Voorstellen aan den Raad van Vlissingen. De Raad van Yerseke vergaderde. Democratische vrijheden in Engeland. Sport Oprichting woningstichting herbouw Yerseke. Vrfdag a.s. komt de Raad dezer ge meente bijeen voor behandeling van o.m. de volgende voorstellen van B. en W. Ontslag onderw-jjzer. Van den heer J. A. Sturm, onderwijzer Can school A aan de Hendrikstraat is een verzoek ingekomen om ontslag als zooda nig wegens het bereiken van den 60-jari- gen leeftijd op 13 Februari jl. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verleenen ingaande 1 Juni a.s., zulks overeenkomstig het verzoek van den belanghebbende Directeur waterleidingbedrijf. Ter voorziening in de vacature van direc teur van het gem. waterleidingbedrijf beve len B. en W. aan den heer P. Kas, tech nisch. hoofdambtenaar bij de N.V. Inter communale Waterleiding Gebied Leeuwar den te Leeuwarden, op een jaarwedde van 4000 met 2 verhoogingen van 250, tel kens na twee jarert dienst. De inlichtingen welke B. en W. omtrent dezen sollicitant ontvingen zyn dermate gunstig, dat zy met dé directie van hèt Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening wier advies werd ingewonnen van oordeel waren, dat in afwijking van de ge woonte, het aanbeveling verdiende slechts den heer Kas ter benoeming voor te dra- gen. De financleele verhouding tusschen rijk en gemeenten. In verband met het vervallen van de Rijksinkomstenbelasting en de gemeente fondsbelasting en het daarvoor in de plaats treden van één enkele inkomstenbelasting moet de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten,worden herzien. Voor het jaar 1941 is een overgangsregeling ge troffen, welke in hoofdzaak aan den be- staanden toestand aansluit. Blijkens een circulaire van den secretaris-generaal van het departement van blnnenlandsche za ken dd. 17 Februari 1941 móet de begroo ting voor 1941 zoo spoedig mogelijk aan de nieuwe regeling worden aangepast. Daarbij moeten de kosten van de arbeids bemiddeling voor 1941 tot op de helft wor den teruggebracht, zulks in verband met de voorgenomen reorganisatie hiervan. B. en W. bieden in verband hiermede een wij ziging van de begrooting voor 1941 ter vaststelling aan, waarin de noodige ver anderingen zyn verwerkt. Hieruit blijkt, dat een en ander voor 1941 een voordeel oplevert van 33.683. Het tekort op de begrooting wordt hierdoor teruggebracht van 418.600 op 384.917, welk tekort voorloopig ongedekt blyft. B. en W. merken by dit voorstel ten- Slotte nog op dat het Rijk een extra uit- keering in de buitengewone uitgaven ten gevolge van den oorlogstoestand ten aan zien van de politie en de brandweer in uit zicht heeft gesteld, welke uitkeeringen echter vooralsnog niet in de begrooting Verwerkt mogen worden, evenmin als de 'hyzondere bijdragen van het rijk, ter ver vanging van de belastingbydrage en de extra-subsidie uit het werkloosheidssub- Sidlèfonds. Extra kleeding en schoeisel enz. aan werkloozen. Evenals in 1940, kan ook voor 1941 extra hulp aan werkloozen verstrekt worden in den vorm van kleed ing, dekking en schoei sel. Over. het kalenderjaar 1941 mag voor Vlissingen ten hoogste worden besteed een bedrag gelijk aan het gemiddeld aantal werkloozen over de' eerste 10 maanden van 1940, vermeerderd met het gemiddelde aantal tewerkgestelden over dezelfde maanden, vermenigvuldigd met 6.50, zijnde 526 x 6.50 3419. Van het be drag ad 6.50 komt 2 ten laste van de gemeente en 4.50 voor rekening van het departement van sociale zaken. Voor dit doel kan thans 3419 worden uitgegeven, tegen 3140.70 in 1940. B. en W. stellen daarom voor 526 x 2 z= 1052 beschikbaar te stellen en het bestuur van de gem. instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon, 2e afd. met de uit voering van deze steunverleening te belas ten. Op de begrooting voor 1941 was voor extra-hulp aan