Hel geheim van het doodelijke Qif DE RAAD VAN BORSSELE VERGADERDE. OEEN SLUITING VAN SLAOERSWINKELS OP DINSDAGMIDDAG. BORSSELE. Donderdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester G. A. Bax. Afwezig wethouder P. Dekker. De VOORZ. deelt mede, dat het punt der agende „vaststelling wijziging der gemeen- tebegrooting" van de agenda moet worden afgevoerd, daar wegens overgroote drukte op de secretarie, men niet in staat is ge weest dit werk gereed te krijgen. Gede puteerde Staten hebben de rekeningen 1939 van gemeente en waterleidingbedr^f goed gekeurd en eveneens de begrootingen voor 1940. Het ingekomen verzoek van de slagers- Vereeniging te Goes om ook in deze ge meente de slagerswinkels op Dinsdagraid- dag te sluiten, is naar de meening van B. en W. voor deze gemeente niet noodzake lijk. Het voorstel van B. en W. om op dit verzoek afwijzend te beschikken, wordt z.h.st. aangenomen. Het voorstel om aan P. C. Westerwale ontheffing te verleenen van het betalen van schoolgeld tot een bedrag van 3, daar zijn kind wegens ziekte de school niet heeft kunnen bezoeken, wordt eveneens aangenomen. De pensioengrondslagen van den ge meentesecretaris en de onderwijzeres, mej. E. Dekker, stelt men vast reap, op 1650 en 1374. Naar aanleiding van een beslissing van den pensioenraad, besluit de Raad de tij delijke toelage, die'de gemeenteontvanger thans geniet, als vast bedrag bij diens jaarwedde te voegen, waardoor die jaar wedde wordt gebracht van 090 op 7.70. In v'erband met de invoering der loonbe lasting trekt de Raad de in 1940 vastge stelde verordening op de heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting voor het jaar 19411942 in. Men besluit voor 1941 tot deelneming in de steunverleenlng B. Het aaDtal werk- loozen dat daarvoor in aanmerking komt, bedraagt 17. Kantoor gemeenteontvanger. De gemeente-ontvanger, die tot nog toe zijn kantoor hield in zijn woning tegen een vergoeding van 25 per jaar heeft met ingang van Maart zijn kantoor opge zegd. B. en W. hebben nog getracht hem te bewegen op dit besluit terug te komen en hebben hem een vergoeding van 50 toe gezegd, doch de ontvanger was ingeen geval bereid zijn woning beschikbaar te stellen. Er moest dus een andere oplos sing gevonden worden. B. en W. zijn over tuigd, dat het gemeentehuis eigenlijk de aangewezen plaats is, waar het kantoor zou moeten gehouden worden, doch daar tegen zijn groote bezwaren. In de eerste plaats is er geen plaatsruimte en het be zoek is nu a.1 overstelpend, in de tweede plaats zouden de gelden dan in een pand worden opgeborgen, dat onbewoond is, wat gevaarlijk is, ook met het oog op moge lijke diefstal Daarom hebben B. en W. het oog laten vallen op de zoogenaamde „dok terskamer", een kamer in de vroegere wo ning van het hoofd der openbare school, waarvan een deel bewoond wordt door den gemeentewerkman. Ook daaraan zijn be zwaren verbonden, omdat dokter Folmer deze kamer van de gemeente huurt en ze bovendien gebruikt wordt voor tal van particuliere vergaderingen, die dan daar niet meer zullen kunnen gehouden worden. Dokter Folmer heeft zich echter bereid verklaard, genoegen te zullen nemen met een kleiner kamertje in dezelfde woning, op voorwaarde, dat hy dan jaarlijks als huur in plaats van 50 een bedrag van 25 zal moeten betalen. B. en W. stellen dan- voor bedoeldekamer aJs ontvangerskamer aan te wijzen. Ze hebben echter nog een ander voorstel. De gemeente-ontvanger heeft voor het opbergen van de gelden en bescheiden een veel te kleine brandkast. Er is vroeger in den Raad reeds gesproken over het bouwen van een kluis, doch dit is vooral thans veel te duur en daarom stellen zij voor een flinke brandkast aan te schaffen en tevens een stalen kast tot berging van de minder