Provinciale Zeeuwsche Courant DOMMELS BIER IS BETER DOMMELS EXTRA LAGER Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant BLIKSEM00RL0G KEERDE TOT LONDEN TERUG. De regeling van de bouwnijverheid. Oplaag 16.500 ex. Boeren toont uw eensgezindheid. NIEUWE BONAANWIJZINGEN. Nieuwe ordening van het brandweerwezen. 184ste JAARGANG NUMMER 69 VRIJDAG 21 MAART 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 19 cent oe< >veek of f 2.42 per kwartaal Franco per post t 2 63 per kwartaal» Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 11.50 Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels 10.52, iedere '■egel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Hevigste aanval sedert het uitbreken van den oorlog. Een brandende stad. De aanvallen welke de Duitsche luchtstrijdkrachten eergisterenavond op Londen hebben ondernomen blijken - de hevigste te zijn geweest sedert het uitbreken van den oorlog. Zoowel de Britsche berichtendienst als de berichten van Duitsche zijde spreken van de vernietigende uitwer king dezer aanvallen. Het D.N.B. heeft een ooggetuige verslag ontvangen van deze nachtelijke aanvallen waaraan het volgende is ontleend. „Het was kort na tiénen. Na onze hommen te hebben laten vallen, vlogen wij over de in lichterlaaie staande docks en graanpakhüizen en zagen beneden ons een huiveringwekkend tooneel van bran den en verwoestingen. Aan den noorde lijken oever van de Theems staat White- chapel met zrjn ravitailleeringsbedrijven en zijn opslagplaatsen met grondstoffen, die voor de voedselvoorziening van Londen van zoo groot belang zpn, in vlammen. Tusschen honderden groote branden ziet men duizenden kleinere brandhaarden. Op eenige plaatsen woeden vernielende bran den, die nauwelijks te overzien zijn. Ron dom de Royal Albert, Victoria/- en West India-docks stijgen de vlammen hoog op. Rechts van ons vliegen twee gashouders in de lucht. Maar het verschrikkelijkste is de brandende stad^ In de City en ten oosten daarvan woedt de eene brand naast den anderen. Een reusachtige, walmende kern van vuur, waaruit zich de branden in alle richtingen versprei den. Door den weerschijn der langs de Theems liggende, brandende pakhui zen en hallen is de rimer een weg van .vuur geworden, zoodat men zich ge makkelijk kan oriënteeren. Voor ons, achter en naast ons werpen de andere vliegtuigen hun bommen van zwaar kaliber omlaag. Op alle wijken valt een hagel van brandbommen. Deze hel. van vuur kan door geen brandweer bedwongen worden, al zou men ook hulp uit alle steden van Midden- Éngeland krijgen. De rood-verlichte rookwolken drijven steeds dichter over de stad; Temidden daarvan donkere punten, honderden ver sperringsballons boven de geheele stad, die echter geen gevaar voor de Duitsche vliegtuigen opleveren en door de reus achtige hitte voor het grootste deel uit- eenspringen. In dezen nacht zal de bevolking der reusachtige stad ontdaan uit de schuil plaatsen komen en met ontzetting zien, wat de „bekoorlijke oorlog" in het voor jaar van het Britsche eiland zal, eischen". Ih den nacht van Woensdag op Donder dag zoo meldt de correspondent van het Zweedsc.he blad Nya Dagligt Allèhanda, is de bliksemoorlog weer naar Londen teruggekeerd in den vorm van eindelooze aantallen Duitsche bommenwerpers. Tien duizenden brandbommen zijn alleen op een enkele stadwijk van Londen geworpen. De sirenes op de daken loeiden zonder .op houden. De eerste golf van Duitsche ge vechtsvliegtuigen bracht de brandbommen, de tweede de brisantbommen. In vele deeten der Britsche hoofdstad, zoo meldt de correspondent letterlijk, werden gebou wen door de kracht der ontploffingen een voudig versplinterd, alles onder ^ich be delvend. ALLE DUITSCHE VLIEGTUIGEN TERUGGEKEERD. Wat betreft den grooten aanval 'op Londen, waaraan, zeer sterke gevechts- 'afdeelingen van het Duitsche luchtwapen hebben