Provinciale Zeeuwsche Courant Yoego Slavië toegetreden tot het Driemogendhedenpact Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De betrekkingen tusschen Turkije en Rusland. 184ste JAARGANG NUMMER 73 WOENSDAG 26 MAART 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent per week of f 2.42 per kwartaal Franco per post f 2.63 per kwartaal» Afzonderlijke nummer» 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 régels 11.50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 1032, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS Het Balkanfront gesloten. WEENEN, 25 Maart (D.N.B.) Yoegoslavië is hedenmiddag als vijfde staat tot het driemogendhedenpact toegetreden. De onderteekening werd, evenals bij de toetreding van Hongarije en Bulgarijè, weer op plechtige wijze verricht in het kasteel Belvedere te Weenen. Behalve de rijks minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, en de Yoegoslavische minister-president Tswetkowitsj alsmede de Yoegoslavische minister van buitenlandsche zaken Cincar Markowitsj, waren als vertegenwoor digers der landen van het driemogendhedenpact aanwezig de Italiaan- sche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, de japansche ambassadeur, generaal Osjima, de Slowaaksche gezant Cernak, de Hon- gaarsche gezant Von Sztojay, de Roemeensche gezant Bossy en de Bul- gaarsche gezant Draganoff. Talrijke vertegenwoordigers van de binnen- ea buitenlandsche pers waren eveneens bij de plechtigheid aanwezig. De Duitsche minister van buitenlandsché zaken heeft na afloop van de plechtig heid op het slot Belvedere te Weenen een toespraak gehouden, waarin hij o.m. zeide dat de totstandkoming van deze overeen komst voor de toekomst van Zuid-Slavië van groote beteekenis zal zijn. Met ijzeren wetmatigheid, welke overeenkomt met een groote gedachte en de daarin levende kracht en met een weergalooze precisie voltrekt zich voor onze oogen reeds thans, dat wil zeggen nog midden in den oorlog, de nieuwe ordening van Europa en Oost Azië. Terwijl door de staatsmans kunst en de machtsontplooiing v.an onzen bondgenoot Japan zich in Oost Azië de contouren van de daar onder z|jn leiding ontstaande nieuwe orde steeds duidelijker afteekenen, is het sedert hét sluiten van het Pact va.n Berlijn het streven der spil geweest, de Europecsche staten te winnen voor aaneensluiting en voor de gedachte van een nieuwe en rechtvaardige orde in Europa. Dit streven werd door succes bekroond en wel zeer veel sneller, en in veel grooteren omvang dan men in de wereld had verwacht. Toen kortgeleden Bulgarije hier in dit huis het driemogendhedenpact ondertee- kende gaven wij uitdrukking aan de hoop, dat nog meer staten zich met ons solidair zouden verklaren. Thans, reeds na enkele weken, treedt Zuid-Slavië als vijfde staat naast ons, en wij allen gevoelen hierover oprechte voldoening. Dit toetreden is ech ter voor ons in zooverre nog van bij zondere beteekenis. dat ten eerste hierdoor nu practisch de geheele, tot dusver neu trale Balkan zich in het kampder orde bevindt en ten tweede, een staat naast ons is getreden, waarvan Engeland nog steeds geloofde, dat het door inmenging in zijn binnenlandsche toestanden zekere krachten van dezen staat voor de door Engeland opgezette intriges tegen deze nieuwe orde van Europa zou kunnen mobiliseeren. Nog in de laatste dagen zyn, naai" vernomen wordt, inmengingspogingen vau den kant van Eugelsche en Ameri- kaansche instanties in de politiek van dit land ondernomen, welke ongehoord moeten worden genoemd en eenvoudig niet meer in overeenstemming gebracht kunnen worden met het respect voor de souvereiniteit van een vrijen Euro- peeschen Staat. Wij juichen het derhalve des te meer toe, dat Zuid-Slavië zich niet ontoegankelijk heeft getoond voor de noodzakelijkheid der deelneming aan een nieuwe vorming van de dingen in Europa en is toegetreden tot de jonge volkeren, die geroepen zijn deze nieuwe orde ten uitvoer te leggen tegen iedere inmenging van buiten af. DUITSCHLAND WILDE DEN OORLOG