DIT JAAR VACANTIE IN EIGEN LAND. Radioprogramma Het geheim van het doodelijke 9if Een druk seizoen verwacht. Hoe het vreemdelingenverkeer zich dezen zomer in Nederland zal ontwikkelen, zoo zeide de heer J. Nikerk, directeur van de V.V.V. Amsterdam, in een onderhoud, dat wg met hem hadden, is moeiiyk te zeggen, maar het staat vast, dat de Ne derlander z^jn vacantie door zal moeten hrengen in eigen land. Hy zal zfln eigen land moeten ontdekken en dat Is niet alleen voor den vacantieganger zelf een voordeel, doch het is in zekeren zin ook een economisch voordeel. Voor den oorlog werd door bui tenlanders een bedrag van 10 millloen in ons land uitgegeven, maar ruim veertJg millioen werd naar het buitenland ge bracht. Het birmerü andsche verkeer kan geschat worden op tachtig millioen gulden, en dit bedrag zal nu waarschijnlijk aan merkelijk hooger zyn. De manier van reizen zal ongetwijfeld groote verschillen opleveren met die van een tijd, die aqhter ons ligt. De treinen zijn duurder geworden en de frequentie is minder. Het particu liere autoverkeer is zeer sterk vermin derd en ook het vervoer per autobus is zeer belangrijk gedaald. Wjj zullen er dus te voet of per fiets op uit moeten trekken. Dit is evenwel de eenige goede en doel treffende manier om 'het landschapsschoon van Nederland en 'de vele oude pittoreske stadjes te leeren kennen. Maar ook wan delingen door een stad als Amsterdam zijn voor vele menschen ontdekkingsreizen in den waren zin des woords. wy hebben dit bjj V.V.V. begrepen en, wij hebben een serie wandelingen door Amsterdam uitge geven. Drie van die wandelingen zijn reeds verschenen en nog drie wandelingen zjjn in de maak. Ik ben er van overtuigd, zoo zeide de heer Nikerk, dat wjj dezen zomer over bezoek niet te klagen zullen hebben. De vacantiegangers behoeven niet bang te zijn, dat zij moeite zullen hebben met het vinden van logies. Wij staan in voortdu rend contact met de hotels en een zeer groot aantal pensions en wjj kunnen on middellijk alle gewenschte inlichtingen over logeergelegenheid geven. Amsterdam is niet alleen een mooie stad met tien tallen hoogst aantrekkelijke punten voor den vreemdeling, maar het is ook een stad met een krachtig kunstleven. Groote revacantle-sprelding noodig. De heer Nikerk was dus van oordeel, dat Amsterdam in de komende tourist en- maanden veel bezoek zal mogen verwach ten. In diezelfde maanden zullen duizen den Amsterdammers er op uittrekken om het land te ontdekken. Het is jammer, vond hij, dat men hier in Nederland over het algemeen nog van meening is, dat Juli en Augustus de aangewezen maanden zijn om uit te gaan. Vooral in dezen tijd zou een grootere vacantiespreiding zoo nuttig zfln. De reisgelegenheid immers ls beperkt en de spoorwegen zouden thans in Juli en Augustus niet hebben te kam pen met de overvolle treinen. Zoo is 't ook met de hotelruimte in ons land en de voor radige levensmiddelen die een hotelier thans tot zijn beschikking heeft, maken ook een grootere vacantiespreiding zeer gewenscht Laat de Nederlander, wanneer hij daarin niet wordt verhinderd door schoolgaande kinderen, toch reeds uitgaan medio Mei. Laten anderen hun vacantie in September of begin October kiezen. Wij zijn in Nederland ongeveer 150 dagen zonder kachel en die dagen zijn ongetwij feld geschikt om vacantie te nemen en Van het land en de stad te genieten. De heer De