UIT DE PROVINCIE Verduisteren: De Raad van Aardenburg vergaderde. van hedenavond 19.54 uur tot morgenochtend 7.40 uur De maan komt morgen te 6.34 op en LANDARBE1DERSL00NEN IN ZEELAND. BESPREKINGEN OVER EEN PROVINCIALE COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST. Tot dusverre vonden in de provincie Zeeland de besprekingen over de districts contracten plaats tusschen de werkgevers en werknemersbonden in de verschillende gebieden, dus afzonderlijk voor Bohomcen- Duiveland, Noord-Beveland, Zxiid-Beve. land, Oost- en West-Zeeuwsch Vlaande ren, Walcheren, Tholen, St. Philip aland. Ook in verband met de wenscheiykheid om meerdere uniformiteit te brengen in loonen en arbeidsvoorwaarden van de landarbeiders in de geheele provincie Zee land, heeft zich uit vrijwel alle landbouw organisaties en werkgeversverenigingen in Zeeland een looncommissie gevormd. Tusschen deze looncommissie en de verte genwoordigers van de drie landarbeiders- bonden heeft te Goes nu een eerste con ferentie plaats gevonden ter bespreking van de wenschelykheid en mogelijkheid van een provinciale collectieve overeen komst. Beide partijen bleken van de wen schelykheid overtuigd, maar- voor een uit voering in de practijk 'bleken zich nog al moeilijkheden voor te doen, o.m. ten aan zien van de regeling van den arbeidsduur en van de tarieven. Zoowel de looncom missie uit de landbouworganisaties als de landarbeidersbonden hadden hun stand punt ten aanzien van loonen en arbeids voorwaarden schriftelijk geformuleerd en in de plaats gevonden conf-erentie ls over een en ander uitvoerig van gedachten ge wisseld. Overeenstemming bleek in de eerste besprekingen vooralsnog niet moge lijk. Waar beide partijen zich echter op het standpunt stelden, dat aan vrijwillige overeenstemming de voorkeur moest wor den gegeven boven vaststelling van loo nen en arbeidsvoorwaarden door een arbi trage-Instantie werd tenslotte overeenge komen de ingediende voorstellen opnieuw in eigen kring te bespreken en einde vol gende week opnieuw de ónderhandelingen voort te zetten. WINTERHUIP NEDERLAND. Zelfs bij de meest volmaakte doorvoe ring een er lijsten collecte zijn er nog steeds personen, die. niet..om een .gift gevraagd zijn, doordat zrj óf niet thuis waren óf door allerlei omstandigheden zijn overgeslagen. Ook zijn er die liever anoniem geven. Al dezen wordt er op gewezen, dat er immer nog gelegenheid is hun gave te storten bij den Burgemeester of bij het Provinciaal Bureau der Winterhulp, Sin gelstraat 15, Middelburg, gironummer 399200. ZEEUWSCHE FEDERATIE VAN COÖPERATIES EN KOLENBONDEN. Op de kringvergadering van de Zeeuw- sche Federatie van coöperaties en kolen- bonden, welke voor N.- en Z.-Beveland op 8 Maart te Goes werd gehouden, is bij de behandeling van het jaarverslag door een der coöperatiebesturen een motie voor gesteld, welke met algemeene stemmen werd aangenomen en waarin de kringver gadering van de Zeeuwsche Federatie er haar diep leedwezen over uitsprak, dat voor de brandstoffencommissies geen enkel bestuurder van de Federatie is uitgenoo- digd zitting te nemen. Besloten werd deze motie ter kennis te brengen van het Rijkskolenbureaur met het verzoek aan genoemd bureau te willen be vorderen, dat alsnog aan elite brandstof- fencommissie in Zeeland een vertegenwoor- diger van het bestuur der Zeeuwsche Fe deratie zal worden toegevoegd. Deze motie werd op de 15 Maart te Mid delburg gehouden kringvergadering even eens met algemeene stemmen aangenomen. GIFTEN VOOR WINTERHULP. Bij de Winterhulp Nederland is in de periode van 3 tot en met 15 Maart een totaal bedrag van 12499.8S aan giften binnengekomen. Bij het provinciale kantoor-van Zeeland is een gift van 200 van G. K. v. d. B. te Vlissingen ontvangen, terwijl er aan giften beneden 50 in totaal 206.26 binnen kwam. VERGADERING