KRUSCHE De positie van den Kederlandschen boer. De legerberichten van gisteren. KORTE PREDICATIE GRATIS LEZEN! ontvangen de tot 1 April a.s. ver schijnende num mers GRATIS Net geheim van het doodelijke gif Derde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 15 Maart 1941 Door het garandeeren der prijzen is zij verbeterd. De productieslag: 1941, de grootscheep- sche actie van het Nederlandsch Agra risch Front, waarbij de boeren worden aangemoedigd in dit jaar een zoo groot mogelijke productie, in de eerste plaats voor het eigen volk, te leveren, heeft het spreekt haast wel vanzelf vooral in landbouwkringen de grootste belangstel ling. Nu zijn er verschillende factoren, welke bij zoo'n productieslag een rol spe len. In een onderhoud, dat een redacteur van het A.N.P. met dr. F. E. Posthuma over dit onderwerp had, heeft de oud-mi nister van landbouw, nijverheid en handel, die zooals bekend een enthousiast propagandist van dezen productieslag is, enkele factoren genoemd en daaromtrent zijn oordeel gezegd. Inderdaad zoo begon dr. Posthuma is het zoo, dat wanneer we meer willen produceeren, we ook over meer middelen moeten beschikken. Nu speelt bij onzen landbouw de kunstmest een zeer belang rijke rol. Kalimeststoffen zijn er naar mijn meening in voldoende mate. Wat stikstof betreft, is het op het kantje af. Hier kan de wijze van distributie van grooten in vloed zijn. Phosphorzuurmeststoffen zijn er waarschijnlijk tè weinig, maar hier staat gelukkig tegenover, dat onze landbouw gronden over het algemeen een knappe re serve hebben aan deze meststoffen. Wat het mestvraagstuk in ztjn geheel aangaat, speelt ook het scheuren van weiden een rol, omdat men door het scheuren grond krijgt, welke niet zoo erg behoefte aan meststof heeft. De prijzen. Van groot belang bij een actie als de productieslag zoo ging dr. Posthuma verder zjjn ook de prijzen, welke de boeren voor hun producten krijgen. Voor de voeding van den mensch is het een ge luk, dat de verbouwer van rogge thans meer met zijn collega, die tarwe verbouwt, is gelijk gesteld. Ook voor den roggever- bouwer zelf is dit een geluk, omdat hij over het algemeen tot de categorie van kleine boeren behoort. Wat de aardappel betreft zoo zei dr. Posthuma Is de prijs blijkbaar gericht op het verbouwen van soorten, welke veel opbrengen en dit is tenslotte toch ook een goed ding zoowel voor producent als con sument. Over prijzen in het algemeen wilde dr. Posthuma op dit oogenblik alleen zeggen, dat naar zijn oordeel de positie van den boer door het garandeeren van de prijzen belangrijk beter is geworden. Vroeger kon hij een kleine of een groote oogst krijgen en dan kon de prfls, welke zich bij den wereldprijs aanpaste, ook de heele oogst, wat hoeveelheid betreft, nog wel eens een slecht rendement geven, om dat de prijs veel te laag was. De toestand is nu echter zoo, dat wanneer de boer door een goede verzorging van den grond en van de planten en door veel vlijt alles heeft gedaan wat maar mogelijk is om naar de hoeveelheid een zoo groot mogelgken oogst te krijgen, dan weet hij, dat iedere h.l., welke hij meer oogst, hem ook meer in de portemonnaie zal geven. Want van Iedere h.l., welke hij oogst, staat nu reeds vast, wat hij er yoor zal ontvangen. De wereld- prijs speelt nu geen rol meer en kan de boer bij de geldelijke opbrengst van zijn oogst dus niet meer schaden. HET DUITSCHE. Het opperbevël van de Dultsche weer macht maakt bekend: Het Duitsche luehtwapen