Verduisteren: De Raad van Veere vergaderde. t van hedenavond 20.02 uur tot morgenochtend 7.28 uur De maan komt morgen te 6.58 op en gaat te 18.48 onder. WINTERHULP NEDERLAND. Opbrengst Iflstencollecten. Thans laten wij de gisteren nog niet genoemde gemeenten volgen: Walcheren. Aagtekerke 53.25, Arne- muiden f 45.21, Biggekerke 39.48, N. en St. Joosland 37-40, Ritthem 10.85, Vecre 48.52. Zuid-Beveland. Borssele 35.45, Goes 744.28, 's Heer Abstkerke 19,10, 's Hee- yenhoek 120.61, Heinkenszand 94.40, Kattendijke 48.15, RUland-Bath 50.! Yerseke 206.10. Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel. Breskens 141.33, Cadzand 48.35, Eede 37.35, Schoondpke 116.63, IJzendrjke 225.(vnorloopig). Zeeuwsch Vlaanderen Oostelijk deel. Clinge 114.(voorloopig). Grauw 46.94, Hontenisse 290,Koewacht 71,30, Vogelwaarde 178,68, Zaamslag 94.50. Schouwen en Duiveland. Bruinlsse 62.32, Burgh 42.02, Dreischor 40.38, Duivendrjke 16.17, Eikerzee 27,34, Haamstede 128,65, Noordgouwe 44.78, Ouwerkerk 35.Renesse 122,35, Zie- rikzee 602,73. Tholen. Poortvliet 53.05, Stavenisse 197.45. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Vergadering der Zeeuwsche propaganda-commlssie. De „Zeeuwsche Propaganda Commissie" van de Ned. Ver. tot afschaffing van alco holhoudende dranken kwam Zondag 1.1. in jaarvergadering bijeen in de „Prins van Oranje" te Goes. Toen de heer L. K. v. Zaltbammel de vergadering opende waren 15 afgevaardig den aanwezig. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onder dankzeg ging goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, Kees v. Ginkel, secretaris Goes en P. J. Blaas, lid Tholen, werden herkozen. Getracht zal worden in hef voorjaar een bijeenkomst te beleggen in Oostburg. Voorts werd besloten evenals voorgaande jaren, een bloem- en kersentocht te orga- niseeren in Zuid-Beveland. Evenzoo zal getracht worden een kamp te organisee- ren in Vrouwenpolder als toestemming wordt verkregen van de bezettingsautori teiten. BOND VOOR GEREF. JEUGDORGANISATIE. Gewest Zeeland. De jaarvergadering van de Geref. Jeügd- leidersorganisatie in Zeeland zal, naar wij vernemen, Zaterdag 29 Maart a.s. te Mid delburg wordeii gehouden. Na afdoening der huishoudelijke zaken, zal als referent optreden dr. N. J. Hommes, Geref. predi kant te Middelburg, met het onderwerp: „Ons jeugdwerk in de crisis". Walcheren DE RAAD VAN RITTHEM VERGADERDE. RITTHEM. Een dezer dagen kwam de raad der gemeente Ritthem in openbare vergadering bijeen. Ni eenige discussie werd besloten een gunstig advies uit te brengen aan Gedeputeerde Staten omtrent een toeslag van 6 op de loonen van gehuwde gemeente-ambtenaren, die min der dan 1900,per jaar verdienen. De boomen in de Dorpsstraat zullen wor den gesnoeid, terwijl de vrijgekomen grond op de Algemeene Begraafplaats omge ploegd en met hooizaad ingezaaid zal wor den. Een verzoek van den heer K. de Visser e.a. tér verbetering van den Lageweg werd tot de volgende vergadering aange houden, daar alle bijzonderheden nog niet waren ingekomen. Kiezerslijst. RITTHEM. De door Burg. en Weth. vast gestelde kiezerslijst 1941 telt 371 kiezers. Zuid-Beveland RAAD VAN ELLEWOUTSDIJK. ELLEWOUTSDIJK. Dezer dagen kwam de Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van burgemeester Smallegange bijeen. Afwezig de heeren Oele, Van de Velde en De Dreu. Op een verzoek van de slagersvereeni- ging „De Bevelanden" om de winkelslui tingsverordening aan te vullen met een verbod een slagerswinkel voor het publiek geopend te hebben op Dinsdag, na des na middags 1 uur, wordt gunstig beschikt. Vervolgens wordt besloten de Verorde ning veldwachters te wijzigen in verband