Waal verwacht een druk seizoen. De directeur van de Algemeene Neder- 1 andsche Vereen]ging voor Vreemdelingen verkeer, de heer H. W. R. de Waal, die een verslaggever van de TeL over de vooruitzichten van 1941 zijn meening te kennen gaf, verwacht voor de komende zomermaanden een druk seizoen. Vacantiegangers hebben het vorig zo merseizoen hoofdzakelijk hun verblijven in enkele provincies gezocht en met name in Gelderland. Daarnaast hebben Friesland en Utrecht het alleen wat drukker dan ge woonlijk gehad. Ook de Zuidelijke gewesten, vooral Limburg en Noord-Brabant en de Noord zeekust zullen meer in trek komen. Alleen Zeeland en de Zuldhollandsche eilanden zullen dit seizoen nog wel buitengesloten blijven, doch de rest van Nederland, met uitzondering misschien van de Wadden eilanden, kan door ieder vacantieganger voor een verblijf worden uitgekozen. De hotels en pensions in het geheele land hebben hun hoop gevestigd op het komende seizoen. Zij t effen alle maatregelen, dat de vacantiegangers in de zomermaanden behoorlijk onder dak gebracht kunnen wor. den en nog op behoorlijke menu's kunnen worden onthaald. Voor de vooral In dezen moeilijken tijd zoo hardpoeterende en slovende huisvrou wen zal 't een verademing zijn als zij voor eenige weken van haar eigen zorgen voor het eten en de distributiebonnen ontheven kunnen worden. Een belangrijke factor is, dat de prijzen der hotels en pensions niet verhoogd wor den, wegens de prtjsstopbepalingen, zoodat men niet duurder uitkomt dan het vorige jaar," zij het met een klein percentage van wege de belastingen. Het zal in ieder geval zaak zijn, aldus verklaarde de heer De Waal met nadruk nog, dat men de fabeltjes van verleden jaar, dat voor de vacantie slechts enkele provincies openstaan, uit het hoofd zet. Geheel Nederland met de genoemde uit zonderingen staat voor het toeristenver keer open. Walcheren en Noord-Beveland brachten betere solisten. De tweede dag van het solisten-concours. Het elfde Solistenconcours van den Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland zal in de geschiedenis van den bond voortleven als de wedstrijd Zuid-Beveland versus de combinatie WalcherenNoord Beveland, uit welker kamp de combinatie, ondanks de numerieke meerderheid van Zuid-Beveland, die bovendien op „eigen ter rein" speelde, glansrijk als winnares te voorschijn getreden is. Eens te meer is hier bij weer eens gebleken dat kwaliteit voor deze materie hoofdzaak, kwantiteit bij zaak is. Reeds bij de verschijning van het pro gramma was het duidelijk dat de tweede dag van het concours belangrijker dan de eerste zou zijn. In het bijzonder in de be zetting der hoogste afdeelingen kwam dit tot uiting. WiJ hebben ons de moeite ge troost een vergelijking tusschen de deel name en de uitslagen der beide dagen te trekken. In cijfers uitgedrukt komen wij dan tot het volgende resultaat(tusschen haakjes de cijfers van den tweeden dag). Se afd.: 34 nos. (12), 5 le prijzen (4), 1 le prijs met lof 8 2e prijzen (8) 2e afd. 20 nos. (5) 4 le prijzen (1), 3 le prijzen met lof 12 2e prijzen (3), 1 3e prijs (1) le afd. 9 nos. (9), 2 le prijzen (4), geen 2e prijzen (5), 1 3e prijs Afd. uitmuntendheid1 no. (12) 1 le priis (5) en 7 2e prijzen Eere-afdeelingen 6 nos. (9) 5 le prijzen met lof (S le prijzen, 2 le prijzen met lof en 2 met onderscheiding), 1 2e prijs (2). Uit deze cjjfers blijkt