heeft ook Donderdagnacht den vijand opnieuw ge duchte slagen toegebracht. Sterke forma ties gevechtsvliegtuigen deden met groot succes aanvallen op het scheepsbouwcen- trum Glasgow. De aanvallen waren ge richt op inrichtingen van havens en wer ven, op opslagplaatsen van grondstof fen en levensmiddelen, en werden onderno men tijdens volle maan en helder uitzicht. Zy duurden verscheidene uren. Er ont stonden tal van groote branden, die in den loop van den nacht tot een vlammenzee samensmolten. Tevens bombardeerden an dere sterke formaties gevechtsvliegtuigen in Liverpool en Huil bedrijven van de levensmiddelenindustrie, verzorgingsinrich tingen van allerlei aard en opslagplaatsen van grondstoffen. In Liverpool wezen nog oude branden, die van de aanvallen uit den vorigen nacht afkomstig waren, den gevechtsvliegtuigen den weg. Andere ge slaagde aanvallen waren gericht op be langrijke militaire doelen in Zuid- en Mid- den-Engeland. Twee verkenningsvliegtui gen deden overdag een aanval op een groot tankschip in het kanaal van Bristol en beschadigden het ernstig door voltreffers. In den loop van den dag ontstonden er aan de Britsche Zuidkust vyeer herhaal delijk luchtgevechten, waarbij de vijand zes jachtvliegtuigen van het type Spitfire verloor. Hierbij onderscheidde zich vooral een afzonderlijk verkenningstoestel, dat een Spitfirejager uit een formatie van vijf vijandelijke jachtvliegtuigen wegschoot, de overige aanvallers dwong terug te keeren en zelf behouden de thuishaven weer be reikte. In den nacht van Donderdag op Vrijdag deed de vijand aanvallen op verscheidene plaatsen in Noordwest-Duitschland, vooral op Hamburg. Dë schade aan industrie- en haveninrichtingen is niet aanzienlijk. Daar entegen werden in woonwijken weer ver scheidene gebouwen, o.a. twee ziekenhui zen, door brisantbommen verwoest, of zwaar beschadigd. Onder de burgerbevol king ontstonden verliezen aan dood en en gewonden, vooral in de ziekenhuizen. Nachtjagers, luchtdoelartillerie en marine artillerie schoten negen der aanvallende Britsche vliegtuigen neer. HET ITALIAAN SCHE. In zijn legerbericht no. 280 maakte het Italiaansche opperbevel gisteren het vol gende bekend: In den sector van het elfde leger aair het Grieksche front plaatselijke actie van infanterie en artillerie. Talrijke Italiaan sche luchtformaties bombardeeren zonder ophouden de vijandelijke verdedigingswer ken en troepen. Bovendien werd een be langrijk Grieksche vlootbasis gebombar deerd. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door een formatie Italiaansche jachtvlieg tuigen neergehaald. Drie van onze toe stellen zijn niet teruggekeerd. In den ochtend van 13 Maart trachtten vijandelijke torpedovliegtuigen Italiaansche schepen aan te vallen, welke gemeerd lagen in de haven van Valona. Als gevolg van de hevige luchtafweer der koninklijke marine, konden slechts twee vijandelijke vliegtuigen den aanval uitvoeren, doch% zij werden beide neergehaald. De bemanningen werden gevangen genomen. Slechts één 'schip werd beschadigd. Een Duitsche luchtformatie heeft in den nacht van 12 op 13 Maart vijandelijke lucht- en vlootbases in Noord-Afrika be stookt. Op den beganen grond staande vliegtuigen, gemotoriseerde strijdmiddelen en verscheidene andere inrichtingen werden vernield. Vijandelijke vliegtuigen onderna men een nachtelijken bomaanval op Tripo lis en brachten lichte schade aan. Onze luchtformaties bombardeerden de lucht- bases op het eiland Kreta. In