Kroniek van den dag De legerberichten van gisteren. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 21 Maart 1941 V}wieAAhxyüiaxuL TUINenCflZONHEST deroode kunstmest.veilia door de qeqarand.samenst. Vraaqi de qratis tuinier-handleidinq „OOOtl&l lOUXWi OOTUVm Per schuit over straat- Wanneer In verschillende Noord Hol'andsche dorpen de tuinbouwproducten van den polder naar de ringvaart oebracht moeten worden, maakt men gebruik van een zgn. overhaal, die den verkeersweg kruist en waarbij de schuiten per lorrie op rails worden overgezet (Foto Pax-Holland) Materialen voor den herbouw van Middelburg. Hout in voldoende mate aanwezig. GOEDE VERVANGINGSMATERIALEN AAN DE MARKT. Hetplan-Hoover. Er is den laatsten tijd zeer veel te dben geweest over het plan-Hoover. De vroegere president der Vereenig.de Staten heeft een plan opgesteld om voedsel beschikbaar te stellen voor de door Duitschland bezette gebieden, waar met het oog op den voe dingsstand kan gesproken worden van een noodtoestand. Men heeft in die gebieden, waar men zich slechts eenige beperkingen moet opleggen in sommige gevallen ook ernstige beperkingen geen denk beeld van wat onze Zuiderburen te door staan hebben. Het woord hongersnood staat zeer ver af van de ra eesten onzer. In het Westen van Europa kende men tot nog toe geen hongersnood en men kan er zich nauwelijks een voorstelling van maken, wat de menschen moeten door staan, die, gelijk bijvoorbeeld -in uitge strekte gebieden in China, door den hon gersnood worden gekweld. Met den oorlog heeft ook het gebrek zijn intrede gedaan. Gebrek dat te nijpen der is, naarmate de voorzieningen, welke getroffen waren om ingeval van oorlog aan de moeilijkheden het hoofd te bieden minder doeltreffend waren. Zulks was in België het geval, waar men blijkbaar de moeilijkheden een weinig heeft onderschat, in tegenstelling tot Ne derland, waar een uitgebreid apparaat vele en doeltreffende voorzieningen had getroffen. Uit den aard der zaak hebben ook andere omstandigheden een zoo'n snelle daling van den voedingsstand in België en in Frankrijk beïnvloed. Daar heeft men thans rekening te houden met eqp dreigenden hongersnood en in tal van gevallen heeft deze reeds zijn intrede ge daan. Wie een blik slaat over onze gren zen zal het kunnen ervaren, dat de nood in België wel zeer hoog is gestegen. Het constateeren van diit feit is vol doende, om zich een indruk te vormen van de ernstige situatie, waarin hét bezette deel Van het Europeesche continent is ge raakt, nu dit gebied niet slechts in de oorlogszóne is getrokken, maar bovendien de ontzettende gevolgen van den blok kade-oorlog heeft op te vangen. In aan dien tijd voor het uitbreken van den oorlog zijn er veel theoretische beschouwingen geleverd over de positie der kustlanden, in geval van een oorlog tusschen Duitsch land en Engeland. Immers, men was in die voorafgaande jaren langzamerhand wel tot de overtuiging gekomen, dat de wrijving tusschen beide landen vroeg of Iaat moest leiden tot een conflict In de consequenties begon men zich te verdie pen, toen Baldwin in een van zgn rede- voeringen te kennen gaf, dat de grens van Engeland aan den Rijn was gelegen. Vele beschouwingen baseerden zich op de over wegingen, dat bij een zoodanig conflict de kustlanden het stootgebied zouden kunnen worden en de praktijk der afgeloopen maanden heeft de juistheid dier opvatting wel zeer duidelijk gedemonstreerd. De kustlanden zijn het stootgebied geworden, niet slechts doordat zij veel van van de Britsche aanvallen hebben op te vangen, maar ook doordat zij de gevolgen aan den tegen Duitschland gerichten- blokkade-oor log ondervinden. Het begrip totale oorlog wordt thans eerst recht in zijn volle betee- kenis duidelijk. Ook de burgerbevolking in de bezette gebieden moet dit ervaren en waar de Britsche oorlogspolitiek er op ge richt is, den weerstand van de Duitsche bevolking, in physiek en moreel opzicht, te ondermijnen waarbij men zich blijk baar laat leiden door de overweging, dat de liefde van velen door de maag gaat - daar moet ook het niet-Duitsche oorlogs gebied