Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Liquidatie van de Grieksche kwestie actueel Duitsche luchtaanval op Bristol. Vergoeding wegens oorlogsgeweldschade. Gebakken visch of oliegebak. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 66 DINSDAG 18 MAART 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 c«M O" wk of I 2.42 per kwerteel Franco par post 2.63 par kwartaal* Afzonderlijke nummers 5 cenL ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 11.50. Iedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels iO.52, iedere regel meer 10 et (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Italië wacht op Duitschlands volgenden stap. Opmerkelijke beschouwing in Das Reich. Het "bekende Dultsche weekblad „Das Reich" wijdt een uitvoerige beschouwing aan de consequenties van Bulgarije tot het Driemogendhedenpact. Deze gebeurtenis heeft in Rome een electrlseerende uit werking gehad. Dit land, zoo wordt uiteen gezet, heeft nooit rechtstreeks of indirect tot de Italiaansche belangensfeer behoord, doch op dit moment is zulks niet belang rijk nu 't accent valt op de psychologisch politieke ontwikkeling van 'n volkomen af wijzing van de ideologie der belangensfe ren en de aansluiting bij de nieuwe Euro- peesche orde. De Balkan is langen tijd een voorbeeld van een veelzgdigen strijd om de afbake ning van bepaalde invloedsferen en zelfs tusschen bevriende mogendheden waren deze debatten niet volkomen uit te scha kelen. In den loop van één jaar Europee- echen oorlog is dit aspect volkomen ver anderd. De oude terminplogie wordt nog slechts gebruikt ter typeer., .g van Britsche wenschen. Deze gang van zaken, welke zich zonder schokken kon voltrekken, heeft in de breede massa van het Italiaansche volk wortel geschoten en is ook naar Ameri- kaansche opvatting een psychologisch be langrijk succes. Men verwacht thans een volgen den stap van de D"itsche Balkan- diplomatie, die des te belangrijker voor Rome is, omdat het hier een naburigen staat betreft, met welken Italië vaak op gespannen voet stond. De achtergrond van de Italiaansche reactie hangt samen met de Italiaan sche ervaringen in het conflict met Griekenland.. Wat Engelands goed voorbereide vijandschap betee- kent. moest Italië tn Albanië en Lybië ondervinden. Deze gebeurtenissen leerden, waarom de veldtocht tegen Griekenland in den aanvang niet ge lukt is. Het gevaar voor uitbreiding van den oorlog werd actueel, toen de op een sterk te van 300.000 man geschatte legers van generaal Metaxas stonden tegenover slechts enkele Italiaansche divisies. Men moet in geheel Zuidoost-Europa beseffen, zoo zegt men te Rome, dat de schijnbaar plotseling in Atèene aangeboden Italiaansche nota slechts overhandigd is als voorzorgsmaatregel tegen de dreigende Britsche actie en niet uit imperiale oogmerken, die dén immers te rechter tijd militair zouden zijn voorbereid. Hoe weinig deze impe riale belangen aan Italiaansche zijde gekoesterd worden, zal overigens na de overwinning op Griekenland wel duidelijk blijken. „Das Reich" betoogt voorts, dat de Duitsche intocht in Bulgarije het vraag stuk van de liquidatie der Grieksche kwestie nog actueeler heeft gemaakt. Ita lië biedt in Albanië taaien weerstand in afwachting van komende gebeurtenissen. Er Is, zoo verzekert men te Rome, absoluut geen mogelijkheid voor een vredesbemiddeling tusschen Italië en Griekenland. Het nu eenmaal ontstane conflict moet met de wapens worden uitge vochten, OJi. ook omdat Griekenland op het oogenblik niet in de gelegenheid ls een rechtsgeldigen wapenstilstand te sluiten, daar het niet. onbeperkt meester ls op zijn territoir, nu