Radioprogramma Gemengd Nieuws EEK WEEKMENU IN DISTRIBUTIETIJD. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad «deelt het volgende weekmenu mede, waarbij rekening is gehouden met de distributie. MAANDAG: Aardappelsoep met verschillende groenten. Een smakelijke voedzame soep maakt men van 800 gr. soepbeentjes, l!/fe kg. aardappelen. 200 gr. taptemelkpoeder of 300 gr. gehakt, 3 liter water, bladselderij, peterselie, 100 gr. wortelen, 100 gr. gpruitjes, 1 flinke ui, 50 gr. boter of margarine of 40 gr. vet. De soepbeentjes met 1 liter water den vereisch- ten tijd trekken, daarna de bouiilon zeven. De ongeschilde, flink schoon geboende aardappelen in parten snijden en met de gesnipperde ui, de celderij, de spruitjes en de gesnipperde wortelen in de helft van den bouillon in een half uur gaar 'koken. Alles tot c-en gelijkmatige puree stampen en langzamerhand verdunnen met de rest van den bouillon, het water en de glad aangemengde melkpoeder. Het vet toevoegen en de soep nog even doorkoken. In de soepterrine de fijngehakte peterselie toevoegen. Indien men van gehakt gebruik maakt, worden de met wat zout en peper aangemaakte gehakt balletjes in een deel van den bouillon gaar ge kookt. Deze worden na het stampen van de aard appelen bij de verdunde soep gevoegd. Dikke r^jst in melk. Deze maakt men van 1 liter melk of taptemelk, 200 gr. rijst, 50 gr. suiker en een citroen schilletje. De melk aan de kook brengen en de gewas- schen rijst en het schilletje toevoegen. Alles zachtjes gaar laten worden in ongeveer m uur. Voor het opdoen de suiker er door roeren, daar dit voordeellger in het gebruik is. DINSDAG: Aardappelen. 2 kg. consumptieaardappelen In de schil koken. Raapstelen. Men neme 1 kg. raapstelen, wat zout, een weinig melk of taptemelk en een beetje aard appelmeel. De schoongemaakte, in stukjes gesneden ge- wasschen raapstelen met het aanhangende water opzetten en in ongeveer een half uur gaar ko ken. Dan een weinig melk toevoegen en het vocht binden met wat aardappelmeel. De groente niet nastoven. Bruineboonengehakt. Men'neme 175 gr. rauwe, bruine boonen of liter gekookte boonen, 200 gr. gekookte aard appelen, 1 ui, peper, zout, noot, wat paneermeel en 50 gr. boter. De gewasschen en geweekte boonen m de hooikist of in couranten gaar laten worden, fijn maken en goed door elkaar kneden met de fijn gemaakte aardappelen, de gefruite of zeer fiin geraspte ui cn de kruiden. Is de massa te droog, dan wat boonennat toevoegen. Is ze te vochtig dan aardappelkruim. Een bal er van vormen en deze door paneermeel wentelen en aan alle za den bruin bakken. Jus. Hiervoor doet men bU de in de pan achter gebleven boter 30 gr. 'of 3 afgestreken eetlepels bloem. 20 gr. of een flinken lepel taptemelkpoe der. een halve liter water, zout, peper. aroma- De bloem in de rest van het vet bruin bakken. Het met het water aangemengde taptemelkpoe der toevoegen cn de Jus even laten koken. Alles op smaak afmaken met de kruiden. Havermoutpap. Deze toespijs bereidt men van 1 liter melk of taptemelk. 60 gr. havermout, een wéinig zout en 50 gr. suiker. De melk met het zout aan de kook brengen, de havermout toevoegen en de pap laten binden. Ten slotte <le suiker er door roeren. WOENSDAG: Aardappelen. 