Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. De strijd tegen de prijsopdrijving. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 67 WOENSDAG 19 MAART 1941 Uitgave dei Firma s I; van de Velde Jr en G W den rioer ABONNEMENTSPRIJS; 19 cm ck of f 2.42 per kwartaal Franco par pott 1 2.63 par kwartaal. Afzonderlijke nummert 5 cent e ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regelt t1.50. Iedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regelt iO.52, Iedere 'egel meer 10 ct (max. 8 regelt). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. Adeldom verplicht. Naar aanleiding van de gebeurtenisgen In Amsterdam hebben wg onlangs de aan dacht gevestigd op de ernstige consequen ties, welke uit de daden van onverantwoor delijke elementen kunnen voortvloeien. Deze tijd leent zich voor excessen en nu zich een stemming van nervositeit aan velen heeft ritédegedeeld, is er voor het exces een vruchtbare voedingsbodem voor handen. Wie zich thans niet weet te be- heerschen, wordt maar al te spoedig in de verleiding gebracht, het oor te leenen aan de inblazingen van hen, die er op uit zijn in troebel water te visschen. De bezettende overheid heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat zij een zoodanig optreden van hen, die óf de draagwijdte hunner daden niet kunnen overzien, óf in het veroorzaken van onge regeldheden een uiting van vaderlandslief de meenen te zien, niet kan dulden en dat zij er niet voor zal terugdeinzen door zeer strenge maatregelen haar wil gebie dend op te leggen. Er is helaas aanleiding het beroep op bezinning en waardigheid op Zeeland te betrekken, nu zich, met name in Goes ernstige ongeregeldheden hebben voorge daan, terwijl er aanwijzingen schijnen te zijn, dat er ook elders in dit gewest on ruststokers 'aan het werk zijn. Helaas, want wat wij thans hier en elders consta- teeren Is ten eenenmale ,on-Zeeuwsch en zij, die thans prikkelen tot verzet bewijzen aan Zeeland een zeer slechten dienst. Wij moeten ons den toestand van het oogenblik duidelijk en zuiver realiseeren; wij moeten niet pogen ons te onttrekken aan de feiten. Dat is ongetwijfeld voor v^len zeer hard en speciaal de Zeeuwen, die van oudsher konden worden gerekend tot de beste vaderlanders, zullen het moei lijk kunnen verkroppen, dat de historie thans dezen wreeden loop heeft genomen. Het ware dwaasheid, dit te verdoezelea. Wellicht gebeurt dit wat te veel en hebben velen te weinig oog voor de tragiek van het overweldigende gebeuren van de Mei dagen. Geenszins wil dit zeggen, dat ons volk, ook ons Zeeuwsche volk uit een dommel is wakker geschud en nu met ver bijsterde oogen in een nieuwe ongekende werkelijkheid blikt, een werkelijkheid, welke dit volk angstvallig verborgen werd gehouden. Neen, de vaderlandsliefde van dit volk was geen gemakkelijk hoofdkus sen, waarop het zoet rusten is. Wie er zoo over denkt, ként dit volk niet en heeft van zijn historie geen syllabe be grepen. De liefde voor zijn vaderland is voor den goeden Nederlander een activiteitsprikkel. Maar dit aanvaardend verplicht onze va derlandsliefde ons ook «..e feiten niet te verdoezelen. Zij zijn er en wij mogen er ons onder geen enkel voorwendsel aan ont trekken. Noblesse oblige Adeldom verplicht. Daarom willen we ook niet waarschuwen voor de- consequenties van onverantwoor delijke daden. Het gaat in eerste instantie niet om de consequenties, h' t gaat om de daden. Zjj verdienen de scherpste afkeu ring en de bedrijvers ervan moeten worden gebrandmerkt als provocateurs. Provocatie is een uiting van ondergrond- sche politieke stemmingmakerij en de pro vocateur is als een hyena, die zijn prooi van achteren zoekt te bespringen en die zich terugtrekt zoodra een waardige te genstander zijn weg kruist. Wij, Zeeuwen, dragen niet voor niets een leeuw in ons wapen. Aan dit symbool mogen allen, die het wel meenen niet dit land en dit volk zich spiegelen. De leeuw gaat den konink lijken weg, hij houdt zich niet op met achterbaksche methoden. Wanneer wij thans een beroep doen op de