 'n glad nie wat a je bedoelt. Me zegge „kiek, dae-zö" en „ik zövee kouwe", mae je kun „kijk, daarzoo" en „ik heb zooveel kou" gin Ollans noemen. En a je noe oltied gewend bint om in 't Zêeuws te dienken, dan lie- kent het mien toch nie makkelik om in 't Ollans te schrieven. Te mêer g'lóof ik dat daarlik, van dat griezelen, omda' me iederen dag kunne 'óore, oe weineg wezelukke 'êeren k ter góed Ollans prate. Draait de radio maer open, 't geef' nie wien a ter voor staet te praten, op een ienkelde uutzonderienge nae, zegge ze „meerdere" a ze bedoele „verscheie". 't Is om de moed te verliezen voe zukke leeraars. Zuver Ollans klienkt toch zö móói en defteg, En daerom vin' 'k het eigeluk een bitje jammer, dat er zövee ménsen verzot bin op het lezen van Zeeuws; a ze mae steeds niks as Ollanè lazze, zouwe ze 't allicht ok eter kunne spreke. Je mot toch vóór êenheiidi weze, op ieder gebied. En êenheid van taal lieken mien beter as een spraak- verwarreng, wan' dat prate ze nie uut m'n 'öoddat was een straffe. H. C. H. Op wacht aan da kust. Duitscha schapan pastaaran op wag naar da vaillga haven (Foto Waltbild) dagmaal De groente, die voor dien dag gekozen is, kan dan het best bereid worden als een rauwe sla: ten eerste wordt daar door het vitamine-verlies vergoed, dat ont staan is door 't opwarmen en ten tweede halen we er het gas- of stroomverbruik mee uit, dat door het „schoteltje" noodig is. Nog één opmerking. Wie jus over heeft maar dat durf ik op 't oogenblik haast niet te veronderstel len die kan over de laagjes kool in het schoteltje telkens een lepel jus uit spreiden: de hartigheid van het gerecht >vordt daardoor bevorderd. REIMERSWAAL. ra. Verval. Tijdens den bloeitijd sprak men van het machtige Reimerswaal, dat als een flon- kersterre bij Zeelands steden blonk. Het kon njet anders of in een stad, waarin handel, visschery en nijverheid bloeiden, werd ook de wetenschap beoefend. Er bestond althans een rederijkerskamer, wier blazoen was „De drie korenbloemen" met de zinspreuk „In minnen verzaemt" (Door liefde vereenigd). Dat zij van betee- kenis was, blijkt uit het behalen van een tweeden prijs op een wedstrijd te Antwer pen gehouden. Ook in het naburige Bergen op Zoom trad zij vaak op. In 1507 schreef zij zelf een wedstrijd uit, waarbij de kamer van rhetorica te Middelburg „Het bloemke Jesse" onder -de zinspreuk „In minnen groerjende" den eersten prijs be haalde. Er waren drie oorzaken, die de stad Reimerswaal in verval brachten,, nl. brand, overstrooming en oorlog. Byna elke stad werd vroeger een- of meermalen door brand geteisterd. Dit be hoeft ons niet te verwonderen. De meeste huizen waren van hout, vaak met riet of stroo gedekt. De blusschingsmiddelen wa ren zeer primitief (eerst in 1672 werd de slangenbrandspuit uitgevonden). Als er eenige wind stond, was een uitgebroken brand moeilijk of niet te beteugelen. Een groot deel der stad ging dan ten gronde. In 1450 werd het grootste deel van Rei merswaal in de asch gelegd, waarbij ook het stad- of schepenhuis, een watermolen' en 32 zoutkeetens. Vrij spoedig was de stad deze ramp te boven. De wederopge- bouwde huizen, 't zij van hout of van steen, mochten voortaan niet meer met stroo, maar met pannen of leien gedekt worden. Toen de stad aanzienlijk en weelderig was, werd zij in het jaar 1520 ook door een grooten brand getroffen. Meer dan drie honderd woningen werden een prooi der vlammen. Een groot aantal pakhuizen, met