Handkoffers ^AKKERTJE Bezwaren tegen de schaderegeling. Gemengd Nieuws Neem'n Advertentiën Groenten- en Fruitcentrale NI. P. v. HESE JRANS TIMNIERMAN flink da-meisje Marktberichten Radioprogramma STILLE No9' Rotterdamsche gedupeerden vergaderen. De Stichting tot behartiging van de be langen van door oorlog getroffen bedrijven te Rotterdam heeft dezer dagen een verga, dering gehouden waarop gedupeerden hun bezwaren togen de bestaande regeling der oorlogsschade hebben uiteen gezet. De tendenz van hetgeen gezegd werd door de verschillende sprekers was naar de N.R.C. meldt, dat het dringend noodig is, dat er spoed wordt betracht by het komen tot de uitkeeringen. De bezwaren tegen de bestaande regeling betroffen o.a, het afschrijvingspercentage voor roerende goederen en de wijze waarop huisraad wordt vergoed. Ook kwam naar voren dat het wenschelyk wordt geacht, dat er een beroepsinstantie komt, waar men met klachten over hetgeen men krijgt toegewezen, terecht kan. On juist werd het geacht, dat het depar tement van financiën belast is met de regeling voor de schaden aan roerend goed, Nadit de voorzitter van de Stichting, de heer J. C. den Baars, de vergadering had geopend, voerde eerst de heer Wynia van de firma Tromp en Rueb het woerd. Hij wees er op, dat in tdl van bedrijven het personeel verbeteringen en uitbreidingen aan de i stallatie aanbrengt. Dat ge schiedt b.v. vaak in den slappen tijd. De installaties krijgen daardoor meer waar de, die als zoodanig, niet in de boeken voorkomt. Deze waarde wordt echter niet vergoed, hetgeen spr. zeer onbillijk achtte. Vervolgens behandelde spr. het afschrij vingspercentage op roerende goederen, waarbij hij bezwaren uitte tegen de gene- raliseei~ig bij deze materie. 3rizoenbedrij ven b.v. zetten hun machines enz. gere geld i tijd bulten bedrijf, waardoor deze dus veel langer meegaan, dan de machi nes van bedrijven, die steeds gebruikt worden. Bij het vaststellen van het af schrijvingspercentage zou dus rekening moeten 'orden gehouden met den levens duur in verhouoing tot het aantal werk uren. Van belang moest bij de bepaling van het afschrijvingspercentage voorts worden geacht de kwaliteit van de objec ten de wijze van onderhoud. Voorts ontwikkelde spr. zijn bezwaren tegen de vaststelling van de residuwaarde, b.v. bij schrijfbureaux e.d. Bovendien zou het goed zijn als er rekening mee werd gehouden, dat alles veel duurder is geworden. Spr. wensch ,e dan ook dat by de bepaling van de schadevergoeding de indexcijfers te pas zouden worden gebra Over bedrijfsschade wordt niet ge rept, maar deze is er óók en wordt by het uitbiyven van de uitkoeringen steeds grooter. Dit uitbiyven werkt woer remmend op den ondernemings lust. De heer Van Manssum wees er even eens op, dat de schade eno is gestegen, nu er bijna een 3a r is verloopen en nog geen ultkeerir.g is g chied. De maatstaf voor de vergoeding is, zoo vervolgde" spr., veel te krap. Niet meer dan 50 of 60 pet. krygt men vergoed, ter wijl vaak de indruk wordt gevestigd, dat er 100 pet, wordt uitgekeerd. De onderner mers hebben bovendien te kampen met zware vaste lasten en hebben de verplich ting het personeel aan te houden.Wie zyn voorraden moest aanvullen, kreeg m "dere kwaliteit en had een hoogeren prys te -be talen. Gezegd moet dus wor -in, dat een vergoeding op basis van 9 Mei niet de gewenschte oplossing brengt. Er zou een vergoeding moeten komen op basis van wat de goederen thans kosten. Met klem betoogde spr. ten slotte, dat e- g< n vaste