met een tijdelijke toelage van 6 Omtrent een voorstel van Gedep. Staten om de tijdelijke toelage en verhooging van de minimum-kindertoelage zooals deze voor het rijkspersoneel is vastgesteld te rekenen van 1 Januari 1941 af, ook voor burgemeesters, secretarissen en ontvan gers in deze provincie te doen gelden, wordlt gunstig beschikt. Tevens wordt be sloten deze tijdelijke toelage ook voor de overige gemeente-ambtenaren te doen gelden. De rekening 1939 van het Burgerlijk Armbestuur wordt goedgekeurd. Ten slotte doet de voorzitter op ver zoek van den heer Stouthamer toezegging tot het uitbaggeren van de haven. Een uitvoering. ELLEWOUTSDIJK. Zaterdagavond is door de mondharmonica-club „Schelde- galm" een uitvoering gegeven in het M. J. van Hattumhuis, waarvoor veel belang stelling bestond. Kiezerslijst. WOLPHAARTSDIJK. De door B. en W. vastgestelde kiezerslijst 1941 bevat 1464 namen van klevers. WEER SIERTUINTJES. KRUINTNGEN. Vanwege het Bureau „Inundatie" zal deze week begonnen worden met het opnieuw aanleggen van de sier tuintjes, die door het zoute water vernield werden. Noord-Beveland Colijnsplaat, Kats en Kortgene worden samengevoegd. DE HEER J. W. A. STÜTE WORDT BURGEMEESTER. B\j beschikking van den secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken worden met In gang van 1 April 1941 de gemeenten Colijnsplaat, Kats en Kortgene samen gevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Kortgene diaagt. Zoo spoedig mogelijk na ingang van deze samenvoeging worden de zittende raden der gemeenten Colijnsplaat, Kats en Kortgene vervangen door een nieuwen raad, waarvan deel uitmaken: 5 leden van den zittenden raad der gemeente Colijns plaat, 2 leden van den zittenden raad der gemeente Kats en 4 leden van den zitten den raad der gemeente Kortgene. De heer A. A. Schuit, die sinds het af treden van den heer J. W. A. Stute als burgemeester van Colijnsplaat en Kats reeds deze functie waarnam is benoemd tot burgemeester der nieuwe gemeente Kort gene, de heer P. Tazelaar is benoemd tot secretaris en de ontvanger van Kortgene de heer L. A. van Darome is tot ontvanger der nieuwe gemeente benoemd. Zeeuwsch-Vlaanderen VERGADERING VAN DE VOETBALVEREENIGING. BIERVLIET. Dezer dagen hield de voet- balvereeniging „Biervliet" een algemeene vergadering in het clubgebouw van den heer J. v. d. Sande, onder voorzitterschap van den heer J. Anthonisse. De vergade ring was niet druk bezocht. De voorzitter deelde mede, dat de me talen krans in een doos geplaatst zal wor den op het graf van wijlen den secretaris van v.v. „Biervliet, den heer Adr. Faas. Tot lid van de elftalcommissie werd be noemd de heer P. de Lijser. In de vacature in het bestuur zal niet worden voorzien. De heer D. Hoevenagel heeft zich bereid verklaard te traihen met de adspiranten. Besloten werd aan de diverse instanties wederom toestemming te vragen voor het organiseeren van den wedstrjjd West- te gen Oost-Zeeuwsch-Vlaandpren op Hemel vaartsdag. BOOMPLANTDAG. BIERVLIET. Op initiatief van den Pro vincialen Waterstaat is alhier Maandag voor de schoolkindere- een .joomplantdag georganiseerd. 