Verduisteren: Jt UIT DE PROVINCIE VERSTERKEND TONICUM NOURY De Raad van Schoondijke vergaderde. Marktberichten van hedenavond 20.06 uur lot morgenochtend 7.23 uur De maan komt morgen te 8.07 op en gaat te 21.59 onder. Mr. P. J. VAN DER FEEN. Op 88-jarigen leeftijd is te Domburg overleden de heer mr. P. J. van der Feen, die reeds tal van jaren in die gemeente van zijn welverdiende rust genoot, na een ai-beid van vele jaren als rechterlijk amb tenaar. De overledene heeft van 1912 tot 1934 zitting gehad in het bestuur van den pol der Walcheren als commissaris en was destijds een trouw bezoeker der algemeene vergaderingen in het polderhuis in de Abdij. Walcheren OVERTREDING DRANKWET. KOUDEKERKE. Tegen den winkelier d. L. is proces-ver- baal opgemaakt, wegens het verkoopen van alcoholhoudende dranken voor gebruik ter plaatse van verkoop, zonder dat daartoe een verlof of vergunning was verleend. Zes en zestig flesschen bier zjjn in beslag genomen. Vooral gedurende de laatste maanden worden de drankwetbepalingen in meer dere gevallen ontdoken. In verband hier mede is een verscherpte contröle ingesteld. GROOTE REGENVAL. 'T ZAND. De aanhoudende regen van de laatste dagen heeft de slooten weer geheel gevuld, als in den herfst en het gemaal aan den kanaaldijk draait weer dag en nacht. In twee maal 24 uur is er 74 m.m. water gevallen en dat is zoo maar niet verdwenen. In het voorjaar beteekent dit een heele stagnatie in het landwerk. Gevonden voorwerpen. T ZAND. Gevonden voorwerpeneen heerenrijwiel bij Wieme, N. Vliss. weg E 299, café „Lommerrijk"; een zakmes en vijltje met schede bjj De Klerk, Lageweg E 272. COöP. BOERENLEENBANK. SINT LAURENS. Woensdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank haar jaarverga dering. Uit het verslag van den kassier bleek, dat op 31 December 1940 het aantal leden 260 bedroeg, het aantal in omloop zijnde spaarbankboekjes 760. In het afge- Ioopen jaar werd ontvangen aan spaargel den 258583.16 en terugbetaald 278861.37. De ontvangsten in loopende rekening be droegen 727082.50, de uitgaven 709490.77. Het eindcijfer der rekening gaf een bedrag aan van 1.054.246,53 -de winst bedroeg na af- en bijschrijvingen 1057.82. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer Joh. Marinissen, tot lid van den raad van toezicht de heer J. Versluijs en tot plaatsvervangende bestuursleden de heeren J. Versluis en L. Marinissen. Vobr het jaar 1941 werd de rente van spaargel den vastgesteld voor de leden op 2% voor niet-leden op 2% voor bedragen boven 5000 op 1\A de rente van cre- ditsaldi rekening-courant op 2*4 c/c, voor debetsaldi 4 voorschotrente 4 hen, die hun boekje bjj de jaarcontröle niet Het voorstel van het bestuur om aan op de daarvoor aangegeven tijdstippen in leveren een boete van 30 cent op te leggen werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat verschillende leden als hun meening hadden te kennen gegeven, dat deze boete feitelijk te laag is. Zuid-Beveland EXPLOITATIE NOODWONINGEN. YERSEKE. Nadat de gemeente de 23 noodwoningen in de van Tienhovenstraat gebouwd had werd door burgemeester en wethouders de huurprijs voor de twee-ka- mer-barakken vastgesteld op 1 per week en die van de grootere barakken op 1.25 en 1.50 per week. Nu het rijk een groot deel der exploitatie voor zijn rekening neemt werden ook de huren discutabel gesteld en op een zeer be langrijke verhooging aangedrongen. Na diverse besprekingen over dit punt ïs bereikt dat slechts een kleine huurprijs- verhooging zal worden toegepast. Vanaf December betaalden de bewoners van de kleinere barakken 15 cent per