RING ZEELAND VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN. Zaterdagmiddag vergaderde de ring Zeeland van Chr. Zangvereenigingen in den melksalon van den heer Bustiaan te Goes, onder voorzitterschap van den heer Ph. J. Woltering. Aanwezig waren 19 ver- eenigingen. De vergadering werd geopend met gebed en het zingen van Ps. 86 6. In zijn welkomstwoord wees de voorzit ter op de moeilijkheden, welke zich, inzon derheid voor de zangkoren, voordoen. Inzonderheid wees hij er op da.t God ons nog zooveel had gelaten waarvoor we kon den danken, hopende dat het werk der vereenigingen voortgang moge hebben en het Christelijk lied tot eere Gods mocht beoefend worden. Uit het jaaroverzicht van den secretaris bleek, dat by de ring 35 vereenigingen zijn aangesloten. Een drietal vereenigingen wercl opgeheven. 1 vereeniging, Oostka- pelle, trad toe. Enkele vereenigingen zijn rustende. Het concours op Hemelvaartsdag 1940 kon als welgeslaagd genoemd worden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo is. In de vacature Wisse werd de heer H. J. Wjjn te Zaamslag gekozen. Wegens den onzekeren toestand werd besloten dit jaar geen concours te org&nl- seei-en, Bij allerlei pijnen: O Z> OTïUfnluvtdiJe) Helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct Bij de rondvraag "werd nog het voor of tegen van het houden van een concours besproken, alsook zekere plannen welke bestaan hadden voor het organiseeren van een zangersdag voor kinderkoren. De heer Wijn sloot de vergadering met dankzegging. Walcheren GarnaJenvangst. VEERE. Gedurende de week van 17 tot 22 Maart heeft een onbestemd aantal vis- schersvaartuigen tijdens een vischweek van vijf dagen voor een totaal van 5626 kg. aan consumptiegarnalen alhier ter markt gebracht. Zuid-Beveland RUILVERKAVELING. De aanvraag tot ruilverkaveling van het waterschap Kruiningen Oostelijk van het kanaal door Zuid-Beveland en den Nieuw- Olzendepolder (in de gemeenten Kruinin gen, Krabbendyke en Yerseke) is door ge deputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 15 Maart 1941 goedgekeurd; De desbetreffende stukken en teekenin- gën liggen van 24 Maart tot 29 April 1941 voor een ieder kosteloos ter visie op de secretariëen der gemeenten Kruiningen, Krabbendijke en Yerseke. De eigenaren der betrokken onroerende goederen zyu opgeroepen tot een vergade ring op 30 April. Het is te hopen dat de aanvraag van de raden der gemeenten Yerseke, Schore, Kruiningen en Wemeldinge tot ruil ver-ka veling van de Yerseksche Moer, welke aan vraag reeds in October 1939 werd gedaan, thans ook spoedig zal worden goedge keurd. BEGRAFENIS GESNEUVELDE FRANSCHE SOLDATEN. WEMELDINGE. Zaterdagmiddag had alhier op de algemeene begraafplaats de herbegraving plaats van de hier in de Mei dagen van het vorig jaar gesneuvelde Fransche militairen. Door de transport- colonne afd. Wemeldinge vaftJiet Ned. Roo- de Kruis waren gelden voor deze begrafenis bijeengezameld, zoodat de gesneuvelden thans in een eenvoudige kist in hun graf rusten. Door pastoor Clary's te Yerseke werd de wijdingsplechtigheid en de beaar- ding verricht, daarbij geassisteerd door het kerkelijk zangkoor van zyn parochie en een drietal koorknapen. Na de kerkelyke plechtigheid sprak zijn Eer-waarde nog een kort woord van deelneming en dank. Als tweede spreker trad burgemeester Willemsen van Wemeldinge naar voren, die het comité dank bracht voor de aan het gemeentebestuur gezonden uitnoodi- giïig. Als de dag van gisteren, zoo zeide spr., s'taan mij nog de Meidagen van 1940 voor den geest. Weer zie ik in gedachten op dien bewusten Dinsdagavond 14 Mei den Franschen kapitein myn kamer binnenko men met de mededeeling, dat plm. 200 manschappen moesten worden ingekwar tierd. Ze konden slechts enkele uren sla pen, vyant ze moesten zich nog vóór het