dat op den tweeden dag de deelname in de hoogste afdeelingen veel grooter was dan op den eersten dag (21 resp. 7). Daarentegen werden op den eersten dag in de lagere afdeelingen meer hooge prijzen toegekend (4 le prijzen met lof). Het publiek bleek zich hiervan te voren terdege overtuigd te hebben. Het viel ons nl. op dat het den tweeden dag zooveel drukker was dan den eersten, dit niettegen staande het feit dat toen toch uitsluitend solisten uit de omgeving van Goes ontraden Van plaatselijk chauvinisme bleek hier dus geen sprake te zijn. Het publiek kwam een voudig naar de beste prestaties luisteren. In verband hiermede zal het wellicht aan beveling verdienen ln den vervolge alle af deelingen op beide dagen zoo evenredig mo gelijk bezet te doen zijn, evenals dit tot nu toe het geval was. Over het geheel genomen is dit solisten concours uitstekend geslaagd. Er werden opmerkelijke prestaties geleverd en in het algemeen gaven de deelnemers blijk zich ernstig te hebben voorbereid, terwijl vooral bij de jongeren een verrassende vooruit gang te bespeuren vieL Slechts sporadisch waren de prestaties onvoldoende, hetgeen blijkt uit het feit, dat slechts 3 dede prij zen werden toegekend, en dat bij 97 uit gevoerde nummers De vele tweede prijs winnaars hadden dikwijls een ruim over schot aan punten. In dit verband willen wij er nog eens de aandacht op vestigen dat zulk een ruime 2e prijs wel degelijk een verdienstelijke prestatie beteekent. Wy hebben er reeds eerder op gewezen dat aan deze prijzen te weinig waarde door de deelnemers wordt toegekend. Nog by dit concours hebben wij de ervaring op gedaan dat tweede prijswinnaars een ge- lukwensch van de hand wezen. Zulk een goede tweede prijs van byv. 62 punten ver tegenwoordigt toch een ïy'stje van 5 6 cijfers 8 (zeer goed) en 2 X 7 (goed). Welke scholier zou met zulk een rapport niet tevreden zyn! De solisten denken er in het algemeen anders over. Een ver keerde opvatting, waarop o.L niet genoeg gewezen kan worden. De laagste afdeelingen. Aan de derde afdeeling kunnen wy dit maal zonder meer voorby gaan. De tweede afdeeling bracht een der weinige es-clari- nettisten uit onze provincie, n.L M. Ver- hulst te Kats, dlè een verdiensteiyke; prestatie leverde. A. de Lange, piston te Koudekerke, was een dier goede tweede prijswinnaars. Hy produceert een flink geluid. Slechts was zyn aanzet hier en daar wat slap. Er traden dezen dag verschillende goede trompettisten op. In de eerste afdeeling bracht F. Bliek te Middelburg de wel wat zware solo „The Mocking Bird" van Cox, een dankbare, doch lastige compo sitie, die op wonderiyke goede wyze door dezen nog jongen trompettist werd uitge voerd. Vermelding verdient voorts het op treden van Ryk Goedhart te Arnemuiden, een vaardige muzikant, die verschillende malen goede prestaties als saxophonist leverde en thans met groot gemak de baryton bespeelde. Ook het duo A. L. van Wallenburg, piston en J. de Hondt trombone te O. en W. Souburg, een der mooiste duo's die op deze concoursen optreden, leverde weer een zeer verdiensteiyke prestatie. Hun toon en samenspel was als steeds zeer verzorgd. Met groote belangstelling was het op treden tegemoet gezien van het saxophone- kwartet van „Exoelslor" te Middelburg, bestaande uit Laroes, Lammers, Hendrikx en NIesthoven. De gevierde saxophonist Laroes schreef voor dit kwartet een ar rangement