waardigheid der Zeeuwen, die zich de eeuwen door in een strijd tegen een verraderlijken vijand van hun beste zijde hebben getoond, dan kunnen wij slechts zeggen: denkt aan den leeuw in het wapen. Er is en wordt een gevaarlijk spel ge speeld, nu sommigen het politieke relletje als strijdmiddel meenen te moeten aan wenden, om den tegenstander te overtui gen. Dit middel mist echter iedere over tuigende kracht, het is een wapen, dat zich uiteindelijk keu*t tegen hen, die het hanteeren. Zijn werking is volstrekt nega tief, waar het onherroepelijk leidt tot orde verstoringen, welke met het doel der poli tieke activiteit niets meer gemeen hebben. Dit strijdmiddel moet bovendien van de hand worden gewezen, omdat het de be zettende overheid zal noodzaken, ons het recht der vrije politieke Wilsvorming en dat is onder de gegeven omstandigheden een voorrecht te ontnemen. Het feit der bezetting* als resultaat van DE NIEUWE VLEESCHBON. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend. Gedurende het tijdvak van Donderdag 20 Maart tot en met Zondag 30 Maart as. geeft elk der vier met „08 vleesch" ge merkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf één rantsoen vleesch waren. De met „08 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. v De bonnen, welke op 30 Maart a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 2 April a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat thans ook paarden- en schapen- vleesch onder de distributie vallen, zoodat def rantsoenen ook gelden voor deze vleeschsoorten. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartikelen, ton genworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. De sneeuwklokjes luiden he* voorjaar in, ondanks guren wind en onbehage lijke temperatuur (Foto Het Zuiden) Na een „betrekkelijk rustigen nacht", zoo meldt de Britsche berichtendienst, zijn Dinsdag in den loop van den dag vijande lijke vliegtuigen boven een of twee plaat sen van de Britsche eilanden verschenen. Te Londen is er voor het eerst sedert eenige dagen overdag weer luchtalarm ge geven. Nadere bijzonderheden werden ech ter^ niet gemeld. Uit Berlijn meldt het D.N.B., dat gisteren sedert .de vroege avonduren weer Duitsche gevechts-formaties zijn opgestegen voor aanvallen op strategische doelen in Enge land. De reeds binnengekomen berichten van de bemanningen der vliegtuigen behel zen, dat de doelen met goed gevolg konden worden gebogibardeerd. Naar het D.N.B. verneemt, hebben sterke Duitsche afdeelingen in den afge- loopen nacht luchtaanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen ln Midden- en Zuid Engeland. Men heeft groo- te branden en ontploffingen waargenomen. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend. ENGELSCHE AANVAL OP DE DUITSCHE KUST. Gisterochtend vroeg hebben Britsche ge vechtsvliegers aanvallen op de kust van Noordwest Duitschland ondernomen. Verscheidene Engelsche vliegtuigen, zoo verneemt het D.N.B., die tengevolge van het goedgerichte afweervuur hun koers moesten wijzigen, lieten op den terugweg hun bommen naar willekeur vallen op een stad van middelbare grootte in het Noord westen van Duitschland. In deze stad bevinden zich geen militaire objecten en geen economische installaties, die voor den oorlog van belang zgn. Een voltreffer viel op een meisjesschool en richtte groote schade aan. Doordat de lessen nog niet waren begonnen, zijn er gelukkig geen slachtoffers te betreuren. Het totale aan valsplan der Engelschen mislukte overigens door den zeer doelmatigen Duitschen af weer. De Engelsche formaties konden niet voorbij de kust komen en werden door het steeds krachtiger wordende afweer vuur verstrooid, zoodat de bommen luk raak op woonwijken en op het platteland werden* geworpen. VANNACHT BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NOORD DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht, aldus ver neemt het D.N.B., waren de aanvallen der Britsche luchtmacht in hoofdzaak gericht op twee havensteden in Noord-Duitschland. Slechts in woonwijken werd een geringe schade