werkloozen 3160 uitge trokken, terwrjl een bydrage van het rijk ad 2360 als inkomsten was geraamd, zoo dat reeds 800 op de begrooting 1941 be schikbaar is gesteld. Voorschotten aan het byzonder onderwijs. B. en W. stellen voor in verband met de bevoegdheid van de besturen, van de bij zondere lagere scholen tot het aanvragen van een voorschot op de exploitatievergoe ding hunner scholen over 1941, de vergoe ding als volgt vast te stellen a. voor gewoon lager onderwijs (eigen scholen) 11.75 per leerling b. voor gewoon lager onderwijs (in bruik leen gegeven scholen) 9.06 per leerling c. voor uitgebreid lager onderwijs (in bruikleen gegeven scholen) 11.95 per leerling. Het voorschot wordt voorts berekend naar het getal leerlingen volgens den maat staf van art. 28 der wet in het afgeloopen jaar. Verder wordt voorgesteld om overeen komstig de tot dusverre geldende regeling, zoodra 'mogelijk een vierde gedeelte der voorschotten beschikbaar te stellen en ver. volgens telkens een vierde gedeelte aan het begin van elk kwartaal. Herziening van het uitbreidingsplan. Tengevolge van de belangrijke uitbrei ding, welke het vliegveld in het laatste jaar heeft ondergaan en een daarmede ge paard gaande opschuiving van de zooge naamde verboden kringen, is het thans noodzakelijk geworden het in 1937 vastge stelde uitbreidingsplan met bebouwings voorschriften aan een belangrijke herzie ning te onderwerpen. B. en W. stellen voor hen te machtigen den directeur van gemeentewerken op te dragen een ontwerp-plan tot herziening van het plan van uitbreiding met be- bóuwingsvoorschriften te vervaardigen en zich daarbij te doen bijstaan door de advi seurs van het plan-1937, ir. D. Roosenburg en jhr. ir. J. de Ranitz te 's-Gravenhage. De advieskosten zyn 3000 en voor de reis- en verblijfkosten van de adviseurs en de overige aan de vervaardiging van het nieuwe plan verbonden kosten zal ongeveer l 2000 benoodlgd zijn, waarom B. en W. verzoeken een crediet van ten hoogste S 5000 te verleenen. Tevens stellen B. en W. voor in verband met het bepaalde in het 4e en 5e lid van art. 6 der Woningwet, overeenkomstig het 4e lid van art. 36 dier wet te bepalen, dat een herziening van het plan van uitbreiding dezer gemeente met bijbehoorende bebouwingsvoorschriften wordt voorbereid. Sluiting slagerswinkels op Maandagmiddag. Het bestuur der Slagerspatroonsvereeni- ging Vlissingen heeft den Raad verzocht te bepalen dat het verboden zal zyn een slagerswinkel Maandagsmiddags nè, 1 uur voor het publiek geopend te hebben en in de desbetreffende verordening tevens een bepaling op te nemen, dat gedurende de verplichte winkelsluiting voor slagerswin kels niet langs de huizen of op den open baren weg mag worden verkocht en/of bezorgd, althans voor wat vleesch en vleeschwaren betreft. Het personeel kan dan den verplichtend gestelden vrijen middag op één dag kragen, De contröle op de naleving van de Arbeids wet zal hierdoor te dien opzichte worden vergemakkelijkt. Alle in Vlissingen gevestigde slagers zijn by genoemde vereeniging aangesloten. B. en W. hebben tegen inwilliging van dit verzoek geen bezwaar en stellen voor de desbetreffende artikelen van de verorde ning bedoeld bij de art. 639, le lid der winkelsluitingswet 1930 in dien zin aan te vullen. Opgemerkt wordt, dat deze bepalingen slechts zulleji gelden voor de slagerswinkels, dus niet voor de zooge naamde vleeschwinkels waar behalve vleeschwaren ook andere goederen, zooals kruidenierswaren, worden verkocht. Voorts zullen de bepalingen niet van toepassing zijn op den Maandag, onmiddellijk vooraf gaande aan den Hemelvaartsdag, den eer sten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag. Verkoop van gedeelte Lampstnsstraat. Door de N.V- Maatschappy „de Schelde" alhier, wordt van de gemeente in koop aangevraagd een perceel grond aan de