Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant MATSOEOKA IN BERLIJN AANGEKOMEN De legerberichten van gisteren. LUCHTAANVALLEN OP DE ENGELSCHE KOOPVAARDIJ. Stakingen in Amerika leiden tot botsingen. Binnenkort opening Technische Hoogeschool. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 74 DONDERDAG 27 MAART 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS. 19 cent per week of i 2.42 per kwartaal Franco per pott t 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummert 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regelt f1.50, Iedere regel meer 30 cent Bij abonnement tpeciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regelt 10.52, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regelt). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLAD Naar aanleiding van Matsoeka'3 bezoek aan Berlijn heeft Osjima, de Japansche ambassadeur, tegenover eenige Duitsche bladen verklaard: „De wereld ziet hoe niet alleen de pers van Japan, Duitschland en Italië, maar die van alle landen haar opmerkzaamheid richt op de Europeesche reis van Matsoeka. Duidelijker kan met gedemonstreerd worden, welk een groote politieke beteekenis aan dat bezoek ge hecht wordt. De Japansch-Duitsche sa menwerking wordt immers niet alleen ge kenmerkt door het ontbreken van iedere politieke tegenstelling, maar brengt in de eerste plaats het gemeenschappelijke van het doel naar voren. Deze samenwerking berust op de gedachte van het vervangen van de oude, vermolmde wereldorde door een nieuwe en op de verwezenlijking dier gedachte. Daarom is zij niet aan tijd ge bonden, zij vloeit geenszins uit opportuni teit voort, maar wortelt in de wereldbe schouwing, in de volksche overtuiging, die voor alle tijden onveranderlijk is. Door deze gezindheid, die beide volken gemeen hebben, heeft het belangrijke drie-mo- gendheden-verdrag vorm gekregen. Dit verdrag verleent onze oriëntatie, die op het spoedig scheppen van een nieuwe orde gericht is, een georganiseerde stootkracht, die onvooi-waardelijk succes belooft. Volken, die van gelijke gezindheid zijn aldtis vervolgde Osjima,. hebben dan ook niet geaarzeld zich om de vae^ji van het drie-mogendheden-verdrag te scharen. Het bezoek van Matsoeoka wint aan be teekenis, daar het plaats vindt op een oogenblik dat de wereld vol spanning is en de toestand reeds in- het teeken van de succesrijke ontwikkeling en vernieuwing staat. Ik twijfel er niet in het minst aan, dat het bezoek van Matsoeoka zeer zal bij dragen tot een verder versterking onzer samenwerking, die van het grootste be lang is voor den weg onzer beide volken, die door de Voorzienigheid bepaald is. Bo vendien zie ik in het streven naar den we reldvrede, dië in het verdrag tot uiting komt, de waarborg voor een schitterende Duitsche overwinning." OOK EEN BEZOEK AAN HET VATICAAN. Het bericht, dat Matsoeoka een bezoek zal brengen aan den Paus. wordt thans in Vaticaansche kringen bevestigd. De audiën tie is vastgesteld op 30 of 31 Maart, doch hierin kan nog wijziging gebracht worden. MATSOEOKA RICHT BOODSCHAP TOT DUITSCHE VOLK. De Japansche minister van Binnenland- sche Zaken, Matsoeoka, heeft de ^volgende boodschap tot het Duitsche volk gericht: „Nu het Drie-mogendhedenverdrag een feit is geworden, zal de Japansche natie met u zijn in vreugde en leed. Zij gelooft onvoorwaardelijk aan de groote persoon lijkheid van den Führer en de uitnemende eigenschappen van het Duitsche volk. Zij zal niet bjj u achterblijven in trouw, moed en vastberadenheid, om de wereld op grond van een nieuwe orde in te richten. Wij moe ten in de toekomst en niet in het verleden leven. Laat ons voorwaarts en niet achter waarts blikken. Het ideaal, dat het Ja pansche volk bovenal dierbaar is, wordt be lichaamd in „Hakko Ichioe", de harmoni sche wereldgemeenschap met plaats voor alle volken ter verwezenlijking van hun wenschen en vervulling van hun