allerhande koopwaren opgestapeld, ging verloren, evenals vele weefgetouwen, zout keetens en meestovens. Ook nagenoeg het geheele klooster brandde af. Door deze groote ramp werd de stad bijzonder zwaar getroffen. Vele welvarende gezinnen waren tot armoede gekomen. Er zouden verschei dene jaren over heen gaan, voor de stad de ellende te boven kon komen. Maar voor het zoover Was kwam er een andere, niet minder gevaarlijke, vijand op dagen, nl. de waterwolf, die destijds moei- lyk kon worden weerstaan. De zeedijken waren in de 16de eeuw niet zoo stevig als thans. Het geregelde onderhoud liet ook veel te wenschen over, niettegenstaande van hooger hand vaak op verbetering werd aangedrongen. De dijkgraven waren niet bekwaam genoeg voor hun werk. Het zoo noodige toezicht ontbrak. De aannemers maakten zich schuldig aan slechte prak tijken. De dijkwerkers behoorden tot het slechtste volk, zoodat zij op het werk meer naar de bierkan grepen dan naar de spade. In het bijzonder waren de heeren van Rei merswaal berucht om hun slechte zorg voor de waterkeeringen. Hierdoor werden zij niet onschuldig geacht aan de overstrooming van de geheele Oost-Watering van Zuid- Beveland, welke den ondergang van Rei merswaal en tal van dorpen tengevolge had. Men schreef Zaterdag, den 5den Novem ber 1530. 's Morgens vroeg reeds woedde een felle orkaan uit het Noord-Westen. Op verscliil- lende plaatsen sloegeil de golven reeds over de dijken van de Oost-Watering. Eveneens liep niet ver van Reimerswaal het zeewater over den dijk, zoodat het in de stad kwam. Daar het nog twee uur vóór hoogwater was, werd het ergste gevreesd. Tegen den middag sloeg, niet ver van het kasteel Lodijke, in den dijk een gat van eenige ellen breedte. Dadelijk werd de heer Adriaan van Lodijke of Reimerswaal verwittigd. Hij stak echter de hel pende hand niet uit. De overlevering zegt zelfs, dat hij gaarne zag, dat de zee het land inkwam; want dan kreeg hij gemakkelijk een vaarwater naar zyn kasteel. De Reimerswalers pakten ook niet dadelijk aan, anders was wellicht het groote gevaar te keeren geweest. Onder- tusschen werd het gat breeder en door uitschuring dieper. Nu viel er aan stoppen heelemaal niet te denken. De golven der zee bleven het lage land binnenvallen. Spoe dig werd ook de uitwateringssluis bij het ten Oosten van Reimerswaal gelegen dorp Kreke totaal weggeslagen, zoodat nu de geheele Oost-Watering onderliep en 18 bloeiende dorpen met de stad Reimerswaal werden overstroomd. De ramp was ontzet tend. Ontelbaar was het aantal verdronken menschen. Verrast door den snellen was van 't water, konden zij zich niet 't leven redden en vonden zy den dood in de golven. Langen tijd bleven de lyken van mensch en dier samen met de overblijfselen van huizen, schuren, huisraad, graan en hooi in het overstroomde land drijven. Wie zich met moeite het léven had kun nen redden en te voren welgesteld was geweest, was nu arm geworden. Het over stroomde land besloeg een oppervlakte van 2571 gemeten, thans is 'n groot deel ervan bekend als het verdronken land van Zuid- Beveland. Voor Reimerswaal was de vloed een ramp om nooit weer te boven te komen. Al waren in de stad niet zooveel menschen- levens te betreuren als op het platteland, de verwoesting was niet minder. Het zee water was in alle huizen binnengedrongen en deed er verscheidene ineen storten. De Heer van Lodyke had nu zijn zin, doch anders dan hij gedacht had. De woeste golven sloegen