Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant ROOSEVELT OVER DE LEEN- EN PACHTWET. De legerberichten vein gisteren. VIJF MANNEN UIT YERSEKE ONTBRAKEN OP HET LAATSTE APPÈL. Engelsche luchtaanvallen. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 65 MAANDAG 17 MAART 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS i 19 cent por week of f 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal» Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -5 regels f1.50, tedere regel meer 30 eertt Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1-5 regels 10.52, iedere regel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. De geschiktheid van de Ver. Staten om oorlog te voeren. Het D.N.B. meldt uit Washington; Op het jaarlijksche banket der ver- eeniging van bij het Witte Huis geac crediteerde journalisten heeft presi dent Roosevelt Zaterdagavond een rede gehouden, waarin hg een dringend beroep deed op het Amerikaansche volk, thans, nu de wet inzake de hulp aan Engeland van kracht is geworden, alle persoonljjke wenschen en verlan gens te vergeten en tezamen met den grootsten spoed aan het uitvoeren van de wet mede te helpen. Na een groot debat, aldus Roosevelt, heeft Amerika thans de beslissing genomen. Deze be slissing is het einde van alle pogingen om op compromissen af te sturen. Het is echter ook de hoogste tjjd. Enge land moet thans gesteund worden met alles wat de Vereenigde Staten kun nen missen. Evenzoo Griekenland cn China- Dat beteekent voor lederen Amerikaan offers. Ieder zal hoogere belastingen betalen, langer werken en zich met kleinere winsten tevreden, moeten stellen. Half werk heeft thans geen zin, slechts een volledig gebruik van alle arbeidskrachten kan tot het doel leiden. Deze oorlog kan niet met dollars gewonnen worden, doch slechts met de inspanning van het geheele volk van 180 millioen zielen der Ver eenigde Staten. Van de offervaardig heid van de Vereenigde Staten hangt het af, of de vitale brug van schepen over den Oceaan, die levensmiddelen en wapens naar Engeland brengen, in stand kan worden gehouden. Amerika zal zjjn hulp aan Engeland opvoeren tot de overwinning is behaald. REDE VAN ROOSEVELT. De nationale verdedigingscommissie van den Amerikaanschen bond van oudstrijders "„American Legion" is te Indianapolis bij eengekomen. Naar aanleiding van deze bij eenkomst werd naar het D.N.B. een vrij lang rapport gepubliceerd over de ge schiktheid van de Vereenigde Staten om oorlog te voeren. In dit rapport wordt ver klaard, dat de Vereenigde Staten niet in staat zijn thans reeds oorlog te voeren. Ondanks alles wat gepresteerd is. kunnen de nalatigheden van twintig jaar niet goed gemaakt worden. Ondanks alle moei ten die het Amerikaansche volk zich ge troost om te bewapenen, kunnen de Ver eenigde Staten niet voor het voorjaar van 1942 anderhalf millioen man troepen uit rusten en opleiden. De Amerikaansche luchtvloot zal voor 'den zomer van 1942 niet voldoende vliegtuigen en piloten heb ben om zien met een krachtigen vijand te kunnen meten. De z.g.n. twee-Oceanen- vloot zal niet voor het einde van 1945 vol tooid zijn. Over de positie van de Noord-Ameri kaansche industrie wordt in,dit rap port in het bijzonder gewezen op het toenemend onderbreken van het werk vooral in de bewapeningsindustrie. Zoo is het aantal stakingen in Maart ver geleken met de maand Januari verdub beld. Dit rapport is samengesteld door een sub-commissie van de verdedigingscommis sie, wier leden naar Washington zgn ge reisd om daar van afgevaardigden, verte genwoordigers van het leger, de vloot eh de scheepvaartautoriteiten inlichtingen te verkrijgen over de mogelijkheden van Amerika bij het voeren van een oorlog. ITALIAAN SCH COMMENTAAR. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot steun aan Engeland schrijft het tijd schrift „Relazioni International!", dat dik_ wijls de meening van toonaangevende Ita- liaansche kringen weergeeft, dat Roosevelt hiermede de voorwaarden voor een nieuwe geweldige crisis heeft geschapen en wel niet alleen voor een economische, doch ook voor een politieke crisis. Roosevelt heeft de les, die hem twintig jaar geleden door zijn voorgangers geleerd werd, vergeten en mengt zich opnieuw in Europeesche aangelegenheden, die niets met Amerikaan- èche belangen gemeen hebben. Daarbij helpt hij den aanvaller, n.l. Groot-Brit- tannië, wiens verantwoordelijkheid voor het uitbreken van den oorlog niet slechts een spreekwijze, doch een vaststaand feit is, dat zelfs door Engelschen uls Lloyd George en Wells openlijk erkend is. De goede zaken, die Roosevelt voor oogen zweven, zullen niet tot stand komen. Spoedig zul* len de V.S. haar klanten verliezen en de wapens voor Engeland zullen^ tenslotte door het Amerikaansche volk betaald moe ten worden. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. De bekende Amerikaansche schrijver Varter schrijft in de Hearstpers over het wetsontwerp tot steun aan Engeland, dat alleen door het bestaan van deze wet de fabrieken niet sneller gaan werken en ook het vervoer overzee niet eenvoudiger wordt. De hulp aan Engeland is niet het voornaamste doel. Daarentegen ver plaatst deze wet, hetgeen de Ameri kaansche openbare meening niet be grepen heeft, het hoofdkwartier van den Europeeschen oorlog en Azië naar hbt Witte Huis. Het lot van de volken, die verklaard hebben, dat zij zonder de economische, financieele en militaire hulp van Amerika niet kunnen strijden, hangt in de toekomst uitsluitend af van Roosevelt's persoonlijke beslissingen. Daarenboven geeft deze wet Roosevelt het recht van toe clit op Chur chill en het geheele Britsche rijk, want hij kan hulp verleenen of niet verleenen al naar gelang hg de plannen van de Brit sche regeering beoordeelt. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede Het binnenrukken der Duitsche troepen in Bulgarije verloopt nog steeds volgens de plannen. Een sterke formatie gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht ondanks de moeilijke weersomstandigheden belangrijke doelen in Londen en Zuid-Engeland aan gevallen. In de haven van Londen ontston- de verscheidene middelgroote branden en een brand van grooten omvang'. .Op andere plaatsen, in Zuid-Engeland werden vlieg velden en havenwerken doeltreffend met brisant- en brandbommen bestookt. In Noord-Afrika hebben Duitsche ver kenningsvliegtuigen met goed gevolg auto- colonnes en troepenconcentx-aties nabij Agedabia aangevallen. Op het eiland Malta heeft de Duitsche luchtmacht de vliegvel den Hal Far en Luca gebombardeerd. Een Duitsch jachtvliegtuig heeft hierbij in een luchtgevecht een Britsch vliegtuig van het type Vickers-Wellington neergeschoten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten in het West- Duitsche grensgebied eenige bommen ge worpen. Er is geen militaire schade aan gericht. De mateiieele schade is overigens gering. In een krijgsgevangenkamp wer den twee Franschen door een Britsche Brisantbom gewond. In het tijdvak .van 12 tot 15 Maart heeft de vijand 31 vliegtuigen verloren, waarvan elf in luchtgevechten, 11 daar nachtjagers, 6 doof afweergeschut en 3 door marinegeschut. Over dezelfde periode bedragen de eigen verlièZen 21 vliegtuigen. HET ITALIAANSCHE. Het 284e weermachtsbericht luidt Aan het Grieksche front hebben wij tij dens plaatselijke acties in den sector van het elfde léger wapens buit gemaakt, ter wijl gevangenen in onze handen vielen. Onze vliegtuigen hebben een belangrijke Giacksche vliegtuigbasis gebombardeerd. Gistermiddag hebbën vijandelijke vlieg tuigen Valona 'gebombardeerd, waarbij lichte schade werd aangericht. Het af weergeschut der marine heeft een vijan delijk toestel neergehaald. Vliegtuigen van het Duitsche vlieger korps hebben de installaties van het vlieg veld Hal Far op Malta aangevallen. Een vijandelijk vliegtuig werd neergehaald. In Noord-Afrika hebben Duitsche afdee- lingen nabij Agedabia concentraties van Britsche auto's gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand gisteren zijn aanvallen, aan het geheele front van Kereri met sterke strijdkrachten hervat. Hij werd overal teruggeslagen en leed zware verliezen. De vijand heeft voorts luchtaanvallen ondernomen op Abrascico in Erythrea, waarbij eenige schade werd aangericht, op Diredawa, waar geen scha de werd aangericht en in den sector van Keren, waar een vijandelijk vliegtuig met geweervuur is neergehaald. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAA RDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE N E D E R L A N p__S_C_HE__D_A_G_B_L_AD_P_E_R_S^ Beslissing beteekent het einde der compromissenpolitiek. WINTERHULP NEDERLAND. Vanaf vandaag tot Zaterdag a.s zal in geheel Nederland van huis tot huis worden gegaan, om nog maals een offer te vragen voor Steun ami den behoeft.ige.n land genoot. Onder gróoto opoffering hébben duizenden collectanten zich voor dit wérk beschikbaar gestéld. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat uw gift klaat ligt, of stelt het be drag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien gij uw woning ver laat, opdat de collectant niet vele malen naar hetzelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol ver wachting ook naar uw offer uit. Acht burgers gedood. Vrijdagavond hebben Engelsche vliegtui gen op verschillende plaatsen des lands bommen geworpen. In een plaats in het Westen is belang rijke schade aan woonhuizen en aan een vefkeersbrug aangericht. Hierbij zijn acht burgers gedood, zeven zwaar en twee licht gewond. Voor het meerendeel waren dit menschen, die zich op straat bevonden. Eenige branden in woonhuizen zijn snel gebluscht. In het Oosten des lands zjjn brandplaat jes gestrooid, waardoor een boschbrand ontstond, die 5 h.a. bosch in asch legde. Een aanvalspoging op een verkeerswerk op een andere plaats is mislukt. Eenige woonhuizen werden hier door bomscherven beschadigd. Ook elders is geringe schade aan ge bouwen toegebracht. Kindermoord te Soest opgehelderd. TIENJARIGE JONGEN DE DADER. Binnen vier-en-twintig uur heeft in specteur Schreuder den moord op het dochtertje van de familie Strumpel te Soest tot opheldering gebracht. Als dader van dezen moord is een tienjarig jongetje in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een der noodwoningen te Hilversum aangehouden. Het is gebleken, dat het jongetje, de vijfjarige GeiTitje, die alleen in het bosch van Fijnenburg liep, in het water heeft gegooid. Toen het meisje probeerde uit het water te komen, heeft hg haar zoo lang onder water gehouden totdat het be zweek. De jeugdige dader was in gezel schap van een broertje. Het is een der twaalf kinderen uit een groot gezin, waarvan er zes wegens bal dadigheid voor den politierechter zijn ge weest. Het kind zal ter beschikking van de jus titie worden gesteld. Stoomschip „Rantau Pandjang" vermist. Het Nèderlandsche s.s. „Rantau Pandjang" moet als verloren worden beschouwd, daar het ver over tfld is. Van het schip en de bemanning ont breekt elk spoor. Zij offerden hun leven voor het vaderland. Het schoone Zeeuwsche landschap baadde Zaterdag, op den prachtigen vroegen voorjaarsdag, in het volle zonlicht. Een verademing na de donkere winterdagen. Vredig lagen de landouwen In het schoone Zuid-Beve land. Stil en rustig was het op de landwegen. Een witte nevelsluier bedekte den ge zichtseinder, als wilde de natuur ons herinneren aan het verborgene achter de zen waas, aan het onwe tende, aan de onzekere toe komst. Nijvere Zeeuwsche land bouwers werken nu van den vroegen morgenstond tot den avond. Stoere, bon kige paarden trekken den ploeg door de vette klei, de eg bewerkt de kluiten en de zaaimachine strooit het zaad voor het binnenkoxt ontkiemende nieuwe leven. Op een akker, terzijde van den beboomden dijk, welke naar Yerseke leidt, hobbelt een eg over het uit gestrekte land, getrokken door twee forsche paarden. Plots verdwijnt de eg in een diepe kuil, midden in het vlakke land; deze kuilis een bom- trechter. Het verstoort onze gedachten, we wor den wakker geschud uit onze droomen. Onverwacht worden we weer herinnerd aan een anderen mooien voorjaarsdag, tien maanden geleden. Dien Meidag stond de zon ook hoog aan den hemel te stralen, en verkwikte het Zeeuwsche land met haar weldadige warmte. Maar toen heerschte er hier geen vredige stilte. Het