week voor de waterleiding en die van de groote barakken 20 cent. De definitieve huren zullen, inclusief de waterleiding, voor de drie groepen zeer waarschijnlijk worden vastgesteld per 1 Mei a.s. op 1.25, 1.55 en 1.90 per week. DE WEDEROPBOUW VAN YERSEKE. Naar wij vernemen zal zeer binnenkort een aanvang worden gemaakt met het bouwrijp maken van den grond, waarop de 10 woningen van de Irenestraat zullen ver rijzen. Het terrein zal ongeveer 80 c.M. moeten worden opgehoogd, waarvoor van puin ge bruik zal worden gemaakt. Tegelijkertijd zal met den aanleg van de Irenestraat worden begonnen. Ook .deze zal met puin worden verhard, 10 meter breed worden en worden voorzien van gasleidingen, waterleiding, electrische kabels en dubbele rioleering. Deze werkzaamheden zullen alle in het vr\je bedrijf worden uitgevoerd, terwijl de bouw der woningen zal geschieden door de fa. J. Mateijn alhier. Binnenvaart school. YERSEKE. In verband met de tijdsom standigheden zal de oprichting vaneen bin- nenvaartschool In deze gemeente dit jaar niet kunnen plaats vinden. Reeds thans worden echter maatregelen getroffen om de oprichting inl942 ie ver zekeren, uit yerseke's historie. Een geschenk voor het gemeentebestuur. YERSEKE. Eenigen tijd geleden ontdekte een Yersekenaar in Rotterdam een model van een fregat dat de naam droeg ,,'t Wa pen van Yersen". Hij liet hiervan een foto maken en bood deze aan het gemeentebestuur van Yerseke aan. Dit liet de foto, die in dank werd aan- Vaard, inlijsten en gaf haar een plaats in de burgemeesterskamer. -Het afgebeelde fregat behoorde tot de voormalige Admiraliteit van Zeeland en de kosten van aanbouw werden hoogstwaar schijnlijk door de toenmalige Yersekenaren betaald. Op den voorsteven komt de aanduiding voor „Anno 1748". Dit fregat zal dus vermoedelijk in boven genoemd jaar door de Yersekenaren aan de oorlogsvloot zijn toegevoegd. Plaatsen van eenige beteekenis leverden vaak hun bijdrage voor de vloot in den vorm van één of meer schepen. Uit het bovenstaande zijn voor Yerseke twee interessante conclusies te trekken. Veel is er getwist over de spelling van den naam onzer gemeente. Ondanks het feit dat bij diverse onderzoekingen geble ken is dat de historische en officieele spel ling „Yerseke" is en niet „Ierseke", wordt nog vaak ten onrechte de laatste spelling gebruikt. Uit het opschrift van het model van dit fregat blijkt dat.in den jare 1748 Yersen officieel met een Y-grec werd geschreven. Bij besluit van den Hoogen Raad van Adel van 31 Juli 1817 werd aan de ge meente Yerseke op haar verzoek eén wapen toegekend. Dit wapen komt vrijwel overeen met dat, hetwelk op den voorsteven van het fregat voorkomt. Hieruit blijkt dus dat het Yerseksche wapen een ouderen oorsprong heeft en reeds lang werd gebruikt voordat het recht tot het voeren van dit wapen officieel door den Hoogen Raad van Adel aan de ge meente werd toegekend. winterhulp te yerseke. YERSEKE. Tot op heden is in deze ge meente voor de Winterhulp ingezameld 1008,98 en ter uitdeeling ontvangen 3550. rijwiel ontvreemd. YERSEKE. Dat men vooral tegenwoor dig niet te goed op zijn spullen kan passen, ondervond de heer Z., die dezer dégen be merkte dat een rijwiel van hem was ont vreemd. De dader had zeker gebrek aan een paar goede banden? Men zij dus ge waarschuwd voor zijn karretje. puinopbudung bijna geëindigd. YERSEKE. De puinopruiming is thans bijna ten einde. De plaatsen waar enkele weken geleden nog alles overhoop lag zijn nu in ordelijken toestand gebracht, en nog slechts een klein gedeelte wacht op algeheele opruiming. De verwoeste straten krijgen nu dan ook een eenigszins netter aanzien, en het is te hopen dat spoedig dé nieuwe gebou wen hier zullen verrijzen. de regenval. YERSEKE. De velo regens van de laat ste dagen hebben onze polders en wei landen van onge,wenscht groote hoeveel heden water voorzien. Vooral voor het gewezen inundatiegebied is een dergelijke overtollige watermassa minder aangenaam. De Olzendepolder ziet er dan ook momenteel weinig hoopvol uit. Herbenoeming burgemeester 'S-HEERENHOEK. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is de heer C. F. A. M. van Horsigh met ingang van 24 April 1941, opnieuw tot burgemeester van de gemeente 's-Heerenhoek benoemd. de panoestercultuur. YERSEKE. De bedrijvigheid in de pan nen is nog steeds in vollen omvang en het broedafsteken vindt nog haast overal plaats. Alhoewel de afgeloopen winter ons niet dergelijke stroppen als verleden jaar heeft gebracht, kan toch over het algemeen niet gesproken worden van een goedv opbrengst aan panoesters, daar nog veel ten onder is gegaan. Daar de voorraden oesters in de afge loopen maanden zoo sterk zijn gedund dat er veel gebrek aan alle soorten is ge komen, worden momenteel goede prijzen besteed voor het pamnengoed. Voor 1ste soort wordt 7.50 a 8.50 per 1000 ge boden, hetgeen een zeer goeden prijs is. Toch worden nog weinig oestertjes ver kocht, en het laat zich aanzien, dat in de toekomst de prijzen nog sterk op zullen loopen. eindles tuinbouw-cursus. KLOETINGE. Woensdagavond eindigde het eerste winterhalfjaar van den Alg. Tuinbouwcursus met een openbare les, waarbij aanwezig waren de Rijkstuin- bouwconsulent, ir. Bosman, de beide wet houders, de commissie van toezicht en enkele belangstellenden. Door de heeren G. Hein, hoofd van den cursus en den heer Johs. v. cl. Guchte, tuinbouwvakonderwijzer, werden vragen gesteld over door hen behandelde onder werpen, die goed beantwoord werden. Na afloop sprak de heer Lenshoek zijn tevre denheid uit over deze lessen. De heer Bosma kon alle leerlingen bevorderen tot het tweede leerjaar, in de hoop, dat een volgenden winter na ijverige studie aan allen een diploma uitgereikt kan worden. De eenige vrouwelijke deelneemster gaf haar indrukken van den cursus weer in een geestig A.B.C.-gedicht, wat meerma len de lachspieren deed werken. Intus- schen bleek nog steeds in onverminderde maté de behoefte gevoeld aan Tuinbouw- onderwijs, gezien het feit, dat dezen cur sus gevolgd werd door niet minder dan 22 deelnemers, zoowel van Kloetinge als van elders. vierde leerkracht. KRUTNINGEN. Aan de openbare lagere school te Kruininger. kan een vierde leer kracht benoemd worden. Eenigen tijd ge leden is reeds een tijdelijk onderwijzer be noemd door B. en W. Thans zal een vaste leerkracht door den raad benoemd worden. De voordracht, welke hiervoor door B. en W. is vastgesteld, luidtno. 1 den heer A. yan Iren, tijdelijk onderwijzer te Kruinin- HET BROOD IN NIEUWE SAMENSTELLING. De voedingswaarde Is gelijk gebleven. GOED VOOR MAAGPAT1ÊNTEN. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad! schrijft ons De samenstelling van het brood zal een wijziging ondergaan in dezen zin, dat het 10 gerst zal bevatten. Het is niet van belang ontbloot eens na te gaan welke beteekeni3 dit heeft voor de voedingswaarde van ons brood. De samenstelling van het nieuwe brood zal worden 65 tarwe, 25 rogge en 10 gerst. In Nederland kent men het gerstebrood niet meer. In de oudheid werd gerstebrood o.a. bij de Grieken, Phoeniciërs en Bata vieren algemeen gegeten. In Noordelijke streken maakt het gerstebrood ook thans nog deel uit van het volksvoedsel. Meest