aanbreken van den dag ingraven en stel ling maken langs het kanaal. Onder die 200 mannen bevonden zich ook deze 5 vrienden. Ze zyn gekomen naar Wemeldinge om den dood en het graf te vinden. Slechts enkelen waren aanwezig toen ztf; zonder eenige plechtigheid, toever trouwd werden aan de schoot der aarde. Ter-wijl de familieleden nog vol verlangen op hun terugkomst hoopten, waren hun lichamen reeds overgegaan tot ontbinding. Een sympathieke gedachte is het ge weest van de plaatselijke transportcolonne van het Roode Kruis den gevallenen een waardige begrafenis te geven. Immers zy, die zelf zooveel tijdens den oorlog hebben meegemaakt, kunnen nog beter het leed en de ellende, die ook deze mannen hebben doorgemaakt, begrijpen dan zy, die de ver schrikkingen van den krijg slechts vanuit de verte hebben leeren kennen. Dat het gemeentebestuur hierby is uit- renoodigd om van zijn belangstelling te tunnen biyk geven, verheugt my en ik breng dan ook namens het college en de gansche burgerij eerbiedige hulde aan hen, die in deze gemeente in de moedige ver vulling van hun plicht, met eere zijn ge vallen. ,G\j hebt uw plicht gedaan. Aanvaardt daarvoor onze oprechte hoogachting. Met diepe gevoelens van erkehtelijkheld zullen wij steeds in smartvolle herinnering terug denken aan de opoffering van uw leven ten dienste van het vaderland". Uit eerbied voor hun familie en vader land wil ik deze korte toespraak besluiten met enkele woorden in hun moedertaal tot hen te richten „Mes chers amis f rangais, loin de votre familie et de la patrie versé dans le sein de la terre, tout prés de la place, oü vous êtes tombés dans le courageux accomplissement de votre devoir, je vous assure que nous autres habitans de ce village avona pris part et prenons part encore A la douleur des vötres qui souf- frent de vous avoir perdus et de savoir vos corps en terre >étrangère. Braves soldats de France, agréez nos profonds sentiments de respect et de re connaissance du sacrifice de votre vie. Reposez en paix. Que Diou ait pitié de vos Ames. Daarna sprak dr. W. P. Pfeiffer, die als commandant van de Transportcolonne voor dezen kring woorden van deelneming uitte voor de gevallen militairen. Vervolgens sprak jhr. Van Zandberg tot Essenberg, burgemeester van Krabbendyke, namens de afdeeling Oosteiyk Zuid-Beve land van het Roode Kr-uis, spr. bracht dank aan de Transportcolonne van Wemel dinge voor do door ben getoonde moed en opoffering in de oorlogsdagen en aan de Duitsche Weermacht voor de gezonden de putatie by deze plechtigheid. Tenslotte was het dr. W. F. Gnirrep van Wemeldinge, chef van het Centraal Hospi taal Zeeland, die een b'rief van één der-' Fransche nabestaanden voorlas, waarin aan allen danlc werd gebracht voor de be toonde eerbewyzen aan hun dierbaren, Spr. eindigde mét hierbij zyn persoonlijken danlc en die van zijn familie er aan toe te voe gen. Een deputatie van de Duitsche Weer macht was by de groeve aanwezig, die telkens wanneer een kist in her graf werd neergelaten, de militaire eer bewees. Een groote menigte was bij deze plech tigheid tegenwoordig. Een 10-tal bloem stukken dekte de baren. Allen verlieten onder den indruk van deze begrafenisplech tigheid het kerkhof. UITVOERING GYMNASTÏEK- VEREENIGES'G „OLYMPIA". KAPELLE. De gymnastiekvereeniging „Olympia" te Kapelle gaf Vrijdag- en Za terdagavond een uitvoering inhet lokaal „Obadja". De voorzitter, de heer C. A. Blok, sprak een openingswoord, waarin hy wees op het nuttige en aangename van gymnastiek voor lichaam en geest. Beide avonden was de zaal tot in alle hoeken bezet en het programma van gym nastische oefeningen werd onder leiding van den leidei-, den heer Johs. Willeboer, keurig afgewerkt. - Tevens werd een klucht in 3 bedrijven opgevoerd." Op dezen succesvcllen avond kan met genoegen teruggezien