ÉÉN MILLIARD OORLOKSSCIUDE Halfjaarjijksclie Schade-uittering! Spoedg hervatting van den handel in Duitsche waarden verwacht. NIEUWLAND. Sport Het geheim van het doodelijke gif Derde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 22 Maart 1941 Financieel Economisch Overzicht Vastere stemming voor aandeelen op de beurs. De aandeelenmarkt heeft de laatste da- i gen een tamelijk vaste stemming aan den (dag gelegd, een verschijnsel dat hier en daar eenige verwondering wekte, omdat dé algemeerie toestand als hoogst onzeker moet worden beschouwd. Er schijnt echter wel eenig verband te moeten worden ge legd tusschen de aangekondigde wijziging van het Besluit betreffende de Geblok keerde Markenbelasting, dat spoedig volg de op het aftreden van mr. Trip als Pre sident van de Nederlandsche Bank en als Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën. Men houdt nJ. rekening met de mogelijkheid, dat als gevolg van 1deze wijziging aankoop van Duitsche zijde in Nederlandsche fondsen weder zullen kunnen plaats vindfen. Overigens zal deze Wijziging van genoemd besluit wellicht consequenties hebben, die op het oogen- biik nog niet kunnen worden overzien, consequenties die gezocht zullen moeten worden op het gebied van het betaalmid- delenverkeer. Ter beurze braoht men hier- me'dte de flauwe stemming, die er voor staatsfondsen bestond, in verband. De zaak komt in het kort hierop neer, dat, zooals men weet, de bestaande rege ling betreffende de Geblokkeerde Marken- belasting, de handel in Duitsche fondsen volkomen onmogelijk maakt. Deze belas ting had ten doel, om te voorkomen, dat de verruiming van het betalingsverkeer, die, zooals men weet, verleden jaar door Duitschland werd ingesteld, tot gevolg zou kunnen hebben, dat er op groote schaal Duitsche fondsen in Nederlandsch bezit naar Duitschland zouden worden verkocht, waardoor dan de Neder landsch - Duitsche clearing te zwaar zou worden belast. Een dergelijke belasting van de clearing zou, zooals men weet, ook weer gevolgen heb ben gehad voor de staatsfinanciën, omdat de regeering voorschotten pleegt te ver- leenen voor de Nederlandsche vorderingen op Duitschland, indien de wachttermijn langer dan zes weken zou bedragen. Toch was men met dezen vorm van be lastingheffing niet tevreden. In de eerste plaats was daarvan het gevolg het ont staan van de z.g. Iniandsmarkendie tegen ongeveer 43 cent werden verhandeld. Deze marken geven weer de Nederlandsche vor deringen in Duitschland, die voorloopig niet naar hier worden overgemaakt, om dat anders de bedoelde Markenbelasting, die voor het loopende jaar 70 bedroeg, zou moeten worden betaald. In de tweede plaats had, zooals gezegd, de regeling tot gevolg, dat er geen handel in Duitsche fondsen kon plaats vinden in verband met öe stroeve wgze van toepassing, waarover wij reeds eerder hebben geschreven. De verandering, die; nu wordt doorge voerd komt er op neer, dat voortaan- vaft eiken verkoop van Duitsche effecten, oók indien deze plaats heeft aan ingezetenen en indien het effect behoorde tot bezit dat reédö op den datum van inwerkingtreden bestond (waarschijnlijk 1 April) 60 be lasting zal moeten worden betaald. Daarna zullen de transacties in het betreffende fonds vrij zijn. Men krijgt dus als het ware een verschil tusschen oud en nieuw