maatstaven dienen te zyn en geen algemeene voorschrif ten, maar dat geval voor .val beke ken dient te worden, om dan te ko men tot een reeële uitkeering. De heer Joh. de Jong besprak de rege ling voor de schade aan huisraad. De mld- denstandsorgar aties hebben ontdekt, dat deze regeling zeer onbillijk iB, ten gevolge van de br 3-huurwaarde. Winkeliers, fi liaalhouders e.d., moeten immers vaak by •hun zaak wonen. De huurw - arde in der- geiyke woningen staat rijna nooit in goc de verhouding tot den inboedel. Het komt er nu op neer, heeft spr., berekend, dat wotdt uitgekeerd een vc -'Mng lig gend tusschen 15 en 220 De Stichting Zeeland kwam on per'- itages, die liggen tusschen 15 en 109 pet. -schien, zoo besloot £-pr., krijgen de menschen thar.s 50 pet. vergoeding, maar gezien d< prysstyging zullen ztj dan r-»g maar 25 pet. kunnen koopen van hetgeen zy bezaten. •e neer J. Melles o^d- -schreef mee ning van den heer De Jong. Met de basis huurwaa-de komt men er niet. Sommigen zullen zeer veel, enkelen zelfs boven de. 200 pet k.ygen. maar velen krflge" nog geen 25 pet. Spr. heeft berekend, dat gemiddeld vergoed wordt 50 tot 70 pet. De slachtoffers in deze regeling vindt rr.en vooral bij den middenstand, by menschen met een z.g. gedwongen wo- r"ng. Spr. merkte voorts op, **at over het al gemeen de beter gesitueerden door deze regeling ongunstiger uit de bus komen dan de kleine Heden. Spr. h opte, dat er een verbetering in de regeling zal komen; e»k geval moet apart beschouw*1 worden. Zooiets kan echter iet in eenige maanden tyds ge schieden. Daarom zou spr. wenschen, dat thans de ultkeeringen volgens de te- geling plaats hebben en dat men daar na de gevallen nog een9 nader bekykt om de uitgekeerde bedragen te rectifi- ceeren. De heer A. de Groot besprak uitvoerig de regeling voor de schade aan onroerend goed. Hy merkte op, cat deze een bijdra ge is in het herstel, maar geen schade vergoeding. Uit informaties, die spr., te bevoeg- der plaatse had gekregen, kon hy af leiden, dat over enkele maanden de inschrijving in het grootboek van den wederopoouw zal geschieden en dat de rente vergoed zal worden van 1 Juni 1940 af. Te Rotterdam zal een „voorpost" van ir. Ringers komen, een instantie waar belanghebbenden be sprekingen kunnen voeren. Spr. klaagde er over, dat het tempo steeds te langzaam is. De opbouw van Rotterdam komt daardoor steeds meer in het gedrang. De voorzitter wees er op, dat hoewel er te wenschen biyft, men by het on roerend gc 1 toch verder is dan by het roerend goed. Er zal moeten worden aan gestuurd op een- instantie, die voor het roerend goed het contact vergemakke lijkt. ALS LIEFDE VERANDERT IN HAAT. In een café aan den Zuidwal te Den Haag, is Woensdagavond een echtpaar slaags geraakt. De echtgenoote takelde manlief op doel treffende wyze toe, want deze, de 86- jarige V., moest later met een bloedende hoofdwonde en een steekwond in den rug door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal worden ver voerd, waar hy is opgenomen. De 85-jarige lieftallige wederhelft, die biykbaar by de operatie van een mes gebruik heeft gemaakt, is door de politie, wegens zware mishandeling, in hechtenis genomen. De toestand van den ongetwyfeld ont goochelden echtgenoot ls redeiyk. ARGENTIJNSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Zes dooden. In de provincie Co.1 -ba (Argentinië is gisteren een militair vlk^jtulg veronge lukt, waarby de r s inzittenden, vier offi cieren en twee manschappen, om het leven zyn