uit de „Arlésiënne"-suite van Bizet, waarom hy van den heer Speets een compliment in ontvangst had te ne men. Laroes heeft het zjjn mede-leden verrQ van gemakkeiyk gemaakt. Vooral de ouverture is verre van gemakkeiyk, doch zeer dankbare muziek. De wyze waarop zy ten gehoore gebracht werd, is ongetwijfeld nog voor verbetering vatbaar. Het rammelde hier en daar eenigszins. Voor een eerste optreden was het echter alleszins voldoende. Zooals wy hiervoor reeds opmerkten waren de hoogste afdeelingen uitstekend bezet. De afdeeling uitmuntend heid telde niet minder dan 12 nummers, waarvan velen zeer opmerkeiyke presta ties leverden. Het peil der uitgevoerde werken stond hier zonder onderscheid op een zeer hoog plan. Na elkaar traden 3 uitstekende trombonisten op, van wien J. Meliefste te Nieuw- en St. Joosland het meest voldeed. Hoewel hy tot voor korten tijd de saxophone be speelde, heeft hy zich op de 'trom bone reeds een prachtigen toon eigen weten te maken, terwyi hy de techniek tiaanse te Koudekerke en J. de Hondt te Souburg zyn uitstekende trombonisten de laatste liet enkele steken vallen, het geen hem den eersten priis kostte. Het is ons niet mogeiyk alle uitgevoerde nummers te bespreken. Vermelding ver dient het optredenvan J. Flipse, es-cla- rinet te Wissenkerke, die een mooien toon op dit lastige instrument heeft» C. Mullié, bariton te Kamperland, bracht het dank bare „My old Kentucky Home" van Hart man n ten gehoore. Met veel bravour wist hy de groote moeiiykheden, die dit num mer oplevert ,te overwinnen, terwijl zfln voordracht niets dan lof verdient. Een zeer lastige solo bracht de clarinettist C. v. d. Lèek te Koudekerke. Vooral het slot was virtuoos. Jammer dat zyn minder goede toonbeheersching (piepen veel bedierf. De eenige bassist van dezen dag, C. Re- myn te Middelburg, kwam evenals het vorig jaar uit met „Vulcain" van Blémont, Zyn toon was als steeds warm en vol. Aan het slot moest hy zyn variaties echter iets langzamer nemen. Ditmaal wist hy een eersten prys te veroveren. C. Stokman en Iz. Koster te Wissenkerke vormden een uitstekend trompetduo, waar- by Stokman echter kenneiyk de meerdere van zyn partner was. Het samenspel was by dit duo zeer verzorgd. Wy hopen hen nog dikwyis te hooren. Zooals uit een en ander biykt, gaf deze afdeeling reeds veel te genieten. Het tal- ryke publiek toonde zich zeer dankbaar voor het gebodene en de stemming, welke wy den eersten dag zoo noode misten, was hier volop aanwezig. En nog was er een styging merkbaar, hetgeen by het optre den van den clarinettist W. Dingemanse te Kortgene in de eere-afdeeling reeds bleek. Hy voerde zyn solo op een wyze uit, deze hooge afdeeling ten volle waardig. Dirk Goedhart te Arnemuiden deed het op alt-saxophone iets minder. Vooral diens toon is voor verbetering vatbaar. VRIJDAG 21 MAART. Ned. Pro gr. HILVERSUM I. 414,4 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. S.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.10 Gram. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 10.00 Piano. 10.30 Gram. 11.00 Literaire voor dracht. 11.20 Esmeralda en solisten. 12.00 Gram. 32.15 Esmeralda en soliste. 12.42 Almanak. 12..45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Muslquette. 180 Kerkorgel. 1.50 Zang en piano. 2.20 Gram. 3.00 Qmroepork, en/ gram. 4,00 Lezen in Bübel. 4.20 Gram. 4.40 Voor de Jeugd. 