AMNESTIE VOOR VERZUIMDE BELASTINGAANGIFTE. Loonregeling voor op vliegvelden werkzame bouwondernemingen. Rechtszaken Sport Naar men ons mededeelt Is er een Terordering op komst, -waarin am- nee tie wordt verleend voor bepaalde verruimen ten opzichte van den fis cus, In dc laatste maanden ztJn meermalen van overheidswege oproepingen gedaan tot aanmelding of aangifte van bepaalde ver- mogensbestanddeelen, hetzij op grond van deviezenpolitiek hetzij op grond van be- lastingpolltiek (deviezenverordening 1940, de verordeningen nrs. 155/40, 203/40, 35/41, derde uitvoeringsbesluit sperrmar- k en belas ting). Door deze oproepingen wer den personen, die deze vermogensbes tand de elen bij een vroegere gelegenheid bijv. om belasting te ontgaan niet hadden aan gegeven, in moeilijkheden gebracht. Zij moesten immers vreezen, door de huidige aanmelding kana te loopen voor het vroe gere verzuim te worden gestraft. Daar door werd htm de vervulling van hun plicht in sommige gevallen aanzienlijk be moeilijkt. Evenals in het rijk is ook hier het grootste belang gelegen In het berei ken van een zoo groot mogelijke eer lijkheid in belasting- en deviezen- zaken, en, van fiscaal standpunt uit vooral met het oog op ten deele reeds uitgevoerde, ten deele nog voor de deur staande belastinghervormingen. Deze hervormingen moeten den Staat de middelen verschaffen, welke hy tot bestrijding van de vooral door den oor log aanzienlijk gestegen uitgaven drin gend behoeft. Te dien einde is het niet alleen noodig, dat de belasting-tarie ven ten deele worden verhoogd, maar ook, dat de inning der belasting volle diger wordt bereikt. Vermeld kunnen worden de noodzakelijke uitbouw van de belastingcontróle en de be oogde invoering van de consultatie in be lastingzaken* in de betrekkingen tot het Duitsche rijk en mogelijk ook tot andere staten. Door deze voorgenomen maatregelen, welke in de eerste plaats de fiscale recht vaardigheid dienen, zullen naar valt aan te nemen, alle gevallen van oneerlijkheid op gespoord worden. Het kan echter niet het oogmerk van de overheid zijn, zooveel mogelijk burgers we gens overtredingen te straffen, overtre dingen, welke wellicht voor een groot deel door de verhoudingen In een vroegeren en anderen tijd mogelijk zijn gemaakt. Veel eer moet het taak der overheid zijn, deze zondaars nog voor hun betrapping op een voor hen zoo zacht mogelrke wijze tot eer lijkheid te brengen en daardoor weder in de sociale gemeenschap terug te voeren, of hun althans op zijn minst de mogelijkheid daartoe te geven, en op deze wijze tegelij kertijd hun prestatievermogen voor de toe komst aan het algemeen belang dienstbaar te maken. Deze oogmerken dient de op komst zijnde verordening, doordat zy een algemeene en uniforme belasting- en devie- zenamnestie behelst. Wat de nieuwe verordening zal behelzen. Artikel 1 schept een aangifteplicht voor alle tot nu toe verheimelijkte vermo- gensbestanddeelen en aan belasting onder hevige feiten. Daardoor wordt niet slechts een recht op amnestie, maar ook een plicht daartoe ingevoerd. Artikel 2 omschrijft den kring van de meldingsplichtige personen. Artikel 3 bepaalt de instanties, waaraan de aangiften moeten worden gericht. De meldingsplichtigen kunnen zelf niet uitma ken, voor welke overige instanties de ver schillende aan te geven vermogensbestand delen en f eiten nog van belang zyn. De aangewezen instanties zullen eventueele verdere instanties mededeeling doen. Artikel 4 bepaalt den termijn voor aan gifte, 'welke loopt tot 15 April 1941. Moge lijkheid tot verlenging is in afzonderlijke gevallen mogelijk gemaakt. Artikel 5 behelst de uitwerking van de amnestie. De amnestie biedt zeer vérstrek kende voordeelen om daardoor een ieder terugkeer tot eerlijkheid zoo gemakkelijk te maken en wel 1. vrijheid van straf (ook van tuchtstraf fen), 2. vérstrekkende bevrijding van bijbeta lingsplicht, 