Enge land de voornaamste steunpunten van het land. in handen heeft. Eden's reis. Voor de opvatting, dat Engeland vrij willig die steunpunten op de Grieksche eilanden zou opgeven, bestaat, naar men te Rome meent, geen reden. Men gelooft zelfs, dat Londen eerder nog meer troe pencontingenten naar Griekenland wil zen den. en dat het, naar Gayda steeds weer be toogt, dit ook aanhoudend doet. In ieder geval twijfelt men er te Rome nauwelijks, aan, dat Eden bij zijn bezoek aan Athene een versterking van de Grieksche troepen door Britsche troepen heeft aangeboden. In November is van Grieksche zijde Steeds beweerd, dat men geen soldaten noodig had, maar slechts bommenwerpers, wapens, munitie én levensmiddelen. Later schijnt de Grieksche opvatting veranderd te zijn, wellicht door de groote verliezen aan manschappen. In leder geval weet men te Athene, dat Britsche versterkingen, die de beslissing kunnen brengen, Duitschlands leger, naar Hitiers woorden, tegenover zich zullen vinden. En het schijnt dat de besprekingen van Eden met koning George en Koritzis sterk onder den invloed van deze dreiging hebben gestaan. Het Duitsche leger aan de Grieksche grenzen deed ook een ander vraagstuk ac tueel worden. De Italiaansch-Grieksche oorlog wordt in geheel Griekenland gedragen door den baat tegen Rome. Tegenover Duitschland bestaat een dergelijk haatgevoel niet vele Grieken zoeken in Duitschland de voort zetting van de cultuur der oudheid. Al heeft het conflict met Italië een zekeren indruk op vele Grieken ge maakt, de aanwezigheid van Duitsche troepen in Bulgarije stelt breede krin gen van den Griekschen middenstand voor een psychologisch probleem en de Grieksche regeering voor een nieuwe situatie, waartegen zij in de komende moeilijkheden wellicht niet geheel op-' gewassen zou kunnen zijn. Zoo vindt het voorjaar geen volledig eensgezind Grieksch volk, maar een. on rustige massa, zoo besluit het Duitsche blad, welker sympathieën weifelend zijn en die een uitweg uit de dreigende moeilijk heden zoekt. TURKSCH ANTWOORD AAN BERLIJN. Gisteren meldde het D.N.B., dat een hooggeplaatst Turksch ambtenaar op weg was naar Berlijn met een boodschap van Inönü. Naar United Press thans weet te melden schijnt hier uitsluitend sprake te zijn van een hoffelijk ambtenaar op de Duitsche verzekering, dat Duitschland Tur- kle met vreedzame bedoelingen tegemoet treedt. Hieraan schijnt de verklaring te zijn vastgeknoopt, dat Turkije met alle landen vreedzame betrekkingen wenscht te onderhouden. Intusschen is van Duitsche zijde nog maals tegengesproken, dat er sprake zou zijn van zgn. onderhandelingen tusschen Italië en Griekenland. Daarop schijnt ook wel te wijzen het bericht, dat Engelsche troepen in Griekenland aan wal zijn ge gaan, terwijl eveneens de Grieksche mili taire maatregelen een tegenspraak van deze geruchten beteekenen. Het Joego-Slavische blad „Vreme" meldt nl. uit Saloniki, dat het Grieksche ministe rie van oorlog ten spoedigste alle reser visten van de luchtstrijdkrachten der lich tingen 1930 tot 1937 heeft opgeroepen. Uit gezonderd zijn slechts vaders van gezinnen met vier en meer kinderen, alsmede de re servisten uit Larisse en omgeving, die wegens de recente aardbeving pas op 15 Mei moeten opkomen. Het blad „Politika" meldt uit Athene, dat het Grieksche ministerie van oorlog per 31 Maart alle dienstplichtigen der lichtingen 1940 en 1941. alsmede de dienst plichtige oudere lichtingen heeft opge roepen, voor zoover zij behooren tot de in fanterie, de bergartillerie, de luchtdoel artillerie, de pantserafweertroepen, de ca valerie en de geneeskundige troepen. YOEGO-SLAVIE'S PLAATS IN