LOCALISEEREN. Sprekende over Engeland zeide Von Rib bentrop Wel zelden heeft een staat in de geschiedenis zich zoo verschrikkelijk ver gist. Want toen het duidelijk werd dat En geland den oorlog wilde, heeft Duitschland gehandeld en zich ingesteld op gorechtvaar- digden afweer. Terwijl nu echter Engeland, welks machthebbers dezen oorlog zonder eenige reden hebben ontketend, reeds van den aanvang er naar heeft moeten streven andere volken voor zijn belangen te laten doodbloeden en sindsdien steeds weer tracht nieuwe staten in dienst te stellen vai zyn oorlogvoering, heeft Duitschland het steeds als zijn hoogste doel beschouwd, den oqrlog te localiseeren en met zijn eigen krachten, evenals met die van het naast Duitscmand getreden verbonden Italië, te beëindigeh. Het heeft derhalve tot dusverre ook geen enkelen anderen staat verzocht, het zijn militaire hulp in den strijd tegen Engeland te geven. Wel echter heeft Duitschland met de in het driemogendhedenpact vereenigde staten het belang, dat in de eerste plaats iedere verder door Engeland be doelde oorlogsuitbreiding wordt voor komen, dat in de tweede plaats de voor waarden in het leven worden geroepen om den nieuwen vrede in Europa en Oost-Azië eindelijk eens aan te passen aan de belangen van die naties, welke van zins en vastbesloten zijn om in de toekomst in vrede en vriendschap met elkander te leven en dat in de derde plaats vooral een duurzame vrede in het leven wordt geroepen die het on mogelijk maakt, dat het, in strijd met de continentale belangen, een andere mogendheid gelukt door het uitspelen tegen elkander van Europeesche staten steeds weer nieuwe oorlogen te ensee- neeren en daarmede niet alleen den vrede, maar ook de welvaart van alle Europeesche volkeren steeds opnieuw te bedreigen. DE JONGE WERELD AAN ONZE ZIJDE. Thans, aldus Von Ribbentrop, staan der halve Duitschland, Italië, Hongarije, Japan, Roemenië, Slowakije, Bulgarije en Zuid-SJa- vië in den geest van een nieuwe solidariteit naast elkander om vooral iedere verdere poging tot een uitbreiding van den oorlog te verhinderen. Daarbij staat de jonge we reld aan onze zijde. Voor de eerste maal zal het daarmede in de geschiedenis ook ge lukken, een verstandige nieuwe orde in Europa, volgens de gezichtspunten van de continentale belangen, te verwezenlijken. In Oost-Azië zal het niet Einders zijn. Het moet het doel zijn der in het drie mogendhedenpact verbonden groote mo gendheden en der bij haar aangesloten sta ten, er zorg voor te dragen dat een Europa erf een Oost Azië ontstEian, waarin deze staten, vrij van vreemde invloeden en intri ges, hun eigen volksche en cultureele leven opbouwen en hun volkeren kunnen leiden naar een langen vredestijd en daarmede ook naar een gelukkige, economische toe komst. Bijzonder zegenrijk echter, daarvan zijn wij overtuigd, zal deze toestand op den Bal kan blijken, welke steeds een speciaal ter rein van actie voor vreemde invloeden is geweest, waardoor hg wederom maar al te vaak werd tot uitgangspunt van groote Europeesche conflicten. Duitschland zelf ik spreek dit hier plechtig uit heeft op deze gebieden noch territoriale, noch politieke belan gen. Zjjn o ogenblikkelijke doel Is slechts te verhinderen dat een vreemde mogendheid zich meester maakt van dit gebied om van daar uit de moge lijkheden te vinden voor de voortzetting van den Europeeschen oorlog. Het zal echter zijn uiteindelijke doel uitsluitend zijn, mede te helpen aan het tot stand brengen van een orde, die dit voor ge heel Enropa zoo belangrijke gebied vol gens rechtvaardige en verstandige be ginselen pacificeert, zyn economische mogelijkheden daardoor openstelt en zoo ten profijte van allen doet gedijen. EEN VERKLARING VAN TSWETKOWITSJ. Na de onderteekening van het protocol over de toetreding van Yoegoslavië tot het driemogendhedenpact heeft de Yoegoslavi sche minister-president namens de Yoego slavische regeering de volgende.verklaring afgelegd Het voornaamste doel en bijna het eenige doel der buitenlandsche politiek van