mede den last van den blokkade- oorlog verduren. Zeker niet met het doel, om den weerstand van de bevolking dier gebieden te ondermijnen want de Brit ten kunnen er slechts -een belang in zien, bepaalde verzethaarden brandende te hou den doch op grond van de overweging, dat wat voor de bezette gebieden wordt vrijgegeven, direct of indirect ten goede komt aan Duitschland en dus het eigen oorlogsdoel zou saboteeren. Hier komt men terecht in den nopdlotcirkelen de bevol king der bezette gebieden wordt in de eerste plaats het slachtoffer van een po litiek, waarop zjj zelf, gelet op haar on mondigheid ten deze op dit oogenblik geen invloed vermag uit te oefenen. En hier staan we dan voor de keerzijde van deze medaille, voor den humanitairen kant van het vraagstuk. De kustlanden zijn voor de ravitailleering van hun be volking voor een goed deel aangewezen op den aanvoer van overzee, niet slechts voor wat betreft de voorziening uit de koloniale gebieden met koffie, thee en specerijen,, ook ten aanzien van de grond- stoffenvoorziening en voor de bevrediging der behoefte aan broodgraan. Deze toevoer is volledig stopgezet, nu de Britsche blokkade ook onverbiddelijk de bezette gebieden in haar aföammings- politiek heeft betrokken. Oud-president Hoover heeft zich aan het hoofd gesteld van een humanitaire bewe ging en na uitgebreide voorbereidingen is uit zijn actie een grootscheepsch plan ge boren, om de bevolking der door honger snood bedreigde gebieden van levensmidde len te voorzien. Voor het onbezette Frank rijk is tenslótte een regeling aanvaard, maar het voor België opgestelde plan is,, hoewel met de Duitsche regeering over eenstemming was bereikt, afgestuit op een Britsch-Amerikaansche weigering. Het beginsel der humaniteit heeft het moeten afleggen tegen Ket beginsel van den totalen oorlog. De regeeringen van Lon den en Washington hebben ook te dien aan zien blijkbaar één lijn getrokken, hoewel het overbrengen van den oorlog op de bur gerbevolking in strijd is met het geschre ven, zoowel als met het ongeschreven oorlogsrecht. In een uitvoerig commentaar heeft de bekende diplomatieke medewerker van de Boersenzeitung het Britsch-Amerikaan sche „neen" gehekeld en er daarbij de aan dacht op gevestigd, dat Hoover zijn voor stellen op streng humanitairen grondslag had gebaseerd. Het ging hier slechts om een experiment, terwijl van de Duitsche regeering alle noodlzakelijke verzekeringen waren verkregen. In zijn antwoord op de weigering heeft Hoover o.m. gezegd, dat het plan noch een militair verlies voor Engeland en de aanhangers der democra tische idealen zou zijn geweest. Het leven Vele belangstellenden hadden zich gis termiddag. opgemaakt naar het Schutters hof om zich door den heer R. G. Roden burg, verbonden aan het bureau van den algemeen gemachtigde van den wederop bouw, te doen voorlichten over die voorzie ning in voor den wederopbouw beschik bare materialen. Onder de aanwezigen bevonden zich mr. P. Dieleman, waarnemend commissaris der provincie, de leden van Ged. Staten v. d. Wart en jhr. de Casembroot, burge meester Van Walré de .Bordes en wethou der Paul, bestuursleden van de stichting „Herbouw Middelburg", mr. v. d. Weel, ad ministrateur der stichting, vele architecten en een groot aantal gedupeerde inwoners van Middelburg. De burgemeester heette de aanwezigen welkom. Spr. zei dan, dat over de moge lijkheden van herbouw'der stad veel tegen strijdige meeningen heerschen. Men vraagt zich af of de herbouw mogelijk is op fi nancieel e basis, en of de materialen om te bouwen aanwezig zijn. In verband met het laatste noemde spr. het een voorrecht, den heer Rodienburg, deskundige op dit ge bied, in Middelburg te zién. Wat er is en wat er niet is De heer Rodenburg zei, dat de positie van de bouwmaterialen een voorname fac tor is voor den wederopbouw en de ge- -heele bouwnijverheid. Ik kan mij niet ont trekken aan den indruk, dat velen 'zich door-de schaarschte hebben laten weerhou den met ,het herstelwerk een aanvang te maken. Ook onbekendheid met de kwaliteiten der vervangingsmaterialen, welke vaak