Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Bouwen zonder geld Oplaag 16.500 ex. De oorlog in de lucht. M. f HAKWA DUITSCHE SUCCESSEN IN DEN HANDELSOORLOG. HET DRAGEN VAN SLAG- OF STOOTWAPENEN VERBODEN. waarin opgenomen de 148ste JAARGANG NUMMER 71 MAANDAG 24 MAART 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent oer week of f 2.42 per kwartaal Franco per post 1 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 11.50, iedere regel meer 30 cent Bi] abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regel» 10.52, iedere regel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' De voorbereidingen, voor den herbouw van de door het oorlogsgeweld getroffen gebieden vorderen gestadig en wie in de zwaarst geteisterde steden van ons land rondziet, zal niet zonder voldoening kun nen constateeren, dat het Néderlandsche volk niet bij de puinhoopen is gaan neer zitten, maar dat er krachtig wordt aange pakt, om de sporen van den oorlog zoo spoedig mogelijk uit te wisschen. Dat is op zichzelf een bemoedigend teeken en wy kunnen ons slechts gelukkig prijzen, dat zich juist op dit gebied een zoo groote activiteit ontplooit. De herbouwplannen voor onze geteister de steden en dorpen liggen gereed en men heeft er zich aan de hand van uitvoerige beschavingen van kunnen overtuigen, dat deze plannen degelijk zijn voorbereid en dat daarin de mogelijkheid voor een ge zonde en harmonische ontwikkeling van het nieuwe stadsbeeld ruimschoots is open gelaten. Het. wederopbouw-schema is niet geforceerd en met name in de oude steden, wier glorie is vergaan, heeft de eerbied voor traditie en historie de plannen wezen lijk beïnvloed, zonder dat daarin een stre ven naar copieeren en imitatie openbaar werd. In 't bijzonder geld dit wel voor Mid delburg. De ontwerpers hebben een stads beeld samengesteld, dat, zonder dat -het zich als een museum-ontwerp voordoet, in groo te lijnen correspondeert op het Middelburg van voor den zeventienden Mei. Daarnaast is ook de economische positie van de Zeeuwsche hoofdstad in het nieuwe stads plan zoodanig geaccentueerd, dat daarin voor de toekomstige beteekenis van Mid delburg waardevolle perspectieven vallen te onderkennen. Er is op grond hiervan wel reden om optimistisch te zijn ook ten aanzien van de toekomst onzer hoofdstad. De omstan digheid, dat ook de materiaal-positie gun stig kan worden genoemd, kan hoopvol stemmen. Zeker, men zal zich moeten 'be perken en in vele gevallen zal het ontbre ken van bepaalde materialen of de nood zakelijkheid, zich met vervangingsmiddelen te behelpen, den bouwers voor groote pro blemen kunnen stellen. Maar aan den an deren kaïit mag de mogelijkheid niet over het hoofd worden gezien, dat, in het. aan wenden van vervangingsmateriaal wellicht een oplossing kan worden gevonden voor problemen, waarvoor men in tijden van overvloed wellicht uit den weg is gegaan, zoolang het, probleem zich niet als acuut liet aanzien. Niettemin zal de praktijk moeten uit wijzen en de ervaringen uit den vorigen oorlog zijn te dien aanzien niet direct moedgevend in hoeverre de materialen- voorx-aad toereikend en bruikbaar zal zijn, om den herbouw meer te doen zijn, dan een nood-oplossing. Want daarvoor dient in de eerste plaats te worden gewaakt geen kaartenhuizen, geen Potemkin-steden en surrogaat-dorpen'Het is zeker niet ver antwoord, den herbouw door te zetten, met de zekerheid, dat.de gedupeerden van Mei 1940 over een paar jaar weer voor de strop worden geplaatst. De geruststellende verzekeringen, welke dezer dagen met betrekking to£ den ma- terialenvoorraad en de materialenvoorzie- ning zijn verkregen, zullen velen over hun twijfel kunnen heenhelpen en den drang tot bouwen kunnen stimuleeren. Nu is er echter een gewichtig punt, dat niet onbesproken mag blijven, nl. de finan ciering. De wederopbouw op zichzelf is niet