worden. Het ledental dezer vereeniging neemt steeds toe en velen toonen belangstelling voor het werk van „Olympia". JAARVERGADERING VER. VOOR CHR. WIJKVERPLEGING. BORSSELE. Donderdag hield de ver eeniging voor Christelijke Wijkverpleging alhier haar jaarvergadering, onder voor zitterschap van den heer Hommes te Nieuwdorp. Uit het jaarverslag bleek, dat de wijk zuster in 1940 aan verschillende zieken 2308-maal hulp had verleend. Ook werd daarin vermeld, dat de gemeente 's Heer Arendskerke haar subsidie, die tot nog toe 75 per jaar bedroeg, had verhoogd tot 100 en dat eveneens het Burgerlijk arm- bestuür aldaar in plaats an 67,50 voor taan 75 subsidie zal verleenen. De ge meente Borssele en het Eurgerlyk Armbe stuur in die gemeente verleenen samen 225 subsidie per jaar. De rekening 1940 wyst aan in ontvangsten 5238,75^ en in' uitgaven 4786,86 dus een goed slot van 451,89. Dit batig saldo is echter nog geen bewys van een alleszins gunsti- gen toestand, inmers de penningmeester deelde mee, dat de vereeniging het verloo- pen jaar 400,12*3 heeft ingeteerd. Tot leden der financiecle controle-com missie benoemde de vergadering de heeren M. C. Deurloo en M. Goedegebure te Nieuwdorp. De penningmeester deelde mee, dat de te Borssele wonende bestuursleden huisbezoek hadden gedaan voor aanwer ving van nieuwe leden en om te trachten ver-schillende leden te bewegen tot vrijwil lige verhooging van him contributie. Dit huisbezoek, dat nog niet geheel is afge- loopen, heeft reeds gunstige resultaten gehad, o.a, kan nu reeds gemeld worden, dat reeds 160 verhooging van contributie is verkregen. De heer A. de Korte dankte uit naam van de vergadering de Borssel- sclre bestuursleden voor den buitengewonen ijver, die ze in 't belang der vereeniging hadden betoond. De voorzitter sloot zich daarbij aan en sprak de hoop uit, dat ook te Nieuwdorp, waar men het -te Borssele gegeven voorbeeld zal navolgen, zulke gun stige resultaten zullen behaald worden. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1940 te Borssele 230 en te Nieuwdorp 249, dus in totaal 479. De drie aftredende bestuursleden, de heeren M. de Mey, A. van Overbèeke en Jan Walhout Jz. werden herkozen. In de vacature ds. Wagner, die wegens aan staand vertrek niet meer herkiesbaar was, had het bestuur candidaat gesteld den heer Jac. Fraas te Nieuwdorp. Deze werd daarop gekozen verklaard. Het bestuur deelde mee, dat het ds. Beukema in de plaats van ds. Wagner tot secretaris had gekozen. De voorzitter dankte ds. Wagner voor wat hij voor de vereeniging deed en wenschte hem het beste toe in zijn nieuwe standplaats. KIEZERSLIJST. WEMELDINGE. De door B. en W. dezer gemeente vastgestelde klezerslyst 1941/42, bevat 1413 namen. KIoZERSLLJST. YERSEKE. De nieuwe kiezersiyst dezer gemeente bevat 2464 namen. Zeeuwsch-Vlaanderen BIJEENKOMST VAN HET NED. ROODE KRUIS, AFD. WEST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN. In de- laatst gehouden vergadering van de afdeeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Ned. Roode Kruis werd o.a. het idee geopperd om een byeenkomst te or ganiseeren voor hen die zich gedurende de oorlogsdagen in het vorige jaar op eeniger- lei wyze verdienstelijk hebben gemaakt ten bate van het werk van het Roode Kruis, met als voornaamste doel om het con tact tusschen het bestuur en de actieve medewerkers (sters) cn tusschen de mede werkers onderling, te versterken.Dit idee vond groote instemming en het bestuur maakte onmiddellijk plannen daarvoor. Zoo werd bedoelde bijeenkomst Vrijdagavond gehouden in de bovenzaal van café de Vuyst te Oostburg, waar de voorzitter, de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, een groot aantal leden mocht welkom hee- ten. Op verzoek van den voorzitter werd staande de naaedachtapis van het overle den lid de