STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Goes. Kerk en school Besluiten, benoemingen enz. STADSNIEUWS Vlissin%en. GRATIS LEZEN! ontvangen de tot 1 April a.s. ver schonende num mers GRATIS Burgerlijke Stand Voor de Huisvrouw GOEDE VOEDING IN DEZEN TLJD. Een belangwekkende tentoonstelling. De commissie Inzake Huishoudelijke Voorlichting heeft zeker een zeer mooi werk verricht door te bevorderen dat de tentoonstelling „Goede voeding in dezen töd" ook te Middelburg wordt gehouden. En het mag een gelukkig feit worden ge noemd, dat na Walcheren ook Zuid-Beve land met deze tentoonstelling kennis zal kunnen maken. Twee lokalen van de Huishoudschool op het Molenwater zijn voor de expositie be schikbaar gesteld en de organisatrice, mejuffrouw Sadee, heeft aan de ruime en goed voorziene stands veel inlichtingen verschaft. In het eerste lokaal staart op de lange tafels in de eerste plaats ver schillende goede dranken, £en broodmaal tijd met voor aanvulling geschikte spyzen; jus gemaakt van tabletten en andere in grediënten en voorts voor lederen dag der week een schikte warme maalttjd. Zoo als wel te begrepen is, ontbreken daarby en dan denken wy aan de dranken ook niet de surrogaten. Men kan overtuigd zyn, dat deze op deugdelijkheid zjjn onder zocht. In dit lokaal ontwaarden *wij verder nog een kooikist met dubbele want, waar tusschen lucht is gebrachteen kookzak met papieren vullingeen toe stel om twee pannen boven elkaar op een warmtebron te plaatsen en kleine voor beelden van goed geordende keukens, kasten en zolders, de laatste met berg plaatsen voor voorraden peulvruchten, worst, spek of dergeiyke. Aan den wand zfln verschillende platen aangebracht, waarop gegevens over de goede voeding en over hetgeen aan groenten e.d. in be paalde deelen van het jaar verkrflgbaar is. Alvorens het tweede lokaal te betreden passeert men het „Maaltijden Kompas", een zeer vernuftig toestel. Hierop kan met verschillende maaltijden voor laten komen en dan kan men aflezen of deze voldoende koolhydraten, vet, minerale zouten, eiwit en vooral ook viatmien bezitten en als een of ander ontbreekt wordt tevens aan gegeven hoe men daarin kan voorzien door vervanging of aanvulling door andere voe ding. Öp de tafels en daarachter in het tweede lokaal wordt in de eerste plaats aandacht gevraagd vopr de voeding van de toekomstige moedér en vooral van de kinderen ln het eerste levensjaar en op duidelijke wijze aangetoond hoe deze voe ding moet zijn en verbeterd kan worden. BQ de moderne voedingsleer denkt men te vens aan de vitaminen A, B, C en D niet alleen in de huidige bijzondere tijdsomstan digheden, doch ook in tijden, dat alle pro ducten normaal te bekomen zyrir- In een afzonderlijken stand van ieder dezer vitaminen wordt aangetoond, welke producten daarvan voldoende bevatten. Genoemd moeten ook worden de stand jnet de nieuwste boeken op het gebied van koken en voedingsleer en de tafel mot de brochures, en allerlei andere ge gevens, die de huisvrouw bjj haar arbeid in dezen tijd te hulp kunnen komen. Het is een zeer - globale uiteenzetting \*an wat de tentoonstelling biedt, doch wy hopen de overtuiging te hebben gewekt, dat zö die heden nog niet gingen kjjken, morgen of overmorgen te Middelburg en volgende week Dinsdag, Woensdag of Donderdag te Goes een bezoek moeten brengen om op de hoogte van een zoo be langrijk onderwerp, vooral in onzen moei lijken tijd, te blijven. De opening. Hedenmorgen had de opening der ten toonstelling plaats door mevrouw S. M. van Walré de BordesGrothe. Spreekster zelde dat het haar een groot genoegen was namens het bestuur van de commissie in zake Huishoudelijke