STILLE NO. 9 Sport POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN „GOES". Spanning in de 2e ronde. De laatst gespeelde partyen leverden de volgende resultaten op: G. HogestegerM. J. Jeremiesse 02 G. Hogesteger—A. Behage 02 G. HogestegerF. P. den Hertog 20 A. DeurloF. Hertog 02 M. F. de JongeBehage 20 L. Andersonden Hertog 20 L. AndersonA. Deurlo 20 L. AndersonRemynse 20 F. P. den Hertog—P. W. Bliek 2—0 F. P. den HertogRemynse 11 M. F. de JongeA. Deurlo 11 M. J. JeremiesseRemynse 20 De kopgroep, die na de le ronde bestond uit M. J. Jeremiasse, F. P. den Hertog en L. Anderson (ieder 12 pnt. uit 8 part.) is thans in zooverre gewyzigd, dat L. Anderson heeft 22 pnt. (uit 13 part.); F. P. den Hertog 17 pnt. (uit 13 part.) en M. J. Jeremiasse 16 pnt. (uit 10 part.). M, F. de Jonge heeft 10 pnt. uit 8 part. en een voor hem gunstig staande afge broken party tegen Deurlo. G. Hogesteger is thans definitief uitgeschakeld voor de eerste plaats, hetgeen door zijn ontstellend falen, o.a. tegen Behage en Jeremiasse, niet te verwonderen valt. JAARVERGADERING VAN DE N.A.C. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht, vond Zondag de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Athle- tiek Unie plaats, waarvoor een vry* groote belangstelling bestond. Onder de aanwe zigen merkten wy den heer K. J. J. Lotsy op. De voorzitter, de heer G. E. v. d. Werff Jr., hield een openingsrede, waaruit wy het voornaamste aanstippen.. De N.A.U. was de eerste sportbond, die in Mei van het vorige jaar de training hervatte. Op 28 Mei 1941 za.l de Unie 40 jaar bestaan. Met groote feestelykheden zal deze her denking niet gepaard gaan. Een zeer speciaal woord wydde de voor zitter aan de Sintelbaanactie. In Neder land bestaan 12 sintelbanen. Reeds zyn 57 requesten aan verschillende gemeenten ver zonden, met als gevolg, dat spoedig een nieuwe sintelbaan zal verrijzen in Rotter dam, Enschede, Hengelo, Leeuwarden, Gouda, Breda en Hilversum. Gewenscht achtte spr. het, dat van regeeringswege aan alle burgemeesters van steden boven de 20.000 inwoners opdracht werd gegeven een sintelbaan te laten aan leggen. -Ook de centrale training achtte spr. een taak, die van regeeringswege moet uitgaan. Over de fusie deelde de voorzitter mede, dat binnenkort alleen wedstryden kunnen worden gehouden, die door de Unie zijn goedgekeurd, met uit zondering die van het Gymnastiekverbond. Mevr. F. Blankers-Koen werd voor de beste prestaties de Sauer-beker uitgereikt. Jammer is het, dat mevr. Blankers de athletiek vaarwel gaat zeggen, hetgeen een groot verlies Deteekent. De Goudsche athlctick-commissje werd de W. J. H. Mulier-beker uitgereikt. De uitreiking van de kolonel Thompson-beker en de gouden Van der Werff-medaille vond wegens de byzondere omstandigheden in het jaar 1940 niet plaats. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende voorzitter de heer'G. E. van der Werff Jr. werd herkozen. Tot secretaris-penningmeester werd benoemd de heer B. Wirtz uit Gouda. Als commis saris werden gekozen de heeren A. Toonen en J. H. Moerman (Amsterdam). De administrateur werd tiet herbe noemd. Op de meest eervolle wyze is aan den heer G. A. Mulder op zijn verzoek ontslag verleend. By de verkiezing van drie leden van de nationale technische commissi, werd de voorzitter G. A. Burger herkozen, terwyl eveneens de heeren J. van der Lee en H. Stuling werden herbenoemd Namens de vereenigingen A_AC., A.V. 1923 en Sagitta leidde de heer Glas de besprekingen in over de door