helpster 3e klasse mej. Ver sprille, herdacht. Spreker bracht allen, namens het be stuur, nogmaals dank voor de vele opof feringen en de geheel belanglooze mede werking in de Meidagen. Hoewel spr. lie ver geen namen noemde, meende hij een uitzondering te moeten maken voor den hoofdpersoon, nL den secretaris den heer A. J. S. van Dam. Spr. schetste de wijze waarop de heer Van Dam het noodzieken huis in Oostburg heeft georganiseerd, in welk verband hy tevens de hulp schetste van den heer Hoolhorat en zuster Contant. Zuster Contant interrumpeerde hier, door deze dank over te brengen aan allen, die haar daarbij hebben geholpen, want anders had zy dat alles nooit kunnen doen. De De kwestie der brandkranen in de gemeente. De Raad der gemeente Aardenburg ver gaderde Vrijdagmorgen. Afwezig de heer J. Ryckaert. Besloten werd het ingekomen schrijven betreffende schadeloosstelling van den huidigen bewoner van het gekochte huis Marktstraat 2, tusschen den Commissaris der provincie en het college van B. en W. te bespreken in besloten vergadering. Ingekomen was voorts een schrijven van de Vereeniging van Burgemeester-s, Secreta rissen en Ontvangers in het voormalige 4e district van Zeeland met het verzoek dat de Raad aan Gedeputeerde Staten van Zeeland zou te kennen geven, dat zij het op prijs zou stellen indien het besluit van Provinciale Staten van Zeeland inzake tij delijke toelage voor Provinciale ambtena ren, ook toegepast zou worden voor den burgemeester, secretaris en ontvanger, en indien dit niet mogelyk zou zyn, dan toch in elk geval de Rijksregeling voor hen -zou worden toegepast, met kindertoelage van af het eerste kind. De heer CATSMAN zou de Rijksregeling wenschen te volgen en merkt op dat, wan neer er voor de hoogere ambtenaren reden is duurtetoeslag te geven, dat zeker ook het geval is voor het lagere personeel. Besloten werd het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. Brandkranen. De N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch VManderen" heeft medegedeeld dat de gemeente voor alle 44 geplaatste brandkranen moet betalen, en wel 5. per kraan per jaar, verschuldigd vanaf 1 Januari 1941. Mevr. VAN DEN BROECKE merkt op, dat de raad besloten heeft 20 brandkranen te betalen en wil daaraan vasthouden. De heer CATSMAN sluit zich hierbij aan. De VOORZ. merkt op dat deze brand kranen volgens een vaste regeling zyn aangelegd, n.l. 1 op. de 100 M., waarby ook rekening is gehouden met de som die door de gemeente moet worden opgebracht. In andere gemeenten zyn hiertegen geen be zwaren ingebracht. De raad besloot des- tyds slechts voor 20 brandkranen te be talen. Spr. vindt het geen elegant gebaar om van deze gewone regeling af te wijken. De heer CATSMAN zegt naar aanleiding daarvan dat juist de handelwijze van de Waterleiding Maatschappij alles behalve elegant is, ja zelfs onelegant is. De ge meente Aardenburg is gedwongen deel te nemen aan de Waterleiding Maatschappy, doch Aardenburg is hierbij in een zeer uitzonderlijke positie wat de brandkranen betreft. Ongeveer 10 jaar geleden zyn in deze gemeente 3 brandputten aangelegd, welke ongeveer 2000 gulden hebben ge kost. Door deze brandputten kan een groot deel van de gemeente bestreken worden met de tegenwoordige brandspuit. Daar door is Aardenburg niet te vergelyken met Oostburg of Breskèns. De heer HOLLEBRAND is het met de zienswijze van den heer Catsman eens. Eveneens Wethouder BLONDEEL en mevr. VAN DEN BROECKE. De heer CATSMAN stelt daarop voor bij het eenmaal genomen besluit te blijven en 20 van de .44 brandkranen te acceptee ren, en dan byv. de le, 3e, 5e enz. over te nemen en de andere niet te gebruiken. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Op verzoek van een 4-tal Maatschap pijen welke in de gemeente benzine-pom pen hebben staan, om voor de gesloten en eventueel nog te sluiten benzinepompen geen precariorechten te heffen, besluit de Raad, op voorstel van B. en W. voor pom pen die gesloten zyn, voor gebruik van den grond, de precariorechten te brengen van 25 op 5 per jaar, per stuk. Aan de KoninklijkeMuzieksociëteit .Aardenburgsche Fanfaren" werd voor 1941 een subsidie verleend van 350. De rekening van het Algemeen armbe stuur, dienst 1940, wordt goedgekeurd met de volgende cyfe^s gewone dienstont vangsten 89,24, uitgaven 150.78, alzoo een nadeelig slot van 61,54 en in den DienstGast- en Weeshuisgoederen ont vangsten 489.99 uitgaven 65,71, alzoo een batig slot van 424,28. Een verzoek van het r.k. schoolbestuur. Aan de orde was daarna een verzoek van het R.K. schoolbestuur om voor beide scholen gelden te willen beschikbaar stel len voor de aanschaffing van leermidde- len ten behoeve van het onderwijs in li- chamelyke oefeningen en voor verharding met basaltine tegels van de speelplaats der R. K. Jongensschool. De VOORZ. merkt op. dat in overleg met den Inspecteur voor het Lager Onderwijs de aanschaffing van leermiddelen voorloo- pig kan vervallen. Mevr. VAN DEN BROECKE zegt naar aanleiding van het verzoek dat ook de speelplaats der O. L. School op de Markt dringend behoefte aan verharding heeft, en zou aan het toestaan van hét verzoek do voorwaarde willen verbinden dat ook de speelplaats der O. L. School verhard wordt. Bovendien was hier reeds voor den oorlog sprake van geweest. De VOORZ. zegt dat het de bedoeling is de speelplaats der R.K. Jongensschool to verharden voornamelijk omdat daardoor bij geschikt weer gymnastieklessen in de open lucht op de speelplaats gehouden zou den kunnen worden. Mevr. VAN DEN BROECKE vindt dat zulks ook van toepassing is voor de speel plaats op de O. L. School. De heer CATSMAN mist evenals mevr. van den Broecke een begrooting bij de aan vrage. De heer HOU,EBRAND merkt op dat er een gemeentelijk sportterrein is, dat voor het geven van gymnastieklessen in de open lucht gebruikt kan worden. Besloten wordt het verzoek aan te hou den en B. en W. op te dragen een nadere kostenberekening op te maken. Tot lid van het algemeen armbestuur werd de heer H. Corthals als zoodanig herkozen. Aan de orde was daarna het vaststellen van de begrooting dienst 1941. Bij den post betreffende onderhoud eri schoonhouden van het gebouw, bestemd voor de vergadering van den Raad en van B. en W. en vpor de secretarie der ge meente, merkt mevr. VAN DEVT BROEC KE op, dat deze post is verhoogd met 50 voor de schoonmaak in verband met de vele extra werkzaamheden daaraan verbonden. Spr. zegt dat toen het vorige jaar een nieuwe instructie voor de schoon maakster werd vastgesteld zy had doen kennen dat het bedrag, dat voor het werk dat volgens de instructie gedaan zou moe ten worden, betaald werd. te gering was. Tot verhooging van het loon van de schoonmaakster is men toen echter niet overgegaan, zoodat de toenmalige schoon maakster moest bedanken, wegens te ge ringe vergoeding voor het vele werk. Thans echter, nu een nieuwe schoonmaak ster sinds eenigen tijd is benoemd gewor den, wordt de post wel verhoogd. Spr. is echter geenszins tegen verhooging van dit De heer HOLLEBRAND zegt, dat ten gevolge van de distributie enz. extra werk zaamheden verricht waren moeten worden, welke zeker een vergoeding eischten. Mevr. VAN DEN BROECKE zegt dat het dan dus een tijdelyke toelage betee- kent, waarmede de heer CATSMAN in stemt. Besloten werd de post te hand haven. Het bedrag bedoeld in artikel 55bis, le lid der L.O.