's Middags kwamen de leerlingen van de 3 scholen bijeen op het plein van school A. In optocht ging het toen naar den nieuwen weg, waar de boompjes ge plant moesten worden. Het was een vroo- ijke aanblik, de 265 kinderen, met vlag getjes en spaden, die versierd waren. Op de plaats aangekomen werden de burgemeester, het hoofd .van school A, de heer Maas (de andere twee' hoof den waren door ziekte verhinderd) en de leerkrachten der scholen verwelkomd door de heeren SaJomé, technische ambtenaar van den Proy. Waterstaat, Ir. Stuart, districts-ingenieur van den Prov. Water staat en J. Nijsen, boomkweelter en aan nemer van het werk. Daarna zongen de schoolkinderen een paar toepasselijke lie deren, welke voor dezen dag ingestudeerd waren. Burgemeester Kostense sprak een wel»- komstwoord. Spr. dankte allen, cue aan het totstandkomen van dezen dag had den meegewerkt. In korte bewoordingen zette spreker het doel van dezen dag uit een. Daarna sprak de heer Stuart een kort woord tot de schoolkinderen. Vervolgens begon men te planten. Elk boompje werd geplant door 4 leerlingen, die stipt de aanwijzingen van den op zichters volgden. Het was aan de gezich- den wel te zien, dat de jongelui er ple zier in hadden. Op deze wijze werden 50 esclidoorns (ahornen) geplant, benevens verscheidene heesters tusschen de boompjes. Tijdens het werk werden van de leerlingen verschillende kiekjes genomen. Na afloop ging het'in optocht naar de Markt, waar de kinderen getracteerd wer den. Hier werden nogmaals liederen ten gehoore gebracht. Na een toespraak van burgemeester Kostense en Ir. Stuart, waarin wcderzijdsche dankbetuigingen werden geuit, gingen allen voldaan huis waarts. UITVOERING ZANGVEREENIGING „EXCELSIOR". BIERVLIET. Zondag gaf de Zangver- eeniging „Excelsior" een tweede uitvoe ring in „het Oude Raedthuys." Voor een flink bezette zaal opende de secretaris, de heer Hennekey, den avond. Spr. heette allen hartelijk welkom. In korte bewoordingen herdacht hjj het over lijden van den heer Faas, den voorzitter der vereeniging. Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden heeft de directeur Jos. Anthonisse het aangedurfd een twee de uitvoering op touw te zetten. Een woord van lof is dan ook op zijn plaats Daarna werd een aanvang gemaakt met het zangprogramma. Men kon hooren, dat er met ernst gestudeerd was, en al de nummers vielen bij het publiek zeer in den smaak. Een hartelijk applaus viel den directeur ten deel. Na dc pauze werd een klucht in 3 bedrijven opgevoerd. Dat er in onze plaats goede amateurs op dit gebied zijn blijkt uit l^et succes, dat de tooneelgroep oogst te met dit stuk. Na afloop bleef men nog eenlgen tgd gezellig bijeen. De vereeniging kan op een goeden avond terugzien. ONUITPUTTELIJKE VOORRAAD. HOOFDPLAAT. Dagelijks ziet men hier een groote groep Belgen door 't dorp trek ken welke naar de zee komen om haantjes en hoentjes. Dit zijn schelpdieren waarvan alhier aan de zee een onuitputtelijke voor raad aanwezig schijnt te zijn. Dat deze menschen heel wat moeten doen om een daggeld en wat eten te verkrijgen, is te be> grijpen als men weet dat ze op hun fiet sen een vracht mee voeren van 150 tot 200 kg. waarmede ze een afstand moeten afleg gen van 30 K.M. 'T MOET MAAR TEGEN LOOPEN. HOOFDPLAAT. De kleinlandbouwer A. C. verloor in enkele weken tijds een drietal flinke varkens en een toom van 10 biggen. Daar deze dieren niet verzekerd zijn, be- teekent een en ander een niet geringe, schadepost, nu de varkens zoo hoog in prijs zijn. TIEN PAARDEN IN BESLAG GENOMEN. ST. KRUIS. Commiezen hebben gisteren aan de grens te St. Kruis een tiental paar den (jaarlingen), die kennelijk bestemd wa ren voor uitvoer naar België in beslag ge nomen. Naar wij vernemen was door een twee tal paardenhandelaren een weide gehuurd te St. Kruis vlak aan de grens gelegen. Het is hun gelukt in deze weide de bewuste paarden te brengen zonder daarvoor een vervoersvergunning te bezitten. Doch juist op tijd werd een en ander ontdekt door de Nederlandsche commiezen, - :e onmiddellijk ingrepen. Door de Belgische gendarmerie was intusschen al een tweetal paarden in België in beslag genomen, zoodat de partij uit twaalf stuks moet hebben bestaan. Voor de eigenaren be teekent dit een strop van naar schatting 7000 k 8000. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN KINDERZ0RG GEÏNSTALLEERD. Dinsdagmiddag had in het gymnastiek lokaal van de stichting „Kinderzorg" de installatie plaats van den nieuwen direc teur, den heer D. die Bruin. De voorzitter der vereeniging, ds, W. H. Kelder jr., verzocht te zingen Gezang 2 1, las 1 Petrus 3 816 en ging voor in gebed. Daarna heette hij de vrij talrijke aanwezigen welkom, wier komst hij als een bewijs zag van medeleven met de ver eeniging. Speciaal verwelkomde spr., de afgevaardigden van verschillende diaco- niën; den heer Van Lindonk, van wien men zulk een grooten steun heeft gehad als oud-directeur van Nederl. Mettray en als inspecteur van het tucht- en opvoe dingswezen den burgemeester en mevr. van Walré de Bordes mr. A. v. d. Hoop, kinderrechter; mr. P. C. Adriaanse, secre taris van den Voogdijraad; de heeren J. Fontijne, commissaris van politie, J. C. F. van Kamer, secretaris van den Armen raad en A. A. H. Hoytink, directeur van Ned. Mettray, van wien spr. weet, dat hij den heer De Bruin noode heeft zien gaan, al was hij toch verheugd, dat hij deze positie heeft verkregen. Bericht van verhindering was ingeko men van mr. P. Dieleman, waarnemend commissaris der provincie mr. W. M. G. Jolles, president van de rechtbank en de bestuursleden mevrouw Adrichem Boo- gaert—Heijsse en mr. W. F. E. baron van der Feltz. Er zijn twee redenen,waarom men in dezen tijd geen feest maakt van een in stallatie als deze. Ten eerste omdat zij veroorzaakt wordt door het overladen van den voorganger en ten tweede gezien het tijdsgewricht. Spr. wil niet alle arbeid op noemen die den nieuwen directeur hier wacht, doch wel wil hij wijzen op de groote verantwoordelijkheid, die het directeur schap met zich brengt. Het bestuur heeft bij het doen van een keuze de groote ver antwoordelijkheid ten volle beseft. Het gelooft en vertrouwt het goede te hebben gevonden. Men is overtuigd van de kennis van den heer De Bruin, maar weet ook, dat hij geestelijk voor dit werk geschikt is, omdat bij alle verandering, het toch steeds dezelfde God is, die kracht geeft voor het werk. De misdeelde kinderen, die opgenomen worden, hebben een groot ge mis en de heer De Bruin heeft in Nederl. Mettray geleerd hoe daarin zooveel moge lijk tegemoet te komen. Daarom vertrouwt spr. op het goed gaan van het directeur schap. Zich tot mevrouw De Bruin rich tende, zeide és. Kelder, dat haar verplich ting niet gelijkwaardig is aan die van haar echtgenoot, doch dat zij ook een zware taak heeft ten aanzien van de stichting. Spr. hoopte, dat mevrouw De Bruin voor do meisjes en jongens eejn moeder zal zijn. Spr. verklaarde daarop den heer De Bruin als directeur van „Kinderzorg" geïnstal leerd en hoopte, dat God hem kracht mo ge geven voor het mooie, maar verant woordelijk werk. De heer Van Lindonk zeide eerst te wil len spreken als vroegere medewerker van den heer De Bruin. Spr. wenschte de ver eeniging geluk met deze keuze. De heer De Bruin is iemand, die zijn taak zal vervullen met vaste hand en vroom gemoed. Men heeft nu weer een kapitein op het schip, die zal varen op hetzelfde kompas van voorheen en die zich met zijn geheele hart zal geven. Dit is ook voor de kinderen van groote beteekeais. Als inspecteur van het tucht- en op- 'oedingswezen acht spr. zich gelukkig iemand op deze plaats te weten, wien hij het werk kan overlaten, temeer gezien Dokter M. van der Sluijs tot gemeente-geneesheer benoemd. VEERE. Dinsdag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester D. Huinink. Afwezig de heer P. Simonse. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de heer Simonse weer spoedig uit het ziekenhuis zal terugkeeren. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering behandeld verzoek om vfrerk te verschaffen voor den heer M. Bosman, opdat die bij werkloosheid uit den bond kon trekken, zeide de VOORZ. dat «te heer B. inmiddels uit 'den bond getreden was, zoodat de zaak hiermede is afge daan. Voorts werd medegedeeld, dat de ge meente bouwmeester een begrooting zal opmaken voor de bestrating van de Bal juwstraat, waar eveneens in de vorige zitting om was gevraagd. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten dat inzake de tijdelijke verhooging kindertoeslag van 1 Januari ook de bur gemeesters, secretarissen en ontvangers dezer provincie betrokken zijn. B. en W. adviseeren hierop gunstig te beschikken, hetgeen met alg. stemmen wordt goedge keurd. Voorts was een mededeellng ont vangen van Ged. Staten dat de begrooting van den keuringsdienst van waren gereed is en dat Veere een bedrag van ruim 78 zal hebben te betalen. Bericht was ingekomen van het depar tement van sociale zaken behelzende een toezegging, dat Veere in de gelegenheid gesteld wordt om wederom deel te nemen aan den B-steun. De VOORZ. zegt, dat de financicele omstandigheden gunstiger zijn, daar van het bedrag van 6.50 de ge meente er 2 en sociale zaken 4.50 zal betalen. Het getal personen is gedaald van 9 tot 7 en het komt meestal voor dat aan het einde van het jaar geen werkloozen zijn. Niettemin stelden B. en W. voor het aanbod te aanvaarden. Met algemeene stemmen aldus besloten. Het B. A. be richtte, dat tot voorzitter is benoemd den heer J. Donht. Verzoek Bond Chr. Politle-ambtenaren. De Bond van Chr. Politieambtenaren in Nederland verzoekt een gratificatie te wil len toestaan aan de politiemannen, wier taak gedurende de oorlogsdagen en ook daarna zoo zwaar is geweest. Naar aan leiding hiervan merkt de VOORZ. op, dat het niet alleen de politiemannen waren die vele werkzaamheden in die dagen hebben verricht, doch alle ambtenaren van hoog tot laag en de meeste gemeentenaren ook. Er werd van iedereen verwacht, dat hij ztjn best zou doen zooals in andere tijden. Spr. vindt daarom geen aanleiding om een gratificatie te geven en dus een bij zondere uitzondering maken voor de poli tie. Niettemin is spr. vol lof over het werk door de politie verricht. Hij _elooft echter dat het salaris in dit verband ook niet aan den geringen kant is. Bovendien heeft spreker hooren verluiden, dat alle platte landsgemeenten ten dezen opzichte een af wijzende houding zullen nemen. Summa summarum: B. en W. adviseeren den raad geen gratificatie te verleenen. eMt alge meene stemmen aldus besloten. Een mede deeling van «ten Vleeschkeu- ringsdienst zegt, «lat een som van ruim 145 op rekening van deze gemeente is gestort, zijnde het aandeel van Veere in het winstsaldo 1939. B. en W. van Middel burg deelen mede, dat over 1940 weer een batig saldo verkregen werd, «ioch dat over 1941 een nadeelig saldo te verwachten is. Men vraagt goedkeuring om dit saldo te reserveeren. De VOORZ. zegt dat dit aanstaande verliossaldo wel zal komen door de verminderde slacht. Destijds is aan Vlis- singen en Oostkapelle beloofd, dat het na deelig saldo gecompenseerd zou worden, hetgeen echter niet is geschied. Het heeft ons zeer verbaasd, dat het gemeentebe stuur van Middelburg geen nadere toelich ting heeft gegeven en ook de contactcom missie er buiten heeft gehouden. Ter ge legener tijd zal dit ^nderwerp worden aan gesneden. j Benoeming gemeente-geneesheer. Met algemeene stemmen besloot den raad thans over te gaan tot de