deze clubs ingediende voorstellen, die een algeheele reorganisatie van de Unie beoogen. Langdurig werden deze voorstellen be sproken, totdat de voorzitter opmerkte, dat deze voorstellen zoo ingrypend zyn dat zy een algeheele omwenteling van de Unie beteekenen, waarvoor het beeti^ir geen enkele verantwoording wenschte te nemen. Tenslotte werden de voorstellen inge trokken. De behandeling van de fusie-voorwaar den werden aangenomen. Besloten werd deze fusie-voorstellen en voorwaarden op een buitengewone algemeene vergadering te behandeien. De heer K. J. J. Lotsy voerde aan, dat het hem speet, dat de fusie nog niet tot stand was gebracht. De bespreking van de weustrydkalender 1941 werd aangehouden. NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS IN WEST-DUITSCHLAND. Het eerste optreden van de Nederland sche zwemsters in West-Duitschland heeft niet die resultaten opgeleverd welke men Toetreding van werkloozen bij het N.V.V. VERLAAGDE CONTRIBUTIE EN WERKLOOZENKASUITKEERINGEN. De N.V.V .-persdienst meldt Door den commissaris van het N.V.V. zyn maatregelen getroffen waardoor werk loozen en arbeiders, werkzaam by de werk verruiming, kunnen toetreden tot de by het N.V.V. behoorende vakorganisaties Door hen behoeft- slechts een verlaagde bondscontributie betaald te worden van 10 13 cent. Tegeiyk met de toetreding tot de orga nisatie, worden zy lid van de werkloozen- kas. Het gevolg hiervan is, dat deze arbei ders onmiddellyk ale voordeelen krygen, die het lidmaatschap van een door de overheid gesubsidieerde kas meebrengt, dus 50 cent meer steun- of werkverruimingsloon per week. Daarnaast beginnen hun rechten op werkloozenkas-uitkeering te loopen, met dien verstande, dat de voorgeschreven wachtweken en werkweken in acht moeten worden genomen. De contributie voor het kaslidmaatschap is als volgt geregeld l..De werklooze, die steun krachtens een steunregeling geniet en de arbeider, werk zaam by de werkverruiming, moeten de kasbydrage betalen, welke gemiddeld 30 cent per week bedraagt, maar afhankeUjk is van het beroep en de inkomsten. 2. Werkloozen, die geen steun- of kasuit- keering, geen loon of geen vergoeding ge nieten, kunnen vrijstelling verkrijgen van het betalen der kasbydrage. - Samenvattend komt de regeling dus hierop neer werkloozen, die steun ge nieten en arbeiders in de werkverrui ming, betalen rond 10 cent bondscon tributie plus gemiddeld 30 cent kas bydrage, waar tegenover staat, dat zy 50 cent steun- of werkverruimings loon per week meer ontvangen. Werkloozen, die geenerlei inkom sten genieten, behoeven slechts de 10 cent bondscontributie te betalen. Door deze maatregelen wordep de werk loozen niet langer van de vakbeweging uitgesloten. Zy krygen, waarop zy recht hebbenhet als volwaardige Nederland sche arbeidskrachten deelnemen aan den opbouw van het sociale leven. h f h Maakt Uw tuin dus vr.w htbaar ihet /7ïC{TUINènGAZ0NMEST. I^2—de vettige,roode korrelmest, Vraaql Uw zaadhandel of bloemist Duurtetoeslag vaste kern luchtbeschermingsdienst. Volgens een circulaire van het de partement van blnnenlandsche zaken is de voor de ryksambtenaren getrof- fen regeling, inzake de toekenning van een tydeiyke toelage van 6 ook van toepassing op het personeel, be hoorende tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst. In verband hiermede kan aan de tot die kern behoorende personen, indien zy ge huwd zyn, een tydeiyke toelage worden toegekend van zes ten honderd van het bruto-loon, voor zoover dit Joon een bedrag van 