ook tegen zijn kasteelmuren, zoodat hij en de zijnen zich nauwelijks het leven konden redden. Hij vestigde zich te Bergen op Zoom. Het kasteel bleef onbe woonbaar. Hij heeft de ellende niet lang overleefd, daar hij den 6den Mei 1534 over leed. In de Groote Kerk te Bergen op Zoom is een grafmonument voor hem en zyn vrouw. Toen de vloed voorbij was, bleef alleen de stad Reimerswaal met omgeving als een eiland boven de zee uitsteken. Zij was dus van Zuid-Beveland afgescheurd. Door deze overstrooming, bekend onder den naam van St. Felixvloed, werd in Zee land niet alleen het Oostelijk deel van WANNEER DE KEMTHANEN VECHTEN. De wyfjes trekken er zich niets van aan. Wij liggen, heel vroeg in de morgen, tegen een dijkje, in het gras. Het is een wat koude liefhebberij, want de zon is nog niet op en de nevels waaien nog over de wellanden, maar wij zyn niet voor niets hierheen getrokken. Want we bevinden ons nu twintig meter van een plek in de polder, waar jaar in jaar uit de kemphanen in Maart en in de eerste weken van April komen vechten. Voorlopig zien we nog heel weinig. Te horen is er echter des te meer. wrant van alle kanten dringen de geluid<yi van de nog wel slaperige vogels tot ons door. Maar wanneer we zo een tijdje rustig ons kippenvel hebben liggen trotseren, komt er leven in de brouwerij. Nauwelijks is het eerste puntje van de opkomende zon zichtbaar, of daar strijken een paar merk waardige vogeltjes neer op het stukje wei. land vlak voor ons. Een beetje kouwelijk zitten zij in elkaar; er is maar weinig aan te zien, zo op het eerste gezicht en misschien ga je je een beetje kwaad af vragen of ik je voor die vogels nu zo vroeg uit je' bed moest halen, maar loop niet te hard van stapel; wacht eerst maar eens even af. Daar dalen weer een paar van die vogels neer, ook al op dat kleine stukje grasland, dat er heel platgetreden uitziet; en zo langzamerhand is ook de zon ge heel boven de horizon gekomen, zodat we ons al een beetje behaaglijk gaan voelen. Die vogels voor ons voelen dat kennelijk ook, want er komt wat leven in. Zij rekken zich een beetje uit, rennen wat heen en weer en nu weten we tenminste waar we aan toe zijn. De vogels, die we hier maar op betrekkelijk geringe afstand van ons vandaan zien, zijn n.l. kemphanen. En allicht heb je daarvan wel eens gehoord. Dat ik -zo zeker wist, dat we die vogels hier zouden zien, is niet zo heel verwon derlijk als je misschien zoudt denken, want die kemphanen houden er de gewoonte op na om iedei; jaar, wanneer ze uit het zuiden, waar zij de winter doorbrachten, teruggekeerd zijn, eerst een paar weken op 'n klein stukje weiland elkaar te be vechten. En jaar op jaar blijft dat kleine stukje weiland precies hetzelfde. Zij kiezen er nooit cm ander plekje voor uit, dus waar je het vorige jaar kemphanen zag, zul je ze in deze tijd zeker weer kunnen verwachten. Het vogeltournooi in vollen gang. Misschien herinner je je de kemphanen, die we al vroeg in de herfst naar het zuiden zagen vertrekken. Het was nog maar amper September, toen zij overal aan plasjes en poelen te zien waren, samen met de rose grutto's en een paar dagen later waren zij al verdwenen naar de lage vlakten van de Zuid-Fransche kust, vooral naar de Rhone-delta. Toen waren het maar eenvoudige, bruin-grijze vogels, klein in verhouding tot de andere, waarmee zij trokken; wij konden ze eigenlijk alleen maar met zekerheid herkennen aan de witte streep, achter de vleugels. Maar