De kracht STADSNIEUWS Vlissingen. v STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Goes. Marktberichten Bioscopen TRAMDDENST GEWIJZIGD. Met Ingang van Maandag a.s. vertrekt de eerste tram naar Middelburg, des mor gens te 7 uur van de remise af. Daarna wordt in beide richtingen om het half uur gereden tot 19.30 van Vlissingen (Betje Wolff plein) en 20.00 van Middelburg (Langeviele) tot de remise. HENGELSPORTVEREENIGING „VLISSIN GEN". Dezer dagen vergaderde de hengelsport- vereeniging „Vlissingen" in restaurant „Coomans". De opkomst was bevredigend. Gezien de groote agenda werden alle punten vlug afgedaan. Twee nieuwe leden werden met algemeene stemmen aangeno men. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De contróle-commissie deelde mede dat de bpeken in orde werden bevonden, waarna de penningmeester werd gedechargeerd voor zyn gehouden beheer. Verkiezing van bestuursleden had niet plaats. Besloten werd het aantal bestuurs leden op 5 te houden. Den afgetreden be stuursleden, de heeren A. H. MathQsen en C. Verhage, resp. Ie voorzitter en pen ningmeester eerstgenoemde wegens vertrek en de heer Verhage wegens bedan ken werd dank gebracht voor hetgeen zij voor de H.V.V. hebben gedaan. Voorstellen voor de jaarvergadering van den bond waren er niet en tevens werd besloten, gezien de tijdsomstandigheden, geen afgevaardigde naar de a.s. jaarver gadering te zenden. Het entreegeld werd thans gesteld op 1. Tevens werd toegestaan dat men met meer dan één hengel en met de peur mag vis- schen in het gepachte vischwater, mits men voorzien is van de daarvoor geldige akten. Tot heden werden 23 stuks vergunnin gen uitgereikt om te visschen in den wa tergang van den heer Daalhuizen te Sou burg. Van de rondvraag maakten verschil lende personen gebruik, die allen- naar genoegen door den voorzitter werden be antwoord. SLUITING GEMEENTE SECRETARIE. In verband met een sterfgeval zal de gemeentesecretarie in de Zeevaartschool Maandag a.s. van 12 tot 3 uur voor het publiek gesloten zijn. APOTHEEK GEOPEND. Met ingang van hedenavond is gedu rende de gehecle week des avonds en des nachts en Zondag de apotheek van de fa. Wed. A. J. van Ockenburg, Badhuis straat, geopend. NOTSTAND SBEIHILFE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS Voor Inwoners van Vlissingen. Het aanmeldingskantoor van bovenge noemd Fonds (Centraal Bureau te Rot terdam, Mecklenburglaan 55) is gevestigd: Vlissingen, Gymnastieklokaal van de ingang Paul Krugerstraat. In aanmerking komen alle inwoners van Vlissingen voor zoover hun inkomen niet meer bedraagt dan: 10.per week voor alleenstaande personen zonder eigen hulshouding. 12.50 per week voor alleenstaande personen met eigen huishouding. 17.per week voor gezinnen zonder kinderen beneden 16 jaar. 17.per week voor gezinnen met 1 •n 2 kinderen beneden 16 jaar. 18.per week voor gezinnen met 3 kinderen beneden 16 jaar. 19.per week voor gezinnen met 4 kinderen beneden 16 jaar. 20.per week voor gezinnen met 5 kinderen beneden 16 jaar. 21.per week voor gezinnen met 6/ kinderen beneden 16 jaar. 22.per week voor gezinnen met 7 kinderen beneden 16 jaar. 23.per week voor gezinnen met 8 kinderen beneden 16 jaar 24.per week voor gezinnen met 9 en meer kinderen beneden 16 jaar. (gezinsinkomsten worden voor de helft bjj het loon van den kostwinner gerekend). De aanvrager/aanvraagster moet de vol gende stukken medebrengen: 1. stamkaart en/of identiteitsbewtjfl. 2. trouwboekje. 3. laatste belastingbiljetten. 4a. indien men in loondienst is: een werkgeversverklaring (wit), door werkge ver ingevuld en onderteekend en van stem pel voorzien, (ook voor werkends kinderen moet een werkgeversverklaring (wit) wor den overgelegd). 