belangrijke bescheiden. De kos ten bedragen 550. De heer M.DE REGT oppert tegen deze oplossing bezwaren. Hij wil liever overgaan tot het bouwen van een kluis, waar dit by samenwerking met den Borsselepolder voor gemeente en polder een oplossing zou zijn. De VOORZ. wijst er op, dat de kosten een onoverkomelijk bezwaar zijn en op de vraag van den heer De Regt, of dan nu het bouwen van een kluis geheel van de baan is, zegt hij, dat dit voorloopig het geval is. Op de vraag van den voorzitter, of de heer De Regt een betere lokaliteit kan noemen, antwoordt deze, dat hij daartoe niet in staat is, doch dat hij meent, dat het geld ook niet veilig is in de „dokters kamer". Daarop zegt de VOORZ. nog, dat B. en W. ook besloten, genoemde kamer te ge bruiken by uitreiking van distributiekaar ten en identiteitsbewijzen, waardoor het bezwaar van te groote drukte op de secre tarie 'dan tevens opgelost wordt. De heer A. VAN OVERBEEKE vraagt, wat met de oude brandkast zal gebeuren. Deze wordt dan volgens den VOORZ. op de secretarie geplaatst. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.st. aangenomen, waarbij echter de heer M. de Regt zegt, aanteekening te wenschen, dat hg er tegen is, omdat hy het betreurt, dat verschillende instellingen nu een ver gaderlokaal zullen ontberen en omdat er toch binnen korter of langeren tijd een brandvrye kluis zal moeten gebouwd wor den. Duurtetoeslag voor ambtenaren. De Raad besluit ook in deze gemeente aan gehuwde ambtenaren der gemeente op de bekende voorwaarden een duurtetoeslag toe te kennen van 10 procent De veldwach ters-verordening zal in verband daarmee gewijzigd worden. Eveneens zullen burge meester, secretaris en ontvanger een toe lage van 10 procent ontvangen en ook voor de wethouders en ambtenaren van den Bur gerlijken Stand zal de kindertoelage gelden vanaf het eerste kind. De heer M. DE REGT zal er niet tegen stemmen omdat „er toch niets aan te doen zal zyn." Rondvraag. By de rondvraag vraagt de heer M. DE REGT naar de opbrengst der verkoehte boomen. In totaal ls voor 243 boomen, waarbij 39 Jepenzielce, een bedrag van 11563,45 ont vangen. De 36 zeer zware op het dorpsplein brachten alleen meer den 5000 óp. De heer A. VAN OVERBEEKE vraagt, waar nu het Burgerlijk Armbestuur moet vergaderen. De VOORZITTER zegt, dat dit bestuur, als semi-overheidsbedryf, voor zyn verga deringen gebruik kan maken van de Raads zaal Op de vraag van den beer A. VAN ZWEEDEN, of de brandweermannen nog vergoeding ontvangen voor de diensten bij de reeds maanden geleden brand bij den heer J. van Liere bewezen, zegt de VOOR ZITTER, dat eerst de begrootingswijziging moet tot stand zyn gekomen en dat daarna de vergoeding zal uitbetaald worden. Geen betegeling speelplaats openbare school Na de i-ondvraag deelt de VOORZ. nog mede, dat er aanleiding bestaat om het in de vorige vergadering genomen besluit tot betegeling van de speelplaatsen bg de openbare en bijzondere school in te trekken. By een gehouden onderhoud met den In specteur van het Lager Onderwijs is geble ken, dat daartoe geen verplichting bestaat. Genoemde Inspecteur deelde echter tevens mede, dat het wel verplichtend is een sport terrein in te richten. Men trekt daarop het genomen besluit in. B. en W. zullen nu een onderzoek instellen naar een geschikte plaats voor den aanleg .van een sportterrein. Ambtenaar ter secretarie. Naar aanleiding van het in 'de vorige ver gadering genomen besluit tot tydeiyke aan stelling van een tweeden ambtenaar ter secretarie op een salaris van 500, deelt de VOORZ. mee, dat op een gèmeen- schappelgke vergadering van Burgemees ters en Secretarissen is besloten deze kwes tie, die overal urgent is, centraal te rege len. Het bestuur zou in overleg treden, zoo besloot men daar, met