een groote verbetering beteekenen, is hier aan niet vreemd. Ik vrees, dat ook dfze lezing over ver vangingsmaterialen alleen niet geheel over de volle linie op effect kan .bogen, ware het niet, dat een groote hoeveelheid hout voor den wederopbouw van Middelburg is gereserveerdhierdoor kan een ruimer houtverbruik worden toegestaan en vele bezwaren zullen komen te vervallen. Wanneer wij nagaan, met welke mate rialen het oude Middelburg door velé eeuwen heen is opgebouwd, dan geloof ik, dat er ons nu niet veel ontbreekt om de kern van de stad weer te herbouwen op èen waardige wijze en aanpassend aan dat gene wat onze voorouders ons als waarde vol hebben achtergelaten. Want hoe schoon en logisch waren en zijn deze gebouwen juist door hun beperkte materiaalkeuze, alles fundamenteel verantwoord, even wichtig, fijngedetailleerdvanaf den voet tot den top vaak ambachtelijk zuiver. Wat valt er in deze gebouwen te genie ten voor den timmerman, metselaar, steen houwer en smid Hoe gaarne zouden zij zich weder ingeschakeld zien in de uitvoe ring van zulk een bouwwerk er zijn er, die onder de leiding van den bekwamen architect paraat staan om te laten zien, wat ze kunnen als hun de kans, slechts ge boden wordt. Waar te lande bestaan heden die kansen beter dan juist bij den herbouw en de res tauratie van het oude Middelburghier kunnen èn materiaal èn arbeid in hun volle waarde worden te hulp geroepen om een gewenscht resultaat te verkrijgen. Wij waren als bouwers in de laatste ja ren maar al te verknocht geraakt aan de toepassing van die materialen, welke juist dezer kinderen te redden is geen verkeer de -menschlievenclheid. Dr. Megerle roept de gebeurtenissen uit den vorigen oorlog in de herinnering terug en "Wijst er op, dat ook Amerika op de Pan-Amerikaansche conferentie van 1939 instemde met het beginsel, dat al hetgeen de burgerbevolking de oorlogvoerende lan den aan kleeding en levensmiddelen noo- dig heeft niet als contrabande mag worden beschouwd. Hjj vestigt er bovendien de aandacht op, dat „er voor Duitschland geen noodzakelijkheid bestaat en geen verplich ting om de door Engeland verleide vol keren de gevolgen van den militairen toe stand te onthouden''. Er zal wellicht later gelegenheid zgn, deze materie nog wat nader te bezien. Voor het oogenblik gaat het er slechts om te constateeren, hoe van de tegenstel ling dus deze twee denkwerelden een onverzoenlijke tegenstelling, ook waar het gaat om de beleving van humanitaire be ginselen de kustlanden de Belgen, de Noren, de Denen, de Nederlanders het slachtoffer dreigen te worden. Staatgebieden, ook in dit opzicht. Zoo wordt de oorlog der grooten uitgevochten op de ruggen der voormalige .kleine .neu-' tralen. nu schaarsch zijn vaak pasten wij ze toe uit effectbejag of gemakzucht, ten einde moeilijkheden van een zorgvuldige con structieve detailleering te ontgaan. Ik wil hiermede geenszins beweren, dat de toepassing van die materialen in het al gemeen uit den booze is, doch het leidt zoo gemakkelijk tot verspilling; juist die architecten, dij zich de gewoonte hebben aangemeten, ze coüte que coüte te ver werken, ondervinden nu de grootste moei lijkheden zij willen hun oplossingen te ver zoeken en bereiken niet het doel, dat hun is gesteld geworden. Het ,is nu niet de gelegenheid verder in te gaan op de kansen, waarvoor de archi tect noodgedwongen is komen te staan zij zijn vele. Wie deze ziet en wie ze weet te grijpen, zal voor rich hier een dankbare taak zien weggelegd. Om nu terug te komen op de grondsla gen van mijn bespreking, zal ik U aller eerst een algemeen overzicht geven van de matërialenpositie voor den Wederopbouw. Reeds in Augustus van het vorige jaar was het te voorzien, dat de positie van bepaalde bouwmaterialen, benoodigd voor den wederopbouw, niet al te gunstig Was te noemen. Reeds toen was het dringend noodzake lijk het houtverbruik tot -een minimum te beperken en tot een derde gedeelte van het normale gebruik terug te brengen; dit gold niet alleen voor wederopbouw-pro- jecten, doch ook voor alle andere bouw werken. Hierdoor is de