oorlogsru moer rolde over de akkers. Bomtrechters links en rechts van den weg, kazematten, in den dijk gegraven stellingen, prikkeldraad en een uitgestrek te kale vlakte aan den eenen kant van den bochtigen dijk zijn thans nog de stille getuigen van den droeven, harden strijd tus- schen menschen. Een strijd op leven en dood. Jonge mannen offerden het dierbaarste dat zij bezaten. Zij gaven hun leven voor het vaderland. Zij stierven voor óns, die achterbleven, en gaven ons den duren plicht hun offer niet te vergeten. En wg hebben den plechtigen eed gezworen hun moed en dapperheid, hun offerzin en plichtsbetrachting, hun standvastigheid en hooge ideaal steeds te gedenken en ten voorbeeld te stellen aan onze tijdgenooten en aan het nageslacht. Wij Zeeuwen worden dikwijls. bestem peld als nuchtere menschen, koele lieden, wars van sentimentaliteit en. overgevoelig heid. Maar wij weten dappere mannen te èeren zonder luidruchtigheid, met innerlijke overtuiging en werkelijkheidszin. Het voorbeeld van moedige, onverschrok ken strijders op velerlei gebied in vorige eeuwen moge ons worden voorgehouden. Want het standbeeld van een dapperen zeeheld beteekent voor ons meer dan een Tijdens de rede van den Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart in het Concertgebouw te Amsterdam (Foto Stapf) Füfe» P.SLC. klomp steen of graniet. Hij roept ons op tot waakzaamheid, eerlijken strijd, moed* volharding en plichtsbesef. Ook de strijders van 1940 dieneh in de historie voort te leven als goede zonen van ons vaderland, als flinke mannen, die getoond hebben, dat moed, beleid en trouw eigenschappen zijn» welke onze Zeeuwsche mannen nog evengoed sieren als in vorigtt eeuwen, in de tijden van een De Ruytcr, Naerebout en Evertsen. Zeeuwen loopen nimmer hard van stapel wordt dikwijls verkondigd. Men bedenke echter, dat niet in uiterlijk vertoon onze kracht moet liggen, maar in de innerlijke overtuiging te doen wat onze plicht Is, het moge zijn voor de kleine dorpsgemeen schap, voor ons gewest of voor de natio nale zaak. Toen ook over ons land het „te wapen** schalde, zgn de Zeeuwsche mannen onver- schrokken heengegaan naar grenzen en kusten. Voor verschillende hunner was het vertrek een afscheid tevens van dit aardsch bestaan. Zij offerden hun leven op het altaar van het vaderland. Zij streden dus ook voor Zeeland, dat, zooals ons Zeeuwsche volkslied zegt „fier zijn zonen prijst". Dat dit geen ijdele woorden zijn, moge blijken uit het monument dat de Yerseke- naren voor hun gevallenen hebben opge richt. Want ook uit Yerseke trokken moedige mannen ten strijde. Toen het laatste appèl geblazen werd ontbraken Piet Boone, Frans Stobbelaar, Kees van Espen, Wim Pieterse en Finus Daane. Yerseke heeft deze vgf dorpsgenooten de eer gebracht, welke dappere mannen toekomt. Oude strijdmakkers namen het initiatief en alle dorpsgenooten offerden hun penningske, om hetgeen de vijf ge sneuvelden voor Nederland hebben gedaan voor het huidige en voor het komende ge slacht in herinnering te doen voortleven. Nog is de oorlog niet ten einde. Is het dan niet voorbarig nu reeds een monument voor gevallen plaatsgenooten op te rich ten? Neen, de herinnering aan ontvallen kameraden mag niet verflauwen. En zg zal ook niet verflauwen. De Yerseksche bevolking heeft op so bere, maar ontroerende wijze, de niet uit den strijd teruggekeerde dorpsgenooten. herdacht. Eenvoudig ook is het monumenteen klomp steen waarin vijf namen gegrifd staan, namen van mannen die, zooals op het monument staat, „Den Vaderlandt Ghetrouwe" him leven lieten. „Ik had een wapenbroeder" speelde het muziekkorps. Men besefte den diepen ernst van het oogenblik. Men stond tegenover een steenen massa, maar ook tegenover een symbool. En de symbolische beteekenis van dit monument en van deze plechtig heid blijft niet binnen de enge grenzen van deze dorpsgemeenschapmaar zg grijpt alle Zeeuwen. Want het waren niet alleen zonen van Yerseke, maar ook zonen van het Zeeuwsche land, die hun offer brachten, „Den Vaderlandt Ghetrouwe",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1