kijk eens naar de haantjes, nu ze wat wakker zyn geworden. Daar spreidt er een de wondermooie kraag uit. die hij om nek en schouders ge kregen heeft; en dat doen ook de anderen. Die kraag hebben zij pas gekregen; over een paar weken zal daar niets meer van te zien zijn want die kraag is alleen maar een bruiloftskleed, evenals de mooie lange sierveeren, die van de kop afhangen. De wijfjes zijn niet veel veranderd sedert de vorige herfst; zij zijn nog even grauw bruin. Maar daar beginnen de mannetjes aan het steekspel: en daarvoor zyn wy nu juist hiergekomen. Dat is een verbazend aardig gezicht! Als op een afgesproken teken zetten zich een zestal mannetjes in postuur, de kragen wijd uitgespreid, dö snavels recht vooruit. En nu hebben wij nog net even de gelegenheid om te Z1®£» dat er geen twee kragen eender zyn. E" zijn er, die bijna geheel zwart zijn, ook zo goed als zuiver witte, maar ook bruine en grijze kragen; en dan tussenvormen van al die kleuren, met strepen en vlek ken, met puntjes en met gemarmerde veren. Je zult in Nederland geen twee haantjes vinden, die een precies eendere halskraag hebben. Maar nu wordt het opletten. Want daar Tennen de mannetjes op elkaar af, met voetgetrappel en vleugelgeklap, de snavels recht vooruit; het wordt een formeel ge vecht. Bloed vloeit er niet bij, daar behoef je je niet ongerust over te maken: maar stevig vechten kunnen die haantjes weU want soms stuiven de veren in het rond. En dat gaat zo een heel tijdje door, want voortdurend komen er nieuwe mannetjes aan op het terreintje en dan beginnen zjj weer van voor af aan. Een buitengewoon aardig gezicht is dat; en de haantjes zijn over het algemeen zo in de vechtpartijen verdiept, dat zij zich van de nabijheid der mensen maar betrekkelijk weinig aantrek ken. Je kunt het dan ook allemaal gemak kelijk volgen op een afstand van nauwe lijks tien meter. Waarom vechten zij eigenlijk? Maar nu een vraag. Waarvoor zou dat vechten nu eigenlijk dienen? Het ligt voor de hand, dat het gebeurt om de wijfjes een plezier te doen, zoals wij dat bij zeer veel andere soorten ongeveer eender kun nen zien. Maar helemaal eender is dat verschijnsel toch niet. Want wanneer we onder het gevecht van de mannetjes eens letten op de vrouwtjes, die zich in da buurt van de kampplaats ophouden, dan moeten wij constateren, dat ze zich van die vechtpartijen al bitter weinig aantrek ken. Zij kijken niet op of om, zij gaan doodnuchter door met het zoeken naar wormen en slakken; en eerst wanneer do overwinnaar van het gevecht bij een van de wijfjes komt en haar een beetje het hof gaat maken, schijnen zij op de man netjes te gaan letten. Trouwens, er is be wezen, dat de vrouwtjes niet eens nodig zyn om de mannetjes te laten vechten, want er zijn eens mensen geweest, die een stelletje vechtende kemphanen vingen, in een donkere zak stopten en ze daar een paar uur in lieten zitten. Toen werden zij in een kippenhok gelaten zonder dat er wijfjes waren en onmiddellijk begon het lieve leven van voor af aan. De weten schap heeft dan ook nog steeds niet kun nen uitmaken, wrat er nu eigenlijk aan die vechtpartijen der kemphanen vastzit en wat er precies het doel van is."Maar laat ons dat vanmorgen maar niets kunnen schelen; wij zijn gekomen om de vecht partijen van de kemphanen te zien en die hebben wij gezien. Dat is tenslotte voor ons wel de hoofdzaak. Het is werkelijk niet zo moeilijk, wanneer je in een buurt woont waar