ABDIJSIROOP wwHiiyw -vreemden van ondernemingen en bedrijven aan buitenlanders. ASTHMA, BORST- BENAUWDHEID. Het geheim van het doodelijke gif DE NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST WERKT. Het leven In de werkkampen. Het A.N.P. schrift o.m.Met gulden let ters zal de datum „3 Maart 1941" worden geschreven in de geschiedenis van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst, als een van de belangrijkste dagen van deze groeiende or ganisatie. Op dien dag werden de eerste werkkampen geopend, nadat in October van het vorige jaar met de voorbereiding van den dienst was begonnen. Het was maar een bescheiden aantal kampen, nl. vier met ongeveer zeshonderd jongelieden, die als pioniers optradln, doch een week later wer den wederom vier kampen opengesteld, ter- wfll in den loop van April nog tien kampen zullen volgen. Verder zullen nog voor Octo ber een vijftigtal andere kampen gereed zjjn, zoodat in den herfst van dit jaar onge veer 70 kampen met plm." 12.000 jongens zullen arbeiden in dienst van de Nederland- sche volksgemeenschap. Wij brachten een kort bezoek aan een tweetal kampen, waar men nog midden in het aanvangsstadium verkeert, met alle moeilijkheden daaraan verbonden. Men is nog bezig met de inrichting der kampen, dit moet nog gedaan worden, dat mag niet worden verzuimd. Hierin moet nog worden voorzien, enz., maar alle moeilijkheden vin den een oplossing, in den geest van geza- menlijken arbeid en kameraadschap, welke zoo typeerend is voor den omgang tusschen kader en werkers in de kampen. In het werkkamp te Baarn troffen wy een bijzondere sfeer. Daar dragen de barak ken namen van Nederlanders, die veel voor onze zeevaart hebben gedaan, zooals Petrus Plancius, Huygens van Linschoten enz. Het geheele kamp is in een scheepssfeer gehou den, zoo worden er glazen geslagen, men spreekt van de brug, de kooi, het mandie- hok, de toko, het kombuis, van stuurboord en bakboord, een corveeër is een „zeuntje" en bij het afloopen van den maaltijd klinkt de waarschuwing „drie minuten voor laag water". Dit geeft een bijzondere sfeer in dit zoo mooi tusschen de dennen gelegen kamp. Het is het oude jeugdkamp de „Draken burg", dat uitgebreid met verschillende noodzakelijke barakken, een nieuwe be stemming heeft gekregen. Wij hadden een gesprek met den com mandant, die ons zijn inzichten uiteenzette. Het doel van den arbeidsdienst is om de deelnemers op te voeden tot bruikbare leden van de maatschappij, in den ruimsten zin. Hiertoe worden den deelnemers de elmen- taire begrippen van tucht en orde byge- bracht, en zoo noodig, de omgangsvormen verbeterd. Over de stemming onder de deel nemers was de commandant zeer tevreden, deze is uitstekend. Het werkobject van dit kamp is landontginning op de Vuursche. Op het oogenblik dat wij het kamp be zochten, eenigc dogen nadat het werd open gesteld het behoort tot de 2e groep kam pen die den lOen Maart openden werd aan het object nog niet gewerkt. De jonge lui waren bezig met kleine onderhouds- arbeid in het kamp zelf. De eigenlijke arbeid aan het werkobject vangt eerst in de 2e week, wanneer de spie ren dooroefening en exercitie een weinig zjjn losgomaakt, aan, en dan langzaam aan steeds meer. Iedere week worden twee ge meenschapsavonden gehouden, die de jon gelui zelf geheel of voor het grootste deel verzorgen. Daarnaast wordt ook aandacht geschonken aan een cultureele ontwikke ling van de jongelui in de kampen. Iedere kampleider heeft een algemeen instructie ten aanzien van dagindeeling, enz. doch mag hiervan op bijkomende pun