roeping een ideaal, dat aan het Japansche volk sinds onheugelijke tijden als erfdeel ver maakt is en waarop het fundament van het keizerrijk rust. Dit ideaal komt in de preambule van het Drie-mogendhedenverdrag duidelijk tot uitdrukking, ja het is in feite de grond slag van het pact. Ons volk vertrouwt er op, dat ook het Duitsche volk den geest en het doel van het Drie-mogendhedenpact trouw blijft. Ik behoef hieraan nauwelijks toe te voegen, dat de harten van ons volk voor de Duitsch natie kloppen in den gi- gantischen strijd,die thans wordt gevoerd. Het bidt, dat de kracht en de moed van de dappere Duitsche natie tot een spoedige ze ge van haar zaak mogen leiden. Ik kom op uitnoodiging van de Duitsche en de Italiaansche regeering en hoop door mijn verblijf in de beide landen te leeren en daaruit voordeel te trekken, zoodat het mij vergund is nog meer bij te dragen tot de nauwere samenwerking tusschen de ver bonden naties." VERKLARINGEN VAN MATSOEOKA. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, heeft in een inter view met een specialen verslaggever van de Popoio di Roma gedurende zjjn reis van de Russische grens naar Berlijn o.m. het volgende verklaard: Een nieuw oponthoud in Moskou tijdens mijn terugreis staat niet op het program. Dat wil echter niet zeggen, dat het niet toch zou kunnen geschieden. Op de vraag, of zijn reis ten doel heeft een versterking van het driemogendheden- pact tot stand te brengen en nieuwe pacten of nieuwe protocollen te sluiten, ant woordde Matsoeoka, dat het driemogend- hedenpact het sterkste diplomatieke wa pen is, dat ooit is geschapen en dat, zooals het geval is bij de meest volmaakte wa pens, ook bij dit pact geen aanvullende protocollen e.d. passen. Ik begeef mij naar Berlijn, aldus Matsoeoka, en naar Rome om de chefs te leeren kennen van de mo gendheden, die strijden in onzen eigen veldslag, wier volken zich evenals het onze in de noodzakelijkheid bevinden hun toe komst te verzekeren, om hen persoonlijk te leeren kennen, want een blik en een woord, persoonlijk uitgewisseld, zijn meer waard dan honderd woorden. Ik heb gelezen, dat de Amerikaansche dagbladen, op hét oogenblik. dat ik uit Tokio vertrok, een bijzonder belang hebben willen hechten aan mijn vertrek. Dat komt, omdat Japan een vredespolitiek voert, maar wanneer de Ver. Staten dit anders zouden uit leggen, zou Japan zelf niet anders kunnen handelen. Japan is een groote gewapende mogendheid en is bereid zjjn politieke doelstellingen te verdedigen. De Japansche minister herinnerde er vervolgens aan, dat hij in Sjanghai ook graaf Cïano had leeren kennen. In een volgend persgesprek, dat Uit sluitend gevoerd werd met den vertegen woordiger van' de Popoio di Roma, ver klaarde Matsoeoka, betreffende de rede voering van Roosevelt: ik heb niet geluis terd naar de rede van Roosevelt, want ik was op reis, toen de rede werd uitgespro ken. Volgens hetgeen mijn Duitsche vrien den vertellen, zou hij het diïemogenheden- verdrag hebben gedefinieerd als „een ge niaal en diabolisch pact". Stellig is het geniaal in dien zin, dat het den oorlog wil beperken en een nieuw tijdperk van vrede ter wereld wil vestigen. En stellig is het diabolisch, want wanneer Roosevelt wil deelnemen aan de vijandelijkheden, zou dit pact den huidigen oorlog tot een wereldoorlog maken. Maar wanneer Roosevelt niet aan den oorlog wil gaan deelnemen, dan moet hij over het pact niet spreken als over een diabolisch pact. De positie van Japan blijft dus aange geven volgens de clausules van het drie- mogendhedenpact.. Wat er ook moge ge beuren, Japan zal zjjn bondgenootschaps verbintenissen met de spilmogendheden handhaven. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen vernietigde op 25 Maart in het zeegebied om Engeland 5000 b.r.t. en beschadigde 15.000 b.r.t. vij andelijke koopvaardijscheepsruimte. Er werden tot zinken gebracht een koopvaar dijschip van 2000 b.r.t. ten Oosten van Clacton on Sea door bomvoltreffers en aan een tweede van 3000 b.r.t. den in gang van het kanaal van Bristol. Een schip van 8000 b.r.t. werd voor Great-Yarmouth in brand gebombardeerd. Een schip van 4000 b.r.t. bleef ten Noor den van Newquay met slagzij liggen na een aanval in scheervlucht. Ten Zuiden van de Faroer-eilanden werd een ander koopvaardijschip van ongeveer 3000 b.r.t. getroffen. In Zuid-Engeland bombardeerde een gevechtsvliegtuig met goed resultaat de gasfabriek van een industriestad. Bjj luchtgevechten boven de Engelsche Zuid kust verloor de vijand een jachtvliegtuig van het type Spitfire. Op de Noordzee schoot een patrouillevaartuig een aanval lend vijandelijk torpedovliegtuig neer. De vijand is gisternacht noch naar het Duitsche rijksgebied noch naar de be zette gebieden gevlogen. HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtsbericht no. 292 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Grleksche frontNormale activiteit van artillerie. Italiaansche luchtformaties bom bardeerden herhaalde malen aan den rech teroever van de rivier. Devoli vijandelijke steunpunten, opslagplaatsen en kampen. Noord-Afrika Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bestookten met bómmen en machinegeweervuur vijandelijke concentra- ties van gemechaniseerde strijdmiddelen. In den nacht van 24 op 25 Maart ondernam de vijand een luchtaanval op Tripolis. Onze jachtvliegtuigen hebben nog eens de lucht basis IraWlion op het eiland Kreta met mi trailleurs beschoten. Een vijandelijk vlieg tuig werd op den beganen grond in brand geschoten. Vijandelijke vliegtuigen deden aanvallen op eenige van onze steunpunten in de Egeïsche Zee, waarbij eenige personen gewond werden. Oost-Afrika De hardnekkige strijd om Keren duurt voort. Aan beide zijden zijn de verliezen aanzienlijk. In het Galla-Sidamo gebied is opnieuw een poging van den vijand om een overtocht over de Daboes te forceeren afgeslagen. Tijdens luchtgevechten bij Keren hebben onze jachtvliegtuigen een toestel van het type Hurricane neergeschoten. Onze lucht formaties bombardeerden een der vijande lijke luchtbases en troffen talrijke op den beganen grond staande vliegtuigen. In Tripolis werd dezer dagen door de in Afrika aangekomen Duitsche troepen een groote parade ge« houden. Pantserwagens trekken voorbij (Foto WeltbildJ Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Het luchtwapen heeft gisteren bij goed aanvalsweer de Britsche koopvaardij op nieuw zware slagen toegebracht. Volgens tot dusver ontvangen berichten is in to taal 31.500 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte vernietigd en 6000 b.r.t. zwaar beschadigd. Duitsche gewapende verkenningsvlieg tuigen hebben gisteren, naar het D.N.B. verneemt, in den loop van den ochtend op het Noorden van den Atlantischen Oceaan, vele honderden km. ten Westen van de Shetlandeilanden een door vijf torpedo- bootjagers, twee kruisers en zes wacht schepen zwaar beveiligd convooi ontmoet. Een koopvaarder van ongeveer 10.000 kreeg een voltreffer en werd vernield. Vierhonderd km. ten westen van de He- briden werd een Brit3ch koopvaardijschip van 3000'ton zoo zwaar door bommen ge troffen, dat, de vliegtuigbemanningen het zinken van. het schip konden waarnemen. Voorts hebben, naar het D.N.B. meldt, Duitsche gewapende verreafstandsvez-ken- ners in den loop van gistermiddag een koopvaarder ontdekt met een inhoud van 9000 b.r.t., die vergezeld was van twee wachtschepen. De koopvaarder was op weg naar een Noord-Schotsche haven. De ver kenningsvliegtuigen vielen den koopvaar der terstond aan met bommen van zwaar kaliber en brachten hem in zeer korten tijd tot zinken. De poging der beide wacht schepen om de vliegtuigen te beletten hun aanval uit tc voeren mislukte volkomen. In dezelfde omgeving zijn twee andere vrachtbooten van 9000 b.r.t. en 6500 b.r.t. het slachtoffer