1900,— 's jaars niet overschrydt. Hierby moet er op worden gelet, dat het totaal aan inkomsten uit overheidsfunc ties in aanmerking moet worden genomen, zoodat by cumulatie voor ryks- en/of ge meentebetrekkingen, waardoor de limiet van 1900,wordt overschreden, de toe lage niet mag worden toegekend. Verder moet voor personen, die in den overheidsdienst uitsluitend een nevenfunc tie vervullen, de aan deze nevenfunctie ver bonden wedde naar evenredigheid worden omgerekend, teneinde te bepalen, of deze al dan niet beneden 1900.blyft. Deze regeling Wordt geacht in werking te zyn getreden op 1 December 1940. Aan personen, die op dien datum in dienst waren, kan dus van dat tydstip af een duurtetoeslag worden uitbetaald, ter wyl aan de personen, die op later tydstip in functie zyn gekomen, de duurtetoeslag van indiensttreding af kan worden uit gekeerd. Thans wordt nog onderzocht, of het per soneel, dat behoort tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst, valt onder de werking van de ziektewet, de klnder- byslagwet en eventueele andere sociale wetten. VERBOD TOT HET VERKQ0PEN EN AFLEVEREN VAN ELECTROTECHNISCHE ARTIKELEN. Krachtens een bekendmaking van den secretaris generaal van het departement van handel, nyverheid en scheepvaart in, de Nederlandsche Staatscourant van 17 Maart 1941, Is het verboden, zonder een daartoe verkregen schrlfteiyke vergun ning van de sectie electrotechnische in dustrie van het ryksbureau 'voor verwer kende industrieën, een aantal in die be kendmaking genoemde electrotechnische artikelen, hetzy in het binnenland, hetzy naar het buitenland, te verkoopen of af te leveren. Tevens ls het verboden, een aantal andere in die bekendmaking ge noemde electrotechnische artikelen naar het buitenland te verkoopen of af te leve ren. Het eerstbedoelde verbod heeft om. be trekking op electromotoren, generatoren, aanzetapparaten, transformatoren, schakel- inrichtingen, verwarmingstoestellen, stof zuigers, accumulatoren, enz. Het verbod geldt niet voor by genoemde sectie inge schreven installateurs, die niet tevens uit anderen hoofde by deze sectie zijn inge schreven en deze artikelen uitsluitend en detail verkoopen. Aan de by de sectie in geschreven, daarvoor in aanmerking ko mende ondernemingen ryrt inmiddels alge meene vergunningen tot het verkoopen en afleveren van een deel dezer artikelen on der bepaalde voorwaarden verstrekt. De ondernemingen, welke nog geen algemeene vergunning mochten hebben ontvangen en meenen daarvoor in aanmerking te komen, zullen goed doen deze terstond by de sec tie aan te vragen. Het verbod tot verkoopen en afleveren naar het buitenland heeft o.m. betrekking op stalen meterborden, meter kappen en ophanginrichtingen voor kilowattuur-me ters, isoleerende buis in speciale uitvoe ring en diverse verlichtingsartikelen. Voor den volledigen tekst van bedoelde bekendmaking, met de gedetailleerde op somming der betrokken artikelen, worden belanghebbenden verwezen naar de Neder landsche Staatscourant van 17 Maart 1941. De sectie electrotechnische industrie van het ryksbureau voor verwerkende indus trieën is gevestigd Bezuidenhoutscheweg 78b te 's-Gravenhage. venvacht had. Slechts Cor Kint slaagde er in een overwinning te behalen op den 100 'meter rugslag. Alie Styi en Jopie Waalberg werden geslagen op den 100 meter vryen slag en den 200 meter school slag. De uitslagen luidden 100 meter vrye slag1. Ragnhild Hveger (Denemarken) 1 min. 6.3 sec. 2. Alie Styl 1 min. 7.9 sec.3. Ruth Karnatz (Duitschland) 