Voorlichting in dezen kring eenige woorden te kunnen spreken bij den aanvang der tentoonstelling. He laas was de voorzitter der commissie, dr. Eerelman, door ziekte verhinderd aanwe zig te zijn. Spr. was blij velen van de genoodigden ondanks het vroege uur aanwezig te zien en wilde in het bijzonder welkom heeten den waarnemend Commissaris der Provin cie burgemeester J. van Walv^ de Bor des en wethouder Paul van Middelburg en het lid van het college van B. en W. van VUssingen, den heer Edelman. De heer Van Woelderen .was tot r' spijt verhinderd, maar daarom deed hét spr. bijzonder genoegen mevrouw Van Woelderen aanwezig te zien. De commissie stelt het zeer op prijs, dat aller belangstelling uitgaat naar wat zij poogt te doen voor de volksgezondheid. Ook was spr. biy, bestuursleden te zien van verschillende vrouwenverenigingen zij hoopte dat deze, na zelf do tentoon stelling te hebben gezien, haar leden zul len opwekken tot een bezoek. Hetzelfde hoopte spr. van de verschillende wijkver pleegsters, nL dat zy ln alle gezinnen, waar zij komen de huismoeders zullen wij zen op het nut van de tentoonstelling en van de kookcursussen. Ook een woord van dank bracht spr. aan mej. Sadee die als begeleidster van de ^ntoonstelling uit Rot terdam is gekomen en moeite noch tijd heeft gespaard om alles zoo smakelijk mo gelijk uit te stallen en toe te lichten. Tot slot sprak mevrouw De Bordes namens de commissie haar oprechten dank uit aan het bestuur van de Industrie- en Huishoud school, die dit gebouw ter beschikking heeft gesteld en aan de directrice, mejuf frouw Bomer, die in alles behulpzaam is. De tentoonstelling is van bijzonder groot belang onder de tegenwoordige omstandig heden, aldus vervolgde spreekster. Op zeer overzichtelijke wijze wordt een beeld gege ven van de meest doelmatige voeding ln dezen tyd en haar bereiding op de zuinig ste manier. Overvloed is er niet meer, genoeg is er nog wel, mits men niets verloren laat gaan en alles zoo doelmatig mogelijk wordt ver deeld en gebruikt. Welnu, dit is op deze tentoonstelling, die tot doei heeft om hierin voor te lichten op een voor ieder begrijpelijke wijze, te zien. Men heeft in zeker opzicht met een pri meur to doen, want voor de verzending naar Zeeland ls al het materiaal tot in de klein ste bijzonderheden bijgewerkt, en er is ma teriaal aanwezig, dat nog nergens ten toon werd gesteld. De commissie Inzake huis houdelijke voorlichting heeft in het gebouw der Huishoudschool reeds sinds December van het vorige jaar kookcursussen georga niseerd, waaraan al ongeveer 100 huisvrou wen deelnamen. Er zjjn momenteel twee cursussen aan den gang, en er zijn nog verschillende op komst, ook gedurende de avonduren als het wat langer licht wordt. Vele moeders vonden n.l. vier middagen wat bezwaarlijk. Het groote bezwaar, de kleine kinderen alleen thuis te laten, is reeds opgeheven, doordat de kinderen mee mogen komen en dan door leerlingen van de Huishoudschool worden bezig gehouden. Zij hoopte, dat zeer vele hulsvrouwen, niet alleen uit Middelburg, maar van ge heel Walcheren de moeite zullen willen nemen deze tentoonstelling te bezoeken, en niet de gelegenheid zullen laten voorbij gaan, die haar geboden wordt. Zy dacht daarby aan den marktdag en hoopte, dat ook vele vrouwen uit de dorpen dien dag een bezoek zullen komen brengen. Hier mede verklaarde mevrouw de Bordes de tentoonstelling geopend. Na deze woorden van de eere-voorzitster. die met applaus werden onderstreept, nam de waarnemend commissaris der provincie, mr. P. D'eleman, het woord en verzekerde dat het provinciaal bestuur het op hoogen prtjs stelde, dat de tentoonstelling ook in Zeeland was