5.00 Gram. 5.10 Uit Berlijn: Progr. voor de Dultsche Weer macht.. 6.00 Omroepork. (6.156.80 Technische causerie voor de Binnenschippers). 6.43 Almanak. 6.45 Causerie „Spiegel van de groot-Nederland- sche cultuur". 7.00 Econ. vragen van den dag ANP. 7.15 Gram. (7.30—'7.45 Ber. - Engelsch). 8.03 Ber. ANP. 8-15 Gram. 8.30 Ber. (Engelsch). 8.45 „Musica Antiqua" en gram. 9-40 Avond- wUdlng. 9.45 Engel scha ber. ANP. 10.00 Ber. ANP en sluiting. Ned. Progr. HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendg ma. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.80 Ber. ANP. 8.45 Gram. 11.20 „Het resultaat van de prijsvraag „Goed stoken", gehouden op 4 Febr. J.I.", cau serie. 11.40 Cello en plano. 12.00 Ber. 12.15 Omroepork. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Omroepork. en gram. 2.10 Muzlek-causerie. 3.80 Melodisten en solist (3.0D-&10 „De taak van de huisvrouw ln den nieuwen tijd", cau serie). 3.40 Orgel. 4.00 Gram. 4.15 De Kamer- muziekspelers. 5.00 Gram. 5.15 Nieuwe-, econ. en bmirsber. ANP. 5.30 Muslquette. 6.00 Boekbe spreking. 6.15 De Ramblers. 6.46 Causerie „Spie gel van de Groot-Nederlandsche oultuur". 7.00 Econ. vragen van deu dag ANP. 7.15 Viool en plano. 7.40 Causerie „De organisatie van het bedrijfsleven en de besluiten van November 1940' 8.00 Ber. ANP en sluiting. DOOR FRANK F. BRA UN. 10) „En wat heb je geantwoord?" Angelica keek merkwaardigerwy ze niet het meisje, maar haar moeder aan. Mevrouw Fabreani streek de hand over haar voorhoofd. „Wat heb je dan, Ange lica?" vroeg ze zonder veel belangstel ling. „Luistert u dan niet?" Mevrouw Fabreani begon van toen af te luisteren. „Nu, wat heb je dan geantwoord. Do- ra?" „Ik zei, dat mevrouw het me gezegd had". „En verder?" „Wanneer mevrouw het me gezegd had, wilde hy weten, en toen heb ik hem ge zegd, hoe het gebeurd is. Dat ik den plcnickoffer dadelijk, toen hy thuisge bracht was, heb uitgepakt en alles om- gewasschen heb. Hy heeft toen verder niets meer gezegd". Ze liet haar blik da len. Waarschyniyk dacht ze aan dezen treurigen middag. „Heef* hy verder niets gezegd, Dora?" „Nee, niets juffrouw. Hy is toen gauw Weer weg gegaan." Moeder en dochter zeiden verder ook niets. Ze keken elkaar aan. Mevrouw Fabreani had het elndciyk begrepen. „Wie was die mynheer van de politie?" vroeg''ze en ze was iets bleeker dan tevo ren. Haar blik ging voor die van haar DIEFSTALLEN IN HET SPORT- FONDSENBAD TE HAARLEM. De politie te Haarlem heeft in het Sportfonjfsenbad twee jongens van zestien jaar gearresteerd, die door het personeel van deze inrichting op heeterdaad waren betrapt by het stelen van geld uit de kieer ding der bezoekers. Terwijl een der kna pen de badhokjes doorzocht, stond de an der op den uitkijk. Toen zy betrapt wer den, hadden de jongens zich juist van een bedrag van byna honderd gulden meester gemaakt. By hun verhoor bekenden zy, dat zy zich sedert 1 December van het vorige jaar aan dergeiyke diefstallen had den schuldig gemaakt. In totaal hadden zy op deze wyze een bedrag van onge veer vierhonderd gulden gestolen. Al dit geld was opgemaakt aan sigaretten, snoe perijen e.d. OUDE MAN IN DEN KELDER GEVALLEN. Vrydag j.L is de 74-jarige J. J. M. te Heerlen in den kelder van zfln woning gevallen, tengevolge waarvan hy een sche- delbasisfractuur opliep en buiten bewust- zyn geraakte. Dinsdag is hy, zonder tot bewustzyn te zyn