al bestaat ook daar het brood niet uit sluitend uit gerstemeel, doch is dit ge mengd met andere meelsoorten, zooals in Noorwegen het geval is. Voor het fyner Zweedsche gebak wordt gerstemeel ge bruikt, terwijl aan h§t brood vaak gerste meel wordt toegevoegd, om de smakelijk heid te verhoogen. In het zoogenaamde „knaeckebrot" wordt vaak gerstemeel ge bakken. Gerst in den vorm van gort wordt door vele Nederlanders met smaak ge nuttigd. Zooals gebruikelijk is dit brood van te voren getoetst op zijn voedingswaarde en verteerbaarheid. In het centraal instituut voor voedingsonderzóek te Utrecht en het Nederlandsche instituut voor volksvoeding in Amsterdam zijn' proeven genomen naar de samenstelling en verteerbaarheid. Uit deze proeven blijkt, dat de voedingswaar de gelijk is gebleven, en dat het door den mensch uitstekend verdragen wordt. Ook maagpatiënten verdragen het zeer goed, tenvijl de smakelijkheid van het brood verhoogd is. Nog steeds is het fabeltje, dat gemalen bloembollen in het brood gebruikt worden de wereld niet uit, evenmin als de mee- ning, dat men van hét huidige brood schurft zou krijgen, hetgeen geheel on juist is. F cOHS1 VOOf het QeheeIlichaam, 1 ka,m«®r®'nd voor de zenuwen, „iz3o\ opwekkend voor den geest! Burgerkleeding voor oud-personeel van den Opbouwdlenst. Officieel wordt medegedeeld: Door de inmiddeis in werking getreden opheffing van den opbouwdlenst zal zich onder het afvloeiend personeel veelvuldig de behoefte aan burgerkleeding doen ge voelen. Voor zoover de ontslagenen niet meer. de beschikking hebben over werkkleeding of schoeisel en niet in staat zijn zich voor eigen rekening van een en ander te voor zien, kan hun door de -zorg van de Na tionale Vereeniglng tot steun aan mili ciens „Stamil", Weteringschans 96, te Amsterdam-C, een tegemoetkoming in de kosten van aanschaffing worden ver strekt. De hulpverleening zal evenwel slechts in zeer dringende gevallen en op beperkte schaal kunnen plaats vinden. Ontslagenen, die in aanmerking meenen te komen voor een tegemoetkoming als boven bedoeld, dienen zich rechtstreeks, doch uitsluitend schriftelijk tot de „Sta mil" te wenden. Betrokkenen zullen er goed aan doen hun verzoekschrift te doen voorzien van het advies van den burge meester der gemeente, waar zij woonach tig zijn. Daartoe dienen zij zich te ver voegen bij de afdeellng militaire zaken ter gemeentesecretarie. Oud-minister Aalberse 70 jaar. Onder tal van blijken van belangstelling uit allerlei kringen der bevolking heeft gisteren oud-minister prof. mr. P. J. M. Aalberse zijn 70sten verjaardag gevierd. gen no. 2 den heer J. Blok, tijdelijk hoofd der O.L. school te Serooslterke (S.) no. 3 den heer Q. J. Zegers te Kapelle. Zeeuwsch-Vlaanderen vergadering boerenleenbank. BIERVLIET. In de gehouden ledenverga dering der boerenleenbank alhier werd tot bestuurslid gekozen de heer P. L. Maugnus en tot lid van den raad van toezicht de heer "A. van Rumste. De rekening en balans over het jaar 1940 werden goedgekeurd. Hieruit stippen we aan, dat per 31 De cember 1940 was uitgeleend 122.321,56. Bij de Centrale bank was gedeponeerd 88601,83. Totaal was ingelegd 267100,41. De winst bedroeg 609,91, die bij het re servefonds werd gevoegd, waardoor dit steeg tot 7631,51. rectificatie. IJZENDIJKE. In het verslag van de vergadering van de vereen iging Het Groe ne Kruis in ons blad van Dinsdag jl. staat dat de rekening van den penningmeester een batig slot van 107.78% aanwees. Hier moet evenwel aan worden toegevoegd, dat tegenover dit batig slot een nadeeling sal do staat van 89.90 op de rekening t.b.c.