3 kg. aardappelen in de schil koken. Uien met zure says. Men neme 1 kg. uien, 2 dl. 2534, ongeveer een halve dl. azijn, wat zout. peper cn aardappel meel. De uien schoonmaken, in tweeën snijden en in ongeveer een half uur gaar koken met niet meer dan 2 dl. water en een weinig zout. De azijn toevoegen, het vocht binden en alles op smaak af maken met een wéinig peper. Gebakken leverworst. Men neme hiervoor 375 gr. leverworst (3 bon nen), wat bloem, 50 gr. boter of margarine of 40 gr. vet. De worst in vrij dikke plakken snyden, deze door een beetje bloem wentelen en vlug aan beide zijden bruin bakken. Jus. Zie Dinsdag, maar voeg, Indien men het heeft, voor smaakverandering een weinig tomaten puree toe. DONDERDAG: Aardappelen. 3 kg. aardappelen in de schil koken. Spruitjes. Men neme 1 kg. spruitjes, 20 gr. boter of margarine. De schoongemaakte spruitjes met een weinig water in ongeveer 20 minuten gaar en droog koken, de boter of margarine er door schudden. De groente niet nastoven. Rundergehakt zonder brood. Men neme 300 gr. gehakt. 250 gr. gekookte .aardappelen; wat peper. zout. noot, wat melk, paneermeel of een weinig beschuitkruim, 30 gr. boler of vet, wat aardappelmeel. De aardappelen fün maken en met het gehakt cn de kruiden vermengen tot een samenhangen de massa, waaraan zoo noodig wat melk wordt toegevoegd Een bal er van vormen, deze door paneermeel of beschuitkruim wentelen. Het ge hakt mooi bruin bakken, wat water toevoegen en het gehakt in de jus gaar laten worden. De jus met zooveel water afmaken, dat de hoeveel heid groot genoeg is. De jus binden met een weinig aardappelmeel. VRIJDAGi Aardappelen. 3 kg. aardappelen in de schil koken. Wortelen. Hiervoor neemt men 1 kg. winterwortelen, wat aardappelmeel, gehakte peterselie. De wortelen afboenen, in gelijke, niet te dunne reepjes of plakjes snijden, opzetten met een bodemje kokend water. De wortelen in onge veer 3j uur gaar koken, het vocht binden met wat aardappelmeel, de fijngehakte, peterselie er door roeren. Peterseliesaus. Men neme een halve liter water, een halve liter melk of taptemelk, 2 bouillonblokjes, een weinig peper. zout. aardappelmeel, peterselie. De bouillonblokjes in het water oplossen, de melk toevoegen en de vloeistof binden met aardappelmeel. Ten slotte de fijngehakte peter selie er door roerem Gevulde groentenomelette. Men neme voor het .beslag 200 gr. bloem, 2 eieren. 100 gr. taptemelkpoeder, een halve liter water, wat zout, 50 gr. boter, margarine of vet. Voor de vulling wat winterwortel, prei, sel derij of andere soepgroenten, tezamen ongeveer 250 gram. De bloem, het taptemelkpoeder. de eieren, het zout en het water tot een glad beslag mengen. Hiervan 2 of 4 pannekoeken bakken, afhankelijk van de grootte van de pan. Deze vullen met het groentenmengsel. Voor de vulling een gedeelte van de saus men gen met de fijngesneden, rauwe groenten. De gevulde omelette in drieën vouwen. ZATERDAG: Sla van aardappelen, witte boonen en bieten. Men neme hiervoor 1 kg. koude, gekookte aardappelen, 250 gr. rauwe- witte boonen, 1 kg. bieten, een halve liter melk, 30 gr. bloem, .50 gr. boter, wat citroensap, peper, zout, aroma, peter selie. De witte boonen in hooikist of couranten gaar laten worden. De in de schil gekookte aardap pelen in plakken, de bieten in kleine blokjes snijden. Aardappelen, bieten en boonen dooreen mengen. De melk binden met de bloem, de boter toe voegen en de saus, onder nu en dan roeren, laten afkoelen. De saus op smaak vermengen met de kruiden en het citroensap. Met deze saus de sla aanmaken. Hangop. Men neme 3 liter karnemelk en wat bruine suiker. Ia een vergiet een in koud water uitgeknepen doek uitspreiden, de vergiet in een kom plaat sen en de karnemelk in den doek gieten. Af en toe de dikke massa met een lepel uitscheppen. Van deze hoeveelheid karnemelk is de hangop in 12 uur klaar. Ten slotte de hangop los klop pen.