gekomen. Het is prachtwerk dat bereikt is. Als voorzitter van de pro vinciale commissie voor huishoudeiyke voorlichting deelde spr. mee, dat cp het platteland ook reeds een kleine honderd cursussen zijn gehouden. De spreker heeft samenkomsten belegd met onderwijzeres sen op dit gebied in de provincie en een schrijven gericht tot de burgemeesters om hen op te wekken om in deze zaak ten volle mede te werken. Tot nu toe gebeurde het wel,dat een kleine aanvraag om enkele guldens voor het aanschaffen van leer middelen van de hand werd gewezen. Thans regent het aanvragen. Vooral moeten de huisvrouwen de tentoonstelling bezoeken, maar ook mannen zijn welkom, want het" is bekend dat de weg naar het hart dbor de maag voert. Sor. hoopte yat later na Middelburg en Goes ooft Zierik^ee, Araar hij de huishoudschool van de Z.L.M. ter beschikking stelde. Terneuzen en wellicht nog andere, centraal gelegen plaatsen in Zeeland, éen beurt zullen krijgen. Nadat on deze woorden apn'aus was gevolgd, gingen de genood'gden de tentoonstelling bezich tigen. In de serre waar de onening plaats had, was aan aHe aanwezen een kop smakelijke bouillon aangeboden. BENOE1SETN'GEN BTT HET CHR, ONDER WU S. Tot hoofd aan de Chr. school Heeren gracht is met ingang van 1 September a.s. benoemd in de vacature-A. Coumou. de heer J. van Noppen, thans onderwyzer aan deze school, terwyl in dezelfde functie aan de school Gravenstraat (vac. A. Winter) met ingang van 1 Jan. a.s. is benoemd de heer B. H. Lavooy, thans onderwyzer aan die school. DE hHDDELBURGSCHE H.B.S.-CLUB „RHETORICA» BESTAAT 25 JAAR. De heer L. A. S. schryft ons .Op zichzelf is het feit, wat hierboven vermeld staat, niet zoo erg belangryk. Er zyn in onze stad meer vereenigingen die dit jubileum vieren, en die op een belang- ryker functie in de samenleving kunnen wyzen. Maar voor ons, .die in Februari 1916 me degewerkt hebben „Rhetorica" ter wereld te brengen, beteekent het toch nog wel iets. Het roept een serie gewaarwordingen en herinneringen by je op, die niet alle maal geschikt zyn in een krant te worden gepubliceerd. De somberste gewaarwording ls wel, dat je by het lezen van een dergeljjk jubileum- getal moet erkennen, dat je oud wordt. Maar niets is zoo goed, om dergeiyke sombere gedachten te verdryven, dan je opnieuw te verdiepen ln jé jeugdherinne ringen, en daarin speelt „Rhetorica" een roL Die vergaderingsavonden, waar je Za terdags om de 14 dagen heenging, waar Leo M. een lezing hield over „De kleine Johannes", waar S. A. B. de stelling ver dedigde „De massa is laf", waar Sofie B. op ontroerende wyze „Het Heksenlied" declameerde, die avonden, met een sigaret misschien je eerste in de pauze, met ?en aardig meisje zeker ook je eerste dat je soms thuis mocht brengen na af loop, die behooren tot je schoonste her inneringen aan die jaren tusschen de 16 en 18, je „Sturm und Drang" periode. Dan denk je weer hoe de oprichting van die club tot stand kwam een velletje uit een kladschrift (natuuriyk tijdens de les) doorgegeven van bank tot bank, waarop byna allen teekende de oprichtingsverga dering waarin een bestuur en een naam werd gekozen en een reglement werd vast gesteld. De keuze ging tusschen het deftige „Rhetorica" en het Jolige „De Gladde Tong", beide namen gaven te kennen dat de vereeniging haar leden welsprekendheid wilde bybrengen. Gelukkig ls het „Rheto rica" geworden, maar jolig zyn we toch wel geweest. En welsprekend niet minder, dat staat boven allen twyfel verheven. Ook toen leefden we in een oorlogstoe stand. Jammer genoeg is die van thans oorzaak dat geen groepen reünisten naar Middelburg komen, om dit Jubileum te vieren. Die oorlogstoestand