Lampsinsstraat ter oppervlakte van plm. 700 M2. en plm. 700 M2. van genoemde straat naby den Singel. Alvorens tot verkoop tfan dit gedeelte straat te kunnen besluiten dient dit krach tens de bepalingen der Wegenwet aan het openbaar verkeer te worden onttrokken. Van dezen grond bedraagt de prijs 5 per M2, welken- prijs B. en W. eveneens voor het gedeelte straat zouden willen be palen. Daar in het te verkoopen gedeelte Lamp sinsstraat een integreerend deel van het riool ligt, dient aan den verkoop de voor waarde te worden verbonden, dat de kos ten van aanleg van een inlaat voor het riool tegenover de ontworpen Paul Kru- gerstraat bij de Keersluisbrug voor reke ning van de koopster komen de aanleg zal door de gemeente geschieden. Op deze kosten zal in. mindering gebracht worden de koopsom van de hierbovenbedoelde 700 M2. straat. Aangezien "voorts tegen de Inwilliging van het verzoek van de N.V. Maatschappij „de Schelde" alhier, geen bezwaar bestaat, stellen B. en W. voor a. aan het openbaar verkeer te onttrek ken een gedeelte van de Lampsinsstraat, ter oppervlakte van plm. 700 M2. b. den verlangden grond, ter oppervlakte van plm. 700 M2. en plm. 700 M2. straat aan verzoekster in koop af te staan tegen den prys van 5 per M2., ten bate van het Grondbedrijf en zulks behalve onder de voorwaarde inzake de kosten van het ma- ken van een rioolinlaat, onder de gebruike lijke voorwaarden aan den verkoop van in dustrieterrein verbonden. Verkoop grond voor garage. Van mevrouw de weduwe J. de Muynck te Box-ssele is een verzoek ontvangen van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel industrieterrein, gelegen aan dé Van Dishoekstraat, ter oppervlakte van 386 M2. Het ligt in de bedoeling van adressante op dezen grond o.a. te bouwen een garage over de volle breedte van het perceel. Zij verzoekt echter dezen bouw te mogen uitstellen tot na den oorlog. Aangezien tegen de inwilliging van dit verzoek by B. en W. geen bezwaar be staat, stellen zij voor den verlangden grond in koop af te staan tegen den daarvoor vastgestelden prijs van 5 per M2., alzoo voor een koopsom van 1930, ten bate van het Grondbedrijf, en zulks behalve onder de gebruikelijke voorwaarden, onder beding, dat binnen een jaar na het einde van'den huidigen oorlogstoestand in Neder land, op den verkochten grond een garage met werkplaats moet zijn gebouwd en zulks over de volle breedte van het perceel by een diepte van ongeveer 10 meter. BRAND IN BRAVDBLUSCH- APPARATENFABRDSK. In een fabriekje aan de Amsterdamsche Vaart te Haarlem heeft gistermiddag, een korte maar hevige brand gewoed. Ongeveer kwart voor vier weerklonk een doffe knal yan een ontploffing in het gebouw en even later sloegen reeds de vlammen uit de ramen van de bovenver dieping. Met vier stralen op de waterleiding bedwong de brandweer het vuur. Van de inventaris der bovenverdieping bleef wei nig over. Het fabriekje, dat door dezen brand werd geteisterd, vervaardigde...... brand- bluschapparaten. Men was op de bovenver dieping bezig deze toestellen met cellu- loselak te bespuiten, toen vermoedelyk door kortsluiting de zeer brandbare dam pen van deze verfstof explodeerden. In een oogwenk stond de geheele verdieping in lichter laaie, zoodat het hier werkzame personeel geen gelegenheid kreeg de deug delijkheid van het fabrieksproduct op de proef te stellen. De fabriek was verzekerd, de inventaris niet. ONDER VRACHTAUTO GERAAKT. Het driejarig zoontje van den heer H. te Ankeveen geraakte Dinsdag onder een vrachtauto. Met ernstige verwondingen werd het kind in de ouderlijke woning bin nengedragen, waar het, ondanks spoedige geneeskundige hulp, Woensdagmorgen aan de gevolgen is overleden. Schoonmaak. Schoonmaaksdagen, Zijn de plagen Van Egypte in het klein. 