3. verbod van onderzoek naar van nu af aan fiscaal niet meer belangrijke gebeurte nissen, teneinde daardoor zooveel ïttogeiyk met het schaamtegevoel rekening te hou den. Artikel 6 sluit de gevolgen der amnestie algeheel uit, wanneer de aangifte niet vol ledig is. Gedeeltelijke amnestie doet zich in dit geval niet voor. Verder is bepaald, dat de amnestie in zooverre niet in werking treedt, ris den aangifteplichtige ot den mel dingsplichtige reeds mededeeling is gedaan, dat bevoegde instanties van hun verzuimen kennis dragen. Artikel 7 bepaalt bij overtreding van den aangifteplicht een verdubbeling van de op zichzelve reeds toepasselijke straf en in het geval van bedreiging met vrijheidsstraf subsidiair boete en vrijheidsstraf in elk geval. Hierin komt het beginsel tot uit drukking, dat het staatsgezag in de toe komst zonder pardon tegen die fraudeurs zal optreden, die ook deze gelegenheid en plicht tot algeheele schoonmaak niet gebruiken en zich daardoor ook thans nog buiten de sociale gemeenschap houden. Artikelen 8 en 9 bevatten bepalingen over de uitvaardiging van uitvoerings- en aanvullingsbepalingen, alsmede over .iet Inwerkingtreden, van de verordening, nl. op den dag van haar afkondiging. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling vastgesteld der loonen en verdere arbeidsvoorwaarden, voor op de vliegvelden van het Duitsche luchtwapen werkzame bouwondernemingen'. Deze regeling treedt in werking bij den aanvang van de loonweek, waarin Maan dag 24 Maart 1941 valt. In de eerste plaats zyn er vier loonge- bieden ingesteld en wel - 1. De provinoies Noord-Holland en Zuld- Holland 2. de provincie Utrecht 3. de provincies Limburg, Noord-Bra bant, Groningen, Friesland, Gelderland en Overijsel; 4. de provincies Drente en Zeeland. Voorts wordt bepaald, dat de regeling voor alle werknemers geldt, die werkzaam zijn in dienst van bouwondernemingen, welke arbeid "errichten op de vliegvelden van het Duitsche luchtwapen in Neder land. Verder zijn drie loongroepen ingesteld, onder de eerste loongroep, waarvoor in de bovengenoemde loongebieden respectieve lijk wordt betaald 66, 63, 60 en 56 cent per uur, vallen de volgende werknemers timmerman, metselaar, schilder, pannen- legger, tegelzetter, voeger, betonwerker, afwerker, vlechter-vakkundig werk, fun- deeringwerker, straatmaker, stucadoor, en daarmede in vakbekwaamheid gelijk te stellen werknemers. In de tweede loongroep bedragen de uur- loonen voor de genoemde loongebieden res pectievelijk 60, 58,-53 en 49 cent. Tot deze loongroep behoorenopperman-metse laar, taludwerker, afmaker, spoorlegger, stukadoors-opperman, spijkerman, stort- baas, ritser en vlechter, by asphalt-, be ton- en teersteenslagwegen, voerder, men ger en barker, by oppervlakte-behandeling van wegen, gieter, spuiter, uitstryker, straatmaker-helper, en daarmede in vak bekwaamheid geiyk te stellen werkne mers. In de derde loongroep zijn onderge bracht grondwerker, veger en alle ove rige werknemers. Deze ontvangen naar gelang van de loongebieden een uurloon van respectievelijk 56, 53, 48 en 44 cent. In alle bovengenoemde loonen zijn duur- tetoeelagen begrepen. Geldt echter volgens de landeiyke col lectieve a rb^dso ver eenkomst voor de bouwbedrijven (water-, spoor- en wegen bouw) voor een week een hooger loon, in clusief duurtebyslag, of wordt Ingevolge een wflziging van deze C.A.O, een hooger loon vastgesteld, dan moet dit loon be taald worden. Wat de tariefarbeid betreft, is bepaald, dat de vaststelling van tarieven zoodanig moet geschieden, dat voor werknemers, die in verband met den aard van het werk een gemiddelde prestatie leveren de moge- lykheld is gewaarborgd een loon te verdie nen, dat 10 procent boven het vastgestelde uurloon ligt De bovengenoemde uurloonen mogen niet worden overschreden. De toekenning Man prestatie toeslagen kan alleen worden toegestaan, wanneer