4b. indien men zelf zaken doet: een geteekende verklaring voor kleine zelfstan digen (blauw). B. huurkaart Formulieren voor werkgeversverklarin gen (wit) en verklaringen voor kleine zelf standigen (blauw) zijn verkrijgbaar aan het bureau van Sociale Zaken, ingang Pa- lingstraat en aan ons bovengenoemd aan meldingskantoor. Voor inschrijving op Maandag 17 Maart JL.S. tusschen 9 en 5 uur n.m. worden opgeroepen: De gezinnen met 5 en meer kinderen be neden 16 jaar. HANDGRANAAT ALS HAMER GEBRUIKT. S.P.T. meldt uit Brussel. De koster van de St. Anthonluskerk te Doornik, die Zon dag, zonder het te weten, een handgranaat als hamer gebruikte, heef t dit met den dood moeten bekoopen. Ook zjjn zoontje, dat naast hem had staan lqjken, vond den dood, juist toen de koster, een bUgeloovig man, ztfn huls tegen rampen wilde be schermen door de deur dicht te spykèren. Daar hy geen hamer by de hand had, pakte hy een nogal stevig uitziend me talen voorwerp, dat hy in zyn nabyheid zag liggen. Na enkele slagen ontplofte het voorwerp, dat een uit den oorlog achter gebleven handgranaat bleek te zyn. De gevolgen waren verschrikkeiyk. De licha men van den koster en van zijn zeven jarig zoontje waren onherke^hnor ver minkt. NOTSTANDSBEIHILFE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De personen, die wel in aanmerking ko men voor inschryving doch door omstan digheden niet in staat waren zich op de aangegeven dagen te melden kunnen zich alsnog hiertoe in het aanmeldingskantoor „Schuttershof" Vlas markt 5 melden op Maandag 17 Maart en Dinsdag 18 Maart tusschen 9 en 5 uur n.m. Na 18 Maart a_s. wordt het aanmeldings kantoor te Middelburg opgeheven. VOORSTELLEN AAN DEN RAAD. De gemeentepolitie. B. en W. schrijven den Raad „Nu eenigen tyd geleden het politie corps met 10 agenten en 1 hoofdagent is uitgebreid, is het wenscheiyk de „Veror dening Gemeentepolitie 1939", welke nog de oude samenstelling vermeldt, ln over eenstemming te brengen met de nieuwe personeelsformatie. By de bovenvermelde uitbreiding werd den nieuw toegevoegden hoofdagent en den oudsten in dienst zijnden functionaris van dien rang, den persoonlijken titel van adjunct-inspecteur verleend. Eerstgenoemde is meer speciaal belast met het commando over en het toezicht op de vorming van de manschappen, be- hoorende tot den nieuw ingerichten politie post aan den Zuidsingel. Ook de werk- zaamhec -i aan laatstgenoemde opgedra- genen z\jn van dien aard, dat deze geheel in overeenstemming zyn te brengen met de -thans door hem bekleede functie. Gebleken ls, dat o.m. in verband met de belangryke uitbreiding welke het corps noodzakeiykerwys heeft ondergaan als ge volg van steeds toenemende in normale omstandigheden reeds omvangryke po- litioneelen arbeid, althans zeker één ad junct-inspecteur in de huidige formatie niet meer zal kuinnen worden gemist. De vele steeds weerkeerende administra tieve bezigheden maken, dat de beide in specteurs vr\jwel het grootste gedeelte van den dag aan het bureau gebonden zgn, zoodat aan den vooral in deze buiten gewone tyden zoo noodigen buiten dienst, w.o. gerekend de contróle op de dienstverrichtingen van het personeel, door hen ten eenenmale weinig aandacht kan worden geschonken. Voorts dient rekening te worden gehou den met de omstandigheid, dat ten be hoeve van de voortgezette opleiding van het politiepersoneel, welke het hoofd van de afdeeling vakonderwijs by de generale inspectie van de Nederlandsche politie doende is voor het geheele land te orga- niseeren, vermoedeiyk