den nacht van 12 op 13 Maart wierpen Britsche vliegtuigen brand- en brisantbommen op eenige dorpen en op een klooster van het eiland Rhodos, waarbij twee bewoners ge dood en twee andere gewond werden. Er werd eenige schade toegebracht aan woon huizen. In Oost-Afrika werd een vijandelijke aan val in den sector Keren afgeslagen. In den Opper-Soedan bombardeerden onze vliegtuigen gemotoriseerde strijdmiddelen en troepen. S3 VARKENS IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van den crisisopsporings dienst te Dedemsvaart hebben bij een combinatie van drie handelaren niet minder dan 33 varkens in beslag genomen, die voor den frauduleuzen handel waren be stemd. Overal op de wereld waar aan Rheumatische pijnen geleden werd. heeK Kruschen zijn wel dadige werking bewezen. Neem toch óók Bij apoth. en dros. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. Schade-enqête-commlssle voor militairen te velde. REEDS 40.000 AANVRAGEN OM INVULFORMULIEREN. Van bevoegde zijde schrijft men ons: Bfl de schade-enquête-commissie voor mi litairen te velde zijn sedert begin Februari meer dan 40.000 aanvragen om toezending van invulformulieren binnengekomen. Deze aanvragen worden met zoo groot moge lijken spoed en in volgorde van binnen komst beantwoord door toezending van een invulformulier aan de aanvragers. Het behoeft geen betoog, dat bij een zoo groot aantal aanvragen de toezending van het aangevraagde invulformulier eenigen tijd kan uitblijven. Ter voorkoming van stag natie in de werkzaamheden van de com missie wordt daarom ieder belanghebbende verzocht eenig geduld te oefenen en de commissie niet lastig te vallen met schrif telijke of telefonische mededeelingen be treffende het nog niet ontvangen van een invulformulier. Ieder, die een dergelijk formulier heeft aangevraagd, krijgt een invulformulier toegezonden, roodra hij aan de beurt is. Aangezien voorts gebleken is, dat nog niet ieder belanghebbende op de hoogte is van hei bestaan van de mogelijkheid, ver goeding te vragen voor te velde verloren gegane eigendommen, wordt nogmaals medegedeeld, dat militairen van land- en zeemacht, die gedurende de oorlogsdagen particul;ere eigendommen verloren zagen gaan in hun mobilisatiestandplaats (aan boord van hun schip) zich per brief of briefkaart kunnen wenden tot den secre taris van de schade-enquête-commissie voor militairen te velde, Javastraat 4 te 's- Gravenhage, waarin zij onder duidelijke opgave van naam en adres verzoeken om toezending van een Invulformulier. In verband met het vorenstaande wordt de termijn, waarbinnen de aanvraag van invulformulieren aient te geschieden, ver lengd tot 1 April 1941. Ook de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen kunnen zich met een verzoek om toe zending van een invulformulier tot boven staand adres wenden. GOUDEN. TIENTJES EN SLAOLIE. Een banketbakker en een automobiel- handelaar in Den Haag waren nog in bezit vaA resp. 12 en 9 gouden tientjes en wilden deze tegen een goeden prijs van de hand doen. Zij vonden een melkslrjter bereid om als tusschenpersoon bij den verkoop te fungeeren. Toen men tot den verkoop van de gouden tientjes tegen 37 per stuk wilde overgaan greep de politie in. Zij was n.L van het voornemen op de hoogte geweest en had eenige rechercheurs de gangen van het drietal laten nagaan. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens overtreding van de deviezenverordening 1940. Gelijktijdig had de banketbakker een aanbieding gekregen van 100 flesschen slaolie tegen 2.80 per flesch. De ver koop was reeds tot star i gekomen, doch de party was door den aanbieder den 38- jarigen J. K. uit Voorburg, nog niet af geleverd. Deze werd gearresteerd wegens overtreding van het prijsbeheerschingsbe- sluit. Nadat proces-verbaal was opgemaakt is K. weer op vrije voeten gesteld. GEEN WERKLOOZEN IN NIEUWVEEN. Op het oogenblik doet zich in de ge meente Nieuwveen het bijzondere ver schijnsel voor, dat alle werkloozen werk hebben gevonden. Niemand staat thans als werkzoekende op de arbeidsbeurs inge schreven. öngeanimeerde stemming op de Amsterdamsche beurs. De effectenbeurs te Amsterdam moest het Vrijdag wederom stellen zonder facto ren, waaruit met betrekking tot de ont wikkeling van de markt, goede gevolgtrek kingen konden worden gemaakt. De han del was dan ook wederom van zeer geringe afmetingen. De markt had daarbij een traag verloop. In Wallstreet had zich voor verscheidene fondsen, welke ook te Am sterdam worden verhandeld, een inzinking voltrokken en dit was klaarblijkelijk vol doende om een lustelooze stemming te voor schijn te roepen. De Amerikaansche waar den werden meerendeels lager afgedaan. In de staalaandeelen vormden zich nog wel hoeken, maar de affaire in deze fondsen bleef toch uiterst beperkt. Wat de locale afdeellngen betreft, zoo kenmerken die zich door een groot gebrek aan affaire. Het meest opvallende ver schijnsel was het zwakke debuut van olies, die een zestal punten beneden het vorige slot werden afgedaan, daarna achteruit gingen, terwijl de koers vervolgens weer een kleinigheid opliep. Onder beurstijd was de koersbeweging weinig geprononceerd en dat op een lager peil werd gehandeld, moest klaarblijkelijk daarana worden toe geschreven. dat er eenige verkooporders te verwerken waren, zonder dat daarmede veel materiaal gemoeid was. In het verdere verloop was de marktontwikkeling te on- beteekenend dan dat er ruimte was voor een herstel. De overige rubrieken hadden een onbelangwekkend verloop. In cultuur fondsen was bijna filets te doen en de koers beweging was onregelmatig. De tabakken waren prijshoudend. Van de rubberwaarden zakten Amsterdam rubbers na prijshouden de opening een paar punten in. Met de suikeraandeelen was het niet veel beter gesteld. De scheepvaartmarkt was stil, de koersen waren meerendeels iets laaer. Voor industrieelen bestond bijna geen belangstelling, ook hier vertoonden de koersen wegens afwezigheid van orders een neiging tot achteruitgang. De beleggingsafdeling had eveneens een ongeanimeerd voorkomen. De koersen van de Nederlawdsche staatspapieren wa ren weinig veranderd, meerendeels toch een fractie lager. Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 78 77 A Amsterdamsche Bank 109% 108% A K.M. De Schelde Nat. Bez. 67% 66 A Houthandel Alberts 105 103% C Union Pac Rr. 82% 82% Nederland le lng 1940 4 98 97% Nederland 2e lng 1940 4 95% 95 Nederland met bel. fac. 1940 4 98 97% Ned. a 1000 1938 (3%) 3 85% 85% Indië 1000 1937 3 87% 87% A Koloniale Bank 170% A Ned. Ind. Handelsbank 120% 118% C Ned. Handel Mij. - 117% A Van Berkels Pat. 48% C Calvé Delft 63 A Lever Bros en Unilever 103% 101% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 189% 184 C Am. Car Foundry 29% 28% C Anaconda Copper 27% 27% C Bethlehem Steel 79% 78% C General Motor 50 40% C Kennec. Copper 35 34% C North Am. Aviation 15 14% C Rep. Steel 23% 23% C Un. States Steel 62% 61% C North Am. Cy. 17% A Kon. Petroleum Mij. 216% 211% C Contin. Oil Cy. 17% 17% C Philips Petrol. 