te voren schriftelijk vergunning van het college van ryksbe- middelaars is verleend. De werkgever kan evenwel zonder vergunning per uur aan 30 procent der werkende geschoolde ar beiders (loongroep 1) een prestatietoeslag tot maximaal 10 procent en aan-.80 procent der werkende geoefende en ongeschoolde arbeiders (loongroepen 2 en 3) een prestar tietoeslag tot maximaal 5 procent van het uurloon betalen. Wordt langer gewerkt dan de gewone arbeidsduur,. dan worden de volgende toe slagen op het uurloon betaald voor het eerste uur 10 procent, vcor het tweede uur 25 procent en voor de volgende aren 50 procent. Voor Zondagsarbeld en arbeid op feest dager wordt een toeslag van 50 procent betaald. Voor arbeid tusschen 22 en 6 uur en voor arbeid op Zaterdag na 13 uur wordt een toeslag van 10 procent betaald voor zoover het niet betreft overwerk als hierboven be doeld. Deze toeslag wordt niet gegeven voor zoover het regelmatige ploegenarbeid betreft. By het samenvallen van meer dim één toeslag wordt alleen de hoogste toeslag betaald. Werknemers, die na het einde van den dagelijkschen arbeldstyd naar hun woonplaats terugkeeren en wier woon plaats meer dan 10 kilometer van het mid den van het werk is gelegen, ontvangen een vergoeding van 25 cent voor iederen arbeidsdag, waarop zyn om arbeid te ver richten op het werk zijn verschenen. Wordt om het werk te bereiken gebruik gemaakt van openbare middelen van ver voer, dan worden de vervoerkosten door den werkgever betaald. In dit geval wordt de vergoeding ad 25 cent als hierboven bedoeld, niet betaald. Ditzelfde geldt wan neer het vervoer heen en terug kosteloos geschiedt. Gehuwde werknemers of kostwinners, wier woonplaats meer dan 15 kilometer Van het midden van het werk gelegen is en die na afloop van den dageiykschen arbeid niet naar buis kunnen terugkeeren, ontvangen vrij onderkomen en 1.50 per kalenderdag kostgeld. Kan geen vry onderkomen worden ver schaft, dan wordt het kostgeld met 50 cent per kalenderdag verhoogd. De werknemers hebben recht op betaling van dc heenreis van hun woonplaats naar het werk en, na beëindiging van het werk op betaling van de terugreis van het werk naar hun woonplaats. Er bestaat geen recht op betaling van de terugreis, wanneer de werknemer op eigen verzoek, zonder dringende reden, voordat 5 dagen sedert den aanvang van zijn arbeid verloopen zijn, vertrekt of op «taanden voet ontslagen wordt, of wanneer den arbeiders andere in redeiykheid aan vaardbare arbeid in de omgeving aange wezen wordt Ten aanzien van alle overige arbeids voorwaarden zijn van toepassing de bepa lingen van de ïandeiyke collectieve ar beidsovereenkomsten voor de bouwbedrij- ven, voor zoover zf met den inhoud van de onderhavige regeling niet in strijd zyn. De tuinbouw droogt groenten. Het vorig jaar deed de Nederlandsche tuinbouw, georganiseerd in het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen een groote centrale groentendrogertj bouwen op de terreinen der Delftsche Groentenveiling. Het bedrijf kwam in werking op een tgd- stip, dat voor onzen tuinbouw een heel an deren tyd was aangebroken dan waarin hy jaren had geleefd. Het onverkocht blijven van enorme hoeveelheden producten liet zich nl. in. 1940 niet gelden, vrijwel alle tuinbouwartikelen vonden in verschen toe stand een vlotten afzet, terwijl de inrich ting juist was bedoeld om de overtollige hoeveelheden te verwerken. Nu het bedrijf eenigen tyd van het werk is biykt, dat het zelfs in dezen tijd voor den tuinbouw van veel nut ls. Er ls zelfs zooveel werk, dat nu reeds maanden in continu, dus dag en nacht wordt gewerkt. „Er zijn in dien tyd heel wat producten hier verwerkt," zoo deelde de directeur van het bedrijf, de heer v. d. Ende ons mede. Dezen winter is het niet zoo erg vlot gegaan met den afzet van boerenkool; de drogerij heeft hierdoor uit komst gebracht. Groote hoeveelheden