aangericht. De uitgebroken branden werden in den loop van den nacht ge- bluscht den strijd in Nederland, vraagt van het geheele volk de bereidheid tot loyale sa menwerking. Dat is een eerste landsbe lang in het heden, maar ook met het oog op de toekomst. Wie zich desondanks laat verleiden tot het aanmoedigen van politieke relletjes in wezen, en niet alleen in dezen tijd, een vrij zinloos onder nemen miskent het landsbelang en maakt zich schuldig aan defaitisme. Nu zullen er ongetwijfeld zijn, die een en ander willen vergoeilijken, met een beroep op de onervarenheid en de onwetendheid der daders. Men bega echter geen ernstige vergissing. Hier pleit geen enkele verzach tende omstandigheid, wijl het in eerste in stantie niet gaat om de jeugdige bedrij vers, maar om de lieden achter de scher men, de eigenlijke provocateurs. Het zal moeilijk zijn, deze te achterhalen, maar daarom juist dient er op hen, die belast zijn, in welke kwaliteit ook, met de op voeding der jeugd een ernstig en dringend beroep te worden gedaan. Niet slechts in Goes, maar overal in Zeeland mogen ouders en opvoeders, onder wijzers, geestelijken en jeugdleiders het zich tot een duren Zeeuwschen en vader- landschen plicht achten, him pupillen af te houden van onverantwoordelijke daden. Wij kunnen van harte het beroep van den waarnemend commissaris dezer provincie onderschrijven. Niemand onttrekke zich daaraan, ook al meent men: dat gaat mij niet aan! Het gaat er om, dat vooral het opgroeiende geslacht wordt doordrongen van de waarden, die op het spel staan, dat het doordrongen wordt van de beteeke- nis van onzen vaderlandschen, onzen Zeeuwschen adeldom. Daarvan moeten wij ons allen sterker bewust worden en dan zal ook het besef levendiger worden, dat onze adeldom ver plicht tot een loyale samenwerking met de bezettende overheid. Wij gaan den koninklijken wegl VERSCHILLENDE ZEEUWSCH- VLAMINGEN ZWAAR GESTRAFT. De strijd tegen de prijsopdrijving wordt ononderbroken voortgezet. De inspecteurs voor de prijsbeheersching hebben wederom tal van vonnissen gewezen, die niet mals zijn. Een bakker in Graauw en Langen- dam, die brood te duur verkocht, werd gestraft met een boete van ƒ500, terwijl zijn zaak een maand zal worden gesloten en het vonnis wordt gepubliceerd. Eenzelfde straf werd opgelegd aan een bakker in Lamwaarde voor een overeenkomstig feit. In Dordrecht werd een buitenband te duur verkocht, wat den fietsenhandelaar op 200 kwam te staan, terwijl het te veel betaalde aan den kooper moest worden terug betaald. In Terneuzen hield men zich niet aan de prijzen voor schoenen, zooals die op 9 Mei jL golden. Den overtre der werd een boete van 500 opge legd. In de Kwakel trachtte een slager spek van de hand te doen voor een te hoogen prijs. Zijn voorraad werd verbeurd ver klaard en de boete werd vastgesteld op 100. Een heel varken, dat te Venray voor te hoogen prijs werd aangeboden, kostte den eigenaar 300 boete. Het von nis zal worden gepubliceerd. In Dordrecht werd in enkele gevallen geknoeid met de prijzen van soepvleesch. Boetes werden daarvoor opgelegd van ƒ40 en 200. Opdrijving van den prijs voor rijst en havermout door een winkelier in Putte werd gestraft met 200 en publi catie van het vonnis. Iemand in Westdorpe, die met een partijtje tarwe een goeden slag dacht te slaan, zal 300 moeten betalen. Ook in zijn geval zal de tuchtbeschik- king worden gepubliceerd BEROEP OP INGETOGENHEID EN WAARDIGHEID. Een ernstig woord tot de Goesche leiders. BIJEENKOMST ONDER LEIDING VAN DEN WJ1. COMMISSARIS VAN ZEELAND. Maandagmiddag had, op uitnoodiging van burgemeester Ten Kate, en onder lei ding van den w.n. Commissaris van Zee land, mr. P. Dieleman, ten stadhuize een bijeenkomst plaats van burgemeesters uit de omliggende gemeenten, predikanten, deken-pastoor Nieveen van Dykum, ir. Dorst, voedselcommlssaris, hoofden van scholen, leiders van jeugdvereenigingen, raadsleden en bestuurders van verschil lende corporaties. Bij de opening dezer bijeenkomst legde de heer A. J. Klooté, in opdracht van den districtsleider