- zoodat er geen klontjes meer in zijn. De bruine suiker er bü presenteeren. ZONDAG: Aardappelen. 3 kg. aardappelen in de schil koken. Rhabarber. 1 kg. rhabarber, ongeveer 200 gr. glucosestroop, wat aardappelmeel. De bladeren en het ondereinde van de stelen verwijderen, de stelen in stukjes snijden en- op zetten met weinig water. De rhabarber in onge veer 15 minuten gaar koken, de glucosestroop toevoegen en de groente zoo noodig binden met aardappelmeel. Indien rhabarber te duur mocht zijn, neme men Gedroogde appeltjes. Hiervoor zijn noodig 250 gr. gedroogde zure appelen, ongeveer 150 gr. glucosestroop, een citroenschilletje en wat aardappelmeel. Zorgvuldig de klokhuizen uit de appelen ver wijderen. De vruchten wasschen en een nacht weeken met zooveel water, dat ze juist bedekt zijn. Den volgenden dag opzetten met het week- water, het citroenschilletje en de glucosestroop. Zoodra de appelen zacht zijn, do vruchtenstukjes in de schaal leggen. Het vocht binden met wat aardappelmeel en over de appelen gieten. Rundvleesch. 300 gr. rundvleesch, zout. peper, 30 gr. boter, margarine of vet, Bitterkoekjesvla. Een halve liter melk, 35 gr. suiker, wat vanille suiker. 20 gr. maizena, 100 gr. bitterkoekjes en een weinig roode jam. De bitterkoekjes op een schuimspaan In de kokende melk dompelen en dan in een vla schaaltje leggen. De suiker bij de melk voegen en de melk binden met de maizena. De vla, onder nu en dan roeren, laten afkoe len, zoodat zich geen vlies kan vormen, de afge koelde vla over de bitterkoekjes gieten en het geheel met wat roode jam garneeren. Gem. voedingswaarde per dag Maandag Dinsdag Woensdag... Donderdag- Vrijdag Zaterdag Zondag Gera. per dag cal. e fch 1165 42 IS 198 1191 41 20 201 1356 36 46 190 1148 44 20 186 1301 39 17 237 1275 h« 1» 210 1253 35 19 232 8689 293 159 1454 1241 42 22 208 ZONDAG 23 MAAHT. Ned. Frogr. HILVERSUM I. 414,4 M. 8.00 Gram. 10.00 Uitz. door Vrijzinnig-Prot Kerkeomité: a. Voor de kinderen (10.00); b. Kerkdienst (10.30). 12.00 Gram. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 SaJon- ork. 1.45 „Wie cn wat waren onze voorouders?", lezing. 2.00 Amusementsork. cu solist. 2.45 Progr. van en voor de boeren. 3.30 Uit Berlijn. 6.00 Voor de kinderen. 6.30 Orgel. 6.42 Almanak. 6.45 Sport van den dag. 7.00 Kamerkoor „Pro Mu- vSica" met piano en gram. 7.30 Grom. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Spiegel ran den dag. 8.30 Ber. (En- gelsch). 8.45 Groot Amusementsork. en „De Meesterzangers". 9.40 Gram. 9.45 Engelsche ber. ANP. 10.00 Ber. ANP, sluiting. Ned. Progr. HILVERSUM II. 301,5 M. 8.00 Gram. 10.00 Residentie-ork. (opn.). 11.20 Gram. 11.30 Kinderkoor „De Merels". 12.00 C - clus „Eens ChHsten's reize naar de Eeuwig heid in dzMn'l&lu*- (Uitz. door Christ. Radio- Stichting). 12.15'Zing en orgel, 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Puszta-o»k. 1.30 Film bespreking. 