bezit, n.l. van vóór en ni 1 ApriL De fondsen, die in nieuw bezit zijn overgegaan, zullen verder worden verhandeld op een basis van de Mark 75 cent. De Irüandsmarken komen dus geheel te vervallen en de koer sen van de Duitsche obligaties zullen, na dat hiervan 60 belasting is betaald, gelijk zijn aan die in Duitschland. De at tractie voor den Duitschen debiteur om hier Duitsche fondsen in te koopen, zal derhalve dan komen te vervallen. Zooals hierboven Tceds aangegeven, houdt men rekening met de mogelijkheid, dat er voortaan ook weer Duitsche aan- koopen van Nederlandsche fondsen zullen kunnen plaats vinden en hieruit verklaarde men de hoogste koersen op de markt. De conclusie is echter wellicht wat praeraa- tuur, omdat men op het oogenblik nog niet zeker is, of inderdaad in onbeperkte mate met Duitsche middelen hier Neder landsche effecten zullen kunnen worden gekocht. Er zijn deze week weer enkele nieuwe emissies aangekondigd: o.a. van de Cha- motte Unie. Déze maatschappij, die reeds driemaal gereorganiseerd is en waarvan de aandeelen, die oorspronkelijk 1000 groot zijn, geleidelijk tot 25 zijn terug gebracht, zal 125.000 nieuwe aandeelen uitgeven tegen den koers van 130 Te vens worden 5 preferente winstdeelende aandeelen, die door den bankier waren overgenomen tot aflossing van £ijn vor dering op de Chamotte Unie ter beurze tegen 140 geïntroduceerd. Verder werd de uitgifte aangekondigd van 450.000 van de IJzer-Metaal- en Tempergieterij vJi. B. Ubbink te Does burg. De opbrengst van de nieuw uit te geven aandeelen, waarvan de koers van uitgifte 110 bedraagt, zal voor ongeveer de helft dienen voor terugbetaling van een bankvoorschot, terwijl de andere helft zal dienen tot financiering van de uitbreiding. De Nederlandsche staalindustrie maakt in het algemeen een vrij gunstigen tijd door, daar z\j volop van orders is voorzien en ook wel grondstoffen geleverd krijgt. De nettowinst van de Staalwerken De Maas is b.v. gestegen van 103.360 tot 227.156, waaruit 20 dividend wordt bètaald, dat reeds ln den vorm van twee. interium dividenden is uitgekeerd. De meeste dividenden, die thans gepu bliceerd. worden zjjn tamelijk bevredigend. Zoo kondigde de Koloniale Bank een inte rim dividend aan van 7% tegen vorig jaar 4 Medegedeeld werd, dat tenge volge van het ontbreken van elk contact met Ned. Indië, geen jaarcijfers over 1940 kunnen worden overgelegd. De in 1940 ont vangen dividenden en tantièmes der doch termaatschappijen stellen de bank echter in staat om het genoemde interim dividend uit te keeren. Hoe groot later de slotuit- keering zal zijn, valt natuurlijk met geen mogelijkheid te zeggen. De totale dividend- uitkeering over 1939 bedroeg 10 Een krachtige winststijging gaf verdér de Hollandia Fabrieken Kattenburg Co. te zien. De winst is nJ. van 80.323 in 1939 tot 453.794 in 1940 gestegen. Alle 176 uitstaande amortisatiebe wijzen ad 300 werden afgelost Daarvoor is natuur lijk een belangrijk bedrag noodig en blijk baar. als gevolg daarvan is het dividend op de gewone aandeelen op onveranderd 8 gehandhaafd, evenals dat van 6 op de preferente aandeelen. Naar het ver slag opmerkt, kon het wegvallen van den export ruimschoots worden opgevangen door de grootere vraag in het binnenland, door opdrachten van Rijkswege en door nieuwe,opdrachten van. de. Ddltsche. over heid: De Koninklijke Nederlaiidsehe Papier fabriek maakte een winst van 298.591 tegen vorig jaar 186.339, waaruit een dividend van 14 tegen vorig jaar 10 wordt uitgekeerd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 Nederland 1940 H 95, 94%, 93%. 