Yoegoslavië was on blijft, voor het Yoegoslavische volk den vrede te be waren en zijn veiligheid te versterkén. In den geest van deze politiek was ons streven in de eerste plaats steeds op de consolidatie van vreedzame en vriend schappelijke betrekkingen jegens de na buren gericht, om den vrede aan de grenzen, de vrijheid, de onafhankelijk heid en de staatkundige eenheid te ver zekeren. Met het Groot-Duitsche rijk heeft Yoegoslavië reeds voor en ook na de verbinding der gemeenschappelijke belangen de beste betrekkingen onder houden, welke van vriendschap en vol komen vertrouwen doordrongen waren. De nuttige resultaten van deze politiek zgn vooral in een reeks belangrijke gebeur tenissen tot uiting gekomen, welke zich van het jaar 1934 af tot de handeling van heden in de betrekkingen tusschen beide landen hebben voorgedaan. Yoegoslavië heeft reeds van. zijn bestaan af steeds ge voed en er ook in het bijzonder waardeering voor gehad, dat men in Duitschland steeds een juiste opvatting heeft gehad van het feit, dat zijn nationale eenwording niet de vrucht is van eenigerlei verdragscombina tie, maar het natuurlijk besluit vormt van langen en zwaren strijd der Serven, Kroaten en Slovenen. In dezen geest heeft Yoego slavië in 1937 een belangrijk verdrag ge sloten met Italië. Soortgelijke vriend schapsverdragen heeft Yoegoslavië ook ge sloten met Bulgarije en Hongarije. Aangezien Yoegoslavië geen eischen naar buiten heeft te stellen, eischen de vitale belangen van zijn bestaan en zijn vooruitgang, dat het zuidoosten voor een nieuwe uitbreiding van den oorlog behoedt en de door den bestaanden toe stand ernstig benadeelde economische samenwerking op het Europeesche vas teland versterkt wordt, evenals ook de samenwerking die den weg voorbereidt naar de Europeesche pacificatie de eenige redding van ons Europeesche vasteland en zijn duizendjarige bescha ving. Want alleen in het teeken van een oprechte en positieve samenwer king kan Europa den grondslag vinden voor zijn nieuwe orde, die in staat zal zijn de oude vooroordeelen en kunst matige, moreele en materieele hinder palen uit den weg te ruimen, onder welke wij allen, thans in Europa te lg- den hebben. De vredespolitiek van Yoegoslavië is vol ledig in overeenstemming met de levensbe langen en de diepe gevoelens van ons volk. Alle politieke verdragen, evenals de econo mische, die de laatste jaren door ons land zijn onderteekend, zijn bezield door den wil tot verwezenlijking van een beteren en beter georganiseerden wede in dit gebied van Europa. Op den huidigen dag, nu Yoegoslavië toetreedt tot het driemogend hedenpact, gebeurt dit met de bedoeling zijn vreedzame toekomst in samenwerking met de landen van het driemogendheden pact, Duitschland, Italië en Japan, te ver zekeren. Doordat het zjjn deel bijdraagt, in de organisatie van het nieuwe Europa, ver vult het op deze wijze den hoogsten plicht evgnzeer jegens zichzelve alsook jegens de Europeesche gemeenschap. De indruk te Belgrado. BUITENLANDSCHE POLITIEK BEVESTIGD. In politieke kringen der Zuid Slavische hoofdstad heeft, naar het D.N.B. meldt, het bericht van de toetreding van Zuid Slavië, tot het Driemogendhedenpact, of schoon men het verwachtte, en de pers ér op had voorbereid, toch den allerdiepsten indruk gemaakt, aangezien men nu inziet, dat de beslissingen van de door Prins re gent Paul geleide Zuid Slavische buiten landsche politiek definitief zijn en alle storingsmanoeuvres van dé laatste week niets meer kunnen veranderen aan het feit, dat Zuid Slavië zich thans ook for meel heeft geschaard in den opbouw van het nieuwe Europa en daarmede aan alle plannen om ook dit land in den oorlog te betrekken, eens en vooral de grondslag is ontnomen. Bij de breede volksmassa komt een ge voel van opluchting naar voren, daar de lange weken van afwachting voorbij zijn en de toestand definitief blij let opgehel derd. Een officieele Japansche uiteenzetting. TOESTAND IS OPGEHELDERD. De informatie-afdeeling der Japansche regeerimg constateert in een