voldoende de plannen mogen een zeker optimisme rechtvaardigen wan neer geen voldoende waarborg is verkre gen voor de financiering van dezen weder opbouw is het aan gerechtvaardigden twij fel onderhevig, of hy zijn beslag zal kun nen krijgen In opzet- en omvang als thans is aangegeven, zonder dat gesproken moet worden van een ondergraving van het economisch fundament. In een vergadering van Rotterdamsche gedupeerden is de vorige week het finan cieringsprobleem uitvoerig besproken en de conclusie waartoe de wenschen en bezwa ren der gedupeerden aanleiding gaven was van dien aard, dat de toekomst ten deze niet zonder ernstige bezorgdheid tegemoet kan worden gezien. Het is reeds vaker gezegd, maar het kan niet voldoende wor den herhaald :-de wederopbouw is niet dat gene wat er aan tastbare resultaten aan straten en pleinen en gebouwen te voor schijn zal worden gebracht. De begrenzing van het begi-ip wederopbouw moet veel en veel ruimer worden getrokken en in de eerste en voornaamste plaats dienen de gedupeerden zelf jn dit begrip te worden gevat. Want zij moeten de straten en pleinen bevolken, zij moeten in de nieuw gebouwde huizen gaan wonen, hun bedrijf opnieuw inrichten, een voorraad vormen, hun klanten bedienen. Kortom, de gedu peerden moeten de belangrijkste bijdrage leveren voor den wederopbouw, hun bij drage is voorwaarde voor het succes van den wederopbouw. Het doode materiaal blijft inderdaad dood, wanneer aan de gedupeerden de zekerheid wordt onthouden, dat zij financieel althans in zóóverre worden schadeloos gesteld, dat het nieuwe begin redelijkerwijs verantwoord kan. worden geacht. Het eene is nu eenmaal niet van het andere te scheiden en het is op zijn zachtst uitgedrukt onbegrijpelijk, dat men in Den Haag, waar men zoo gaarne spoed wil zien betracht met den herbouw zoo zelfs, dat er bquwpremies, en belangrijke!, in uitzicht worden gesteld en men andex-zijds bouwen dwingend wil voorschrijven met zooveel gemak de financieele overwegingen der gedupeerden over het hoofd ziet. Men kan er zich slechts over verheugen, dat men op allerlei wijze tracht het herstel te bevorderen. Wij mogen onder geen voor waarde bij de pakken gaan neerzitten. Maar de vx'aag mag gesteld worden, of de gedu peerden een zoodanigen prikkel wel noodig hebben. Wij hebben reden, dit te betwijfe len en wie zijn oor in de kringen der ge troffenen te luisteren legt, zal allerwege kunnen hooren Bouwen? Liever vandaag, dan morgen En toch wordt er niet gebouwd, ook al zijn er dan veel aanvragen voor de bezet ting der beschikbare ruimte er worden weinig aanstalten gemaakt, om te bouwen. Er wórden wel teékeningen gemaakt. Het wil ons voox-komen, dat zich juist in de toezegging van bouwpremies én in het opleggen van dwingende voórwaarden de fout van het systeem openbaart. Deze fout ril., da,t men zich blind staart op den we deropbouw, zonder er rekening mede te houden dat de gedupeerden, voordat zij bouwen eerst wel eens willen weten, waar ze aan toe zullen zyn. Vóór den gedupeerde toch mag de we deropbouw niet maar een avontuur zijn. Hij wil eerst weten, wat de financieele consequenties zyn. Dat klinkt misschien een beetje antiek, wat consex-vatief wellicht, maar de hèeren in Den Haag zullen er toch rekening mede moeten houden, dat het meerendeel der gedupeerden er zulke conservatieve denk beelden op na houdt Een dier denkbeelden is ook, dat honderd procent niet hetzelfde is als vijftien of desnoods vijf en zeventig px'ocent. Vele gedupeerden gevoelen er bovendien meer voor, de consequenties van den we deropbouw van te vox-en te overwegen. En het is daarom zoo volkomen begrijpelijk, dat de raad van Middelburg zich geplaatst heeft achter de motie-Luyendijk. Want hier staat niet alleen het belang van de gedu peerden op het spel, neen, de toekomst van de Zeeuwsche hoofdstad zal er aan worden