gekomen. Volgens de eerste berichten moest de bemanning v rschjjniyk we gens mist een noodlanding maken in de buurt van het plaatsje Chajan. By de landing moet het toestel omgeslagen zijn, waardoor de benzinetanks ontploften en de machine verbrandde. EEN WAAK8CHE HOND GRIJPT INBREKER. In den nacht van Woensdag op Donder dag is ingebroken in een meubelzaak te Zaandam. Toen de nachteiyke bezoeker, die langs de dakgoot en door het verbreken van een ruit binnen was gekomen, zich naar het goederen-magazyn wilde begeven, weid hem plotseling een balt toegeroepen door, den waakhond, die daarby een zoo drei gende houding aannam, dat de man geen voet meer durfde te verzetten. De hond liet den indringer eerst los toen de politie, die per telefoon gewaarschuwd was, ver scheen om den man te arresteeren. De eigenaar van de zaak, die uit zyn slaap v/as gewekt, was zoodanig overstuur, dat hy de brandweer alarmeerde, die wel dra met spuiten arriveerde. RUND ONTVREEMD EN GESLACHT. In den nacht van Zondag op Maandag is by den landbouwer J. van K. op het Hornixveld te Maurik een rund uit den stal ontvreemd. De dieven hebben het een eind weggevoerd en daarna achter een bosch geslacht, waar de huid en de inge wanden in een sloot werden aangetroffen. Na een uitgebreid onderzoek mocht het de ryks- en gemeentepolitie van Maurik en Zoelen gelukken de hand op de daders te leggen, n.l. V. en Van der Z. beiden uit Zoelen. By oen hunner werd een hoe veelheid vleesch in den kelder aangetrof fen, terwyi de tweede man zich reeds van het vleesch had ontdaan door het in een sloot achter zijn woning te öieponeerein. Beide verdachten hebben een volledige bekentenis afgelegd en zullen voor den officier van justitie te Arnhem worden voorgeleid. Belangrijke bontdiefstal tot klaarheid gebracht. vmiï ARRESTATIES IN DEN HAAG. Twee rechercheurs van de ïtaagsche po* litie zyn er Woensdag j.l. in geslaagd een bontdiefstal tot klaarheid te brengen, wel ke in den nacht van 14 op 15 Maart door mtödel van inbraak was gepleegd in de etalages van de N.V. Ambassade in de Hoogstraat aldaar. De inbrekers hadden bontmantels en vossen gestolen voor een gezameniyice waarde van zes tot zeven duizend gulden. In genoemden nacht hebben de inbrekers welke later bleken t« zyn de 34-jarige koopman C. K. en de 23-jarlge koopman A. H. van V., een ruit gesneden uit een étalage in de hal van die N.V. Ambassade en hebben zich vervolgens in de étalage la ten zakken. Zes bontmantels en verschil lende vossen er waren bontmantels onder van 1500 en vossen van 500 waron de bult van de dieven, die, hoewel de étalages van de straat af zichtbaar zyn, ongestoord hun werk hebben kunnen ver richten. Bovendien hebben zy zich nog imitatiesieradien toegeëigend. De benadeelde firma deed den volgenden dag onmiddellijk aangifte by de politie, die al spoedig ook inlichtingen ontving van andere zyde, zoadat zij een vermoeden koesterde, wie eventueel de daders zouden kunnen zyn. Nu begon het werk voor de recher cheurs. Deze gingen over tot het scha duwen van eenige bepaalde personen. Ge wacht werd met ingrijpen, totdat de hee- ren het bont zouden verkoopen. Dinsdag gingen twee van hen naar Rotterdam en daar werd inderdaad onderhandeld over den verkoop van het bont. Woensdagmiddag werd er weer een bij eenkomst gehouden van vier personen in een café in de binnenstad en toen bemerk ten de posteerende rechercheurs dat een van de mannen, die steeds gesehaduwd werd, het café verliet en tor de richting van het Hollandsche