kwam o.m. tot uiting by onze eerste uitvoering in het oude Schuttershof in 1917. Er was geen tooneelllcht beschikbaar, maar geen nood, db carbidlantaams werden meegebracht, en de artisten speelden een tweetal een-acters onder het genot van pruttelende en stin kende lampen. Vele goed-geslaagde tooneelavonden zyn later in den Schouwburg gegeven, avonden zooais die van vandaag, Woensdag 19 Maart 1941, er ook een zal zy-s, waar je bestuursleden met fraaie linten deputaties hunner zuster-vereenigingen naar hunne gereserveerde zetels ziet geleiden, waar een eigen strykje speelt, vele leeraren en een luidruchtig en dankbaar publiek van fa milieleden en schoolkameraden de zaal vult. Later is „Rhetorica" een onderaf deeling van den Middelburgschen H.B.S. bond ge worden, maar de club bleef bestaan. Na tuuriyk heeft ze goede cn kwade jaren gehad, met meer of minder belangstelling voor haar praat-avonden. Beroep op de burgerij. Na de afkeurenswaardige incidenten, die zich Vrijdagavond j.l. in Goes hebben voorgedaan, doen ondergeteekenden een beroep op de geheele bargery om zich van alle handelingen te onthouden, die een reden kunnen z\jn tot herhaling van too- neelen, zooals zich die ln ons stadje heb ben afgespeeld. Ouders, houdt Uw kinderen thuis Zjjn zy al groot, tracht hun dan duidelijk te maken, dat ze ons land en tn het bijzonder onze gemeente schade berokkenen door in samenscholingen tot gewelddaden te prikkelen. Zegt hun, dat ze ons land hel pen door orde en zelftucht te toonen. Door een z.g. heldhaftig optreden, door het uitdagend zingen van vaderlandsche liederen en door het ingooien van ruiten (ln bet donkerbenadeelt men alleen medeburgers, die geheel buiten de zaak staan en die zich inspannen om in deze voor ons land zoo moeiiyken tyd hun plicht zoo goed niogeiyk te vervullen. Ds. P. J. STEINZ. Da W. H. v. d. VEGT. R. M. A. NIEVEEN VAN DUKUM, Deken-Pastoor der R.K. Parochie. Dr. C. VAN DEN POL, Directeur R.H.B.S. K. H. VAN FAASSEN, Hoofd Openb. school v. U.L.O. Chr. Jongevrouwen- en melsjesvereenlging. De provinciale commissie Zeeland van het Nederlandsch verbond van Christen Jonge vrouwen- en meisjesvereenigingen zal a.s. Zaterdag in „De Prins van Oran je" te Goes voor de leidsters dier ver eenigingen 'n zoogenaamde werkvergade ring houden. MCvrouw C. J. SickeszSngder zal spreken over: Hoe houd ik samen met mgn leden een bybelbe-spreking Mevrouw S. A. BakkerJonker over Hoe maak ik een inleiding over het le ven van een bekend persoon? Het hoofdbestuurslid mevr. A. Valeton Hoogerzeil bespreekt uit het leiddraders- boekje „Binnenhuis" het onderwerp: Helpen en geholpen worden. Gezongen zal worden onder leiding van mevr. Van der M^denPetermeyer. „Overvloed van werk en werkkrachten". Het comité „Overvloed van werk en werkkrachten in de Geref. Kerken" heeft in 1940 aan 63 kerken finar.cieelen steun geboden, waardoor deze kerken óf een hulpprediker konden benoemen óf een pre dikant beroepen. Met steun van het comité waren in 1940 47 hulppredikers werk zaam, terwyi aan 15 kerken steun werd verleend ln den vorm van een bydrage voor het predikantstractement. Over 1940 werd totaal ontvangen 15.190,72, n.l. 9542,76 aan contributies en giften en 5647,96 aan collecten en giften van kerken. De uitgaven bedroegen totaal 17.842.94, zynde 2562,26 meer dan de ontvangsten. Aangezien het fonds waar mede dit comité in 1935 zgn arbeid begon, thans geheel ls opgeteerd, kunnen geen tekorten meer uit het stamkapitaal wor den gedekt Het huidige tekort van rond 2600 ken tot 600 worden teruggebracht door het restant van een verstrekte lee ning tot een bedrag van 2000. By beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van