gekomen, aan de geyol- gen van het ongeluk overleden. dochter opzy en staarde in de verte. Angelica antwoordde rustiger: '„Hoofd inspecteur Kybander." „Hoe weet je dat?" riep inevrouw Fa breani. „Ik heb hem eens gezien", antwoordde Angelica. Mevrouw Fabreani, de moeder van deze dochter, was verbluft „Je had de glazen heelemaal r.iet mogen aanraken", siste ze door haar tanden. „Sst!" waarschuwde Angelica en wierp Doia een schuinschen blik toe. Dora Haas was niet dom. „Ik heb aan dien mynheer gezegd, dat de glazen al schoon waren, toen ik ze uit den koffer pakte." „Heb je verder niets gezegd?" „Nee, juffrouw," ontweek Dora. „Het is goed", zei mevrouw Fabreani. Ze ging uit. Ze kon die opwindende dingen niet meer verdragen. Haar hart deed haar pyn, ze voelde eiken slag. HOOFDSTUK IV. Inderdaad had Angelica zich niet ver gist De mynheer va* de politie, die Dora ondervraagd had, was hoofdinspecteur Kybander geweest. Hy kwam peinzend weer in het hoofdbureau van politie aan. Daar had je het geval Stumpel. Een nachtwaker was door inbrekers gedood. Een eenvoudige zaak. Met een zuurstof apparaat was een brankast in het Zuid oosten van de stad bewerkt Dat moest Emil-met-het-lidteeken gedaan hebben; dat werk was kenneiyk van zyn kundige handen afkomstig. Emil was gepakt; hy ontkende nog, maar het was zoo goed als zeker, dat het zyn mes was geweest, dat was uitgegleden, toen hy by het werk verrast werd. Het zuurstofapparaat was in het huls van Emil gevonden. Een zaak, die om zoo te zeggen vanzelf op zijn poot jes terecht kwam. Dat was maar goed ook. Kybander ..on zich nu geheel op het geval Fabreani con- centreeren. Hy plukte een paar verwelkte bloemen uit zijn geraniumplant op zyn bureau, tei*wyi zyn gedachten ergens an ders verwylden. Hij had een inval ge kregen, straks, onderweg, die hem :naar niet uit het hoofd wilde. Hy begreep niatv waarom hy daar niet eerder op was ge komen. Het geval Fabreani zag er nu vol komen ander3 uit, wanneer hij geiyk bleek te hebben. Zyn overpeinzingen werden afgebroken. Commissaris Larris stak zyn hoofd door de deur. „Ha, ben je daar!" stelde hy ver heugd vast en kwam binnen. „Heb je dien Peter Braubach nog in het ziekenhuis gesproken? Ik kryg net bericht, dat hy vandaag uit de verpleging ontslagen is." „Ja, ik ben daar geweest", zei Kyban der. Dat klonk tameiyk kort aangebon den en de commissaris keek zyn hoofd inspecteur verwonderd aan, maar toen begreep hy, dat Kybander waarschyn- lijk zelf nog bezig was, alles, wat hy te weten was gekomen, te ordenen. De hoofdinspecteur opende een z> art, reeds tameiyk versleten notitieboekje en zei langzaam, terwyi hy het daarin geschre vene las: „Toen ik by Peter Braubach binnen kwam, was de Jonge man al op. Hy ver wachtte bezoek; niet my, maar zyn tante, mevrouw Fabreani. Het was moeiiyk, hem aan het praten te krygen. Die geschiede nis scheen hem nog niet in zyn kouwe kleeren te zitten." Commissaris Larris knikte tevreden. Kybander ging voort: „Over het tochtje en alles wat daar mee samenhangt vertelde hy niets nieuws. Alle verklaringen van de getuigen dekken elkaar heel precies. Maar toen bracht ik hem langzamerhand daarheen, waar ik hem hebben wilde. Toen ze wa ren uitgestapt, zoo vroeg ik, wat gebeurde er toen? Hy begreep my niet. Wy gingen een beetje op den grond liggen, zei hy. Mooi, zei ik, wie pakte den plcnickoffer uit? Joachim