32% 32% C Shell Union 11% 12 C Tide Water Ass. OU 9% 9% A Ned. Scheepvaart Unie 166 164% A Handelsver. Amsterdam 397 394% A Ned. Ind. Suiker U. 237 235 A Deli Batavia Mij. 177% 175% C Deli Mij. 1000 226% 226% A Senembah Mij. 188188 C Pennsylv. Rr. 24% 24% A South RaUway 14% 14 C Amsterdam Rubb. 260% 258% A Deli Batavia Rubb. Mij. 199 A Serbadjadi Sum Rubb. 124 123% Nederland 1941 4 100 97 97% Nederland 1941 4 500 97 97% Nederland 1941 4 1000 97 '/2 97% KAMPERLAND. - Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent IZ. J. Lik MAIN. DE SMALLE POORT. Er is dan het beeld van de enge poort, waardoor vele trachten in te gaan. maar er is een te laat. En ten slotte nog de raadselspreuk .Mn zie. er zijn laatsten. die de eersten zullen zijn en er zijn eer sten. die de laatsten zullen zijn." Strijdt om in te gaan door de enge poort, zegt Jezus. Ik heb zooiets laatst beleefd bij een autobus, waar zeer velen tegelijk in wilden. Zulk vechten is elle bogenwerk. Als ik er maar in komals ik maar behouden wordt. de rest doet er niet toe. Zoo strijdt een kerk, die erg vroom is geworden en van he- melverlangen de wereld in nood niet meer telt. Wie zijn leven instelt op eigen zaligheid, ja. die zal in het ge drang wel vlak vooraan komen. Zóó vroom van de eersten Maar er zijn eersten, die de laatsten zullen zijn. Mis schien wel zoo laat, dat de deur dicht is. Dan zullen zij op die deur bonzen en roepenDoe toch open Wij hebben immers met U Avondmaal gevierd l Uw leer was toch geheel in ons straatje Maar Hij heeft hen nooit leer en kennen. Hoe wordt men laatste in het ge drang Ik denk, wanneer U de armen uitstrekt, breed, wijd, als wildet ge de geheele wereld omvatten en binnen brengen„Kom toch, ga toch binnen, dit is de weg, God heeft U lief l om dat ge weet hoe heerlijk het is gered te zijnJa, dan komt ge zelf wel erg ach teraan. Of als ge ergens aan den rand van het gedrang iemand ontdekt, een „buitenstaander", en ge gaat naar hem toe en ge neemt hem bij den arm en brengt hem bij de poort des Levens en holt dan weer weg, omdat ginds nog iemand van verre staat. Ja, dan komt ge zelf wel erg achteraan. Maar wat nood, er zijn laatsten, die de eersten zullen zijn. God zal daar wel voor zor gen als wij maar voor anderen zorgen. F. Zij, die zich van heden af voor 3 maanden op ons blad abonneeren GROOTE BRAND TE URMOND. Donderdagavond is door onbekende oor zaak brand uitgebroken, in de schuren van de boerderijen, toebehoorende aan de gebrs. Bergers, Th. Bours en Vroomen. Aangewakkerd door den wind greep het vuur zeer snel om zich heen. Spoedig wa ren de brandspuiten van Urmond en Berg ter plaatse. De schuren met inhoud, waar onder machinerieën, gingen verloren, ter wijl bij den heer Th. Bours een één-jarig rund in de vlammen omkwam. De water schade op de boerderijen is zeer aan zienlijk. DOOR FRANK F. BRAUN. 6) „Ik zal komen", antwoordde Inge Lot- ter. „Dank u wel", zei Kybander en zijn stem klonk, alsof hij met haar een af spraakje had gemaakt om naar de bios coop te gaan. Daarop greep hij naar zijn vulpen en bracht een verandering aan in zijn lijstje. Otto Horn geen motief. De twee laatste woorden streepte hij door, dacht even na en schreef toen daar boven: was Fabreani geld schuldig. Hij dacht, dat het wel goed zou zijn, te weten te komen, om wat voor een be drag het hier ging. Er zouden wel schuld bekentenissen bestaan. Mevrouw Fabreani zou dat misschien