HET NIEUWE EUROPA. De „Vreme" publiceert een hoofdartikel „Yoego-Slavië in het nieuweEuropa". Yoego-Slavië vormt een belangrijk be standdeel van het toekomstige Europa en het komt een rol van beteekenis bij de a.s. ordening van Europa toe. Zonder oorzaak zal Yoego-Slavië geen oorlog voeren en het heeft geen impe rialistische of koloniale aspiraties. Het blad besluit„De Europeesehe ge meenschap der toekomst zal berusten op de onafhankelijkheid en vrijheid harer le den. Zij mag geen mechanisme, doch moet een organisme zijn. In dit Europeesehe or ganisme zijn wij een orgaan, dat door zgn geschiedenis zijn levensrecht bewees". Verder vertelt het A.N.P. uit Belgrado, dat de Kroatische senator Vacislav Wilder, die van Tsjechische afkomst is, spoorloos uit Zagreb is verdwenen. Deze senator placht een pro-Engelsche activiteit te ont plooien en men beschouwt in Belgrado zijn verdwijning als een symptoom. Het D.N.B. meldt uit Belgrado, dat de Engelsche gezant, sir Ronald Campbell, Maandagmiddag een langdurig onderhoud met minister-president Tswetkowitj heeft gehad. DE BRITSCHE TROEPEN IN GRIEKENLAND. Engelsche kringen te Istanboel geven toe dat Britsche strijdkrachten in Griekenland zijn geland en verklaar den, blijkens een bericht van United Press, dat deze de Grieken by de ver dediging van den Rupolpas ten Noor den van Demirhissar zullen steunen en indien mogelijk aan de verdediging van Saloniki zullen deelnemen. Naar be weerd werd zgn deze troepen 150 a 200-000 'man sterk. Er bevinden zich troepenonderdeelen by die reeds in Frankryk. en Lyblë hebben gestreden. Over de aankomst van Britsche troepen in Griekenland verluidt, dat deze 'allen voor defensieve doeleinden en tot steun van de Grieken daarheen getransporteerd zijn, en dat het hoogstwaarschijnlijk is, dat zij een offensief op den Balkan zullen inzet ten. Goed ingelichte waarnemers verklaar den dat een Grieksch offensief op den Bal kan met een zelfmoord gelijk zou staan, daar de zwakke strijdkrachten die Enge land in het Nabije Oosten heeft, met Voorjaarswerk op h»t land. S'o*r® paarden trekken de eg, om dep grond gereed te maken voor het zaaien. Nu het mooie weer is aangebroken, zijn alle beschikbare krachten aan den arbeid getogen (Foto Pax-Holland) Zondagnacht, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst, hebben de Duitsche lucht strijdkrachten haar actie geconcentreerd op een stad in Zuidwest-Engeland. Brand bommen werden door een reeks brisant bommen gevolgd. Naar het D.N-.B verneemt hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen in den loop van Zondagnacht aanvallen ondernomen op Bristol en Avonmouth, waarbij in beide steden verscheidene branden in de voor de oorlogvoering belangrijke verzorgingsbe- drijven konden worden waargenomen. Honderden Duitsche vliegtuigen onder namen de hevigste aanval op Bristol, dien de stad ooit heeft ondergaan. Urenlang vlogen de toestellen boven de scheepsdoelen en de industrieterreinen, dood en verderf brengend. De verwoestingen op deze plaat sen is groot. Er braken talrijke branden uit. In de stad is een gebouw voor het grootste deel afgebrand. Op een depót voor autobussen zijn talrijke brisant- en brandbommen gevallen. Ook een dagblad drukkerij kreeg zware schade. In den loop van Zondag hebben Duitsche gewapende verkenningsvliegtuigen scheeps doelen in den Atlantischen Oceaan aange vallen. Daarbij werden twee koopvaardij schepen van brj elkaar 4000 brt. door bom- treffers zoo zwaar beschadigd, dat zg met zware slagzij bleven liggen. DUITSCHE LUCHTAANVAL OP VIJANDELIJKE OORLOGSBODEMS. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Duitsche torpedovliegtuigen hebben Zondagmiddag in het zeegebied om Kreta, 40 KM. ten Westen van Kaap Crio, een groote formatie vgandeiyke oorlogsschepen waargenomen, bestaande uit twee slagschepen, zes krui sers en eenige torpedojagers. De Duitsche vliegtuigen gingen ondanks het zeer hevige luchtdoelgeschut van den vgand terstond tot den aanval op de beide slagschepen over. Op elk der slagschepen werden naar het D.N.B. verneemt torpedovol treffers geplaatst. Na de ontploffing der torpedo's waren de beide slagschepen, in groen-zwarte rookwolken gehuld. De Duit sche vliegtuigen, die daarmede den -ijan- delgken zeestrijdkrachten in de Middelland- sche Zee weer een zwaren slag toebrach ten, hebben behouden hun thuishaven be reikt. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP ITALLYANSCH HOSPITAALSCHIP. Een front-correspondent van Stefani meldt, dat twee Britsche torpedovliegtuigen in den nacht van 14 op 15 Maart een aan val hebben ondernomen op een in de Alba- neesche wateren, op 3 KM. uit de kust, liggend hospitaalschip, dat duidelijk ver licht en van alle voorgeschreven interna tionale teekens voorzien was. Het schip werd door twee torpedo's getroffen. Aan boord van het hospitaalschip bevond zich gravin Edda CianoMussolini als vrijwil- lige Roode-Kruisverpleegster- Zg wilde pas als een der laatsten van boord gaan, hoe wel het schip snel zonk. Er zfln eenige dooden te betreuren. inbegrip van de troepen in Afrika tezamen net 400.000 man bijna onbegrensde Duit sche strijdkrachten tegenover zich zouden vinden. DE STEMMING IN GRIEKENLAND. In officieele Grieksche kringen en in het openbare leven slaat men de ontwikkeling van den toestand op den Balkan na den intocht der Duitsche troepen iri Bulgarije met de grootste aandacht gade, zoo ont leent het A.N.P. aan het Grieksche blad Politika. Men constateert, dat in dezen toe stand klaarheid is gekomen, dank zij de houding van Yoego-Slavië. Griek sche politieke kringen en de openbare meening schgnen begrip te hebben voor het besluit van Yoego-Slavië, zich van de tegenwoordige gebeurtenissen afzij dig te houden en een volkomen neutra liteit in acht te nemen, hoewel het vastbesloten is, zgn onafhankelijkheid en territoriale integriteit te verdedi gen. Dat Yoego-Slavië, de sterkste mi litaire mogendheid op den Balkan, een dergelijk standpunt inneemt, heeft den toestand op den Balkan verhelderd. Ten aanzien van de houding van Turkije verklaart men in Griekenland, dat Turkije de positie inneemt van een neutralen waar nemer met het geweer aan den voet. Inge val van uitbreiding van het conflict op den Balkan zal Turkije volgens berichten uit Istanboel al zgn verplichtingen nakomen. Het Turksche leger is volkomen paraat om het hoofd te kunnen bieden aan elk gevaar voor de Turksche onafhankelijk heid of aan het ontstaan van een toestand op den Balkan, welke de territoriale inte griteit van Turkije in gevaar zou kunnen brengen. De extra-tuinbouwteelten. VOLDOENDE BELANGSTELLING VOOR AANVRAGEN. De Nederlandsche tuinbouw heeft dezer dagen een kans gekregen voor een extra uitbreiding van de cultures door het telen van bepaalde producten, ten behoeve van de Duitsche conservenfabrieken. Deze teelt die uitsluitend betreft doperwten, dubbele boonen zonder draad, peen. prei en knol- seldery zonder loof, wordt bij contract uit geoefend, waarbij als minimum tien are werd gesteld. Dezer dagen zijn de ont- werp-contracten voor deze teelt ingediend bij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale. In totaal was voor ons land een opper vlakte van 2500 h.a. voor genoemd doel toegestaan, en het blijkt nu dat de belang stelling die de