1.45 Gram. 2.00 Concertgebouwork., Amsterdamsch A Capella-koor „Bel Canto" en solisten. (Pl.m. 2.35 Belangrijke uitzendingen van deze week). 3.45 Gram. 4.00 Geref. Kerk dienst (Uitz. door Chr. Radio-Stichting). 5.15 Gram. 5.30 De Ramblers. 6.00 Rococo-octet en gram. 6.45 Zang met piano. 715 Speenhoff-progr. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Omroepork. en solisten. 9.05 Radiotooneel. 9.35 Gram. 10.00 Ber. ANP, sluiting. MAANDAG 24 MAART. Ncd. Progr. HILVERSUM I. 414,4 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 Dagopening (Uitz. door Vrijz. Prot. Kerkeomité). 8.10 Gram, 8.30 Ber. ANP. 8-45 Gram. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.00 Voordracht. 11.20 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Omroepork. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Melodfsten en solist 1.30 Gram. 1.50 Melodisten en solist 2.10 Onze keuken. 2.30 Omroepork. 3.00 Gram. 3.20 Om roepork. 4.00 Gram. 4.20 Esmeralda. 4.45 ^oor de kinderen. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Molto Cantabile. 6.00 Gram. 6.15 Molto Cantabile. 6.42 Almanak. 6.45 Reportage. 7.00 Econ. vragen van den dag (ANP). 7.15 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Ber. (Engelsch), 8.45 Omroepork. en solist. 9.40 Gram. 9.45 Engelsche ber. ANP. 10.00 Ber. ANP, sluiting. Ned. Progr. HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 Gram. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 10.00 Morgendienst (Uitz. door Chr. Radio-Stichting). 10.20 Gewijde muziek (opn.). 10.55 Orkestconcert (opn.). 11.30 Orgel. 12.00 Ber. 12.15 Amusementsork. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 De Romancers en soliste. 2.00 Plano. 2.25 Musiquette. 3 00 Voor de vrou wen. 3.20 Musiquette en solist 3.50 Gram. 4.10 Hartvelt-kwartet. 5.00 Lijdensmeditatie (Christ. Radio-Stichting)515 Nieuws-, econ. en beurs-" ber. ANP. 5.30 Omroepork. 6.00 Gesprekken met luisteraars (Uitz. door Vrijz-Prot. Kerkeomité 6.15 Omroepork. 7.00 Friese h praatje ANP. 7.15 P:ano. 7.40 Lezing „Wetenrchap en leven". 8.00 Ber. ANP. 8.15 Amusementsork. en „10 vroo- liike meisjes". 9.00 Voordracht 9.15 De Ram blers. 9.45 Gram. 10.00 Ber. ANP, sluiting. KRABBENDIJKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsehe Courant worden aangenomen door den Agent H. KOK Czn. NACHTVERBLIJF IN EEN ZANDBAK. De twaalfjarige S. te Oostzaan liaalde Woensdagmiddag vijf halve centen uit de portemonnaie van zijn moeder om er snoepgoed voor te koopen. Het duurde niet lang of het geweten van den knaap begon zoo te knagen, dat hjj den moed niet had om naar huis terug te keeren. Zijn ouders, die in groote ongerustheid verkeerden, rie pen de hulp in van buren alsmede van den rijksveldwachter. In den loop van den avond werd overal gezocht, terwijl ook nog om assistentie van de politie van Amster dam werd verzocht. De jongen bleef even wel den verderen avond en nacht weg.' Gis termorgen in de vroegte zag een dorps genoot hem het schoolplein afkomen. Het bleek, dat het knaapje den geheelen nacht in een zandbak nabij de kleuterschool ver toefd had. In verkleumden toestand werd hij naar zijn ouders teruggebracht. VIERJARIG MEISJE ALLEEN OP REIS. Een gezin in Rotterdam, waarvan de vader in Duitschland werkzaam is, woont in de nabijheid van een spoorweghalte van de lijn Rotterdam-Scheveningen. De moe der van