wel weten, of anders Angelica. Anders moet het maar eens in de papieren van Fabreani worden nage snuffeld. Het was natuurlijk eenvoudiger, er Otto Horn naar te vragen, maar dat leek niet zoo geschikt. En nog één ding zou Kybander graag willen weten. Wie gaf het dienstmeisje in het huis van me vrouw Fabreani opdracht de glazen, waar de zes deelnemers aan het uitstapje uit gedronken hadden, om te was- schen...... Hij maakte een aanteekening. Toen werd hij midden in zijn gedachten weer onderbroken. Rechercheur Henke klopte aan de deur en kwam tegelijk met het „binnen" de kamer in. Kybander keek hem aan. „Je hebt suc ces gehad", zei hij. „De innerlijke genoeg doening is aan je neus te zien. Dat moét je eens voor den spiegel oefenen, Henke. In ons beroep moet er niets aan ons te zien zijn." „Hoe zou ik dat dan moeten oefenen, mijnheer?" lachte Henke. Kybander zei droog: „Ga maar eens voor den spiegel staan, zooals ik zei, en steek dan een lucifer aan en laat die tot het eind toe opbranden. Je moet tot het laatst blijven glimlachen. Zoo iets is een prachtige oefening en je hebt je gezicht al gauw in bedwang. Maar ter zake. Wat heb je bereikt?" „Ik heb me, zooals u me had opgedra gen, met den Hongaar Ladislaus Marczali bemoeid. Dat was niet gemakkelijk, om dat ik niet in de gaten mocht loopen. Marczali studeert aan.de technische hoo- geschool, hij is sedert een jaar hier in geschreven en woont in een rustig pen sion. Hy is vijfentwintig jaar oud, heeft zijn ingenieursexamen gedaan en is uit Boedapest afkomstig. Hij is van goede familie, zooals dat zoo netjes heet. Zijn ouders zijn rijk en wonen in Boedapest, zijn vader heeft een hooge betrekking bij een of ander ministerie. Waarschijnlijk zou Marczali al wel naar huis hebben kun nen komen, maar hij is verliefd op Ange lica Fabreani en daarom studeert h\j nu verder door." „Hmzei Kybander, ,je hebt een opmerkelijke manier om je conclusies te trekken. Is dat alles wat je te weten bent gekomen Het gezicht van Henke betrok. „Dat zou ik desnoods ook op het be volkingsbureau te weten zijn kunnen ko men" voegde Kybander er aan toe. „Dat Marczali verliefd is op die juf frouw Fabreani? Maar inspecteur, dat weten ze op het bevolkingsbureau beslist niet." De jonge Henke kon zich een dergelijk grapje veroorloven. Kybander was een prettige chef en bovendien wist hij dezen ondergeschikte te waardeeren. Maar zijn gezicht toonde een paar waarschuwende rimpels en Henke haastte zich te vervol gen: „Ik weet natuurlijk nog meer." Hij graaide in de portefeuille, die hij bij zich had, en haalde een paar blaadjes papier te voorschijn. Daarna opende hij een kastje aan den muur en nam daar een spiegel uit. „Neemt u dezen spiegel eens, mijnheer, en leest u dan eens, wat op dit papier geschreven is; het is een prachtige zeld zaam mooie afdruk." „Een vloeiblad" stelde Kybander vast. „Blijkens het formaat is het uit een schrijfmap afkomstig. Heb je het daaruit gescheurd?" „Keurig er uit gesneden. Hij zal het niet missen." „Ladislaus?" „Marczali", knikte Henke. „Ik was in de gelegenheid, eenigen tijd in zijn kamer in zijn pension te wachten." Kybander legde het vloeiblad recht. Daarop las hij in den spiegel den afdruk van het schrift. De datum was te zien. De brief was nog maar nauwelijks veertien dagen oud. Hij was gericht aain Joachim Fabreani. Niet alles was even goed te ont cijferen, maar het ging hier klaarblijke lijk om bittere, harde verwijten, die de Hongaar den ander