- verpleging. De bestuursverkiezing werd dit jaar niet gehouden. Voortaan zal er slechts één penningmeester zijn nl. de heer J. A. Hennekey te Biervliet. De vroegere penningmeesters te IJzen- dijke, Hoofdplaat en Waterlandkerkje blij ven bestuurslid, Belastingverhoogingvergoeding oorlogsgeweldschade uitbreiding secretarie-personeel. SCHOONDIJKE. Na gedurende 6 maan- den niet te hebben vergaderd1, kwam de Raad van Schoondijke Woensdagmiddag in openbare vergadering voltallig, bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester F. A. van Rosevelt. De voorzitter sprak in zijn openings woord de beste wenschen uit voor het Jaar 1941. Een verzoek was ingekomen van de Commissie voor de jeugdwerkloozen in Zeeuwsch-Vlaanderen, om wederom een subsidie te mogen ontvangen. B. en W. waren van meening deze subsidie, n.l. 2 cent per inwoner, dit jaar niet te verlee- nen, waarmede de Raad accoord ging. Concessie Zeeuwsch-Vlaamsche Gas-Maatschappij. De Zeeuwsch Vlaanmsche Gas Mij. ver zocht om verlenging van de concessie voor de leveling van gas, welke concessie 1 Jan. j.l. was afgeloopen. De bedoeling van de Gas Mij. is om zoo spoedig moge lijk een gasleiding aan te leggen. Waar schijnlijk zal daarmede zeer binnenkort reeds worden begonnen te Breskens en Cadzand, waarna doortrekking naar Schoondijke zou volgen. In. dit verband werd op voorstel van B. en W. de con cessie opnieuw aangegaan en wel tot 1 Jan. 1943. Wanneer intusschen de leve ring van gas definitief aan de orde zal zijn, zal de Raad daarover uitvoeriger besprekingen voeren. Geen gymnastieklokaal aanwezig. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten betreffende de verplichting van onderwijs in de lichamelijke oefening en een verzoek van het bestuur der bijzon dere school der vereenigimg „Johannis" om een lokaal voor dit onderwijs beschik baar te stellen, merkten B. en W. op, dat in de geheele gemeente geen zaal daarvoor geschikt is, dus dat daartoe een lokaal gebouwd zal moeten worden. Een en ander werd daarom gesteld in handen van B. en W. om advies. Na een beroep van het bestuur der bij zondere school aan den Secretaris-gene raal, werd het bedrag dat vergoed wordt per leerling, vastgesteld op 9, inplaats van op 7.58. Toelage gemeenteambtenaren. De Raad besloot voorts om aan Ged. Staten te kennen te geven, dat zij het op prijs zou stellen indien het besluit van Prov. Staten van Zeeland inzake tijdelijke toelage voor provinciale ambtenaren ook toegepast zou worden voor de gemeente ambtenaren. De vergoeding van oorlogsgeweld schade Aan de orde was nu een voorstel van B. en W„ waarin zü machtiging vragen tot het uitgeven van hypothecaire geld- leeningen voor bouw en herstel van door oorlogsgeweld beschadigde of vernielde woningen. De VOORZ. zei dat het hier betreft een bedrag van plm. 10.000 voor herstel van woningen. De gemeente krijgt die gelden van het rijk en draagt die weer over aan de daarvoor in aanmerking komende ge dupeerden. Helaas zrjn er drie woningen waarvan de kosten voor herstel meer be dragen dan wordt verstrekt. Daarvoor is een hypothecaire leening noodig. De ge meente nu is vei'antwoordelrjk voor de rente en aflossing, doch wanneer wanbe taling wordt bewezen, neemt het rijk 90 over. Het gaat hier om een bedrag van plm. 5100, waarvan 1850 rente dragend. De VOORZ. merkte op, dat ondanks de soepele bepalingen de lasten, die op de geldnemers drukken, toch nog te hoog zijn. Spr. gaf daarvan een enkel voorbeeld, n.l. betreffende een huisje, dat geschat naar den toestand op 9 Mei, 500 waard was, dus dit bedrag wordt vergoed. Wan neer