communiqué betreffende het toetreden van Zuid-Slavië tot het Driemogendhedenpact, dat men met voldoening kan zeggen, dat thans de toestand op den Balkan opgehelderd en de algemeene lijn ook voor de Balkangebieden binnen de nieuwe orde en de pacificatie van Europa verzekerd is. Het toetreden is dus een gebeurtenis van vérstrekkende beteekenis in poli tiek en diplomatiek opzicht. In Ber lijn en Rome zal men ongetwijfeld met voldoening vaststellen, dat de toetre ding van Zuid-Slaviö tot het Driemo gendhedenpact nog voltrokken kon worden voor de aankomst van Mat- soeoka. De tot dusverre reeds bestaande vriend schappelijke betrekkingen van Japan met Zuid Slavië zullen nu wel een verdere ontwikkeling ondergaan. MR. ROST VAN TONNINGEN PRESIDENT DER NED. BANK. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor bezet Neder land, rijksminister Seyss Inquart, heeft op grond van zjjn verordening nr. 1081940, par. 1 over bijzondere bestuursrechteljjke maatregelen rar. M. M. Rost van Tonnin gen tot president der Nederlandsche Bank benoemd. De beëediging vond heden door den Rijkscommissaris, in tegenwoordigheid van commissaris-generaal voor financiën en economie, minister dr. H. Fischboeck, plaats. Tegelijkertijd heeft de rijkscommissaris voor bezet Nederland, rijksminister Seyss Inquart, den directeur-secretaris bij de Nederlandsche Bank, mr. J. J. Westerman Holstyn eervol ontslag verleend met toe kenning van pensioen, en in zijn plaats benoemd den procuratiehouder van de Ne- derlandsch-Indische Handelsbank te Am sterdam, den heer J. Robertson. HUISSLACHTING VAN SCHAPEN. REGELING VASTGESTELD. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft, nu ook het schapenvléesch in de distributie is betrokken, een regeling vastgesteld voor de huisslachting van schapen. Deze regeling is analoog aan die van het huisslachtingsbe- sluit 1940 varkens, met dien verstande, dat het verleenen van machtigingen tot het in huisslachting slachten van schapen gekop peld is aan de vereischte, dat in een der tijdvakken van 1 Augustus 19371 Augus tus 1938, van 1 Augustus 19381 Augustus 1939 of van 1 Augustus 19391 Augustus 1940 een of meer schapen in huisslachting zijn geslacht, hetgeen ten genoegen van den provincialen voedselcommissaris moet wor den aangetoond. By het varkensbesluit wordt deze eisch slechts gesteld voor twee de en volgende machtigingen. VIER NIEUWE VERORDENINGEN. Gisteren bevatte het nieuw verschijnen de verordeningenblad vier verordeningen. Nr. 58 bepaalt, dat voor het overdoen van bedrijven en ondernemingen aan bui tenlanders goedkeuring vereischt is. Nr. 59 zegt welke verandering in be staande verordeningen aangebracht wordt in verband met een veranderde organisatie bij de veiligheidspolitie. Nr. 60 zegt, hoe gehandeld moet worden bij het verrekenen van de koopsommen en vergoedingen voor door Duitsche militaire autoriteiten gekochte of opgevorderde Rijn- en binnenschepen. Nr. 61 bevat een voorloopige regeling der rechten van Nederlandsche werkne mers en andere verzekerden ten aanzien van de Nederlandsche sociale verzekerin gen, ingeval Duitscheverzekeringsperio den in aanmerking genomen moeten wor den. De Italiaansche opvatting. BRITSCHE PROPAGANDA WEERLEGD. In een officieel Italiaansch commentaar wordt de jongste uitbreiding van het pact van Berlijn gekarakteriseerd als een groote en belangrijke gebeurtenis der wereldpoli tiek, waarbij de onschendbaarheid en de souvereiniteit van Yoegoslavië zijn geëer biedigd. Hiermede is tevens weerlegd de propaganda, welke het voorstelde, alsof de politiek van Yoego-Slavië zich duidelijk ont wikkelde in de richting van Engeland. Deze vijandelijke propaganda, aldus het Italiaansche commentaar, toont in vollen omvang het EngelschAmerikaansche fias co en de wanhopige inspanningen, welke tot het laatste oogenblik ondernomen zijn om Yoegoslavië van de politieke richting te weerhouden, waartoe zijn regeering met volle vrijheid van beslissing besloten had, en waarmede zij haar politiek in overeenstem ming bracht