Gedep. Staten. In principe zouden volgens de gedachte rege ling in gemeenten als Borssele 1500 tot 2000 inwoners twee ambtenaren noodig zyn, één met een salaris van 1400 en één op een jaarwedde van 600. Het overleg DE RAAD VAN OVEZANDE VERGADERDE. OVEZANDE. Woensdag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van burgemeester Eikhuizen. Op een verzoek om ontheffing van dé te betalen rechten voor benzinepompinstalla ties werd besloten van 1 Januari 1941 af tot aan het tydstip, waarop de pomp weder in gebruik zal worden genomen, de ge vraagde ontheffing te verleenen. Aan het Wit-Gele Kruis, afd. Ovezande werd eenzelfde subsidie verleend als over het jaar 1940. Met ,de door Ged. Staten van Zeeland voorgenomen regeling betreffende een ty- delgke toelage en yerhooging van de mi nimum-kindertoelage voor de burgemees ters, secretarissen en ontvangers, zooals deze voor het rykspersoneel is vastgesteld, te rekenen van 1 Januari 1941 af, werd accoord gegaan. Een voorstel van B. en W. tot verhoo ging van het loon van den gemeentewerk man tot 17.50 per week, alsmede van den ambtenaar ter secretarie tot 500 per jaar, werd aangenomen. Het voorschot voor de byzondere scholen voor 1941 werd voor de R.K. school vast gesteld op 1215 en voor de Chr. school op 370. In de begrootingen van 1940 en 1941 werden verschillende wijzigingen aange bracht. Evenals het vorige Jaar werd besloten deel te nemen aan den extra B-steun voor werkloozen en de daarvoor yerelschte be dragen te voteeren. DE RAAD VAN 'S-HEERENHOEK BIJEEN. Klachten over den gang van zaken ter secretarie. 's-HEERENHOEK. In de dezer dagen gehouden raadsvergadering werden de voorschotten voor de bijzondere scholen als volgt vastgesteld R.K. school 1038.75 en Chr. school 526.02. De gelegenheid zal worden geopend op deze scholen het vak lichamelyke opvoeding te geven. Besloten werd de door Ged. Staten voor gestelde tydelrjke telage van 6 pet en den kinderbijslag aan de daarvoor in aanmer king komende ambtenaren toe te kennen, w.o. ook de eventueel te benoemen veld wachter. By de behandeling van het voorstel van B. en W. om het salaris van den ambte naar ter secretarie te brengen ap 1200, met een maximum van 1400, zeide de heer BEAUFORT, dat hij gaarne eerst zou zien, dat de daar niet thuis behoorende werkzaamheden van de secretarie verdwy- nen, byv. distributiedienst, luchtbescher mingsdienst, noodziekenhuis. Dan is pas te constateeren of naast den secretaris nog een vollen ambtenaar noodig is. Spr. is er tegen voor. alle nevenbaantjes van den voorzitter te betalen. De VOORZ. uitte er zyn verwondering over, dat de heer Beaufort dit niet in de vergadering van B. en W. ter sprake bracht. De heer BEAUFORT zegt, nadien tot andere gedachten gekomen te zijn. Spr. meent ook, dat de bepalingen van de vee- en vleeschkeuringswet niet worden nage leefd. De heer NÏJSSE klaagt er over dat de secretaris niet op tyd op de secretarie is. De VOORZ. trekt dan het voorstel in en zal een en ander nader in B. en W. be handelen. Voorts wordt de rekening van den vlee6cbkeuring8dienst als aangeboden vast gesteld, een stukje grond verhuurd aan den heer M. Hannewjjk voor 13.05 en een en ander gewyzigd in de gemeente- begrootingen 1940 en 1941. met Gedep. Staten duurt nog voort, doch wy, zegt de Voorzitter, zitten zonder amb tenaar. Hy stelt daarom voor, waar hy 1400 te hoog acht, een tydeiyke ambte naar op te roepen op een jaarwedde van 900. Er is in dezen overleg gepleegd met de Provinciale Griffie. Die man moet goed onderlegd zyn en hy moet alleen b.v. in staat zyn al het werk, aan de uitreiking van identitelt8bewyzen b.v. verbonden, te kunnen doen, opdat de secretaris aan zyn eigen werk, dat uitgebreid genoeg is, kan blijven. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. RAAD VAN HEINKENSZAND. HEINKENSZAND. Dezer dagen verga derde de Raad dezer gemeente onder voor zitterschap van den burgemeester. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de slagersvereeniging „de Bevelanden" om bg verordening te ver bieden een slagerswinkel geopend te heb ben op Dinsdag, na des middags 1 uur. Dit werd voor kennisgeving aangenomen, aan gezien deze regeling voor deze gemeente naar het oordeel van den Raad van geen belang is. Het voorschot ingevolge artikel 103 der Lageronderwyswet werd voor het Jaar 1941 voor de R.K. school vastgesteld op 1038,76 en voor de Chr. school op 526,02. Hierna werd op verzoek van de besturen der byzondere scholen in behandeling ge nomen een voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen ingevolge ar tikel 72 der L.O. wet voor inrichting van een geschikte plaats voor1 het vak lichame- lgke oefening. Besloten werd om het gymnastieklokaal der openbare lagere school in gebruik te geven alsmede een nog in te richten speel terrein en de noodige leermiddelen. De be sturen der byzondere scholen moeten naar evenredigheid van het aantal gebrulksuren in de kosten hiervan bijdragen. In verband met het feit, dat ó.a. in de plaats van de Gemeentefcmdsbelasting de z.g. Loonbelasting is ingevoerd, werd het in een vorige vergadering genomen besluit tot heffing van opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting ingetrokken. O.a. naar aanleiding van een schrijven van den secretaris-generaal van het dépar tement van binnenlandsche zaken werd een regeling vastgesteld tot toekenning van een tgdeiyke toelage aan het lager be zoldigd gemeentepersoneel overeenkomstig de rijksregeling. Tevens werd een wgziging gebracht in de kinderbyslagverordening, waardoor eventueel, te benoemen personeel op arbeidscontract ook onder deze veror dening zal vallen. Een voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een nieuwe regeling aangaande de bezoldiging .van den ambtenaar ter secretarie werd van de agenda afgevoerd, aangezien B. én W. dit punt eerst nog nader willen bespreken. Vervolgens werd een arbeldsovereen- komstenbesluft vastgesteld. De rekening over 1940 van den vleesch- keuringsdienst werd vastgesteld. Hierna werd besloten om aan M. Hanne wyk een gedeelte van den tuin achter het gemeentehuis als tuingrond te verpachten tegen 13,05 per jaar. Tenslotte werden eenige wyzigingen aan. gebracht in de gemeentebegrootingen voor het jaar 1940 en 194L RAAD VAN CADZAND. CADZAND. De raad dezer gemeente ver gaderde. Woensf' .gmiddag onder voorzitter schap van den burgemeester. Alle leden waren tegenwoordig. Er was een vacature. De voorzitter sprak na opening der' ver gadering eenige woorden ter herdenking van het over1 eden raadslid, den heer D. van Houte. Ingekomen is een besluit tot goedkeuring van de begrootihg van den dienst 1941 en mededeeling van den heer P. Robgn, dat hy zgn benoeming tot lid van den raad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het o vorig den van den heer van Houte, niet aanneemt. Aan een drietal ingezetenen werd een tegemoetkoming verstrekt in de kosten vap geneeskundige behandeling. Aan een ingezetene zal een vergoeding van 40, als bedoeld in artikel 13 der L.O. wet 1020, voor het jaar 1941 toegekend worden. De raad verleende aan den heer Dr. J. F. Dikkenberg te Aerdenhout, voorheen te Zuidzande, op zyn verzoek met ingang van 1 Juli 1941 eervol ontslag als gemeente geneesheer. De voorzitter deelde naar aan leiding van dit besluit mede, dat dr. Dik kenberg ingevolge het bepaalde in de be treffende instructie op eigen kosten dr. Buma te Zuidzande, ulteriyk tot 1 Juli 1941, als vervanger heeft aangewezen. Na eenige bespreking werd met alge meene stemmen in beginsel besloten tot het ontwerpen van een rioleeringsplan voor het gedeelte van de Kievittenpolder, ten Westen van het Haventje. Een wyziging van de begrooting 1940 werd aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van Matige omzetten op de Amsterdamse!