bouwwereld met veel initiatief gaan zoeken naar vervangings materialen zij is hierin zeer goed ge slaagd. Vooral op het gebied van balklagen en vloeren is iets goeds bereikt voor een niet al te hoogen kostprijsongetwijfeld zullen deze materialen zich een blijvende plaats weten te verzekeren. De toepassing van genoemde materialen vorderde een grooter verbruik van beton ijzer en wel zoodanig, dat onlangs ook hier voor beperkende maatregelen moesten worden genomen. Daar nu een hoeveelheid hout voor den .wederopbouw kan worden gereserveerd, welk hout binnen een bepaalden tijd moet worden verwerkt, heeft de Algemeen Ge machtigde voor dien Wederopbouw beslo ten voor den wederopbouw met uitzon dering van Rotterdam en eensdeels Middel- burg, waarvoor een regeling in voorberei ding is een ruimer verbruik van hout toe te staan, nJ. 4 van den inhoud der gebouwen, buitenwerks gemeten, inclusief halve fundeeringshoogtedit komt neer op een normaal verbruik. De positie van non-ferrometalen is slecht, hetgeen algemeen bekend is. Loodgieters krijgen maandelijks over het geheele land totaal 50 ton van deze metalen toegewezen, hetgeen lang niet voldoende is om den geheelen wederop bouw te voorzien. Voor dakbedekking, goten, platten, lo ketten en slabben zijn lood en zink in vele gevallen te vervangen door bitumen pa pier van dit materiaal is voor den weder opbouw voorloopig voldoende gereser veerd het maken van regenwaterafvoer- pijpen in zink is mogelijk. Het maken van afvoerleidingen en wa terleidingen van non-ferrometaal is niet meer toegestaan. Slechts enkele kilo's looden pgp mogen nog worden verwerkt voor aansluitstuk- jes voor kranen en sanitaire installaties men zal over moeten gaan tot gegalvani seerd en geasphalteerd ijzer. Geasphalteerde ijzeren buizen voor af voerleidingen dienen zooveel mogelijk door grèsbuizen te worden vervangen. Ook het gebruik van lijnolie is beperkt fabrikanten en schilders krijgen dit ma teriaal mondjesmaat toegewezen zoolang zij nog voorraad, hebben, is het gebruik mogelijk nadien is het noodzakelijk over te gaan tot het gebruik van Emulsie-ver- ven op olie-arme basis deze verven bevat ten als grondverf 10 olie, plamuur olie- vrjj, stopverf 13 olie en glansverf 25 olie. Vele fabrikanten hebben in deze samen stelling goede producten weten te vervaar digen, z{j zijn alleen bedoeld voor binnen werk voor buitenwerk moet de oude sa menstelling worden gehandhaafd. Voor beglazing van lichtkappen en der gelijke daklichtopeningen moet bitumen- stoppasta worden gebruikt. De vervangingsmaterialen voor hout ge ven over het algemeen een verbetering van de constructie van het geheele ge bouw dit kan niet altijd worden gezegd van de vervanging van non-ferrometalen echter kunnen deze materialen later, wan neer de positie gunstiger is geworden, al tijd nog door betere wórden verwisseld". Hierna vertoonde spreker een aantal lantaarnplaatjes, die hem aanleiding ga ven om in vele technische details af te dalen. Hij vestigde o.m. de aandacht op het hooge isolatie-vermogen van Vego- blokvloeren uit De wil ith - el ementen, op Baustahlgewebe, dat plm. 30 op be tonijzer bespaart en op vloerconstructies volgens het systeem W. H. 1940. Spr. zei dat houten kozijnen, waaraan men in Holland altijd verslaafd is ge weest, vervangen kunnen worden door sta len ramen, dioor lichte hout-constructies en doox-gelakken materiaal. Hg vestigde de aandacht op schokbetonnen kozijnen en gaf in het algemeen den raad al te zware betimmeringen rond kozijnen te voorko men. Spr. achtte 't voor de hand liggend dat men trappen in woonhuizen van hout zal maken, doch adviseerde na te laten houten balkonhekken aan te brengen. Ook bg gevelbetimmeringen drong hij aan op spaarzaamheid. Profielgzer dient zoo min mogelijk te worden verwerkt. Spi". eindigde zijn lezing met den raad „Bouwt zooals uw voorouders in Middel burg bouwden alle medewerking, vooral wat betreft de bouwmaterialen zal u door het Bouwbureau Middelburg door den Al gemeen Gemachtigde worden verleend buit het komende seizoen uit, opdat de grootste gaten in het centrum