benoeming van dokter M. van der Sluijs als gemeente geneesheer. Dokter Van der Sluijs was tot voor kort officier van gezondheid le klas se der marine, belast met den geneeskun digen buitendienst te Vlissingen en tot voor kort waarnemend geneesheer alhier in de praktik van dr. M. Taytelbaum. De VOORZ. zegt de gemeente te kunnen feli- citeeren met deze benoeming, daar dokter Van der Sluijs zich als een kundig ge neesheer heeft doen kennen en binnen de enkele maanden van z\jn verblijf hier de praktijk aanzienlijk heeft uitgebreid. De benoeming is geschied in overleg met de rijksinspectie, en wordt voorgesteld te ge schieden dan met inachtneming van de te «Üer zake bestaande instructies. Besloten werd op verzoek van het be stuur van het Godshuis tot die inrichting toe te laten mej. M. A. Goedbloed, oud ingezetene, tharts wonende op t Zand, ge meente Koudekerke. B. en W. willen ech ter een clausule aan de voorwaarden toe voegen, namelijk dat wanneer de opname van ingezetenen het noodzakelijk maakt, dat er plaats zal worden ingeruimd, de opname van mej. G. als beëindigd zal worden beschouwd, zulks wijl het hier een Veersche stichting geldt, waarbij in de eerste plaats aan de ingezetenen moet worden gedacht Met algemeene stemmen besloten. De boomen. Met toestemming van de desbetreffen de instantie zijn enkele olmen en abeelen op het sportterrein en de Markt gerooid en gereed voor verkoop. Het werk is ge schied door M. Janse, die voor 44 had ingeschreven, terwijl de eenige andere vdor 100 het werk had willen doen. Al les is thans gereed en wij staan voor de taak of de verkoop in het publiek of bij inschrijving zal geschieden. Wethouder POPPE stelt er prijs op, dat de takken en andere deelen voor de bur gerij beschikbaar zullen worden gesteld, terwijl als van ouds de spaanders en de stomp voor de rooiers zullen zijn. Na dis cussie wordt besloten om publiek te ver- koopen opdat ook de kleine man in de ge legenheid zal zijn een bod te doen, echter op de volgende wijze naar aanleiding van het voorstel van den heer Gideonsebij opbod en in combinatie, <Li. per stuk verkoopen, het geheel bij elkaar nemen en trachten voor het gezamenlijk bod een kooper te vinden. Besloten werd den beerkar, «Be thans overbodig is, te verkoopen. Enkele aan biedingen zijn reeds binnengekomen, doch niet h«x)ger dan f 40, terwijl B. en W. op 50 hadden gerekend. Met algemeene stemmen besloten om te verkoopen voor minstens 40. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer GIDE ONSE of het sportterrein nog gebruikt werd en zoo neen, of dit dan niet ge scheurd kon worden voor landbouwdoel einden. De VOORZ. zegt dat het veld wel dege lijk gebruikt wordt. De korfbal vereeni ging heeft vele plannen voor het komende seizoen en zal er geregeld competitie wedstrijden op spelen. Ook heeft spreker vernomen, dat het plan bestaat wederom een voetbalvereeniging op te richten. Maar buitendien moet de gemeente een terrein beschikbaar stellen voor de verplichte les sen in lichamelijke oefeningen, trouwens onmiddellijk onder de graszoden stuit men op puin, want eertijds stonden er huizen, zoodat het niet geschikt is voor den land bouw. Bij de aanstaande verpachtingen zal echter gezorgd worden, dat een betere verdeeling tot stand komt, zoodat er meer ingezetenen, een tuintje kunnen hebben. het bijzonder medeleven van het bestuur. Spr. weet dat de heer De Bruin de kin dieren zal geven wat zij noodig hebben. De heer Hoytink zeide in den heer De Bruin in vele zaken zijn rechterhand te verliezen, maar toch is hij verheugd over de benoeming vooi den heer De Bruin zelf. „Kinderzorg" heeft in hem een rus tig, degelijk persoon