waterstaat ls de administratief-ambtenaar 2 e klasse van den rijkswaterstaat Th. J. de Looff te Leeuwarden (vroeger te Middelburg) bevorderd tot administratief-ambtenaar le klasse (tevens bureauchef) ter standplaats Arnhem, ingaande 16 Maart 1941. Wy oud-leden hopen van harte, dat haar voortbestaan verzekerd blijft, ook na dit jubileum, omdat wy er zelf zoo van over tuigd zyn, dat dit clubleven voor ons iets beteekend heeft. We hebben er aardig wat opgestoken, we hebben er veel plezier ge had, en thans hebben we nog die serie aan gename herinneringen. Want veel mag ver anderen, de geest der jongelui die onze middelbare scholen bezoeken, zal toch wel altyd dezelfde biyven, zoodat ook zy een maal die herinneringen krygen, waar wij nu nog menig oogenblik met zooveel vreugde op terugzien. VERBODEN TERREIN. De politie heeft een viertal jongens ver- baliseerd, die in strg'd niet de bepalingen van het wetboek van strafrecht zich op een stuk bouwland bevonden zonder toe stemming van den eigenaar. AANBESTEDING. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat heeft hedenmorgen namens Ged. Staten van Zeeland aanbesteed het aanleggen van de aardebaan voor dè ver betering van een gedeelte van den weg Nleuwvlieb— Sluis, gedeelte van weg no. 21 van het Provinciaal Wegenplan, wegvak Prinseweg lang 2788 m. Inschryvers waren: Inschryvere waren N.V. Koudasfalt, Utrecht 52.400 L Legasse en Zn., Kou- dekerke 49.500 P. Cornells, Hoofdplaat 48.000J. van 't Hoff, Hoek 48.000 N.V. Mabuad 45.500 L. G. J. van de Ven, Goes en M. Wandel te Schoondijke 45.291 Do Boks, Terneuzen en H. P. Kei-kaard te Westdorpe 45.000P. de Regt, Terneuzen 42.600 J. de Oude, Biervliet en W. v. d. Berg, Bruinisse 40.200 J. van Vossen, W. van Vossen en K. J. «Moerland, St. Annaland 37.850 P. J. van de Sande, Breskens 30.250. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Naar aanleiding van de in dit nummer voorkomende publicatie wordt de aan dacht van de\Iezers gevestigd op de ver plichting zich ten gemeentehuize, afd. Be volking aan te melden, wanneer zy zyn vertrokken naar een andere gemeente, zich in deze gemeente hebben gevestigd of wel binnen deze gemeente zyn ver huisd. Vele menschen zijn nog steeds na latig om vooral de verhuizingen binnen de gemeente op te geven. Dit .móet ech ter ook geschieden. Vooral in verband met de toekomstige uitreiking der persoons- bewyzen is het voor ieder, die in het be zit van een dergelyk bewys gesteld moet worden van groot belang, dat zyn juiste adres ter secretarie bekend is. Tevens moeten diegenen, die tfldeiyk el ders vzrblyven zich ook aldaar aanmelden ten gemeentehuize en vooral ook zich afmelden wanneer- zy weer naar hun woonplaats terug keeren. ONDERWIJZER ORANJESCHOOL BENOEMD. In de plaats van den heer J. J. van merkel, die het onderwy3 gaat verlaten, is uit een 40 tal sollicitanten ^enoemd tot onderwyzer aan de Oranjecchool de heer C. Baljeu te Oost- en West-Souburg. NOTSTANDSBEIHILFE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS Voor Inwoners van Vlisslngen, Het aanmeldingskantoor van bovenge noemd Fonds (Centraal Bureau te Rot terdam, Mecklenburglaan 55) is gevestigd: Vlisslngen, Gymnastieklokaal van de H.B.S., ingang Paul Krugerstraat. In aanmerking komen alle inwoners van Vlisslngen voor zoover hun inkomen niet meer bedraagt dan: 10.per week voor alleenstaande personen zonder eigen huishouding. 12.50 per week voor alleenstaande personen met eigen huishouding. 17.per week voor gezinnen zonder kinderen beneden 16 jaar. 17.— per week voor. gezinnen met 1 en 2 kinderen beneden 16 jaar. 18.per week voor gezinnen met 8 kinderen beneden 16 jaar. 19.per week voor gezinnen met 4 kinderen beneden 16 jaar. 20.