4 Nederland 1941 97%, 96%, 96%. Aku 95%. 97%, 95, 108%. Lever Bros 101%, 110%, 105%. Philips 185, 1971',, 197%. Beth. Steel 78 3/16, 80%. 79%, 80. U. S. Steel 61%, 63%, 62%, 63. Kon. Petroleum 212, 216, 214, 222%, 228. Amsterdam Rubber 258%, 268, 272%. Ned. Scheepv. Unie 165, 164%, 175%, 174. H.V.A. 407, 402. 425, 420%, 421. Deli Batavia Mij. 178, 177' 186%. Deli Mij. 226%, 232, 228, 235. Senembah Mij. 186%, 190, 186, 194. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent t JOOSSE. Onderlinge Verzekering Maatschappij «VfSTIGD TE TVJLKXyn •S-GtAVWACi 11.30.41 BESTUUR: L. C. F. E. van Helden Tucker, voorzitter A. A. B. Boeker, gedelegeerde Mr. J. J. Montijn, N. J. J. Grobben, F. A. Evers, administrateur. GevolmachtigdenAdministratie-adressen Voor Afdeelingen A, B en D Voor Afdeelingen A, B en D Firma Bekouw Mijnssen Javastraat 76 - Den Haag ...o. a a r Telefoon 11.30.41. Heerengracht 124, Amsterdam C Voor Afdeeling C en Telefoon 48871 Qr> Hertoginnelaan 1, Den Haag ,r Awflaii«rr F Telefoon 33.51.40. Voor Afdeeling EVoor Aid. E en D III Firma Tollenaar Wegener (Vaartuigen) i Rokin 75-79 - Amsterdam C Gebr. v. Buren - Rotterdam Telefoon 42006 Meent 106 - Tel. 34572. In deze eene week werd niet minder dan HONDERD M1LLIOEN gulden bijverzekerd. De Afdeeling A over schreed thans (binnen 8 maanden) een bedrag van Ookde lfater opgerichte afdeelingen blijven gestadig groeien, zoodat de stand thans is Afd. A. Afd. B. Afd. C. Afd. D. Afd. E. Afd. I. Woningen, inboedels, enz. tot 50.000,— Andere risico's tot 1.000.000,— Persoonlijke ongevallen door molest Gevaarlijke risico's, ïncL vaartuigen, tot f 100.000,— Bedrijfsschade en Huur- derving door molest Kleinere inboedels en derg. tot 7500, f 1.050.000.000 230.000.000 22.000.000 15.000.000 12.500 000 16.000 000 Voegt ook Uw belang bij de reeds verzekerde honderd duizend objecten en vraagt inlichtingen bij Uw Assu rantie-Bezorger Nieuwe Afdeeling G Molestverzekering van Gelden en Geldsvv^'aidige Papieren (ook transport), alsmede Preciosa, Kunstvoorwerpen en dergelijke. Administratie-Adres Regentesselaan 9 A, Den Haag, Tel. 398278. GevolmachtigdeFirma Bode Van Hall, Amster dam C, O.Z. Voorburgwal 101, Tel. 47735 en 49935. JEUGDIG KNAAPJE BIJ AANRIJDING GEDOOD. Vrijdagochtend heeft op den Veursche- straatweg, nabij de Boschlaan te Leid- schendam een ernstig ongeluk plaats ge had, waarbij het vijfjarige zoontje van den bloemist van der Kraan het leven heeft gelaten. Het ventje had een boodschap gedaan aan de overzijde van den weg en toen het weder naar huis keerde, stak het den weg over, juist toen een grootè vrachtauto in aantocht was. De chauffeur probeerde nog het knaapje te ontwaken, doch slaagde daarin niet. Het ventje kwam onder den wagen en was op slag dood. HEIN DOODEN BIJ VERKEERS ONGELUK. Het D.N.B. meldt uit IstanboelBjj Kutsjuk op den weg Is tanboel-Adrianopel is een autobus in volle vaart in botsing gekomen met een zwaargeladen vracht auto. Negen der 31 inzittenden waren op slag dood, 16 werden gewond. Een der zwaargewonden