polders te vinden zijn of niet al te kurkdroge weidegronden, om een vechtplaats van de kemphanen te vinden. Zy zijn niet zo heel zeldzaam en vooral in de Westelijke provincies van ons land en in het Noorden kun je er eigenlijk zoveel vinden als je maar wilt. Zoek er maar eens naar en trek er dan op een morgen van deze of van het begin van de volgende maand eens vroeg naar toe. eJ moet er wel heel vroeg voor je bed uit, want het is het beste om met zonsopgang op de vechtplaats aanwezig te zyn, maar wat jo daar kunt zien, is wel de moeite waard, dat je dat er maar eens voor oVer moet hebben. Het zal je werkelijk bevallen! (Nadrdk verboden). Redacteur: J. M. MULIÊ. Onderstaande partij werd eenigen tijd geleden te Goes gespeeld. WitL. C. v. Vijven ZwartJ. Ouwerkerk Aangenomen Damegambiet. 1. d2-rd4 d7d5 2. c2—c4 d5Xc4 Door het aannemen van den gambiet pion, krijgt het spel onmiddellijk een uit gesproken karakter. Wat is beter, weige ren of aannemen? Om deze vraag te kun nen beantwoorden, dient men al byzonder goed op de hoogte van de openingstheorie te zyn. Eén ding is evenwel zeker, speelt men aangenomen damegambiet, dan is eenige kennis der theorie onmisbaar. 3. Pblc3 meer aan te bevelen is hier 3. Pf3, want na den tekstzet, kan zwart 3e5 spelen en gemakkelijk gelijk spel bereiken of met 3c6 overgaan tot het Slavisch-damegambiet. 3Pg8f6 zie opmerking hier boven. 4. Pgll—f3 e7e6. 5. Lel—g5 hier lijkt ueze z^t niet zoo goed. 5Lf8e7 6. e2—e3 a7—a6 de partij lijkt nu meer op de zoogen. Me- r&ner opstelling. 7. LflXc4 b7b5 8. Lc4—d3 Lc8—b7 9 00 c7c5 10. b2b3 ter ver hindering van een event. c5c4. maar de witte stelling wordt er niet beter op. 1 0c5Xd4 H.Pf3Xd4 wit wil geen geïsoleerde d-pion. 1 10—0 12. Tal—cl Pb8—d7 13. Pc3e2 begin van gekunsteld spel. 13TaS—c8 14. Pe2g3 Pd7c5 15. Ddl—e2 geen goede zet, want hierdoor geeft wit zonder meer zyn raadsheer op voor een paard. 15Dd8d5! met zeer onaange name dreigingen voor wit Stelling na 15 Dd8—d5 Zuid-Beveland overstroomd, maar ook de eilanden Borssele, Noord-Beveland en St. Philipsland. Verder bezweken in Kadzand 9 en in het Hulster-Ambacht niet minder dan 36 polders. Een van regeeringswege ingesteld on derzoek heeft uitgemaakt, dat ook de slechte verzorging der dijken mede de schuld was van de overstroomingen. (Wordt vervolgd.) R. P. J. d. M. 8 V 7 6 5 4 'wm, 2 mm 1 abcdefgh 16. f2—f4? pareert het mat op g2 maar kost voorloopig een stuk. Op 16. f3 kon volgen 16Pd3: 17. Dd3: e5. 16Pc5Xd3 17. Tel—dl Pd3—b4= 18. Pd4—f5 Do5—«5 19. Tdlcl Dc5Xcl 20. Pf5Xe7+ KgP-hÉ 21 TflXcl Tc8Xcl 22. Pg3fl Tel—c2 23. Pf 1—d2 TfSd8 24.Lg5xf6Td8xd2 24gf6:kon gerust eerst geschieden. 25.Lf6x?7+ Kh8Xg7 26. De2_g4+ Kg7—f8 27. Dg4—g8+ Kf8xe7 28. Dg8g5+ Ke7d7 en wit gaf terecht op. Een door zwart vooral in het laatst© gedeelte vlot gespeelde party. „Tilburg, noe het groeide", uitg. N.V. Bergmans, Tilburg. Ter gelegenheid van de geboorte van den 100.000sten inwoner van Tilburg ia een herinneringsboekje verschenen, waar in A. J. A. C. van Delft den groei van deze Brabantsche industrie-stad schetstw Frans Mandos verzorgde de vlotte illu straties. Wiegcicind en KleuterFebruari aflevex-ing, uitg. C. A. Spin en Zit N.V., Voorburg- 1 271—273, Am sterdam. De Februari-aflevering van dit' aardige tijdschrift voor moeders bevat weer tal van interessante en wetenswaardige artikelen, die zeker belangstelling zullen trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 13