Provinciale Zeeuwsche Courant EEN NIEUWE RECEERINC IN YOEGO-SLAVIE. Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Britsche koopvaardijschepen getorpedeerd. De foto's voor de persoonsbewijzen. Aanvallen op Engeland DE NIEUWE BON AANWIJZINGEN. De legerberichten van gisteren. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 75 VRIJDAG 28 MAART 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent per week of I 2.42 pee kwerlee Franco par post i 2.63 per kwartaal» Afzonderlijke nummer* 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 -5 regel* f 1.50, iedere regel meer 30 cent Bij abonnement «peciale prij*. Kleine advertentie* van 1 -5 regel* 10.52, Iedere regel meer 10 ct (ma*. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' Peter II neemt de koninklijke bevoegdheden in handen. Uitbreiding van den oorlog moet voorkomen worden. Geen Berlijnsch commentaar. Naar het Yoegoslavische agent schap Avala mededeelt, is door legergeneraal Simowitsj, na beraad slaging met politieke persoonlijkhe den een nieuwe regeering gevormd. Deze omvat, zoo wordt gezegd, de leiders en vertegenwoordigers van alle politieke partijen. Ook zijn alle deelen der Zuidslavische bevolking in deze regeering vertegenwoordigd. Aan de regeeringsvorming is een door de radio verspreid manifest van koning Peter voorafgegaan, waarin deze mededeelt de macht op zich te hebben genomen en generaal Simo witsj te hebben belast met de vor ming der regeering. Avala meldt Donderdagmorgen is een proclamatie van Z. M. koning Peter II gepubliceerd, gericht tot alle Serven. Kroaten en Slovenen. De proclamatie heeft den volgenden tekst „Serven, Kroaten en Slovenen. Op dit ernstige oogenblik voor ons volk heb ik besloten de koninklijke machts bevoegdheden in handen te nemen. De regecrende persoonlijkheden hebben mijn motieven als zeer welgefundeerd begrepen en zijn uit vrijen wil terstond afgetreden. Mijn trouwe leger en ma rine hebben zich terstond te mijner beschikking gesteld en voeren mijn be velen reeds uit. Ik roep alle Serven, Kroaten en Slo venen op zich om den troon te scha ren. Onder de ernstige omstandigheden van het huidige oogenblik bestaat het zekerste middel om de orde in het binnenland en den vrede naar buiten te handhaven in dezen maatregel. Ik heb generaal Doesjan Simowitsj op dracht gegeven een nieuwe regeering te vormen. Ik verzoek alle burgers en alle autoriteiten des lands hun plicht jegens den koning en het vaderland te doen''. Naar Stefani meldt is de regeeringswij- ziging een kwestie van zuiver binnenland- schen en niet van buitenlandschen aard. Het volk vroeg om de vorming van een kabinet der nationale eenheid en de wijzi ging in de leiding der staatszaken wordt thans door het geheele land goedgekeurd. DE SAMENSTELLING VAN DE NIEUWE REGEERING. Te Boekarest is gisterenmiddag de vol gende lijst der nieuwe regeering bekend gemaakt: Minister-president Doesjan Simowitsj, eerste vice-president Matsjek, tweede vice- president Slobodan Ivanowitsj, minister van buitenlandsche zaken Ninsjitsj, minister van binnenlandsche zaken Boedisawljewitsj, minister van financiën Djoeransjoetej, mi nister van oorlog, marine en lichamelijke opvoeding generaal Bogoljoetsj Iljitsj, mi nister van justitie Markowitsj, minister van opvoeding Uisja Trifoenowitsj, minis ter van verkeer Bogoljoetsj Jeftitsj. minis ter van handel en industrie Ivan Andres, minister van mijnbouw Ginafer Koeleno- witsj. minister van landbouw Brando Tsjoebrilowitsj, minister van openbare wer ken Koelovetsj, minister van sociale poli tiek en gezondheid Milan Grol, minister van posterijen, telefoon en telegraaf Ivan Tor- bar. minister van voedingswezen Sava Kossonovvitsj, minister zonder portefeuille Dakowitsj. De nieuwe ministers hebben reeds den eed aan den koning afgelegd en hun func ties aanvaard. In de nieuwe regeering hebben tal van vooraanstaande figuren uit het politieke leven en uit de weermacht zitting ge nomen. De minister-president heeft indertijd een belangrijk aandeel genomen in de Servische vrijheidsoorlog en later trad hij op als organisator van het luchtwapen, waarvan hij thans de opperbevelhebber is. Vice-premier Matsjek is de leider der Kroatische boerenpartij en staat aan het hoofd van de coalitie van democraten en boeren. De nieuwe minister van buitenland sche zaken is een vooraanstaande figuur uit de radicale partij en was reeds eenige malen minister, zijn collega van buiten landsche zaken is de leider van de onaf hankelijke democratische partij. Voor den oorlog was hij de woordvoerder van de Servisch-Kroatische coalitie. De minister van financiën is een intiem medewerker van'""Matsjek; terwyl de nieuwe minister van oorlog en marine o.m. opperbevelheb ber van het tweede leger was. De Kroatische boereripartij en de Zuid slavische nationale partij, zijn sterk in het nieuwe kabinet vertegenwoordigd. KABINET VAN NATIONALE EENHEID. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: Ook het Zuidslavische persbureau Avala verklaart, dat de wijziging van de regee ring een zuiver binnenlandsche kwestie en geen aangelegenheid van buitenlandsch- politieken aard is. Het volk heeft vorming van een kabinet van nationale eenheid ge- eischt, dat in overeenstemming is met zijn politieke wenschen. Dit is de ware zin en beteekenis van de regeeringsverandering, die zich thans in Zuid-Slavië heeft vol trokken. Goed ingelichte kringen te Berlijn ver klaren naar het A.N.P. meldt, dat gisteren in de middaguren te Berlijn bij de daar voor in aanmerking komende instanties geen officieele berichten waren met be trekking tot de gebeurtenissen te Belgrado. Men onthoudt zich dus in officieele, zoowel als in officieuze Berlijnsche kringen van ieder commentaar. Uit Funchal op Madeira wordt aan het te Lissabon verschijnende blad „O Secoio" gemeld, dat aldaar 41 schipbreukelingen van het tot zinken gebrachte Engelsche s.s. „Andalusia" zijn aangekomen. De „Andalusia", groot 3028 ton, bevond zich op reis naar Engeland en werd honderd mijl van Sierra. Leone door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Negentien leden der bemanning zijn spoorloos verdwenen. Uit Ponta wordt gemeld, dat Woensdag aan boord van het Nederlandsche s.s. „Ve nus" twintig schipbreukelingen van een in het .Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht Engelsch schip zyn aangekomen. Uit New Yorksche reederskringen ver neemt de „Associated Press", dat de Peensche vrachtboot „Emill- Maerck", groot 2212 ton, en het Finsche vrachtschip „Bore 8", groot 4528 ton; evenals het Fin sche vrachtschip „Gullkrona", groot 476 ton, op de Oostzee zijn gezonken. Het Grieksche passagiersschip „Nea Hellas", 16991 ton, is door het Britsche ministerie van scheepvaart aangekocht. De „Asso ciated Press" meldt verder, dat twee Deensche tankschepen, de „Scandia", groot 8571 ton en de „Christian Hom", 9199 ton. die kortgeleden door een Cana- deesche hulpkruiser zijn opgebracht, door het Britsche prijzenhof in Trinidad voor verdedigingsdoeleinden van het imperium zyn vrijgelaten. DE ZWEEDSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. Volgens een te Stockholm gepubliceer de voorloopige statistiek heeft Zweden 85 schepen met een totalen inhoud van 284.762 b.r.t. en vijftig matrozen, sedert het uitbreken van den oorlog verloren. DUITSCHE MOTORTORPEDOBOOTEN IN ACTIE. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Duitsche motortorpedobooten hebben in Jen loop van de laatste nachten ondernemingen op de Noordzee verricht, waarbij zij in ge vechtscontact kwamen. Het Engelsche be richt. dat aan Duitsche zijde verliezen zijn ontstaan, is niet met de feiten in overeen stemming. De Duitsche motortorpedoboo ten zyn alle zonder verliezen in haar ha vens teruggekeerd. VLIKGTUIGMOEDERSCHIP „FORMIDABLE" IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. De Britsche admiraliteit heeft zich, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, ge noodzaakt gezien, thans ook het vliegtuig moederschip „Formidable" in de Middel- landsclie Zee te gebruiken. Het gebruik van de „Formidable" op dit oorlogstooneel werd noodzakelijk, daar de beschadigingen van het vliegtuigmoe derschip „Illustrious" in het zeegevecht by Sicilië zoo ernstig gebleken zijn, dat nog geruimen tijd verloopen zal, alvorens dit oorlogsschip weer in dienst gesteld kan worden. De stakingen in Amerika. Uit Washington meldt het D.N.B. Het bureau voor de productieplannen heeft het staatsbureau voor de arbitrage in sta kingen in dc bewapeningsbedryven vol gens de „United Press" een rapport doen toekomen, waaruit blijkt. dat bij de sta kingen in de 12 bewapeningsbedryven 62.550 arbeiders zyn betrokken. Verantwoordelijk werk. Aan boord van een Duitschen mijnenveger tijdens het uitzetten der mijnen in de Noord zee (Foto Weltbild) De'Zeeuwsche kap niet in het gedrang. Het hoofd der inspectie van de be volkingsregisters heeft thans een rege ling getroffen om tegemoet te komen aan de bezwaren van sommige vrou wen, die uitsluiteitd folkloristische kleeding dragen. Aan de burgemeesters is dé bèvöégd- heid toegekend in de door hem noodza kelijk geachte gevallen afwyking toe te staan van het voorschrift dat de photo's voor de persoonsbewijzen de houders zonder