is later overleden. De autobus werd letterlijk in stukken gereten. TRAMVERKEER TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche trams zullen met ingang van morgen 22 Maart, langer rij den. ue vertrektijden van de trams zijn zoo gesteld, dat al het tramverkeer om 10 uur 's avonds binnen is. Materiaal voor da wegbedekking. Gloeiande massa's stroomen uit den wagen In de gereedstaande emmert» Het Is het asfalt, dat gebruikt wordt voor de herstelling van Amsterdam! straten (Foto Pax-Ho!land) Standenlijsten voetbal. De standenlijsten van de 2e en 3e klasse der Zeeuwsche voetbalcompetitie lulden thans: R. B. C. 12 10 1 1 21 49—19 Vlissingen 11 8 3 0 19 35—17 T. S. C. 12 8 2 2 18 35—21 R. C. S. 14 7 1 6 15 45—39 Baronie 13 6 1 6 13 35—30 Zeeuwen 14 6 1 7 13 45—40 Hero 11 5 1 5 11 25—30 Goes 13 5 1 7 11 24—29 Alliance 12 4 2 6 10 24—28 Middelburg 13 3 2 8 8 25—35 Zeelandia 15 0 1 14 1 21—75 3e klasse M. Zeeuwen II 11 9 1 1 19 45—18 Vlissingen II 10 7 2 1 36 38—16 Walcheren 10 6 1 3 13 45—26 E. M. M. 10 5 1 4 11 34—31 Middelburg II 10 3 2 5 8 24—30 Goesche Boys 13 1 5 7 7 15—35 Goes II 10 0 5 5 5 24—41 Zeelandia II 10 0 5 5 5 20—48 3e klasse N. Terneuzeu 10 8 1 1 17 40—23 Corn. Boys 10 4 .2 4 -10 45—31 Axel 9 1 4 9 27—29 Sluiskil 8 3 1 4 7 31—23 -Biervliet 9 3 1 5 7 17—28 Tern. Boys 10 3 0 7 6 23—49 3e klasse O. Breskens 8 8 0 0 16 64—8 Oostburg 10 5 1 4 11 29—29 Aardenburg 8 5 0 3 10 22—23 LJzendijke 6 2 0 4 4 15—24 Schoondijke 6 1 1 4 3 13—25 Tern, n 8 1 0 7 2 14—48 VOETBALPRO GRAMMA. Het programma voor morgen luidtj 2e klasse D. AllianceDe Zeeuwen. R.C.S.De Baronie. VlissingenGoes. Middelburg—T.S.C. HeroR.B.C. Se klasse AL Zeelandia nDe Zeeuwen II. E.M.M.—Middelburg H. Goes IIWalcheren. 3e klasse N. Sluiskil—Biervliet. 3e klasse O. BreskensUzendijke. AardenburgSchoondijke. DOOR FRANK F. BBAUN. 12) Commissaris Larris las het proces-ver- baal door. Daarop sloeg hg het dossier dicht. ,Dat is eigenlijk wel voldoende, denk je ook niet? Er kan nu wel een bevel tot inhechtenisneming worden uitgevaardigd." „Ik zou liever nog even willen wachten, mijnheer". „Waarom, Kybander? Voor den rechter van instructie is dit voldoende. De justitie kan haar dan wel verder in het nauw brengen, totdat ze bekent. M\j dunkt, dat ons werk hiermee afgeloopen is". Commissaris Larris was er altijd sterk voor, de zaken te vereenvoudigen. En meestal had hg het bjj het goede eind. Maar twee- of driemaal had hij naar zfjn hoofdinspecteur geluisterd en ze waren be hoedzaam. andere mogelijkheden nagegaan met het gevolg, dat ze tenslotte voor een verrassende wending waren komen te staan. Daaraan dacht hij nu, terwijl hij zijn ouden vertrouwden Kybander aanzag. „U hebt met de menschen niet zelf ge sproken, mijnheer. U moet zich een beeld vormen uit deze processen-verbaal van verklaringen en onderzoekingen. Maar ik ken zoowel Angelica Fabreani als de an dere erbij betrokkenen. Dat ze ten deele mij niet kennen, is niet zoo belangrijk". „Nu», wat wil je dan?" „Voorloopig nog afwachten". De woor den van den hoofdinspecteur klonken haast als een verzoek. „Deze geschiedenis bevalt me niet. Er ontbreekt hoegenaamd ieder motiéf. Waarom zou Angelica haar stiefbroeder en haar neef uit den weg "hebben willen ruimen?" „Mogelijk bekent ze dat voor den rech ter van