't Zyn de dagen Die we dragen Daar het. eenmaal zoo moet zijn. Al de vrouwen Zyn aan Jt sjouwen Heele dagen in de weer En de mannen Zijn verbannen, k Eebbeit haast geen leven meer. Klachten, zeuren, Zeepsopgeuren, f Witkalk, verf en terpentijn Bezems, dweilen, Gladde zeilen, Voor de ramen geen gordijnen. Ja, die dagen, Moet men dragen En betalen bouendfen. Na het sjouwen, Van de vrouwen, Gaat men rekeningen zien. C. J, v. V. De pers beklaagt zich. De maatregel van den Britschen radio- omroep, om alle kunstenaars en auteurs van medewerking aan de radioprogram ma's uit te sluiten, die als politiek onbe trouwbaar geacht worden, heeft, naar het A.N.P. uit Lissabon meldt, in breede En- gelsche kringen steeds grootere ontstem ming gewekt. De Engelsche bladen zetten in ieder geval hun scherpe critiek op deze radiomaatregel voort, gesteund door een reeks Lagerhuisleden, die eveneens tegen de volkomen on-democratische houding van de. Londensche radio opkomen. - De „Daily Telegraph" van 17 Maart pu bliceert een ingezonden stuk van een lezer, dïe zich bitter beklaagt over den om zich heen grypenden geest der onverdraag zaamheid, welke den laatsten tijd steeds sterker tot uiting komt. De inzender maakt zich bezorgd, dat de democratische rechten in Engeland nog meer dan tevoren zoudlen kunnen worden beperkt. Wat even wel de uit het Londensche radiogebouw verdreven Engelsche kunstenaars en artis- ten betreft, zoo blijkt dat zy byna uitslui tend tot de z.g. peoples convention be- hooren, welke de onverwylde staking van den oorlog en de vorming eehèr völksré- geering verlangt. Volgens dé berichten der Engelsche bladen' is:'t in eén vergadering, waaraan ook o.a. 600 afgevaardigden der verschillende Britsche vakorganisaties en van politieke groepen deelnamen, storm achtig toegegaan. Telkens wanneer de naam Churchill viel, ontstond er een fluit concert. De sprekers, onder wie zich be kende Britsche vakleiders en artisten be vonden, oefenden scherpe critiek op de houding der Britsche regeering en eischten dat er naar de vredesstem van het volk geluisterd zou worden. De afgevaardigden der vakorganisaties verplichtten zich, zoo meldt de „Daily Herald", om den roep naar een volksregeering onder de geheele bevolking te verspreiden. Tenslotte zeide de spreker Men zegt, dat de handhaving van onze vakorganisaties en van onze de mocratische rechten indruischt tegen de nationale oorlogsinspanningen, maar het \vinstsysteem gaat door. De door de Britsche radio verbannen Engelsche kunstenaars zijn echter niet de eenigen, die met de politiek van de radio ontevreden zyn. Niemand minder dan de eerste lord der admiraliteit beklaagde zich erover, dat de radio zijn jongste rede te Torquay willekeurig heeft uitgesproken. Het bleek dat de radio een beroep van den eersten lord op de Britsche ondernemers eenvoudig had weggelaten en alleen de passage van de rede had doorgegeven, waarin Alexander zich tot de arbeiders richt. De „Daily Mail" beschouwt het nieuwe arbeidsplan van Bèvin met het grootste wantrouwen. Het blad schryft, dat het nieuwe plan-Bevin een teleurstelling is. Het volk eisch duidelyke en eenvoudige instructies. Ook thans echter was Bevin onduidelijk. De „News Chronicle" meldt in dit ver band, dat -de dokwerkers van Glasgow na een bespreking die 2|/2 uur duurde, dé nieuwe regeerlngsplannen van Bevin ..een stemmig hebben afgewezen. Inmiddels moeten de Engelsche bladen schaarschte constateeren aan het levens middelenfront. In Lincolnshire leggen de boeren zich met alle kracht toe op het verbouwen van aardappelen. De „Daily Mirror" meldt, dat in eenige Engelsche districten thans ook het „cor ned beef" gerantsoeneerd moet worden. Ten slotte publiceert de „News Chro nicle" opnieuw een interview met sir Tej Bahadur Sapru, die onlangs een bespre king van Indische politieke leiders te Bom bay geleid heeft. Ik hoop, zoo zegt Sapru, dat de Britsche regeering de grootste aan dacht zal wyden aan de voorstellen van de conferéntie van Bombay. Voor White hall en Delhi is de tijd gekomen een posi tieve actie te voeren. Hoe langer Enge land draalt, des te grooter is het gevaar, dat de toestand slechter wordt. INZAMELING VAN PAPIER EN OUDE STOFFEN. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Op Ini tiatief van verschillende bisschoppen wordt thans in eenige bisdommen een inzameling van papier en stoffen gehouden, waarby alle papieren, oude acten, verzamelde kran ten en stofresten, benevens oude klee- dingstuklcen gezonden worden naar een centraal punt en van daar gaan naar de eerwerkingsplaatsen van het rijk. In eeni ge kloosters worden voortgeiyke acties gevoerd. YERSEKE. Donderdagmiddag kwam de Raad voltallig bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Gunning. Na de opening deelt de voorzitter mede, dat hy wegens de tydsomstandigheden zyn gebruikelyke nieuwjaarsrede achterwege zal laten; overigens wenscht hy den leden en hun gezinnen alle góeds toe voor het jaar 1941. De heer De Jager beantwoordt dezen wensch namens den raad. De VOORZ. deelde mede dat het aantal drankwet-vergunningen is teruggebracht van 8 op 6, dat de rekeningen over 1937 definitief zijn vastgesteld en dat de hef fing van 200. opcenten op de personeele belasting is goedgekeurd. Aan den gemeente-opzichter is voor den bouw der barakken een ver goeding toe gekend van 300. De wederopbouwplannen vinden regel matig voortgang, de onteigening is uit gesproken en binnenkort zal vry zeker een aanvullende onteigening volgen. De drie gespaarde huizen aan de Dreef zijn voorloopig niet in de onteigening op genomen, maar de voorzitter heeft goede hoop dat dit alsnog zal gebeuren, zonder dat zal de ontmanteling van de kerk pruts werk zijn. By het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim merkt de heer Koppe op, dat de vergaderingen niet erg trouw door de ledefl worden bezocht. By de verslagen van den gemeente-arts en den schoolarts wyst de voorzitter er o.a. op, dat de schoolartsendienst nuttig werk verricht en, voldoet aan de verwach tingen die daarvan werden gekoesterd. Er worden tnans pogingen in het werk ge steld tot eén gewestelijken schoolartsen- dienst met een aparten schoolarts te ge raken. Salaris grafdelver. De grafdelver verzocht aan burgemeester en wethouders verhooging van salaris; deze stellen voor hem een gratificatie van 50 toe te kennen voor de extra-werkzaam heden, die verleden jaar aan de kerkhoven moesten worden verricht. De heer MOL vraagt of een salarisver- hooging niet mogelyk is. De VOOP-Z. antwoordt dat ook de graf delver onder de voorgestelde salarisver- hooging van 6% zal vallen* overigens heeft hij de meeste verdiensten van het particu liere werk, waarvan hij ongeveer het mono polie heeft. Hierop wordt het voorstel aan genomen. Besloten wordt uit de gemeentekas een bedrag van 134 beschikbaar te stellen voor den B-steun 1941. Gemeenschappelijke vleesclikeurings- dienst. De VOORZ. deelt mede dat bij nader overleg gebleken is dat de autovergoeding voor den keurmeester nog niet kan worden gemist, weshalve B. en W. adviseeren de begrooting 1941 alsnog goed te keuren. Aldus wordt besloten. •Vervolgens wordt besloten tot vaststel ling van de nieuwe gemeenschappelijke re geling van den vleeschkeuringsdienst, die noodzakelijk is geworden door de wijziging van de gemeentewet. By de voorstellen van het gemeente-be stuur van Kruiningen om de gemeenschap pelijke regeling aan te vullen met bepa lingen inzake de exploitatie van het slacht huis te Kruiningen en de hierby behooren de wijzigingen van de begrootingen 1940 en 1941 deelt de VOORZ. mede dat B. en W. hiertegen ovezwegende bezwaren heb ben; zy stellen,dan ook voor hierop niet in te gaan. Het gemeentebestuur van Yerseke heeft zich bereid