prei, seldery, en diverse koolsoorten zijn ge droogd, terwijl momenteel de winterpeen door het gebouw gaat. Dat wil zeggen, het product, in hoofdzaak afkomstig uit de omgeving van de Zuld-Hollandsche Eilan den en Noord-Brabant, wordt aan de voor zijde van het gebouw bedekt met vuil en kiel binnen gebracht, en aan de andere zijde van het gebouw na de vol hygiënische bewerking, in papieren zakken naar de opslagplaatsen gebracht, waar het niet lang blijft liggen, want, er blijkt veel animo te zijn voor ónze gedroogde groen ten-soorten. Dultschland neemt een belang rijk deel hiervan af, doch ook naar België en Frankrijk zijn groote hoeveelheden ver zonden. Reeds bij de voorschriften omtrent de export-gedeelten die aan de veilingen zijn toegestaan van de aangevoerde pro ducten, wordt medegedeeld welk percen tage daarvan bestemd is om te worden gedroogd. Die partijen worden naar de drogerij doorgezonden, en behandeld. Veel koolsoorten uit Noord-Holland hebben op deze wijze een afzetgebied verkregen, en men behoeft er nu niet bang te zyn met voorraden uit een vorig jaar te blijven zitten! Hoewel uiteraard deze hulp voor den tuinbouw dankbaar kan worden aan vaard in tijden van overproductie, wordt deze drogerij niet de eerste plaats waar de tuinbouw zijn produoten moet brengen. „Onze tuinbouw verdient eigenlijk het meeste, wanneer dit bedrijf stil ligt", zoo merkte de voorzitter der Commissie uit het Centraal Bureau die dit bedrijf be heert de heer Alb. 't Hart uit Rotterdam, op. In dat geval Immers kan de tuinder zijn product dadelijk tegen een behoorlijken prijs afzetten, en zijn er geen moeilijkhe den, die naar dit redmiddel doen grijpen. Overigens is het de bedoeling dit bedrijf speciaal op den export van de gedroogde groenten in te stellen, omdat andere, par ticuliere bedrijven, zich in hoofdzaak op het binnenland hebben gericht. De drogery gaat nü spoedig aan de laatste producten van het seizoen 1940 beginnen, dat zal worden besloten met het drogen van uien. Daarna, wordt afgewacht wat 1941 zal brengen. Wanneer dus te eeniger tyd de nieuwe sla of spinazie-aanvoer bulten de perken zal gaan, vindt "e Nederlandsche tuinbouw het bedrijf te Schipluiden ge reed om de moeiiykheden uit den weg te ruimen, waarbij toch altijd nog de maxi mumprijsregeling voor het product van kracht blijft. De registratie van hotels, café's, restaurants en pensions. Van bevoegde zyde werd ons opneming van het volgende verzocht. Blijkens een dezer dagen in de pers verschenen artikel over het onderzoek, dat thans door het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf wordt ingesteld naar de te registreeren bedrijven, is er twyfel gerezen over de vraag of het aantal bedrijven volgens de bedryfs- telling 190) wel juist zou zyn. Bedrijven, waarin alleen het bedryfshoofd werkzaam was, zouden niet opgenomen zijn. Dit be rust op een misverstand. Alle bedrijven, onverschillig of zij met dan wel zonder personeel werken, komen in de uitkomsten der bedrijfstelling voor. Verder bedroeg het totaal aantal hotels, café's, restaurants en pensions niet 29191, maar 33311, eerstgenoemd aantal moet n.L vermeerderd worden met de inrich tingen die verbonden waren aan zaken, waarin als hoofdbedrijf een ander bedrijf dan het hotel- etc. bedrijf wordt uitge oefend, als kruidenierszaken (1410 ge vallen), broodbakkerijen (476 gevallen), timmermans- en metselaarsbedry'ven (331), transportbedrijven (262) enz. Voorzoover noodig zij er aan herinnerd dat de bedrijfstelling gehouden is tegeiyk met de volks- en beroepstelling, dat de opgaven over het beroep op de volkstel- lingskaarten vergeleken zijn met de be- drijf8tellingskaarten en dat de bedrijfs telling bovendien dc beschikking had over de looniysten van de ongevallenverzeke ring, waarop in 1930 speciale vragen ten behoeve van de bedryfstelling gesteld waren. Alleen hierdoor werd de grootst