wel één der hoogere politie-ambtenaren alhier tot het geven van onderricht zal worden ingeschakeld buitendien kan de theorie met de lagere politie-ambtenaren over plaatselijke ver ordeningen en voorschriften niet worden gemist. Een en ander in aanmerking nemende is er zeker* aanleiding het ambt van ad junct-inspecteur in de Verordening vast te leggen en bg de rangindeeling op te nemen. Hiervoren vestigden wy er reeds Uw aandacht op, dat de werkzaamheden van de inspecteurs belangryk zyn toegenomen. In het bgzonder geldt dit wel voor den oudsten inspecteur tevens vervangend Commissaris, van wien in deze buitenge wone omstandigheden belangryk meer ge vergd wordt en van wiens positie, bezien in het licht ier door hem gepresteerden arbeid, welke onder de gegeven omstan digheden van meer gewicht is en hem meer verantwoordeiykheid oplegt, ongetwyfeld een hoogere waardeering toekomt. Deze zou kunnen worden gevonden door den rang vam Inspecteur le klasse te ver vangen door die van Hoofdinspecteur met een daaraan gelijkwaardige bezoldiging van 31003600 met vijf éénjaariyksche verhoogingen van 100. In verband met het vorenstaande zou dan de geldende rangindeeling dienen te vervallen en te worden vervangen door de volgende 1 hoofdinspecteur, 1 inspecteur, 1 ad junct-inspecteur. De bezoldiging voor den inspecteur dient dan tevens meer in overeenstemming tc worden gebracht met de betrekking en in een meer juiste verhouding tot die van adjunct-inspecteur en hoofdagenten en te worden gesteld op 2000 tot 3000 met vijf tweejaarlijksche verhoogingen van 200, terwijl de salarieering voor den adjunct-inspecteur ware te stellen op 1800 tot 2400 met vier tweejaarlijksche verhoogingen van 150. Voorts achten wy het billijk, om, even als in vrijwel alle commissariaten het ge val is, den rechercheur van politie een kleine toelage te verstrekken en wel van 50 per jaar voor den hoofd-agent-recher- cheur en van 25 per jaar voor den agent rechercheur. Tenslotte meenen wy nog dat een wijzi ging wenscheiyk is van het bepaalde, waarin den Inspecteur een jaariyksche toelage van f 125 voor dienstkleeding wordt toegekend. Door de gestegen prijzen is er zeker re den dit bedrag, althans voor 1941, te ver- hoogen en wel tot 150, met welk bedrag wij reeds rekening hielden in de ontwerp- gemeentebegrooting voor 1941. Waar deze toelage uiteraard nauw verband houdt met prysstyging en -daling, achten wij het eenvoudiger, indien dit bedrag jaariyks wordt bepaald by de vaststelling der ge- meentebegrooting' Schatter huurwaarde dranklokaliteiten. Nu aan den tegenwoordigen schatter der huurwaarde dranklokaliteiten ontslag zal worden verleend, zal een nieuwe functio naris moeten worden benoemd. B. en W. stellen voor als zoodanig te benoemen L S. Blokpoel, ambtenaar le klasse ten kantore van den Gemeente-ont vanger. Aan deze functie is geen belooning ver bonden. APOTHEKEN. Van Zaterdag 15 Maart te 9 uur is des nachts en ook Zondag geopend üe «n^theek Van der Harst, Kortedelft. ZANGVEREENIGING OPGERICHT. „Der Messias" in studie. Onder den naam „Goesche Oratorfum- vereeniging" is te dezer stede een nieuwe zangvereeniging opgericht. Ongeveer zeven tig leden zgn reeds tot de vereeniging toe getreden. In Schuttershof zullen de repe tities worden gehouden. De heer Jan Kousemaker is tot direc teur benoemd terwijl het bestuur als volgt •werd samengesteld: B. Schreuder, voorzit ter; L. Overgauw, secretaris; J. van Zwee- den, penningmeester; G. M. de Witte en de dames B. Crucq, A, Maartense en G. C. Rgn. Door de nieuwe vereeniging is het oratorium „Der Messias" van Handel in studie