hoofdbedekking moeten weergeven. Voor deze afwijking zyn de 'volgende voorwaarden gesteld a. de afwyking geldt slechts voor haar. die uitsluitend folkloristische kleeding draagt en zich niet anders dan in deze kleeding in het openbaar vertoont b. de vrouw, die, hoewel zij uitslui tend folkloristische kleeding draagt geen bezwaar heeft of geacht kan worden geen bezwaar te hebben tegen het doen maken van photo's, welke haar zonder hoofdbedekking weerge ven, moet deze photo's inleveren c. de hoofdbedekking moet, zoo eenigs- zins mogelijk, tijdens het photogra- feeren zoodanig worden gedragen of teruggeschoven, dat het linkeroor zichtbaar is d. tijdens het photografeeren moet die hoofdbedekking (ondermuts, huis muts, groote muts of kap) worden gedragen, welke van het gelaat het grootste deel vrijlaat e de photo moet, zoo eenigszins mo gelijk en mits de duidelijkheid daaron der niet heeft te lijden, de afgebeelde persoon half „en face" en half „en pro fil" (zoogenaamd driekwart) naar rechts toonen. althans zooveel naar rechts, dat het gelaat, voor zoover met bedekt, geheel en duidelijk zicht baar is f. de hoofdbedekking mag geen scha duw over het gelaat werpen g. bij verandering van kleederdracht moet het persoonsbewijs worden ver vangen. Op grond van het bovenstaande zal het met medewerking der photografen en van de burgemeesters, die volgens hun inzicht deze regeling, die tamelijk elastisch is, mogen uitvoeren, mogelijk zyn de ontkroning van onze Zeeuwsche boerinnen op de persoonsbewijzen te voorkomen. In den loop van den 26sten Maart heb ben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche 9 gevechtsvliegtuigen dagvluchten gemaakt naar Groot Brittannië. Daarbij werden verscheidene uiterst doeltreffende aanval len gericht op belangrijke fabrieken der bewapeningsindustrie. Verscheidene bom men troffen een groote montagehal en richtten aanzienlijke vernielingen aan. Ook bij een aanval op een groote oliefabriek werden voltreffers geplaatst. Een oliere servoir ontplofte na een voltreffer met een 100 m. hoogen steekvlam. In de fa briek ontstonden nog meer ontploffingen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in het Kanaal van St. George een vrij groot konvooi aangevallen. Drie koopvaarders van in totaal 15.000 b.r.t. werden door voltreffers van bommen ver nietigd, terwyl de vliegtuigbemanningen nog drie schepen in zinkenden toestand waarnamen. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nyverheid en scheep vaart makt het volgende bekend: TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 27 April a.s. geeft de met „20" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo- pen van 150 gram toiletzeep (nieuwe sa menstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van nè. 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeep- pasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was scherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwer kende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitver kocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. ZEEP VOOR WASSCHERLÏEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is' dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van 20 kg waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeel ten in behandeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. be treft, kan ter behandeling-wórden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. geeft elk der met „10" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „10" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 gram. Koek 160 gram. Cake 300 gram. Gevuld klein korstgebak (byv. amandel- broodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (bijv. boterlet- ter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 6 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 7 April tot en met 13 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen wor den gebruikt in hotels, restaurants e.d. BOTER EN VETTEN, Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. geeft de met „10" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „10" genum merde bon van de vetkaart geeft ge durende bovengenoemd, tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of marga rine naar keuze. De met „10" genummerde bonnen, die op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 13 April a.s. EIEREN, Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. geeft de met „83" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 13 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 7 April tot en met 13 April niet gebruikt mogen wor den in hotels, restaurants e.d. VLEESCH. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Woensdag 9 April a.s. geeft elk der vier met „10 vleesch" ge merkte bonnen van de vleeschkaart recht op hét koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „10 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op9 April a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 13 April af.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartikelen, ton genworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. PEULVRUCHTEN. Omtrent de distributie van peulvruchten zullen zoo spoedig mogelijk bij een afzon derlijk persbericht nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Duitsche en Italiaansche gemotoriseer de troepen hebben in de ochtenduren van 24 Maart na een kortstondig gevecht El Agheila aan de kust van de groote Syrte bezet en den vijand naar het Oosten te ruggedreven. Het luchtwapen voerde den strijd tegen de Britsche koopvaardyscheepvaart met toenemend succes verder. Zooals reeds bekend gemaakt, hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den .oop van Woens dag op den Atlantischen oceaan en in de Theemsmonding ongeveer 31.500 brt. vij andelijke koopvaardijscheepsrüimte tot zinken gebracht. Bovendien werden nog 6.000 brt. vyandelijke scheepsruimte zwaar beschadigd. Volgens aanvullende berich ten werden voorts bij de Faroer-eilanden twee k opvaardijschepen van tezamen 7.000 brt. door bomvoltreffers tot zinken gebracht. Daarmede werd Woensdag in totaal 38.500 brt. vijandelijke scheeps ruimte vernietigd. Voorts gelukte het in het zeegebied om Engeland tien schepen met ongeveer 44.000 brt. door luchtaan vallen f- stig tc beschadigen. In de Middellandschc Zee plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Zuiden van Kreta, ondanks hevigen afweer, zwa re treffers op twee groote transportsche pen van een vijandelijk konvooi. Bij ge wapende verkenningen boven Zuid-Enge- land werden drie moderne fabrieksinstal- laties aangevallen. O.a. kreeg een fabriek der vliegtuigindustrie treffers op een groote montagehal. Op twee vliegvelden werden op den beganen grond staande vyandelijke vliegtuigen in scheervlucht ge bombardeerd. Bij een aanval op een ha ven aan de Engelsche zuidkust ontstonden in de hall van een groote fabriek ont ploffingen en branden. Een Duitsch ver kenningsvliegtuig schoot boven Zuid-En- geland in een luchtgevecht met vijf Brit sche jagers twee vijandelijke toestellen van het type Hurricane neer. Het Duit sche vliegtuig bereikte ondanks zeer ern stige beschadigingen de thuishaven. De bemanning bestond uit luitenant Meyer als commandant en waarnemer, Oberfeld- webel Fischer, de onderofficier Althaus en de Oberfeidwebel Eyrich. De vijand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland. De vijand verloor twee vliegtuigen en een versperringsballon. Twee eigen ma chines worden vermist. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche legerbericht no. 293 van gisteren luidt als volgt: Aan het Grieksche front optreden der artillerie van weerskanten. OnZe jacht- formaties hebben een aanval gedaan op de vijandelijke luchtbases van Paramythia, waarbij zij op den grond staande vlieg tuigen met mitrailleurvuur bestookten. Twee Glostermachines werden in brand, gestoken, andere toestellen werden ernstig beschadigd. Onze bombardementsformaties hebben te Preveza gemeerde schepen cn haveninstalliates aangevallen. Ook een tweede vlootbasis op den Peloponesos werd getroffen. In Noord-Afrika hebben Italiaansche eit Duitsche eenheden El Agheila (in de Syrte) bezet. In het oosten van de Middellandsche Zee hebben vliegtuigen van het Duitsche vlie gercorps varende vijandelyke vlooteenheden aangevallen: twee transportschepen werden getroffen en zwaar beschadigd. In Oost-Afrika wordt de felle slag om Keren voortgezet. Verscheidene aanvallen van den vijand liepen te pletter op den hard- nekkigen tegenstand en de tegenaanvallen van onze dappere troepen, die den tegen stander zware verliezen toebrachten. Jacht vliegtuigen boden heldhaftig weerstand aan het vijandelijke optreden in de lucht, twee Hurricanes en een Blenheim werden neer geschoten, een van onze vliegtuigen keerde niet op zijn basis terug. Onze bombarde- nientstoestellen hebben talrijke pantserwa gens en gemechaniseerde strijdmiddelen aangevallen en beschadigd in de zone van Harrar. Een van onze in actie zijnde duikbooten op den Atlantischen Oceaan, die onder bevel staat van den korvettenkapitein Giuseppe Roselli Lorenzini, heeft twee schepen met een totalen inhoud van 12.500 ton tot zinken gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1