spoorstation ging. Een der rechercheurs volgde hem onmid- deliyk en zag, dat deze hier een taxi aan riep en wegreed De rechercheur volgde hem eveneens in een taxi en het ging nu naar het café terug, hetwelk de man zoo even had verlaten. Twee andere mannen en een vrouw namen eveneens in dc taxi plaats en nu reed de auto naar de Bier straat. De taxi, nu met twee rechercheurs erin, er achter aan. Hier stapte C. K. uit en -egaf zich naar een logement op dc Bierkade, waar hij even later weer uit kivam met een grooten koffer. De recher cheurs gaven den chauffeur van him taxi nu opdracht dwars voor de andere auto te rijden, hetgeen gebeurde, waarop de beide rechercheurs eruit sprongen met de revol ver in de vuist. Het viertal werd gear resteerd en de rechercheurs overtuigden zich of inderdaad het gestolen bont zich In den koffer bevond. Vervolgens ging het loopend in de richting van het bureau aan de Prinsestraat, hetgeen uiteraard veel publieke belangstelling trok. In de Wagen straat weigerde een dor gearresteerden den evenwel verder te loopen en daarop werd hét gezelschap een café binnenge bracht en om assistentie gebeld. De over brenging naar het bureau was toen spoe dig gebeurd. Naaèt de reeds genoemde inbrekers ble ken nog te zyn aangehouden de 23-jarige koopman S. S. en de 27-jarige juffrouw D. R. C. K is een goede bekende van de po litie en is al meermalen veroordeeld voor inbraken en diefstallen. De 23-jarige S. S. had niet aan den inbraak kunnen deelne men, daar hy juist op den dag, waarop waa afgesproken de inbraak te plegen, voor een ander feit door de politie was gearresteerd en drie dagen was vastgehou den. Mej. D. R. zal eveneens wegens me deplichtigheid en heling worden vervolgd, daar de koffer met het gestoleh bont op haar kamer had gestaan en zy verder van de zaak eveneens op de hoogte was. De imitatie sieraden zyn nog niet. ge vonden en de dieven beweren deze in het water van de Bierkade te hebben gewor pen. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. EERSTE AARDBEIEN GEVEILD. Een wel zeer vroege lentebode kon men gistermorgen aantreffen op de Zutphen- scho groente-, bloemen- en fruitveiling. Daar waren nl. door den heer H. J. Ter- maat, tuinbaas van Nederlandsch Mettray, de eerste aardbeien aangevoerd. Distributie vraagstukken. Boterkaarten kunnen niet meer worden geruild voor vetkaarten. Nu met ingang van de volgende week op de bonnen van de blauwe boterkaarten alleen boter verkrygbaar zal worden ge steld, is velen menschen de schrik om het hart geslagen. Het bezit van botor- of vet kaarten maakte tot heden geen verschil. Naar verkiezing kon men iedere week koopen wat men wilde, boter of margarine. Daarom hebben by de uitgifte van de bo ter- en vetkaarten velen niet de noodlge aandacht geschonken aan hetgeen hen werd uitgereikt. Anderen daarentegen moesten ervaren, dat met het jaarinkomen over 1940 als basis, zy tegen hun zin bo terkaarten moesten aanvaarden, omdat hun inkomen te hoog was voor vetkaarten. Het bezit aan vetkaarten heeft, buiten de vrye keus van de soort boter die men koopen wil, ook nog andere voordeelen. By het gebruik van maaltyden in de Cen trale Keukens krijgen de bezitters van vet kaarten ongeveer de helft reductie op den prys, terwyi een soortgeiyke maatregel ook by de leges voor persoonsbewijzen op handen schynt te zyn. Al deze voordeelen zullen de vraag naar vetkaarten stimuleeren, met het gevolg, dat verscheidene menschen trachten hun boterkaarten te ruilen voor vetkaarten by de