genomen. De tekst is speciaal voor deze vereeniging door mevr. Poley-Scheele in het Hollandsch bewerkt. DE VEREENIGING V.P.Z. VERGADERDE. De pluimveehouderij in Zeeland. Vrijdag vergaderde te Goes onder leiding van den heer L van Cruiningen uit Zuid- zande de vereeniging V.P.Z. De voorzitter wees er in zg'n openingswoord op, dat de heer H. A. Hanken, die om gezondheids redenen deze vergadering niet meer kon leiden, veertig jaar geleden, in 1901, met enkele andere heeren de V.P.N. oprichtte. Tot 1920 heeft hy de V.P21., die toen werd geliquideerd geleid en van 1920 tot heden de V.P.Z. Veertig jaar is de heer Hanken dus voorzitter geweest.- Steeds was hij op zijn post en voor de pluimvee houderij in Zeeland heeft hij gedaan wat hij kon. Spr. betreurt het, dat de gezond heidstoestand van den heer Hanken niet toelaat, dat persoonlijk van hem afscheid kan worden genomen. De heer Hanken werd met alg. stemmen tot eere-voorzitter benoemd. Voorts feliciteerde spr. den heer J. M. Slegt, die veertig jaar lang secretaris van bovengenoemde organisaties is geweest, waarbg spr. den wensch voegt, dat deze nog verscheidene jaren zijn functie zal kunnen vervullen. Nadat de secretaris de beste wenschen van den heer Hanken voor de vergadering en de V.P.Z. had overgebracht, bracht hg het jaarverslag uit. In 1940, aldus spr., heeft de pluimvee houderij veel veeren mo-.ten laten. Aan gezien we op voedsel van eigen bodem zgn aangewezen, is het te begrijpen, dat het voedsel can de kippen met mondjes maat moest worden toegewezen en dat ook voedsel van ongewone samenstelling moest worden voorgezet. In het najaar werd door de V.P.Z. tydig aangedrongen oudere dieren op te ruimen en aLeen jonge, krachtige, pro ductieve dieren aan te houden. De selectie kon geschieden door middel van de selec teurs der V.P.Z. Er waren zes selecteurs beschikbaar en 4138 dieren werden ge selecteerd, waarvan er 1336 werden uit geschoten. AUeen in de af deelingen Hulst en Walcheren had nog geep selectie plaats, maar ook daar is volgens spr. wel wat op te' ruimen. Betreffende het pullorum-onderzoek zyn pogingen om georganiseerd op te treden, mislukt. Waar in het najaar gebrek aan jonge, hennen ontstond, werden pogingen aangewend om hierin te voorzien. Ook dit had echter weinig resultaat. Het ledental is iets verminderd. Met de hoop, dat spoedig betere tyden ook voor de V.P.Z. mogen aanbreken, besloot spr. zgn verslag. Uit de vergadering werd er op aange drongen de bepalingen tot beperking van den pluimveestapel voor de boerderijen minder ingrijpend te doen zyn dan voor anderen, daar de kippen op de boerdery vry rond loopen en gemakkelgker dan elders aan voedsel komen. Het gaat hier toch om een belangrijk volksvoedsel. Ook werd gevra; gd om faciliteiten voor hen die laten seïecteeren. Anderen achtten dit moeiiyk door te voeren. De heer Van Asperen Vervenne, rgkspluimveeconsulent, zegde overweging van dit verzoek toe. DE DIWEML Ter aanvulling van ons bericht over den Dienst Wederopbouw Middelburg, kunnen wij nog melden, dat de algemeen gemach tigde van den wederopbouw tot directeuren van den „Diwemi" heeft benoemd de heeren ir. J. K. Lagerwey en C. van Boven, ter wijl de heer W. N. A. van Es aan de directie van den „Diwemi" is toegevoegd voor uitvoering der puinopruiming van werken in eigen beheer. EEN AFSCHEID. Gisteren hebben twee commiezen ter secretarie alhier afscheid genomen. De heer J. van der Weel, die gedurende on geveer twee jaar de gemeente Middelburg heeft gediend, vertrekt naar Den Haag als hoofdcommies by het departement van sociale zaken. De heer P. J. van den Ameele, is