de eigenaar het laat opbouwen voor 1 Jan. 1942, ontvangt hij 50 bouwpremie, dus totaal 550. Op het huisje rust nog een hypotheek van 600. De bouw van het huis kost 3000, met het gevolg dat de eigenaar op een last komt van 2450. Daarbij- komt, dat deze menschen vele ja ren in zoo'n huisje hebben gewoond, een gedeelte van hun hypotheek hebben afge lost enz., en nu zit men ineens geheel zonder. Deze menschen moeten toch een woning hebben, waarom B. en W. den Raad machtiging vroegen deze zaak te regelen. De heer D' HONT merkte nog op dat het een noodzakelijk kwaad is om deze menschen ter wille te zijn. De Raad verleende dan ook z.h.s. de gevraagde machtiging. Tweede ambtenaar ter secretarie. In verband met den grooten omvang die de werkzaamheden op de secretarie heb ben genomen, werd z.h.s. besloten om het secretarie-personeel uit te breiden met een 2en ambtenaar en deze tijdelijk aan te stellen op een salaris van 1000 per jaar. Zoo spoedig mogelijk zal daartoe een op roeping gedaan worden. Aan den oud-gemeentewerkman A. Jo ris, werd wederom een toelage verleend van 400 over 1941 en aan de oud-school- schoonhoudster, C. Perduijn 75. Straatverlichting. Besloten werd tot verkabeling van het bovengronds straatverlichtingsnet vanaf het huis van mej. Butler tot aan de land- bouwhuishoudschoolwaardoor alle pa len vanaf de Markt tot genoemde school zullen verdwijnen. De VOORZ. merkte daarbij nog op, dat waarschijnlijk de kabel verzwaard zal worden en er daardoor gelegenheid zal zijn om ook de huizen van de Tragel van een electrisch net te voorzien. Verstrekking van melk op de scholen. Verder besloot de Raad om gelden te bestemmen voor de verstrekking van melk op alle lagere scholen aan die kinderen, die daarvoor in aanmerking komen en wel gedurende de maanden Maart, November en December. Men ls daar reeds mede be gonnen omdat het zoo hoog noodig bleek en het beter is om ondervoeding te voor komen dan te genezen. De kinderen krij gen nu 250 gram warme melk per dag. Het ligt in de bedoeling om, indien de melkdistributie zulks toelaat, een rege ling te treffen, dat alle kinderen melk krijgen. Besloten werd de gemeente-tuingronden te verpachten aan een drietal ingezetenen tegen 2 cent per M2 voor één jaarhet gemeentebouwland, groot 1 H.A., na loting aan. A. Beeke en A. Fossij, onder bepaalde voorwaarden en het sportveld aan de voet- balvereeniging voor 48 per Jaar en aan den veehouder W. Roose voor 50 per jaar. Belooning kweekeling met acte B. en W. stelden voor om de tijdelijke belooning aan de kweekelinge met akte aan de openbare lagere school ook dit jaar toe te kennen en deze te brengen van 400 op 500. De VOORZ. merkte hierbij op dat, wan neer de plannen tot verlaging van de leer- - lingensehaal doorgaan, Schoondijke een vierde gesalarieerde onderwijskracht er bij zal krijgen, waarmede de kweekelinge met akte zal vervallen, zelfs is er kans, dat ook zonder deze verandering, in de leerlingenschaal een vierde leerkracht noodig zal zijn. De heer DHONT vond de verhooging te gering en zag deze gaarne verhoogd tot 600. De VOORZ. merkte op, dat de Raad re kening moet houden met de draagkracht der g'emeente. Het voorstel werd aangenomen. De gemeenterekening over 1939 werd voorloopig vastgesteld met wat den gewo nen dienst betreft aan inkomsten 68.703,46 en uitgaven 61.465,42, alzoo met een batig slot van 7.238,04. De ka- pitaaldienst am inkomsten 54.250.en uitgaven 84.677,84/ alzoo een nadeelig slot van 30.427,84. Gemeentebegrooting Daarna was aan die orde de vaststelling van de gemeentebegrooting 1941, sluiten de wat den gewonen