instructie". Kybander schudde het- hoofd. „Wat wij er niet uit krijgen, mijnheer, komt de rechter van instructie ook niet te weten". Larris stootte de lucht uit .zijn longen als een zeeleeuw, die na een duik weer boven water komt. „Goed dan", zei hij. „Hoe lang denkt je nog noodig te heb ben?" „Vier en twintig uur", zei Kybander, „of nog beter twee maal vier en twintig uur. U riskeert niets, commissaris. Het is ook uitgesloten, dat Angelica Fabreani een of andere poging zal wagen om te ont vluchten". „Ik zou juist heel blij zijn, als ze zulk een poging zou doen. Dat zou gelijk staan met een bekentenis van schuld". De commissaris ging naar de deur. Hg draaide zich nog eenmaal om. „Dus acht en veertig uur, Kybander", herhaalde hij en stak zjjn wijsvinger op. Hoofdinspecteur Kybander knikte zonder iets te zeggen. HOOFDSTUK V. Om twaalf uur werd Kybander door rechercheur Henke opgebeld. „Bent u daar, inspecteur?" „Ja, met Kybander. Waar zit je, Henke?" „In een café op den hoek, vlak bij het huis van A. F., in een telefooncel. Volgens uw opdracht heb ik A. F. onopvallend geschaduwd. Ze kwam een half uur gele den het huis uitte voetze ging hier het café binnen en belde dadelijk iemand op. Ik kon verstaan, dat ze met iemand een afspraak maakte. Die ander moet hier komen. A. F. is onderwijl nog een paar boodschappen gaan doen. Over een uur heeft ze afgesproken". „Met een man of met een vrouw?" „Dat kon ik niet hooren. Maar ik ge loof, met éen man. Vrouwen spreken heel anders, wanneer ze met een man spreken. Zelfs aan de telefoon is dat te hooren. Ik zou zeggen ze worden dadelijk een beetje onnatuurlijk". Kybander glimlachte aan de andere zijde van de telefoonverbinding. Wat een levenswijsheid kraamde die jonge Henke daar uit Maar hij zei ernstig„Neem jij het geval zoö lang op je, totdat ik er ben. Ik denk. dat ik binnen een uur wel bij je kan zijn". Hij hing de telefoon op den haak. Een oogenblik dacht hij na. Hij moest beslist te weten zien te komen, wat Angelica Fabreani te bespreken had met de per soon, met wie zij een afspraakje had ge maakt. Dat is niét gemakkelijk in een groot café. Een middel was, aan een ta feltje ernaast te gaan zitten, een krant lezen en ijverig aanteekeningen maken over beurskoersen of sportuitslagen. Het was zelfs de eenige mogelijkheid. Maar Angelica Fabreani kende hem. Hij moest zichzelf een beetje veranderen. Hij ging de lange gang door en trad een kamer binnen, die geen nummer op de deur had. Het was een soort voorkamertje. Uit de daarachter gelegen ruimte kwam- een oude man naar voren. Hij droeg een witte jas en men zóu hem voor een kap per hebben kunnen houden. „AhHoofdinspecteur Kybanderzei hij glimlachend, toen de bezoeker hem toe knikte. Ze spraken korten tijd met elkaar. Kybander moest op een stoel plaats ne men, die zich nauwelijks van een zetel in een kapperssalon onderscheidde. Wat daarop met hem gebeurde, herinnerde eveneens sterk aan de werkzaamheid in zulk een inrichting. Maar desondanks was er een grondig onderscheid. Hoofdinspec teur Kybander verloor geen enkel haar, noch door knippen, noch door scheren. In tegendeel, hij kreeg er talrijke prachtige haren bij. Toen hij den ouden man verliet eer onderzoekende blik in den spiegel had hem tevreden gesteld was hij zeker dat niemand hem herkennen zou. Hij