geworden van dé aanvallen van andere gevechtsvliegtuigen met groo- ten actieradius. Engelsch tankschip in brand geschoten. In den loop van den middag is bij Alden- bourgh aan de Engelsche Oostkust een Engelsch tankschip van 6000 b.r.t. met suc ces door een licht Duitsch gevechtsvlieg tuig aangevallen. De bommen kwamen vlak naast de scheepswand neer, waardoor zware verwoestingen werden aangericht, zoodat het schip stil bleef liggen. Bq een tweeden aanval werd het ernstig bescha digde schip met de boordwapens bescho ten, waardoor het volledig in brand ge raakte. Aan dë Britsche Zuid-Oostkust is boven dien een koopvaarder van 6000 b.rj. na bomtreffers metslagzij blijven liggen. Engelsch vrachtschip vermist. Volgens een bericht van Associated Press uit San Pedro, heeft de reederij van de Barber Steamship Company medege deeld, dat het Britsche vrachtschip „Grey- stone Castle" sedert twee weken over tijd is. Het schip van 5853 ton bevond zich met een lading mangaanerts en twaalf passa giers aan boord op weg van Calcutta naar Engeland. De, Britsche seheepsverliezen. Met het verlies van de patrouilleboot „Rubens", dat door de Engelsche admira liteit is békend gemaakt, stijgen de totale verliezen der Engelsche vloot aan pa trouillebooten,- naar van bevoegde Berlijn- sche zijde wordt vastgesteld, in de maand Maart tot 5 eenheden, waaronder zich een mijnenlegger bevindt. Bovendien zijn nog drie mijnenvegers door inslaande bommen buiten gevecht gesteld. B\j de International Harvester Company, de grootste Amerikaansche fabriek voor landbouwmachines, waar reeds sedert ver scheidene weken gestaakt wordt, is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen stakende leden van het C.I.O. eenerzqds en politie en arbeiders, die- niet staakten, an derzijds. Bij alle fabriekspoorten ontspon zich een heftig handgemeen, waarbij talrijke personen gewond werden. Meer dan 1000 man politie traden met traangas en gum miknuppels tegen de stakers op. De sta kers vormden voorts groote optochten, die de politic slechts met geweld uiteen kon drijven. Hulzen vgn werkwilligen werden ernstig beschadigd, talrijke ruiten werden door de stakers ingeworpen. Werkwilligen, die nar.r huis terugkeerden, werden over vallen en neergeslagen. De stakingsleider, Robert Travis van het C.I.O., zeide in een massavergadering der stakers, dat men voornemens is in alle 16 fabrieken der Harvester Co. de alge- meene staking te proclameeren als vergel ding voor de hervatting van den arbeid door de organisatie van vaklieden in de Mac. Cormickfabrieken. Bovendien treft men voorbereidingen om het bedrijfsleven in Chicago zoo noodig geheel te verlam men door een staking. Daardoor wil men de stakers bij de Harvester Co. steunen. De staking bij de Bethlehem Steel Co. Te Bethlehem in Penbsylvanië is het tweemaal tot botsingen tusschen de po litie en de stakers der Bethlehem Steel Co. gekomen. Duizend stakers vielen een klein aantal agenten aan, die zich met traan- gasbommen trachtten te verdedigen. De stakers maakten zich echter meester van twee politie-auto's, wierpen die omver en gebruikten de zich daarin bevindende traangasbommen tegen de politie, die zich moest terugtrekken. Daarop heeft de staatspolitie, waaronder een aantal bere den manschappen, de keten van stakings- posten doorbroken en voor het eerst sinds Maandagmiddag de toegang tot de fabriek weer geopend. Meer dan honderd politie-agenten traden in formatie met politieknuppels tegen de stakingsposten op, die bij de toegangen tot de werkplaatsen door een groote menschenmenigte ver sterkt waren en dreven de stakers uiteen. Verscheidene politie-agenten werden licht gewond. B\j den terugtocht gooiden de stakers nog een dozijn auto's die waar schijnlijk behoorden tot de in de fabrieken aanwezige stakingsbrekers, om. Andere be stormden de tram en sleurden de staking brekers, die zich naar hun werk wilden begeven, er uit. Tegen het einde van den eersten sta kingsdag verklaarde Howard Curtiss, de districtleider van den stakenden staal- arbeidersbond, dat slechts 2.000 van de 8.000 te werk gestelden Dinsdag aan hun werk zjjn gegaan. Er wordt gestaakt om den leden, van den arbeidersbond het recht te geven eigen vertegenwoordigers in arbei derskwesties te benoemen. Om dezelfde re denen dreigde gisteren een stalling uit te breken in de Johnstown-fabriek van de Bethlehem Steel Co. De C.LO.