door het opheffen van de afdeeling militaire zaken, op wachtgeld gesteld. De heer Van den Ameele kwam 1 April 1920 op de secretarie in dienst en werd met ingang van 24 April 1923 benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van den Burger- ïyken Stand. Na het sluiten der verschillende bureaux vereenigden de ambtenaren zich in dat van den scheidende, en was het de hoofdcom mies, de heer J. Ph. Koene, die den heer Van den Ameele namens alle ambtenaren, onder wie ook de secretaris en de ontvan ger, toesprak en hem dankte voor zyn vriendschap en prettigen omgang, zulks onder aanbieding van een tweetal boek werken. De heer G. J. Kamerik, die gedurende 17 jaar met den heer Van den Ameele heeft samengewerkt en vooral diens afdee ling Burgerlijken Stand behartigde, heeft ook woorden van groote waardeering ge sproken en er op gewezen, hoeveel hy bij de samenwerking met den vertrekkende heeft geleerd. De heer Van den Ameele heeft beide sprekers dank. gebracht evenals allen, die medewerkten aan het geschenk. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd met een nadeellg saldo van 39.70. Het ledental bleek in enkele afdeclingen stationnair te zijn, één afd. vertoonde groei, maar andere hadden ach teruitgang, veroorzaakt door vermindering van den pluimveestapel. De heer Van Asperen Vervenne deed eenige mededeelingen over het werk van de Ned. Pluimvee-federatie. Deze doet het mogelgke voor de pluimveehouders bg de autoriteiten, soms met eenig, soms zonder resultaat. Hg wekte de aanwezigen op, vooral de organisatie in stand te houden. Het is niet uitgesloten, dat het lidmaat schap van een pluimveeteelt-organisatie en ook de selectie verplichtend worden ge steld. Tot voorzitter werd gekozen de heer I. van Cruiningen en tot vice-voorzitter de heer M. den Boer te Haamstede. De heer Van Asperen Vervenne sloot zich aan bg de sympathieke woorden, die aan het adres van den heer Hanken zyn gesproken. Hg was een man met een bui tengewoon goed hart, die altyd zijn best deed de menschen te helpen. Bgna dertig jaar is spr. met hem in contact geweest en altgd vond hg hem bereid mede te werken om iets voor de pluimveehouderij te bereiken. Hy is den heer Hanken dank baar voor het vele, dat hy voor de Zeeuw- sche pluimveehouders heeft gedaan. Inzake het seïecteeren deelde de secre taris mede, dat daarvoor de regeling is ge troffen, dat de selecteurs met ingang van 1 April a.s. aan loon zullen ontvangen 2 cent per kip (vroeger 1 cent) met een mi nimum van 1.per bedrijf. Voor niet- leden wordt dit tarief verhoogd. In antwoord op een vraag deelde de heer Van Asperen Vervenne mede, dat in dit jaar alleen een broed-vergunning zal wor den verleend aan erkende fokkers. Zuid-Noord-Beveland. van de Goesse Midza is gelegen in de eensge zinde wil, de belangen van het kopend publiek te be hartigen. Daardoor zijn niet te be rekenen voordelen voor U verbonden aan het kopen in Midza-zaken. Uwe contante betaling, of bet gireren binnen 8 dagen wordt ook gewaardeerd door het verstrekken van Midza-bonnen. Deze week aan premies fl. 405.50 VISCHMIJN VLISSINGEN. 13 Maart. Aanvoer van 9 vaartuigen. 253 kg. handelsgarnalen 2935 ct. per kg. 564 kg. pellerijgarnalen 28 ct. per kg. 242 kg. versche,, schar h 44.90 per 10 kg.; zootjes 2.708.90. VISCHMIJN VLISSINGEN. 14 Maart. Aangevoerd door 10 vaartui gen 1307 kg. pellerygarnalen 28 cent per kg. Versche schar 4.10—4.90 per kg. Zootjes 2.80—8.80. 