der stad zoo spoediig mogelijk zullert zijn verdwenen. Dón kan Middelburg op een waardige wijze, binnen enkele jaren weer uit haar puin herrezen zijn". VRAGEN Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen gebruik ge-. maakt. Op de vragen antwoordde spr. o.m., dat z.i. het brandgevaar niet veel zal toene men als men voorloopig houten goten, voorzien van bitume-papier zal toepassen dat aanleg van centrale verwarming al leen mogelijk is zoolang er nog materialen aanwezig zjjn dat koperen kranen wor den vei-vangen door uit Zwitserland ge- importeerde kranen, die uit een legeering bestaan dat scharnieren, deurknoppen enz. schaarsch worden dat men - vermoe delijk voor den aanleg van electrische lei dingen 'koper zal moeten inleveren of zich voorloopig met een. vrij primitieve ver lichting zal moeten behelpen. Burgemeester Van Walré d'e Bordes dankte den heer Rodenburg voor zgn le zing. Spr. zei uit zijn betoog de conclu- HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer-, macht maakte gis ter eh bekend Onderzeebooten hebbeu 59.500 bx-t. vij andelijke koopvaax-dijscheepsruimte, deel uitmakende "van' krachtig beschermde kon vooien, tot zinken gebracht. Onder de ver nietigde scheepsruimte bevond zich een depótschip voor de walvischvaart van ruim 20.000 brt. Andere koopvaardijschepen met tezamen 21.000 brt. werden zwaar bescha- digd. Zeer sterke formaties gevechtsvliegtui gen ondernamen Woensdagnacht bg goed uitzicht aanvallen met doorslaggevende uitwerking op voor de oorlogvoering be langrijke doelen der Britsche hoofdstad. Hierbij werden vooral de havenwerken met brisantbommen van allerlei kaliber en met brandbommen bestookt De aanval, welke zes uren duurde, richtte de grootste ver woestingen aan in de Royal-Victoria- docks, de Royal-Albert-docks, de King George V-docks en in de haveninstallaties aan de monding van de Theems. Uitge breide brandhaax-den en tot op grooten afstand zichtbare ontploffingen werden waargenomen. Ook in fabrieksinstailaties ten Noordoosten van de Theemsmonding zijn voltreffers van bommen geplaatst. Koopvaardijschepen in de Theems geraak ten in brand. Verkenningsvliegtuigen de den Woensdag met goed succes een aan val op een krachtig beschermd konvooi. Een koopvaardijschip van 7000 brt. werd tot zinken gebracht. Twee andere schepen van b{j elkaar ongeveer 10.000 brt. wer den door bommen zwaar beschadigd. Bij een aanval van jachtvliegtuigen op Zuid- Engeland verloor de vijand in luchtgevech ten drie vliegtuigen van het type Spit fire. In Noord-Afrika schoot Duitsche lucht doelartillerie een Britsch gevechtsvliegtixig omlaag. In den nacht van 19 op 20 Maart "loog de vijand slechts met enkele vliegtuigen West-Duitschland binnen. Door het uitwer pen van een gering aantal brisant- en brandbommen wei*d uitsluitend schade aan gebouwen in de woonwijk van een stad berokkend. De verliezen van den vijand bedroegen Woensdag vier vliegtuigen. Het Duitsche luchtwapen heeft geen toestellen verloren. Aanleg van nieuwe Industrie- haven In Amsterdam. De regeeringscommissaris voor Amster dam heeft overeenkomstig het eenigen tijd geleden btj den voormaligen gemeente raad ingediende voorstel, besloten T. Een gedeelte van de havens-West te doen uitvoeren in den omvang ter plaatse en op de wijze als in de destijds gepubliceer de toelichting is omschreven. n. te bepalen, dat voor de uitvoering van de bedoelde wetken zal worden beschikbaar gesteld eeri bedrag van f 4.440.000 III. te aanvaarden de door het rijk toege zegde bijdrage in deze uitgave IV. te bepalen, dat deze uitgave, voorzoo ver zij niet door de onder m bedoelde rijks bijdrage .wordt gedekt, uit buitengewone middelen zal worden bestreden. A.B.T.B. GEBOUW TE ZWOLLE UITGEBRAND. 