ten afwijken, In het werkkamp te Nun- speet, bij het ronde huis, wijkt de dagindee ling èenigszins af van die in het eerste kamp, dat wij bezochten te Baarn. Hier is het vier-maaltijden-8ysteem ingevoerd. De dag begint om 6 uur 's morgens met och tendgymnastiek, waarna om 7 uur het eerste ontbijt, bestaande uit pap, wordt ge nuttigd. Om half acht volgt de vlaggen- parade, die 's morgens in ieder kamp ge houden wordt, en neemt de dienst een aan vang. Om 10 uur wordt op het werk het tweede ontbijt, bestaande uit brood, ge bruikt, waarna wordt doorgewerkt en om twee uur de kampbewoners in het kamp een warme maaltijd krijgen voorgezet. Na dezen maaitijd volgt een uur verplichte rust, waarna tenslotte öe resteerende tijd tot 7 uur, een broodmaaltijd, wordt ge bruikt voor exerceeren, sport, theorie, zang, enz. Ook hier worden twee gemeenschaps avonden por week gehouden. Voorts moe ten de deelnemers twee avonden per week voor zichzelf werken en brieven schrijven. Het werkobject van dit kamp ligt op het 'gebied van het boschwezen. Momenteel is het werk het aanleggen van wegen in de boschryke omgeving van het kamp. Dit werk, evenals in de komende maanden het boschbouwwerk, geschiedt .onder toezicht van het staatsboschbeheer. Ook de noodige leem en grint wordt door de leden van den arbeidsdienst uit den bodem gehaald en wel in de nabijheid van het kamp waar men rijke vindplaatsen van dit materiaal aan treft. Intusschen gaat, naast het werk in de werkkampen, de vorming van het kader in de opleidingskampen en de kaderscholen onverminderd voort, zoodat bij de uitbrei ding van het aantal kampen van den- ar beidsdienst steeds zal worden beschikt over voldoend kader. Export van voorjaarsgroenten. DE PRIJZEN ER VOOR VASTGESTELD. Deze week kan een aanvang worden gemaakt met den export van de eerste voorjaarsproducten,waarvoor de Ned. Groenten- en Fruitcentrale de minimum prijzen heeft vastgesteld. Hetwas tot nog toe zoo gesteld, dat de nieuwe producten nog maar spaar zaam aan de Westlandsche veilingen ver schenen, zulks ook als gevolg van de koude in het begin van dit jaar. Doch nu begint de spinazie, komkom mers en sla in wat ruimer hoeveelheid te komen, al kan nog niet worden gespro ken van een overvoerde markt Het is echter mogelijk dat by eenlge warme da gen, de aanvoer plotseling stijgt en in verband hiermede heeft de Ned. Groenten- en Fruitcentrale thans bepaald, dat èxport van de voorjaarsproducten kan plaats vinden, waarvoor de maximumprijzen zijn gesteld. Deze prijzen zjjn als volgtkaskom- kommers per 100 stuks, gewicht van 40 kg. 37, 50 idem 34 kg. 23,20, sla per 100 krop in 12 kg. f 10.50, idem 10 k.g. 9 idem 8 kg. 5.20radijs 4.40 per 100 bos, rabarber 27 per 100 kg. Voor bloemkool zjjn nog geen maxi mumprijzen gesteld, omdat de aanvoer hiervan nog gering is. Tot nu toe was het voor den blitnenlandschen handel mogelijk alle vroege groenten op te nemen, thans is by grooter aanvoer de mogeiykheid ge opend door expert moeiiykheden te voor komen. KROTEN EN KNOLRAPEN NAAR BELGIË. Van bevoegde zyde vernemen wij, dat met ingang van Dinsdag 25 Maart de ex port van bepaalde Nederlandsche tuinbouw producten naar België weer is toegestaan. Kroten en knolrapen zyn thans voor den uitvoer naar België vrijgegeven. Goedkeuring vereischt van den Rijkscommissaris. In verordeningenblad 1941 no. 12 is op genomen een verordening van den Ryks- commissaris betreffende het vervreemden van ondernemingen en bedryven aan bui tenlanders. Wg ontleenen aan deze veror dening het volgende Natuurlijke of rechtspersonen, die