0 Vellingsvereeniging Zuid-Beveland. GOES 14 Maart. Andijvie 28, breekpeen 3,40-4,20, groene savoye kool 5-12, roode kool 5.90-6,10, witte kool 5.50, boerekool 7-7.50, koolrapen 0.95-3, kroten 2-2.50, prei 6.80-8.50, spruiten 18-35, sjalotten 2, spi nazie 46-48, schorseneeren 16, uien 0.80- 5.10, veldsla 15-33, witlof 17-28, Letoe 84- 90, per 100 kg. Seldery per bos 5-7, knol selderij met lof 27 per kg., tulpen per bos 18. KA PELDE. Vellingsvereeniging „Kapel- IeBiezelinge en omgeving" Kapelle (Z.B.) Spruiten 19-30, veldsla 21, witlof 25-33, prei 8-10, koolrapen 1-2, uien 1-3, breek peen 1-2, kroten 2-2%, roode kool 6,80 per 100 kg. Appels stuk 1016. MIDDELBURG. 14 Maart Groentenvei- ling. Snysla 60-100, veldsla 10-33, spinazie 25-45, Fransche postelein 12-18, spruiten 10-34, witlof 10-25, schorseneeren 5-17, koolrapen 1-2, breekpeen 3-4.20, andgvie 25-40, waspeen 8-11, uien 6, kroten 1,20- 3.40, sa-voye kool 5,20-6-40, roode kool 7.50, boere kool 3-6, prei 7*8,50, alles per 100 kg. Selderie 6-16 c., radys 12 c., beide per bos. Fruit: Goudreinetten 15-30 c., Jonathan 22 c., kroetappels 15 c., kleiperen 21 c. alles per kg. Bloemen Begonia's, 4-7 c„ Hyacinthen 13 c., tulpen 9 c., springer 13 c., prumu- la's 6-8 c., alles per pot. Bakkruid 3 c. per stuk. Amerikanen verlaten Europa. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het aan tal Amerikanen uit alle landen van Eu ropa, dat daar voor de reis naar het va derland aankomt, dagelijks grooter wordt. De schepen voor New-York zijn tot 10 April volgeboekt. Naar verluidt, heeft de Amerikaansehe regeering de „Washing- ton" en de „Manhattan" van 24.000 ton voor terugreizenden Amerikanen beschik baar gesteld. Vijfjarig meisje te Soest vermoord. Het vyfjarig dochtertje van de familie Strumpel te Soest is gistermiddag hot slachtoffer geworden van een laaghar- tigen moord. Omstreeks halfvgf was het kind, dat op den Wieksloterweg woènt, door haar moe der uitgezonden om melk te malen. Het meisje kwam met de boodschap niet te- rug. Ongeveer 6 uur vonden spelende kinde ren in het bosch van pynenburg het lijkje van het vermiste kind, dat verborgen was in een drogen greppel. De politie heeft terstond een uitgebreid onderzoek aangevangen. Tot dusver le verde dit geen resultaat op. Een half millioen voor Winterhulp te Amsterdam. De Rijkscommissaris heeft zich op voor dracht van den gevolmachtigde van den rgkscomfnissaris voor de stad Amsterdam dr. Böhmker bereid verklaard uit de hem ter beschikking staande .gelden de som van een half millioen gulden aan het Neder landsche. Winterhulpwerk ter beschikking te stellen én wel met de aanwijzing, dat deze som te Amsterdam moet worden be steed. In een naar aanleiding hiervan aan dr. Böhmker gericht schrgven heeft de rijkscommissaris er den nadruk op gelegd, dat hij bg deze gift uitgaat van het feit, dat juist het gedeelte van de Amsterdam bevolking, dat aanleiding en verplichting had by een dergelijke hulpactie zyn socials verantwoordelgklieidsgevoel te bewijzen, daarin voor een groot deel gefaald heeft Bg de verdeeling van het bedrag moet er daarom naar gestreefd worden, dat met de laatste gebeurtenissen te Amsterdam rekening wordt gehouden. ELECTRO-BIOSCOOP EN ALHAMBRA-THEATER. Vorstenfcragedie» Deze film geeft een beeld van het leven van de tragische figuur der koningin van Schotland, Maria Stuart Het einde van haar leven, den dood door den bgl, werd door den scenario-schryver als begin der rolprent genomen. Nadat Maria het dood vonnis over haar heeft hooren uitspreken, denkt zg aan haar leven, dat voorbg is. Als jonge weduwe van den Franschen koning kwam ze naar haar vaderland, waar de bevolking en de edelen haar met haat ontvangen. Vol moed en vol liefde voor haar land kwam Maria. Ze wü het beste voor haar land, maar