— per week voor gezinnen met 6 kinderen beneden 16 jaar. 1 21.— per week voor gezinnen met 6 kinderen beneden 16 jaar. 22.per week voor gezinnen met 7 kinderen beneden 16 jaar. 23.per week voor gezinnen met 8 kinderen beneden 16 jaar 24.per week voor gezinnen met 9^ en meer kinderen beneden 16 Jaar. (gezinsinkomsten worden voor de helft by het loon van den kostwinner gerekend). De aanvrager/aanvraagster moet de vol gende stukken medehrengen: 1. stamkaart en/of identiteitsbewijs. 2. trouwboekje. 3. laatste belastingbiljetten. 4a. indien men in loondienst ls: een, werkgeversverklaring (wit), door werkge-' ver ingevuld en onderteekend en van stem pel voorzien, (ook voor werkende kinderen moet een werkgeversverklaring (wit) wor den overgelegd). 4b. indien men zelf zaken doet: een geteekende verklaring voor kleine zelfstan digen (blauw). 5. huurkaart. Formulieren voor werkgeversverklarin gen (wit) en verklaringen voor kleine zelf standigen (blauw) zgn ve krggbaar aan het bureau van Sociale Zaken, Ingang Pa- Ungstraat en* aan ons bovengenoemd aan meldingskantoor. Voor inschrijving op Donderdag 20 Maart a.s. tusschen 9 en 5 uur n.m. wor den thans opgeroepen de gezinnen met -2 kinderen beneden 16 jaar. (Ook de per sonen, die by het Bureau voor Sociale Zaken zyn ingeschreven). GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissln gen, maakt bekend, dat aan zyn bureau als gevonden is gedeponeerd eenige da- mes- en heerenry wielen hulssleutel, ge merkt no. 4; kindermanteltje rood met bruinbruine portemonnale met inhoud, verm. van M. v. d. Wejle doosje inhou dende rywielbelastingmerken kachel plaatje en dat inlichtingen zijn te beko men omtrentkinderwantje bij R. Vos, Steenenbeer 13sleutel, gemerkt no. 10 by C. Castel, Paul Krugerstraat 6 bruine lederen portemonnale met ritssluiting by boekhandel Goetheer, Paul Krugerstraat 41 paar roode wollen wanten by Suur- land, Molenstraat 40 blauwe lederen da meshandschoen by Van de Elshout, Bou wen Ewoutstraat 4 zakdoekje blauw met wit by mej. Zeyger, Sottegematraat 54 groene ceintuur van Jurk by Vos, Wilbel- mlnastraat 17 blauw kindertaschje bij S. M. van As, C. Buskenstraat 29 broche, waarop voorkomt foto van een matroos by Fliers, Slijkstraat 7 grgze handschoen by Van de Berg, Kasteelstraat 11wynroode mantelband by Ova, Kasteelstraat 22 bloemkaart met 2 nummers by N. J. vnn Eekelen, Marinestraat 3zilveren oor knoopje by Eversdyk, Koudenhoek 1da meshorloge met verchroomd bandje by P. J. Meerkerk, Irislaan 6a bruine mantel ceintuur bg H. van der Leest, Arbeid- straat 10 blauw kinderwantje by Evers- dijk, Koudenhoek 1zilverbon by Va.n Ryssel, Breewaterstraat 29; koperen huls sleutel by J. van de Velde, Beursplein 7 huissleutel by Schillemans, Nieuwst raat 11pop by J. Daane, Sottegemstraat 83 blauw jongensjasje en blauwe gebreide bivakmuts by Schets, Gravenstraat 24 rywielbelastingmerk by W. de Bruin, Win kelmanstraat 19; blauwe handschoen by Bosschaart, Breewaterstraat 1een paar bruine glacé dameshandschoenen en een vulpen bij kantoor P.Z.E.M., Lampsins- straatvleeschkaart by Larootf. Verk. Quakkelaarstraat 34 linieer bruine glacé heerenhandschoen by Bertyn, Singel 6. Zij. die zich van heden af voor 3 maanden op ons biad abonneeren GOES. Geboren: Jacobus, z. v. Willem Wisse en Jozina J charm a Hamelink; Wilhelmina Maria Josephina, d. van "Jannus Adrianua Vermeer en Pctronella Martina van Esch. Overleden: Jacobus Kodde 75 Jr. echtge noot v. Mariana Neeltje Koopman te 'S Heer Arendskerke. DOMBURG. Van 815 Maart 1041. Geboren Willem, zoon van Willem Vree- ke en Marina Johanna