distributiediensten. Deze omruiling is echter stopgezet, nadat de menschen. die zich by het afhalen der boterkaarten had den vergist, tot begin Februari in de ge legenheid ztJn gesteld deze om te wisselen voor vetkaarten. Dit kon natuuriyk alleen plaats vinden als zy dan ook Inderdaad op grond van hun inkomen recht op vetkaar ten "konden doen gelden. Omruiling is ech ter thans niet meer mogelijk, ook a! omdat van alle kaarten bonnen zijn gebruikt, en de onoplettenden kunnen deze vergissing niet meer herstellen. Thans kan ook politiepersoneel, dat uitzonderlijk zware diensten verricht, extra rantsoenen ont vangen. Sedert geruimen tijd wordt van politle- zyde getracht in het bezit te komen van extra-rantsoenen voor brood, vet en vleesch, zooals deze ook worden toegekend aan hen, die zwaden of langdurigen arbeid verrichten. Het verlangen van de politie mannen was niet ongerechtvaardigd te noemen, meer in het bijzonder van de ste- deiyke politie, ryksveldwachters en mare chaussee, die dikwijls nachtdiensten moe ten verrichten en daardoor minstens één maaltyd per dag meer gebruiken. Het Centraal Distributiekantoor is thans aan de bezwaren van de politiemannen eenlgszins tegemoet gekomen, echter al leen voor uitzonderlyk zware diensten. Daaronder wordt dan verstaan een dienst- tyd van meer dan 12 uren per dag. Deze diensttyd behoeft echter niet achtereen volgens te worden verricht, althans daar over vermelden de voorschriften niets. Aangezien deze zware diensten meestal slechts een tydelyk karakter dragen ge schiedt de uitreiking van extra rantsoenen telkenmale voor den tijd van twee dagen door middel van losse bonnen voor brood, vet en vleesch. Men kan slechts ln het bezit komen van deze extra rantsoenen op vertoon van een verklaring van het hoofd der plaatselyke politie. •Aan arbeiders In tuinbouw- en veeteeltbedrijven, die zwaren ar beid verrichten, kunnen op ver zoek extra rantsoenen worden toegekend. Van heden af tot 15 October a.s. kun nen arbeiders, die in tuinbouwbedrijven ar beiden, welke daarin zwaren llchameiyken arbeid verrichten, zooals grondwerk, sjouwwerk, mest kruien, enz., in aanmer king komen voor extra broodrantsoenen op basis van 100 en extra vet- en vleesch- rantsoen 50 Onder tuinbouwbedrijven worden verstaan bedryven, waar groenten, fruit (uitsluitend onder glas), vroege aard appelen en zaad worden gekweekt. Tui- niersbedrijven en boomkweekers vallen niet onder deze regeling. Voorts kunnen thans ook personen, die werkzaam zyn in veeteeltbedryven van deze regeling profiteeren, met dien ver stande, dat deze groep voor alle te ver strekken extra rantsoenen 50 ontvangt. De nieuwe textielregeling voor speciale punten. De nieuwe regeling voor speciale punten of leveringsvergurmingen staat bijzonder in de belangstelling van het publiek, doch ook van de manufacturiers. Het is echter thans nog niet mogeiyk om inlichtingen over deze regeling te verstrekken, omdat men ons te bevoegder plaatse geen infor maties mocht verstrekken. Wel zullen de zer dagen een aantal nieuwe soorten pun ten by de winkeliers worden aangeboden van blauw-gryze kleur met zwarten op druk van de letters A.K., B.K., H.A., G., B.G., V.V.w. en V.V.A Deze letters duiden de soorten goederen aan, welke op de on derscheidene punten kunnen worden aange schaft Deze punten kunnen door de win keliers op de gewone opplakvellen worden geplakt en aldus ingeleverd bij den distrl- butiedienst. In het algemeen schynt de nieuwe rege ling beduidend strenger te zijn geworden, hetgeen verband houdt met de beperkte voorraadpoBitie van verschillende textiel- Wij hebben deze week eerste soort Witlof 25 .'cent per kg., mooie Kropsla, Andijvie, Spinazie, Veldsla, Stoofperen, Citroenen nog 6 voor 25 cent. Nog prima Goud- reinetten. Wij hebben heerlijke blauwe Aardappelen 8 ct. per kg. Telefoon 560, Vlissingen. AHes zonder prijsverhooglng thuisbezorgd. Wederom ontvangen een flinke zending in alle maten. Walstr. 