deelgenomen, zijn, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, alle •liegtuigen onbeschadigd op hun bases teruggekeerd. Onder het opschrift „vreeselijke nacht te Londen" schrijft de Londensche cor respondent van Aftonblad^t, dat zelfs het hevigste afweervuur van de Britsche lucht doelartillerie de Duitsche gevechtsmachi nes niet heeft belet om onophoudelijk bo ven de Britsche hoofdstad rond te blijven vliegen. Terwijl men trachtte de buitenge woon groote- hoeveelheden neergeworpen brandbommen te blusschen, daalde epn waren regen va.n biisantbommen neer, waardoor groote materieele schade werd aangericht. LONDEN BRANDT NOG. Duitsche gevechtsvliegtuigen, die gister nacht de Britsche hoofdstad hebben aan gevallen, hebben gemeld, dat nog op ver soheiden plaatsen in Londen uitgestrekte branden van de aanvallen van vorigen nacht oplaaien. De Londensche brandweer en de Engelsche hulpdienst zrjn er tot dusver niet in geslaagd de branden te blusschen of zoo zeer te beperken, dat voor de nieuwe Duitsche aanvallen geen doel meer opleveren. DE ENGELSCHE BEHOEFTE AAN VLIEGTUIGEN. De Duitsche luchtmacht heeft de be langrijkst- vliegtuigenfabrieken op het Britsche eiland vernield, zoo meldt het D.N.B. Daarom hebben de Engelsche alle moeite gedaan om in de kroongebieden. de Dominions en de koloniën fabrieken op te richten.. Wat de productiecapaciteit dezer fabrieken betreft: men verneemt dat" bij voorbeeld een Egyptische fabriek maan delijks vier vliegtuigen kan bouwen. Me degedeeld is thans, dat het eerste Egyp tische vliegtuig gereed gekomen is. DE KRACHTSVERHOUDING IN DEN LUCHTOORLOG. Van deskundige zijde verneemt het D. N.B., dat de verhouding der aan Engel sche. en Duitsche zijde in het vuur ge brachte strijdkrachten op grond van de laatste ontwikkeling in den luchtoorlog Zeker één tot vijftien bedraagt. Ten aan zien van 'den neergeworpen bommenlast is de verhouding voor Engeland nog eenige malen ongunstiger. VANNACHT DUITSCHE AANVALLEN OP PLYMOUTH EN LONDEN. Naar het D.N.B. verneemt, hebben in den afgeloopen nacht wederom sterke afdeelingen Duitsche vliegtuigen een ge slaagden aanval ondernomen op de ha venwerken en voor den ,oorlog belangrijke, doelen van Plymouth. Door bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber werd' een schade aangericht, welker omvang nog niet overzien kon worden. Men heeft zware branden waargenomen, die over de geheele 'stad verdeeld waren. In de haven stond een groot schip in brand. Verder zijn met zeer veel succes aanval len gedaan op Londen en verscheidene Engelsche vliegvelden. Commissies van advies ingesteld. Krachtens het besluit betreffende de bouwnijverheid, dat op 7 Januari 1041 ge publiceerd is, is de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Rin gers, belast met de algeheele leiding van de bouwnijverheid. Zooals indertijd uitvoerig is uiteengezet zal de taak van dr. Ringers als algemeen gemachtigde voor de bouwnijverheid in de eerste plaats gezien moeten worden in verband met de bijzondere omstandighe den van dit oogenblik. Maar daarnaast hebben toch ook overwegingen tot de in stelling van deze voor Nederland geheele nieuwe figuur geleid, welke een meer alge meen karakter hebben en welke de getrof fen regeling ook voor normale tijden van beteekenis doet zijn. Het we deropbou wwerk en alles wat daarmede samenhangt is een complex van vraagstukken, waarvoor centrale leiding onmisbaar is. Daarnaast is er echter ook een meer algemeene zijde; het voornemen om tot een betere regeling van den om vang der bouwbedrijvigheid te komen. Hoe stelt dr. Ringers zich nu voor dit alles te verwezenlijken? Het is geenszins de bedoeling om als een bouwdictator op te treden. De zelf werkzaamheid en verantwoordelijkheid van al1 degenen die bij de bouwnijverheid be trokken zijn, zullen zooveel mogelijk be houden blijven. Hierby moet niet alleen gedacht