mogei^ke zekerheid vérkregen dat geen bedrijf a&n 00 waarneming kon ontglippen en dat de uitkomsten der telling aan de vereischte mate van betrouwbaarheid zouden beantwoorden. Aangifte van buitenlandsche waarden. Het deviezeDinstituut maakt bekend, dat de termyn binnen welken overeenkomstig het besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën (verorde ning no. 35/1941) aangifte moet worden gedaan van buitenlandsche vorderingen en andere, niet in effecten belichaamde, bui tenlandsche waarden, welke termijn aan vankelijk was vastgesteld op 15 Maart, is verlengd tot en met 31 Maart 1941. GROOTE HAVENBRAND TE NIEUW-ORLEANS. In den afgeloopen nacht is te Nieuw- Orleans Ver. Staten een groot pakhuis in de haven door brand vernield. Groote voorraden suiker, koffie, rijst en gecon serveerde producten zyn vernield. Men schat de schade op drie mlllioen dollar. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 14 Maart. De volgende personen waren gedagvaard: J. O., 30 jaar, chauffeur te Ovezande, wegens diefstal met braak, door op 22 December te Ellewoutsdyk weg te nemen een vaatje inhoudende Californische pap, toebehoorende aan P. Dieleman. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Uit spraak: 2 maanden gevangenisstraf. A. L., 33 jaar, winkelier te Wemeldinge, wegens het feit dat hij op 2 December te Wemeldinge 2.4 kg. kaas heeft afgele verd, zonder daarvoor bónnen in ontvangst te nemen. Elsch: 5 boete, subs 3 dagen hech tenis. Uitspraak conform. I. C. du B., 54 jaar, koopman te Bres- kens, wegens het doen wegnemen door P. S. en C. de L. op 12 November te Groede uit een weide een 3-tal paarden, toebe hoorende aan C. J. pyfferoen. Elsch 100 boete, subs. 50 dagen hech tenis. Uitspraak 50 boete subs. 25 da gen hechtenis. L J., 64 jaar, assuradeur te Oostburg, wegens het feit dat hg in September te Oostburg heeft gekocht een hoeveelheid varkensvleesch, bestaande uit 2 achter en 2 voorhammen, zulks zonder afgifte van bonnen. Eisch: 10 boete, sub. 5 dagen hechtenis. Uitspraakco rif. de eisch, met verbeurd verklaring der hammen. R. v. d. N., 23 jaar, huisknecht te Sluis, wegens mishandeling van Mathilda Vyn- ckier. Eisch: 10 boete, subs. 5 dagen hech tenis. Uitspraak: conform. J. B., 34 jaar, loswerkman en A. B., 27 jaar, schaapherder Zierikzee, wegens belee- diging van de agenten van Politie A. van den Hoek en C. C. van Ast, op 8 Dec. Eisch voor ieder 35 boete subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak: 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. M. de K., 54 jaar, garagehouder te Axel, wegens het feit, dat hij te Axel In het tijdvak van 1 Juli tot eind Juli 1940 heeft afgeleverd 750, liter motorbenzine. Elsch en uitspraak: 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. BLNDE JEUGDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN. Geruimen tijd reeds speurde de politie van Zandvoort naar de daders van dief stallen, inbraken en vernielingen, waar door Zandvoort onveilig werd gemaakt, In hotel Seinpost is drie maal achtereen inge broken, in hotel Ocean eveneens. Er werd uit villa's gestolen of er werden vernie lingen gepleegd. Een huis werd in brand gestoken en uit een der vele andere hotels in de badplaats stalen onbekende flesschen drank, biljartballen en tafelbestek. De lijst is hiermede nog niet compleet, want de inbrekers brachten nog een bezoek aan een zilverfabriek, waar zij twee kilo gram fün zilver, een gouden ring en tien tallen theelepeltjes ontvreemden. Voorts zochten zjj wat van hun gading was in strandtenten, in een sigarenwinkel, tn een muziekwinkel en een militaire loods. Na een uitgebreid onderzoek is de po litie erin geslaagd de bende te ontmas keren. Gearresteerd werden vijf jeugdige inbrekers van 16 tot 19 jaar. Een 46-jarige vrouw werd aangehouden, als verdacht van heling. Eenige dezer veelbelovende knapen zijn vroeger al eens gegrepen, we gens diefstal van dertien balen suiker en het ingooien van ruiten. ELECTRISCHE A GASAANSTEKER \4\YktW Calapdplein 3 Den Haag TELEFOON 180826 WEDSTRIJDPROGRAMMA VOETBAL. Morgen worden te Vllssingen twee wed strijden gespeeld voor de 2e klasse, nl. Vlissingen—R.C.S. en De ZeeuwenR.B.C. Daar beide ontmoetingen op het Vlissin- genveld moeten plaats vinden, is besloten, dat de wedstrijd VllssingenR.C.S. des morgens om half twaalf zal worden ge speeld. Het programma voor morgen is dus Goes—Hero Zeelandia—Alliance Do Zeeuwen—R.B.C.T. S. C.