hun woonplaats in het bezette Nederlandsche gebied hebben of aldaar gevestigd zijn, mogen ondernemingen of bedrijven, welke zich bezig houden met devervaardiging, bewerking of verwerking van goederen (lndustrieele ondernemingen), alsmede handelsondernemingen, niet dan met goed keuring aan natuuriyke of rechtspersonen, die hun woonplaats buiten hèt bezette Ne derlandsche gebied hebben of daarbuiten gevestigd zijn, vervreemden. Het vervreemden van deelgerechtigheid 'behoeft eveneens goedkeuring. Het bepaalde is slechts 'van toepassing voor het geval de koopprys meer dan hon derd duizend gulden bedraagt. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken) kan deze grens in het algemeen of voor bepaalde groepen van ondernemingen of bedrgven wijzigen. Hij die opzettelijk in strijd handelt met de voorschriften dezer verordening of met een ingevolge deze verordening gegeven bepaling, opgelegde voorwaarde of ver plichting, of dezelve ontduikte, wordt met gevangenisstraf van ten hoogste vyf jaren en met geldboete van ten hoogste honderd duizend gulden, of met een dezer straffen gestraft, voor zoover op het feit by an dere voorschriften geen zwaardere straf is gesteld. Naast de straffen kan verbeurdverkla ring van de waarden, waarop de strafbare handeling betrekking heeft, worden uitge sproken. JONGEN BIJ BRAND ERNSTIG GEWOND. Gisteren was in de werkplaats van den heer S. te Drulvendrecht, waar syntheti sche oliën worden vervaardigd, een jongen aan den arbeid. Door nog niet bekende oor zaak ontstond een ontploffing, tengovolge waarvan brand uitbrak. In een oogwenk grepen de vlammen om zich heen, zoodat de werkplaats weldra geheel was uitge brand. Het bovenhuis brandde gedeelteluk uit Do achtergevel stortte in, voordat de brandweer het. vuur meester was. De jongen liep bij den brand zulke ern stige brandwonden op, dat hy naar het O.L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam moest wtprden vervoerd. HANDELINGEN IN STRIJD MET DE DISTRIBUTIE-VOORSCHRIFTEN. Een winkelierster uit de Prins Hendrik straat te Den Haag heeft het Prijsbeheer- schingsbesluit overtredenZe verkocht huishoudstroop van 22 voor 30 cent per pond. De partij is in beslag genomen. De winkelierster kreeg proces-verbaal. Dit was ook het geval met twee Haag- sche kooplieden, resp. 31 jaar en wonende in de Mallemolen, en 26 jaar, uit de Vliet- straat. Ze leurden met een koffer vol cou pons mantelstof en andere textielgoederen, zonder textielvergunning. Hun voorraad is door de politie in beslag genomen. Een 46-jarige bedrijfsleider had meer kof fie ingekocht dan hy voor zyn bedrijf noo dig had. Het surplus wilde hy verkoopen aan een 36-jarigen koopman, die een café- taria denkt te openen en reeds koffie van te voren wilde inslaan. De politie kwam er achter en maakte tegen beiden proces-ver baal op ter zake van overtreding der prijs- opdryvings- en hamstervoorschriften. On geveer 425 pond koffie, een paar vaatjes zachte zeep en ecnige flacons honing zyn door de rechercheurs van de crisiswetten in beslag genomen. NISSE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent I. DE BLAAUWE. waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsirdop de siyxn doen loskomen en borst en keel verzachten, Vanouds beproefd' b'u hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Wedstrijduitslagen N.VJB. onderafd. Zeeland. Ie klasse B. Sluis 1—Breskens 2 310 2e klasse C. Patry'zen 1Patrijzen 2 150 LuctorRobur 85 Wedstrijdprogramma N.VJB. onderafd. Zeeland. Ie klasse B. Breskens 2Braakman Boys 1, Aardenburg 2Sluis 1. Groede 1—Oostburg 2. Sluis 2—-Schoondyke 2. Ie klasse C. Hulst 1—Rla l. Hontenisse 1S.V.O. 1. Axel 2Steensche Boys 1. 