gewaagd, wanneer er niet spoedig een re geling komt waardoor de wederopbouw ook financieel gerechtvaardigd is. Daarvoor mogen niet de getroffenen opdraaien, niet in Middelburg, niet in Rotterdam, nergens. Dat ware inderdaad een wreedheid, welke eenig zou zijn in de geschiedenis van het Nederlandschevolk. Wij willen niet nog maals lanceeren het denkbeeld eener hef fing ineens van de gansche Nederlandsche vólksgemeenschap want dat is de oplos sing, welke ons volk siert we mogen slechts als een groote en grove onbillijk heid signaleeren, dat nog steeds twee pro cent van de bevolking de lasten in volle zwaarte heeft te torsen. En het wax-e te wenschen, dat men in bevoegde kringen nu eindeijk eens ging inzien, dat iedcren dag deze lasten zwaarder gaan drukken. Dat men eens ging begrijpen; dat de gedupeerden hier en elders het noodwinkel- gedoe eindelijk beu zijn, dat zij willen bou wen aan hun toekomst en aan de toekomst der stéden, welke zij bevolken. In den aandrang om zoo spoedig moge lijk te bouwen schuilt zeer veel goeds. Maar wanneer geen behoorlijk financieel funda ment is gelegd krijgt deze bouwwoede een bedenkelijk inflatioriistisch karakter. Bo vendien verlegt men het zwaartepunt we derom naar de gedupeerden en waar dat het geval is, daar zouden wij het kunnen begrijpen misschien wel billijken in dien de gedupeerden, die thans zoo happig" zijn op de goede plaatsen, er voor bedan ken te bouwen ook al verbeuren zij daar mede bouwpremie en schadevergoeding. Dat kan voor vele gedupeerden wellicht nog minder nadeelig zyn. Optimisme over de toekomst van Mid delburg kan gerechtvaardigd zijn, maar DE TWEEDE AANVAL OP FLYMOUTH. Over den tweeden aanval op Plymouth, welke Vrijdagavond is ondernomen, meldt United Press, dat honderden bommenwer pers daaraan hebben deelgenomen. Terwijl Donderdagavond 10.000 brandbommen ge worpen - werden, was dit aantal Vrijdag avond nog veel grooter. Aan brisantbom men vielen er tijdens het hoogtepunt van den aanval twaalf per minuut, of 720 per uur. De verliezen zijn nog niet te overzien, doch móeten zeer groot "zyn. Er is geen stx-aat, die niet getroffen is. De aanvallers kwamen opzetten bij het vallen va.n de duisternis, toen de bevolking nog met het opriximingswei-k van den aanval van den vorigen avond bezig was. Er is niet gemeld, dat er ook maar een Duitsche machine is neergehaald. De Britsche berichtendienst meldt, dat bij den laatsten aanval op Plymouth een groot aantal huizen venvoest is. Velen zijn dakloos. Men vreest, dat het aantal slachtoffers zeer groot is. WOONWIJKEN TE BERLIJN GETROFFEN. Naar het D.N.B. verneemt, zijn Brit sche gevechtsvliegtuigen in den afgeloo- pen nacht boven Noord-Duitschland ver schenen. Een deel der toestellen trachtte Berlijn aan te vallen. Slechts enkele vlieg tuigen slaagden er in tot boven de bixinen- stad te komen. Van groote hoogte lieten zy naar willekeur brandbommen en hier en daar bxlsantbommen vallen, die even als de aan den rand der stad geworpen bommen alleen woonwijken troffen. De schade is gering Verscheidene zolder- branden konden snel bedwongen worden. Eenige burgers zijn omgekomen of ge wond. DZJARAB0EB GEVALLEN. In het Italiaansche legerbericht van Za terdag wordt medegedeeld, dat in Noord- Afrika het kleine garnizoen te Dzjaraboeb, onder bevel van luitenant-kolonel Castag- ria, die tijdens den strijd gewond is, na een hardnekkige verdediging van vier maanden is overweldigd door de groote hoeveelheden strijdkrachten en oorlogsma teriaal van den vijand. De geheele Romeinsche pers brengt hul de aan het heldhaftige verzet van het kleine garnizoen-van Dzjaraboeb, dat na vier maanden taai volhouden in een op 300 kilometer van de kust midden iy de woestijn gelegen oase, voor een overmach- tigen vyand moest wyken. De „Giornale d' Italia wy'st op de troosteloosheid van dezen verloren post en