der N.S.B. en gemach tigde van den leider, de volgende verkla ring af: „le. De manier van uitnoodiging van den burgemeester voor deze bespreking moet ik als onbeleefd afwijzen, want zij bestond uit een eenvoudig op de cyclostyl vervaardigd schrijven, zonder a^es. 2e. Bij uitnoodigingen voor besprekingen verzoek ik U burgemeester, niet mij als districtsleider en gemachtigde van den leider, doch ue voor deze gemeente ver antwoordelijk groepsleider der N.S.B., ka meraad P. L Rosier uit te noodigen en met dezen in het belang van de gezonde ont wikkeling der gemeente Goes, nauw con tact te houden. Bg een bespreking in den zin van de oproep van den burgemeester met de lei ders van verschillende partgen en orga nisaties, acht ik de tegenwoordigheid van vertegenwoordigers der N.S.B. op de vol gende gronden voor niet noodig: a. De N.S.B. heeft Vrgdag het bewijs geleverd van discipline en goede houding. b. Zoolang onze politieke tegenstanders met zulke verwerpelijke middelen als stuk ken jjzer en andere slagwerktuigen, schreeuwen en joelen, enz. hun politieken strijd voeren, kunnen wij met onze tegen standers ons niet aan één tafel zetten. Dat komt niet overeen met- de waardig heid van het Nationaal Socialisme. 4. Het zou wenschelijk zijn, dat de leider van de Unie en de verschillende organisaties b.v. Z.L.M., buitendien de geestelijken als zielverzorgers der men- schen en de leeraars als opvoeders der Jeugd, zoodanig door den burgemeester werden beïnvloed, dat zij daarvoor zorgen, dat alle aan hun zorgen toevertrouwde menschen in de toekomst een voor een Nederlander waardige houding aannemen. En inplaats van met slagwerktuigen het Nationaal Socialisme te bestrijden, zich de moeite zouden geven, het goede in het Nat. Soc. te ontdekken. Wij Nationaal So cialisten roepen uit: alles voor het Neder- landsche volk. Daarom marcheeren wij verder en zullen altijd weer het Volk wakker roepen, opdat het eindelijk vrg worde van het teugelooze individualisme en van de heerschappij der plutocraten. Daarom houd ik mijn aanwezigheid ver der voor overbodig. Hou zee!" y De heer Klooté verliet hierop de zaal. Burgemeester Ten Kate zette uiteen, dat hij in overleg met den wjl Commissaris van Zeeland deze bijexkomst belegde. De voorbereiding moest zeer gehaast getrof fen worden. Spr. betreurt, dat de heer Klooté deze bijeenkomst verliet, daar het doel juist is hetgeen deze in punt vier van zijn verklaring omschreef. Mr. Dieleman, hierna het woord nemen de, wees er op dat deze bijeenkomst belegd was in verbanc met hetyeen Vrijdag 1.1. te Goes voorviel, terwijl ook daarvoor reeds ruiten ingegooid waren. Zulks is zeer af keurenswaardig en kan ernstige gevolgen hebben, gezien hetgeen in gemeenten elders gebeurde. Spr. roept alle aanwezigen op, om zulks in de toekomst tegen te gaan. Ons volk en ons land worden door zulke dingen niet gediend. Er moet een geest komen van ingetogenheid en verdraag zaamheid en spr. wekt nogmaals op, predi kanten door hun prediking, onderwijzers door hun onderwijs, vereenigingsleiders door hun woorden, daartoe mede te wer ken. Zelfs nu is spr. niet gerust, dat geen ernstige maatregelen zullen volgen, al hoopt hij, door hetgeèn hg hier mogelijk zal fiooren, zulks te kunnen voorkomen. Spr. zegt dan nog, dat de burgemeesters der omliggende gemeenten uitgencodigd zijn, omdat er een gerucht ging, als zou men ook uit de omliggende gemeenten wil len komen om tes Goes een relletje te maken. Ernstig waarschuwt hfl, dit te voorkomen. Door vele der aanwezigen werd nu het woord gevoerd, waaruit bleek, dat allen het gebeurde ernstig afkeurden en elk in eigen kring met ernst zou aanmanen zich van dergelijke dingen als gebeurden af- zgdig te houden. Anderzijds werd er ech ter op gewezen, dat dergelijke relletjes in den regel opgezet worden door elementen waarop geen der aanwezigen invloeduit kan oefenen, en die wel zorgen buiten schot te blijven als er gestraft moet worden. Op enkele opmérkingen en vragen deelde mr. Dieleman mede, dat de W.A. der N.S.B. recht heeft