met die van de as en van het driemogendhedenpact. Engeland heeft dezen slag met een gisteren te Belgrado overhan digde nota beantwoord, waarin tot uitdruk king gebracht werd, dat Engeland in geen enkele omstandigheid Yoegoslavië zal ver- geven, wanneer het een verdrag zou onder teekenen, waardoor het zich naast Duitsch land en Italië zou plaatsen. Deze gebeurte nis voltooit de uitsluiting van Engeland van het Europeesche vasteland, waarmede de asmogendheden met de wapens en op politiek gebied met het driemogendheden pact begonnen waren. Onder de landen van Zuidoost-Europa staat nu alleen nog Griekenland buiten het pact, dat de gevolgen van zgn aan de Lon- densche belangen ondergeschikt gemaakte, politiek zal moeten dragen. Van Italiaan sche zijde wordt de toetreding van Yoego slavië tot het driemogendhedenpact met de grootste voldoening begroet. De toetreding van Yoegoslavië zal. naar te 'Rome wordt verklaard, onvermijdelijk een positieven invloed uitoefenen op de ver dere politieke en militaire ontwikkeling, en zal er toe bijdragen om het gebied, dat den vijanden thans nog openstaat, verder in te Op 440 kilometer ten Westen ven Ierland k Het u. „Calafatls" door een Duikch vliegtuig tot xlnken gebracht Een voltreffer slaat In (Foto Weltblld) Neutraliteit ingeval van agressie bevestigd. Do Turksche en Sow,jet-Russische regeeringen hebben, naar het Turksche telëgrarffagentschap meldt, tegelijker tijd een officieel communiqué uitgege ven van den volgenden inhoud „Tusschen de Turksche regeering en de regeerihg der Sowjet-Ünie zgn kor telings verklaringen uitgewisseld. „Op grond van de in de buitenland sche pers gepubliceerde berichten, vol gens welke de Sowjet-Unle, ingeval Turkije er toe genoopt zou worden aan den oorlog te gaan deelnemen, van de moeilijkheden, waartegenover Turkije dan zou staan, gebruik zou maken o"m het aan te vallen, en in verband met een desbetreffende tot haar gerichte vraag, heeft de regeering der Sowjet- Unie de Turksche regeering het vol gende medegedeeld 1. Deze berichten zijn geenszins In overeenstemming met de houding der Sow jet-Unie. 2. Ingeval Turkije werkelijk het voor werp zou zijn van een aggressie en zich genoopt zou zien, ten oorlog te trekken om zijn grondbezit te verdedigen kan Turkije overeenkomstig het tusschen Turkije en de Sovjet-Unie bestaande nlet-aanvalsverdrag rekenen op volle dig begrip en op de neutraliteit der Sowjet-Unie. „De Turksche regeering heeft tegen over de Sowjet regeering uitdrukking gegeven aan haar oprechten dank voor deze verklaring en van haar z|jde de Sowjet-regecring te verstaan gegeven, dat de Sowjet-Unie, ingeval zjj zelf zich in een soortgelijken toestand zou bevin den, kan rekenen op de volledige neu traliteit en het volledig begrip van Turk|je". Belgische vluchtelingen in den vreemde. VERSCHEIDENE DUIZENDEN NOG NIET TERUGGEKEERD. De Belgische correspondent van de R.Ct. meldt dat, volgens betrouwbare ge gevens, nog steeds 6 7000 Belgische vluchtelingen, die, in Mei jL, het land ver lieten, in Zuid-Frankrijk verblijven. Ook ia Engeland zouden er eenige duizenden zijn. In Zwitserland bevinden zich 100 Belgische onderdanen, onder wie de helft geïnterneer de militairen. Ruim 100 Vlaamsche zee lieden, die maandenlang in Spanje weer* houden werden, konden dezer dagen wor den gerepatrieerd. Het Belgische departement van binnen landsche zaken en hygiëne heeft de Roode Kruisvereeniging belast met het opmaken van lijsten van tot nog toe vermist geble ven personen. Ook worden stappen gedaan door de Belgische en Duitsche autoriteiten bij de Fransche regeering van Vichy ten einde den terugkeer van de 300 Belgen die te Colomb-Beihur, in de Saharawoes- t|jn belandden, mogelijk te maken. Reeds 3400 vliegtuigen aan Engeland geleverd. Naar Schweiz. Press Telegraph uit Lon den meldt heeft de Britsche vliegtuig-in koopcommissie gisteren medegedeeld, dat van de in het vorig jaar bestelde 11,000 vliegtuigen er reeds 3400 zijn afgeleverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1