Fabreani, zei Braubach. Joachim had dorst gekregen, hy wilde iets drinken. Hy maakte den kleinen koffer open en zette de glazen op een blaadje. Toen haalde hy de flesch te voorschijn en deed de kurk eruit. Hy had er moeite'mee, want de kurk zat byzon- der vast. Toen zweeg Braubach." „Maar wat vertelde hy verder nog?" vroeg commissaris Larris belangstellend. „Ik hielp hem verder", vervolgde Ky bander. „En toen? vroeg ik. Goot hy toen den wijn in de glazen? Ja zeker, antwoordde hy. Heeft niemand de glazen in handen gehad, voordat ze verdeeld werden? Nee, voorzoover ik weet niet, zei Braubach. We stonden er wel allemaal omheen, zei hy erbij, maar Joachim zorg de alleen voor het inschenken. Braubach keek me by zyn antwooi'd niet aan en ik had het gevoel, dat hy iets voor mo ver zweeg". „Maar dat heb je er zeker wel uit ge kregen?" informeerde Larris. „Natuuriyk", antwoordde Kybander. „Mynheer Braubach, zei ik, u moet me alles zeggen. Wanneer het hier een wel overwogen daad betreft, en dat moeten we wel aannemen, dan bent u niet zeker, dat er niet nog eens een poging gedaan zal worden. Wy moeten den dader vinden. U moet ons daarby helpen." „Goed zoo" kon commissaris Larris niet nalaten te zeggen. „Myn woorden maakten indruk op hem", vervolgde Kybander. „Naar het scheen, was hy zelf nog het meeste bang, dat er nog eens een poging zou worden gedaan om hem van het leven te beroo- ven. Gelooft u het? vroeg hy me. Ik over dreef: We hebben met iemand te doen, die recht op Éijn doel afgaat en precies Een der aantrekkeiykste prestaties van het geheele (Joncours leverde de trompet® tist C. Stokman te Wissenkerke, die in zijn duo reeds een voorproefje van zyn indi vidueel optreden gegeven had. „Silver threads among the gold" van Rimmer is een der dankbaarste solowerken, die wy ooit op deze concoursen hoorden en in Stokman heeft dit nummer wel een zeer yverig pleitbezorger gevonden, zyn toon is prettig om te hooren en hy beschikt over een fabelachtige techniek. Het laatste geldt ook voor A. Schout, alt te RItthem, die zijn toon echter forceerde. C. L Meliefste, tuba te Nieuw- en St. Joosland opende de hoogste eere-afdeeling. Hy is een geroutineerd blazer, die in den aanvang echter niet den julsten toon op zyn instrument wist te vinden. Na het be gin werd dit beter. Veel beter was dit bij Adr. Verburg, bariton te Wlsssenkerke, die een concert van B. David op virtuoze wyze vertolkte en daarvoor een daverende hulde in ontvangst had te nemen. Met dit con cert voor bariton had Verburg een bijzon der gelukkige keus gedaan. Met zyn mooie gedragen melodieën gaf het hem alle ge legenheid zyn groote muzikaliteit te de- monstreeren, terwyi ook aan zyn vaardig heid groote eischen gesteld werden. Niet minder verdienstelyk was het optreden van A. Verhage te Rltthem, een tubablazer van groot formaat, die een fantasie van Hart- mann, „Gipsy's Warning" ten gehoore bracht Vooral het slot was een echt meesterstukje. Tenslotte kwamen na elkaar de beide sopraan-saxophonisten J. Meyers te Rlt them en J. J. Laroes te Middelburg ten tooneele. Nu deze beide solisten direct na elkaar optraden, bleek eens te meer hoe weinig beider prestaties elkaar ontloopen. Ook ditmaal kwamen beiden met het ma ximaal te behalen aantal punten uit den strijd, die dus onbeslist bleef. Meyers bracht een zeer muzikaal Air Varié van Berr, Laroes het „Grand Quintetto" opus 