had lange borstelige wenkbrauwen, diepliggende oogen en de gelaatskleur van een Zuiderling. Onder zijn neus stak een klein snorretje naar voren, dat in spitse punten eindigde. Er was niet veel met hem gebeurd, maar de verandering was vol komen. „Schitterend, hoor", zei hij. ;,Jg bent een kunstenaar". „Misschien wilt u nog iets anders op uw hoofd hebben, inspecteur?" vroeg de man. „Wat heb je dan voor me?" „Een cirkelzaag", zei de ander droog. Hij haalde een strooien hoed te voorschijn. „Past die?" „Ja, prachtig". De hoofdinspecteur be keek zich in den spiegel. „Nu nog een wandelstok en dan bent u klaar". „Je bent wel veeleischend, man, maar geef maar op. Je hebt gelijk". De portier keek eenige oogenblikken la ter den onbekenden heer wantrouwend aan. Die had hij toch niet binnengelaten? Kybander groette. Dat was te veel voor den portier. „Wacht u eens even", zei hij, terwijl hij als een waakzame kettinghond uit zijn loge te voorschijn kwam. „Waar komt u vandaan?" „Nou, raad maar eens, Bolman De portier trok zijn hoofd terug. „Hoe", begon hij onzeker? Kybander was tevreden. Hij liep naar een taxistandplaats en reed weg. Angelica Fabreani liep terug in de rich ting van het café, waar ze kort tevoren haar afspraakje gemaakt had. Ze over legde nog bij zichzelf, of het niet beter geweest was, ergens anders af te spreken, maar ze liet het er toch maar bij. Ten slotte was het nu te laat, om te veran deren. Ze keek een paar maal om, of ze niet door den auto van Ladislaus werd in gehaald, met het gevolg, dat een levens lustige jongeman haar verkeerd begreep en haar aansprak. Angelica nam zooiets niet kwalijk. Ze onderdrukte met moeite een glimlach en ging zonder iets te zeggen verder, den jongeman teleurgesteld achter latende. Ze had er zoo aardig uitgezien in haar tweed- costuum, vond hg. Vlak by het café stond een heer, die krampachtig zijn strooien hoed vast hield, opdat hem zijn hoofddeksel niet zou af waaien. Toen hij Angelica aan zag komen, maakte hfl een korte zwenking en trad vlak achter haar aan den cafétuln binnen. Angelica schonk geen aandacht aan hem, want achter een tafeltje, dat tegen een met klimop begroeid latwerk stond, was Ladislaus Marczali opgestaan. „Zoo, ben je daar al". „Ja, dat valt niet te ontkennen. Aardig, dat je 's middags een uurtje voor me over hebt. Hoe gaat het met je moeder?" „Dank je, heel goed. Weet je, dat Peter Braubach bg ons is komen wonen? Moe der wilde het beslist. 55e is nogal erg op nou, ik kon er niets tegen inbrengen", hem gesteld en nu, dat Joachim dood is Ze verzweeg, dat dit ook Iieelemaal niet in haar bedoeling had gelegen. Ladislaus scheen over deze mededeeling niet verheugd te zijn, maar hg zei verder niets. Ze gingen zitten. Achter den klirn- opwand aan een tafeltje ernaast nam de heer plaats, die zoo bezorgd was geweest voor zijn strooien hoed. Schuin tegenover hem zat een eenzame heer, die volkomen overbodig in zijn koffie roerde. Het was rechercheur Henke. Maar dat wist nie mand hier. Henke voelde zich zeer ver laten. De hoofdinspecteur was niet geko men. Hg moest dus probeeren, zelf af to luisteren, wat die beiden zaten te praten en afspraken. Dat mas moeilgk. Hg zat een heele tafeltjes hen af. „Heb je iets van de politie gehoord?'* (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9