dit gezin en haar 4-jarig doch tertje, dat zoo goed als doofstom is, gaan geregeld met den trein naar Pijnacker teneinde een grootmoeder te bezoeken. Woensdag is het kind alleen op weg naar deze grootmoeder gegaan en is in den trein geklommen bij genoemde halte. Het meisje is echter Pijnacker voorbij gereden en heeft den trein eerst in Scheveningen verlaten. Zij werd door een politieagent op de Alkemadelaan zwervende aangetroffen. Daar het meisje echter niet in staat was mededeelingen te doen betreffende woon plaats e.d., werd het kind ondergebracht bij het Leger des Heils en haar signalement verspreid. Inmiddels had de moeder bij de Rotter- damsche politie aangifte gedaan van ver missing, die haar al spoedig konden ge rust stellen. Gisterochtend is de moeder met een rechercheur van de kinderpolitie haar kleine komen afhalen. EEN PRIJSVRAAG VOOR BLIJMOEDIGE BOEKEN. A. J. G. Strengholt's uitgevers mij. N.V. te Amsterdam heeft een prijsvraag uitge schreven voor „het beste blijmoedige boek", een vorm van litteratuur, waaraan in deze tijden -trouwens in alle tijden behoef te bestaat. Tot deelneming wordt ieder Nederlandsch en Vlaamsch auteur uitgehoodigd, mits van hem of haar nog niet eerder een boek van het in deze prijsvraag bedoelde karak ter is verschenen. De jury bestaat uit Henriette van Eyk, Johan Luger en Hans Martin. Voor de bekroonde manuscripten wordt een bedrag van 2,000 beschikbaar ge steld, zoomede een auteurscontract voor de schrijvers, van wie werken uitgegeven zullen worden. Deze prijsvraag, is goedgekeurd door den Ned. Uitgeversbond, EEN REDDING PER TELEFOON. Een zoon redde z\jn ouders van dood door kolendampvergiftiging. Een uniek geval: een redding per tele foon, is .Vrijdag te Hilversum bekend ge worden. De heer Van. V. Jr. te Hilversum, wiens ouders sinds eenigen tijd in een buiten huisje te Stroe op de Veluwe wonen, belde Donderdagavond van Hilversum naar Stroe. Zijn vader kwam aan de telefoon, maar was niet zoo opgewekt en belangstellend als gewoonlijk. Op de vraag, wat er aan haperde, antwoordde hij „Ik weet het niet, jongen, ik voel me niet goed en je moe der ook niet, die ligt al op den grond". Toen werd het gesprek verbroken. De heer V. Jr., die hierover ongerust was, belde onmiddellijk dringend een arts op in Voorthuizen, dat eenige kilometers van Stroe verwijderd ligt en op dit alarm begaf de arts zich snel met zijn wagen naar de woning te Stroe, waar hij den heer en mevrouw V. bewusteloos aantrof. Het echtpaar was door kolendamp be dwelmd. De slachtoffers maken het, dank zij het snel ingrijpen, weer goed. SCHIPPER VERDRONKEN. De 20-jarige schipper Van der Horst uit Amsterdam is Donderdagmiddag te Mook van zijn schip gevallen en verdronken. Biggekerke in den ranschen tijd. Hoe de revolutlestormen woedden in een klein Zet::. 'li Ui'. Wie heeft in den tegenwoordigen tijd nooit gehoord van Biggekerke, het vrien delijke, nette dorpje op Walcheren, dat een dertig jaar geleden zijn bekendheid dankte aan den bij het Christelijk onderwijs zeer bekenden Meester Wielemaker en tegen woordig aan de natSyheid van het opko mende Zoutelande. Een regenachtige va- cantiedag bracht mij ter secretarie en In de Notulen van den Gemeenteraad vond ik aanteekeningen, die mij aanleiding gaven er het volgende uit over te nemen als tegenstelling van de gemoedelijkheid op een