gevonden en spr. juichte het ook toe, dat men hier in de zelfde richting werkt als op Mettray. Het hoofd van het meisjeshuis, mej. H. J. Langevoort sprak woorden van harte lijk welkom tot den heer en mevrouw De Bruin, waarbij de heer A. G. Huigen zich namens het personeel van het jongens huis aansloot. Hierna nam de heer De Bruin het woord, die het eerst dank bracht aan hen, die tot hem en zijn echtgenoote hadden gesproken. Hij meende op een dag als deze, staande aan het begin vart een hieuwen loopbaan, kort te mogen zijn. Met den inspecteur van het Rijks tucht - en opvoedingswezen hoopt spr. samen te werken als twee bevriende mogendheden. Spr. meent niet het werk te kunnen ver richten als de heer Hoytink, maar deze heeft hem wel bezield met de lust en toe wijding voor dezen arbeid. Spr. heeft de beste verwachting ten opzichte van de sa menwerking met het bestuur en is dank baar voor de wijze, waarop dit hem en zijn vrouw is tegemoet getreden. Spr. hoopt tijd te mogen nemen om alles rustig te overzien en rekent op aller steun, terwijl hij ook tijd hoopt te vinden voor persoon lijk initiatief. Samenwerking is een der moeilijkste zaken in een gesticht, en men moet er om «tenken grenzen in het oog te houden. Maar alle moeilijkheden worden overvleugeld, als men zich verzekerd weet van God's' leiding en kracht Nadat gezongen was Ps. S9 3, sloot J. de Vries, penningmeester der ver eeniging het officieele gedeelte met dank gebed. Hierna waren de aanwezigen in de gele genheid nader kennis te maken met den nieuwen directeur en zijn vrouw. Des avonds had in hetzelfde lokaal een bijeenkomst plaats met de kinderen, die werden toegesproken. Zij kregen o.a. turn oefeningen te zien en werden onthaald. K00PER, WEES OP UW HOEDE. Men schrijft ons Leerrijk is het eens stil te staan b\j de gevallen van prijsopdrijving, welke in den afgeloopen tijd werden achterhaald. Zooals reeds elders werd opgemerkt, gaat het bij deze overtredingen bijna al tijd om heel gewone dagelijksche ge bruiksgoederen, die blijkbaar zoo'n sterke aantrekkingskracht op het koopgrage pu bliek uitoefenen, dat het zich dan zonder bezwaar het vel over de ooren laat ha len. De koopers en in het bijzonder de huisvrouwen zullen goed doen meer weerstand te bieden aan de pogingen van sommige leveranciers om onbehoorlijke prijzen te vragen. In vele gevallen is hét voor een kooper inderdaad moeilijk te weten, welke prij zen wel en welke niet geoorloofd zijn. Uit de thans verkregen ervaring is echter wel gebleken, ,dat er verkoopers zijn, die niet aarzelen zulke verhoogingen toe te pas sen, dat het iedereen zonder meer duide lijk kan zijn, dat de gev-"a°de prijzen de toelaatbare ver overschrijden. Waar zou het heen gaan, wanneer men 12.50 voor een kg. koffie zou moeten betalen, zoo als inderdaad inMiddeJb'urg is voorgekomen Welke huishoudkas is in gesteld op een prijs van 0.7§ voor een stuk zeep, 1,38 voor een kg. havermout, 1.44 voor een kg. rijst en 0.60 voor een tarwebrood en een wittebroodje, waar van de prijs in de plaats van de overtre ding respectievelijk 0,16 en 0.19 be- «iroeg Ook is het niet noodig, dat in een sla gerswinkel 0.75 voor een pond rtmder- poulet wordt betaald, te-wijl de in den winkel aanwezige prijslijst aangeeft, dat slechts 0.60 mag worden berekend. Dergelijke overtredingen zijn alleen mo gelijk bij gebrek aan belangstelling van den kooper, maar juist in deze onverschil ligheid schuilt het gevaar, dat men den' niet bonafiden leverancier de gelegenheid biedt zijn kwade pracüjkcn te botvieren. Het wachtwoord zij daarom: „Kooper weest op uw hoede!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3