schrijft, dat nie mand eraan gedacht heeft, dat het kleine Italiaansche garnizoen van 800 man vier maanden lang deze stelling had kunnen houden. De vijand heeft zyn aanvallen steeds meer versterkt, waarbij het prestige van het Britsche rijk op het spel stond en alleen de drukkende overmacht van den vijand heeft ten slotte de overgave nood zakelijk gemaakt. Fransche werkkrachten naar Duitschland. Uit Parijs meldt het D.N.B.In Februari zijn weer 6800 Fransche werkkrachten naar Duitschland vertrokken, zoodat thans 30.000 Fransche werkkrachten in Duitsch land aan den slag gekomen zijn. Ook in het onbezette gebied van Frankrijk wordt thaxxs propaganda gemaakt voor het werknemen in Duitschland. Vergeleken met Januari is de werkloosheid in het bezette gebied ver minderd met 63.000 of 10 procent Daar mede is de werkloosheid in dit deel van Frankrijk gedaald beneden den stand van eind-1935. daarnaast, men blijve met beide voeten op den grond. Ook in deze beware men de spreekwoordelijke Nederlandsche nuchter heid. Wy hopen van harte, dat de stemmen uit Rotterdam en de hartekreet van den Mïddelburgscheri raad in Den Haag wor den gehoord. Want eenerzyds is het drin gend noodig, dat de wederopbouw ter hand wordt genomen, anderzijds moet eindelijk ook zekerheid worden verkregen over de financieele vergoedingen. Tusschen deze twee bestaat een onlos makelijk verband. Uitstel beteekent een onverdiende extra-belasting van de gedu peerden en een blaam voor de 98 procent vaxi het Nederlandsche volk, die niet ge troffen werd. Naar onze daden zullen wy door het nageslacht worden beoordeeld, niet naar onze goede voornemens en beloften. DE STR'JD INDE ZONE VAN DZIIDZJIGA llDZJIBOCTt-DieEDAOEA(DlREDAWA)3b5KM Diredaoea-Awasj WawasUJ 215 k> ||Awasi - Addis -Abeba gsofr- 11 780KVI f4114) -MIE SS o etahara 'RM IÓTA o gaden Iadagau SOMALI BOreAM A ApzjiDijie.il JaUAR'bar. Oagaboei?* (OA&GAH- 5ft5A6EH^fe>U^,tul DE BRITTEN 100 K.M. VAN DEN ADDIS ABEBA SPOORWEG VERWIJDERD De Britsche gemotoriseerde afdeelingen zijn via Sasa-Beneh en Dagaboer in de zóne van Dzjidzjiga aangekomen en bevin den zich ongeveer een 100 k.m. van den grooten spoorweg die van Dzjiboeti naar Addis-Abeba voert. De Italianen bieden aan de Marda pas de "toegangspoort van het Ahmar geberg te naar den spoorweg) weerstand. De Britten liggen nu voor de hooge bergkammen va/-, het Ahmar gebergte, vermoedelijk verwachten zij nog verster kingen die Uloor Britsch Bomalilamd op rukken. Op de kaart zijn met zwarte blokjes de opmarsch der Britten aangegeven de Ita lianen bezetten vele goede steUingcn bij verscheidene plaatsen, gelegen aan den spoorweg. Slagschepen en duikbooten vernietigden 33 koopvaardijschepen. In het Duitsche legerbericht van Zater dag werd medegedeeld: „De vlootcommardant admiraal Luetjens meldt als commandant van een eskader slagschepen, dat hij na langdurige actie met zijn zware vlootstrijdkrachten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan in totaal 22 vijandelijke gewapende koopvaar dijschepen met een gezamenlyken inhoud van 116.000 tori tot zinken heeft gébracht Achthonderd overlevenden zyn daarbij door Duitsche slagschepen gered. Aan de Westkust van Afrika hebben Duitsche duikbooten een zwaar geladen en krachtig verdedigd convooi, dat voor En geland bestemd was, aangevallen. Na ge durende verscheidene dagen onvermoeid en steeds weer opnieuw te hebben aange vallen waren ae duikbooten er in geslaagd 11 vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 77.000 ton tot zixiken te brengen. Ook de luchtmacht heeft de vijandelijke scheepvaart aanzienlijke schade bex-okkend. In. het geheel vernietigde zij ongeveer 31.000 ton scheepsruimte, terwijl 6000 ton ex-ivstig werd beschadigd. Zoo hebben ten Noorden van Kreta Duitsche gevechts vliegtuigen een beschermd convooi met groot succes aangevallen. Een 