worden aan de verschillende over heidsdiensten, zooals rijks- en provincialen waterstaat, spoorwegen, gemeenten, water schappen, die direct of indirect bij de bouwnijverheid betrokken zijn, doch ook aan de. organen van het bedrijfsleven zelf. Hat is slechts de bedoeling den gang van zaken zoodanig te beïnvloeden, dat door een harmonische samenwerking van alle krachten, die in de bouwnijverheid werk zaam zijn, een zoo groot mogelijk voordeel ontstaat voor onze volksgemeenschap. Om nem van advies te dienen over de maatregelen, welke tot uitvoering van het besluit bouwnijverheid zullen- moeten wor den genomen heeft dr. Ringers dezer da gen een commissie ad hóe ingesteld, welke onder voorzitterschap staat van ir. J. C. Keiler, algemeen secretaris van dr. Ringers en waa, in dc verschillende groepen, die bij het bouwbedrijf belang hebben, verte genwoordigd zijn. Teneinde vruchtbaar té kunnen werken is deze commissie gesplitst in vier werk- commissies, welke de meest belangrijke vraagstukken zullen behandelen. Deze com missies zullen zich bezig houden met mate- rialenvraagstukken, met prijsvraagstukken, met het verband tusschen den dienst van den algemeen gemachtigde en de organèn van het bedrijfsleven en met de interne organisatie. 'ng?r-o v»r hal garoeen'ehuii van Ga«i«1 bij Grave 1» eer merkwaardige. Vi- een houten trap aan de buitenzijde, welke gecamoufleerd it Hoo' een vruchtboom, kan men door een tot daur gevormd raam het gebouw be treden (Foto Het Zuiden) Het dageljjksch bestuur van de Z.L.M. doet een dringend beroep op den gemeenschapszin van de Zeeuw sche boeren, om elkaar zooveel moge lijk behulpzaam te zij* bij het verrich ten van het voorjaarswerk op het land. Het zal voorkomen, dat de een over een teveel, de ander over een tekort aan paarden beschikt om het voorjaars werk tijdig gereed te krijgen. Met het oog op het groote belang van de veiligstelling onzer voedselvoor ziening, vinden de boeren op dit ter rein een gelegenheid, te toonen, dat zjj door algeheele samenwerking be reid zjjn te trachten den grootst moge lijken oogst voor het Nederlandsche volk te verkrijgen. Het Dageljjksch Bestuur vertrouwt er ten volle op, dat dit beroep niet te vergeefs zal worden gedaan. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Naar men ons meldt, zijn gisternacht wederom Engelsche vliegtuigen boven Ne derland verschenen. Öp verscheidene plaatsen lieten zij bommen vallen doch de meeste kwamen op open terreinen neer, waar zjj geen schade konden aanrichten. In enkele plaatsen is een aantal woon huizen beschadigd en hierbij werden twee personen zwaar en eenige andere licht gewond. Eerste Amerlkaansche wapen zending tot zinken gebracht. Het eerste transport wapenen uit de Vereenigde Staten naar Engeland, dat sinds de aanvaarding van de wet tot hulp verleening aan Engeland verstuurd werd, is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht, zoo meldt Stefani via Algeciras uit Gibraltar. Naar het D.N3. verneemt, heeft de Duitsche luchtmacht Donderdagavond tjj- dens een gewapende verkenning een zwaar gewapend en volgeladen schip van 8000 ton voor de Zuidoostkust van Engeland tot zinken gebracht. In-scheervlucht plaat sten de vliegers drie bommen op het voor schip, zoodat het schip na een hevige ontploffing brak en binnen acht minuten zonk. Verlenging geldigheidsduur kaastoewijzingen. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherjj maakt het volgende bekend. Ten einde alle handelaren in de gelegen heid te stellen op de in hun bezit zjjnde kaastoewtjzingen kaas te betrekken, is de geldigheidsduur van de kaastocwrjzingen, welke een vervaldatum hebben, gelegen tusschen 14 Maart en 1 April a.s., verlengd tot en met 80 April 1941» De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherjj maakt het volgende bekend Brood en gebak. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft elk der met „09" genumemrde bon nen van de broodkaart recht op het koo- pen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „09" genummerde bon bonnen recht op het koopen van een rant soen gebak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerjjproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen beschuit 75 gram biscuits en wafels 90 gram speculaas 140 gram. andere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korst- gebak (bjjv. amandel broodjes) 400 gram gevuld groot korstgébak (bjjv. boterletter) 500 gr. taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een h e veelheid 'omvat, waarin 70 -gram meel. of bloem is verwerkt. De op 30 Maart nog njet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 31 Maart tot en met 6 April a.s., met dien verstande, dat zjj gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „6" genummerde bonnen van de bloemkaart gedurende het tjjdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 20 April a.s. elk recht op het koo pen van 50 gram brood of een half rant soen „gebak" als hierboven genoemd. Tarwebloem. De met „6" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak %'an Maandag 24 Maart tot en met Zondag 20 April a.s. elk recht op het koopen van 35 gram tarwemeel öf tarwebloem öf rog gemeel öf roggebloem öf zelfrijzend bak meel. Boter en vetten. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt zullen niet ingang van Maandag 24 Maart a.s. de bonnen van dc boterkaart uitsluitend recht geven op het koopen van boter. t terwijl op de bonnen van de vet- kaart 'beurtelings boter of margarine dan wel boter of margarine of vet verkrijgbaar zal zijn- Gedureride het tjjdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a-S. geeft de met „09" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „09" genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende bo vengenoemd tijdvak recht op liet koopen van 250 gram boter öf margarine óf 200 gram vet naar keuze. De met „09" genummerde bonnen, die op 30 Maart nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 6 April a.s. Eieren, Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „92" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo pen van één ei. De bonnen, welke op 30 Maart nog niet gebruikt zjjn, blijven gel= dig tot en met Zondag 6 April a.S-, met dien verstande, dat zij gedurende de week van 31 Maart tot en' met 6 April niet ge bruikt mogen worden in hotels, restau rants e.d. Kaas. Gedurende het tjjdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. ge ven de met „62" en „72" genummerde bonhen van de „bonkaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bónnen, welke op 6 April nog niet ge bruikt zijn. bljjven voorts nog geldig tot en met Zondag 20 April a.s. Rijst ens. Gedurende het tijdvak yan Maandag 24 Maart tot en met? Zondag 20 April a^. geeft de met „19" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 250 gram rjjst, öf rjjstemeel, öf rijste bloem öf rijstgries öf gruttenmeel (ge mengd, meel). Centrale leiding ingesteld. Het -nieuwe verordeningenblad geeft een nieuwe ordening van het brandweerwezen in Nederland. Deze nieuwe regeling is tot stand geko men op initiatief van den bevelhebber der veiligheidspolitie in samenwerking met-'den secretaris-generaal van het departement van biirnenlandsche zaken en wordt door laatstgenoemds uitgevaardigd. Van bevoegde zijde wordt ter toelichting op de nieuwe verordening opgemerkt, dat wettelijke voorschriften inzake het brand weerwezen gedurende langen tijd ln Neder land niet bestonden. Den burgemeesters was slechts voorgeschreven om een brand weer in te richten en naar'behoefte te rege len. Staatstoezicht bestond niet, ook geen centrale leiding. Voorts heeft de Neder^- landsche brandweervereeniging, die als landelijke organisatie de taak had, gunsti- gen invloed te oefenen, niet