* beurs. De vaste stemming die zich Woensdag op de effectenbeurs te Amsterdam baan brak, kon ook gisteren üg de opening worden waargenomen. Vrgwel alle fond sensoorten werden aanvankelijk boven het peil van Woensdag afgedaan, daarna kon voor verscheidene aandeelan een ver betering worden waargenomen, maar ver volgens voltrok zich een inzinking, die tegen het slot weer voor een gedeelte on gedaan werd gemaakt. Dit gold echter niet voor alle rubrieken. Olies werden ta melijk druk verhandeld. De Amerikaansche petroleumaandeelen waren een fractie beter. Indische cultuur fondsen waren goed gedisponeerd, maar gedroegen zich eveneens op onsystema tische wijze. Tabakken waren stil, Prijs houdend en ten opzichte van de vorige topprgzen weinig veranderd. Op de af- deeïing der Indus tiüeelen voerden aku's weer den boventoon. Wederom kon een flinke winst worden verkregen- Voor scheepvaartpapieren bestond eeni ge belangstelling, h^t bgzonder voor Nederlandsche Scheepvaartunies. De affaire in Amerikanen was van kal- men aard. Deze fondsen wisten zich echter te onttrekken aan de daling, die in Wall- street had plaats gevonaew en konden zich handhaven op ongeveer het peil van Woensdag. De Nederlandsche beleggingsmarkt had by de opening een gedrukt voorkomen. Geleidelgk aan echter kon een klein her stel werden waargenomen. Voor Duitsche fondsen kwam het niet tot affaire en ook werden geen bied-no- teeringen opgegeven. Prolongatie 2% procent. Bataafsche Petn My. ObL 3% 78% v - A Amsterdamsche Bank 108% 109 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 363 365 A K.M. De Schelde Nat Bez. 69%, 69% C Union Pac. Rr. 83% Nederland le lng 1940 4 97% 97 Nederland 2e lng 1940 4 94 93% ■Nederland m. bel. fac. 194Ó 4 97% 96% Ned. 1000 1938 (3i/2) 3 85 84% Indië 1000 1937 3 87% 86% A Koloniale Bank 172 185 A Ned. Ind. Handelsbank 121%, 126 C Ned. Handel Mg. 120 124% A Van Berkels Patent 47 46 C Calvó Delft 62 64% A Lever Bros en Unilever 104% 109% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 191% 195% G Am. Car Foundry 28% 29% C Anaconda Copper 27% 27% C Bethlehem Steel 79% 79% C General Motor 49 48% C Kennec. Copper 35% 88% C North Am. Aviation 15% 15% C Rep. Steel 23% 23% C Un. States Steel 63 63% C North Am. Cy. 16% 17 A Kon. Petroleum Mij. 221 226% C Contin. OU Cy. 17% 18% C Philips Petrol. 33% 38%' C Shell Union 12 12% C Tide Water Ass. OU 9%' 9% A Ned. Scheepvaart Unie 169% 174 A Handelsver. Amsterdam 410% 422% A Ned. Ind. Suiker U. 248 251 A Deli Batavia Mg. 185 186 C DeU My. 1000 320 281% A Senembah My. 189 192% C Pennsylv. Rr. 24% 24% A South Railway 14% 14% C Amsterdam Rubber 265% 271 A Deli Batavia Rubb. My. 208 210 A Hessa Rubber My. 135 1S6 A Serbadjadi .Sum. Rubb. ISO Nederland 1941 4 100 96% 96% Nederland 1941 4 j 5000 96% 96% Nederland 1941 4 1000 96 96% Ged. Staten om in kennis te worden ge bracht met de zienswyze van den raad mot betrekking tot hun voorstel inzake het toe kennen van een tgdeiyke toelage aan bur gemeesters, secretarissen en ontvangers besloot de raad aan Gedeputeerde Staten mede te deelen, dat het op prys zou worden gesteld, indien het besluit van provinciale staten inzake tydeljjjke toelage voor pro vinciale ambtenaren, ook toegepast zou worden voor genoemde ambtenaren en in dien dit niet mogeiyk zou zg'n, dat dan toch in elk geval de Ryksregeling voor hen zou worden toegepast met kindertoelage van het eerste kind af. DOOR FRANK F. BRAÜN. 