12.000 ton- tankschip van den modernsten bouw stond na twee voltreffers in vlammen en moet verloren geacht worden. Een tweede schip van 8000 ton brak, na midscheeps getrof fen te zijn, in tweeën. Een derde koop vaardijschip van 6000 ton geraakte in bx-and. In de wateren van Malta kreeg een Britsche torpedoboot jager een bomtreffcr op het voorschip. In het Kanaal van Bris tol, ten Zuidoosten van Pembroke, zyn een koopvaarder van 4000 ton en een tank schip van 4000 ton door gevechtsvlieg tuigen tot zinken gebracht, ten Zuidoosten van Aldebourgh zonk een koopvaarder van 3000 ton na een voltreffer te hebben ge kregen. In het zeegebied van de Shetlandeilan- den heeft een Duitscli verkenningsvlieg tuig naar het D.N.B. verneemt, gister middag een bewapend Britsch koopvaardij schip van ongeveer 6.000 b.i'.t, aangevallen- Het vrachtschip werd door een bom van middelzwaar kaliber getroffen en bleef met sterke rookontwikkeling zwaar liggen. Volgens verklaringen van de overleven den van de 22 Engelsche koopvaardijsche pen, die door een formatie Duitsche slag schepen in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn ge bracht, hadden deze schepen zeer waarde vol materiaal waaronder vliegtuigonder- deelen en munitie aan boord. BRITSCH PATROUILLEVAARTUIG VERLOREN GEACHT. De Britsche admiraliteit heeft Zondag avond medegedeeld, dat het Britsche pa- troxxillevaartuig „Rubens" over tijd is en verloren geacht wordt. TWEE DEENSCHE SCHEPEN VERGAAN. Uit Kopenhagen meldt het D.N.B.: Vol gens een mededeeling van het Deensche gezantschap te Londen zijn de Deensche vx-achtbooten „Rigmor" en „Dagmar", die onder Engelsche vlag voeren, verongelukt. SLACHTOFFERS VAN DEN ZEE-OORLOG. Het Portugeesche blad Diario de Noti- cias meldt uit San Vicenta op de Kaap Verdische eilanden, dat tot nu toe in de wateren der eilanden vyf schepen tot zinken zijn gebracht. Het laatste schip, dat ten onder ging, was het Britsche stoom schip „Clan Ogilvy". Van het eiland Nicolau wordt gemeldt, dat daar twee reddingbooten zijn aange komen van 35 overlevenden van de be manning van het Engelsche. stoomschip „Clan Macnab". De scnipbreukelingen ver klaarden, dat nog vier reddingbooten on derweg waren. Op grond van de machtiging, hem ver leend in ax-t. 1 der verordening van den rijkscommissaris betreffende de strafbaar heid van handelingen tegen militaire of po- litieele verordeningen van 7 Februari 1941 (verordeningenblad no. 82) heeft de com- missaris-genex-aal SS. brigadeführer Rauter officieel medegedeeld 1. (a) Het is verboden op openbare wegen, straten en pleinen of an dere voor het publiek toeganke lijke plaatsen slag- of stootwa- pencn by zich te dragen. (b) Slag- of stootwapenen in den zin dezer bekendmaking zijn wa penen, die naar hun aard bestemd zijn, door ermee te slaan, te stoo- ten of te steken, verwondingen te veroorzaken. 2. (a) De op grond van de wet Van 9 Me 1890, houdende verbodsbepalingen met be* trekking tot het dragen van wapenen uit gereikte machtigingen tot het bij zich heb ben van bedoelde wapens en andere veror deningen, welke met deze bekendmaking in strijd zyn, treden tot nader order buiten werking. (b) Uitgezonderd van de onderhavige be palingen zijn de leden van de Duitsche weermacht, de S.S., de politie en de in het bezette Nederlandsche gebied zich bevin dende personen, welke behooren tot het Duitsche bestuur en Duitsche takken van dienst. Ook de bepalingen, welke betreffen de bewapening en uitrusting van hen, die in dienst zyn van de Nederlandsche over heid blijven van kracht 3. Handelingen, in strijd met deze bekend making zijn overtredingen en worden ge straft met hechtenis tot 6 maanden en geld boete tot 1000 gulden of met één dezer straffen, voor zoover niet een hoogere straf kan worden opgelegd volgens andere be palingen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1