verklaard de stichting van het slachthuis als een „fait accompli" te aan vaarden en mede te werken aan een ge- meenschappelyke regeling-hieromtrent. Als eenige wensch is gesteld dat deze zaak apart zou worden geregeld op een zoo danige wijze dat alle betrokken gemeenten een gelyke verantwoordelijkheid dragen. Kruiningen heeft echter dit dringende ver zoek naast zich neer gelegd en wil deze zaak onderbrengen by de gemeenschappen lijke regeling van den vleeschkeurings dienst, doch dit geeft onvoldoende waar borgen voor de andere kringgemeenten, bovendien gaat het om belangryke be dragen. De heer VAN DER ENDT zou voor Yerseke zelf een slachthuis wenschen. De heer KOPPE is van meening dat Yerseke goed genoeg is om het meeste te betalen, doch dat Kruiningen alleen wil beslissen. Met algemeene stemmen wordt besloten op deze wijze van samenwerking niet in te gaan. Onderwijs. De voorschotten aan de byzondere scholen worden voor 1941 vastgesteld als volgt: Ned. Herv. Schoolvereeniging 1212; Ver. tot 't verstrekken van 1. o. op Geref. grondslag 1044; Ver. voor Geref. l.o. op 810. By de diverse begrootingswyzigingen deelt de VOORZ. mede dat de nieuwe rege ling van de financieele verhouding tus schen het rijk en de gemeenten een voor deel voor de gemeente oplevert van ruim 5000. Hiertegenover staan echter hooge- re uitgaven, waarvoor het grootste ge deelte benoodlgd is. De heer SCHEELE is verheugd dat voor den concierge een extra tydelyke toelage van 3 per week is uitgetrokken voor het schoonmaken van het gemeente huis; aan zijn wenschen is thans voldaan. De verordening op de uitoefening van beroep en bedrijf in de gemeente Yerseke wordt opnieuw vastgesteld, aangezien van hoogerhand bezwaar werd gemaakt tegen den termyn, waarvoor zy zou gelden. Deze is nu van vyf op twee jaar teruggebracht. Op verzoek van de slagersvereeniging „De Bevelanden" wordt besloten te be palen dat in Yerseke op "Dinsdag na 1 uur des namiddags alle vleeschwinkels voor het publiek gesloten moeten zyn. Tydelyke toelage gemeente-personejel. Besloten wordt aan het gehuwde ge meente-personeel in vasten en tydelyken dienst of op arbeidsovereenkomst naar bur- gerlyk recht werkzaam en aan de gemeen te-veldwachter met ingang van 1 Decem ber 1940 een tijdelijke toelage te verlee nen van 6% van de bruto-wedde of het bruto-loon, voor zoover dit, vërmeerderd met de toelage, een bedrag van f, 1900 '3 jaars nfet overschrydt. Wederopbouw. Besloten wordt B. en W. te machtigen om aan den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw voorschotten, op grond van de hypotheekregeling 1940, te ver zoeken, ten behoeve van den herbouw en/of het herstel van door het oorlogsgeweld troffen woningen en om deze gelden, onder hypothecair verband, aan de eige naren dier woningen uit te leenen. De VOORZ. deelt mede dat ér ongeveer 95 woningen gebouwd zullen moeten wor den. In de Irenestraat zullen er typen komen van ongeveer 4000. Er moeten echter ook nog goedkoopere woningen komen, van ruim 3000. Hieraan wordt thans hard gewerkt om dit uitvoerbaar te maken. Woningstichting herbouw Yerseke. De VOORZ. deelt mede, dat omtrent de oprichting en de inrichting van een stich ting, die. het grootste gedeelte van den wederopbouw zal bestrijken en behartigen, nog overleg wordt gevoerd met den alge meen gemachtigde voor den wederopbouw en het departement van binnenlandsche zaken. Hoewel de zaak nog niet geheel in kannen en kruiken is, stellen B. en Wj den raad het volgende voor: De raad besluit thans tot de oprichti r van de woningstichting herbouw Yersel - kiest een bestuur en machtigt dit bestu tot vaststelling van de statuten en wat verder noodig is, een en ander onder t'e benoodigde goedkeuring van hoogerhan i Dan kunnen de meest dringende werkzaam heden vast voortgang hebben. Conform wordt besloten. Als bestuurs leden worden gekozen de burgemeester al.