2e klassG A. R.C.S. 3E.M.M. 3. Middelb. Boys 1—De Zeeuwen 4. 2e klasse B. Corn Boys 2—Clinge 2. Steensche Boys 2—Hontenisse 2, 2e klasse C. Robur 1Patrijzen 1. Goes 3Patrijzen 2. Robur 2Zeelandta '40 1. 3e klasse A, Middelburg 4—R.C.S. 4. Walcheren 3Vlissingen 4, M.M.H.O.—BREDA H 4—1. Het is Middelburg gelukt één van haar oudste tegenstanders een nederlaag te be zorgen, die evenwel geen blaam werpt op het elftal van Bredamaar vooral te dan ken is aan het buitengewoon goede spel van de oranje-voorhoede. Direct van de bully af werd het doel van Breda bestookt; maar hier vond men een doelverdediger die voor zy'n taaie berekend was en aan hem is het dan ook te danken, dat de ne derlaag voor Breda nog niet grooter werd. Na een kwartier spelens gelukte het dan ook dezen speler, b\j een snelle door braak, de bal ineens in het doel te schieten en zoodoende de blauwen een voorsprong te bezorgen. Lang echter duurde deze voorsprong niet, want de voorhoede van M.M.H.C. speelde zoo verdienstelijk samen, dat do verdediging van Breda ei' geen vat op kon krijgen. By één van de vele aan vallen die volgden, gelukte het de rechts buiten mot een fraaie push, de bal in het uiterste hoekje van het doel van Breda te plaatsen. Direct daarop volgde weer een snelle aanval van M.M.H.C. en nu was het de midvoor, die op byzonder tactische wijze, de rechtsbuiten opnieuw in de ge legenheid stelde te doelpunten waarvan deze dan ook dankbaar gebruik maakte. Het gelukte de blauwen eenige strafcor- ners te forceeren, maar slecht schieten leverde geen resultaat op. De middenlinie van M.M.H.C. ondersteunde haar voorhoede op voorbeeldige wijze, en aan dit tech nisch goede spel was het te danken, dat de rechtsmidden speler op wel overdachte wijze plotseling de bal voor de derde maal in het doel van Breda deed verdwenen. Kort daarop werd de rust aangekondigd. Breda wyzigde haar opstelling by de her vatting van het spel, hetgeen een ver betering bleek want de verdediging van M.M.H.C. moest alle zeilen byzetten. De linksbuiten van M.M.H.C. doelpuntte op fraaie wyzewegens buitenspel van den rechtsbuiten werd het doelpunt echter ge annuleerd. Twee toegekende straf corners aan Berda werden niet benut. Bij M.M.H.C. verknoeido de rechtsbinnen een prachtkans door sticks te maken. De doelverdediger van Middelburg redde kort daarna eenige malen op fraaie wijze. Even later was het Weer Middelburg, dat overrompelend op trad door het snelle samenspel der voor hoede en nu was het de uitstekend spelen de midvoor, die met een hard schot het vierde doelpunt voor M.M.H.C. maakte. Spoedig daarop klonk het signaal, dat een einde maakte aan dezen prettigen wed strijd, waarbij de voorhoede van M.M.H.C. zich eens van haar béste zijde heeft doen kennen. Amsterdamsche effectenbeurs. Ter beurze van Amsterdam werd de aandacht gisteren aanvankelijk sterk in beslag genomen door de mededeellng in zake het geblokkeerde markenbelasting- besluit 1940. Het feit, dat de belasting, plicht uit hoofde van dit besluit slechts betrekking heeft op dengene, aan wien de togenwaarde by vervreemding of delging van Duitsche beleggingen of vorderingen wordt overgemaakt, houdt klaarblykelijk in, dat dus alleen aansprakelijk is de ver- kooper van Duitsche waarden, die naar Duitschiand verkoopt, dus die tenslotte zyn geld via de clearing of op andere wijze uit Duitschiand krygt overgemaakt. Men meende echter te moeten wachten met ven begin te maken