1500 tón graan verloren gegaan. Tengevolge van een feilen brand, die Donderdagavond omstreeks elf uur uit brak, en tot Donderdagnacht drie uur heeft voortgewoed, is het gebouw van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond te Zwolle, geheel vernield. Toen de Zwolsche brandweer kort nadat het vuur gesignaleerd was, met twee mo torspuiten arriveerde, sloegen de vlammen x-eeds aan alle kanten naar buiten. Het bestond uit 1500 ton regeeringsgraam en geheele gebouw, alsmede de ixihoud, die een groote hoeveelheid veevoeder, ging verloren. Een uur na het uitbreken van den bi-and stortte een groote graansilo in het water. De bx*andweer had inmiddels alle aandacht geconcentreerd op het aangrenzende kan- toorgebouw, en de tegenover liggende pak huizen, die dank zij de onvermoeide be strijding van het vuur, behouden konden blijven. Het nablusschingswei-k vorderde echter nog geruimen tgd. Het gebouw, dat meer dan 100 jaar oud is, was, evenals de inhoud, verzekerd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De burgemeester van Zwolle, jhr. mr. M. P. M. van Karne- beek, was op het terrein van den brand aanwezig. sie te hebben getrokken, dat de gemeente er verstandig aan zal doen zoq spoedig mogelijk haar eigendommen te herbouwen. Nu zijn er nog vrg veel materialen straks wellicht ontbreekt het noodigc. Spr. adviseerde de burgerij het voorbeeld der gemeente te volgen. Temeer omdat men niet weet, hoeveel duixrder bouwen over eenigen tgd zal worden. Dat bij den herbouw met sommige materialen zuixiig zal moeten worden omgegaan, achtte spr. eerder een voordeel dan een nadeel. Do zuinigheid toch zal soms leiden tot den tenjgkeer naar oude constructies, die den bouwstijl ten goede zullen komen. De burgemeester zei verder nog dat do herbouw van Middelburg nauw verbonden is aan het vergoedingsvraagstuk, doch dat hg na het jongste onderhoud met ir. Rin gers den indruk heeft, dat deze elk geval afzonderlek wil bezien, en dat hg zgn volle medewerking wil verleenen om Zee land's hoofdstad te doen herrijzen. HET ITALIAAN SCHE. Het 2S6ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier van gister-en. luidt „Aan het Grieksche fi-ont bedrijvigheid der artillerie, vooral in den sector van het 11de leger. Onze vliegtuigen hebben iu scheervlucht wegen, gemechaniseerde co lonnes, een troepenkantonnement en op slagplaatsen van den vijand aangevallen. Het is gebleken, dat bij de vijandelijke luchtaanvallen, in de laatste dagen op Va- lona ondernomen, nog een Britsch vliegtuig is neergeschoten. Het wrak werd op het eiland Saseno teruggevonden. In Noord-Afrika heeft de artillerie te Dzjaraboeb vijandelijke strijdkrachten, die ons garnizoen trachtten te naderen, hevig onder vuur genomen. Italiaansche vliegtui gen hebben de vijandelijke luchtbasis Berka (Benghazi) gebombardeerd. Af deelingen Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene vijandelijke stellingen en installaties aange vallen. In den nacht van 18 op 19 Maart heeft de vijand een luchtaanval op Tripolis gedaan. Eenige personen wei-den gedood of gewond, er is eenige schade aangelicht. Een der vijandelijke vliegtuigen werd door ons afweergeschut getroffen en viel bran dend neer. Een ander vijandelijk vliegtuig is door den Duitschen luchtafweer in de omgeving van Nufilia neergeschoten. De bestuurder werd gevangen geixomen. Boven de' Aegeische zee %ijn onze vliegtuigen slaags geraakt met afdeelixigen vijandelijke jagers. Een vliegtuig van het type Hurri- cane'werd neergehaald, een onzer bommen werpers is niet op zijn basis teruggekeerd. In Oost-Afrika duurt de slag bg Keren voort. In weerwil van de reeds geleden ver liezen en de krachtige vijandelijke luchtactie hebben onze troepen op verscheidene pun ten tegenaanvallen gedaan. Onze lucht macht was gedurende den slag buitenge woon bedrijvig en bestookte de vijandelijke artillerie met bommen en de vijandelijke troepen en gemechaniseerde strijdkrachten met machinegeweervuur. Onze bommenwer pers hebben treffers geplaatst op het vlieg veld van Agordat, waar groote branden uit braken. Behalve de vijandelijke vliegtuigen, waarvan in het legerbericht van Woensdag werd gemeld, dat z\j vernield waren, zijn nog vier andere vijandelijke jagers neerge haald. In de zóne van Djidjiga bieden onzo afdeelingen weerstand aan de vijandelijk© aanvallen op den pas van Mar da, ten noord oosten van Djidjiga."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5