~ voorzitter en als leden de heer P. de Koey- er, wethouder; J. C. Cornelisse, wethouder; A. J. Koppe, raadslid en M. Mol, raadslid. Als plaatsvervangende leden worden aan gewezen de heeren M. Scheele en G. Jager, beiden raadslid. De heer KOPPE zegt dat er gegron - klachten zyn over den distributiedien: Dit betreft niet Yerseke, maar het krin - kantoor te Krabbendyke, dat een verga? - bak is van aanvragen, die zeer vertraa- i worden afgewerkt. Dit kan en moet bete De VOORZ. zegt een onderzoek en eve - tueele behandeling dezer zaak toe. De heer BOM vraagt welke vergoedb y aan de gedupeerden zal worden toeg - kend. De VOORZ. antwoordt dat dit voor Yerseke deze maand nog zal afkomen. De heer HIRDES vraagt of men de onteigende gronden dit jaar nog kan be werken. De VOORZ. antwoordt ontken nend. De heer VAN DER ENDT vraagt of de korfbalvereeniging alsnog van het gym nastieklokaal gebruik mag maken, daar zy er reeds onkosten voor heeft gemaakt en een toezegging was ontvangen. De VOORZ. antwoordt da' over deze zaak nog nader zal worden beslist. De heer DE VISSER heeft'bezwaar dat de beerwagen overdag rydt en zou gaarne het tonnenstelsel ingevoerd zien. De VOORZ. antwoordt dat septic-tanks eigenlyk de oplossing zynonderhands kan de beerkar wel weer 's avonds gaan ryden. De heer DE VISSER vraagt of de leer lingen van school I weer in dat gebouw kunnen worden ondergebracht. De VOORZ. antwoordt ontkennend. Voor loopig is er nog geen plaats beschikbaar voor de Ned. Herv. Bewaarschool en het bedrijf van de firma van der Peyl. De heer SCHEELE verzoekt by gele genheid de verdere rioleering van de gemeente nog eens onder de loupe te nemen, hetgeen de VOORZ. toezegt. EEN LANDELIJKE ACTIE VOOR KORFBAL OP DE SCHOLEN. Na 1 Januari 1941 wordt geen dispensatie meer verleend van het onderwys in de licha melyke oefening op de lagere scholen. Voor heel wat gemeentebesturen en schoolvereenigingen is daardoor een moei- lykheid ontstaan, daar veelal geschikte localiteiten voor het vak lichamelyke oefe ning ontbraken, maar ook dootdat onder lichamelijke oefening niet alleen gymnas tiek begrepen dient te worden. Aan spel, en vooral sportspel, dient de aandacht besteed te worden. De Nederlandsche Korfbalbond heeft ge/- meend te moeten wyzen op het korfbalspel, dat welhaast de meest alzijdige gelegenheid tot lichamelyke oefening biedt. In duizen den brieven werd in vele toonaarden op de beteekenis van korfbal gewezen. De Nederlandsche Korfbalbond richtte zich uiteraard in de eerste plaats tot het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming met een gemoti veerd schryven, waarin de goede kwalitei ten van korfbal voor de lichamelyke oefe ning en de karaktervorming van jeugdige personen werden belicht. Een tweede brief ging naar de ruim 1200 gemeentebesturen in Nederland. Ook daarin werd gewezen op het nut van korfbal voor de lichamelyke oefening, op de mogelijkheid korfbal zonder bezwaren in te schakelen, terwyl de kosten voor aanschaffing van het materiaal gering zijn. Verder werd tot alle hoofdinspecteurs, inspecteurs en schoolopzieners van ryk en gemeenten een schrijven gericht, dat even eens tot doel heeft de autoriteiten op de mogelykheden van het vak lichamelyke oefening te wyzen. By de brief werd een fraai vouwblad ingesloten, dat onder het motto „Een Nederlandsch spel voor de Nederlandsche jeugd" zich tot de opvoeders richt. Tevens werd het boekje van den heer J. van Driel, waarin de grondslagen, de techniek en tactiek van het korfbalspel zyn behandeld benevens de spelregels zyn op genomen, ingesloten. In een brief aan de duizenden scholen in ons land beveelt dé Nederlandsche Korfbal bond zyn spel aan, terwijl meergenoemde folder dit nog eens extra stimuleert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6