met den han del in Duitsche fondsen, aangezien het ter beurze wenschelyk werd geacht, dat een en ander in breeden kring bekend is, zoodat de belanghebbende by Duitsche fondsen zich de volle draagwydte van de jongste bepaling kan realiseeren en dien overeenkomstig zijn houding kan bepalen, respectievelijk de limites vast te stellen, waartegen hij eventueel in Duitsche fond sen zaken wil doen. Voor zoover de toe stand zich laat beoordeelen, kan dus de zer dagen een hervatting van den handel in Duitsche papieren tegemoet worden ge zien Op de locale markt ontwikkelde zich gisteren wederom de noodige affaire, maar de vaste stemming die de laatste dagen kon worden waargenomen, was ver dwenen. Onder beurstijd brokkelden de koersen in vrijwel alle ru brieken af, en hoewel nadien hier en daar een klein herstel intrad werd by het scheiden van de markt toch beneden de slotpryzen van eergisteren gehandeld, zrj het dan oók, dat over het algemeen geen groote verliezen Werden geleden. De affaire in tabakken was van kalmen aard. De suikerrubriek was kalm. Het zakenverkeer op de Amerikaansche markt was van kalmen aard. In door snee waren de koersen niet veel veran derd. Na prijshoudende opening trad ook hier onder beurstyd een kleine reactie in, waarbij de fluctuaties echter van geringe afmetingen waren. Voor de Nederlandsche staatspapieren was het sentiment verbeterd. Door elkan der genomen waren de koersen niet veel gewyzigd, maar zij legden tydens de beursuren toch een neiging tot oploopen aan den dag. Amsterdam 1936 3% 82% 82% Bataaf, petr. My. Obl. 3% 77% A Amsterdasche Bank 110% 112% A Ned. Gist, en Spiritusfabr. 379 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 70% 71 C Union Pac Rr. 87% Nederland le Ing 1940 4 96% Nederland 2e lng 1940 4 92 92% Nederl. met bel. fac. 1940 4 96% 96% Ned. h 1000 1938 (3%) 3 83% 83% Indië a 1000 1937 3 86 86 A koloniale Bank 191 187 A Ned. Ind. Handelsbank 134% 132% C Ned. Handel Myk 131 131% A Van Berkela^Pat 45 45% C Calvé Delft 69% 69% A Lever Bros en Unilever 120% 117 A Philips Gloeil. Gem. Bez, 210 205% C Am. Car Foundry 2S% 28% C Anaconda Copper 28% 2S% C Bethlehem Steel 80% 80% C General Motor 50% 48% C Kennec. Copper 36% 35% C North Am. Aviation 15 15 C Rep. Steel 23% 23% C Un. States Steel 63% 63% C North Am. Cy. 17% 17 A Kon. Petroleum My. 248 243% C Contin. Oil Cy 18% 18% C Philips Petrol. 35% 35% C Shell Union 12% 12% C Tide Water Ass. Oil 10% 10% A Ned. Scheepvaart Unie 180 177% A Handelsver. Amsterdam 444% 444% A Ned. Ind, Suiker U. 255% 253 A Deli Batavia Mij. 195% C Deli Mij. a 1000 257% 256% A Senembah Mij. 200% 195% C Pennsylv. Rr. 25% 25% A South Railway 14% 14 C Amsterdam Rubb. 289 282% A Deli Batavia Rubb. My. 219% 219% A Hessa Rubber My. 142% 138 A Serbadjadi Sum Rubb. 132 129% Nederland 1941 4 100 94% 95 Nederland 1941 4 500 94% 95 Nederland 1941 4% 1000 95% 95% 15) DOOR FRANK F. BRAUN. HOOFDSTUK VIL Mevrouw Fabreani had geluk. Commis saris Larris was weliswaar reeds naar huis gegaan, maar hoofdinspecteur Kyban- der was nog aanwezig. Hy ontving haar gaarne en dadelijk. „Neemt u plaats, mevrouw", verzocht hy en zette daarbij zyn vriendelijkste ge zicht. „U bent wat buiten adem. Ik hoop toch, dat u van de lift gebruik hebt ge maakt?" ..Zeker", zei mevrouw Fabreani. Ze ging zitten. „Dan is er dus een andere reden voor, dat u zoo opgewonden bent. Is er iets ge beurd Hy ging tegenover haar zitten. Of schoon hy jonger was dan rfl, sloeg hij een vaderlijk bemoedigenden toon aan. Mevrouw Fabreani lette daar niet op. Ze kwam dadeiyk