Roskam. OOSTKAFELLK. Geboren: Johanna Hendriks, dochter van Jacobus Hendrikus Leydekkers en Elizabeth Johanna Keersemaker. Cornells Johan, zoon var. Jacob eger en Cornelia Maria Susanna Behage, Gerrit, zoon van Komells Jobse on Cornelia Geerse. Bastiaan Johannes, zoon van Abraham Hoogestegcr en Maria Mabelis. Diana Augusta Anna Monica, dochter van Pe trus Gerardus Copier en Adriana Clarisse. Maatje, dochter van Lourens van den Broeke en Neeltje WatteL WISS EN KERKE. Van 8—13 Maart 194L Geboren Neeltje Blaslna, d. v. Petrus Jacobus Verlinde en Lena PostLlentje Pietemella, d. v. Pieter Jan Geelhoed en Jacoba Cornelia ProvoostJan Comelis, z. v. StephanuB Jacobus de Ryke en Maatje Jacoba Westerweele. HOOFDPLAAT. Over Februari. Geboren Petrus Ludovicus, z. van Leo nard Scherbeyn -en Maria de Ruyscher Lidy Irma Camilla, d. van George Ter- mote en Irma Thomaes. Martine Wittop Koning schryft ons: Vyftig zestig jaar geleden werd er in Holland ook zoo nu en dan lof gegeten; door de liefhebbers vvèl te verstaan, want de vry bittere smaak van dit „suike- rylof" (verbastering van cichorei) trok lang niet ledereen aan. De groente werd geoogst als losse toef jes bladeren, die in 't voorjaar even als de nog vroeger verschijnende paarden- bloem-uitloopere, de molsla intuïtief door velen als „gezond" werden beschouwd in een tgd toen de vitamines en hun rol nog diep in 't duister lagen De Belgische kweekers ontdekten voor deze groente nieuwe mogelijkheden, die èn vorm èn smaak ten goede kwamen. Zy zaalden ze in 't voorjaar, dunden de jonge planten uit tot ze een onderkngen afstand van 15 c.m. hadden en hielden ze geduren de den zomer goed los door den grond nu en dan met den „hak" te bewerken. Om streeks November werden de planten ge rooid; de wortel werd Ingekort en de bla deren werden tot 2 3 c.m. boven den wortel afgesneden. De aldus voorbereide plantjes werden rechtstandig neergezet in een 20 c.m. diepe kuil, ze werden bedekt met een 25 c.m. dikke laag fyne aarde en ze groeiden dan uit tot de stevig gesloten blanke struikjes, die hun reputatie van „Brusselsch witlof" ook buiten de grenzen van België eer aandeden. Wat was natuurlijker dan dat ook de tuinders in Nederland zich op de cultuur van een zoo gewLlde wintergroente gingen toeleggen Zelfs amateurs wisten jt in hun moestuin goede resultaten mee te bereiken. Tegenwoordig mag dan ook misschien het predicaat „Brusselsch" lof de herin nering levendig houden aan het plonniera- werk van de Belgische kweekers witlof zonder meer duidt thans het product aan, dat vanuit verschillende Hollandsche tuin bouwstreken gedurende de laatste jaren van November tot en met April via de veilingen de huisvrouw bereikt ln een regelmatigen maandeiykschen aanvoer van rond anderhalf millioen k.g. en dat haar wordt aangeboden tegen een prijs, die onder het bereik van zeer vele gezinnen valt. Tusschen de goedkoop ere wintergroenten door, de voor stamppot by uitstek geschik te kool, wortelen, uien en rapen, vormt het als afzondei;yke groente bereide lof in concurrentie misschien met de schorse- neeren en de spruitjes een welkome af wisseling voor den Zondagschen maaltyd. Fyngesnipperd of in hoele struikjes, voor zien van eeu melk-, een bcuillon- of een kaassausje, komt de groente bg vleesch en by aardappelen goed tot haar recht. We geven vandaag een voorbeeld van 't eerste geval, terwyi we binnenkort op eeni ge tusschenschotels zullen terugkomen. STAND DER WERKLOOSHEID. By de districts-arbeldsbeurs alhier ston den ingeschreven: Geheel werkloos 39 mannen en 8 vrouwen; niet werkloos 6 mannen; in werkverschaffing 9 mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2