11) „Ik onderbrak hem geen enkele- maal meer en by begon, na nog even geaar zeld te hebben Leidt u er maar uit af, wat u wilt, houdt u me maar voor een ellendigen verklikker. Het is dit: ik zag, dat Angelica Fabreani een wit zakje uit haar handtaschje nam en een licht poeder in de voUe wynglazen schudde. Toen zweeg hy. Op zijn voorhoofd stonden zweetdrup peltjes. Ik vroeg voorzichtig: Heeft juf frouw Faberanl het poeder in aUe glazen gedaan! Daarop zei hy: Dat kan ik niet zeggen. Ik zeg toevallig, dat ze het poeder in één van de glazen deed. Welk glas het was, zou ik u niet kunnen zeggen." .Heeft hy je nog meer verteld?" wilde Larris weten. „Dat is alles wel heel Interes sant." Hoofdinspecteur Kybander vervolgde zyn verslag. „Heeft jufrouw Fabreani gemerkt, dat u het gezien had? vroeg ik daarop. Hy antwoordde: Nee, beslist niet. Ik heb er tot nu toe ook met geen woord over ge sproken. Ik vroeg toen weer: Weet u niet wat voor poeder het was? Hy zei: Ik heb er geen idee van. Maar ik hield aan Maar u hebt beslist gezien, dat het een poeder was Hg knikte en zeiEen- wit of in leder geval een lichtgekleurd poe der. Zooals natron of magnesia. Het zakje was klein, niet veel grooter dan een luci fersdoosje." Kybander hield hier even op, als om de uitwerking van zyn woorden op het ge laat van den commissaris te zien. Deze keek hem vol belangstelling aan, maar zei niets. Jk vroeg toen: Hadt u den indruk, dat Angelica Fabreani het poeder stilletjes, dus ongemerkt in de glazen wilde doen? Daarop antwoordde hg Dat weet ik niet. Ze moest er eigenlijk rekening mee hou den, dat wy het zouden merken, "aar broer stond naast haar en wy waren alle maal vlak by haar. Desondanks moet ze het zonder op te vallen gedaan hebben, want buiten my heeft geen van de anderen het gemerkt. Of heeft iemand u nog ver teld, dat hy het gezien heeft? vroeg hy me. Hg keek me vol hoop aan. Biykbaar zou het een troost voor hem zgn geweest, waneer hy niet alleen zich als een verklik ker, zooals hy het noemde, zou hebben ge dragen. Maar ik moest hem teleurstellen. Ik antwoorde: Niemand behalve u schynt iets van dat poeder te weten." „Was het toen afgeloopen wilde com missaris Larris weten, omdat Kybander hier weer even ophield. „Dat was het voornaamste", antwoordde de hoofdinspecteur. ,.Ik ben nog even by hem gebleven. Hy liet zyn hoofd hangen en zeiDat is erg. Daarop zei ik Niet zoo erg voor u, mynheer Braubach. Hg zuchtte. Toen zei hy: En als het nu eens een onschadeiyk poeder* was, inspecteur, misschien suiker, om de vermouth wat zoeter te maken? Ik kon niet anders ant woorden, dan dat ze het tenminste eerst had moeten vragen, of allen daarvan ge diend waren. Daarop antwoordde hfl: Dat is waar. Tenslotte vroeg ik nog: Hoe zag het handtaschje er uit, dat jufrouw Fa breani dien middag by zich had? Hy ant woordde: Het was een zwart taschje van krokodillenleer, een duur ding; ik weet het, omdat, we toevallig over den prys hebben gesproken. Ze had in zwart alleen maar dit taschje." Hoofdinspecteur Kybander had zijn verslag beëindigd. „Ik heb de vragen en antwoorden meteen stenografisch opge nomen". zei hy en klapte zijn boek dicht. „U heeft het woordelyke verslag gehoord, commissaris". Larris'stond nog steeds bg de deur. Hy was vergeten, te gaan zitten. .Merkwaar dig", zei hy. „Wanneer is dat gebeurd?" „Dat verhoor? Ongeveer twee uur ge leden." „Dus kort voordat Braubach uit het zie- -kenhuis ontslagen werd. Heel merk waardig. Biykens zgn verklaring schgnt hy zelf toch ook Angelica Fabreani voor de daderes te houden? Hoe verklaar je dan, dat hy een uur later bg de familie Fabreani gaat inwonen?" „Wat r „Ja, inderdaad; ik heb het zoojuist ver nomen Peter Braubach woont nu by mevrouw Fabreani. Hy heeft de kamer gekregen van den overleden Joachim Fa