op het onderwerp, dat haar bezig hield. „U zoekt den moordenaar van mijn stiefzoon Joachim", zei ze en verbleekte, toen ze het gewicht van haar woorden overdacht. „Ik geloof, dat ik u op het goede spöor kan brengen. U kent den student Ladislaus Marczali?" En toen Kybander knikte, ging ze voort„Ik ver denk hem ervan". „U wilt me er zeker nog meer van me- dedeelen, mevrouw", zei de hoofdinspec teur, toen zc een tameiyk lange pauzo mankte. „Natuuriyk. Ik wil niet, dat u verden king koestert jegens mijn dochter." Ze keek hem boos aan. Kybander zette een onschuldig gezicht. Hy hief zijn hand op en draaide den binnenkant ervan naar boven. „Wie heeft die verdenking dan uitge sproken? Maar gaat u alstublieft verder. Op welke gronden meent u te kunnen be sluiten tot een daderschap van den Hon- gaarschen vriend van uw dochter? Of hebt u tenslotte zelfs bewijzen?" „Bewyzen? Neen", zaf ze toe. „Ik was er toch niet by, toen de jongen vergiftigd, werd Maar ik zal u een geschiedenis ver tellen. Ik spreek er niet graag over. Ik weet namelyk al een heelen tyd, dat myn stiefzoon Joachim daarin een tameiyk roemlooze rol gespeeld heeft. Luistert u eens. Op een avond, Joachim en ik waren alleen thuis, kwam Ladislaus Marczali by ons. Hy was heel erg opgewonden, was zelfs, toen ik hem in de vestibulë tegen kwam en hem goedendag zei, tameiyk on beleefd tegen me en verlangde onmiddellyk Joachim te spreken. Joachim nam hem mee naar zyn kamer. Ik geloofde eerst, dat het zooals zoo vaak bij zulke jonge men- schen over een meisje ging, maar toen hoorde ik, terwyi ik nog in de gang stond, de opgewonden stemmen van de beide jongelui. Het ging over zakeiyke dlngeh". Ze haalde twee-, driemaal diep adem. Kybander zei nietstoen hun blikken elkaar kruisten, moedigde hy haar door met het hoofd te knikken aan, verder te vertellen. „Ik ben zyn moeder", ging mevrouw Fabreani voort. „Ik wilde weten, waarover het ging. Ook al was Joachim al zeven en twintig jaar, dan had ik toch het recht, me met zijn aangelegenheden te bemoeien. Misschien zelfs de plicht, nietwaar?" De hoofdinspecteur maakte haar den overgang gemakkelyk. „U heeft geluisterd, mevrouw. Wat heeft u gehoord?" Mevrouw Fabreani zuchtte, „Van tech nische dingen heb ik geen verstand. Joa chim was vliegtuiginstructeur, dat weet u Goed. Ladislaus Marczali had hem een constructieteekening gegeven, een of an dere verbetering aan den motor of aan het gestel van de machine dat weet ik niet. Die verbetering moet goed geweest zijn. Joachim had de teekening gekocht en zich daarmee naam gemaakt". Ze zweeg en keek den hoofdinspecteur aan. Had hij het begrepen? Kybander speelde met zyn potlood. „Dat was waarschijnlijk den Hongaar niet naar den zin, nietwaar? Marczali maakte uw stiefzoon waarschijnlijk een scène, zooals men dat noemt. Bedreigde hy hem?" „Dat is het juist. Er vielen harde woor den. Ik kende Ladislaus Marczali tot nu toe als een correcten, wel opgevoeden jongeman, maar hy was nu al3 volkomen omgekeerd", „Herinnert u rich nog zyn bedreigin gen?" „Niet woordeiyk, maar lk kreeg het voor de deur van angst erg te kwaad. Hy zou hem overhoop schieten, zei Ladislaus Marczali". Ze richtte zich op haar borst ging sneller op en neer. „Ik geloof, dat de Hongaar,'vol wrok was, inspecteur. Hy gunde Joachim zijn succes niethy dacht erover, hoe hij hem iets kwaads zou kun nen aandoén, ca toen kwam hy öp het vergif". „Heeft u daar een of andere aanwyzing voor?" vroeg de hoofdinspecteur kalm. Hy hoorde de ietwat merkwaardige op vatting van mevrouw Fabreani ten op zichte van de oneerlijkheid van haar stief zoon zonder tegenspraak aan. „zyn die bedreigingen niet genoeg? Het waren toch om zoo te zeggen aankondi gingen, dat er iets vreeseiyks zou volgen". „En waarom werd Peter Braubach dan vergiftigd?" Kybander schudde het hoofd. „Uw mededeelingen geven wel veel op heldering, mevrouw, cn ik ben u dank baar dat u gekomen bent, maar,M „Wilt u dan Marczali niet In hechtenis nemen? Hij zal nog meer onheil aanrich ten". „Dat geloof ik niet". 