dienst betreft met ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 65.166,12, waaronder een post on voorzien, groot 3.537,73. De kapitaal- dienst vertoont aan ontvangsten 36.304. en uitgaven 61.515,02, alzoo een nadeelig slot van 25.211,02. Er werden geen alge meene beschouwingen gehouden, terwijl men tevens afzag van artikelsgewijze be handeling. De VOORZ. merkte op dat het financieele beeld van de begrooting niet gunstig, doch ook niet ongunstig genoemd mag worden. Ook de belasting is voor deze gemeente niet ongunstig. Deze be grooting is ongeveer 2500 nadeeliger dan het vorige jaar. Belastingverhooging is noodzakelijk. De hec DHONT zag liever de perso neel e belasting iets naar boven en de ver mogensbelasting iets lager. Er moest, al dus de VOORZ., een bedrag van plm< 1800 gevonden worden en B. en W. wa ren van meening dit te vinden door dit te halveeren ten koste van de personeele en de vermogensbelasting. Deze 1800 zün voor een groot gedeelte ontstaan door de vermindering van de motorrijtuigenbelas ting. De begrooting wordt daarop z. h. st, aangenomen, Besloten werd de opcenten op de Personeele Belasting te verhoogen van 110 op 125 en tot heffing van 20 opcenten op de vermogensbelasting. De \Tergoeding voor de bijzondere school werd vastgesteld op 62 1/3 X f 8.80 548,53. De werkelijke uitgaven waren 660,57waarvan 5,01 en 27,60 niet voor vergoeding in aanmerking kwamen, zoodat de uitgaven voor vergoeding be droegen 627,97. Een voorschot werd verleend van 62 X 9,- 558,—. Daarna volgde een uitvoerige bespre king over het doen van een extra- winter- uitkeering aan kastrekkers. Daar de ge meente geen steunregeling voor werkloo- zen heeft volgens rijksregeling, was het moeilijk voor een en ander een vaste maatstaf aan te leggen, waarom tenslotte besloten werd dat B. en W. deze zaak nader zullen bekijken en naar goeddunken zullen handelen. Alleen de heer De Feijter en v. d. Meulen waren daartegen. Gratificaties B. en W. waren van oordeel dat dei ambtenaren ter secretarie, den gemeente veldwachter, de rijksveldwachter en het hoofd van den luchtbeschermingsdienst in 1940 buitengewone werkzaamheden heb ben verricht. Voorgesteld werd om aan eerstgenoemden een gratificatie te verlee- nen van een halve maand salaris, aan den rijksveldwachter van 25 aan het hoofd van den luchtbeschermingsdienst van ƒ40. De Raad keurde dit goed. Besloten werd de gemeente-gebouwen te verzekeren tegen oorlogsmolest-risico. Rondvraag De heer DHONT vroeg naar verbetering van den Veldstraat en vergrooting van den draai naar het kerkhof voor het passeeren van den lijkwagen. Aan he'. eerste verzoek zal zooveel mogelijk worden voldaan en aan het tweede verzoek is reeds voldaan. Mevr. Bruijnooge verzocht om verbetering van de afzetting met paaltjes aan den vgver, met het oog op de verduistering. De VOORZ. gaf toe, dat de toestand aldaar gevaarlijk is. Afzetting met draad zou echter weinig nut hebben, daar de jeugd dit spoedig vernielen zou. Nu er plannen zijn om deze vijver te dempen en ook de bestrating aldaar zal worden veranderd, achtte de VOORZ. het beter, deze zaak nog eens aan te zien. De heer De FEIJTER stelde voor ook den schrijver, den heer Bleeker een grati ficatie te verlee-en. De Raad keurde dit goed. De heer Bleeker zal een gratificatie van 25 krijgen. Vischmljn Vlissingem 27 Maart. Aangevoerd door 24 vaartui gen 314 kg. handelsgarnalen 2832 ct. per kg. 2165 kg. pellarijgarnalen S. 28 ct. per kg. 500 kg. versche schar a 7.50 8.70 per 20 kg.116 kg. bot a 4.90— 10 per zootje,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3