—Middelburg VllssingenR.C.S. "MARATHON" HEEFT DE TRAINING HERVAT. Naar wij vernemen is er ook in de V.S.V. „Marathon" te Vllssingen weer nieuw le ven ontstaan. Zoo heeft deze vereeniging de training energiek hervat onder leiding van den heer Schailenberg. Daartoe heeft men de beschikking gekregen, zij het ook voor één avond in een week, van het gym nastieklokaal van de school aan de Groote Markt. Getuige de opkomst op deze avonden, blijkt de animo der leden zeer groot te zyn. Een groot aantal nieuwe leden heeft zich aangemeld, waaronder circa 80 leer lingen van de „De Ruyterschool". Het ligt in de bedoeling om binnenkort, waarschyn- ïyk reeds Zondag a.s., ook met de buiten training te beginnen. DE VERWIJDERING VAN JODEN UIT HET BEDRIJFSLEVEN. Het verordeningenblad van gisteren be vatte een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de behandeling van on dernemingen, welke aangegeven dienen te worden. De Joodsche ondernemers, die op grond van een vorige verordening aan aanmel dingsplicht waren onderworpen, zullen ver gunning noodig hebben voor het stellen van bepaalde rechtshandelingen en .zullen onder toezicht van bewindvoerders kunnen worden gésteld. In de verordening wordt bepaald i Artikel 1. (1) Goedkeuring is vereischt voor 1) Het oprichten van een onderneming, welke onder de bepalingen van do ver ordening no. 189/1940 betreffende het aan geven van ondernemingen valt (onderne ming, welke aangegeven dient te worden). 2) Het aanbrengen van veranderingen in een bestaande onderneming, waar door die onderneming komt te vallen onder de ver plichting tot aangifte. 3) Het verzoek om goedkeuring moet worden ingediend door hem, die het op richten der onderneming of het aanbren gen der verandering beoogt. Artikel 2. (1) Goedkeuring Is vereischt voor 1) Het vervreemden, verhuren, ver pachten, liquideeren of stilleggen van een onderneming, welke aangegeven dient te worden, of van een gedeelte eener zoo danige onderneming 2) het vestigen van een recht van vruchtgebruik op- een onderneming \yelke aangegeven dient te worden, of op een gedeelte daarvan 3) het aanbrengen van veranderingen in een onderneming, welke aangegeven dient te worden, waardoor de gronden, waarop de verplichting tot aangifte berust, weg vallen 4) het aangaan van de verplichting tpt het verrichten van een rechtshandeling van de onder le tot en met 3 bedoelde soortwordt goedkeuring verleend tot het aangaan van een zoodanige verplichting, dan heeft die goedkeuring mede betrek king op het ten uitvoer leggen dier ver plichting. (2) het verzoek om goedkeuring moet worden ingediend door hem, die de over eenkomst, waarvoor de goedkeuring ver eischt is, te sluiten of den maatregel, waarvoor goedkeuring vereischt is, te ver richten beoogt. Maatregelen van de in de artikelen 1 en 2 bedoelde soort, welke reeds getroffen zijn in den tyd tusschen 9 Mei 1940 en den dag van het »n werking treden dezer verorde ning', dienen achteraf goedgekeurd te wor den. Artikel 4. Misbruik van formoelo of materieel® rechts voorschriften van burgerlijk recht kan niet tot gevolg hebben, dat de verplichting tot het ver krijgen van goedkeuring ontdoken wordt. Artikel 5- Bevoegd tot het verlcenen der goedkeuring ls de Rijkscommissaris voor hot bezette Nederland- sc-he gebied (commissaris-generaal voor finan ciën en economische zaken). Artikel 6. (1) De goedkeuring moot worden aangevraagd. 