1 „Ja, houdt u hem dan niet voor den dader na wat ik u verteld heb?" „Absoluut niet. Ziet u, de Hongaar voelde zich bedrogen en achteruitgezet. Hij ging naar uw stiefzoon én riep hem ter verantwoording. U zegt zelf, dat het hard tegen hard ging. Maar wanneer hij die oogenblikken van de sterkste opwinding voorbij liet gaan, zonder naareen wapen te grypen, dan deed hy het zeker later ook niet meer. Mannen zyn op dat gebied anders, mevrouw. Marczali zou uw stief zoon misschien op den dag, dat u het ge sprek hoorde, hebben neergeslagen of mis schien doodgeschoten. Maar in geen geval zou hij hem hebben vergiftigd, nadat ze met elkaar gesproken hadden en al weer langen tijd vriendschappelijk met elkaar hadden omgegaan". „U kent de Hongaren niet, inspecteur „Toevallig wel, mevrouw. Ik heb drie jaar dn Boedapest gewoond. Maar zegt u me eens, wat hebt u tegen dien jongen man? Voor zoover ik weet is hij verliefd op uw dochter?" „Dat staat 'me ook al niet aan. Over een tydje reist hy zeker naar huis en Angelica heeft dan haar beste jaren doelloos aan hem opgeofferd". „Hm...", mérkte Kybander ophtj was nu wat beter van de zaak op dc hoogte. Mevrouw Fabreani was werkeiyk geen diplomate, althans geen erg handige. Waarschynlyk gaf dit besef hem aanlei ding om zonder omwegen te vragen „Vertelt u eens, mevrouw, waarom hebt Dora Haan gezegd, dat zé dadelyk de wynglazen uit den picnickoffer moest om* wasschen?" Deze vraag had tot resultaat, dat mevrouw Fabreani oplettende, groote pogen opzette. „Dora Haas heet het meisje, inspecteur", verbeterde ze en wou daardoor tyd om bij zichzelf te overleggen. Wat zou die vraag beteekenen? „Heb ik dan opdracht daar toe gegeven?" vroeg ze. „U of uw dochter Angelica, Zoo luidt tenminste de verklaring van het meisje. Het lykt er op, dat u beiden de opdracht aan Het meisje hebt gegeven. Waarom hadt u zoo'n haast? Juffrouw Angelica had de glazen namelijk al een keer omgespoeld". Mevrouw Fabreani ontging de laatste zin. „We hadden heelemaal niet zoo'n haasthet gebeurde maar gewoon om ze schoon te maken". Hun blikken kruisten elkaar. Geen van beiden lieten zc hun blik afdwalen. In werkelijke critieke toestanden wist de ge- neraalsweduwe haar zenuwen in bedwang te houden. „Nog iets anders", bracht Kybander het gesprek op een ander thema„u weet waarschijnlijk, dat meneer Otto Horn aan uw stiefzoon geld schuldig was. Welke be dragen waren daarby betrokken?" Hij zag dadeiyk aan het gezicht van zyn overbuur, dat mevrouw Fabreani hier iets nieuws hoorde. „Dat is voor het eerst, dat ik ervan hoor", zei ze. „Hoe weet u daar van?" „Het stellen van vragen ligt eigenlijk meer op mö'n weg, mevrouw Fabreani". Ze trok een gepiqueerd gericht, wachtto een oogenblik en stond dan op. „Het heeft me zeer teleurgesteld, dat u aan my'n ver klaring niet meer bcteekenis wilt hech ten", zei ze koel. Kybander begeleidde haar naar de deur. „Weet u dan, welke beteekenis ik aan uw verklaringen hecht?" vroeg hy vriendeiyk en ondoorzichtig. „Ik ben u zeer ver plicht, dat u gekomen bent". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6