tuinbouw voor deze extra teelt heeft, ruim voldoende is. Over het algemeen zal het mogelijk blijken aan de kweekers de door hen gevraagde te bete len oppervlakte toe te staan. Buiten de teel tbuiten de officieele teeltvergunning, nog enkele andere producten worden ge- teelt buiten de officoeele teeltvergunning, waarvan mededeeling is gedaan, doch daarvoor wordt geen garantie voor afname gegeven, evenmin als een vaste prijs die bg contract wordt aangegaan. Brand aan boord van de „Bremen". Aan boord van het s.s. „Bremen" is gis teren naar het D.N.B. meldt, door onbe kende oerzaak brand uitgebroken. Men is nog bezig met het blusschingswerk. Het passagiersstoomschip „Bremen", van den Norddeutscher Lloyd te Bremen, 51.731-ton bruto, werd in-1929 gebouwd. VOOR HYPOTHEKEN OP EIGENDOM- MEN OP WALCHEREN EN IN WEST- ZEEUWSCH^VLA ANDEREN SCHADE. ENQUÊTE FORMULIEREN INDIENEN. Voor het vaststellen van de rechtheb benden op schadevergoeding wegens oor logsgeweldschade al of niet gecombineerd met onteigening wordt door het departe ment van financiën in samenwerking met den algemeen gemachtigde voor den we deropbouw een onderzoek ingesteld op do hypotheekkantoren. Op het hypotheekkantoor te Middel burg levert dit onderzoek groote moeilijk heden op, omdat een gedeelte van de ge gevens door de verwoesting is vernietigd, waardoor het in sommige gevallen niet met. voldoende zekerheid is uit te maken, welke hypotheken op de verwoeste of onteigende perceelen rusten en of deze perceelen in beslag zijn genomen. In verband hiermede is bepaald, dat een ieder, die op perceelen, welke ouder het hypotheekkantoor te Middel burg ressorteeren (dat zijn de gemeen ten op het eiland Walcheren en in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen) z ij n verwoest en/of onteigend een recht van hypotheek wil doen gelden of die deze in beslag heeft genomen, zijn rechten geldend moet maken door in diening van een schade-enquête-formu lier bf de schade-enquête-commissie te Middelburg. Deze formulieren zijn ook by andere schade-enquête-commissies verkrijgbaar. Diegenen, die een dergelgk formulier niet indienen, dragen zelf de verantwoordelijk heid, als blgkt, dat met hun rechten niet voldoende is rekening gehouden. Niet meer verkrijgbaar zonder boter-of vetbon. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visschery maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van boter en vet. Tot dusverre ontvingen vele verkoopera van gebakken visch, pommes frites, cro- quetten, gehaktballen, poffertjes, wafelen en ander oliegebak van de Nederlandsche Zuivelcentrale regelmatig toewijzingen voos vet of olie, zonder dat zij daarvoor con sumentenbonnen behoefden in te leveren., Hierin is thans verandering gebracht in dien zin, dat de bovenbedoelde categorie van personen in den vervolge uitsluitend toewijzingen, welke recht geven op het koopen van vet of olie zullen ontvangen, indien zij een met de toe te wijzen hoeveel heid overeenkomend aantal consumenten bonnen van de boter- of vetkaart of daar aan gelijke bonnen, inleveren. In verband met het bovenstaande dient het publiek voortaan by het koopen van de bovengenoemde artikelen een met de daarin verwerkte hoeveelheid vet over eenkomend aantal bonnen van de boter- of vetkaart, c.q. bonnen voor '„1/50 rant soen boter enz." (z.g. wisselbonnen) in te leveren op dezelfde wijze, als in de hotels, café's, restaurants e.d. geschiedt In een officieele publicatie zijn de voor de verkoopers van meergenoemde artikelen van belang zijnde bgzonderheden betref fende de toewijzingen voor vet en spijsolie vermeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1