-vakbond aldaar heeft aangekondigd dat 15.000 ar beiders in de staalindustrie drie dagen in staking zullen^ gaan voor het geval de eischen van den vakbond niet in overwe ging zullen worden genomen. Verbouw van zaadmais (korrelmals). Zooals reeds vroeger in de publicaties betreffende het teeltplan akkerbouw 1941 is bekend gemaakt, is voor 1941 de ver bouw van zaadmais (korrelmais) onbe perkt toegestaan. De richtprijs van deze niais is intusschen reeds bekend gemaakt. Thans deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mede, dat de verbouwers van zaadmais van den oogst 1941 500 kg. voor eigen gebruik zul len mogen behouden. De hoogere opbrengst zal aan de provinciale inkoopcentrales voor akkerbouwproducten ter overname EEDE, ST. KRUIS EN AARDENBURG SAMENGEVOEGD. DE HEER TH. M. OVERMAAT WORDT BURGEMEESTER. Volgens beschikking van den secre taris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken worden met in gang van 1 April 1941 de gemeenten Eede, St. Kruis en Aardenburg samen gevoegd tot een nieuwe gemeente, wel ke den naam Aardenburg draagt. Zoo spoedig mogelijk na ingang dezer samenvoeging worden de zittende Raden der gemeenten Eede, St. Kruis en Aar denburg vervangen door een nieuwen Raad, waarvan deel uitmaken: 3 leden van den zittenden Raad der gemeente Eede; 2 leden van den zittenden Raad der gemeente St. Kruis en 6 leden van den zittenden Raad der ge meente Aardenburg. De burgemeesters, de secretarissen en de ontvangers der samen te voegen ge meenten worden geacht met ingang van 1 April 1941 uit hun ambt te zijn ont slagen. Te rekenen van dien datum worden de personen, die de ambten van bur gemeester der gemeente Aardenbuig, secretaris der gemeente St. Kruis en waarnemend secretaris der gemeente Eede bekieeden, resp. de heeren Th. M. Overmaat, J. AL Faridaen en B. J. Herman, geacht te zijn benoemd on derscheidenlijk tot burgemeester, se cretaris en ontvanger der nieuwe ge meente Aardenburg. Onder bepaalde voorwaarden. Op voorstel van den secretaris-generaal van het departement voor opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming heeft de Rijkscommissaris rijksminister Sevss In- quart den rector der Technische Hooge school te Delft genjachtigd, de Hoogéschool op een door hem nader te bepalen datum en in zoover hij het voor nuttig houdt, on der bepaalde voorwaarden weder te openen. De Rijkscommissaris heeft den rector tevens medegedeeld dat bij de geringste incidenten, die zich opnieuw in eenigerlei vorm tegen de bezettingsautoritèiten rich ten, met de allerstrengste maatregelen te gen de studenten zal worden opgetreden en onder bepaalde omstandigheden met de blijvende sluiting der Hoogeschool gerekend zou moeten worden. Het ligt dus aan de stüdenten zelve of zij de gelegenheid hun studie te beëindigen en de mogelijkheid om de eenige technische hoogeschool van het land voor hun volk te behouden, zullen weten te gebruiken, ja dan neen. Accijns op zout wordt verhoogd. De staatscourant van gisteravond be vat een besluit van den secretaris-generaal van financiën, krachtens hetwelk, ingaan de 1 April, de accijns op zout wordt ver hoogd van 3 tot 9 per 100 kg. Tevens wordt het invoerrecht op zout verhoogd en wel met 250 pet. van het be staande tarief (nl. van 4 tot 10 per 100 kg.). Voor zout uit Duitschland wordt het tarief gebracht van 3 op 9 per 100 kg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1