44 - tel. 76 - Scheldestr. 7, VLISSINGEN. TERSTOND GEVRAAGD EEN liefst opleiding Vakschool. Hoog loon. Mevr. PILAAR, „Zwart Sluisje", Goes. JAPANNERS UIT SINGAPORE VERTROKKEN. Uit Tokio meldt het D.N.B. Met do „Haroena Maroe", is de laatste groep Japaneche vrouwen en kinderen uit Sin gapore vertrokken. Dit zyn in hoofdzaak de gezinnen van empoye's der gToote Ja- pansche concerns en banken. Vischmijn Vlissingen. 20 Maart. Aangevoerd door 14 vaartui gen 226 kg. handelsgarnalen 2831 ct. per kg., 988 kg. pellerijgarnalen a 28 ct. per kg., 882 kg. verache echar 3.30 4.40 per 10 kg., zootjes 2.10—7.20 AGENDA VLISSINGEN. „AQiambra-theater". Van Vrijdag 21 tot en met Dinsdag 25 Maart„Nanette". MIDDELBURG. „Electro"-bio&coop. Van Vrydag 21 tot en met Donderdag 27 Maart„De Jantjes". GOES. Grand-theater. Vrydag 21, Zaterdag 22, Zondag 23 en Dinsdag 25 Maart „Geschlchten aus dem Wienerwald". ZATERDAG 39 «AART. Ned. Progr. HILVERSUM I. 414,4 M. 6.46 Gram. 6.60 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendg inn. 7.56 Gram. 8.80 Ber. ANP. Mo Gram 10.00 Russisch gemengd koor ..Afonsky topn.). 10.20 Ensemble „Molto Cantabile". 21.00 Declam&tje. 11.20 Zang en orgel. 12.00 Omroepork. en solisto. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Musette-e-nsemble en gram. 1.30 Orgel 3.00 Boekbespreking. 3.15 Gram. 2.26 Zang mot pianoen toelichting. 8.00 Enaemblw Kugou Wolf (opn.). 4.00 Bijbellezing. 4.20 Gram. 4.40 Duitse lie ies in hoorspelvorm. 5.00 Gram. 5.15 Nieuws-, econ. en beursber. ANP. 5.30 Omroep ork. (6.006.15 „Toen er nog geen raonschvu waren" lezing). 6.12 Almanak. 6.45 Actuécle re portage of gram. 7.0Q Vragen van don dag ANP. 7.15 Gram. 7.30 Bor. (Engelsch). 7.45 Voor de boeren. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Cyclus „Ik was cr zelf bij". 8.30 Ber. (Engelsch). S.45 Omroepork. on solist. 9.40 Dagsluiting. 9.45 Engelsche ber. ANP. 10.00 Ber ANP en sluiting. Ned. Progr. HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgyron. 7.65 Gram. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.40 Ensemblo Amende en gram. 12.00 Ber. 12.13 Esmeralda. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Gerard Lebon en zijn ork. (1.302.00 Gram.). 2.35 Tuinbouwhalfuurtje. 3.00 Rotterdamsch Philharm ork. en solisten. 4.30 Gram. met toeU 5.00 Cyclus „De Bijbel als boek". 5.15 Nieuws-, econ. en beursber. ANP. 5.30 De Ramblers. 6.00 Esmeralda en solisten. 6.45 Actueele reportage of gram. 7.00 Groningsch praatje ANP. 7.15 Gram. 8.00 Ber. ANP en sluiting. goederen. Naar men ons mededeelde, moet er rekening mede gehouden worden, dat voor vele goederen, die op punten gewaar deerd zyn, niet het volle, aantal punten wordt gegeven, zoodat men genoodzaakt wordt om punten van de eigen textielkaart by te passen. Voor verscheidene beroepen worden in het geheel geen extra punten by slytage gegeven. Zuinigheid met de punten van de eigen textielkaart ls dus geboden. Geschreven door DASHIELL HAM M ETT Teekeningen van ALEXANDER RAYMOND 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7