-wet 1924), werd voor het jaar 1941 bepaald op 11,68 per leerling. De begrooting wordt vastgesteld met in den gewonen dienst voor uitgaven en inkomsten" 59065,72. Voor wat den kapitaaldiénst betreftin komsten 20.494,88, uitgaven 22994,88, aldus een nadeelig slot van 2500. Vastgesteld wordt het primitief kohier hondenbelasting 1941 met 104 aangeslage- nen tot een totaal bedrag van 229. Ten slotte wordt vastgesteld het primi tief kohier rioolbelasting, zonder hoofde lijke stemming, dienst 1941, met 233 aan- geslagenen tot een bedrag van 582,50. Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt mevr. VAN DEN BROECKE het woord. Spr. zegt dat, nu ds. Mulder uit Aardenburg vertrokken is, die de functie van gemeente-archivaris vervulde, er, gezien het belang van het gemeente archief te Aardenburg, er een nieuwe gemeente-archivaris benoemd moet worden. In Sluis is een bekwaam ar chivaris, Spr. stelde voor te trachten met de gemeenten Sluis, Grc Je en Oostburg in contact te komen om zoo mogelyk één ar chivaris voor die gemeenten, of, desge- wenscht, voor geheel Zeértwsch Vlaanderen Westelyk deel te benoemen. De heer CATSMAN voelt hiervoor op het eerste gezicht niet veel. De heer HOLLEBRAND kan zich ac- coord verklaren met het voorstel als er in Aardenburg nieman' ta vinden is dit dat werk behoorlyk kan doen. Mevr. VAN DEN BROECKE stelt voor den burgemeester op te dragen de diverse burgemeesters in een vergadering van burgemeesters over haar voorstel hun ge voelens te vragen. Het voorstel wordt In stemming ge bracht, waarby de stemmen staken, en het voorstel wqrdt aangehouden tot de volgende vergadering. voorzitter deed een ernstig beroep op allen om, mocht het onverhoopt nog eens noodig zyn, weer hun beste krachten te geven en daarby profijt te trekken van de ervaring in deze dagen opgedaan. Daarna was het woord aan den heer Van Dam, die op eenvoudige wijze schetste de gebeurtenissen in de woelige Meidagen, daarby vele voorvallen in de herinnering terug brengend. Dank zy de goede voorbe reiding van de afdeeling, zijn er bergen werk verzet, hoewel deze voorbereiding in theorie feitelijk slecht was. Vele moeilyk- heden moesten en zijn overwonnen, dank zy aller bezielende medewerking. Spr. her innerde aan het vele werk dat nog moest worden uitgevoerd, nadat het Roode Kruis werk feiteiyk was afgeloopen, zooals eva cuatie enz. enz. Van dit werk was echter do heer Hoolhorst de ziel en daarom had de afdeeling Oostburg gemeend om den heer Hoolhorst, als herinnering en uit dankbaarheid, een geschenk aan te bieden, nl. een boekwerk. De heer Hoolhorst dankte voor do hem gebrachte hulde. Daarna was het woord aan dr. J. T. Buma van Zuidzande, die op den 15en Mei in Rotterdam zijn practijk uitoefende. Spr. schetste de gebeurtenissen van dien dag en het schitterende werk dat aldaar spe ciaal door de transportcolonnes, onder de meest gevaarvolle omstandigheden is ver richt De voorzitter bracht dr. Buma dank. Noodig is, dat de cursussen in E.H.B.O. hervat worden en dat nieuwe leden worden gewonnen. De heer De Bourgraaf van Breskens sprak nog een propagandistisch woord en schetste o.a. hoe de afdeeling Breskens in betrekkelijk korten tijd plm. 200 nieuwe leden wist te winnen. Het verderegedeelte van den avond was gewijd aan ontspanning, waarbij eeni ge aardige films werden vertoond. Vele oude herinneringen werden nog eens opge haald en ongetwijfeld is daardoor de on derlinge band tusschen bestuur en leden weer versterkt, zoodat het doel van dezen avond alleszins bereikt is geworden. VERVULLING RAADSVACATüllE. CADZAND. Do voorzitter van het cen traal stembureau heeft den heer J. Riete- ma, alhier, benoemd tot lid van den raad wegens het niet aannemen der benoeming door den heer P. Robijn. GEVONDEN VOORWERPEN. SCHOONDIJKE. Gevonden 1 vulpen en 1. ceintuurband. Inlichtingen gemeente-veld wachter, Schoondyke. STAATSLOTERIJ. Trekking, van heden Pryzcn van; 1500 No. 4923 1000 No. 2047 5041 100 No. 12983 f '100 No. 10558 17364 100 No. 12084 12805 19S50 21063

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3