dorpje, ver verwijderd van de brand punten der revolutie, met al den ernst en de ellende, die elders gevoeld en beleefd werden. De Fransche troepen waren Nederland binnengetrokken in het begin van 1795, de oude regeering was afgetreden en een nieuwe moest worden gekozen. Op 22 Mei 1795 vergaderde de nog oude vroedschap, nu municipaliteit van Bigge kerke en het gewichtigste besluit, dat wordt genomen, isdat er een telling zal gehouden worden van het aantal ekster- en kraaienennesten dat zich in de gemeente bevindt. De Schout herinnert er de vroede vaderen aan, dat op 2 Juni a.s. de provisioneele 2 maanden van het Ge meentebestuur om zijn en dat dus de Wet, d.i. het Gemeentebestuur moet worden ver nieuwd volgens de nieuwe wijze van kiezen. De zittende leden zullen op 3 Juni, den dag van de opening der stembriefjes aanwezig zijn. Verder wordt nog in herinnering ge bracht, dat de Fransche troepen van het noodige moeten worden voorzien. De mu nicipaliteit voorziet hiermede geen moei lijkheden en zij vertrouwt, dat alles wel in orde komt. Intusschen hebben zij zich in hun onderdanen vergist, wajnt het blijkt, dat de Biggekerksche winkeliers en her bergiers geen lust hebben om de reeds zoo goed als waardelooze assignaten in beta ling te nemen en ze willen hun zaken sluiten. Dat brengt de municipaliteit tot het besluit om aan de volksrepresentanten het verzoek te richten om redres voor de winkeliers en herbergiers. Pleit dit niet en voor de naïeviteit en ,voor het goede vertrouwen van Biggekerkes raad? Bij de verkiezing van nieuwe vertegen woordigers der burgerij is blijkbaar geen werk gemaakt van aanplakbiljetten, rede voeringen enz. De stembriefjes worden op 3 Juni geopend en de notulen melden heel nuchter: „Het oude bestuur ontslagen zijnde uit naam van het volk, is gebleken by het openen der biljetten gekozen te zijn." De yamen der gekozenen laten wy hier weg, hetzy voldoende mee te deelen, dat de meeste namen nu nog voorkomen onder de bewoners van het dorp. De nieuwe municipaliteit vergadert voor het eerst op 8 Juni. Op de agenda komt o.a. voor: „Kosten van de Vrijheids- feesten" en uit de besprekingen blijkt, dat niet alle inwoners met den gang van zaken zijn ingenomen, want er blyken er te zfln, die weigeren by te dragen.-in de kosten van het feest, in casu het koopen van een vrijheidsboom en een nieuwe vlag. Er ontbreekt zelfs een bedrag van 7 pond, 4 schellingen en 2 stuivers, d.L ongeveer 44 gulden, een voor dien tijd voor een dorp niet onaanzienlijke som. Men besluit den timmerman, die vermoedelijk tegelyk ge meentebode was dezelfde naam komt iy 1890 nog als bode voor op te dragen het genoemde bedrag in- te vorderen. Helaas vermelden de notulen niet, hoe deez zaak verder afliep; het vermoeden ligt daarom voor de hand, dat de onwilligen betaald hebben. Takkebossen voor de Franschen. Een andere zaak komt nu de gemoeds rust van de vaderen storen: De Fransche troepen moeten worden voorzien van mutsers, d.z. takkebossfen. Blijkbaar was Biggekerke niet ryk aan houtgewas, of mogelijk hebben de inwoners veel noodig voor eigen gebruik, of de Fransche sol daten zijn er niet al te zuinig mee ge weest. In elk geval ris Biggekerke in ge breke gebleven het voorgeschreven aantal te leveren; zelfs het kleine Zoutelande levert er meer, doch het grootere Koudie- kerke is nalatig als ons