slechts niets tot verbetering gedaan, doch gedeeltelijk zelfs belemmerend gewerkt. Haar actie leidde er o.a.. toe, dat het Nederlandsche briandweerwezen een zeer chaotisch beeld vertoonde en niettegenstaande alle geest drift, vooral bij de vrijwillige brandweer, en verspreide uitnemende pogingen, het brandweerwezen niet aan de eischen vol deed. Dat desniettegenstaande vooral bjj de talrjjke luchtaanvallen sommige brandwe ren zich voortreffelijk weerden, is aan de groote beroepsliefde en geestdrift der brandweerlieden te danken. Maar het ge brek aan staatstoezicht en een straffe or ganisatie, het ontbreken van voorschriften over de opleiding der commandanten en de organisatie der brandweer, heeft o.a. .het slechte gevolg gehad, dat bjjvoorbeeld in een groote havenstad als Rotterdam de brandweerorganisatie van dien aard is, als ze elders sléchts in kleine dorpen bestaat. Daar konit nog bjj, dat waar vele ge meenten tal van gehuchten en een zeer groot getal verspreidehoeven tellen, een vrjj sterke decentralisatie ontstond, die de taak nog moeilijker maakte. De nieuwe regeling. De thans gegeven verordening brengt een totale nieuwe regeling. De organisatie en het toezicht worden in handen gelegd van een hoofdinspecteur voor de brandweer bij het departement van bin- nenlandsche zakenals zoodanig werd reeds de heer P. -L. van Boven benoemd. Zijn vaste plaatsvervanger alsmede leider der technische afdeeling werd de inspecteur van den staf W. E.- Eggink. Onder den hoofdinspecteur staan vijf districtsinspec- teurs. In district I (Zuid-Holland en Zee land) is districtsinspecteur geworden de heer J. D. Backer. De hoofdinspecteur heeft zijn zetel in den Haag, de inspecteur voor district I in den Haag. De secretaris-generaal van binnen- landsche zaken vaardigt op voorstel van den hoofdinspecteur regelingen tót uitvoering der verordening uit op de volgende gebieden Over de organisa tie van de brandweer, waarbjj onder scheiden zal worden tusschen beroeps brandweer, vrijwillige brandweer, ver plichte gemeentebrandweer, verplichte brandweer en bedrijfsbrandweer over geljjke uniformeering, bezoldiging en indeeling der rangen over de aanvul ling der beroepsbrandweer en de wijze van werving der overige brandweerlie- denover de gelijkvormige opleiding der brandweerlieden en de inrichting van de brandweerschoolover de ge lijkvormige uitrusting met materiaal, alsook de invoering van een geljjkvor- migen alarmdiensten oyer de gelijk vormigheid van voorschriften inzake voorkomen van brand. Beroepsbrandweer komt er in alle steden boven de 100.000 inwoners. De beroeps brandweer en de brandweerschool te Am. sterdam staan onmiddellijk onder den hoofdinspecteur. De brandweerschool, die tot op de inrichting van een eigen gebouw, in de brandweerkazerne te Amsterdam is ondergebracht, voltooide reeds een cursus voor officieren en onderofficieren- De burgemeester is de politioneele brand weerautoriteit. HU heeft de taak om met alle hulpmiddelen der politie brandgevaar af te weren en zorg te dragen voor den goeden toestand van het materiaal; hij ontvangt daartoe regelen van dén secre taris-generaal van het departement van biirnenlandsche zaken. Hij kan o.m. perso neel der gemeente onder bepaalde condities tot dienst bij de vrUwillige brandweer ver plichten. De gemeente verzorgt de aan schaffing en het onderhoud van het ma teriaal en andere hulpmiddelen. Bij bedrijfs- brandweren is dit de taak der bedreven zelve. Grondslag voor de nieuwe regeling is de gedachte, dat branden en andere catastro- phen slechts dan met goed gevolg bestre den kunnen worden, als met name onder straffe doorvoering van een centrale orga nisatie, een geschoolde leiding aanwezig is, klaarheid over de bevoegdheden bestaat en de wil om mede te werken met practische ervaring gepaard gaat,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1