1 min. 11.9 sec. 200 m. schoolslagL Anni Kapell (Duitschland) 2 min. 57 sec.2. Jopie Waalberg 3 min. 1 sec. HENRY ARMSTRONG BEËINDIGT ZIJN BOKSLOOPBAAN. Een van de meest succesvolle boksers in Amerika, Henry Armstrong, heeft zijn loopbaan als bokser moeten beëindigen. In zijn laatste gevecht in de Welter-ge- wichtsklasse tegen Zivic heeft Armstrong een dusdanige verwonding aan zyn oog opgeloopen, dat operatief ingrypen nood- zakeiyk was. Zyn dokter heeft hem na het gelukken van deze operatie verboden ver der nog aan bokswedstrijden deel te nemen. Armstrong is in den loop der jaren kam pioen in het veder-, licht- en weltergewicht geweest. De Engelsche duikbootveriiezen. Uit Berlyn meldt het D.N.B. Met het verlies van de duikboot „Snapper" ter grootte van 670 «ton, heeft de Engelsche admiraliteit de vernietiging van 26 Brit- sche duikbooten tydens het verloop van dezen oorlog toegegeven. Hoewel in deze opgaven een geheel aantal verloren gegane duikbooten door mynén enz. niet is ver meld de Duitsche cyfers melden meer dan 30 tot zinken gebrachte Engelsche booten dan bevestigt deze verliesiyst van de Engelsche admiraliteit, ofschoon niet volledig, toch, dat meer dan de helft van de by het uitbreken van den oorlog bestaande Lngelsche duikbootvloot ter grootte van 56 booten, vernietigd is. AMERIKAANSCH VRACHTSCHIP VERGAAN. Een Amerikaansch kustwachtschip meldt, dat ter hoogte van de Burmuda- eilanden een deel van de brug, de mast en een reddingsboei van het Amerikaan- sche vrachtschip „Mahukona" (3.512 brt.) zyn gevonden. Hieruit kan worden opge maakt, dat het schip •"ergaan is. Omtrent het lot van de uit 25 personen bestaande bemanning is niets bekend. Pechvogel. De man, die teiecht stond, was in dubbel opzicht een pechvogel. Hy had gedacht door middel van braak een vaatje benzine op den kop te tikken, en toen hy het vaatje in huis had, bleek het californische pap. Voorts pleegde hy het misdryf juist enkele dagen voordat een twee jaar geleden, voorwaardeiyk opge legde straf, door den tyd zou zyn glad gestreken. Verdachte was kort en stug, blykbaar reeds voldoende geslagen door het nood lot, dat hem achtervolgde. „Ik dacht dat het benzine was. Ek ging op benzine uit omdat ik die zou kunnen verkoopen; ik was werkloos." Een gansch menschelyk drama, uitge- stooten in drie korte zinnen Drie maanden, oordeelde de officier. Na het pleidooi van mr. Adriaanse, trok de politierechter er een maand af. ,,'k Zal 't maar aannemen," zei verd. stug. „Goeie morge", zei hy ook nog. Het waren de laatste woorden van een trieste één-acter Handel in paarden. Een paard is een edel dier, maar in. hetgeen rond het paard reilt en zeilt, schuilt veel onedels. Iedere Insider in de wedrennen kan dit bevestigeniedere handelaar in paarden kan het ook. Alleenhy zal het niet doen. Hy zal hoogstens zeggenEen leugentje voor bestwil kan niemand kwalyk nemen". Met deze woorden excuseerde zich een paardenhandelaar van den overkant, die op het matje moest verschynen omdat hy niet minder dan 3 paarden uit de wei zou hebben gestolen. Het was een zeer ingewikkelde geschie denis, althans aanvankelijk leek zy zeer ingewikkeld, doch toen verd. en enkele getuigen waren gehoord, viel het nogal mee. Verdachte had door een vriend per tele foon paarden doen koopen voor lieden, woonachtig op een van de Zuid-Hollandsche eilanden, doch feitelyk voor zich zelf. De eigenaar der paarden, van zin het geld, dat tusschenpersonen plegen op te strijken zelf te verdienen, weigerde den