maakte. Een zin hij stond aan het eind van de bladzijde en was daardoor nog heelemaal nat afge vloeid, öf de schrijver had hem met na druk geschreven en extra op zijn pen ge drukt luidde: als ik geen eerbied had voor je moeder en van je zuster hield, zou ik wel weten, wat ik doen zou. Dan was er langen tijd weer niets be hoorlijk te ontcijferen, tot er weder kwam: Jouw schofterigheidanders verdiend. Aan het slot was de onderteekening weer goed te lezen. Er kon geen twijfel bestaan, noch over den afzender, noch over den ontvanger van dezen brief. „Ik weet natuurlijk niet, of hij dezen brief ook heeft weggestuurd^" zei Henke. „Dat komt er niet op aan." Kybander legde het vloeiblad tusschen twee bladen papier. „Ben je ook te weten gekomen, waar die „schofterigheid" betrekking op heeft?" „Neen", zei de rechercheur eerlijk. „Aan wien had ik dat moeten vragen? Ik was alleen aangewezen op het dienstmeisje in het pension. Een heel aardig meisje, don ker, weet u, zoo met ponny. Ze zei tegen me, dat Ladislaus Marczali en mijnheer Fabreani een tijd lang, zoo ongeveer een maand of drie, alle avonden op de kamer •van den Hongaar samen gewerkt hadden. Wat ze daar gedaan hebben, kon ze me jammer genoeg niet zeggen. Ze heeft nooit iets op tafel gevonden, als ze later, nadat ze vertrokken waren, kwam oprui men. Ze vond dat verdacht, maar het kan ook zin voor orde en netheid van die twee geweest zijn." „Weet het meisje zeker, dat de bezoe ker van den Hongaar geen ander dan Joachim Fabreani geweest is?" „Ze herinnerde zich mijnheer Fabreani heel precies. Ze wist wel, dat hij dood was. De kranten hebben een portret van Fabreani gegeven.- Ze zei dadelijk: Dat is die heer, dien ik bedoel. Ik ken hem heel precies. Hg heeft me eens in mijn wang geknepen." Kybander keek zijn assistent aan, maar ditmaal had Henke volkomen ernstig ge sproken. „Het is goed", zei hij. Daarna dacht hij na over hetgeen hij zoo juist gehoord had. „Schofterigheid", zei hij, „is zonder twijfel een heel sterke uitdrukking. Het schijnt dus niet een kwestie van een on belangrijk verschil van meening tusschen die beiden te zijn. Daar moeten we iets meer van zien te weten te komen, Henke. Denk er eens over na, op welke manier. Maar vraag me eerst even, voordat je iets gaat ondernemen. De zaak Fabreani gaat een stadium tegemoet, waarin je met een fijn gevoe' in je vingertoppen verder moet rondtasten. In geen geval mogen we ons te vroeg in onze kaart laten zien. Is er verder nog iets?" „Ja, .iet dienstmeisje bjj de familie Fabreani het is zoo'n ouderwetsche villa in de buurt van de Diergaarde, u weet wel eh, het huis bedoel ik", legde Henke uit „Nu, dat meisje heet Dora Haas, ze komt van buiten en is al drie jaar in de stad. Bij de familie Fabreani is ze nu drie maanden. Ze moet een keurig meisje zijn; wij hebben nog niets met haar te doen gehad." Hg kuchte eens en ging voort: „Sedert den dood van Joachim Fabreani huilt ze voortdurend. Misschien is dat nog van eenige beteekenis." De beide politie-beambten keken elkaar eens aan. „En of dat van beteekenis is", zei de hoofdinspecteur. „Heb je met haar gesproken „Ja, ik heb een glas melk gedronken in den winkel, waar zij inkoopen deed. Waarom huilt u zoo, juffrouw? Heb ik gevraagd. In plaats van Dora antwoordde de winkeljuffrouw: Och, ze is in betrek king bij Fabreani en daar is toch immers de jonge meneer vergiftigd. Hebt u daar niet van gelezen? (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9