dorp. De moei lijkheid is groot, want het bevel is bevel en de Fransche overheid kent op dat punt geen spot. Souburg is nu redder uit den nood. Sommige inwoners moesten blijk baar eveneens leveren en nu doet rich voor den raad een onverwachte moeilijkheid op: er is een boerin, düe weigert de verplichte takkebossen te leveren en nu heeft de municipaliteit naar een middel te zoeken om Jacomina Davids tot haar plicht te brengen. Deze krygt nu bevel alsnog 50 mutsers te leveren. Onze Jacomina blykt echter niet het noodige respect te hebben voor de gestelde machten en blijft „weigerachtig". Zij wordt nu gedagvaard om voor den Schout te verschijnen, maar, al geeft zij ook aan de uitnoodiging ge volg, het resultaat is nihil. Als argument voor haar onwil voert zy aan, dat de Fransche soldaten by haar al zooveel mutsers had gestolen om melk te koken, •dat zy er al veel meer dan 5Cf, zij het ook onvrijwillig, had geleverd. De Schout ge lieft deze verontschuldigingen niet aan te nemen en weet haar te overreden toe te geven. Hiermede zou deze geschiedenis zyn afgeloopen, als Jacomina niet een broer had gehad, die haar tegen de re geering opzette Deze man beleedigt het bestuur door zich naar den Burgemeester te begeven en dezen heel onwellevend toe te voegen: „Waar moet myn zuster ver schijnen, bij een boer ofin een boeren schuur?" Merkwaardig intusschen, dat de straf niet neerkomt op het hoofd vaai den beleediger, doch op dat van Jacomina. Deze wordt gedwongen niet alleen 50 mutsers te leveren, doch krijgt een boete te betalen van 18 schellingen en 9 grooten „wegens weigerachtigheid". By alle ge strengheid, komt evenwel toch ook weer een groote mate van gemoedelijkheid: Ja comina mag de boete betalen„zoodra zij contanten heeft". Is het niet ideaal? Vermoedelijk is de oorzaak van dit be talingsuitstel te zoeken in het feit, dat er op de dorpen, mogelijk tengevolge van da assignaten, weinig contant geld was. Nog meer weigerachtigen. De mutserszaak was inmiddels op Big gekerke riet het eenige, dat de rust ver stoorde. De notulen maken melding van weigering om „voor de Franschen te rijdien". Iemand, wiens nakomelingen nu zeer zekér nog ter plaatse wonen, laat het zelfs zoover komen, dat Schout en Sche penen van Biggekerke de hulp inroepen van het „Comité van Algemeen Welzijn, Waakzaamheid en Veiligheid", dat te Vlissvngen zetelt. De Municipaliteit van Biggekerke argumenteert als volgt: „Als de weigerachtigen niet worden gedwongen, zien de andere ingezetenen, dat wfl weinig, ja, wellicht niets te ordeneeren hebben, uit welken hoofde wij het citeeren van meerdere beleedigingen zullen moeten sta ken, zoo wy hierin niet door Ulieden worden gemainteneerd". Dat is magis traatstaai en te Vlissingen wordt de noodzakelijkheid van ingrijpen dan ook ingezien. De Maire van Vlissingen komt in eigen persoon naar Biggekerke en laat den weigerachtige voor zich verschynenn. Deze is niet alleen nog volstrekt niet bang, maar durft het nog onderstaan den Maire te beleadigenDeze maakt nu korte metten en veroordeelt den hoofdigen boer tot een boete van 2 rijksdaalders, een voor die' dagen niet onaanzienlijke som. En dan zijn er nog verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen, n.L „een zieke vrouw en 4 of 5 kinderen". Desniettegen staande is het gemoed van beklaagde niet verzacht, hy volhardt