koop doorgang te doen vinden toen hy er achter kwam, dat hy „genomen" was. Verd. van oordeel, dat een gesloten koop een'gesloten koop blyft, en had, zooals te dien gebruikelyk, de paarden uit de wei doen halen. Het was geen kwestie van niet betalen; geen kwestie van een echten diefstal, het was louter een handels-truc, die eerder een civiel-rechtelyk dan een strafrechte- ïyk aspect had. De politierechter schudde het hoofd over de narigheid, die zich voor zyn oogen ver toonde toen even een tip werd opgelicht van de paarde-deken, die voor den handel in dit edele dier hangt. Verdachte vond het geval heelemaal niet slim. Zeer rood van aangezicht betoogde hy, dat alles voortvloeide uit een misver stand. „Ja, ja," zei de politle-rechter. „Maar je bent al eerder veroordeeld, en dat zal toch geen misverstand zyn geweest" Deze stekelige opmerking trof verd. in zyn point d'honneur. Hy reageerde: „Nou ja, als je 54 jaar bent geworden, je bent dag en nacht by den weg, en in den paardenhandel, dan kom je vanzelfsprekend wel eens hier. Trouwens jullie moet toch ook den kost verdienen „Ja, ja," antwoordde de politierechter, die volkomen door had, dat aan dezen man met woorden geen garen was te spinnen. De officier van justitie vroeg een lapje van honderd voor dezen zonderlingen dief stal. Mr. W. K. H. Dieleman wees op de ge bruiken in den handel in paarden en be toogde, dat van diefstal geen sprake was. „Ik%veroordeel u tot 50 boete", zei de politierechter. Verdachte streek zich eens achter het oor toen hy voor de keuze werd gesteld dit bedrag te betalen of hooger beroep aan te teekenen. ,/t Is veel geld", vond hy, „maar af- bieden gaat hier zeker niet?" Nadat de politierechter afwyzend op deze poging tot handelen had beslist, besloot verdachte in zyn lot te berusten. Met hem verlieten drie belangstellende handelaren in paarden, die het paarden- gericht hadden gevolgd, de zaal. Contrasten. Als er schilders zyn, jfte behoefte heb ben aan een „kop", die in een Kruisweg past, weten wij een adres. We hebben hem gisteren pas ontdekt: op het matje der beklaagden. Een gezicht en een figuur, zóó gestapt uit een kerkelijke voorstelling. Wat deze jonge man in Middelburg, en dan nog wel in het paleis van Justitie kwam doen? Hy zou een vrouw één schop tegen haar been, en drie stompen up haar arm hebben toegebracht Uit het verhoor bleek, dat verdachte huisknecht-portier in een klooster is; een klooster thans ten deele bewoond door mili tairen, en dat op gezette tyden betreden wordt door 2 vrouwen, die voor deze mili tairen wasschen. Op een avond waren de waschvrouwen, niet slechts door hun zindêiyke taak, maar bovendien door banden des bloed* ver bonden (het zyn zusters) op weg van de klooster-kazerne, of van het kazerne klooster, raar hun woning. Een hunner duwde een kruiwagen, waarop zich een zak bevond. De huisknecht-portier van het klooster vond dit verdacht, en hield de reini gings-vrouwen aan voordat zy met kruiwagen en zak het domein, hem ter bewaking toevertrouwd, verlieten. In den zak bleken kolen geladen; kolen dia vol gens de gezusters verstrekt waren door den militairen commandant, opdat zy de wasch eerder droog zouden hebben. Aan gezien de gezusters niet in het bezit waren van een bewys, dit kolenvervoer kon wettigen, weigerde de trouwe bewaker den zak door te laten. „Ik deed dit niet, Edelachtbare, omdat wy al eerder iets uit het klooster hadden vermist" „Wat dan," informeerde de politierechter belangstellend. „Nachtpotten." „Wat „Nachtpotten. By onrf zeggen ze m^t een onnet woord: ppotten." „O, ja. nu begrijp ik het," knikte de politierechter, die dc pers een goed hart toedraagt „Maar, u hebt een van de vrouwen ge slagen en geschopt." „Maaredelachtbare. Ik heb Juist in 't geheel niets gedaan. Zij hebben wat ge daan me n.I. uitgesch Iden voor snotneus, en me toegeroepen: „We zullen je den kor> van den romp slaan." Toen kwamen de gezusters aan het woord. Zeer pertinent verklaarden belden, dat verd. een hunner had geschopt en ge slagen. Het slachtoffer zou zelfs by den dokter zyn geweest en een heele week den getroffen arm niet hebben kunnen ge bruiken. Beiden verklaarden by de aan houding geen woord tot verdachte te heb ben gesproken. Iedereen in de zaal keek verrast Want beide vrouwen zagen er zeer strijd vaardig uit, en vormden een schril con trast met de prachtige rustige figuur van bekl., die op zyn bankje, naar de wijze van kloosterbroeders, zyn handen in de mouwen van zyn overjas had gestoken. „Nou, nou," zei de politierechter, na de woorden der waschvrouwen, die zwommen in bedenkelyke onschuld. Een eed is echter een eed; en twee beden zijn twee onaantastbare verklaringen. De huisknecht-portier werd veroordeeld tot een tientje boete. Hy trilde van heilige verontwaardiging, maarberustte, en was schoon als een martelaar. De gezusters knikten elkaar voldaan toe, toen zy de uitspraak hoorden. Maar in haar knik, en in haar glimlach ging geen schoonheid schuil RECHTBANK TE MIDDELBURG. De volgende uitspraken werden heden gedaan: A. C., 21 jaar landarbeider te Grauw, thans gedetineerd wegens door belofte het misdryf van meineed opzet telijk uit .e lokken tot 6 maanden met aftrek van voorarrest. M. B., 56 jaar, koopman te Middelburg wegens overtreding van de veewet, beves tiging vonnis van den kantonrechter. A. W„ 56 jaar fabriek directeur te Krabbendyke, wegens zonder dringende reden arbeiders ontslaan, bevestiging von nis van den kantonrechter. D. J. K., 45 jaar, kunstschilder te Veere wegens overtreding van politie verordening te Veere, bevestiging vonnis vaa den kan- tonreèhter. LEVENSMIDDELEN TRANSPORTEN NAAR FRANKRIJK. ENGELAND SCHIJNT ZIJN AFWIJZENDE HOUDING TE HEBBEN OPGEGEVEN. De bijzondere correspondent van Svens- ka Morgenbladet meldt aan zijn blad, dat het er allen schyn van heeft, dat Engeland zyn afwyzende houding Inzake Amerikaan- sche levensmiddelentransporten naar Frankryk heeft opgegeven. Vichy zou, naar S.P.T. meldt, in de volgende drie pun ten hebben toegestemd 1. Amerikaansche contróle op de ver deeling der levensmiddelen. 2. Amerikaansche contróle op het goe derenverkeer tusschen bezet en onbezet Frankrijk. 3. Maatregelen tegen vreemde infiltratie in Fransch Noord-Afrika. Als argument voor dit laatste punt wordt aangevoerd, dat het wapenstilstandsverdrag slechts aan Italiaansche missles vergunning ver leent Noord-Afrika te betreden. De Fransche ambassadeur Haye, heeft gisteren een onderhoud gehad met presi dent Roosevelt, aldus een D.N.B. bericht uit Washington. Na afloop daarvan ver klaarde hy, dat er maatregelen worden ge nomen voor het zenden van levensmiddelen naar het niet bezette Frankryk. Waarschynlyk zal het Roode Kruis daar mede weldra beginnen. Men heeft een plan, doch dit is nog niet definitief. Frankryk is bereid een volledige contróle toe te passen by de aankomst der levensmiddelen, het lossen en de distributie. GESCHREVEN DOOB DASHIELL HAMMETT TEEKENINGEN ALEXANDER RAYMOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7