1) In de In de artikelen 1 en 2 bedoelde geval len vóór het treffen der daar bedoelde maatre gelen 2) In de in artikel 8 bedoelde gevallen binnen een maand na het in werking treden dezer ver ordening. (2) Wordt de goedkeuring geheel of ten deele geweigerd, dan bepaalt de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris- genercal voor financiën en economische zaken), of en op welke wijze de getroffen maatregelen ongedaan dienen te worden gemaakt, dan wel o£ ztj rechtsgeldigheid missen. Daarbij kan hij bin dend beslissen omtrent do daardoor ontstaande rechtsverhouding. Zoodanige beslissingen zun ook bindend voor organen der rechterlijke eu uitvoerende macht. Artikel T. (1) De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken) kan in ondernemingen, .welke aangegeven dienen te worden, bewindvoerders aan stellen. (2) Do onderneming draagt de kosten der bewindvoering. Artlkol 8. (1) Voor zoover bö de aanstelling van den be windvoerder niet anders wordt bepaald, le de bewindvoerder bevoegd tot het verrichten, zoo in als hulton rechte, van alle rechtshandelingen en anderzins, welke do bedrijfsvoering der on derneming met zich brengt Tijdens den duur van de bowindvoering kan geen voogd, curator of eonlg ander beheerder worden benoemd, voor zoover zulks de onderneming aangaat. Tijdens den duur van de bewindvoering worden de bevoegdheden van den eigenaar, van de bestuurders of van de overigons tot vertegenwoordiging of bestuur bevoegde personen opgeschort Hetzelfde geldt voor de bevoegdheden van alle organendeze bevoegdheden oefent de bewindvoerder uit De Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor flnan- ciën en economische zaken) kan evenwel bepalen, dat de bevoegdheden der organen geheel of gedeeltelijk door deze biyvcn uitgeoefend. (2) De aanstelling van den bewindvoerder in een onderneming,' welke ln bet handelsregister ls ingeschreven, wordt ambtshalve en vr(l van kosten in het handelsregister ingeschreven. «Artikel 9. (1) De bewindvoerder heeft bij do uitoefening van zijn functie de-zorgvuldigheid van een goea bewindvoerder in acht te nemen. (2) Do bewindvoerder staat onder toezicht van - den Rijkscommissaris voor het bezetto Neder landsche gebied (commissaris-generaal voor fi nanciën en economische zaken) en is voor zijn handelingen jegens dezen alleen verantwoording verschuldigd. Artikel 10. De bewindvoerder beeft recht op teruggave van zijn werkelijke onkosten en op een redelijke vergoeding voor zdjn bemoeiingen. Het bedrag wordt door den Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) vastge steld. Artikel 11. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris-generaal voor fi nanciën en economische zaken) kan te allen tijde de bewindvoering doen beëindigen en do aan stelling van den bewindvoerder Intrekken. Is do onderneming ln het handelsregister ingeschre ven, dan moet de Intrekking van de aanstelling vrö van kosten in het handelsregister worden Ingeschreven. Artikel 12. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken) kan het voortzetten van eenigerlei bedrijfs uitoefening van een onderneming, welke aangegeven moet worden, verbieden. Hy kan bepalen, dat zoodanige ondernemingen vóór een door hem te bepalen tijdstip geli quideerd of tot een zoodanig tijdstip stil gelegd moeten worden. Artikel 18. Aan een goedkeuring of aan een beschikking, waarbij eon gevraagde goedkeuring geheel of ten deele wordt geweigerd, kunnen voorwaarden en verplichtingen worden verbonden. Artikel 14. (1) Op de procedure krachtens deze verorde ning kan een recht worden geheven. (2) De behandeling van eeu verzoek kan van de geheelo of gedeeltelijke vooruitbetaling vau het recht afhankelijk worden gemaakt Voorts bevat de verordening strafbepalingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6