in het kwade en wordt door een der dienders en onzen bode naar Vlissingen getransporteerd „om al daar civiel te worden geplaatst". Dan vermelden de notulen een en ander over de Frans cha soldaten, die het den inwoners lastig schynen te maken. Wat er feitelijk is gebeurd, blijkt niet. De Mu nicipaliteit blijkt zich echter bewust to zijn van den plicht om voor de belangen der inwoners op de bres te staan én, naïeve zielen, die zq blykbaar zy'n, ver zoeken ze aan autoriteiten eenvoudig, om aan de Fransche troepen een andere des- tinatie te geven.. Het zou, dunkt mij de moeite waard geweest zijn, om de opmer king van de betrokken militaire autori teiten te hooren bij het lezen van dat verzqek. Dan komt weer een vreedzaam nummer van de agenda ter sprake: Uitslag van het aantal kraaien-, eksters- en valduivea (hout- of boschduiven) nestenonderzoek. Het blijkt, dat in de heele gemeente rich 5 duiven» en 2 eksternesten bevinden van de laatste zelfs een by den schout Aar- noutse. Ik moge besluiten met de vraag, 'of af gezien van de lasten van de Fransche froepen, het leven op Biggekerke in den Franschen tijd niet als ideaal mag worden beschouwd. A. W. HET CONFLICT TÜSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. Bijgaande kaartjes geven een duidelijk beeld van de grensconflicten die tusschen Thailand en Indo-China gaande waren en die nu tot een goed einde zijn gekomen. De gro?i van het Fransche rijk In Achter-Indië is hierop aangegeven. De eischen waarop Thailand aanspraak maak te zyn die gebieden die Frankrijk in den loop der. jaren van Thailand (Siam) heeft ontnomen. Het eerste kaartje geeft Thailand weer vóór de grensregeling. Thailand's grenzen strekten zich in 1780 uit tot Lagos en Kam- bodsja, geleidelijk aan eigende zich Frank rijk deze gebieden toe, in 1861 o.a. stelde Frankrijk een protectoraat in over Kam- bodsja en voegde in 1867 dit gebied bij Fransch Achter-Indië, vervolgens verover de de Franschen in 1888 Noord-Lagos en in 1893 kwam het grootste gedeelte van Lagos in hun bezit, in 1904 volgde de rest van de provincie Lagos n.l. het Paklay ge bied en het Mekong gebied (van Zuid- La gos). In 1907 moest Siam wederom een veer laten, het overige gebied van Kam- bodsja voltooide de groei van Indo-China. Het tweede kaartje geeft Thailand weer nd de grensregeling. Hièrop zyn de eischen van Thailand weergegeven tegenover Indo-China; de oor spronkelijke eischen waren teruggave der gebieden ontnomen in 1904 en 1907. Door het halsstarrig weigeren van Frankrijk en het optreden van vijandelijk heden aan de grensgebieden, eischte Thai land geheel Kambodsja op, dat Frankrijk in 1867 bij Indo-China gevóegd had. Wat Thailand werd toegekend door bemiddeling van Japan geeft dit kaartje duidelijk weer. Het derde kaartje geeft het voornaamste toegekende gebied aan Thailand weer. Ht gebied van 1904 en 1907 komt terug aan Thailand, hierin liggen de steden Siso- phon, Siem-Reap en Battambang, plaatsen die herhaaldelijk in de berichten genoemd zijn; het geheele gbied wordt gedemilitari seerd. Twee eilanden in de Mekong n.l. Kong en Kone komen onder Thailandsche souvereiniteit doch worden gemeenschap pelijk bestuurd. Op 11 Maart j.l. heeft Frankryk in Thai land het Japansche bemiddelingsvoorstel Inzake, het grensconflict onderteekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 14