31 vain C. M. von Weber in een prachtig arrangement van Carl Bërmann, een com positie in 4 deelen, wier uitvoering ruim 25 minuten vergt. Laroes heeft daarmede wel zeer hoog gegrepen. Het gemak waar mede hij dit omvangryke werk tot het laatst toe beheerschte, bewijst dat hy niet te veel hooi op zyn vork genomen heeft. Het tempo, waarin hy het rondo nam, kon moeiiyk sneller genomen worden. Het zal Laroes moeiiyk vallen een solo te vinden, die nog hooger eischen stelt. De heer Speets noemde de prestaties dezer beide solisten niet voor verbetering vatbaar. Een betere beoordeeling is niet mogelijk. Het was een waardig slot van een dag, die veel te genieten heeft gegeven. Het bestuur van den bond en in het bijzonder het driemanschap Flipse, Mannhardt en v. d. Griendt verdient den dank van gansch muzlckminnend Zeeland voor de wijze waarop dit concours onder de huidige om standigheden georganiseerd werd. Ondanks hun hoogen leeftyd, de heer Mannhardt is de 7 krui3jes reeds gepasseerd, de heer v. d. Griendt viert 22 dezer zyn 70en jaar dag, waarby bet dezen sympathieken bondssecretaris wel niet aan belangstelling zal ontbreken en de heer Flipse behoort evenmin tot de jeugd, weten zy telken male de vele moeiiykheden te overwinnen en hun vitaliteit werkt inspireerend op de leden van den bond. De oudjes doen het in dit bestuur nog best. Wij willen onze bespreking niet be ëindigen zonder een woord van lof aan de beide pianisten, de heeren P. de Rootj te Vlissingen en W. Harthoorn te Goes, die vooral in de hoogste afdeelingen door hun zeer verzorgde accompagnement een groot aandeel in het welslagen van dit concours hebben gehad. KOUDEKERKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent. D. WIE LE MAKER, KRUININGEN. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent A. AL WESTVEER. weet, wat hy wil. Hy zal niet halverwege ermee uitscheiden. Maar wie zou me dan naar het leven ataan? vroeg hy nog aar zelend; ik heb geen vyanden. Daarop ant woordde i): Zoo iets kun je nooit weten, mynheer ^-fu^bach." »fJe hebj we 1 vee! moeite met hem ge- had", cor^tatee rde Larris. „Ja zeker, mijnheer", bevestigde Kyban der Daayna vervolgde hy zyn verhaal: „Peter Braubach keek eerst naar den grond. Hij Bcheen veel belangstelling /oor zyn pantoffels te hebben, die nog voor zyn bed stonden. Toen zei hy opeens: Wan neer ik 3pu zoggen, wat ik gezien heb, zoudt u donken, det ik een bepaalde verdenking zou willen uitspreken. Dat kan en wil ik niet Ik zei daarop: Wat zal denken, manheer Braubach, laat u dat maar aan my over. U bevindt zich pre cies als al:t anderen, die aan het tochtje hebben de-iganomen, in een soort dwang positie. Niemand wil voor een ander iets bezwarende zeggen, omdat niemand een ander tot de daad ln staat acht Maar u heeft al te veei laten merken. U moet nu spreken. Alleen op die manier bestaat nog de mogeiykheld, uw vrienden fce ontlas ten." Commissaris Larris luisterde met sta gende belangstelling toe. „Hjj weiiMde nog steeds", ging Kyban der voort -Toen zei hy ietwat onzeker: Maar het gtval is integendeel juist dat Ik voor ie mard een verzwarende verklaring moet afl.ïggea, en niet iemar.d ontlasten kan. Maar waarschijnlijk hebt u geiyk, ik zaï u a lles vertellen." „Nou, qb toen?" vroeg Larris, die ais op heete kolen zat. £Wprdt vervolgd.);

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6