aan alle kanten wordt ze tegen gewerkt door de adelgken, die een indring ster in haar zien. Zy willen een koning e enprotestantschen koning en geen katho lieke koningin. Maria belooft den Lords Schotland een Schotschen koning te zuilen geven. Ze wil trouwen met Bothwell, een der edelen, maar deze is juist in het huwelgk getreden met lady Johanna Gor- dow. Maria heeft beloofd een zoon t« schenken en daarom trouw* ze met den half-Engelschen, half-Schotsen edelman Henry Darnley, een slappeling en nietsnut. Darnley wordt door dc samenzweerders vermoord en Maria wordt er van beschul digd den dood van haar man gewild te hebben. Koningin Elisabeth van Engeland is bang, dat Maria te veel macht zal krggen. Zg weet met behulp van Maria's broer Jacob te bewerken dat Maria, die intusschen met Bothwell getrouwd is, naar Engeland komt. Na jarenlange gevangen schap wordt de koningin van Schotland op het schavot gebracht. Zarah Leander geeft als Maria Stuart koninklgk en indrukwekkend spel te zien. Zij bewy'st hier weer, dat zg inderdaad een groot actrice is. De décors in deze film zgn uitstekend verzorgd. In de andere hoofdrollen spelen o.a. Willy Birgel en Maria Koppenhöfer. GRAND THEATER TE GOES. Drie wenschen. Maria Scudo (Annie van Duyn) een jonge, werklooze actrice, heeft noodge dwongen een. betrekking als kinderjuf frouw aangenomen en dit is de ooi-zaak van het groote avontuur van haar leven. Wamt als zij op zekeren dag aan den klei nen Carlo verhaalt van den armen kolen brander en zgn vrouw, die drie wenschen mochten doen, en die na vervulling dezer wenschen. nog precies dezelfde waren als tevoren, wordt dit verhaal aangehoord door een ouden, onmetelgk rgken heer. De croesus heeft plezier in het jonge meisje en vraagt haar, of ze denkt, dat ze ver standiger wenschen zou doen dan dien ko lenbrander en zgn vrouw. Natuuriyk is Maria Scudo daar van overtuigd, want er is zooveel te wenschen voo. haarzoo is o.a. haar ideaal een beroemde actrice te worden. Maar ze denkt nu allereerst aan den jongeman, met wien ze reeds drie jaar verloofd is en met wien ze graag zou trou wen, maar hg is werkloos en ondanks zyn groote plannen als ingenieur ziet de toe komst er ook voor hem niet erg hoopvol uit. Dus is haar eerste wensch, dat haar geliefde, Tino Murante (Jan Teulings), een goede betrekking zal krygen. De rgk- aard zorgt er voor, dat dit gebeurd. Tino Muramte krijgt een leidende positie bij een groote autofabrick, al weet hg niet, dat dit aan Maria's connectie met den millionnair to danken is. Tino Murante wordt nu een gevierd auto-constructeur, hy heeft een groot inkomen, gaat woneri in een kapitale woning, enmaakt met de gevierde actrice Cora Corelli kennis. Cora Correlli weet Tino geheel onder haar invloed te krygen en dus loopt het met den eersten wensch van de zoo goed willende Maria Scudo al heel droevig uit. Dc tweede wensch van Maria is dan een even beroemd actrice te worden als Cora Corelli en als ook dezen wensch op een groote teleurstelling dreigt uit te loopen,' is haar derde wensch.do liefde van Tino terug te winnen. Maar hoe maohtig zyn goud ook is, liefde kan haar rijken vriend er niet mede voor haar koopen. Niettemin, evenmin als de kolenbrander van zön drie wenschen minder werd, wordt ook Maria dit niet. Ook zy heeft tenslotte de liefde van Tino weer terug en bovendien deed zy, evenals de kolenbrander, een kostbare les op. Het is een belangwekkend gegeven, dat op spannende wöze uitgewerkt cn in deze film op goede wijze vertolkt wordt Een Hollandsche film met bijzondere kwalitei-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2