breani en woont dus nu onder hetzelfde dak met het meisje, voor wie hy zulk een verzwarende verklaring heeft afgelegd. Hg woont vlak naast bet meisje, waarvan hg aanneemt, dat zy een poging tot moord heeft willen doen, waaraan hy al leen by toeval is ontkomen.' „Onbegrypeiyk". „Misschien niet zoo erg onbegrypeiyk. Als hy nu eens verliefd is op Angelica? Dat zou ook een verklaring kunnen ge ven voor het feit, dat hy zoo lang ge aarzeld heeft met zyn zoo uiterst belang- ryke verklaring, waarvan de beteekenis hem vanzelf ook duideiyk moet zyn ge weest." „Die verklaring viel hem zeer zwaar," zei Kybander peinzend. .„Des te waarschgnlijker is de veronder stelling, dat hy op dat meisje verliefd is." Ma". „Wat zeg Je?" Ma, zei ik, mynheer." „Maar je bent niet overtuigd?" wilde Larris weten, die zyn hoofdinspecteur kende. „Ik ben het nog niet heeleraaal mét mezelf eens. Er was nameiykHy kuchte. „Mag ik eens iets uitspreken, wat ik nog niet heelemaal tot het einde toe heb overdacht?" „Vooruit, zeg het maar, Kybander!" De hoofdinspecteur zei langzaam: „Wan neer deze moord nu in het algemeen in den gedachtengang van den dader als mis lukt moet worden beschouwd?" Hg zag het verbaasde gezicht van den commissaris. „Er is iemand gedood, helaas, maar be grijpt u me goed. Als nu eens Joachim Fabreani heelemaal niet bedoeld was en ook niet Peter Braubach Als de ver keerden nu eens de glazen met vergif hadden gekregen, die voor een ander of voor verschillende anderen bestemd wa ren geweest? De moordenaar kon hun de glazen met de atropine niet afnemen, nadat ze ze eenmaal gepakt hadden." „Hmzei de commissaris. De beide mannen keken eikaar aan. Beiden waren een weinig onzeker. Me moest eens een detective-roman achryverj, Kybander", zei Larris, en daar zyn toon niets verried, was het niet zeker of hy deze woor den niet in ernst gemeend had. Me hebt fantasie." De hoofdinspecteur zuchtte. ,Jk zou zelf vreeseiyk nieuwsgierig zyn naar de laatste bladzyde van dit boek, wanneer de moordenaar zyn bekentenis aflegt. Daarna bleef het lang stil in kamer .8. Tenslotte ging Kybander voort: „Er zyn nog twee belangrijke aanwyzingen voor de mogeiykheid van een daderschap van Angelica Fabreani. Peter Braubach ver klaarde, zeker te weten, dat Angelica voor de flesch wijn gezorgd had." „Dat moet niet van zooveel beteekenis zyn. We hebben by herhaling de verzeke ring gekregen, dat de flesch tevoren niet geopend kan zgn geweest." „Inderdaad, mgnheer. Maar waarom koos ze nu Juist vermouth, waarom niet, wat meer voor de hand lag, sherry of port? Noch Joachim Fabreani, noch een van de andere jongelui dweepte erg met vermouth. Dat is ons tenminste gebleken." .Misschien dronk ze zelf graag ver mouth." „Dat zou een plwisibele verklaring kun nen zyn. Ik zal eens. probeeren, daar wat over te weten te komen. Maar dan is er nog de verklaring van het meisje Dora Haas." „Die ken ik niet Wie is dat „Het dienstmeisje van mevrouw Fa breani. Ik heb u immers gezegd, dat ik daar geweest ben." „Och Ja." Commissaris Larris sloeg het dossier op. Muist. Het meisje zei tegen me u heeft haar verklaringen daar in het dos sier 4 dat mevrouw haar opdracht had gegeven, de glazen om te wasschen." frDat is opmerkeiykonderbrak de commissaris hem. „Ja, maar het wordt nog mooier. Dora Haas heeft verklaard, dat de glazen al schoon waren geweest. Desondanks had ze ze nog eens grondig omgewasschen, want de juffrouw had ze maar vluchtig omge spoeld. Ik informeerde, of ze dat gezien had en wanneer dat gebeurd was. Ze liad het gezien, zei ze> en het was het eerste geweest, wat Angelica Fabreani gedaan had, toen ze nog maar nauweiyks met den koffer, dien ze in de hand had, in huis was gekomen. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6