marschen en oefenin gen te maken en haar door de hoogste autoriteiten ook het recht toegekend is in bepaalde gevallen zelf handelend op te treden. Spr. gewaagde voorts met lof over de Goesche politie die zich bij het voorgevallene goed gedragen heeft. Ds. Steinz zeide zeker namens alle gees telijke leiders te spreken als hij verklaar de, alles te willen doen om de rust en orde in deze gemeente te bevorderen en het gezag allen moreelen steun te ver- leenen. Ds. Van de Vegte wees er op, dat hij thans duidelijk vernam welke vrijheid en bevoegdheid de W.A. der N.S.B. heeft. Dan moet men van de feiten uitgaan, Spr. zou er echter op willen wtjzen, dat de elementen, waar zulke relletjes van uitgaan, niet door de aanwezigen te be ïnvloeden zijn. Mogelijk kan daar uitdruk kelijk op gewezen worden. Spr. zal het gezag gaarne steunen. Burgemeester Gunning, van Yerseke, verklaarde, dat burgemeesters uit de om liggende gemeenten zeker alles willen doen wat in hun vermogen is om de rust en orde te bevorderen. Spr. betoogde voorts, waar gewezen werd op ingetogenheid, ver draagzaamheid, het niet aanwakkeren vau haat, dat de kern der zaak is ook het goede in anderen te willen te zien, ook in de N.S.B. De heer van Faassen, hoofd Burgemees ter Van Dusseldorpschool, meent, de paar honderd aankomende jongelui, die onder zijn leiding staan, met succes er op ge wezen te hebben, hoe zich in deze moeilij ke dagen te gedragen. Spr. zeide respect te hebben voor de wijze waarop de burge meester e gemeente beheert en verklaart, dat zeker alle ambtenaren In ztjn streven achter hem staan. De heer Kuiper, inspecteur L.O., zeide, dat er veel kracht kan uitgaan van de 1800 kinderen die het Goesche onderwijzend personeel onder zich heeft Dat moeten allen kleine vredesapostelen zijn. Spr. drukt zijn waardeering uit over de wtjze waarop dit personeel sinds de eerste oorlogsdagen zijn taak vervulde. Ondanks de vaak ont zettende moeilijkheden is het hitterend geslaagd aan de gestelde, zware eischeu te voldoen, zoo, dat niet één offïcieele klacht binnefikwam. Mr. Dieleman wees neg op de zeer te waardeeren, correcte houding der Duitsche bezetting en dat ook dit den plicht oplegt alles te doen om de rust en orde te be waren. Laat ieder, die Iets weet of ver moedt betreffende elementen die de rust en orde willen verstoren, daar dadelyk aan de politie kennis van geven. ïntus- schen is spr. verheugd gehoord te hebben, dat allen die rust en orde naar vermogen willen bevorderen zeer loyaal staan tegen over de bezettende macht. Zulks zal lijj in zijn rapport tot uiting brengen. Prijzen akkerbouwproducten 1941. Uit een vergelijking van de prjjzen, welke de landbouwers voor hun producten van de oogst 1941 zullen ontvangen met die van den oogst 1940 blgkt, dat van de meeste akkerbouwproducten de prijzen zijn ver hoogd met 12 20 en meer procent. Ziehier de prijzen van de belangrijkste ge wassen Tarwe Rogge Gerst (winter) Gerst (zomer) Haver Groene erwten Veldboonen Koolzaad Suikerbieten Zand- en veenaardappelen Aardappelmeel Öe prijzen zgn alle per 100 kg., behalve van die van suikerbieten per 1000 kg. Van de meeste niet genoemde soorten erwten en boonen zijn de prqzen 1941 gelijk aan die van 1940. Van enkele soorten kleiaardappe- Ien (roode star*enz.) is de prijs met 0,25 per 100 kg. verlaagd, maar van andere soorten (bintjes, alpha, industrie) zgn de prijzen verhoogd met 50 65 cent per 100 kg. Voor de gewassen van den oogst 1940 gold een oewaarloonregeling, welke de prij zen met gemiddeld 50 cent per 100 kg. ver- 1940 1941 Verhooging ƒ11,50 ƒ13,25 ƒ1,75 (15 10,50 ƒ12,75 2,25(21 ƒ10,— ƒ11,50 ƒ1,50 (15 10,40 11,90 1,50 (14% 8,50 9,50 1,— (12 12,50 ƒ15,— ƒ2,50 (20 12,25 15,— 2,75 22% ƒ16,50 ƒ20,— 3,50 (21 14,— 16,— 2,— (14 2,75 3,30 0,55 (20 i 13,— 15,— 2,— (23 hoogde. Voor de producten van dit jaar is nog geen bewaarloonregeling bekend ge maakt. Bij afname later dan 1 September a.s. zal het bewaarloon, aldus het officieele persbericht nog nader worden geregeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1